tfJJP KRUSCHEN r De verwoestingen m het Oosten des lands. Vier kerken brandden in Nijmegen Arbeiderswoningen in Enschedé verwoest. Groot aantal huizen in Arnhem onbewoonbaar. kwaliteit/ iSgssAPUBDING De oude stad Nijmegen is Dinsdagmiddag zeer zwaar getrofïen. De Angelsaksische bommenwerpers, die men zoo vaak hoog over had zien vliegen op weg naar de Duit- sche steden, keérden zich plotseling tegen deze Nederlandsche stad. Op tal van plaat sen vielen brisant- en brandbommen, die onmiddellijk een groot aantal slachtoffers maakten. Steekvlammen schoten op uit de stad en de torens van de veertlcnde-eeuwsche St. Stevenskerk en die van de Ivarinel, liet nieesterbouMvverk van Kd. Cuviiers y.ag men waggelen en omlaagstortcn. Overal In de straten vielen mensehen neer, bloedend, verminkt. Geheele stra ten waren plotseling in een vuurzee ver anderd. te midden waarvan gewone men- solien om hulp jammerden. De brandweer stond voor een schijnbaar hopelooze taak. vier kerken brandden als laaiende fakkels, want behalve de Stevens en de Karmel brandden ook de St. Cani- siuskerk van de paters Jezuieten en de St. Franciscus. Snel breidde het vuur zich uit. Men redde wat te redden was, men bluschte waar men kon, men hielp waar maar moge lijk. Hier vroeg men niet naar geloof of stand of politieke gezindheid, plotseling vormde zich in de massa der wanhopigen en vertwijfelden een legertje van bezonnen en hulpvaardige menschen aaneen. De .brandweer, later versterkt uit omliggende -plaatsen, de dienst der luchtbescherming, het politiecorps, W. A. mannen, en talrijke andere vrijwilligers waren uren lang bezig om het vuur meester te worden, gewonden te verzorgen <fr\ menschen te helpen, die met een slag beroofd waren van hun bezit. Geredde meubelen werden op pleinen en in parken bijeengebracht. Dakloozen kregen den eigen dag nog van gemeentewege warm voedsel. Het aantal dooden en gewonden was Woensdagmiddag nog niet bij benade ring op te geven, talrijke slachtoffers liggen nog onder de puinhoopen. De schade is enorm. De mooie oude stad is plotseling een zwaar gehavende stad, een toonbeeld van oorlogsellende geworden. De Groote of Stevenskerk te Nijmegen dateert uit de 13e eeuw, doch werd in haar huidige gedaante eerst tweehonderd jaar later voltooid, zij het dan. dat ook toen het bouwplan in zoover niet was uitgevoerd, dat de middenbeuk niet tot grooter hoogte dan de zijbeuken was opgetrokken. Het bede huis. gemengd van karakter daar het deels met hout, deels met steen is gedekt, was nu tot een z.g. hallenkerk geworden, welk in Duitschland verbreid type zich ,yan de Fran.-che gothiek onderscheidt door minder geprononceerde verticale lijnen en concen tratie van het licht in de zijbeuken. De Ste venskerk is eenig in ons land door haar zui derportaal, dat als veelhoekig-baldakijn op pijlers L gebouwd voor den gevel en dus los staat van het eigenlijke bouwwerk. Het inwendige van de kerk, die men van de Groote Markt slechts kan bereiken via de zeer fraaie ..kerl^oog" onderscheidt zich door de gesneden meubelen uit de 17e eeuw en de koperen kronen. In het Jïoor bevindt zich het grafteeken van Catharina van Bourbon, echtgenoote van hertog Adolf van Gelder en overleden in 1512. De toren, die th.ans geheel i." ingestort trok de aandacht door zijn sierlijken, luchtigen spits uit de 17e eeuw, welke eenige overeenkomst ver toonde met dien van de Oude Kerk te Am sterdam. In Enschedé is vooral de arbeidersbevol king zwaar getroffen. De stad was trotsch op zijn moderne arbeiderswoningen, nu ziet het met verbeten woede op de zwarte puin hoopen daarvan. Een zeer groot aantal brandbommen werd over [ie stad uitge strooid, waardoor zeer talrijke en omvang rijke branden ontstonden. Met groote in spanning is men er tenslotte in geslaagd de branden meester te worden, maar de tra nen komen iemand in de oogen, wanneer hij al die arme berocïïde menschen ziet. Sommigen hebben nog wat kunnen redden en zij bewaken nu zorgvuldig wat er over bleef van. hun huiskamer en slaapkamer, van bedden en linnengoed. Onderlinge hulp heeft nog veel erger ramp voorkomen, maar het is zoo al erg genoeg. Als een groote ramp voelt men ook de volkomen verwoes ting van de prachtige openbare Leeszaal