C*JJ> f^jpPUPP8NO Openbare vergadering N. S. B. De openbare vergadering, die de N.S.B. gis teravond in het Gem. Concertgebouw heeft gehouden, werd, nadat de Kringleider van Kring Kennemerland-Zuid, de heer J. W. Zwart, den avond met het uitspreken van het Leidend Beginsel had ingeleid, op aantrekke lijke wijze geopend door een stormster, die op uitnemende wijze een gedicht van Kersber gen voordroeg, waarna een pittige trommel- marsch klonk, gevolgd door een paar nummer tjes, die de Jeugdstorm, gezeten op het po dium. ten beste gaf. Nadat Unterscharführer Zegveld vervolgens met een enkel woord doel en streven van den Landstorm in het licht had gesteld en opge wekt had tot toetreding bij dit korps, hield de he°r Ernst Voorhoeve een inleiding over het onderwerp: Heeft Nederlaftd nog een toe komst? De heer Voorhoeve begon zijn betoog met te constateeren. dat het lot, dat de toekomst be schoren zal zijn. wortelt in verleden en heden. Daarom kan niemand zich bezinnen op de toekomst zonder oog en aandacht voor ver leden en heden. Dat verleden levert het beeld van den ster ken, evenwichtigen Nederlander, dien we ont moeten overal waar we ons in onze lands- historie verdiepen, een figuur, die deel nam in den strijd om een werkelijke staatsorde en die de banden erkende tusschen landgenoot en stamgenoot. Het was de tijd, waarin wij stem hadden in het internationaal gebeuren en die ons op menigerlei gebied groei en bloei bracht. Toen is het verval gekomen en slapheid door den rijkdom, die ons zoo gemakkelijk in den schoot viel. We wilden niet meer wagen om te winnen, we werden klein en verburgerlijkt en zoo kan het beeld van later tijd, van het nabije verleden, weinig aantrekkelijk zijn en stemt ons tot mistroostigheid. Hoe weinig op beurend is het stijllooze stadsbeeld van het einde der vorige eeuw en hoe veel aantrekke lijker is oud-Amsterdam vergeleken bij den vervelenden nieuwbouw, om maar één spre kend voorbeeld te noemen. Het talent, het gezonde bloed bleef, maar het schoone beeld van het verre verleden was gehavend en er was geen andere strijd meer dan die om een vrijheid, die iedereen verlof zou geven om te doen wat hij wilde.Het partij wezen stak den kop op en het gezag werd niet meer hooggehouden, de tegenstelling der klas sen deed zich gelden en de belangstelling was er nog slechts voor het probleem.hoe men met de minste moeite het meeste geld kon ver dienen. Ons volk werd afhankelijk. Langzaam maar zeker heeft het zijn vrijheid en zijn bezittingen verloren. Dat kon niet anders. Ons land moest wel de speelbal worden van buitenlandsche machten. Tucht en orde waren zoek en stem men van vermaan, die opwekten, de oude waarden weer te zoeken,werden niet verstaan. En zoo kwam het heden met de boodschap van het Nationaal-Socialisme op den basis van welks beginsel tienduizenden elkander gevon den hebben in hun strijd tegen het tegen natuurlijke democratische stelsel. Want ont bindend werkte de democratie en was daar- dooi tegennatuurlijk. Het bleek de taak van van het Nationaal-Socialisme op de basis van heid en gerechtigheid en nationaal besef en van al wat daarmede samenhangt, weder te bevestigen, opdat dit volk weder tot besef van zijn roeping en plicht moge komen. Een roeping en plicht naar binnen, die dus een krachtig en harmonisch staatsbestel be oogt, maar ook naar buiten, waardoor het ras- bewustzijn ons wijst op onze verbondenheid met de groote Germaansche zaak, een verbon denheid, die spr. als frontsoldaat eerst goed heeft leeren begrijpen en waardeeren. Mocht de toekomst dat gevoel van verbon denheid nog eenmaal brengen, een verbonden heid, die ten slotte niet alleen Nederlanders en Duitschers, Skandinaviërs en Vlamingen maar ook volken als het Engelsche omvat, dan zou deze toekomst nog veel en veel goeds in den schoot dragen. Want een Europeesche samenwerking kan niet gebaseerd zijn op het bezitten of niet bezitten van koloniën, niet op particularisme en niet op de hegemonie van een enkelen staat, niet op democratie of bols jewisme, maar op het gezond beginsel, dat wij als nationaal-soicalisten kennen. Na met een enkel woord te zijn ingegaan op de Rijksgedachte en enkele frontherinneringen te hebben opgehaald ten bewijze, dat de Ne- derlandsche soldaat den goeden naam van Nederland met eere draagt, vertelde spr. iets van zijn ervaringen in het getroffen Nijmegen, waar hij tooneelen heeft bijgewoond, die al wat hij tot dusver ook in het buitenland aan schouwde, in verschrikking in de schaduw stelt en een vervloeking roept over hen, die deze gruwelen over onschuldige vrouwen en kinde ren hebben gebracht. Vier kerken verwoest, het geheele centrum der stad verwoest, meer