KRUSCHEN BEKENDMAKING. Ernstig ongeluk op den Heerenweg te Heemstede. BOMMEN OP NEDERLAND. D. - De Murder Incorporated, in het Hol- landsch: de club der moordenaars heeft een ezoek aan Nederland gebracht. Een aantal steden in het Oosten des lands is door explosieve- en brandbommen gedeel telijk verwoest. Het centrum van Nijme gen ligt in puin. Vier kerken brandden te gelijkertijd af. Geheele straten waren, naar de eerste berichten luidden, één vuur zee. Gebouwen met cultureelè waarde, o.m. een leeszaal, die een waardevolle col lectie boeken bevatte, gingen in de vlam men op. Het aantal dooden en gewonden was een etmaal na het gebeurde nog niet bij benadering op te geven in verband met het groot aantal slachtoffers, dat zich nog onder de puinhoopen moet bevinden. In Enschedé, waar men nauwelijks beko men was van de ellende, die het bombar dement van eenige weken geleden heeft veroorzaakt, zijn arbeiderswijken zwaar getroffen. Ook in Arnhem is de schade groot evenals in andèfe plaatsen, waar Britten en Amerikanen hebben buisge houden. Een vergissing van de vliegers, die meen den, boven Duitsche steden te zijn jawel, we kennen die smoesjes. Een he- dendaagsche oorlogsvlieger weet precies, waar hij zich bevindt. Hij wordt radiogra fisch bij voortduring op de hoogte gehou den, waar hij is «n hij wordt gewaar schuwd, wanneer hij zijn bommen moét uitgooien. Zoo is het en iedere poging onr het voor te stellen, alsof er „vergissingen" in het spel zijn ligt tusschen belachelijke onnoozelheid en kwade trouw. Dit aan het adres van hen, die' straks weer zullen aankomen- met het verhaal, dat eigenlijk het Ruhrgebied of Keulen of ander Duitsch gebied bedoeld was. Men versta, eens en voor al, dat Dinsdagmid dag deze plaatsen in het Oosten des lands zeer nauwkeurig aange\»ezen moeten zijn in het plan van aanval. Men versta bijge volg ook, dat vandaag of morgen iedere andere willekeurige stad in Nederland de kans loopt, te worden getroffen door het vuur en het staal van overzee. Dit óók aan het adres van hen, die jaar en dag hebben loopen janken om* een Anglo-Amerikaansche invasie. Als zulk een invasie ooit zou komen dan zou dat beteekenen, dat dagen en nachten lang onze Hollandsche kuststreken met haar vele steden en dorpen gebombardeerd zou den worden en dat de vernietiging van eergisteren daarbij gering en onaanzien lijk zou zijn. Onze gedachten gaan uit naar het ver driet, dat opnieuw in honderden, wel licht duizenden gezinnen ten hemel schreit. Wat vragen we in dit oogenblikj of het pro's of anti's zijn, die daarginds onder het puin liggen? Of zij bewustzijn hebben gehad van een nieuwen tijd dan wel of zij wellicht ook behoord hebben tot degenen, die hun vertrouwen stellen in een Enge land, cat driehonderd jaar lang ons land en ons volk vernederde en bestal? Zij wa ren Nederlanders als wij, bloed van ons bloed en ras van ons ras. Hun beproeving is de onze en wat hun is aangedaan voelen wij. als een smaad, die ook ons smart. En dan rijst als vanzelf de vraag of er nu werkelijk zoo weinig soldateneer wordt gevonden onder deze Engelsche en Ame- rikaarische oorlogsvliegers, Nat zij zich tot het blinde werktuig maken van den een of anderen patholoog, die er een versche Sigaar bij opsteekt op het oogenblik dat op zijn bevel wei-ken des vredes verwoest en vrouwen en kinderen vermoord worden. Wij zullen het antwoord op deze vraag niet vernemen. Maar zoo het ons nog iets te zeggen heeft, dat het land, dat ons vijf entwintig jaar geleden kjwetste in ons Vlaamsclie bloed en dat ons veertig jaar geleien wondde in ons Zuid-Afrikaansche bloed, zich thans vergrijpt aan onze volks- genooten, aan onze verwanten wellicht, dan zullen wij iets kunnen begrijpen van de misschien niet Christelijke, maar zéér menschelijke gevoelens, die eenmaal zul len rijpen tot de daad der vergelding, ver gelding van het onverdiende leed, ons allen. Duitschers, Belgen, Franschen, Ne