De nieuwe bonnen ■JL- W KlOKPOEDtR A /l LOAN'S PRODUCTEN HtrUtó- J Oost Londen een modern Pompeji. 't Beste voor Baby! v/h gebroeders laan [zeep of seen zeep/\ Niemeijer's V J koffiesurrogaat Liuod, beschuit, vleesch, aardappelen en tabak naar keuze kunnen in de komende veertiendaagsche periode worden gekocht op de bonnen 11 en 12, terwijl als bon voor het koopen van melk en taptemelk bon 11 geldig is verklaard. Zooals bekend, wordt voor het tijdvak van 4 tot en met 18 Maart a.s. slechts één bon- nummer voor taptemelk en voor melk aan gewezen. Ten einde het rantsoen voor kinde ren van 0 tot en met 3 jaar op 5K liter per week te handhaven, geven de bonnen „reserve D22 en E22" elk recht op het koopen van 5'4 liter gestandaardiseerde melk. Reeds eerder is gepubliceerd, dat de geldigheidsduur van de bonnen „taptemelk 09 en 10" en „melk 09 en 10" verlengd is tot en met 18 Maart a.s. Op bon boter 11A is 125 gram boter verkrijg baar en op bon boter 11b 100 gram bak- en braadvet. Voorts wordt voor de periode van 4 Maart tot en met 15 April als aanvulling op het boterrantsoen van personen beneden 21 jaar op elk der bonnen 12a en 12b boter 12-5 gram margarine beschikbaar gesteld, terwijl als z.g inhaalbon is aangewezen bon boter 10B waar op echter in plaats van een half rantsoen boter of margarine ditmaal 250 gram 20 plus of magere kaas kan worden gekocht. Voor kinderen van 0 en 1 jaar geeft bon „E 21 reserve" recht op het koopen van 250 gram rijst of gort, en voor kinderen van 2 en 3 jaar bon „D 21 reserve" op 250 gram gort, terwijl 150 gram versnaperingen gekocht kunnen wor den op de versnaperingbon 11. Tenslotte zijn aangewezen de bonnen: 58 en 59 voor bloem, 60 voor 250 gram havermout, 61 voor 100 gram 20 plus of magere kaas. 62 voor suiker, 63 voor jam, 64 voor 250 gram koffiesurrogaat en 65 voor .vervangingsmid delen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de bonnen 11 aardappelen en 11 toeslag slechts geldig zijn tot en met 11 Maart. Voor vervangingsmiddelen en kinderdrank poeder zullen op 2 April nieuwe bonnen wor den aangewezen, voor koffiesurrogaat op 16 April, voor zeep enz. op 18 Maart en voor scheerzeep op 30 April. Kaas op den aanvullingsbon boter. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening deelt mede: Zooals bekend, wordt eens per zes weken een bon, de z.g. aanvullingsbon, aangewezen ten einde het boterrantsoen voor de gewone verbruikers van 250 gram per veer tien dagen op 250 gram per 12 dagen te bren gen. Ditmaal zal echter op bon „boter 10B", welke op 5 Maart a.s. zal worden aangewezen in plaats van 125 gram boter of margarine 250 gram 20 plus of magere kaas beschikbaar wor den gesteld. Aangezien de handelaren niet voldoende be voorraad zijn om deze kaas onmiddellijk af te leveren, moet men dezen bon „boter 10B" in de week van 5 tot en met 11 Maart a.s. desge- wenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn nor malen kaasleverancier van te voren inleveren. Van 26 Maart af zal men de kaas in ontvangst kunnen nemen, terwijl bon „boter 10B" nog tot en met 15 April a.s. geldig blijft. Toeslagkaarten en rantsoenbonnen voor biitonderen arbeid. Nieuwe regeling. Binnenkort zullen de distributiediensten beginnen met het uitreiken van nieuwe in lichtingen-formulieren voor iederen werk nemer, die in aanmerking komt voor een toeslagkaart wegens zeer zwaren, zwaren, langdurigen of nachtarbeid, dan wel rant- soenbonnen brood, melk, eenheidszeep of waschpoeder wegens resp. seizoenarbeid (oogstwerkzaamheden), giftigen of