yicKs N.S.B. zet den strijd om Amsterdam m Mussert spreekt zijn trouwe strijders toe. Drieduizend actieve strijders van Mussert, nationaal-socialisten van de daad, waren Za terdagmiddag aangetreden in het Concertge bouw te Amsterdam om te luisteren naar de bezielende woorden van den Leider, die zijn mannen moed en vertrouwen wilde meegeven in den strgd, welken zij dezen dag hadden in gezet, den strijd om Amsterdam. Het was een indrukwekkende bijeenkomst, Indrukwekkend door den mannelijken stijl en door den ernst die heel dit gebeuren be- heerschte, maar ondanks dien ernst, was er toch de geestdriftige stemming, die bij een samenkomst van strijders past, een geestdrift, die zich uitte in hartelijke toejuichingen en die een bekroning vond in het spontaan opge zette défilé voorbij den Leider na afloop van de vergadering en in den marsch door de stad. Het podium bood een fraaien aanblik. Te gen een fond van grijs zag men de nationale en de N.S.B.-kleuren, en daarvoor stonden de vlaggen der germaansche landen opgesteld. Een sobere versiering van roode en witte bloemen en frisch groen omzoomde het geheel. Langs de balcons waren enorme spandoeken aangebracht met de drie leuzen: Ons nationa lisme uw redding;Ons socialisme uw toekomst: en Goede Nederlanders staan achter Mussert. Behalve het staforkest van de W.A. onder ©pperkompaan Schoenmaker had ook een groot koor van stormsters op het podum plaats genomen. De tamboers en hoornblazers van den Nat. Jeugdstorm waren opgesteld op het balcon aan de achterzijde van de zaal. Nadat de vlaggen der beweging waren bin nengedragen, sprak de propaganda-inspecteur van het hoofdkwartier, Jac. Frentrop een kort woord, waarna onder daverende toejuichingen de Leider met zijn medewerkers de zaal bin nentrad. Mussert, die met het lied der Zwarte Sol daten werd verwelkomd, nam voor in de zaal plaats, temidden van de hoogere functionaris sen en gasten, tot wie behoorden: de secretaris generaal der beweging, ir. Huygen; de voor man der germaansche SS Feldmeyer, de com mandant der W.A., mr. A. J. Zondervan; de waarnemend-commandant van den Neder- landschen Landstorm, Obersturmführer Delfs •«n de gewestelijk politiepresident, overste Van Hilten. Een plechtig oogenblik was het toen onder tromgeroffel en hoorngeschal de nationale vlag werd binnengedragen door Unterschar führer Van Zegveld van den Nederlandschen Landstorm en heel de zaal zich verhief en met gestrekten arm den groet bracht. De gewestleider H. L. G. Ouwerkerk sprak een welkomstwoord, waarna de stormsters een aantal vaderlandsche liederen ten gehoore brachten. Propaganda-inspecteur Frentrop gaf een in druk van wat de N.S.B. met do Amsterdam- sche strijd-actie beoogt en uitte zijn dankbaar heid tegenover Mussert, omdat deze de actie heeft willen stimuieeren door zijn aanwezig heid en zijn medewerking. „Leider", zoo zeide hij. „ga ons voor. Redt uw germaansche Ne derland, redt ons volk." Toen sprak Mussert, die Öp hef podium eerst wéér de hulde van zijn getrouwen in ontvangst moest nemen, een hulde, die zich uitte in ova- tioneele toejuichingen, de vergadering toe. Een boeiende redevoering, waarin de ernst dei- tijden doorschemerde, maar waaruit bovenal een krachtig geloof sprak dat de strijders moest stimuieeren. Mussert vergeleek den toe stand van vóór 1940 mei dien van na 1940. Hij wees er daarbij op, dat ons volk niet ontwaakt is, maar slechts even is wakker geschrokken ©m daarna weer in te slapen. Eerst de drei gende invasie begint bezorgdheid te wekken onder hen, die vroeger dachten dat de komst der Ang.lo-Amerikanen een feest zou betee- kenen. Mussert herinnerde aan het bolsjewis tisch gevaar, maar ook aan het gevaar aan de Westgrenzen, die wij nooit hebben verdedigd, maar waar nu de Nederlandsche Landstorm meehelpt om in te halen waar wij te kort rchoten. En wat de toekomst betreft, zei de Leider dat het nu nacht is en storm op zee. De nacht zal echter voorbij gaan, de storm zal gaan lig gen en de zon zal komen om een vreedzamer tafreel te belichten. Dan zal het nationaal- socialisme worden omgezet in een daad. Hartstochtelijk waarschuwde Mussert