Haarlemsche Courant 119 Amerikaansche neergeschoten. vliegt uigen Decreet van den Rijkscommissaris. Zesde zware aanval op Britsche hoofdstad Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Uitgestrekte branden te Londen. Gisteravond weer luchtalarm te Londen Sowjet-bommen op Stockholm Doodstraf voor allen, die be trokken zijn bij roofovervallen op bevolkingsregisters, distributiekantoren e.d. 289e Jaargang No, 46 x m Bamu: Groots Houtstraat U. Tel. Advert, 10724, Redactie 10699 Postgiro 131958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soeptlapleln il. Tel, 18*39 Hoofdredacteur: r. C. Berks Donderdag 24 Februari 1944 Verschijnt üageiyits, s behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127lf Kantoor Umuiden: Kembranfljlaan 55, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiatc, Haarlem K 1297 Aanvallen op midden, en Zuid.Duitschland en het Protectoraat, In het Oosten: Kriwoi Rog ontruimd. Zware alweergevechten ten N.O. van Rogatsjef. Het Duitsche weermachtbericht- luidt als volgt: Ten Zuidoosten van Kriwoi Rog braken onze grenadiers, door stormgeschut gesteund, door de vijandelijke stelling heen en brachten den taai weerstand biedenden bolsjewisten in den verderen aanval zware, bloedige verlie zen toe. De stad Kriwoi Rog werd na ver bitterde gevechten en na vernieling van alle voor den oorlog belangrijke installaties ont ruimd. In het gebied van Swenigorodka en in het gebied ten Zuiden van de Pripjet verliepen eigen aanvaller met succes. Bij een verras senden luchtaanval op het Sovjet-vliegveld Sjitomir werden 20 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Terwijl ten Zuiden van de Berezina en ten Zuidoosten van Witebsk plaatselijke aanvallen der bolsjewisten werden afgeslagen, duren ten Noordoosten van Rogatsjef de zware ge vechten met doorgedrongen vijandelijke strijd krachten voort. In den Noordelijken sector van het Oostelijk front verloopen onze distancieeringsbewegin- gen ten Zuidwesten en ten Westen van het Ilmenmeer volgens plan. Ten Oosten van het Peipus-meer mislukten herhaalde aapvallen der bolsjewisten Dinsdag overdag verloor de vijand aan 'nel Oostelijk front 47 vliegtuigen. In Italië deed de vijand in het landingshoofd van Nettuno enkele vergeefsche plaatselijke aarivallen. Daarbij werd een vijandelijke com pagnie, die met steun van pantserwagens onze stellingen aanviel, vernietigd. Bij de voortge zette opruiming van het omsingelingsgebied ten Zuiden van Aprilia werden gevangenen gemaakt. Onze formaties slagvliegtuigen zetten haar aanvallen op de ontschepingen van den vijand in de haven van Anzio voort en veroorzaakten nieuwe vernielingen en zware branden. In de middaguren van 22 Februari vielen formaties Amerikaansche bommenwerpers, krachtig door jagers beschermd, plaatsen in midden-Duitschland aan. Tegelijkertijd vlogen Amerikaansche bommenwerpers boven Zuid-Duitschland en het Protecto raat. Door talrijke brisant- en brandbom men ontstond vooral in de woongebieden van enkele steden schade. De Duitsche luchtverdediging was ook Dins dag bij den strijd tegen de Amerikaansche bommenwerpers succesvol. Zij vernietigde 119 vliegtuigen, waaronder 95 viermotorige bom menwerpers. Dinsdagnacht wierpen enkele vijandelijke storingsvliegtuigen bommen neer op plaatsen in het West-Duitsche gebied. De Duitsche luchtmacht ondernam Dins dagnacht een nieuwen doeltreffenden zwa re» aanval op Londen. Sterke formaties zware gevechtsvliegtuigen bestookten het stadsgebied met groote hoeveelheden bri- saqt- en brandbommen, die aanzienlijke schade en