vuilen arbeid. Ieder, die gedurende de distributie periode van 16 April tot en met 13 Mei en gedurende volgende perioden deze extra rantsoenen wenscht te ontvangen, moet op nader door de distributiediensten bekend te maken dagen een zoodanig inlichtingen- formulier bij het plaatselijk distributie kantoor afhalen. De formulieren moeten door den werknemer worden ingevuld en onderteekend. De werknemer dient vervol gens het formulier in handen te stellen van zijn werkgever, die het mede onderteekent en daarna bij den distributiedienst inle vert. Na beoordeeling der aanvragen roept de distributiedienst den werkgever op om zich met de eerste distributiestamkaarten der in aanmerking komende arbeiders op bet distributiekantoor te melden, teneinde toeslagkaarten en rantsoenbonnen in ont vangst te nemen. Voor volgende verstrek kingen aan dezelfde arbeiders behoeft niet voor elke distributieperiode opnieuw een inlichtingen-formulier te worden ingediend, doch uitsluitend een collectieve aanvraag op een z.g. naamlijst.. Bij kleine zelfstandigen zijn de functies van werkgever en werknemer ten deze in een persoon vereenigd. Is de toeslag eenmaal verstrekt, dan kan voor volgende aanvragen worden volstaan met een collectieve opgave, de z.g. naam lijst MD 223-75. Verstekking aan werkne mers individueel is voortaan niet meer toe gestaan. Alleen de werkgever kan aanvra gen en aan hem worden de toeslagkaarten en/of rantsoenbonnen verstrekt. Hii is er verantwoordelijk voor, dat ze onverwijld en volledig aan belanghebbenden worden ter hand gesteld. Bij de eerste verstrekking wordt tevens aan den werkgever voor elk zijner werk nemers, die een toeslag ontvangt, een z.g. toeslag-bewijs uitgereikt. Deze toeslagbewij- zen blijven ond r berusting van den werk gever, die ze telkenmale bij het afhalen van toeslagkaarten en/of rantsoenbonnen aan den distributiedienst moet overleggen. De aanvragen van schippers worden be handeld door den distributiedienst van de gemeente, waar ligplaats is gekozen. De distributiediensten verstrekken desge- wenscht nadere inlichtingen. Verduisteren: van 18.30 tot 7.15 uur De St. Paul's ongedeerd te midden der puinhoopen. Te Stockholm is het eerste authentieke, hoewel beperkte relaas over het effect van de Duitsche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad ontvangen. Een ooggetuige heeft tegenover een vertegenwoordiger van het D. N. B. verklaard, dat de eerste Duitsche aan vallen in tegenstelling tot de bestaande mee ning groote vernielingen hebben aangericht. Hij is echter slechts getuige geweest van de bombardementen van 23, 24 en 25 Februari. „Ik heb met vele Engelschen gesproken die allen van meening waren, dat men bij den huidigen toestand en de komende mogelijk heden slechts op openhartige Engelsche wijze den toestand kan voorstellen". Het gebied van Greenwich, ten Zuiden van de groote bocht van de Theems, is bijzondeV zwaar ge troffen. Het dicht bij den oever van de Theems liggende Royal Naval College leek op een gloeiende vulkaan, waaruit vlammen hoog opschoten en nog dagenlang rook en walm opstegen. De beroemde sterrenwacht van Greenwich is door brisant- en brandbom men vernield. Ook het beroemde park heeft ernstig geleden en ziet er uit als een oerwoud na een cycloon Het marine-arsenaal en de gebouwen der uitgestrekte havenwerken en de docks waren 36 uur lang een enkele vlammen zee, die de brandweer van de rivierzijde wegens de buitengewone hitte-ontwikke- ling slechts stap voor stap kon naderen. Het gelukte eerst na twee dagen