WiCKS Verklaring van abt van Monte Cassino. bij luchtalarm van de straat „De groote onbekende". „Het Residentie-Tooneel" in den Stadsschouwburg. Van een geheimzinnige speurdersgeschie denis, welke de titel min of meer suggereert, is geen sprake bij dit blijspel van Alfred Géhris. De eenige overeenkomst van dezen „grooten onbekende" met den beroemden gentleman-inbreker, wiens .avonturen wij in smerig gedrukte afleveringen in onze jongensjaren met zooveel spanning volgden, is de onwaarschijnlijkheid v"an zijn verschij ning, zelfs op Montmartre, een oord dat heel wat zonderlingen verduwen kan. Toch, wie zal het den bezoekers van het „petit café" euvel duiden, dat ze 'wat grif klaar staan met financieelen steun aan den met stomheid geslagen, geen cent bezitten- den "aihoofdigen vreemdeling, die een we, lokkende uitvinding gaat doen, waa de eenige tekortkoming is, dat ze niet gelukt? Klopte ons nationale hart wel fierder dan toen een tiental jaren geleden een landgenoot een benzineloozen motor uit vond? 't Is waar, we hebben latfer degenen, die zich openlijk blameerden door daarvoor uit te komen, uitgelachen, maar pleitte dat zoo voor ons? Mijn sympathie was niet bij de spotters, en zoo heb ik ook in dit stuk met dat geheele groepje vogels van diversrfspluimage uit het café van Mevr. Blondèt ten volle meege leefd mede om hun spontane hulpverleening. Na het tweede bedrijf lijkt in dit stuk alles te zijn vastgeloopen. Het gezelschap zit aan den grond de uitvinding is mislukt; de breuk tusschen de meeste bezoekers en Georges, den ontwerper van het plan tot steun aan den uitvinder is definitief daar verschijnt plotseling Cavoret, de groote zakenman, als deus ex machina. Met be hulp van met het op den kalen schedel van deij uitvinder weer opgegroeide haar weet hij alles tot een vroolijke, alle optredende figu ren en het publiek bevredigende oplossing te brengen. - Aardig in dit stuk is vooral de milieu schildering en de vlotte, soms geestige, soms goedkoop lollige, maar meestal jvel amusee- rende dialoog. Daar leefde op' de planken werkelijk iets van de sfeer van het Mont martre van slovende artiesten en artistieke rige nietsdoeners, van verzopen intellect en slimme kleinburgerij. Het begin was wat hol, wat bordpapier achtig. Ook de gesprekken boeiden nog niet erg hetgeen wel in hoofdzaak een gevolg was van het spel, da't tempo miste. Met. gees tige gezegden, met gevatheden is het nu een maal zoo dat ze de helft van hun kracht, soms méér dan dat verliezen, wanneer ze een halve seconde te laat komen en dat was hier meer dan eens het geval. Maar het eind van. het eerste bedrijf was al veel beter. Uitstekend was het heele tweede bedrijf. Ik denk hier vooral aan Lalouette, den gepensionneerden inspecteur van belastingen^ door Jan van der Linden, vol zwierige kroegrhetoriek. aan de venijnige roodharige Adèle van. Joekie Broe- delët. San Mimi Boèsnach'g' gedienstige Agatha,'aan Sneeuwwitje, den journalist, re clame-opsteller, etc. met zijn wijze opmerkin gen, van Piet Bron; allen typen zooals we ons, voorstellen dat ze op Montmartre rond- loopen in de kleine, gezellige kroegjes. In het derde bedrijf ligt de nadruk weer meer op de ontknooping. Daardoor komt de kleurigheid van het milieu meer op den ach tergrond. Maar Richard Flink gaf ons hier (toch een kostelijken Cavoret, volkomen in den stijl van het geheel! Georges v,an Henk Rigters en Isabella van Rini Ott, een werkelijk lief paar, gaven vlot en oolijk spel te zien. Al met al een aardige voorstelling van een niet diepgaand, maar wel