Bekendmaking van den Hölieren SS- und Polizeifiilirer Nordwest. Twee ton voor slachtoffers in Oosten des lands. R E VAN#\L 20 Saboteurs terechtgesteld. Het polizeistandgericht Den Haag heeft op £3 februari 1944 de navolgende Nederlanders ais saboteurs ter dood veroordeeld: 1. den bouwkundige Klaas Postma, gebo ren 25 Dec. 1904 te Meppel. 2. den ambtenaar Roger Henri Rene Abma, geboren 17 Mei 1919 te Roosendaal. 3. den pianostemmer Andrees van Beek, geboren 9 Mei 1909 te Apeldoorn. 4. den jood Leo Fischer, geboren 11 Fe bruari 1897 te Samotsjin. 5. den betonemailleur Albertus Henri Hey, geboren 20 April 1915 te Utrecht. 6. den instrumentmaker Cornelis Hey, ge boren 27 November 1919 te Utrecht. 7. den belastingbeambte Leonardus Cor nelis Hey, geboren 2 Februari 1914 te Utrecht 8. den notarisklerk Johannes Holswilder, geboren 16 Februari 1902 te Schoonhoven. 9. den jood Karei Keizer, geboren 14 Mei 1911 te Amsterdam. 10. den timmerman Christiaan Kerkhof, ge boren 9 October 1900 te Leeuwarden 11. den accountant Hans van Koetsveld, ge boren 23 November 1918 te Rotterdam. 12. den jood Heinz Loewenstein, geboren 17 Februari 1919 te Den Haag. 13. den student Jacobus Alexander Martens, geboren 10 Augustus 1923 te Haarlem. 14. den bankwerker Egbertus Maria Meu- lenkamp, geboren 3 Mei 1916 te Kampen. 15. Den kantoorbediende Hubert van Oorschot geboren 30 Dec. 1919 te Medan (Indië). 16. den reiziger Herman van Roon, geboren 23 Mei 1922 te Rotterdam. 17. den kantoorbediende Thomas Franciscus Hendrikus Spoelstra, geboren 24 Mei 1914 te Utrecht. 1®. den student Pieter Verhage, geboren 17 Nov. 1921 in Vrouwenpolder. 19. den huisslachter Jan van der Voort, ge boren 1 Juni 1923 in Jutphaas. 20. den kantoorbediende Antonius Josephus Rudolphus Hegge, geboren 11 Dec. 1920 te Den Haag. Het vonnis werd in de vroege ochtenduren van 29 Febr. voltrokken. Bij twee veroordeel den, den betonemailleur Albertus Henri Hey en den huisslachter Jan van der Voort, werd het voltrekken van de doodstraf door den ge- richtsherr uitgesteld om de kwestie van gratie verleening te onderzoeken. Drie andere gevallen, die bij het polizei standgericht waren ingediend, zijn overge bracht naar het Duitsche Obergericht, daar het bij deze gevallen gaat om individueele bedrijvers van misdaden, die geen lid zijn van een terreur-organisatie. Ten aanzien van het vorenstaande wordt het volgende medegedeeld: Het Politie-Standgericht moest zich in dit proces bezig houden met een organisatie van verzetpleging en terreur, die zich „Oranje vrijbuiters" noemde en haar centrales had in Utrecht, Woerden en Epe (Geld.). De leden betitelden zichzelf als terroristen en werkten volgens bolsjewistische methoden. De organ! «atie was naaf militair voorbeeld ingericht en droeg alle kenmerken van een uitgesproken geheime terreur- en veemorganisatie. Het grootste deel van de twintig voorgeleide be klaagden had een verklaring onderteekend waarbij zij zich tot medewerking verplichtten Daarbij is het kenmerkend, dat tot den kring van daders drie volle joden behoorden, onder wie één uit Duitschland geëmigreerde, een ter slechter naam en faam bekend staande jood, die deze verklaringen onmiddellijk ondertee- Kend hadden, maar feitelijk niet medewerkten doch andere leden tot daden van geweld op stookten, terwijl zij zelf op den achtergrond bleven en zich bezig hielden met geldzaken en met de verdeeling van de geroofde levensmid delen en textielbonnen. Het is ondubbelzinnig gebleken, dat deze joden tot de toonaangeven de leden van de organisatie behoorden en dien overeenkomstig zijn opgetreden. Met dit vonnis van het Standgericht wordt een geheele reeks moord- en roof overvallen geboet, waaronder de bijzonder wreede en geniepige roofovervallen op het echtpaar Boyinga, op de