dan zeven honderd levens verwoest.... en dit door de bommen van hen, die weigerden, het luchtbombardement uit te schakelen uit de oorlogsmiddelen toen het nog tijd van beraad was. Maar bij al dezen rampspoed was de erva ring, hoezeer in de ure des gevaars de Neder lander niet naar geloof of partij vraagt, maar helpt en steun verleent aan den zwakke en den hulpbehoevende opbeurend en moedgevend. Deze ervaring wekt vertrouwen voor een toe komst, die, onder leiding van Mussert het Nederlandsche volk tot den nieuwen strijd en den nieuwen staat zal wekken tot groei en bloei. Na de pauze liet de Jeugdstorm zich nog maals hooren en beantwoordde de heer Voor hoeve een aantal ingekomen vragen. De vergadering werd hierna op de gebruike lijke wijze gesloten. LEZING MARY POS. Mary Pos zal op Vrijdag 17 Maart in de Leeuwerik spreken over de wereldberoemde doove en blinde Helen Keiler. De lezing zal toegelicht worden met lichtbeelden. Weensche Muziekavond. Onder auspiciën van de Nederlandsch-Duit- sche Cultuurgemeenschap worden deze week in vijf Nederlandsche steden concerten gege ven door een groep van negen leerlingen Meisterschülern van de Reichshochschule für Musik uit Weenen. Prof. Rühm, die zelf in een enkel nummer als contrabassist aan de uitvoeringen deelneemt, heeft de leiding van dit gezelschap. Dinsdag-avond traden deze Weeners hier op voor een talrijk publiek in de Kroonzaal van Brinkmann. Met Schubert's nagelaten Quartett-Satz in c. kl. t., vertolkt door Anton Fietz, Friedrich Leilermayer, Georg Patay en Herlitt Müller-Ecker, werd het concert op smaakvolle wijze en met fris- sche muzikaliteit aangevangen. En dan kreeg men na elkaar vier solistische prestaties te hooren, waarvan er een paar bijzonder uit blonken. Zoo speelde de pianiste Erika Jung- Steidl de fameuze Mephisto-Wals van Liszt met een verbazende technische vaardigheid en met een plastisch reliëf dat van ongemeene muzikale voordrachtkunst en muzikaliteit ge. tuigde. Een geheugenfout veroorzaakte wel is waar een korstondige inzinking, maar kon de hooggestuwde totaal-indruk toch niet weg nemen. Lang niet minder van beteekenis was de vertolking van het le deel van Paganini's vioolconcert in g., door den jeugdigen violist Anton Fietz; dat was technisch en muzikaal het werk van een rasmuzikant, die geroepen is het groote podium te beheerschen. 't Zou ons niet verwonderen dat voor dezen jongen artist een roemrijke carrière weggelegd is De natuurlijke vlotheid waarmee Fietz de heksentoeren van Paganini's werk realiseerde is niet alleen een bewijs van uitnemende scholing, maar ook van bijzonderen aaiuv6, een aanleg die zelfs het holle van deze mu ziek weet aannemelijk te maken. Veel valt verder ook te zeggen van Friederike Ratzer's verklanking van de Paraphrase van Reger op den Blauen Donau-Walzer. In ieder geval een virtuose krachtproeve. Met de cello variaties van Busoni maakte Herlitt Müller Ecker ook een goede beurt. De pianisten Ingrid Dornfeld en Ernestine Hladik speelden een virtuose bewerking voor twee piano's van den Strauss-wals Wiener Blut en zij verdien den daarmee den hartelijken bijval van het publiek, om hun vaardige pianistiek en niet minder om hun uitstekend evenwichtig en delicaat samenspel. Ernestine Hladik, die zich met het begeleiden van de solisten ver dienstelijk had gemaakt, kreeg nog een mooie musiceerkans, die zij handig volbracht, met het vertolken van de klavierpartij in Schu bert's Forellen-,Quintett, waarbij ook Prof. Rühm als contrabassist meewerkte. Dit be zonken werk van Schubert bracht, in een dergelijke uitvoering, een aangenaam rustpunt tusschen de composities van virtuoos allure. Een rijke bloemenhulde besloot dezen belang- wekkenden avond. JOS. DE KLERK, Verduisteren van 18.45 tot 7 uur. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.). Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui tenland: J. C. van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort, Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Tijdens de groote ijssportdemonstratie, welke door de Befehlsstelle der Reiehs- jugendführung Niederlande in de Apollohal te Amsterdam werd georgani seerd, gaf de Duitsehe kampioene, Mar tha Musilek uit Weenen prachtige staal tjes van haar kunnen. De 8-jarige Gundi Busch uit Haarlem bood Martha Musilek voor haar unieke prestaties een fiaaie bloemenhulde aan. Stapf/Reynhoudt Fax c. DILETTANTEN OPERETTE GEZELSCHAP „DIOGé". Deze operettevereeniging geeft op 13 en 14 Maart in den Stadsschouwburg een opvoering van de Nederlandsche Operette „Nelly" van C. Bouman. Dit stuk geeft een beeld van het Zeeuwsch visschersleven. De regie berust bij den heer Jan Hundling. