De verwoestingen in het Oosten des lands. Vier kerken brandden in Nijmegen Arbeiderswoningen in Enschedé verwoest. Groot aantal Kuizen in Arnhem onbewoonbaar. pudding fo KWALITEIT/ Gratis olie. De oude stad Nijmegen is Dinsdagmiddag zeer zwaar getroffen. De Angelsaksische bommenwerpers, die men zoo vaak hoog over had zien vliegen op weg naar de Duit- sche steden, keerden zich plotseling tegen deze Nederlandsehe stad. Op tal van plaat sen vielen brisant- en brandbommen, die onmiddellijk een groot aantal slachtoffers maakten. Steekvlammen schoten op uit tic stad en de torens van de veertiende-eeuwsche SI. Stevenskel k en die van de Karmel, liet meesterbouwwerk van Ed. Cuypers zag men waggelen en omlaagstorleii. Overal in (1e straten vielen mensehen neer, bloedend, verminkt. Gehcele stra ten waren plotseling in een vuurzee ver anderd, te midden waarvan gewone men sehen om liulp jammerden. De brandweer stond voor een schijnbaar hopelooze, taak. vier kerken brandden als laaiende fakkels, want behalve de Stevens en de Karmel brandden ook de St. Cani- siuskerk van de paters Jezuieten en de St. Franciscus. Snel breidde het vuur zich uit. Men redde wat te redden was, men bluschte waar men kon, men hielp waar maar moge lijk. Hier vroeg men niet naar geloof of stand of politieke gezindheid, plotseling vormde zich in de massa der wanhopigen en vertwijfelden een legertje van bezonnen en hulpvaardige mensehen aaneen. De brandweer, later versterkt uit omliggende plaatsen, de dienst der luchtbescherming, het politiecorps, W. A. mannen, en talrijke andere vrijwilligers waren uren lang bezig om het vuur meester te worden, gewonden te verzorgen en mensehen te helpen, die met een slag beroofd waren van hun bezit. Geredde meubelen werden op pleinen en in parken bijeengebracht. Dakloozen kregen den eigen dag nog van gemeentewege warm voedsel. Het aantal dooden en gewonden was Woensdagmiddag nog niet bij benade ring op te geven, talrijke slachtoffers liggen nog onder de puinhoopen. De schade, is enorm. De mooie oude stad is plotseling een zwaar gehavende stad, een toonbeeld van oorlogsellende geworden. De Groote of Stevenskerk te Nijmegen dateert uit de 13e eeuw, doch werd in haar huidige gedaante eerst tweehonderd jaar later voltooid, zij het dan, dat ook toen het bouwplan in zoover niet was uitgevoerd, dat de middenbeuk niet tot grooter hoogte dan de zijbeuken was opgetrokken. Het bede huis, gemengd van karakter daar het deels met hout, deels met steen is gedekt, was nu tot een z.g. hallenkerk geworden, welk in Duitschland verbreid type zich van de Fransche gothiek onderscheidt door minder geprononceerde verticale lijnen en concen tratie van het licht in de zijbeuken. De Ste venskerk is eenig in ons land door haar zui derportaal, dat als veelhoekig baldakijn op pijlers iq gebouwd voor den gevel en dus Jos staat van het eigenlijke bouwwerk. Het inwendige van de kerk, die men van de Groote Marktslechts kan bereiken via de zeer fraaie „kerkboog". onderscheidt zich door de gesneden meubelen uit de 17e eeuw en de koperen kronen. In het koor bevindt zich het grafteeken van Catharina van Bourbon, echtgenoote van hertog Adolf van Gelder en overleden in 1512. De toren, die thans geheel is ingestort trok de aandacht door zijn sierlijken, luehtigen spits uit de 17e eeuw, welke eenige overéénkomst ver toonde met dien van de Oude Kerk te Am sterdam. lil