het vuur te omsingelen en in te perken. De bevolking van Greenwich noemde deze wijk na den brand „Pompeji". „In de city heb ik het gebouw van de Bank of England aan de Prince- and King Williamstreet slechts als puinhoop terugge vonden. Van het hoofdpostkantoor zijn nop slechts de ruïnes te vinden. Het telefoonver keer ligt in verscheidene deelen der stad ge heel en in andere gedeeltelijk stil". Inwoners van Londen, die de bliksem- aanvallen van 1940-41 hebben meege maakt, wijzen op de groote trefzekerheid van de Duitschers. De St.Paulskathedraal staat ongedeerd, terwijl het hoofdpost kantoor in de naaste omgeving en ook de Bank of England slechts enkele honder den meters verder in puin liggen. Engelsche vliegers, die waarnemingen boven de brandende stad hebben verricht, verklaar den, dat de indruk van het Duitsche vernie tigingswerk thans reeds erger is dan het beeld van vele door Engelsche en Amerikaansche bommen vernielde Duitsche steden. De nieuwe faze van den slag om Londen heeft op de bevolking grooteren indruk ge maakt dan vroeger, daar algemeen verwacht wordt, dat de bombardementen, die tot nu toe olaats vonden, slechts het begin vormen. Sedert de hervatting van de luchtaanvallen zijn zestig ondergrondsche stations, d.w.z twintig meer dan vroeger, den geheelen nacht open. Deze stations worden gebruikt als schuilkelders. Zoodra luchtalarm gegeven wordt worden bovendien nog negen andere geopend. De jongste aanval In de reeks van negen zware slagen, die sedert Januari de Britsche hoofdstad getrof fen hebben, was de Woensdagnacht onderno men actie de vierde groote aanval op Londen Gedurende 35 minuten was aan het Kanaal het gedreun der naar Engeland trekkende es kaders te hooren. Elke post had den indruk dat de aanval volgens een bliksemprogramma met de grootste nauwkeurigheid verliep want na ruim een half uur kwamen de eska ders reeds terug. Hoewel de afweer een gordel van vuur rondom Londen legde, slaagden de Duitsche bommenwerpers er in, door de vuurzone te glijden Voor de negende maal wist de com mandant zoo handig te opereeren, dat er bijna geen verliezen werden geleden en voor do Engelschen het geheim van de Diutsche tactiek een geheim blijft. Door nieuwe ver- ''chtinosoroiectielen konden de doelen wor den afgepaald, zoodat de bommen nauwkeu rig konden woi-den geworpen. De derde golf die slechts enkele minuten boven Londen was, liet op een seconde nauwkeurig een homtanijt van 280 ton vallen, waardoor een voor den oorlog belangrijk industrieterrein vernield werd. Crematie H. F. Bartels. Plechtigheid op Westerveld. Voor de verassching van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. F. Bartels, in leven arts en heerbanleider a la suite der W.A. bestond groote belangstelling. Behalve de Leider hadden velen uit de nationaal socialistische beweging zich naar Wester veld begeven, om den doode de laatste eer te bewijzen. Wij zagen mr. A. J. Backer, commissaris der provincie, den heer S. L. A. Plekker, mr. A. J. Zondervan, algemeen commandant der W.A., alle heerbancom mandanten, inspecteurs der motor W.A., be reden W.A., luchtvaart W.A., vertegen woordigers van den Landstorm, eenige frontstrijders, die met verlof zijn, afgevaar digden van de P.O., onder wie de heer J. W. Zwart, kringleider van den kring Kenne- merland-zuid. deputaties van de NSVO en van den Nationalen Jeugdstorm, waarbij een eere-deputatie van den Marine Jeugd storm. Verder dr. Ch. A. Götte, leider van het Medisch front met vele leden, de heer