g g g g g 8 a 8 a 8 8 a g O 2 «e LflANS PRODUCTEN Ih 9 p 9 9 9 9 fc P Oft 9 smaakt naar meer! v/h gebroeders laan .8 9 9 •«4 •A w g X 9 •«El *8 »M 8 H g *3 IJMUIDEN „Volksonderwijs" Met Lode van Gent door de wildernis Tijdens een bijeenkomst van „Volksonder wijs", welke Zaterdag in het Jeugdhuis te Santpoort plaats had, hield de Utrechtsche volkenkundige Lode van Gent een boeiende causerie over de Belgische Congo. Vanuit het duister der zaal leidde de heer Van Gent zijn talrijke toehoorders als het ware door de wildernissen van donker Afrika. Men waande zich temidden der primitieve volksstammen, wier zeden en gewoonten voor elke blanke een wondere wereld doen ontslui ten. Tientallen fraaie kleuren projecties il lustreerden het gesprokene, terwijl men door de typische negerzang en muziek „iets" van de rimboesfeer beleefde.... Spr. vertelde, dat de Belgische Congo voor één derde gedeelte met dichte wouden is be dekt. Het reizen geschiedt veelal te voet en de stoere negers leggen per uur een afstand van 8 a 10 km. af. Als dragers vergt een gewicht van 30 a 40 kg. slechts weinig van hun uithou dingsvermogen. Hierbij kenmerken zij zich door vlugheid en speurzin. In de prauwen zijn de zwartjes behendige roeiers, die opgewekt en met l'orsches slagen onder het rhythme der trommels vaak 10 uur achtereen de riemen hanteeren. De dierenwereld biedt er een ongekende verscheidenheid van roofdieren, vogels, vis- schen en insecten. Kudden nijlpaarden, oer ossen, olifanten, buffels en apen treft men er aan, doch ook de sluwe krokodillen, die als ongevaarlijke boomstronken in de rivieren voorkomen. Deze „tijgers van het water" zijn echter niet zoo onschuldig, want hun dage- lijksch vischmenu weegt ruim 100 kg. en zelfs koeien worden door hen meegesleurd. 's Avonds klinkt er de geluiden-symphonie van het oerwoud, waarbij de zwevende lich tende insecten de geheimzinnigheid verhoo- gen. Tot de in dit gebied heerschende ziekten behooren de moeraskoortsen en de slaapziek te; alsmede in sommige streken de melaatsch- heid. Voor den argloozen inlander beteekent het optreden der tse-tse-vlieg niet zelden den dood. De heer Van Gent zeide voorts, dat men de negerbevolking kan rangschikken in vier groepen: De Bantu's, de Soedaneezen, de Ha- miten en de Pygmeeën (dwergen). Laatstge noemden zijn de oudste bewoners en zwerven in groepen van 40 tot 50 personen rond. Het zijn kleine menschen, wier lengte varieert van 1.20 tot 1.50 m. Dit volkje kent geen zindelijk heid en toch heeft het vreemde schoonheids begrippen. De vrouwen dragen bijvoorbeeld houten pennen door bovenlip en ooren. Deze dwergen zijn zeer schuw en het gelukte den heer Van Gent eerst na negen dagen om con tact met hen te krijgen. Hun voedsel is afwis selend en bestaat onder anderen uit gras, in secten, larven, witte mieren en wild. Ze be wonen bladerhutten. De pygmeeën leven in goede harmonie en zijn uitstekende boogschut ters. Hun aantal, dat ongeveer 80.000 bedraagt, vermindert. Bij de olifantenjacht zijn zij stoutmoedig en dit is een der hoogtepunten in hun sober natuurleventje. De Hamiten dragen het stempel van een hoogere beschaving. Zij zijn grooter dan de Pygmee Als veehouders beschikken zij over ongeveer 750.000 koeien, die elk hun eigen naam hebben. Deze negergroep omvat vele sportmenschen. Uitvoerig behandelde spr. voorts de diverse andere stammen, de vele gebruiken en de talrijke reisavonturen. Duidelijk bleek hierbij, dat de schoonheidsversieringen meestal even veelzijdig als zonderling zijn. Opnamen uit de omgeving van den Congo- stroom, het Albert-meer en het Tanganjika- meer hadden aller aandacht evenals de fraaie ivoren kunstvoorwerpen. Over de geheime genootschappen deelde de heer Van Gent'interessante gegevens mede. De zoogenaamde „luipaardmannen" maakten in 1933 in 3 maanden ongeveer 40 slachtoffers onder de inlandsche bevolking. In hun dieren huiden besluipen zij hun prooi en het typische wapen (een soort klauw met 5 mesjes) werkt onfeilbaar. Eerst na geruimen tijd gelukt het de oorzaak dezer wreede overvEllen te ont dekken. Ongemerkt waren er echter enkele uren verstreken. De heer IJ. Reitsma, voorzitter, voerde allen dan ook weer uit het tropisch oerv/oud terug en dankte den heer Van Gent voor het gebodene. Als tolk der aanwezigen uitte spr. den wensch, dat de „eerste kennis making" zal worden herhaald. In kernachtige woorden zette de heer Reits ma verder het streven van „Volksonderwijs" uiteen. Spr. memoreerde 't werk der Friesche oprichters Kingma en Van Bloem en merkte op, dat „Volksonderwijs" de Christelijke en maatschappelijke deugden hoog houdt. Zij wenscht echter niet, dat een splijtzwam de jeugd onderling verdeelt. Met een opwekking om „Volksonderwijs" te steunen besloot spr. de geslaagde bijeenkomst. Verlenging „Ausweise" Dinsdag 7 Maart is er gelegenheid tot ver lenging van den geldigheidsduur van de „Ausweise" der bewoners van Abeelen- straat, Acaciastraat, Achter Stationsweg, Ahornstraat, Alb. Cuypstraat, Berkepstraat Beukenstraat, Briniostraat, Casembroot- straat, Casembrootzijstraat, Cederstraat, Cypressenstraat, Da Costalaan, Dennen straat, Eikenstraat, Eksterlaan, Élzenstraat, Engelmundusweg, Eschdoornstraat, Evert- senstraat. Fazantenlaan, Frans Halsstraat, Frans Naereboutstraat, Van Galenstraat, Gerard Doustraat, Groeneweg en Heeren duinweg. Degenen, die voor de verlenging in aan merking komen, moeten zich vervoegen in het gymnastieklokaal van de openbare la gere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeër- weg te IJmuiden-Oost, hetwelk van kwart over acht tot kwart over twaalf en van één tot vijf uur is geopend. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de „Ausweise" op den vastgestelden dag ter verlenging moeten worden aangeboden, aangezien dit daarna niet meer mogelijk is. Inenting tegen pokken Dinsdag 7 Maart is er gelegenheid tot kostelooze inenting tegen pokken van kin deren beneden den leeftijd van twee jaren. Wat IJmuiden betreft moet men zich ver voegen in het bureau van den Geneeskun digen Dienst aan de Leeuweriklaan te IJmuiden-Oost. Dit is daartoe van half vier tot vier uur geopend. De trouwboekjes der ouders of de geboortebewijzen der kipderen moeten worden medegebracht. Uitreiking di?f"butiebesetteiden De uitreiking distributiebescheiden aan de L .voners van IJmuiden-Oost, Vel- sen-Dorp en Driehuis, die Maandag 28 Fe bruari is begonnen, zal tot en met Dinsdag 7 Maart duren. Zooals bekend is moet men zich in het Patronaatsgebouw te IJmuiden- Oost vervoegen. Van een sleutel tot een enveloppe Wat er werd gevonden In het tijdvak van 23 Februari tot en met 1 Maart werd bij de politie aangifte van de volgende gevonden voorwerpen gedaan: een huissleutel, een ceintuur, een bril in koker, een handschoen, een paar kinderwanten, een kinderportemonnaie, een geldstuk, een vulpen en een enveloppe. Bovendien werd er een hond aangetroffen, waarvan de eige naar onbekend is. Aan het hoofdbureau van politie, Tibe- riu; plein 1, zijn eiken werkdag van elf tot twaali en van vier tot vijf uur inlichtingen te bekomen, 's Zaterdagmiddags uitgezon derd. Verboden cafébezoek Bij haar controle op de naleving van de verordening betreffende de bescherming van de jeugd, stelde de politie vast, dat twee jongens van zestien jaar zich in een café te IJmuiden-Oost bevonden. Tegen den caféhouder en de beide jongens werd pro ces-verbaal opgemaakt. Burgerlijke Stand Getrouwd: A. E. van Koot en J. C. Loh- reij, Trompstraat 155, IJmuiden-Oost; G. Uiterwijk Winkel en G. Bus, De Lumey- straat 38, IJmuiden-Oost; J. Dienaar en C. H. Dubbeld, Geelvïnckstraat 65, Velsen- N.; Th. Hermen en J. M. H. de Bats, Duin- vlietstraat 124, Velsen-N.; I. Dragstra en J. W. M. Groels, Walravenstraat 9, Velsen- Noord. Geboren: A. Oosterhof, z„ Rijksweg 430, Santpoort; G. Wagter, _d., Starréboschstraat 5, Velsen-N.; J. P. Hagen, d., Geelvinck- straat 44, Velsen-N.; F. Postma, d., Hoofd straat 68, Santpoort; J. J. F. Gozeling, d., Hofgeest 16c, Santpoort; J. Schol, z„ Beu kenstraat 9, IJmuiden-O.; J. Wijkeiv z., Brederoodscheweg 104, Santpoort. Overleden: R. Dooijeweera, 57 j., echtge. v. G. Foppen, Velserduinweg 239, IJmuiden Oost. SANTPOORT Inenting tegen pokken. In het bureau van den Geneeskundigen Dienst aan de Wüstelaan no. 73 te Sant poort is er Dinsdagmiddag van half twee tot twee uur gelegenheid tot kostelooze in enting tegen pokken van kinderen beneden den leeftijd van twee jaren. BEVERWIJK Operette Woensdag 8 en Donderdag 9 Maart zullen in het Luxor Theater voorstellingen van Walter Kollo's operette „Daar houden de vrouwtjes van" worden gegeven. Er wordt medewerking verleend door Octave van Aerschot, Fred Fagel, Rudi West, René van Dorth, Lotte Bartschat, Sophie Wiliemse, Diny van Dijk, Wies Linning en Leny van de Bosch. Het Witte Kruis Door het Witte Kruis wordt Woensdag 8 Maart in het Wijkgebouw aan de Baan- straat een ledenvergadering gehouden. Na de notulen komen de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester (wijk verpleging, kraamverzorging, T.B.C.-be strijding enz.) aan de orde. Dan volgt het verslag van de kascommissie. Beverwijk verloor van Haari. Elftal Het jubileerende Beverwijk trof het niet met zijn jubileumwedstrijd tegen het Haarl. elftal. Vrij algemeen was dan ook de ver wachting, dat de ontmoeting geen doorgang zou vinden. Wie zoo gedacht hadden, hadden echter bui ten den waard, in casu den ouderwetsch-goe- den clubgeest, der rood witten gerekend: Met 150 „man" trokken zij Zondagmorgen aan den arbeid en het resultaat was. dat het veld des middags in een goed bespeelbaren staat ver keerde. Jammer genoeg, dat dit bewijs van clubgeest en clubliefde niet beloond werd door een grooter opkomst van het publiek. We ver moeden, dat een deel van hen, die anders dergelijke wedstrijden „vast en zeker" plegen te bezoeken, gedacht hebben, dat de wedstrijd „toch niet doorging", terwijl een ander deel in de war gebracht is door het bericht in de dagbladen, omtrent het niet doorgaan van de wedstrijden voor den Technischen Dag. Zelfs spelers waren door bedoeld bericht in de war gebracht en het gevolg er van was, dat er in de samenstelling der ploegen nog al wij zigingen waren aangebracht. Om goed half 3 stelden de volgende ploegen zich op: Haarl. elftal: Bol. VSV; Poeles, RCH; Groeneveld, RCH; De Ruyter, Terrasv.; Tromp S'poort; Verhallen, TYBB; Van Riel, TYBB; Bakkum, S'poort; Hanse, RCH; Groeneveld. H'lem; Van Gelder, Terrasv. Beverwijk: Grapendaal, B'wijk; Reinders Kenn.; Vessies, B'wijk; Six, Kenn.: Grapen daal, B'wijk; Zeilstra, RCH; v. Lint, B'wijk; Bakker, Kenn.; Albers, Kenn.; Maenhout, B'wijk; Bleeker, Kenn. Beverwijk startte beter en in een hooger tempo dan Haarlem, welker voorhoede in de eerste helft niet op slag kon komen. Vooral Bakkum was als rechtsbinnen lang niet actief genoeg en Hanse werd door het duo Reinders en Vessies alsmede door spil Grapendaal dus danig op zijn huid gezeten, dat de R.C.H.'er vrijwel niet aan schieten toekwam. Bij Beverwijk viel direct ihet goede spel van Maenhout op. Weldra suisde een hard schot van zijn voet rakelings over de lat. Bofte Bol hier even, kort hierna liet hij bij een hard schot van Bleeker zien, dat hij het ook zonder Fortuna kon. Over 't geheel bleef het tempo in de Haar lem-voorhoede traag. De Wijker aanvallen waren iets levendiger. Van Lint genoot nog al veel vrijheid, doch Albers kon van zijn voor zetten niet profiteeren, doordat Tromp en Groeneveld het hem niet gemakkelijk maak ten. Na een half uur boekte Van Riel, die van Zeilstra niet veel tegenstand ondervond, suc ces (1-0). Nu kwam Haarlem toch even los en Grapendaal moest bij schoten van Groeneveld en Bakkum in