echtelieden Oud- stedt, op den boer De Ruiter en op de vrouw De Marsma. Voor de werkwijze van de daders is het kenmerkend, dat zij ook weerlooze vrou wen niet spaarden en haar alleen daarom neerschoten om lastige getuigen uit den weg te ruimen. Voorts is het kenmerkend dat de moordenaars hun slachtoffers met onschuldige verzoeken aanklampten om hen dan zeker en verrassend te kunnen neerschieten. Deze gebeurtenissen toonen met volkomen duidelijkheid aan dat hier sprake is van bolsjewistische methoden. Voorts is hiermee geboet een reeks van roofovervallen op distributiekantoren, die bedreven werden hoewel de daders wisten, dat door het rooven van levensmiddelen kaarten enz. de geheele bevolking van de gemeente te lijden bad. Bij de uitvoering van deze roofovervallen hebben zij van te voren geweten dat zij het leven en de ge zondheid van de ambtenaren en van hun eigen volksgenooten ten zeerste in gevaar brachten. Dat bleek ook uit het feit, dat in openbare gebouwen, waarin veel publiek kwam, tijdbommen werden gedeponeerd. Het proces heeft ook aangetoond, dat de daders de geroofde levensmiddelenbonnen in de eerste plaats ten bate van zichzelf besteedden en in den clandestienen handel verkochten. Ook in dit proces werd het bezit van wapenen in handen van leden eener ver zetsorganisatie zooals in het algemeen elk onbevoegd bezit van wapens als een zware misdaad beschouwd tegen de verordening ter bescherming van de openbare orde, zoodat alleen in deze overtreding reeds de doodstraf lag opgesloten. OOSTLAND ROEPT Stadsjongens stadsmeisjes, ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in West-Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het bieren-handwerk, strijdt mee in den grooten prouctieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen te wachten op rappe stoere handen. Door jullie arbeid in het Oosten help je mede de voedsel positie, ook van Nederland, te verzekeren. Als je goed gezond bent en kunt werken, zul je daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij den Germaanschen Land dienst, Koningslaan 9, Utrecht. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse), Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De Nederlandsche Volksdienst heeft ƒ200.000 ter beschikking gesteld van de slachtoffers van de Anglo-Amerikaansche bomaanvallen op Nijmegen, Enschedé en Arnhem. Hierbij wordt de verwachting uitgespro ken, dat dit voorbeeld van andere zijden zal worden gevolgd. Men kan de stortin gen doen op girorekening 174861 van de landelijke financieele leiding van den Ne- derlandschen Volksdienst te 's-Gravenhage. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat zich 1200 personen bij den N.V.D. hebben ge meld voor het als pleegouder opnemen van kinderen uit de door deze bomaanvallen ge troffen gezinnen. Meer licht in kunst-diefstal te Amsterdam. In verband met de inbraak bij den kunst handelaar op het Rokin te Amsterdam wordt nog gemeld, dat thans ook.b ehalve een,aantal reeds achterhaalde, de twee schilderijen van Jan Steen, voorstellende een bedelaar en een bedelares, in beslag zijn genomen .Het onderzoek naar de tien Perzische tapijten vordert snel. zoodat kan worden verwacht, dat deze inbraak binnen eenige dagen geheel tot klaarheid is gebracht. N. A. D. Korps 20 Het pionierswerk, dat Nederlandsche ar beidsmannen in den zomer van 1943 in het Bezii-k Bialystok verrichtten ten behoeve van Europa in liet algemeen en van Neder land in het bijzonder, zal in 1944 worden voortgezet. Wederom zal een N.A.D.