C. A. Raadsen, directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau en een aantal leden van het personeel. Het gemeentebestuur van Velsen was vertegenwoordigd door den 'burgemeester, den heer Tj. O. van der Weide en wethouder Kok. In het sterfhuis wend de wacht betrok ken door leden van de Motor W.A. en an dere leden hadden bij de woning plaats ge nomen. De leiding berustte bij Opperkom- paan Van Casteren van Cattenburgh. Op de begraafplaats werd de stoet opgesteld onder commando van den heer J. Neder- koorn, opperbanleider. Voorop liepen een tamboer en pijperkorps uit Rotterdam, ge volgd door een vlaggeblok en de dragers van kransen. Leden van de W.A. droegen de baar naar het crematorium en langs de oprijlaan stonden afdeelingen van de W.A. uit Haarlem, Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht opgesteld. Toen allen in de aula waren vereenigd en de vlaggedragers zich rond de baar had den opgesteld, speelde de organist het Largo van Handel. Mr. A. J. Zondervan gaf een korte levensschets van den heer Bar tels en vervolgde, dat deze een der eersten in de omgeving van Haarlem was, die spoe dig aan den roep van Mussert gevolg gaf. In October 1932 meldde hij zich als lid aan en werd ingeschreven onder stamboeknum mer 726. In verschillende functies diende hij de beweging en in Mei 1940 werd hem opdracht gegeven den geneeskundigen dienst der W.A. te organiseeren. Twee jaar later legde hij zijn functie in handen van jongeren, doch bleef de W.A. trouw. Spr. vervolgde, dat de overledene een lichtend voorbeeld in dezen tijd was. Gaarne hadden we hem gegund, dat hij de overwinning van den Führer en zijn soldaten had meege maakt. We moeten echter thans afscheid nemen van een strijder, die zonder om wegen op het doel afging, van een trouw soldaat en van een nationaal socialistisch lid, dat een rotsvast geloof in den Leider had. Dr. Ch. A. G 11 e, leider van het Me disch Front, bracht een afscheidsgroet na mens de lejen en vervolgde, dat de over ledene een medicus in hart en ziel was. Daarbij traden drie karaktereigenschappen op den voorgrond, n.l. eenvoud, gevoel yoor Dlicht en trouw. Doch ook buiten zijn prak tijk kwamen die eigenschappen tot uiting. Nu hij is heengegaan, zullen zijn gedach ten blijven in de rijen, die achter den Lei der blijven marcheeren. De heer S. Plekker herdacht den overledene eerst als een goed kameraad, die een ieder met steun, raad en daad bij stond en op wien nooit tevergeefs een be roep gedaan werd. Namens den kring Haar lem en van Aerdenhout in het bijzonder dankte spr. hem voor hetgeen hij gedaan heeft. Er is echter ook een goed nationaal socialist heengegaan, evenals een goed mensch, die eerlijk, trouw, openhartig en eenvoudig was. Dan verliezen zijn nabe staanden een goed echtgenoot en vader. Spr. zeide nog, dat de heer Bartels zijn ideaal: een gezond vereenigd Europa te helpen verkrijgen, steeds hoog heeft ge houden. Daarvoor heeft hij gevochten, doch de verwezenlijking heeft bij niet mogen be leven. Op den drempel is hij gevallen en deelt daarbij het lot met zooveel anderen. Nadat op het orgel Ase's Tod van Grieg ten gehoore was gebracht, trad de Leider naar voren, om afscheid te nemen van iemand, die gestorven is in een tijdsge wricht, waarin honderdduizend jongeren, waaronder honderden kameraden hun leven laten voor een groot ideaal. De overledene was een der eersten, die de fakkel in Neder land heeft gedragen, toen anderen daaraan nog niet denken konden of wilden. Hij was een der trouwste leden, een trouwe zwarte solcaat, die