actie komen, wat hem goed afging. In een periode, dat Haarlem met 10 man speelde, zag Van Lint kans Bol o.i. houd baar te passeeren. Rust 1-1. Na de rust hadden Bakkum en Hanse met elkaar van plaats verwisseld en dit was in zooverre een verbetering, dat de actieve R. C.H.'er, die door zijn zwerfneigingen en meer dan eens óók door zijn baltechniek aan Kick Smit deed denken, den aanval wat leven in blies. Bakkum kon er echter óók als midvoor maar niet inkomen, doch doordat Groeneveld zich in deze tweede helft als een uitstekend schutter ontpopte, moest Grapendaal meeT dan eens visscheri, n.l. driemaal door toedoen van Groeneveld en eenmaal door Bakkum. De wedstrijd bleef daarom voor het publiek aantrekkelijk, omdat Beverwijk door dapper volhouden tot driemaal toe gelijk wist te ma ken, ondanks het feit, dat Tromp, De Ruyter en Groeneveld, zich toch niet gemakkelfjk lie ten passeeren. De doelpuntenmakers waren Bleeker en Albers (2). Toen de stand 4-4 was, kwam een kogel van Albers tegen de lat terecht, waarna Van Lint een prachtkans kreeg om Beverwijk de leiding te geven. Hij werkte den bal echter naast den paal. Toen gaf Groeneveld na goed samen spel met Van Gelder, die goede met zwakke momenten afwisselde, Haarlem weer de leiding en de rood-wit gestreepten stonden deze niet meer af, hoewel dient te worden aangeteekend, dat Van Lint nog een doelpunt maakte-, waar aan maar een heel zwak buitenspelluchtje zat. Het had dus 5-5 kunnen zijn, doch de 5-4 gaf o.i. toch juist de verhouding weer. ONGELUK BIJ HET STELTENLOOPEN Bij het steltenloopen is het 6-jarig dochtertje van den heer R., wonende in de Meerensteyn- straat, geyallen en daarbij zoo ongelukkig te rechtgekomen dat zij een beentje brak. R.K. B.V.V.—D.E.M. 1-2. Het was een kleine, maar verdiende over winning die D.E.M. in Blaricum op B.V.V. wist te behalen. De thuisclub bleek spoedig tech nisch de mindere te zijn en naar mate de tijd verstreek en D.E.M. steeds meer in den aanval kwam, trok B.V.V. hoe langer hoe meer spe lers in de verdediging, zoodat het voor den D.E.M.-aanval moeilijk werk werd een door braak te forceeren. Ook nu bleken de D.E.M. aanvallers weer wat huiverig om den bal in eens te spelen. Bij een goede kans op een goal, moest eerst het leder goed voor den voet ge speeld worden en de fanatiek verdedigende B.V.V.'ers maakten hier steeds dankbaar ge bruik van om tijdig in te grijpen. Rust brak dan ook aan met blanken stand. Na de hervatting bleef D.E.M. in haar zelfde spel volharden. Uit een vlotten uitval wist de B.V.V.-linksbinnen zijn club de leiding té ge ven, maar Dekker wist reeds kort hierop den gelijkmaker in de touwen te schieten. Niet !ang hierna gaf Schram D.E.M. de leiding. De blauwbroeken kregen hierna nog vele kansen om de score op te voeren, maar ze profiteer den hier niet van, zoodat de hardwerkende thuisclub met een kieine maar eervolle neder- ,aag deze serie nederlaagwedstrijden opende. D.E.M.-ATHLETEN NAAR LEIDEN Eenige D.E.M.-'ers namen deel aan den Bosch loop dien de R.K.A.V. DOCOS in de Lcidsche Hout organiseerde. Het was een aardig par cours, doch door de weersomstandigheden was het traject zwaar en modderig, zoodat alle deel nemers er na afloop ontoonbaar uitzagen. In de C-klasse deed H. Vessies het niet slecht door uit een veld van veertig deelnemers als zesde te eindigen. In de D-klasse ondergingen «Ö.H Wit Een bord Laan's B-Q Gort- mout of Laan's Havermout is een tractatie, die nooit ver veelt. Smakelijke gerechten met een zeer hooge voe dingswaarde. ntn b een wip! fistr Klaar in Mf N.V. KONINKLIJKE PELLERIJ „MERCWRIUS" eenige nieuwelingen de vuurdoop. H. Spran- gers werd 19e en J. Mulder 22e. In de Junio renklasse debuteerde K. Tervoort lang niet slecht door uit een veld van ongeveer 60 deel nemers als 12e te eindigen. VELSEN Inenting tegen pokken. Van half drie tot drie uur is er Dinsdag middag in