amusant stuk. Waaraan heeft het overigens verdiend dat het. in het programma aangekondigd wordt met een lyrische ontboezeming over Parijs over de verhuizing van de beschaving van Athene haar Rome en nog verder, over de graftombe van Napoleon, enz. enz.? „Nou, nou", zegt de geduldige lezer van at dat fraais; oftewel, in Haarlemsch- idioom overgebracht: „Een beetje minder had óók wel gekund." B. VEURMAN. Uitreikifia distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal. Lange Begijnestraat, is het morgen Woensdag de beurt aan de letter Blo tot en met Brak. „AFSCHEID" OP ZATERDAGAVOND A S. Zaterdagavond 26 Februari wordt door het Amsterdamsch Tooneel in den Stadsschouw burg een herhaling gegeven van „Afscheid", tooneelspel van Guido Cantini. De regie is ge voerd door Cor van der Lugt Melsert. BRANDBLUSOHAPPAR ATEN MOETEN GOEDGEKEURD ZIJN. Voor den kantonrechter alhier stond de heer W. L. terecht. Deze had handbrandblusch- apparaten verhandeld, die niet door den hoofd inspecteur van het brandweerwezen, op grond van het besluit keuring handbrandbiuschappa- -. n*en, waren goedgekeurd. De kantonrechter veroordeelde tjem tot een boete van 3000 of - maanden hechtenis. Alleen door den hoofdinspecteur van het brand weer wezen goedgekeurde apparaten mo gen worden verkocht. Deze zijn voorzien van een rijkskeurmerk, bestaande uit een ovaal vormige figuur waarbinnen de kenteekenen B-BZ-41 zijn aangebracht. OOSTLAND ROEPT Ja, ook jou. Europa heeft boeren noodig, veel boeren, om de uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche boeren moeten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die als het noodig mocht zijn hun grond kunnen verdedigen. Ook jij kunt boer worden. En den Ger- maanschen Land dienst worden jongens en meisjes van 14-16 jaar opgenomen, die later in het Oosten willen koloni- seeren. - Meld je daarom aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws er. reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van i Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemslede, •v.- 'B' Verkoudheids Preparaten ever - hae! de wereld bekend De laatste dagen van het klooster. Bisschop Gregorio Diamare, abt van Monte Cassino, heeft aan den Duitschen ambassadeur bij het Vaticaan een verklaring doen toekomen over het tragische einde van zijn klooster. Daarin wordt o.m. gezegd: „Hoewel sedert eenige weken de voornaam ste geveehtslinie steeds meer Monte Cassino was genaderd, geloofde men op grond van de gedane en steeds weer verspreide toezeggin gen als zeker te kunnen veronderstellen, dat tenminste het district van het heilige klooster van directe aanvallen verschoond zou blijven, Tqt en met 5 Februari bevend zich in dit hei lige district alleen de kleine groep der kloos tergemeenschap, die ter bescherming van het klooster was achtergebleven en ongeveer 15 personen, onder wie slechts drie mannen, die wegens verwonding of ziekte niet met de laat ste evacuatie waren meegegaan, omdat hun gezondheidstoestand een transport niet toe liet. Doch daar het gerucht over de veiligheid van Monte Cassino-hardnekkig de ronde bleef doen, stroomden steeds meer menschen toe, die, zij hef ook tegen mijn wil, op de omlig gende boerderijen onderdak zochten. Na de door de Amerikanen op 5 Febr. onder nomen zware beschieting, waardoor reeds een van deze boerderijen getroffen werd, smeek ten enkele arme vrouwen, geschrokken en weenend om onderdak in het klooster zelf. Uit overwegingen van menschelijkheid liet ik voor deze lieden de poort openen. Helaas drong echter met deze vijftig