en Bibliotheek, een der beste in den lande, zei men hier met trotST. Drie kerken zijn in de asch gelegd een katholieke, een hervormde en een gereformeerde kerk. Het aantal dooden is niet zeer hoog, maar de materieele schade is enorm. En waar kap men in dezen tijd een ander huis .vinden, waar meubelen en lijfgoed koopen? Onder linge hulp alleen kan hier eenige verlichting brengen. De vreedzame Arnhemsche burgerij heeft op hoogst pijnlijke wijze kennk gemaakt met de onverantwoordelijke Anglo-Ameri- kaansche oorlogvoering. In het bijzonder geldt dit voor de bewoners van twee wij ken, waarop een reeks brisantbommen zijn neergeworpen, welke rouw en ook groot leed van anderen aard hebben gebracht over velen. Talrijke huizen werden volko men vernield. Bovendien kregen in de on middellijke nabijheid gelegen huizen zoo groote schade, dat zij volkomen onbewoon baar zijn. Nog belangrijk grooter is het aan tal huizen, die tijdelijk geheel of gedeelte lijk onbewoonbaar zijn geworden door de gevolgen van den luchtdruk, die vele hon derden ruiten deed springen, tallooze pan nen van de daken rukte, plafonds ineen deed storten en inboedels ruineerdè. Veel erger is nog, dat zooveel onschuldige levens plotseling zijn weggerukt en menschen mis schien voor altijd zijn verminkt. De lucht beschermingsdienst. de geneeskundige dienst en de technische noodhulp zijn ter stond begonnen met het allervoornaamste: het rédden van zooveel mogelijk menschen- levens. In den loop van den middag waren talrijke zwaar gewonden naar de zieken huizen overgebracht. Behalve de officieele diensten hebben ook tal van burgers zeer doeltreffend hulp ver leend. Dank zij de medewerking van buurt genooten, vrienden en kennissen hadden vrijwel alle getroffenen binnen enkele uren nieuw onderdak. ptiddimj h OOSTLAND ROEPT De Germanen zijn een boerenvolk en hierin school immer hun kracht. Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond ontrouw werden. In het Oosten is thans echter weer ruimte in overvloed. Ruimte voor Germaansche boeren. Jon gens en meisjes van 14 tot 16 jaar kun nen zich thans weer aanmelden om op geleid te worden tot boer en boerin. Aar zelt niet langer, wordt Weerboer in het Oosten, door je aan te melden bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecjit. De Kamer-opera. Fra Diavolo van Auber. Voor het tegenwoordige geslacht zijn de opera's van den Franschen componist Auber geschiedenis geworden en niet veel meer dan dat. Wij weten dat zijn Muette de Por- tici het signaal werd voor het uitbreken van de Belgische revolutie van 1830, wij lezen in de werken over muziekgeschiedenis dat zijn muziek doordrenkt was van den Rossiniaanschen geest (du Rossini a la portée de tout le monde!) en enkele van zijn melodieën zijn onbewust in oris geheugen blijven hangen uit een of andere pot-pourri van een harmonie of fanfareorkest, zonder dat ons dit als een verrijking van ons mu- ziekbesef wil voorkomen. Nochtans moet deze veelschrijver, die met zijn librettist Scribe de Opéra-comique beheerschte, voor zijn tijdgenooten toch wel iets bijzonders beteekend hebben, als men nagaat dat hij zelfs een genie als Berlioz eclipseerde. Hij gaf datgene waarin men op dat moment be hagen kon scheppen en verwierf daarmee het succes van den minsten weerstand. Mis schien heeft hij daarbij ook gedacht: après nous le déluge! De tijd. die alleen het beste ontziet, heeft Auber's muzikale bagage na genoeg opgeruimd: alleen met een paar stukken schijnt hij nog te treuzelen. Een dezer, de komische opera Fra Diavolo, die ons in een vereenvoudigde adaptie van Hans Strohbach door de Kameronera ge bracht werd. verdient ook werkelijk, om als muzikaal tijdsbeeld van den zondvloed ge red te worden, want wat hierin met eenvou dige middelen, maar met een pétillanten en spiritueelen inslag bereikt werd, is in ieder geval merkwaardig en weegt in zekeren zin op tegen een opvallende armoede aan lyriek en harmonische kleur. Het beste wat men er van zeggen kan is dat het spiritueele mu ziek is met speciale scenische kwaliteiten. Ondertusschen is zoo'n speelstuk van den handigen librettist Scribe lang geen ge makkelijke opgave, en het lijkt mij dat de monteering aan regisseur Hans Strohbach heel