tegen het bolsjewisme, dat Europa na een Duitsche nederlaag zal beheersehen en bil stelde daar tegenover het gelukkige lot dat de vrije landen in de germaansche volkerengemeenschap wacht, een lot dat bezegeld wordt door het woord en de trouw van den Führer. Mussert besloot zijn rede met een beroep op de eendracht van allen. Toen hij tenslotte zijn strijders vroeg aan het werk te gaan, trouw aan hun beginselen en trouw aan de beweging, toen verhief zich de stampvolle zaal en het eindeloos gejuich was een antwoord, dat geen twijfel overliet. Nadat propaganda-inspecteur Frentrop een enthousiast slotwoord had gesproken en de nationale vlag was weggedragen verliet de Leider de zaal. Na afloop van de vergadering formeerden zich de aanwezigen tot een indrukwekkenden Stoet, die, voorafgegaan door de muziek, defi leerde voorbij den Leider, die op het balcon van het gewestelijk kwartier aan het Jan Wil- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. Verkoudheids Preparaten I ovar heel de wereld bekend lem Brouwersplein was verschenen. Aan het hoofd van den stoet gingen de voornaamste functionarissen. Tot besluit trokken de dui zenden nationaal-socialisten door de stad. LANDBOÜWZAAIPEULVRUCHTEN VOOR VOLKSTUINDERS E.D. In de week van 5 tot en met 11 Maart kunnen zij., die hun peulvruchtenbon(nen) „Algemeen 055" hebben bewaard om hier op zaaipeulvruchten te betrekken, deze bon (nen) bij hun zaadhandelaar inleveren, desgewenscht tegen ontvangstbewijs. Slechts handelaren, die een vergunning voor een handel in zaaipeulvruchten van het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weidebouw hebben ontvan gen en zij, die agent zijn voor een hande laar, die in het bezit van een zoodanige vergunning is, mogen bonnen „Algemeen 055' in ontvangst nemen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat thans nog geen afleveringen mogen plaats hebben. ALLE-DAG-KERK. Dinsdag, half 4 zal voorgaan Ds. H. J. v. Rooyen. Medewerking verleent de heer v. d. Leek (violoncel). Om 3 uur muzikale dienst. Ingang Oude Groenmarkt. Toegang vrij. VELSEN Ds. F. E. Hoekstra nam afscheid Groote belangstelling in de Gereformeerde Kerk. Het was Zondag voor de Gereformeerde gemeente van Velsen-Noord een zeer be langrijke dag, daar haar herder en leeraar Ds. F. E. Hoekstra, welke het beroep voor de tweede predikantsplaats bij de Gerefor meerde gemeente Sassenheim heeft aan vaard, in den middagdienst zijn afscheids- predikatie hield. Dat ds. Hoekstra niet alleen als een voortreffelijk kanselredenaar maar ze ker als herder en leeraar veel liefde onder vond, bewees de buitengewone belangstel ling van leden en anderen, welke het kerk gebouw tot de laatste plaats vulden en waarbij o.m. de classis Haarlem der Gere formeerde kerken vertegenwoordigd was, alsmede collega's en afgevaardigden van naburige kerken, terwijl ook ds. C. Moens zich onder hen bevond. Op de gebruikelijke wijze werd deze laatste dienst van ds. Hoekstra in Velsen aangevangen, waarbij de gemeente zong Ps. 89:8 en Ps. 48:6. De lezing uit de H. Schrift was genomen uit Paulus eersten brief aan de Corinthiërs. hoofdstuk 1:18 tot hoofdstuk 2:15. Na het gebed werd gezongen Gez. 23:4, 5 en 6. De afscheidspredikatie van den schei denden herder was gebaseerd op I Cor. 3:11 tot 17. In zijn inleiding tot de eigenlijke predi katie, schetste ds. Hoekstra hoe moeilijk het viel afscheid te nemen, naarmate de band van vriendschap en liefde is gegroeid. Zoo moeilijk waren juiste woorden te vinden, temeer daar gemeente zoowel als herder bij deze afscheidsure vol waren. Echter was de grootste zegen samen te luisteren naar Gods Woord, wat Deze zal hebben te zeggen tot de gemeente en tot den herder. Terugden kend aan de vier jaren, welke de leeraar onder zijn gemeente arbeiden mocht, gin gen sprekers gedachten uit naar den op bouw van Christus' Kerk als tempel des Heeren om dezen opbouw drieledig te be zien en wel als lo. het fundament van Christus Kerk, 2o. het bouwwerk op dit fundament en 3o. het bouwresultaat aan den tempel Gods. In een persoonlijk woord richtte ds. Hoekstra zich vervolgens tot den afgevaar digde