uitgestrekte branden veroor zaakten. Het bericht omtrent het neerschieten van 119 vijandelijke vliegtuigen vestigt de aan dacht op de toenemende afweerkracht van de Duitsche luchtmacht. Een eerste hoogtepunt werd bereikt toen tusschen 9 en 11 October 1943 binnen 72 uur 208 bommenwerpers ver nietigd werden. De eerste week van Januari bracht een nieuwe reeks hooge vernietigingscijfers. Van 262 vliegtuigen, die vernietigd werden, waren er 234 viermotorige toestellen. Een derde hoogtepunt lag tusschen 20 en 22 Februari, toen bij de aanvallen op Leip: Stuttgart, West- en midden-Duitschland 216 vliegtuigen neergeschoten werden. Telt men bij deze gecontroleerde .verliezen nog die, wel ke de vijandelijke eskaders op de thuisvlucht en bij de landing leden en de zwaar bescha digde vliegtuigen, dan kan het totale verlies op ten minste 30 tot 40 procent van de ge bruikte vliegtuigen worden gesteld. Opnieuw wordt het traject der Amerikanen gekenmerkt door talrijke vliegtuigwrakken Ook het luchtdoelgeschut-heeft een groot aan deel in het Duitschê succes gehad, maar vooral waren het de eskaders Duitsche jagers en tor pedovliegtuigen, die zich met ongekenden aan. valslust op de -dichte formaties der Amerikaan sche bommenwerpers stortten. Een golf groote bommenwerpers werd op die manier volkomen vernietigd, met uitzondering van 3 toestellen. Talrijke vijandelijke machines zijn boven zee brandend neergestort. De Amerikaansche luchtmacht verloor bij haar zware nederlaag op 22 Februari ten min ste duizend man vliegend personeel, die als specialisten met een langdurige opleiding niet zoo eenvoudig te vervangen zijn. De Londensche correspondent van 't Zweed- sche blad Dagens Nyheter meldt, dat de aan zienlijke verliezen in Londen groot opzien ge baard hebben. Hij schrijft voorts: „Het is duidelijk, dat de Engélsche openbare meening de omvang van het luchtoffensief niet voldoen de gerealiseerd heeft." Over den aanval op Leipzig, die overdag geschiede,d schrijft hij, dat deze tot nu toe het grootste aantal aan Engelsche en Amerikaansche vliegers gekost Velerlei tactiek toegepast heeft. De Angio-Amerikaansche luchtaanvallen worden over het algemeen in Londen opgevat als het begin van de slotphase van den lucht oorlog, en als een inleiding van de te verwach ten invasie. Naar het Zweedsche telegraafagentschap T. T nrfcldt, zijn Dinsdagavond door bui- tenlandsche vliegtuigen bommen gewor pen op de Zuidelijke voorstad van Stock holm Hammarby-Höjden en op Arata, waardoor vensterruiten gesprongen zijn. Voorts werden drie bommen geworpen op Strangnas. In het Zuidelijke stadsdeel van Stockholm deed zich denzelfden avond een hevige ontploffing voor, waar van de oorzaak wordt toegeschreven aan bommen die door de buitenlandsche vliegtuigen zijn uitgeworpen. Onder de bevolking ontstond een paniek en de wildste geruchten deden de ronde. Ook hier zijn vele vensterruiten gesprongen. Uit de gevonden scherven blijkt, dat hier zonder twijfel sprake is van Sovjet-vliegtui gen, die de bommen hebben uitgeworpen. In Strangnas vloog een machine laag over de kazernes en liet drie bommen vallen, waar door twee soldaten gewond werden. In Stockholm zijn 2 personen vrij ernstig ge kwetst. Er zijn tienduizenden vensterruiten vernield. Door scherven werd ook schade aangericht in winkels, woonhuizen enz. Een bom heeft een openluchttheater verwoest. Een officieel communiqué over oorzaak en omvang van de explosies is nog niet ont vangen. In felle commentaren op de neergeworpen Sovjet-Russische bommen op Stockholm wordt gevraagd, hoe het mogelijk