wat werk zal gekost hebben, evenals aan den muzikalen leider Wim Quispel. Nu en dan zou men gezegd hebben, dat het ge heel nog niet uit de verf was, maar in hoofd zaak stond het stuk toch goed op pooten. Chris Taverfie toonde zich in de hoofdrol een vlot acteur. Lidy van der Veen en An ton van Heyningen, als lady en lord Kook- burn, spanden echter vocaal en qua spel de kroon. Ook Elizabeth Glastra van Loon als Zerline, voldeed aan hoog gestelde eischen. Gerrit Kijk in de Vegt (Lorenzo) kan met zijn frissche tenorstem niet alles goedmaken, wat hij met onhandig acteeren bederft en J. Rigenaldus (Hatto) heeft in dit ouzicht nog alles te leeren. Paolo Smit en Jos. Burchsen waren een paar vreemd aangetakelde boeven, die als zooda nig een levende decoratie vormden en voor de pret zorgden. Hans Strohbach liet het stuk in een fraai door hem ontworpen decor spelen en bracht als regisseur veel actie in het koor der Ro- meinsche dragonders. Alle respect voor de muzikale leiding van Wim Quispel, maar zijn orkest kan nog gedisciplineerder werken De muziek van Auber eischt ten slotte een rhythmische geraffineerdheid, die nu slechts bij uitzonderlijke momenten bereikt werd. JOS. DE KLERK. DE MOORD TE OISTERWIJK Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 36- jarigen monteur-bankwerker Th. van Berkel uit Tilburg, .die wegens den op 29 Augustus 1941 te Oisterwijk gepleegden moord op een 14-jïfig meisje uit Rotterdam in eerste in stantie door de rechtbank te Breda wegens doodslag is veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Het Hof heeft den verdachte conform den eisch van den advocaat-generaal veroordeeld wegens doodslag tot vijftien jaar geyange- nisstraf VERPLICHTE OPENSTELLING VAN WINKELS Van de zijde van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt er de aandacht op gevestigd dat met ingang van 1 Maart a.s. met betrekking tot de ver plichte openstelling van winkels wederom de regeling van toepassing wordt, welke voor het zomertijdvak geldt. In verband hiermede zullen van 1 Maart tot 1 November de brood- en banketbakkers-, kruidenjers-, melk-, groenten- en fruit-, en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. De overige winkels, waarvoor bedoelde verplichting geldt, zullen Maandags van'13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten H. b. V.-CONCERT Het vierde concert van de Dinsdag-serie, dat in verband met het optreden van Gas par Cassadó, verplaatst is naar Vrijdag 25 Februari a.s. zal verzorgd worden door het Residentie-Orkest onder leiding van Frits Schuurman. Het concert wordt geopend met „Nocturne" van Willem Landré, waarna een eerste uitvoering volgt van de Sinfonia in quattro tempi van G. F. Malipiero.. Na de pauze zal de solist van dezen avond Gaspar Cassado- met orkestbegeleiding het celloconcert in b. kl, terts van A. Dvorak vertolken. i De Haarlemsche school voor Kunstnijver heid organiseerde een tentoonstelling van werkstukken der leerlingen in het Frans Hals-museum. Een hoekje van de expositie. (C.NJF./Stévens Pax c) KORT NIEUWS De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 40-jari- gen stoker M. W. en den 53-jarigen machi nist B. G. T„ beiden te Rotterdam, die van de grootste spoorwegdiefstaljen werden ver dacht, die sedert jaren zijn voorgekomen. Zij hadden pakken met boter, vet, rookwa ren, kleedingstukken, enz. op het traject Delftsche Poort-Feyenoord te Rotterdam uit treinen geworden, waarna deze later wer den opgehaald, en aan den man gebracht. De totale waarde der gestolen goederen wordt geschat op f 50.000. Beide verdachten werden veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Tegen sluitingstijd kwam een man een kruidenierswinkel te Amsterdam, gedreven door een 60-jarige vrouw, binnen en vroeg een half pond suiker. Terwijl de winkelier ster hiermee bezig was, stapte een tweede man naar binnen, die beweerde, dat zijn kat den winkel was binnengeslopen. De vrouw wilde daarop even in de achterka mer gaan kijken, doch nauwelijks was zij den winkel uit tofen de beide mannen haar overrompelden en trachtten! een prop in haar mond te stoppen. De kordate winke lierster verweerde zich echter en riep luid keels om hulp, met het gevolg, dat de aan randers op de vlucht sloegen. Zij hadden geen gelegenheid, iets mede te nemen. Verduisteren van 18.15 tot 7.50 uur. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen, Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. Ü.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat is-het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter C vanaf Cra en Da tot en met Du. GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERHEIDS ONDERWIJS. Tot directeur van de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs is benoemd de heer L. van Dijk, voordien tijdelijk i leeraar aan de-school; ook is de heer Van Dijk tijdelijk on derwijzer teekenen aan de TJLO. De heer J. G. Smit is benoemd tot tijdelijk leeraar aan deze school PERSONEELS BELASTING. De burgemeester heeft besloten het aantal op centen op de personeele belasting voor het jaar 1944 te brengen van 160 op 140, aangezien de pro vincie niet 40 maar 50 opcenten zal heffen. Dit besluit beteekent echter geen wijziging in den belastingdruk. EEN KWART EEUW ADVOCAAT EN PROCUREU*. Morgen, Vrijdag 25 Februari, is het vijf-en twintig jaar geleden dat mr. F. van der Goot door de Haarlemsche Rechtbank werd be- eedigd als advocaat en procureur. LIEDERENAVOND NEL MARWITZ. Zaterdagavond a.s. zal Nel Marwitz, alt, on der auspiciën van de Haarlemsche Orkest Ver eeniging, een liederenavond geven in de boven zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem. Nel Marwitz, die aan den vleugel begeleid wordt door Pierre Verdonck, zal liederen zin gen van: Joh. Brahms. Cl. Debussy; G. Pai- siello; G. B. Pergolesi; A. Scarlatti; Rich. Strauss en H. Wolf. Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het pro gramma van den Nederlandschen Korfbalbonö luidt als volgt: Eerste klasse. SwiftS.V.K.; RohdaBlauw Wit; Koog ZaandijkD.E.D.; Archipel—Wester kwartier. Tweede klasse B: LutoNieuwendam- merham; Amsterdam ZuidGroen Geel; Sport VereentZ.K.V. Tweede klasse C: Swift 2— Archipel 2; D.E.D. 2Koog Zaandijk 2; Ooster kwartier 2Westerkwartier 2. Derde klasse E: Landlust—T.H.B.; Watervliet—Luto 2. Voor de afd. Haarlem" van den N.K.B. zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Eerste klas se: Animo Ready 1Watervliet 2; Haarlem 2— Aurora 1; Nieuw Flora 1Oosthoek 1. Derde klasse: Haarlem 3Watervliet 6; Oosterkwartier 4T.H.B. 3; Oosthoek 3Watervliet 4; Aurora Sport Vereent 3. Voetbal OOST—WEST UITGESTELD. De dïstricts- wedstrijd tusschen Oost en West, welke op Zon dag 5 Maart in het Goffert-stadion te Nijmegen zou worden gespeeld, is tot naderen datum uit gesteld. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 25 FEBRUARI 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Kinderkoor „De Merels". 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Vroolijke wijsjes. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte ochtendmuziek. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Het Revida sextet en gram.muz. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Orkest Ma- lando. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Uifr „Mein Amsterdamer Liederbuch" van Scheifels. 12.00 Almanak. 12.15 Orgelspel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Hobo, alt-hobo en piano. 16.00 De filmband rolt16.45 BNO Nieuws. 17.00 Operetteconcert. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 De Groninger Orkest- vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Amusementsmuz. van vroeger en nu. 19.45 De sociale voorman. 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. 22.15 Tentoonstelling. 23.0024.00 Michael Jary, componist en orkest leider. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Haagsch matrozenkoor 18.20 De Melodisten en soliste. 19.00 BNO Nieuws, en act. beschouwing. 19,15 Voor de jeugd. 19.20 Duitsche en Italiaansöhe Operafragmenten. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Orkestwerken van Schubert, 21.45 Avond wij ding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Hoofdredacteur; F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. ^van Om men, Heemstede. x Let op de stoepy als U s-avonds K tulgaal! Let op de roode T - als U jam kooptl DC a ES TT VRUCHTEN CONSERVEN

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2