derlanders, aangedaan. Want er zal een einde komen, er moet een einde komen aan de verdwazing, die nog één verontschuldiging kan vinden voor deze zinlooze en meedoogenlooze moordpartijen dn dit einde zal het begin beteekenen van het besef, dat ook ons land een rekening te vereffenen ijeeft met den moordstaat van overzee. Het is dit be sef dat zich tot een eereschuld vormt jegens onze gedoode volksgenooten. KORT NIEUWS De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 40-jari- gen stoker,M. W. en den 53-jarigen machi nist B. G. T., beiden te Rotterdam, die van de grootste spoorwegdiefstallen werden ver dacht, die sedert jaren zijn voorgekomen. Zij hadden pakken met boter, vet, rookwa ren, kleedingstukken, enz. op het traject Delftsche Poort-Feyenoord te Rotterdam uit treinen geworden, waarna deze later wer den opgehaald, en aan den man gebracht. De totale waarde der gestolen goederen wordt geschat op f 50.000. Beide verdachten werden veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Tegen sluitingstijd kwam een man een kruidenierswinkel te Amsterdam, gedreven door een 60-jarige vrouw, binnen en vroeg een half pond suiker. Terwijl de winkelier ster hiermee bezig was, stapte een tweede man naar binnen, die beweerde, dat zijn kat den winkel was binnengeslopen. De vrouw wilde daarop even in de achterka mer gaan kijken, doch nauwelijks was zij den winkel uit toen de beide mannen haar overrompelden en trachtten, een prop in haar mond te stoppen. De kordate winke lierster verweerde zich echter en riep luid keels om hulp, met het gevolg, dat de aan randers op de vlucht sloegen. Zij hadden geen gelegenheid, iets mede te nemen. Saboteurs ter dood veroordeeld. 's-GRAVENHAGE, 23 Febr. De Hö- here SS- und Polizeiführer Nordwest, deelt mede, dat het Politiestandrecht te Amster dam op 22 Februari 1944 de volgende Ne derlandsche staatsburgers als saboteurs ter dood veroordeeld heeft: 1. de vischhandelaar Harm Gerssen, geb. te Urk od fi April 1912. 2. de chauffeur Willem van de Kamp, geb. te Arnhem op 12 Juni 1919. 3. de controleur en voormalige Neder - landsche politiebeambte Jacobus Heij- dra, geb. te 's-Gravenhage op 9 Augus tus 1918. 4. de stuurman Albertus Hommerson, geb. te Culemborg op 10 November 1905. 5. de kapper Jan Eshuijs, geb. te Wor- merveer op 1 December 1912. 6. de bakker Cornells Koetsier, geb. te Doorn op 21 October 1909. 7. de sportleeraar Gerhardus Docter, geb. te Haarlem op 1 Maart 1917. Het vonnis is voltrokken. De veroordeelden hebben een geheime vereeniging opgericht met het doel om daden van sabotage te plegen tegen instal laties van de Duitsche weermacht en om roofovervallen te plegen op distributie- bureaux en postkantoren. De bende sloot zich einde 1943 aaneen in een tijd waarin alle rustverstorende elementen door de in den voorafgaanden zomer en herfst gevel de vonnissen van het Standrecht met na druk gewezen waren op de gevaren van hun handelwijze. Het politiestandrecht heeft reeds op grond van het lidmaatschap van de geheime vereeniging, die ten doel had het plegen van gewelddaden, tegen alle daders op grond van de Ordnungs- schutzverordnung van 9 Januari 1943 de doodstraf uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp, Heijdra en Hommerson hebben deelgenomen aan verscheidene roof overvallen op distributiebureaux en een post kantoor. O.a. hebben zij den overval gepleegd op het politie- en distributiebureau in Oegst- geest op 9 November 1943 en op het postkan toor in Purmerend op 11 Januari 1944. Bij den laatsten overval maakten zij een bedrgg van 20.000 buit, dat zij in korten tijd voor per soonlijke doeleinden hebben verbrast. Hierin heeft het politiestandrecht evenals bij de vroeger gevelde vonnissen handelingen gezien, die de openbare orde in de bezette Nederland- sche gebieden in gevaar kunnen brengen, zoo dat tegen de daders als saboteurs overeenkom stig art. 1 van de Ordnungsschutzverordnung de doodstraf werd uitgesproken. Gerssen, v. d. Kamp en Eshuijs hebben bovendien in Januari 1944 tevergeefs getracht een in aanbouw zijnd voor de Duitsche weermacht bestemd vracht schip in brand te steken. Het Politiestandrecht heeft deze daad alleen al beschouwd als een misdaad waarvoor zij de doodstraf verdienen emwerklaard, dat op grond van de Ordnungs schutzverordnung de poging tot misdaad even zoo gestraft wordt als de voltooide misdaad. De veroordeelden Gerssen, v. d. Kamp, Heij dra en Hommerson hebben een tamelijk groot aantal vuurwapens in bezit gehad en deze bij het plegen van de strafbare feiten telkens meegenomen. Door den presiderft van het Politiestandrecht werd verklaard, dat voor bewoners van het bezette gebied, die in het bezit zijn van wapens en deze voor strafbare handelingen gebruiken, alleen de doodstraf in aanmerking komt. De veroordeelde Koetsier heeft toegelaten dat in zijn woning wapens gebracht werden om aan de leden der bende uitgereikt te worden, die deze dan -ook gekregen hebben. Deze handel wijze werd door het Politiestandrecht even zoo strafwaardig verklaard als het bezit van wa pens zelf, waarop volgens de Ordnungsschutz verordnung de doodstraf staat. De veroor deelde Docter heèft als lid van de sabotage groep relaties aangeknoopt om wapens te ver krijgen voor de sabotagegroep. Derhalve is zijn deelneming aan de geheime vereeniging be schouwd als een bijzonder ernstig geval waar voor de doodstraf in aanmerking komt. Verduisteren van 18.15 tot 7.50 uur. OOSTLAND ROEPT De Germanen zijn een boerenvolk en hierin school immer hun kracht. Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond ontrouw worden. In het Oosten is thans echter weer ruimte in overvloed. Ruimte voor Germaansche boeren. Jon gens en meisjes van 14 tot 16 jaar kun nen zich thans weer aanmelden om op geleid te worden tot boer en boerin. Aar zelt niet langer, wordt Weerboer in het Oosten, door je aan te melden bij den Germaanschen bankdienst, Koningslaan 9, Utrecht. Ziekenauto na botsing in brand geraakt; patiënte in de vlammen omgekomen. Gistermiddag is op den Heerenweg te Heemstede een ernstig ongeluk met een ziekenauto gebeurd, waarbij een 64-jarige inwoonster van Zierikzee om het leven is gekomen. Omstreeks half twee kwam uit de richting Den Haag een ziekenauto. Toen deze de kruising bij de Lanckhorstlaan genaderd was, reed een vrachtauto, geladen met zand, komende uit de Lanckhorstlaan den Heeren weg op. De bestuurder wilde voorrang ver- leenen aan de ziekenauto, doch de hydrau lische remmen weigerden met het gevolg dat de vrachtauto tegen den zijkant van de ziekenauto botste, waardoor deze omsloeg en nog ongeveer -dertien meter over den weg schoof. De dop van de benzinetank werd hierdoor afgerukt en de uitstroomen- de benzine geraakte in brand, waarbij ook de auto vlam vatte. Door ijlings toesnellende voorbijgangers konden de chauffeur en twee inzittenden, de gezusters V. uit Zierikzee, worden gered. De in de auto vervoerde zieke, mej. J. L„ eveneens uit Zierikzee, die naar Haarlem gebracht zou worden, kon echter niet meer worden bevrijd en is in de vlammen omge komen. Haar stoffelijk overschot is, nadat de brandweer het vuur had gebluscht, naar de algemeene begraafplaats te Heemstede overgebracht. De gezusters V., die brand wonden hadden opgeloopen. zijn resp. naar het Diaconessenhuis en de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De ziekenauto, af komstig uit Bergen op Zoom, is totaal verbrand. Verlaging van het melkrantsoen. Behalve voor kinderen tot 4 jaar. De in dezen tijd van het jaar optredende moeilijke melkpositie maakt noodzakelijk, evenals het vorige jaar, over te gaan tot een verlaging van het melk- en het taptemelk- rantsoen, die van tijdelijken aard zal zijn. In 1943 moest reeds in Januari tot dezen maatregel worden besloten. Dit jaar treedt verlaging in met ingang van de inmiddels op 20 Februari jl. aangeyangen distribu tieperiode. De vermindering van het melk en taptemelkrantsoen geldt voor alle cate gorieën melkverbruikers met uitzondering van de groep der kinderen tot 4 jaar, welke groep 5 1/4 liter gestandaardiseerde melk per week blijft ontvangen. In verband met deze tijdelijke verla ging; zal voor het tijdvak van 5 tot en met Ik Maar,, n.s. wleobts één honmim- mer voor taptemelk en melk worden aangewezen. In totaal heeft men dus ge durende de vierwekelijksche i>eriode van 20 Februari tot en met 18 Maart a.s. in plaats van over vier, over slechts drie taptemelk- of metkbonnummers de be schikking. Het is derhalve noodzakelijk de melk, welke men op deze drie bon- nummers kan verkrijgen, te verdeden over de geheele perióde van vier weken. Teneinde hiertoe de gelegenheid te ope nen wordt de geldigheidsduur der thans geldige bonnen taptemelk 09, taptemelk 10, irfelk 09 en melk 10 verlengd tot en met 18 Maart a.s. Verbruikers in het Westen des lands diénen er bovendien rekening mede te houden, dat de verstrekking van taptemelk- poeder voor een deel van het taptemelkrant soen gehandhaafd blijft en wel in dezelfde verhouding (voor vier weken 3x1 1/4 li ter taptemelk en 3 x 50 gram taptemelk- poeder). De ziekenrantsoenen blijven ongewijzigd gehandhaafd. DE MOORD TE OISTERWIJK Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak van den 36- jarigen monteur-bankwerker Th. van Berkel uit Tilburg, die wegens den op 29 Augustus 1941 te Oisterwijk gepleegden moord op een 14-jarig meisje uit Rotterdam in eerste in stantie door de rechtbank te Breda wegens doodslag is veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Het Hof heeft den verdachte conform den eisch van den advocaat-generaal veroordeeld wegens doodslag tot vijftien jaar gevange nisstraf VERPLICHTE OPENSTELLING V WINKELS Van de zijde van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt er de aandacht op gevestigd dat met ingang van 1 Maart a.s. met betrekking tot de ver plichte openstelling van winkels wederom de regeling van toepassing wordt, welke voor het zomertijdvak geldt. In verband hiermede zullen van 1 Maart tot 1 November de brood- en banketbakkers-, kruideniers-, melk-, groenten- en fruit-, en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 18 uur voor het publiek geopend moeten zijn. De overige winkels, waarvoor bedoelde verplichting geldt, zullen Maandags van 13 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 18 uur geopend moeten H. O. V.-CONCERT Het vierde concert van de Dinsdag-serie, dat in verband met het optreden van Gas par Cassadó, Verplaatst is naar Vrijdag 25 Februari a.s. zal verzorgd worden door het Residentie-Orkest onder leiding van Frits Schuurman. Het concert wordt geopend met „Nocturne" van Willem Landré, waarna "een eerste uitvoering volgt van de Sinfonia in quattro tempi van G. F. Malipiero.. Na de pauze zal de solist van dezen avond Gaspar Cassado met orkestbegeleiding het celloconcert in b. kl. terts van A. Dvorak vertolken. VOOR NED. KRIJGSGEVANGENEN Vanwege het Nederlandsche Roode Kruis zal deze maand een eenheidspaket mét 5 kg. levensmiddelen worden gezonden aan alle Nederlandsche krijgsgevangenen in Duitsch land. Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten ih Kruschen zui veren Uw bloed en voeren Uw lichaam nieuwe levenskracht toe, waardoor de oor zaak van Uw rheumatische pijn wordt weg genomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel ie verdwenen, Gezondheid voor een cent per dag Apoth. en Drog. 0.41,0.76,1.47. N.V. Rowntree i'^N Nieuwe voorzitter van den Raad van Arbeid. De heer G. J. van Duyneveldt uit Voorburg benoemd. Bij beschikking van den secretaris-gene raal van het Departement van Sociale^Za- ken is benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, de heer G. J. van Duyneveldt, wopehde te Voorburg, als op volger van mr. C. J. Koch, die dezer dagen wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd is afgetreden. De heer G. J. van Duyneveldt is op 25 November 1888 in Den Haag geboren, in a zijn schoolopleiding ging hij naar Ned. indië, waar hij commies werd bij P.T.T. In de oorlogsjaren was hij daar 'o.a. belast met het toezicht op het telegraafverkeer in de verschillende grenskantoren. Na den oorlog keerde hij" naar Nederland terug. In 1919 werd hij chef de bureau bij den Raad van Arbeid te Delft, en toen deze in 1933 werd opgeheven, volgde zijn benoeming tot referendaris bij den Raad van Arbeid in Den Haag, waar hij thans de functie be kleedt van administrateur. De heer Van Duyneveldt is voornemens op 1 Maart a.s. zijn nieuwe functie in Haarlem te aanvaarden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 23 Februari 1944. BEVALLEN: 19 Febr., W. TeijgelerNieboer, d.; J. Veltman—Brons, d.; 22 Febr., G. Zwemmer Knigge, d.; J. F. Siebelingvan Wanrooij, z.; G. Schouten—van der Wal, z.; H. C. van Stave ren—Bergman, d.; M. J. C. Zeegers—Urbano- witz, d.; H. J. van der Werf—Hofsté, d.; E. I. M. Postma—van Bemmelen, A. Zoeteman—de Jong, z.; A. P. van Tintelen—Hijkoop, z.; 23 Febr C. A. Smits—Vogel, d. OVERLEDEN: 19 Febr., A. A. van der Velde, 32 j., Indischestraat; 21 Febr., C. J. Piët, 73 j., Kinkerstraat; A. m. C. van der Veldt—van der Hof, 82 j., Leidschestraat; 22 Febr., J. Lang broek, 45 j., Hazepaterslaan; A. van Galen—Har- relmg, 82 j., Rozemarijnsteeg. ONDERTROUWD: 23 Febr., H. L. Gieske en H. W. Hoenderdos; J, E. van den Anker en M. H. van der Horst; K. Oostveen en A. van Driest; W. F. Snijders en N. Koolmees; J. van der Lin den en P. Snoeks; G. B. de Jongh en C. M. An ten; A. Bruinsma en H. Krijger; J. Th. a. Rooijers en H. A, M. Moolenaar; J, Kranenburg en S. C. van der Leden; A. Lagendijk en H. M. W. Mulder; J. J. Beentjes en M. Vogt; J. Brunt, en J. E. F-. van wijngaarden. GEHUWD: 23 Febr., F. F. L. Hagen en D. Em merik; A. P. Vogel en Th. Faas; P. H. Menke en G. H. van Woerkom; W. J. Groeneveld en M. Polderman; S. H. Booiman en A. van Leeuwen; F. C. M. van Bemmelen en W. J. ten Hacken; C. Schellings en J. E. Stienstra; J. C. A. Janssen en M. L. J. Kerkhoff; M. Kracht en G. M. Jan sen; K. G. A. Sok en J. Brand. RADIO-PROGRAMMA vrijdag 25 februari 1944. hilversum i, 414.4 m. 6.45 Kinderkoor „De Merels". 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7\15 Vroolijke wijsjes. 7.40 Sportnieuws.' 7.50 Progr. Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte ochtendmuziek. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Het 'Revida sextet en gram.muz. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Orkest Ma- lando. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Uit „Mein Amsterdamer Liederbuch" van Scheifels. 12.00 Almanak. 12.15 Orgelspel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Hobo, alt-hobo en piano, 16.00 De filmband rolt..*.16.45 BNO Nieuws. 17.00 Operetteconcert. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden, 18.05 De Groninger Orkest- vereeniging. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Amusementsmuz. van vroeger en nu.- 19.45 De sociale voorman, 20.00 Van 't een op 't ander. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Z2.15 Tentoonstelling, 23.00—24.00 Michael Jary, componist en orkest leider. hilversum ii, 301.5 m. 17.00 Dansmuziek. 18.00 Haagsch matrozenkoor. 18.20 De Melodisten en soliste. 19.00 BNO Nieuws, en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Duitsche en Italiaansche Operafragmenten. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Orkestwerken van Schubert, 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cultureele berichten. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J/E. van Baarsel, Santpoort, Advertenties: W. van Om men, Heemstede, Let 'op de stoepy alt U 's-avonds uitgaat f Lei op de roode T - als V jam kooptf oc ecsn vauCHTweomwvm

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2