e- «K ZUIDWAARTS VI. St- Malo. Ja, daar staat Surcouf op de wallen van St. Malo. Het spijt me, dat ik U niet veel van dezen kaperkapitein kan vertellen, maar de man schijnt behalve de berispelijke neiging tot zeerooverij, toch ook nog wel edeler aan driften te hebben gekend. Anders schenkt het nageslacht je geen standbeeld. Nu, goed, kaper dus en is het wonder dat dit land een beetje zeep; aterij voortbracht? Hier was immers van cuds veel zeevaart en op deze rotsenkust moet jt in kwade nachten slecht navigeeren zijn. Sin de eilandjes hier in de buurt boden menige schuilplaatsallemaal schoone voorwaar den voor de kaperij, waarom de Fransche kust in den ouden tijd nogal vermaardheid genoot. Nu ligt de zeerooverij tenminste de niet- officieele op één oor en zeeroovers van het slag van Surcouf wonen er niet meer in St. Malo. Maar als je er zoo in den vallenden avond voet aan wal zet en van de oude muren in de richting van den Oceaan staart, als ach ter je de bastions oprijzen en de opkomende vloed de scheepjes zacht doet deinendan komt er al gauw een beetje romantiek met de eerste stra'en van de wassende maan en vraag je je af, welke daden van drieste heroiek, van vroolijke schermutseling en angstig beleg deze zeeweringen, bolwerken en wallen in hun eeuwenlange leven wel zullen hebben aan schouwd. Ja, de historie spreekt in St. Malo. De oude straatjes, waarlangs de scheefgezakte huisjes op en over elkaar hangen, getuigen er van en in de zeemanskroegjes hangen toch altijd een paar herinneringen aan het verleden, een op gevischt anker, een fragment van een oud st.uk geschut, een schilderijtje, waarop je zoowaar 't oranje blanje bleu ontwaarten dat ailes voert je toch telkens weer terug naar het schoon verleden, toen de zeelui van hier koers zetten naar het verre Canada en dank Pierre Loti voor uw schoon verhaal de visch van de IJslandsche gronden haalden. En achter de havenwijk ligt de stad. zeestad en vesting en het is er behaaglijk. Het is er behoorlijk en burgerlijk. Er zijn vrij wat win kelstraten met in het middaguur het noodige vertier. Er zijn parken, waarin kinderen spe len en er is een museum en een gerechtsge bouw ennu ja, er is van allerlei dat je vindt in iedere behoorlijke provinciestad, maar daar zal ik U toch niet over behoeven te ver tellen? Over musea en gerechtsgebouwen en winkelstraten? Neen, in Saint Malo wil ik romantisch zijn en dan geef ik de nette parken en de propere straten graag voor een herinnering aan oude tijden, toen het piratendom door de Rue du Chat qui danse, du Tambour Défoncé of de la Crevaille slenterde als het slap in het bedrijf was of er te wapen liep als van den zeekant het gevaar dreigde. Eenseens zal hier de ruige landszoon zich hebben gevestigd, hier op den versten uithoek van het schrale land en uitgezien over den opalen zee naar den verren einder en er zijn sober kostje hebben gezocht en er zijn armelijke hut hebben gebouwd, totdat de Ro- meinsche legioenen er verschenen en er hun „Aletum" vestigden, hier, waar de oceaan het imperium bespoeldemaar de dag kwam. waarop de legioenen terugtrokken en de Kelt weer bezit nam van het oude erf en in vrede zocht te handelen met het land aan de over zijde en als het zoo te pas kwam de grond slagen legde voor de eenmaal zoo bloeiende zeerooverij.... en dan breekt de dag aan, dat vredelievende mannen uit den vreemde de nederzetting bereiken en de legende maakt zich meester van het geval en verhaalt in onze dagen hoe de Christenprediker deze kusten naderde, varende in zijn steenen trog, waaruit hij debark eert, nadat hij op een rug van een walvisch de mis gelezen heeft en het slot is, dat het Christendom de luitjes ook hier in palmt en uit dankbaarheid noemen ze hun stad naar hun eersten