is, dat de Sovjet-vliegers bommen neerwerpen op een helder verlichte stad. Zij hebben toch moe ten zien, dat zij boven een neutraal land vlo gen, zoo schrijft Stockholms Tidningen. Dit is een ernstige schending der neutraliteit. Van vreemde vliegtuigen, die noodsignalen géven, verwacht men natuurlijk geen vijan dige handelingen. Om deze reden zweeg ook de Zweedsche luchtdoelartillerie. Volgens Aftontidningen bevestigt de chef van de luchtverdedigingsafdeeling van den Zweedschen defensiestaf. dat de vreemde vliegtuigen roode en groene lichtkogels uit wierpen, die volgens de internationale bepa lingen als noodseinen gelden. Daarom moch ten de vliegtuigen niet beschoten wordgn. Aftonbladet merkt op, dat de Zweedsche verdediging tochniet door dergelijke nood signalen mocht worden verlamd Men moet immers rekening houden met de mogelijk heid, dat de seinen slechts misleiding waren Voorts wordt gemeld, dat ook bij de stad Omes in Noord Zweden 20 buitenlandsche vliegtuigen boven Zweedsch gebied kwamen. Aftonbladet schrijft, dat ook hier ongetwij feld Sovjetvliegtuigen in het spel zullen zijn Canada voor groote besluiten. Volgens het officieuze Engelsche nieuws bureau heeft de Canadeesehe minister-presi dent Mackenzie King Mandag in het Cana- deesche parlement een beslissing der Canadee- sche regeering aangekondigd, die van vérstrek kende beteekenis zal zijn. „Het Canadeesche kabinet, aldus King, heeft Maandag een vraag van ,,de grootste beteekenis" ontvangen, waar op uiterlijk Donderdag een antwoord aan de Engelsche regeering zal moeten worden ge geven. Nadere aanduidingen over den aard van deze vraag gaf Mackenzie King niet. RADIOPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL In-de serie brandende kwesties spreekt Max Blokzijl heden, Donderdag over Hil versum 1 om 18.45 over: „Wat meer critische nuchterheid astublieft". Voor de vijfde maal in den loop van de laatste vier avonden en nachten werd Woensdagavond in Londen luchtalarm ge maakt. Enkele minuten na het loeien der sirenes dreunde het luchtdoelgeschut. In den nacht van Dinsdag op Woens dag had intusschen de zesde zware aan val van de Diutsche luchtmacht op Lon den plaats gevonden. De laatste tien dagen hebben sterke Duitsche eskaders bommenwsrpers alleen op de Brit sche hoofdstad vier zware aanvallen onder nomen, waarvan de uitwerking nog krachti ger bleek te zijn dan bij de vroegere aan vallen, daar de eskaders thans waren inge vlogen. Vernomen wordt, dat zich een heele reeks aanvalsvormen hebben ontwikkeld, die de Engelsche afweer steeds weer in verwar ring brengen; windroostechniek, spiraaltech niek, lijntaktiek, die de Duitsche vliegers „Ganzenmarschtaktiek" hebben genoemd en de wigtaktiek. Volgens de Duitsche piloten ontstonden wederom geweldige branden en verwoestingen. De luchtdoelartillerie van de Britsche hoofdstad- weerde zich uit alle macht, doch zij vermocht niet de groepen uiteen te slaan, alhoewel het spervuur zeer hevig was. Ook de moderne Engelsche ra- ketten-luc-htdoelkanonnen, waarvan men in Groot Brittannië zeer veel verwachtte, kon den de Duitsche formaties niet tegenhouden. Volgens schatting van ervaren piloten heb ben de Engelschen de luchtdoelafweer rond om Londen verdrievoudigd. Desalniettemin wordt slechts een gering percentage der Duitsche machines vermist. Engelsche be richten' spreken over zes neergeschoten ma chines. Berichten uit Londen Associated Press meldt, dat de Duitsche vliegers er in weerwil van het ongekend he vige afweervuur de gewéldigste afweer- kanonnade, die Londen ooit beleefd