Enschedé is vooral de arbeidersbevol king zwaar getroffen. De stad was trotsch op zijn moderne arbeiderswoningen, nu ziet het met verbeten woede op de zwarte puin hoopen daarvan. Een zeer groot aantal brandbommen werd over de stad uitge strooid, waardoor zeer talrijke en omvang rijke branden ontstonden. Met groote in spanning is men er tenslotte in geslaagd de branden meester te worden, maar de tra nen komen iemand in de oogen, wanner hij al die arme berooide mensehen ziet. Sommigen hebben nog wat kunnen redden en zij bewaken nu zorgvuldig wat er over bleef van hun huiskamer en slaapkamer, van bedden en linnengoed. Onderlinge hulp heeft nog veel erger ramp voorkomen, maar het is. zoo al erg genoeg. Als een groote ramp voelt men ook de volkomen verwoes ting van de prachtige openbare Leeszaal en Bibliotheek, een der beste in den lande, zei men hier met trots. Drie kerken zijn in de asch gelegd een katholieke, een hervormde en een gereformeerde kerk. Het aantal dooden is niet zeer hoog, maar de materieele schade is enorm. En waar kan men in dezen tijd een ander huis vinden, waar meubelen en lijfgoed koopen? Onder linge hulp alleen kan hier eenige verlichting brengen. De vreedzame Arnfiemsche burgerij heeft op hoogst pijnlijke wiize kennis gemaakt met de onverantwoordelijke Anglo-Ameri- kaansche oorlogvoering. In het bijzonder geldt dit voor de bewoners van twee wij ken, waarop een reeks brisantbommen zijn neergeworpen, welke rouw en ook groot leed van anderen aard hebben gebracht over velen. Talrijke huizen werden volko men vernield. Bovendien kregen in de on middellijke nabijheid gelegen huizen zoo groote schade, dat zij volkomen onbewoon baar'zijn. Nog belangrijk grooter is het aan tal huizen, die tijdelijk geheel df gedeelte lijk onbewoonbaar zijn geworden door dé gevolgen van den luchtdruk, die vele hon derden ruiten deed springen, tallooze pan nen van de daken rukte, plafonds ineen deed storten en inboedels ruineerde. Veel erger is nog, dat zooveel onschuldige levens plotseling zijn weggerukt en mensehen mis schien voor altijd zijn verminkt. De lucht beschermingsdienst, de geneeskundige dienst en de technische noodhulp zijn ter stond begonnen met het allervoornaamste: het redden van zooveel mogelijk menschen- levens. In den loop van den middag waren talrijke zwaar gewonden naar de zieken huizen overgebracht. Behalve de officie'ele diensten hebben ook tal-van burgers zeer doeltreffend hulp ver leend. Dank zij de medewerking van buurt- genooten, vrienden en kennissen hadden--strijd wacht. De Haarlemmers bezitten een vrijwel alle getroffenen binnen enkele uren nieuw onderdak. IJMUIDEN Dieven in de vischhal. Het wekt geen verwondering, dat de voe dingsmiddelen bij het dievengilde in trek zijn. Degenen, die van dergelijke strooperijen de dupe worden, kunnen dit bevestigen. Zoo deed dezer dagen een inwoner van Santpoort bij de Velser politie aangifte van hef stelen van 81 K.G. schol en 7 K.G. bot vanuit een vischpak- huis in de Rijksvischhal. Door een houten luik konden de daders hun doel bereiken, waarna zij vrijwel ongemerkt met hun buit verdwenen. Hoewel hun avon tuur dus aanvankelijk geslaagd kan worden genoemd, tracht de politie den diefstal op te helderen. De examentijd nadert. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat de M.U.L.O.