-korps vrijwillig naar het Oosten gaan om daar ontwateringswerken uit te voeren. Het kli maat daarginds bleek, evenals de voeding, de legering en de overige levensomstandig heden uitstekend voor de Nederlanders te zijn. Zeer sprekend daarvoor is het feit, dat talrijke vrijwilligers van 1943 zich ook voor het nieuwe Oostkorps hebben gemeld. Daarnaast richt de Nederlandsche Ar beidsdienst een oproep tot alle jonge Ne derlanders, die den leeftijd van 17 jaar heb ben bereikt en die zijn geboren in de jaren 1925, 1926 en 1927 om dee,l te nemen aan dit grootsche werk in Nederlandsch ver band - dus in de uniform van den N.A.D. en onder Nederlandsche leiding. Van belang is ook de bekendmaking, dat vrijwilligers, die zulks verdienen, gedurende dezen inzet in de Oostelijke gebieden kunnen worden bevorderd en later, in Nederland, worden aangesteld als N.A.D.-kaderlid. Ofschoon de deelneming aan Oostkorps 20 slechts 4V2 maand zal duren en de vrijwilligers reeds in den aanvang van Augustus 1944 zullen terugkeeren, worden de mannen geacht hun Arbeidsdienstpiieht volledig te hebben vol bracht. De aanmelding is opengesteld t.m. 7 Maart a.s. bij het N.A.D. aanmeldingsbureau, on der hetwelk de woonplaats van den desbe treffenden vrijwilliger ressorteert (opgave daarvan verstrekt de burgemeester). ZESTIENJARIG MEISJE VERMOORD. Zondagavond 21 Maart van het vorige jaar heeft zich op een open terrein langs den Winterweg te 's Gravenhage een drama afgespeeld waarvan een joodsch'meisje, de 16-jarige Betje de V. het slachtoffer is ge worden. De 22-jarige kappersbediende J. A. H., die omstreeks acht uur dien avond met het meisje op de Troelstrakade had gewan deld, bleek haar ongeveer twee uur latei- van het leven te hebben beroofd. De kap persbediende heeft voor de Haagsche recht bank terecht gestaan, die hem wegens dood slag (artikel 287 wetboek van strafrecht) veroordeelde tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter H vanaf Hon, I en J tot en met Jong. BONAANWIJZING HONDEN- EN KATTENBROOD Van 1 tot en met 31 Maart 1944 worden op bon no. 23 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als op den bon voor de afgeloopen periode. Op bon no. 23 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt voor vermelde periode 1 1/2 kg. kat tenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Maart 1944 is bon no. 23 ongeldig. KORT NIEUWS. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den 43-jarigen garagehouder A. F. W. Suiker te Amstelveen, die ervan is beschuldigd zijn vrouw door middel van arsenicum te heb ben vergiftigd, veroordeeld tot 15 jaren ge vangenisstraf. De Hilversumsehe politie heeft een inval gedaan in een perceel aan den Hooge Naarder- weg. omdat men vermoedde, dat daar een clandestiene jeneverstokerij was gevestigd. In een bovenkamer werd een compleet distilleer- apparaat -aangetroffen, dat in volle werking was en waarmee jenever met een gehalte van 50 alcohol werd gestookt. Een hoeveelheid jenever werd in beslag genomen. De installatie was eerst een week in werking. Zij bleek te worden geëxploiteerd door een bewoner van de Vossenstraat, die de kamer had gehuurd. VELSEN DE H.A.V. „SUOMI" BEGINT HET SEIZOEN Bezield met goede voornemens is het be stuur van de H.A.V. „Suomi", vooral na de uitstekende resultaten van de onderlinge veldloopkampioenschappen, aangevangen het offieieeie athletiekseizoen op de wedstrijd- baan voor zijn leden te openen. De veldloopen hebben getoond, dat Suomi, zoowel bij de dames als heeren, over zeer goede krachten beschikt, die mede door de serieuze winter en zaalindoortraining in staat geacht moeten worden zich behoorlijk tè kunnen weren. Ongetwijfeld is hierbij veel te danken aan de verschillende trainers, die al het mogelijke hebben betracht om de loopers(sters) in een uitstekende conditie te brengen. Of zij daar in geslaagd zijn zullen de komende wedstrij den moeten toonen. Vooral bij de heeren bestaan goede verwachtingen omtrent de eventueele prestaties. De Suomi-crack J. Weenink blijkt thans van zijn inzinking ge heel hersteld, wat 14 min. 21.6 sec. over 4000 meter A-klasse wel bewijst. De jeugdige U. van Wijngaarden in de D.