bisschop. Maar het is een gespierd Christendom, dat hier wordt beleden. Een bevolking, die leeft op een rotsenkust en door de geslachten heen vertrouwd is geraakt met de luimen van den oceaan, die zilt en wrang knabbelt en knaagt aan ieder brokje land dat misschien opgeslokt kan worden in den hongerigen muil. die zich ieder getijde zeven of acht meter wijd open spert, kweekt geen zwakkelingen. Zoo het schrale land onvoldoende leeftocht schenkt, zal de teerkost, de buit of de prooi door de zee moeten worden geleverd. Mengt zich met tertijd wellicht ook Normandisch dat is immers: Noormansch bloed met dat dei- Bretons? Hoe 't zij, wat in de golven leeft en wat op de golven vaart moet niet te dicht in de buurt van Saint Malo komen. Want de wacht op de eilandjes voor de kust ziet scherp uit en do Malouins zijn rapep gasten, die in hun kleine booten hetzij de vischvangst, hetzij de zeeroof verstaan als de beste. Dat veroorzaakt maatregelen van verweer en meer dan eens naderen aan de kim de vlo ten der Engelschen en der Hollanders. Dan volgt er een vroolijk gevecht, dan ketsen de kogels op de rotsen en dan is er krijgsrumoer in de bochtige, hellende straatjes. Dan volgt er misschien een tuchtiging, die men als on vermijdelijk risico bij de kaapvaart of de zee rooverij op den koop toe moet nemen en de urgentie van zwaarder bolwerken, hooger wal len en sterker bewapende kademuren in het licht stelt. En zoo gaat het leven in St. Malo verder in de beveiliging van de omwalling van graniet. In de omgeving weet men te vertellen, dat er geen bloeddorstiger rakkers zijn dan de hon den van Saint Malo, die iedereen aanvallen, die zich bij het vallen van hei duister buiten waagt en ruig en woest als hun honden zijn de Malouins zelf.... en dan nadert stilaan een milder tijd, waarin aan goeden burgerzin, vlij- tigen arbeid en behoorlijke manieren hooger aanslag wordt verleend dan aan driest bedrijf en roof en manslag. Dan wil de oorlogsnood- zaak zich nog wel eens van St. Malo bedienen Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse!. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. voor de min of meer geprivilegieerde kaap vaart, maar de beschaving van de achttiende en negentiende eeuw is geen poort meer te sluiten en de romantiek moet plaats maken voor nuchteren handelsgeest en winstbelust maar fatsoenlijk overleg. En aldus wordt Saint Malo wat het heden ten dage is: een brave provinciestad aan zee, waar in vredestijd toe risten doorheen flaneeren ter afwisseling van een wandeling langs de zeeboulevard. Ja..:... Maar als je 's avonds door het duister den weg zoekt door nauwe straatjes met oude, ver weerde geveltjes, langs zeemanskroegjes met gele lichtschampen door de deuropening, dan herleeft het oude St. Malo met Surcouf en zijn ruige gezellen, die de wijde zee bevoeren op zoek naar buit en avontuur N.V. HYPOTHECAIRE BELEGGINGSBANK. In het jaarverslag 1943 van de N.V. Hypo thecaire Beleggingsbank, gevestigd te Haar lem, wordt meegedeeld, dat aan de inkrimping van het bedrijf nog steeds geen einde is ge komen, daar de factoren, welke deze tenge- gevolge hebben, n.l. de totale stilstand van de bouwnijverheid en de groote geldruimte ble ven voortduren. Door de omstandigheden is het noodig een bedrag van 1.051 ten laste van debiteuren en hypotheekdebiteuren van de verlies- en winstrekening te reserveeren. Het resultaat is, dat er een verlies is van 873, welk bedrag ten laste van de reserve geboekt is. De balans sluit met een bedrag van 486.889 en de winst- en verliesrekening met 17.375. GEVONDEN VOORWERPEN. Bal, Dr. Sluij terman, Lorentzplein 34; porte feuille. Sladl. Kloosterstraat 127: riem, v. Goor, Junopiantsoen 7; sleutel, Kenbeek, Duinlustpark- weg 18, Bloemendaal; tasch, Watsema. Delftkade 6; vulpen, v. Balen, Sophiastraat 21 rd.; wantjes. M. de Jong, Pijnboomstraat 16: wanten, Bok, Oranjestraat 173; zeil, Brand, Nijlstraat 14. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Woensdag de beurt aan het restant van de letter M vanaf Mey en N. ERNST VOORHOEVE. Hedenavond spreekt Ernst Voorhoeve op de openbare vergadering, die Kring Kennemer- land Zuid in het Concertgebouw te Haarlem heeft uitgeschreven. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 8 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Morgen concert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Operetteconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orgel en gram.muz. 10.45 Voor de vrouw. 11,00 Zuid- Amerika. 11.30 Pianovoordracht. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Gerard van Krevelen. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.10 Sa lonorkest. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Kamermuziek. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BNO Brabantsch praatje. 18.05 Orkest Gerard van Krevelen en dameskoor „Aethercharme". 18.45 Een brander vertelt over het leven in de jenever stokerij. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Het Omroep Sym- phonie Orkest. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Het Omroep Symphonie Orkest en solist: 21.00 Uit 't jonge hart. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 21.15—24.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Momentopnamen uit bekende films. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Orkestconcert. 19.00 BNO Nieuws en aet. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Das ist mein Wien. 20.15 Van paarden gesproken. 20.30 Zangtrio. 21.15 Kwintet ten van Bach en Mozart. 21,45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. In de Apollohal te Amsterdam vond Zondag de groote ijssport- demonstratie der Befehlsstelle Niederlande der Reichsjugend- führung plaats. Een spelmoment uit den ijshockey wedstrijd Hitlerjugend tegen Jeugdstorm, welke door de H. J. met 8-0 werd gewonnen. Stapf/Reynhoudt Pax c. In het Oosten is als kapitein en bataljonschef ge sneuveld Theo Habicht, onder- staatssecretaris in het Duitsehe mi- j nisterie van bui- tenlandsche za ken. Naar radio Moskou meldt, is de bolsjewistische vakvereen igings- leider Sjwernik gekozen tot voor zitter van den Oppersten Raad der Sovjetrepu bliek Binnen- Rusland (R.S.F.S. R.) Naar Reuter uit Cyprus meldt, zijn 1300 arbei ders en technici van openbare werken in staking gegaan, omdat men hun loon- eischen niet wil inwilligen. Evacuatie of verhuizing. Denk aan de sociale maatregelen. Men schrijft ons van bevoegde zijde: Teneinde een vlotte uitvoering der sociale verzekeringswetten te bevorderen en de scha deloosstellingen op tijd te kunnen doen uit betalen, is het in hun eigen belang noodza kelijk, dat werkgevers en verzekerden bij evacuatie of verhuizing alle stukken op so ciale verzekering betrekking hebbende, me- denemen en hun adreswijziging zoo spoedig mogelijk aan de betrokken organen opgeven. a. De adresverandering moet worden op gegeven: Aan de Rijksverzekeringsbank te Amster dam, afdeeling Ongevallenwetten door hen die krachtens de Ongevallenwetten eenigerlei uitkeering ontvangen; hierbij vermelden: on gevalsnummer, naam en voornaam, datum van adreswijziging, oud adres en nieuw adres. b. Aan den Raad van Arbeid, onder wiens gebied zij behooren: 1. Door* alle werkgevers, wier arbeiders, in gevolge de Ongevallenwet 1921 zijn verze kerd; door de werkgevers, die hun arbeiders ingevolge de Land- en Tuinbouwongevallen- wet hebben verzekerd bij de Rijksverzeke ringsbank en door de werkgevers, die hun arbeiders ingevolge de Ziektewet bij een Raad van Arbeid hebben verzekerd. Hierbij ver melden: bedrijfsnummer, naam en voor naam (voornamen), datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres, eventueel datum sta king van het bedrijf en de wet waaronder zij vallen. 