van de classis Haarlem, tot collega's, wie hij dank bracht voor de vriendelijkheid en den onderlingen omgang en tot ds. Moens als vertegenwoordiger van het Evan gelisatiewerk en dezen persoonlijk toe- wenschte te mogen volharden in noesten ai-beid. Voorts ook bracht de spreker dank aan de kerkeraads leden voor de broeder lijke liefde en de steeds aangename samen werking en stemming. Met de gemeenteleden heeft ds. Hoekstra nooit moeilijkheden gekend, doch nu was het hem uiterst moeilijk den mooien band tusschen gemeenteleden en pastorie, welke beide in uiterst moeilijke omstandigheden samenbracht, te verbreken. Bijzonder dank en warme liefde ging daarom naar de ge meente uit.Den herdersstaf van Velsen thans neer te leggen was voor spr. een moeilijke strijd en daarom hoopte hij, dat God aan deze gemeente kracht mocht verleenen, daar waar vrienden werden gevonden en menschen met treffend schoone eigen schappen. Het gebed: „Wees van harte Gode bevolen" vatte ds. Hoekstra samen in Ps. 28:9 ..Verlos Uw volk en zegen uw erfdeel en weid hen en verhef hen tot in eeuwig heid". Namens de classis Haarlem, alsmede na mens den gezamenlijken Bijbels tudiekring bracht ds. E. G. van Teylingen van IJmui- den-Oost den scheidenden herder dank, waarna eveneens ds. C. Moens hartelijke woorden van dank tot zijn collega voor' al diens arbeid uitsprak en zijn zegemvenschen deed volgen door het zingen van Ps. 90:9, hetgeen staande geschiedde. Hierna bracht de scheidende herder we- derkeerigen dank voor het gesprokene om voorts door het „Onze Vader" dank te bren gen aan God. Nadat tenslotte Ps. 115:1, 6 en 7 was ge zongen maakten nog velen van de gelegen heid gebruik om van den geliefden herder en diens echtgenoote in de consistorie nog met een laatsten handdruk afscheid te ne men, waarmede een voor de Gereformeerde Kerk van Velsen alsook voor ds. Hoekstra en diens echtgenoote belangrijk oogenblik tot het verleden behoorde. Nederlandsche Omroep bestond drie jaar. De stichting van den Nederlandschen Omroep, nu drie jaar geleden, is Zondag middag in Studio A met een bijzonder ra dioprogramma herdacht. „Hoogtepunten van Europa's geest" luidde de titel van dit programma, dat den luisteraar een indruk gaf van hetgeen de groote geesten van ons werelddeel in den loop der eeuwen aan on vergankelijke schoonheid hebben gescha pen. Hoogtepunten hoorde men uit de lite ratuur o.a. de Ballade van de Conincs- kinderen en fragmenten uit Dante's Inferno, Shakespeare's Hamlet, Vondel's Gijsbreght en Goethe's Faust en anderzijds uit de toonkunst: Aurore van Palestrina, Swee- linck's Koraalvariaties, D mol Toccata van Bach, liederen van Mozart en Schubert, Walkürenritt van Wagner. Het Symphonie Orkest van Pierre Reinards, een koor en voorts voordrachts- en toonkunstenaarsfes sen) werkten aan dit programma mede, waarbij zij met den spreker van den ver bindenden tekst de middelaars waren, die de „hoogtepunten" nader tot den luisteraar brachten. Vele genoodigden, waaronder verschei dene Nederlandsche en Duitsche autoritei ten - ook de commissaris der provincie, mr. A. J. Backer, bevond zich onder hen waren in de Studio aanwezig, toen de waarn. secretaris-generaal van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, voor den aan vang der uitvoering een rede uitsprak, waarin hij de taken van den Omroep schetste. De radio, zei spr. o.a., is in de eer ste plaats een instrument van volksvoor lichting en kan als zoodanig van onschat bare waarde zijn om ons volk wederom be wust te doen worden van zijn historische roeping in Europa, Naast de voorlichtende, heeft de Omroep ook een cultureele taak en spr. zette hier uiteen, dat de Omroep niet alleen een instelling van „cultuurversprei ding" is, maar een eigen taak heeft in het cultureele leven en in zooverre cultuurdra ger is. Spr. legde er den nadruk op, dat het, in verband met den opbouw van een nieuw Europa na dezen oorlog, van belang is over een deugdelijk Omroepapparaat te beschik ken. Daarom moet ook thans voor dezen Omroep gezorgd worden. Dr. ir. W. A. Herweyer, Directeur-Gene raal van den Nederlandschen Omroep, gaf in zijn