-klasse maakte over 2000 M. den prachtigen tijd van 7 min 38 sec. J. Zwart en J. Welp vormden de uit blinkers bij de heeren C. en Junioren. En nu gaat Suomi den eersten wedstrijd tegemoet. Zondag wordt met een flink aantal heeren deelgenomen aan den door de R.K Athletiekver. Docos te Leiden georganiseer- den nationalen boschloop 1944 in de Leidsche Hout, waarbij een wisselbeker voor de beste vereenigingsprestatie in de C.- en B.-klasse tezamen is uitgeloofd. Ingeschreven werden door het Suomi-bestuur voor de klasse hee ren A. 4000 M.: J. Weenink; heeren B. 4000 M.: de stijlvolle looper J. van Wijngaarden; heeren C. 3000 M.B. Beentjes, R. Hoffmans, J. Kooiman, F. L. v. d. Ree, A. van Veen en A. van Markestein. Heeren D. 3000 M.: G v. d. Haak, G. Haver, W. Kramer, H. Huis man, W. Kuenen, T. Koch, A. Schenk, M, Braun en Junioren 1200 M.: H. Weenink, J. v. d. Wel, H. Grüteke, J. Mouse en H. Vrene- goor. Zal dit een goede seizoen-inzet in houden? Voorts streeft het bestuur naar een unifor miteit van het bekende Suomi-embleem, waar toe thans vaste lijnen zijn aangegeven. Aan dacht wordt verder gevestigd op het nut van de medische sportkeuring en de belangelooze opoffering van heeren doktoren met betrek king tot deze keuringen. Zooals het voornemen bestond zal nu ook aan de leden gelegenheid worden geboden om het N.O.C.-diploma te behalen Hiervoor is uit het bestuur een commissie gevormd, die deze zaak behartigt en inlichtingen ver strekt. Met dit al is de H.A.V. Suomi weer op den goeden weg om veler belangstelling in het nieuwe athletiekseizoen te trekken niet al leen, maar ook te doen bestendigen. De buitengewone groei van „Suomi" door de steeds toenemende inschrijvingen van nieuwe leden, bewijst dan ook wel in welk een behoefte onze plaatselijke athletiekclub blijkt te voorzien. UITVOERING S. S. H. De stimuleerende activiteit van het bestuur van de Gymnastiekvereniging S.S.H. alsmede van haar directeur, den heer J. A. ten Napel, heeft, waar verleden jaar verschillende om standigheden de jaarlijksche turnuitvoering niet mogelijk maakten, thans de gelegenheid kunnen scheppen om na de onderbreking dit groote gebeuren voor de vereeniging opnieuw te doen plaats hebben. En juist nu zal deze uitvoering kunnen bijdragen om na de door gemaakte schommelingen en het thans stij gende ledental, nog meer de aandacht naar S.S.H. te doen uitgaan. Het zal, mede in verband met het uitge breide en naar het zich laat aanzien goede programma, Donderdagavond te 7 uur in het Kennemer Theater zeker niet aan belangstel ling ontbreken, temeer daar reeds thans van een stampvolle zaal sprake is. Het eerste deel van het zeer gevarieerde programma wordt hoofdzakelijk verzorgd dooi de jongere afdeelingen, nadat eerst de op- marsch en de opening hebben plaats gehad. De kleuters vangen den avond aan met oefe ningen op de bank. De adspirant-jongens laten vrije oefeningen en bokspringen zien, de kleine jongens stokoefeningen, de jongste meisjes turnen en vrije oefeningen en de adspirant- meisjes oefeningen aan de brug. De dames- afdeeling besluit het eerste deel met een revue-dansje. De „grooten" hebben het tweede gedeelte voor hun rekening, waarbij de adspi- rant-meisjes met knotsoefeningen afwisselen. Voor de heeren vermeldt het programma rek, vrije oefeningen en brug en voor de dames brug en vrije oefeningen, terwijl deze de uit voering besluiten met een dans. Alles bijeen belooft het voor S.S.H. een pret tige avond te worden. BEVERWIJK JAARVERGADERING „DE GIETELING" Voor de jaarvergadering van de Hoogoven- vereeniging „De Gieteling", welke dezer dagen is gehouden, was slechts een zoo matige be langstelling, dat het bestuur