beert in geslaagd zijn, „een hoeveelheid brand- en brisantbommen boven Londen te laten val len, die vele groote branden deden uitbre ken en slachtoffers maakten". Overigens was het alarm in den nacht van Dinsdag op Woensdag het langst® van Februari. Basler Nationalzeitung publiceert een eigen bericht uit Londen. Men kan in geen geval beweren, aldus het bericht, dat na 41/? jaar oorlog met hun beperkingen en opwindingen, zij die door de luchtaanvallen getroffen wor den, zich daar niet veel van aantrekken, vooral omdat het thans moeilijker is iets aan te 'schaffen, dan .tijdens den bliksemoorlog. Dit geldt vooral voor woningen en kleeding. De voornaamste taak schijnt echter het on derdak verschaffen aan de door bomaanval len getroffenen, daar in het overvolle Lon den het vooral voor de minderbedeelden bij na onmogelijk is een andere woniij gte vin den. Er is reeds een nieuwe regeling getrof fen ten aanzien van de openbare schuilge- legenheden Kolonel Jaf schrijft in de Arriba dat Duits'chland de vraag, die reeds sedert een jaar in de geheele wereld gesteld werd: „Waar is de Duitsche luchtmacht?" thans begint te veantwoorden. Het is verbazing wekkend Tioe de luchtmacht op verschillende oorlogstooneelen tegelijk optreedt met de vroegere kracht. Ondanks de strenge Brit sche censuurbepalingen kan men uit Angel saksische bron vernemen, dat de jongste aan vallen op -Londen even erg geweest zijn als twee jaar geleden. Wanneer men vérder be denkt, dat van Duitsche zijde steeds weer verklaard wordt, dat het uur der vergelding nog niet heeft geslagen, dan moet het herrij zen van de Duitsche luchtmacht een belang rijk succes genoemd worden. Uit deze ont wikkeling blijkt verder duidelijk, dat de Angio-Amerikaansche aanvallen zoo goed ais geen invloed nebben kunnen uitoefenen op het produtcieproces in Diutschland. Hoe de oorlog in weinige uren tijds den aanblik van een stad verandert. KORT NIEUWS Het postver keer met Argen tinië is door de Duitsche regee ring stopgezet en de Duitsche post kantoren zullen geen voor Argen tinië bestemde zendingen meer aannemen. Een van -de meest belangrijke verzamelingen van tinnen figu ren in geheel Duitsehland is door terreuraan- vallen voor het grootste deel ver loren gegaan. Roosevelt heeft opgedragen zeven fabrieken wegens af-beids- moèilijkheden over te nemen tot de productie daar weer normaal is. De in toenemende mate plaats vinden de roofovervallen op bevolkingsregis ters, distributiekantoren en transporten van distributiekaarten voor levensmid delen en het daardoor veroorzaakte in gevaar brengen van de gelijkmatige ver deeling van gebruiksgoederen van elke soort, in 't bijzonder van levensmiddelen maken ingrijpende maatregelen nood-, zakelijk. Op grond- v an art. 58 der ver ordening openbare orde (hr. 1/1943} bepaal ik daarom tot nader order: Hij, die door diefstal, plundering', ver duistering-, afpersing of op andere wijze zich wederrechtelijk bevolkingsregisters, persoonsbewijzen, speciale vergunningen distributiekaarten voor levensmiddelen, stamkaarten, controlezegels. Inlegvellen stempels of andere voorwerpen, die met de verzorging van de bevolking verband houden, toeeigent of deze onbruikbaar nuuvkt of zijn plicht tot het houden van toezicht dan wel het beheeren of lteua- ki-u met betrekking tot de bovenbedoel de voorwerpen verzaakt, dan wel een dergelijk strafbaar handelen of nalaten in de hand werkt en daardoor een han deling verricht, die er toe bestemd is of gescliikt Is de openbare orde of de vei ligheid van liet openbare leven in 't be zette Nederlandsche gebied hl gevaar te brengen, wordt als saboteur door het IMditiestandgerecht gevonnist 's Gravenhage. 