2. Door arbeiders, die krachtens de invali diteitswet zijn verzekerd, aan wie een rente- kaart is uitgereikt, ook indien zij hun rente- kaart tijdelijk aan hun werkgevers hebben afgedragen. Hierbij vermelden: rentenummer, naam en voornaam(namen), datum van adres wijziging, oud adres en nieuw adres. 3. Door verzekerden, die een vrijwillige ouderdomsverzekering hebben gesloten en nog premie betalen. Hierbij vermelden: rente- of polisnummer, naam en voornaam(namen) datum adreswijziging, oud en nieuw adres. 4. Door verzekerden, die van een Raad van Arbeid ziekengeld ontvangen. Hierbij ver melden: ziekmeldingsnummer, naam en voor- naam(namen), datum adreswijziging, oud en nieuw adres. c. Aan het postkantoor, waar de rente tot nu toe werd ontvangen: 1. Door hen, die een definitieve rente of een rente aan nagelaten betrekkingen ontvangen. Behalve aan de Rijksverzekeringsbank - zie hierboven - dus ook mededeeling aan het postkantoor. Hier bij vermeiden: ongevalsnummer, naam en VOOR DEN POLITIERECHTER. De Haarlemmer V. d. Z. stond Maan dagmorgen terecht wegens heling van een heerencostuum, dat hij het vorig jaar voor 1' 75 had verkocht. Dit pak behoorde tot den inhoud van een koffer, welke door zijn zoon tijdens een treinreis van Amersfoort naar Haarlem in het bagagenet was gevonden. Later bleek, dat de verdwenen koffer toe behoorde aan een predikant, die zijn bagage slechte; enkele oogenblikken had achterge laten. De officier noemde het ten laste ge legde feit een soort rooverij en laakte het slechte voorbeeld, dat V. d. Z. aan zijn zoon heeft gegeven. Zijn eisch luidde 1 maand gevangenisstraf, waarop de politierechter hem tot 3 weken veroordeelde. De 28-jarige Haarlemsche dienstbode K. M. L. pleegde gedurende December van het vorig jaar diefstallen. In dienst van v. M. te Overveen zag zij kans een gouden ketting en een zilveren sigarettenkoker te bemachtigen. Onder een voorwendsel trachtte zij bij een Haarlemschen juwelier het monogram uit de koker te laten verwij deren, doch door een achtelooze opmerking kreeg haar patroon achterdocht, zoodat de daden moeilijk verborgen konden blijven. Bij een andere familie bestond de buit uit 'n gouden ring. Destijds had verdachte zich eveneens aan dergelijke feiten schuldig ge maakt, waarbij zij zelfs niet had geaarzeld om tegen den benadeelde 'n tegenmaatregel te nemen, daar hij haar duistere practijken aan het licht bracht. Haar slechte mentali teit had tot gevolg, dat zij conform den eisch tot twee maanden gevangenisstraf werd veroordeeld. Bij een vechtpartij op 20 Januari in de Frans Halsstraat werd de 46 jarige voe ger H. V. voor de woning van zijn oom J. V. mishandeld. De oorzaak was een familie twist tusschen H. V. en zijn schoonmoeder. De familieverhoudingen waren gespannen en waarschijnlijk huldigde J. V. de tactiek van „de eerste klap...."; tenminste zijn neef kreeg het ondanks zijn boksaspiraties zwaar te verduren. Er werden talrijke ge duchte schoppen uitgedeeld, waarvan het slachtoffer litteekens heeft overgehouden. J. V., wiens strafregister meer dan een mis handeling vermeldt, zag zijn onbeheerschte vechtlust ditmaal beloond met 2 weken ge vangenisstraf. Aanvankelijk was tegen hem 1 maand geëischt. De broers C. v. G. en J. L. v. G. waren Maandag eveneens gedagvaard als verdacht van diefstal van een aantal levensmiddelen- kaarten. Op 22 December ondernamen zij voornaam(namen), datum adreswijziging, oud dit avontuur en Maandag eischte de offi- adres en nieuw adres. 