-examens voor de candidaten der Openbare U.L.O. te Velsen, ditmaal te Haar lem zullen worden gehouden. Het schriftelijke gedeelte heeft plaats Dinsdag 16 en Woensdag 17 Mei, terwijl de mondelinge examens van 26 Juni tot en met 29 Juli aan de orde komen De Paaschvacantie. Daar het Paaschgebeuren dit jaar op 9 en 10 April wordt herdacht, h^eft de schooljeugd der Openbare U.L.O.-school te IJmuiden-Oost vacantie van 5 tot en met 17 April. VELSEN EEN DRUKKE KORFBALDAG Na het behaalde prachtige resultaat van het eerste twaalftal der Korfbalvereeniging „Watervliet", dat op zoo voortreffelijke wij ze het kampioenschap van de derde klasse N.K.B. verwierf, wacht-reeds Zondag de voorlaatste wedstrijd in deze competitie en zal Watervliet op eigen terrein aan den Munnikenweg té 2 uur Luto 2 ontmoeten. De laatste ontmoeting wordt gespeeld te Amsterdam tegen Fortuna I. Daar het Watervliet-twaalftal het onge twijfeld op prijs zal stellen na het buiten gewoon mooie succes ook de laatste wedstrij den ongeslagen uit het veld te komen, zal de ploeg alles ip het werk stellen om ook thans beide punten in Velsen te houden, zoo dat den hoofdstedelingen zeker geen gemak kelijke taak zal wachten. Gezien de steeds groeiende belangstelling voor de mooie korf balsport mag ook nu aan den Munnikenweg weer een talrijk bezoek worden verwacht. JHet twaalftal, dat te Amsterdam het kam pioenschap behaalde, zal vermoedelijk vol ledig verschijnen met: aanval: dames R. Muyen en N Velthuys, heeren: J. de Vries en R. Velthuys; middenvak: dames N. Sie- gerist en R. de Vries, heeren J. Broeksma en H. Giezen; verdediging: dames B. Tuyn en H. Voerman; heeren J. Tolk en G. v.d. Brink. Watervliet 2 gaat op bezoek bij Animo Ready I te Haarlem, waar een zeer zware ,^S\PUDDING Voor het paard. Bij haar actie voor het paard bepleit de Nederlandsehe Vereeniging tot Bescherming der Dieren de afschaffing der z.g. oogkleppen aan de hoofdstellen. In een door haar gericht schrijven tot de Nederlandsehe burgemeesters wordt o.m. opgemerkt, dat de oogkleppen voor de dieren een kwelling beteekenen. Vaak zit ten deze onderdeelen nog los en klapperen dus eindeloos tegen de teere deelen der oogen. Als voorbehoedmiddel tegen het schrikken/bezit ten de oogkleppen geen enkel nut. In het verzoek wordt er dan ook op gewezen, dat een dergelijk argument dan ook zijn betee- kenis mist. In verscheidene gemeenten, waar onder Amsterdam, Hilversum, Bussum en Leeuwarden, heeft het verzoek weerklank ge vonden, zoodat het probleem met eenvoudige verordeningen kon worden geregeld. De heer Y. Reitsma, voorzitter der Velser afdeeling, deelde ons in dit verband mede, dat er ook in deze omgeving zal worden getracht bovengenoemde kwelling voor de trouwe vier voetige „.trekkers" van het hedendaagsche ver keer op Je beffen. Ongetwijfeld zal dit billijk verzoek niet tevergeefsch zijn Gemeentelijk Handelsonderwijs. Bij de dezer dagen gehouden examens slaag den de volgende Velser candidaten: Duitsch: mej. C. Prins, Engelsch: mej. J. M. den Dun nen en de heeren M. Goos, G. Lub en H. Muusse. Agenten op het groeneveld: Donderdagmiddag om twee uur zal op het Kinheim-terrein te Velsen-Noord het Velser politie-elftal den strijd aanbinden tegen fie ploeg Vuurvreters III uit Rotterdam. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. van den Berg, Plancius- dwarsstraat 4, IJmuiden en L. E. Völker, Ver* smold in Duitschland. Toek. adres: dezelfde adressen. H. Nieuwenhuisen, Van Langeveld- straat 2, Velsen-N. en E. A. Wiegman, Schoon- oortstraat 15, Velsen-N. Toek. adres: Schoon- oortstraat 15, Velsen-N. A. Morriën, Ruijsch- straat 28boven, Amsterdam en G. Oldenburg, Trompstraat 127, IJmuiden. Toek. adres: Nw! Keizersgracht 3hs, T. Spelt, Driebergscheweg" 20d, Zeist en H. Dekker, Stationsweg 145. IJmuiden. Toek. adres: Vleutenscheweg 372, Utrecht. T. Goedhart, Koekoekstraat 17, Den Helder en M. Lahee, Velserduinweg 195, te IJmuiden. Toek. adres: Ooievaarstraat 76, Den Helder. Geboren: A. Portengen, d., IJmuiden. R. Masereeuw, d., IJmuiden. J. Stadt, d., IJmui den. E. de Kreij, d., IJmuiden, J. Nol, d., Vel sen-Noord. Overleden: J. Schaap, 4 j„ d. van L. Schaap, Oosterduinweg 34, IJmuiden. L. K. Streefland. 1 j., z. van A. Streefland, Tuindersstraat 45, IJmuiden. P. J. Dalmeijer, 52 j., echtg. van B. C. Tijssen, Lijsterlaan 31, IJmuiden. grootere schotvaardigheid, waardoor Water vliet 2 een nederlaag niet zal ontgaan. Het vierde Velser twaalftal moet uit van Oost hoek 3 kunnen winnen, indien de ploeg zich ten volle geeft. Het zesde twaalftal, dat der nieuwelingen, trekt naar Haarlem 3 en zal wel verliezen. Voor de adspiranten zijn .vastgesteld voor Zondag: Watervliet d-Animo Ready c en Zaterdag: Haarlem b-Watervliet c 'en Oos terkwartier b-Watervliet b. Een zeer druk programma derhalve. BEVERWIJK Doopsgezinde gemeente. Bij den gemeentemiddag van 23 Januari deed zich de behoefte gevoelen om mej. M. van Oostveen opnieuw uit te noodigen om voor de Doopsgezinde Gemeente te Bever wijk een onderwerp te behandelen. In ver band hiermede kan worden medegedeeld, dat zij behoudens onvoorziene' omstandigheden op Dinsdag 9 Mei in de Mennozaal zal spre ken over „De geschiedenis van het Men schenhart". Dit symbolisch verhaal, waarvan zij zélf de schrijfster is, zal wórden geïllus treerd door talrijke gekleurde lichtbeelden. SANTPOORT Sportieve neigingen Blijkbaar zijn ook de dieven soms met een zeker soort „sportieve" neigingen behept. Een inwoner van Santpoort deed tenminste de ontdekking dat er vanaf het erf achter zijn woning aan de Noorderdorpstraat een slipover en tweebadpakken waren ver dwenen Het mocht tot dusver nog niet gelukken om den dader met de onsportieve zwemneigingen op te sporen. Terrasvogels. In aansluiting op een vorig bericht kan worden medegedeeld, dat de bijeenkomst voor de leden der voetbalvereenigingen op Zaterdag 11 Maart 's avonds om half acht in het gebouw Zomerlust aan de Hoofdstraat 124 zal worden gehouden. De senioren van Terrasvogels, die de eau serie van ir. Van Emmenes wenschen bij te wonen, dienen zich hiervoor vóór 25 Februa ri op te geven aan het secretariaat, den heer J. van Egten Jr., Hoofdstraat 58, Santpoort. De. Heer's Chocolade- en Biscuitfabrieken hopten en er om te bidden dat de militaire vindingrijkheid een mogelijkheid zou uit denken waardoor een vernieling van Rome, de citadel van de beschaving en de voor de geheele wereld zoo waardevolle stad vermeden kan worden. In de Bacilica della Osservanzia te Sien^, die door Engelseh-Amerikaansche bommen is verwoest, is inmiddels een der voornaamste werken van Lucca della Robbia verloren ge gaan, t.w een terra-otta „De kroning van Maria".' Dinsdag is een pijpleiding voor olie bij Batesville in Indiana gebroken op de plaats, waar de leiding door een uitge droogde rivierbedding liep. Eenige mil- lioenen gallons gingen verloren. Vele automobilisten in de buurt namen de ge legenheid te baat om zich op clandestiene wijze van brandstof te'voorzien en in de buurt van de plaats des onheils wemelde het van mensehen met pannen en potten, die olie gingen halen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN REGELING HANDEL IN RUNDVEE. Voor het vervoeren van rundvee in de week van 28 Februari tot 5 Maart zullen, met uitzon dering van het vervoeren van slachtvee naar een overname-markt, geen geleidebiljetten worden fgegeven De handel zal na 28 Februari verbo den zijn, zoodat de vrije rundveemarkten in de genoemde week niet gehouden kunnen worden. Met ingang van Maandag 6 Maart a.s., zullen taxatie-markten voor gebruiksvee en stamboek vee worden ingesteld. Van dien datum af zullen veehouders ter voldoening aan hun aanslag, zoo wel gebruiksvee als slachtvee kunnen leveren, mits uit eigen veestapel. De aanslag in de ver plichte veelevering blijft echter primair een aan slag in slachtvee. Het bedrijfschap voor vee en vleesoh houdt zich dan ook het recht voor om de dieren, waarvoor geen koopers zijn of welke voor de vleesehvoorziening noodig zijn, naar de slacht- veemarkt te verwijzen. Veehouders, die een gebruiksrund wenschen aan te bieden in. plaats van slachtvee, kunnen zich na 28 Februari bij hun plaatselijken bureau- houder vervoegen, teneinde een aanbiedingsfor mulier in te vullen, Z'j, die hiervan gebruik wenschen te maken, moeten steeds op den Don derdag, voorafgaande aan de week, waarin zal worden geleverd, voor 12 uur hiervan mededee- ling doen aan hun plaatselijken büreauhouder onder inlevering van een copie van het aanbie dingformulier. Eveneens moeten de geliedebil- jetten zoowel voor slachtvee als voor, gebruiks vee, des Donderdags voor 12 uur worden afge haald. Personen, die een rund wenschen te betrek ken van een taxatiemarkt. kunnen zich na 28 Februari vervoegen bij hun P.B.H., teneinde een aanvraag-formulier voor een aankoopvergun- ning in te vullen. Alleen die personen komen in aanmerking voor aankoopvergunningen, die hun leveringsplicht van vleesch en melk behoorlijk zijn nagekomen en die minder vee hebben dan zij krachtens het bedrijfsmaximum mogen hou den. Koopers zijn verplicht binnen 14 dagen na ontvangst een of meer slachtdieren met een ge zamenlijk gewicht, dat tenminste gelijk is aan het gewicht van het toegewezen gebruiksdier terug te leveren. Het vervoer en het risico van het vervoer zijn voor rgkening van kooper. Geen aankoopvergunningen zullen worden uitgereikt voor handeisv.ee, terwijl de bedrijfsmaxima voor handelsvee zullen worden ingetrokken. Voor zoover noodig zullen de handelaren echter een bedrijfsmaximum of een verhoogd bedrijfs- maximum voor gebruiksvee ontvangen, zoodat hun weiland redelijk bezet zal zijn. Personen, die vee van derden hebben inge- schaard of opgestald, dienen voor 26 Februari een geleidebiljet aan te vragen voor het vervoer naar de bedrijven der eigenaren. Het rundvee zal op de taxatie-markten alleen aangeboden en in ont vangst genomen kunnen worden door bemidde ling van handelaren. Te dien einde worden door het bedrijfschap voorloopige erkenningen uitgereikt, welke tot 4 Juni a.s. geldig zijn. Voor het verkrijgen van een voorloopige er kenning kernen slechts diegenen in aanmerking, die in het bezit zijn van een geldig zaköoëkje voor den rund veehandelaar en die bereid zijn