de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan te Velsen-Noord van gemeente wege gelegenheid tot kostelooze inenting tegen pokken van kinderen beneden den leeftijd van twee jaren. AGENDA. MAANDAG 6 MAART. IJMUIDEN. Thalia-Theater: 'n Oud hart wordt weer jong (film), 7.30 uur. DINSDAG 7 MAART. IJMUIDEN. Thalia-Theater: 'n Oud hart wordt weer jong (film), 7.30 uur. BEVERWIJK. Kennemer Muzieklyceum: Cyclus Grondsla gen der Muziek. AGENDA VOOR AMSTERDAM MAANDAG 6 MAART. Stadsschouw burg: „La Bohème", t uur. Centraal Thea ter: ..Half om half", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Royal: „Als mannen liegen", 2.30, en 7.30 uur. Metro pool: Mysterie-revue, 7.30 uur. Hortus Theater: „Herrie in huis", 7 uur. DINSDAG 7 MAART. Stadsschouw burg: „Butterfly", 7 uur. Concertgebouw: Volksconcert m. m. v. Constant Moerman, viool, 7.15 uur. Centraal Theater en verdere theaters: zie Maandag. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. GEBOORTE-AANGIFTE VOOR VEULENS. Houders van drachtige merries wordt in herin nering gebracht, dat ingevolge de paardenveror dening 1942 het voorhanden of in voorraad heb ben van pasgeboren veulens slechts is toegestaan wanneer de houder van het veulen in het bezit is van een ten behoeve van zijn veulen uitgereikt bewijs van geboorte-aangifte. Ieder, die in het bezit is van een merrie, welke een veulen ter wereld brengt, dient daarom ten spoedigste, doch uiterlijk binnen 5 dagen, na de geboorte, aangif te bij zijn P B.H. te doen, opdat tijdig het signa lement van het veulen kan worden opgenomen en de indentiteitskaart binnen 3 mnd. na de ge boorte kan worden toegezonden. Ten bewijze van de aangifte van het veulen wordt een bewijs van geboorte-aangifte veulen" uitgereikt, het welk de houder bij het In ontvangst nemen van de indentiteitskaart moet inleveren. DISTRIBUTIEREGELING IJZER EN STAAL. Rijksijzer heeft twee belangrijke nieuwe cir culaires uitgegeven, t.w. 1. circulaire no. 315, 2e druk, d.d. 1 Maart '44, betreffende de ijzer- en staalvoorziening voor Nederlandsche behoefte, welke van 6 Maart 1944 af tegen betaling bij de Kamers van Koophandel verkrijgbaar is. De cir culaires nos. 310, 2e druk, en 300. alsmede het nieuwe aanvraagformulier a, waarvan in circu laire no. 315 sprake is, zullen binnenkort verschij nen; 2. circulaire no. 783 d.d. 1 Maart '44, betref fende de distributie van edelstaal, welke aan be langhebbenden is toegezonden; zij die deze cir culaire nog nipt hebben ontvangen kunnen haar bij genoemd rijksbureau aanvragen. OFFIC. PUBLIC. VAN DEN DIRECTEUR GENERAAL VAN POLITIE. AANSTELLING BIJ DE NEDERLANDSCHE POLITIE. De waarnemend directeur-generaal van politie maakt bekend, dat er wederom gelegenheid be staat tot aanstelling bij de Nederlandsche politie. Gegadigden moeten den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt, nog geen 33 jaar oud zijn en een lichaamslengte bezitten van ten minste 1.72 me ter. blootsvoets gemeten. Gehuwde personen, die den leeftijd van 24 jaar niet hebben bereikt, komen niet in aanmerking. Sollicitanten dienen zich ter verkrijging van de voorgeschreven sollicitatieformulieren te wenden tot het hoofdbureau van politie in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Eindhoven en Arnhem en lot het gemeentehuis in de overige plaatsen van inwoning. Aldaar kunnen tevens nadere inlichtingen wor den verkregen omtrent den duur der opleiding, de overige toelatfngseischen, de wijze van solli- citeeren enz. Sollicitaties dienen voor 15 Maart 1944 te wor den ingezonden. Sollicitaties van personen, die niet op de voor geschreven wijze hebben gesolliciteerd, worden terzijde gelegd. Zij, die na 16 April 1943 een volledige sollici tatie met daarbij behoorende vragenlijst hebben ingezonden en nog niet ter keuring zijn opge* roepen, behoeven niet opnieuw te solliciteeren.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3