de meerderheid vormde van het aantal aanwezige leden. De heer Kalff, voorzitter, schetste hoe on danks de moeilijke omstandigheden „De Gie teling" toch nog veel heeft kunnen doen en hoewel de „groote" Gieteling-avonden op nieuw tot andere tijden moesten worden uit gesteld, is, gezien de toenemende belangstel ling, met succes gewerkt in de richting van geestelijke ontspanning, op welken weg ook na den oorlog wordt voortgegaan. Welk een bijzonder goede gedachte het bestuur heeft gehad om de cultureeie lezingen te organi- seeren, werd door het flinke bezoek we! be wezen. Doch ook de boeken-campagne werd een groot succes, evenals de in het afgeloo pen vereenigingsjaar gehouden club- en kien- avonden, die groote waardeering vonden. De secretaris, de heer W. Gregouir, stelde in zijn jaarverslag in het licht, dat ondanks het feit van een minder aanbod ten aanzien van verschillende ontspanningsavonden, het ledental thans omstreeks 300 bedraagt en nog steeds stijgende is. De onderafdeelingen wer den door de omstandigheden eveneens zeer in hun activiteit beperkt. Toch kon de inkoop commissie haar werk zien beloond mat den aankoop van anthraciet. Materieele moeilijk heden ondervond de tennisclub, die overigens geanimeerd voortleeft. Een buitengewone uit zondering maakt de bridgeclub, welke zich bijzonder ontwikkelde en Ihans een flinke ac tiviteit aan den dag legt door haar competitie, kampioenswedstrijden, bridgecursus en andere gezellige speelavonden, welke van de commis sie een groote hoeveelheid organisatievermo gen vergen. Gememoreerd werd, dat „De Gie teling" een tweetal wedstrijden tegen de Bridgeclubs „Klaver Twee" en „Randwijk" wist te winnen. Een zeer geslaagde kinder middag werd voorts door de St. Nicolaascom- missie aan de kinderen der leden aangeboden. Nadat de begrooting de goedkeuring heeft kunnen wegdragen en een controlecommissie voor 1944 was benoemd, sloot de voorzitter deze toch belangrijk gebleken jaarlijksche le denbijeenkomst. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 2 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend- gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Op gewekte morgengroet. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch ochtend-concert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Willy Kok en duet- jes. 11.00 Gestalten uit de Duitsche letterkunde van vandaag. 11.15 Strijkkwartet concert. 12.00 Almanak. 12.15 Hongaria. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Orkest Gerard van Krevelen en Guitaarduet „Klankenspel". 14.00 Een man, een vrouw, een paard. 14.15 Orgelspel. 14.30 Musette-orkest en soliste. 15.00 Violoncel en piano. 15.30 En hier is de koffergramofocn. 18.00 Omroeporkest. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Nieuws in een notedop. 17.40 Zang en orgelspel. 18.00 BNO Persoverzicht. 18.05 Omroep Opera Orkest en soliste. 18.45 Brandende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en actueele beschou wing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centra les. 19.15 Concertgebouworkest en solist, (i. d, pauze: Het verhuizen van dierensoorten als een gevaar en een plaag). 21.00 Klassieke kamennu- ziek. 21.30 Hoe wordt een lied gezongen? (VI), 22.00 BNO Nieuws, en cult, berichten. 22.15 Ge varieerd avondconcert 23.2524.00 Kamermuziek van Beethoven. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kamermuziekconcert. 18.00 Lichte mu ziek bij den maaltijd. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Concert. 20.15 Beroemde wedstrijden. 20.30 Gram.muz. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. Verduisteren: van 18.30 tot 7.15 uur VOOR DE SCHOONMAAK Het WiiUOUK schuurpoeder "uiMigt cJlhs ZONDER BON £EN TURCOPRODUCT.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2