een bankgarantie te stellen ten bedrage van f 5000. De voorloopige erkenning geeft hun het recht, slachtvee en gebruiksvee op de markt aan te voeren en gebruiksvee op de markt in ontvangst te nemen. Het commissieloon voor het aanvoeren der dieren zal 1% pet. en die voor het afhalen van gebruiksvee zal 2 pet. vaft den taxatieprijs bedragen. Marktveehandelaren, die niet bereid zijn de hiervoor genoemde bankgarantie van f 5000 te stellen, zullen tot 4 Juni in de gelegenheid blij ven slachtvee aan te voeren. Handelaren, die in aanmerking wenschen te komen voor een voor loopige erkenning, moeten £ich vóór 1 Maart a.s. wenden tot het bedrijfschap voor vee en vleesch, Laan van Meerdervoort 55, onder mededeeling voor welke markten zij wenschen te worden er kend en onder bijvoeging van een bankgarantie volgens een model, hetwelk ter inzage ligt bij de bureaux van de provinciale voedselcommis- sarissen. STROOHANDEL VAN BOER TOT BOER. Te rekenen van 23 Jan. '44 af is het verkoopen van stroo door verbouwers rechtstreeks aan een uiteindëlijken -gebruiker en het koopen van stroo door een uiteindelijken gebruiker rechtstreeks van een verbouwer alleen toegestaan in die ge vallen, waarin het stroo wordt vervoerd met eigen vervoermiddelen van kooper of verkooper. .Met ingang van 29 Februari 1944 moeten de ge leidebiljetten voor vervoer naar de markt Don derdags vóór 12.00 uur worden afgehaald. Tevens wordt medegedeeld, dat lastgevingen tot leveren De toekomst van Rome. Toespraak van den Paus. Paus Pius XII heeft de vastenpredikers der stad Rome ontvangen en een.toespraak van 55 minuten gehouden, die de. Tien Geboden tot onderwerp had. De Paus keerde zich in de eerste plaats tegen het heidendom, Welks herleving men schijnt te beleven. Daartegen is er slechts één strijdmiddel: terug tot het Christendom. „Waar geloof is, is ook de zede lijkheid en orde". Met het oog op de bijzondere positie van de stad Rome zeide de Paus, dat Athene en Cairo door de beide oorlogvoerende partijen ontzien zijn. Op veel verder reikende gron den moet Rome er dus aanspraak op kunnen maken, ontzien te worden. Het zou een onuit- wischbare schandvlek in de geschiedenis zijn, als Rome zou worden opgeofferd aan militaire eischen, zooals andere middelpunten van het Christelijke geloof, b.v. Monte Cassino, dat in puin is gelegd. De Paus keerde zich vervolgens tegen den sluikhandel, het hamsteren en de willekeu rige prijsverhoogingen. Tenslotte richtte hij zich tot de jonge katholieken, die, zooals hij zeide, te goeder trouw op de bres staan voor extremistische maatschappelijke opvattingen en wien hij de tegen het atheïstische com munisme gerichte Encycliek van zijn voor ganger in herinnering wilde roepen. Alle geloovigen moeten er zich voor hoeden op maatschappelijk gebied verkeerde leiders te volgen. De tegenwoordige tijd heeft een apocalyptisch karakter en vereischt daarom een nieuwe grondige kennis van de Tien Geboden. De aartsbisschop van New York Spellman heeft verklaard dat hij het bombardement van Castel Gandolfo door de Geallieerden betreurt. Hij gaf uitdrukking aan de hoop, 1 VI VA O XKCTUCgCtiCCiU, MO b IOO UfiL V JXXgV.il X V C XV T V i VJA dat Rome een soortgelijke aanval bespaard I boven 150 kg. niet voldaan kunnen worden met moge blijven. Spellman zeide tenslotte te het leveren van nuchtere kalveren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3