personen nog een me nigte menschen naar binnen, die zich tot dit tijdstip hier en daar in de omgeving had op gehouden en zich nu over alle vertrekken van het klooster verspreidde. Toen nu op 14 Febr. des middags painfletten werden ontvangen, waarin van Engelsch-Ame- rikaansche zijde de ontruiming van Monte Cassino door alle burgers werd geëischt, vips het echter tengevolge van de voortdurende be schieting den meesten bijna onmogelijk zich buiten de poort te wagen. Derhalve bevond zich op het moment van den bomaanval op 15 Febr. in het klooster een groot aantal men schen, waarvan een niet meer op te geven, doch wel .aanzienlijk aantal vermoedelijk on der de puinhoopen bedolven is. Ik kan opnieuw in allen vorm en met beslistheid verzekeren, dat zich in, het heilige district van Monte Cassino tot op het oogenblik, waarop de kleine klooster gemeenschap met de gewonden en zwaar - zieken er in slaagde zich een weg tusschen de puinhoopen te banen en zich in veilig heid te stellen dus tot en met 1? Febr. 17.30 uur des middags geen Duitsehe - gevechtsgroep van weike geringe sterkte of van welk wapenonderdeel ook daar be vonden. GROOTE BRAND TE GOUDERAK. Te Gouderak heeft een geweldigebrand gewoed in de rietmattenfabriek van den heer Boers. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een schip met riet, dat voor den walkant ge reed lag om gelost te worden, althans daar zijn de eerste vlammen uitgeslagen en van hieruit heeft het vuur zich medegedeeld aan den grooten rietvoorrhad, welke op den wal lag. Het vuur sloeg tevens over op de fa brieksgebouwen en de villa van den heer Boers. De villa kon niet behouden blijven, doch de fabriek is grootendeels gered. VAN DEK VIES-PRIJS VOOR ANK VAN DER MOER. Het bestuur der Vereeniging van Letter kundigen heeft de mr. H. G. van der Vies- prijs voor de beste, gedurende een periode van twee jaar door een Nederlander in het Nederlandsch geschreven tooneelstuk, toege kend aan Ank van der Moer, voor haar blij spel „Zoo iets doet mijn dochter niet", ver toond onder den titel „Waar is mijn dochter?" Aanmelding voor den Landstormr Voor de provincie Noord-Holland kunnen Nederlanders van 17 tot 45 jaar zich vervoegen voor inlichtingen en aanmeldingen bij den vertegenwoordiger van den Landstorm. Voor Alkmaar en omstreken eiken Maandag van 19 tot 21 uur. Kringhuis N.S.B., Parkstraat 3; voor Amsterdam en omstreken eiken Dins dag van 19 tot 21.30 uur district N.S.B., Jan Willem Brouwersplein 5; voor Haarlem en omstreken eiken Donderdag van 19 tot 21.30 uur kringhuis N.S.B., Paviljoenslaan 3. De duur der opleiding is vier maanden; zij die voor Arbeitseinsatz zijn aangewezen, worden" vrijgesteld van uitzending. VOOR DEN POLITIERECHTER. De Haarlemsche werkster M. G., die reeds diverse veroordeelingen op haar naam had staan, verscheen voor den Haarlemschen politierechter als verdacht van diefstal. In dienst bij een zekere H. maakte zij namelijk van de gelegenheid gebruik om uit een hand- tasch enkele zilverbonnen te ontvreemden. De officier hield bij. zijn eisch ^rekening met het verléden van verdachte en vorderde één maand. Zij werd veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf. Y De 47-jarige J. P. B. te Hêemstede had eveneens van het in haar gestelde ^rtrou- wen misbruik gemaakt., Op den zolder in de woning was de inboedel van het echtpaar v. d. B opgeslagen en hiervoor toonde zij een bijzondere interesse. Er werd een jurk ont vreemd. Overeenkomstig den eisch van den officier luidde het vonnis een geldboete van 25.of 10 dagen hechtenis. De Hilversumsche opperman C.