jaarrede een overzicht van de uit zendingen in het afgeloopen jaar en noem de de verbeteringen, welke in technisch op zicht zijn aangebracht. Spr. wees erop. dat de banden, welke in de vorige jaren tus schen Omroep en Front werden gelegd, in het afgeloopen jaar verstevigd zijn. Op ver zoek van dr. Herweyer herdachten de aan wezigen staande de nagedachtenis van SS- Unterscharfiihrer Johan van Dorp, verbon den aan den Berichtendienst van den Ne derlandschen Omroep, die aan het Oostfront gevallen is. SPORT EN WEDSTRIJDEN Schaatsenrijden. Geslaagd ijsfeest in de Apollchal. Onder leiding van Stammführer Hans Hosiers organiseerde de Befehlsstelle Nïederlande van de Hitlerjugend een groot ijsfeest in de Apollohal te Amsterdam. De belangstelling hiervoor was zoo groot, dat velen teleurgesteld moesten worden en dat tenslotte besloten werd nog een dergelijk programma te vertoonen op aanstaanden Dins dag, aanvangend 6 uur n.m. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss Inquart. gaf door zijn tegenwoordigdheid van zijn belangstelling blijk. De jeugd, hoofdzakelijk de Duitsche jeugdkampioenen, gaven in een prachtige demonstratie blijk van het goede peil, dat men bij onze oosterburen in deze tak van sport nog steeds weet te handhaven, ondanks de moeilijkheden van dezen tijd. Het werd een de monstratie van jeugdige schoonheid en gratie volle figuren. Hierbij excelleerden, zooals te ver wachten was, de Duitsche kampioene Martha Muselek uit Weenen, terwijl haar stadgenoote, de Duitsche jeugdkampioene en 16-jarige gymna siaste Eva Pawlik niet voor haar onderdeed. Niet minder aantrekkelijk was het rijden van de 8- jarige Gundi Busch. een rijksduitsche die in aHarlem woont. Inge Miner uit Baden, Christel Abraham (Berlijn), Kathe Sailer (Munchen), Otto Ehrhart (Weenen) en Georg Felsenreich, eveneens uit Weenen, vulden het programma uit stekend aan. Een ijshockeywedstrijd tusschen een ploeg van de H. J. en den jeugdstorm leverde een groote overwihing op van 8—0 voor de H. J. (2—0 10 50). De Jeugdstorm was zeer zwak in den aanval en kreeg een gevoelig lesje. Niet een enkele behoorlijke aanval vermocht de Ne derlandsche ploeg op te zetten. Gelukkig was de verdediging aanvankelijk beter, zoodat een zeer zware nederlaag werd voorkomen. Toch spréken de cijfers voldoende. Biljarten JAN SWEERING BEHOUDT DEN KAMPIOENS TITEL. In een fraaie beslissingspartij heeft de kampioen Jan Sweering ook voor dit jaar beslag op deze titel van eerste klas drie banden gelegd. De Amsterdammer, die met 5 gewonnen partijen de leiding had, kwam tegen den oud-kampioen Sengers, die vier gewonnen partijen had uit. Sengers -deed zijn best om zijn rivaal in de score te benaderen, doch slaagde daarin niet. Toen Sweering 50 p. behaald had in 66 beurten, stond Sengers op 39. De eindstand luidt: 1. Sweering 6 gew., 346 car,, 0,701 gem.; 2. Sengers 4 gew., 327 car., 0.656 gem.; 3. De Leeuw 4 gew., 333 car.. 0,630 gem.; 4. Vrees wijk 4 gew., 301 car.. 0.538 gem.; 5. Baay 4 gew., 284 car., 0.467 gem.; 6. Verbeek 3 gew., 302, car.. 0,650 gem.; 7. Geestman 2 gew., 277 car., 0,503 gem.: 8. Louwaard 1 gew.. 261 car., 0,457 gem. Handbal DISTRICTSWEDSTRIJDEN. Te Assen werden districtswedstrijden handbal, zoowel voor dames als heeren, tusschen de districten Noord en West b. van het Ned. Handbal Verbond gespeeld. Bij de dames behaalde de noordelijke ploeg een overwinning van 32, de heeren speelden met. 4—4 gelijk. Voetbal TECHNISCHE DAG VERSCHOVEN NAAR 19 MAART Naar wij vernemen, is het programma voor den Technischen dag verschoven naar Zondag 19 Maart. Ook de beide wedstrijden voor de districten zullen dien dag worden gespeeld. i EN WEER EENS WEER SPORTKAMPEN. Voor de volgende kampen is nog voor een beperkt aantal gezonde jongens plaats. Aanmelding kan op Donderdag 9 Maart 1944 in Den Haag, Plein 1813, nr. 3 tus schen 9-14.00 uur persoonlijk plaats vin den. Onkosten zijn er niet aan verbon den, reisgeld wordt terugbetaald. Opvoedkundige zijde van het Jeugdvoetbal. Op den tweeden kern avond voor bestuurs leden van voetbalclubs, georganiseerd door de afdeeling Haarlem van den Ned. Voetbalbond