22 Febr. 1944. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, (get.) SKY SS-IN QUART, Volgens dit decreet van den Rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche gebieden, worden alle personen, die zich schuldig makelt aan een misdrijf tegen de grondslagen van de voedselvoorziening en die een misdrijf plegen tegen de organisaties voor een rechtvaardige en gelijkmatige distributie van verbruiksgoe- deren, in het bijzonder levensmiddelen, als saboteurs overeenkomstig art. 1 van de Ord- nungsschutzverordnung van 9 Januari 1943 na een snelle p rocedure door de Politie- standgerechten met den dood gestraft Van nu af kan dus iedereen, die zich op de een of andere wijze in den zin van het van daag gepubliceerde decreet schuldig maakt, op de doodstraf rekenen. Dit. decreet zal door de ordelievende bevol king ongetwijfeld toegejuicht worden. Het pu bliek heeft in den afgeloopen tijd herhaaldelijk kennis gekregen van roofovervallen op raad huizen, distrioutiebureau's. transporten van distributiekaarten, bevolkingsregisters, enz. De daders hebben meestal getracht dergelijke overvallen en diefstallen met patriottische mo tieven te camoufleeren. Het onderzoek heeft echter in de meeste gevallen aangetoond, dat de distributiebonnen uit de zucht naar geldik lijk gewin in den zwarten handel verdwenen en dat gestolen legitimatiepapieren voor mis dadige doeleinden werden gebruikt. Bij der gelijke overvallen die duidelijke aanwijzingen opleverden, dat de daders in de eerste plaats gezocht moesten worden in kringen van de beroepsmisdadigers of van totaal ontwortelde anarchistische elementen, zijn plichtgetrouwe Nederlandsche ambtenaren door misdadigers om het Ipven gebracht, terwijl anderen ge wond of mishandeld werden. Het kan in het belang van de ordelievende bevolking -niet ge duld worden dat tegerr dergelijke elementen met eenige clementie of zachtheid wordt opge treden. Om aan dezen toestand op doeltreffen de wijze een eind? te maken kan de bevolking haar steun verleenen en wel in dien zin, dat zij iedere actieve of passieve hulp of onder- steuning van dergelijke misdadige aanslagen achterwege laat. waarbij iedereen zich bewust moet zijn van het feit, dat hij voor iederen vorm van hulp (mededader, begunstiger, heler, medeweter) op dezelfde wijze gestraft wordt als de eigenlijke daders. Slechts een volgens de plannen verloopende vlotte distributie van de gebruiksgoederen, in het bijzonder van levensmiddelen, waar borgt de levensmiddelenvoorziening van de burgerbevolking. Met beperkingen en tekor ten in de levensmiddetenproductie, die door omstandigheden in de natuur of om andere redenen kunnen ontstaan, moet bij wijze van voorzorg rekening gehouden en bij het vast stellen van de rantsoenen dienovereenkomstig opgenomen worden. Deze vooruitziende taak is onafscheidelijk verbonden met de recht vaardige uitreiking van distributiekaarten aan' de bevolking, die gerechtigd is deze kaar ten in ontvangst te nemen. Wanneer in dit bestuursapparaat om misdadige en egoïstische redenen gewelddadig wordt ingegrepen, dan wordt zoodoende de functie van dit apparaat ten nadeele van de geheele Nederlandsche bevolking gesaboteerd. De gevolgen van een dergelijk ingrijpen moeten en dit dient ieder duidelijk te be seffen uitsluitend door de Nederlandsche bevolking gedragen worden. De bezettende macht wordt hierdoor in geen geval ge troffen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1