2. Door rentetrekkers ingevolge de invaliditeitswet en de ouder domswet. Hierbij vermelden: rente- of polis nummer, naam en voornaam(namen). datum adreswijziging, oud adres en nieuw, adres. cier tegen hen een gevangenisstraf van 5 maanden. Daar elk hunner reeds verschei dene malen met de justitie kennis heeft gemaakt verhoogde de Haarlemsche politie rechter de straf tot 6 maanden. OOSTLAND ROEPT Ja, ook jou. Europa heeft boeren noodig, vee! boeren, om de uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche boeren moeten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die als het noodig mocht zijn hun grond kunnen verdedigen. Ook jij kunt boer worden. In den Ger- maanschen Landdienst worden jongens en meisjes van 11-16 jaar opgenomen, die later in het Oosten wiljen koloni- seeren. - Meld je daarom aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 4 Maart. BEVALLEN: 1 Maart: F. W. van Houten Van den Broek, d. 2 Maart: E. JanssenGode- frooij, d. E. W. Wolzak-Van der Aa, d. 3 Maart: P. van SlootenZwiersen, z. M. R. Overhaus De Leeuw, z. J. ModdermaBuitenhuis, z. A. C. ZwartVan Honschoten, d. G. S. Vijfschaft Van Barneveld, z. S. van RiessenVisser, d. R. de JongVan der Veen, z. 4 Maart: W- Wet- sema—Warnaar, z. G. E. v. d. MeijDörfler, z. Bevallen: 3 Mrt.: J. W. Sallé-De Goede, z.; E. v. Kampen-Nouwland, d.; J. de Vries-Com- melter, d.W. H. v. d. Horst-Mulder, d.; 4 Mrt. C. J. Vreeken-Evers, d.; M. v. d. Stoop-De Bie d.J. E. C. Toele-Dijkmans, z.T. Bras- Joustra, d.I. de Wit-Karaesony, z.; 5 Mrt.: W. J. van der Meer-Schell, d.G. J. Spanjers- berg-Kleijwegt, d.; C. van de Kuil-Van den Berg, z.; E. Möller-Bon, z.; 6 Mrt.: C. M. C. ten Berge-Brans, z.; C. E. Wensing-v. d. Reep, z. Ondertrouwd: 3 Mrt.: J. H. Schot en J. C. Sierhuis: 4 Mrt.: W. P. Klipp en M. Taucher; D. de Lugt en Tr. Smit; 6 Mrt.: H. E. Gott- schal en J H. Teutscher; F. E. Plevier en M. J. van Lent; W. Boxem en N. A. Roosenbrand; G. P. M. van den Haak en G. H. F. Gelsing. GEHUWD: 1 Maart: D. P. Joolen en J. F. H. Loerakker; J. Huijboom en W. M. Kaagman; W. L. A. G. Boogaard en .1. H. Lucas; P. J. G. Vos en M. M. Schmidt; C. Möhringer en W. Berendregt, W. van Belkum en W. van der Have; J. Croes en H. C. G. Hanskamp. 2 Maart: J. Wesselius en J. Boogaard; A. Bruin- sma en H. Krijger; P. R. Zuidema en A. J. Smit; J. P. B. Caarls en G. Scholte; W. Cos ters en J. van de Pol; H. D. van der Vliet en M. M. van Muijden. 3 Maart: G. Jongerling en J. van Esveld OVERLEDEN: 1 Maart: C. Polman, 26 j., Raadhuisstraat; 2 Maart: I. Bakker, 78 j., Scho tersingel; E. SchoutenGroen, 76 j., Stuijve- santplein; H. A. Oclyck, 80 j., Wagenweg. P. S. van der SteenPoptie, 85 j., Middenweg. 3 Maart: F. C. Boeree, 28 j., Emostraat; M. Smit Beets, 70 j., Eschdoornstraat; H. E. van Ro zenheekVan Dijk, 96 j., Jansstraat. P. Beu kers, 40 j., Joh. de Breukstraat. H. Verharen, 65 j., Riouwstraat. J. J. Lavoo, 65 j., Lucas ÏVT pvpriti'fljii' Overleden: 3 Mrt.: H. F., 3 jr., z. v. W. F. de Vries, Zocheistraat; C. A. Uitendaal-Stekelen- burg. 61 jr., Nachtegaalstraat; A. Bels, 60 jr., Jan Haringstraat; Ch. Honing. 37 jr., Kamer- lingh Onnesstraat; 4 Mrt.: P. M., 2 mnd., d. v. F. E. Strobbe, Kamperlaan; 5 Mrt.: G. de Wilde-Vos, 79 jr., Emmaplein. OPHEFFING VAN HET INSTITUUT „SYMPATHISEERENDE LEDEN" DER N.S.B. Hedenavond zal de organisatieleider der Na- tionaal-Socialistische Beweging der Nederlan den, de heer Kardoes, van 18.4518.55 uur (Hilversum I) in een vraaggesprek een toelich ting geven op de opheffing van het instituut „Sympathiseerende Leden" der N.S.B. In ver band hiermede zal de jeugdstormuitzending „De Stormer spreekt" over „8 jaar geleden" verplaatst worden naar Dinsdag 14 Maart a.s. op denzelfden tijd.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2