*G. N. v. W. stond terecht wegens een in het najaar van - 1942 gepleegden diefstal. Tijdens het aardappelen halen bij een boer te Haarlem- merliede nam hij een manchester jas mede. De politierechter veroordeelde hem tot f 10. boete of 12 dagen hechtenis. De verdachte H. V., die zich in Novem ber bij een speurtocht op een zolder een witte trui toeeigende, werd conform den eisch bij verstek veroordeeld tot een gevangenisstraf van 10 dagen. Ten nadeele van de bij haar op kamers vertoevende familie V. ontvreemdde de Haar lemsche J. S gedurende September en No vember diverse goederen, waaronder een schemerlamp, theedoeken en onderkleeding. Zij kreeg 25.boete of 12 dagen. HET EVENWICHT. De zestienvoudige Sovjets: „Met jullie zullen we dat ding wel in eveuwicht krijgen,of het nu om Europeesche of andere vraagstukken gaat!" (Teekening Röha/Orbis/Holland Pax) |H Toen iedereen naar den schuilkelder holde vond Jan Eigenwijs hei niet- noodig.... Gisteren is-ie begraven.1 Voorl.actie Hid. insp. i-uchtbescbctming Teekening: Studio Arend Meyei BELEGEN KAAS NIET MEER VOORZIEN VAN OPSCHRIFT „BELEGEN N. Z." Na 19 Februari zal de kaas," afkomstig uit de voorraden van het in- en verkoopbureau voor Zuivel, niet meer van het. merk „Belegen N. Z." worden' voorzien. Deze kaas zal van andere kaas te onderscheiden zijn door een ongekleurd Rijkskaasmerk, terwijl eventueele op 19 Februari bij den handel aanwezige restantvoorraden behalve van dit merk voor zien zijn van het opschrift „Belegen N.Z." Uitsluitend de van een ongekleurd Rijks kaasmerk (al dan niet met de aanduiding „Belegen N. Z.") voorziene kaas mag worden verkocht tegen de verhoogde prijzen, vermeld in de offieieele publictie in de dagbladen van omstreeks 22 October 1943, Voor de kaas, voorzien van een rood ge kleurd kaasmerk, mögen slechts de normale prijzen zonder' verhooging' worden berekend. Bij het koopen van belegen kaas tegen een verhoogden prijs zie men er neuwekurig op toe,dat daarop nimmer een roodgekleurd kaasmerk voorkomt. Bij Gbudsche kazen be vindt zich dit merk, waarop o.m. het vet gehalte is aangegeven, op den onder- of bo venkant (jer kaas ongeveer in het midden en bij Edammer kazen op den staanden kant. Boksen Bokswedstrijden in het Concertgebouw. Hessels verliest voor het eerst in Haarlem De belangstelling voor het boksen in Haarlem is bijzonder groot, hetgeen Zaterdagavond in het Concertgebouw weer bleek, waar onder de voor treffelijke leiding van de bestuursleden van ,,De Ring" wedstrijden voor amateurs weiden gehouden. Jammer genoeg hadden zij met pech te kampen doordat van de boksers uit het zuiden alleen Vismalen aanwezig kon zijn. Deze heeft een goede partij gebokst tegen Van der Kooy uit Enschede. Dezen avond waren er eenige gasten uit Enschede, die zich bijzonder goed ge weerd hebben. Een van hen, A. Posthuma, kwam tegen Hessels uit. De lichtere Haarlemmer moest het in de derde ronde ontgelden en wel zooda nig, dat zijn instructeur een handdoek in den ring wierp, .ten teeken, dat hij den strijd opgaf. In die periode kreeg Hessels heel wat slagen te incasseeren, waartegen hij zich niet kon verzet ten. Tevoren had de Haarlemmer betere kansen gehad, doch het leek wel, dat zijn tegenstander weinig hinder ondervond van «slagen op zijn kin Wel was hij enkele seconden in de eerste ronde ,,neer" geweest, maar daarna hersteldetfhij zich krachtig en besloot de pafetij met flinke slagen Van de vier andere Haarlemmers heeft J Brou wer gewonnen en wel op verdiende wijze teger Bouwmeester. Had hij harder