waarvoor weer bijzonder groote belangstel ling bestond, besprak de heer Karei Kauf man het onderwerp „Voetbaltechniek en tac tiek". Hij merkte op, dat deze nauw aan el kaar verbonden zijn, doch techniek vormt toch de basis, om een speler op een hooger peil te brengen. Het woord houdt immers in balvaardigheid en gevoel voor beheersching. Tactiek is bovendien niet goed uit te voeren, als de techniek niet beheerscht wordt. Het is dus te begrijpen, dat in de eerste plaats de techniek komt. De commissies uit de voetbal- beweging organiseeren daarom cursussen, zoowel voor spelleiders als voor veelbeloven de jongeren en tracht met andere middelen het doel te bereiken. Aan den anderen kant is het echter noodig, dat clubbesturen hun volle medewerking daaraan verleenen. De heer Kaufman gaf enkele wenken, o.a. het bevorderen van schieten met twee beenen en hij achtte het gewenscht, dat bij de wedstrij den van den zevenkampdag de oefeningen zoowel links als rechts gemaakt moeten wor den. Ook is het noodig veel aandacht aan het plaatsen te besteden Op het oogenblik is het spelpeil lager dan kort voor den oorlog en daarom zien de technische commissies zich genoodzaakt spelers met bekende namen in vertegenwoordigende elftallen op te stellen. Tenslotte gaf spr. de besturen in overweging de mooie zomeravonden te gebruiken voor oefenen, opdat het peil verhoogd zal worden. Het onderwerp, dat dr. C. Spoeider be handelde, was „De opvoedkundige zijde van het jeugdvoetbal", waarin hij uiteenzette, dat er de laatste jaren voor jeugdleiders een be langrijke taak is weggelegd. Aan hen worden immers de jonge mannen toevertrouwd, die later de plaats van ouderen in de maatschap pij moeten innemen. De jeugd is goed, doch kan op het verkeerde pad raken en dan is het de taak van den jeugdleider den jongen te temmen. Een leider moet zelf gevoetbald hebben: moet plezier hebben in den jongen; moet een voorbeeld zijn; moet een onnoeme lijk geduld hebben en moet roeping hebben. Deze punten lichtte spr. nader toe en ver volgde, dat een jeugdleider, die hieraan be antwoordt, van de jeugdige spelers wat mag vergen en hun veel moet bijbrengen Hij krijgt b.v. de taak de spelers op te kweeken tot fatsoenlijke jongens, hetgeen b.v. tot uiting kan komen in gesprekken op het veld en in de kleeding. De jeugd mag daarbij niet ver wend worden, doch evenmin ruw of hard worden aangepakt. Ook het bijbrengen van sportiviteit, het leeren verliezen van wed strijden enz. zijn belangrijke punten. Spreker verwachtte, dat als de jeugdleiders er in sla gen de jeugd in die riehtiqg op te voeden, zij een waardige plaats in de maatschappij -ui len verwerven. RADIO-PROGRAMMA DINSDAG 7 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Grarr-.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Luch tige ochten-dklanken. (Van 8.4-58.50 Voor de huisvx-ouw). 9.00 Voorjaarszon. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Fluit en piano. 10.45 Orkest. Francis Keth. 11.15 „De Roggefee". 11.30 Orkest Francis Keth. 12.00 Almanak. 12.15 Zang en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten, solist en pianospel. 14.00 Wie zijn Duitsch gezind. 14.15 Salonorkest orgel en zang. 15.30 Voor de zieken. 16.00 De Groninger Orkest Vereeniging" en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Cabaret. „Nederlandscti Fabrikaat". 18.00^ BNO Binnenïandsch gesproken overzicht. 18.05 Or kestraal operaconcert. 18.45 Jeugdstormuitzen ding. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte verscheidenheid. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Zarah Leander en Herbert Ernst Groh. 22.4524.00 In de buitenlucht. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonate voor viool en piano van Cesar Franck. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 De discotheek presenteert. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Plet Weensch Philharmonisch Orkest. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Opera-ouvertures en -duetten. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren van 18.45 tot 7 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2