zeer gewaardeerd wordt. Een voud, moed, trouw en openhartig, vier deugden van den nationaal socialist, waren zijn leven. Trouw is hij tot het einde toe gebleven. Nu wij afscheid nemen, kunnen wij het beste doen de idealen zoo goed mo gelijk uit te dragen. Namens de beweging dankte spr. voor hetgeen deze goede vader lander, wiens leven steeds een voorbeeld was, gedaan heeft. De organist speelde „Wilt heden nu tre den" en „Ik had een wapenbroeder", waar na de kist daalde. Een zoon zegde dank voor de blijken van deelneming. BEVERWIJK OM DEN N.V.B.-BEKER. De Beverwijksche clubs zijn voor de com petitie om den N.V.B.-beker als volgt in gedeeld: Afdeeling A: Alcmaria Victrix, D.W.V., H.V.C., De Kennemers en V.S.V. Afdeeling K: Assendelft, Beverwijk, D, E. M., G.V.O. en Zeevogels. VELSEN demka komt naar v.v.b. De vriendschappelijke verhoudingen, welke bestaan tusschen de voetbalclubs van de Hoogovens en de Staalfabrieken De Muinck Keizer te Utrecht zullen ook dit jaar weer leiden tot voetbalontmoetingen tusschen V. V. B en DEMKA, welke club thans kampioen is geworden in de tweede klasse van den Utrechtschen Voetbalbond. Het gaat er naar uitzien, dat deze vriend schappelijke wedstrijden een jaarlijks terug- keerend sportevenement gaan worden. Het vorige jaar kampten beide clubs voor de eerste maal tegen elkander in een tweetal wedstrijden, waarvan de eerste te Utrecht werd gewonnen door V.V.B. met 3-0 en de tweede op 't Watervliet-terrein tot een gelijk spel (3-3) leidde. De destijds door de directie van De Muinck Keizer uitgeloofde lauwertak kwam door dit resultaat definitief in het be zit van de Velsenaren. Thans stelt de directie van de Hoogovens voor deze vriendschappe lijke wedstrijden een wisselbeker ter beschik king, die van permanente waarde zal blijven. Voor dezen wedstrijd, welke Zondagmiddag te 2 uur op het „Beverwijk"-terrein wordt gespeeld, wat mogelijk is, omdat het jubilee- rende „Beverwijk" het Gemeentelijk Sport park bezigt, zal van de zijde van het Hoog- ovenpersoneel wel belangstelling zijn. Het ligt voorts in het voornemen den spelers na deze ontmoeting in het Statenhuis een ge- meenschappelijken maaltijd aan te bieden. Tndien de omstandigheden het toelaten zal V.V.B. in Augustus een tegenbezoek brengen aan Utrecht. V.V.B. komt tegen DEMKA uit met een ge wijzigde opstelling. VAN DC WEG A SC B Hoofdredacteur: F. C, Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede, Buiten land: J. C van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. *•1 P- Alleen het beste is goed genoeg voor baby! Melio- rine is bet beste kindermeel. Baby wordt er groot en sterk van en... vindt het heerlijk 1 Klaar in B een wip! N.V. KONINKLIJKS PELLERIJ „MERCURIUS" Ze willen altijd uit mijn kruikje drinken I Ik heb er altijd Florita in, zie je. en dat smaakt puik! A Al heb ik 't den heelen dag in m'n kruik, dan nóg blij- A ven smaak en geur onover- troffen, 'n Béste drank! Bijna net zoo fijn als thee! A 10 tabletten 12'/, et A THEETABLETTEN met den echten theesmaak M.V KOFFIE HANDEIMI) „MATAGALPA" A'DAM 0 ztuiahl alles scJtwti!" Een goede werkster houdt niet van half werk. Daarom heeft zij' 4*^ ais alles „een goede beurt krijgt a altijd Klokpoeder bij de hand? voor vuile handen JN Leeuwarden markeert de Oldenhove het stadsbeeld.Daar- aan is de Fries gehecht, zooals ieder Nederlan der aan zijn da- gelijksch kopje koffie. Maar dat moet goed en geurig zijn en dat is het ook cü nog door het uit muntende PALM

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2