geslagen, dan was zijn tegenstander k. o. geweest. Thans blees Bouwmeester acht tellen liggen. D. Brouwer kon het niet tegen den agressieven Kabalt bolwerken en liet bovendien in de derde ronde enkele kan sen voorbij gaan. Het debuut in Haarlem van Köninck was niet onverdienstelijk, doch hij had meer moeten aanvallen, dan was het -resultaat een zege in plaats van onbeslist geworden. Ver der kon P. van der Knijff niet op tegen De Oude die over meer routine beschikt en in de tweede ronde door technisch k. q. won. De uitslagen luiden A-klasse: Vrijgewicht: A. Posthuma (Enschede) wint van H. Hessels (Haarlem) door opgave in de derde ronde. Weltergewicht: Vismalen (Vlij men) w. o. p. van Van der Kody (Enschede). Halfzwaargewicht: J. van Hellemond (Hilver sum) w. o. p. van W. Lammers (Enschede). B-klasse: vlieggewicht: Snijder (Amsterdam) w. o. p. van P. Suer (Amsterdam). Hendriks (Am sterdam) w. o. p. van Loeve (Haarlem). Welter gewicht: J. Brouwer (Haarlem) w. o. p. van Bouwmeester (Enschede), Ooyink (Enschede) w. o. p. van H. Brummer (Amsterdam). Vederge wicht: W. Kabalt (Amsterdam) w. o. p. van D. Brouwer (Haarlem). Lichtgewicht: H. de Oude (Amsterdam) wint door technisch k. o. van P. van der Knijff (Haarlem). Partij Langkëmper (Amsterdam)Köninck (Haarlem) onbeslist. Korfbal WESTERKWARTIER J KAMPIOEN. De wedstrijd OosterkwamtierD.E.D. werd niet gespeeld, daar de Amsterdammers verstek lie ten gaan. Westerkwartier werd door een be- nSuwde 4-3 zege op Blauw Wit kampioen van de eerste klasse. Het was een felle en span nende wedstrijd, en tot de laatste minuten viel niet te zeggen, wie zou zegevieren. Het resul taat was, dat Westerkwartier met 4-3 won. HaarlemFortuna ging niet door. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 23 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Frissche ochtendklanken. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek, 7.15 Frissche ochtend klanken. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Orkest Wlly Kok. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroeporkest en so listen. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest. 10A5 Uitzending voor de vrouw. 11.00 Orgel en zarfè. 11.30 Zang, piano en gram.muz. 12.00 .Almanak. 12.15 De Melodisten. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Musette-orkest, 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Kamermuziek vanu Beethoven. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor de jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 De Melodisten en solist. 18.40 Horst Wessel. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleeft voor de Ra dio-Centrales. 19.15 Hét Omroep Symphonie or kest. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Het Omroep Symphonie orkest. 2il.00 Uit het jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten, 22,1524.00 Van de eene melodiie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Het Sylvestre trio. 18.00 Licht klassiek orkestconcert. 19.00 BNO Nieuws en act. beschou wing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Het Amusements orkest en soliste. 20.15 Nederlanders op Spitsber- .gen. 20.30 Orkest Carlo Carcassola en solisten, 21.15 Kamermuziek van Haydn en Bach. 21.45 A vond wijding. 2-2.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Verduisteren van 18.15 tot 7.50 uur. 23 Febr.: 2011 op 7,43, onder 18.06 uur maan op 7.39, onder 17.18 uur 24 Febr.: zon op 7.41, onder 18.07 uur maan op 8.13, onder 18.43 uur (2.59 uur N. M.)

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2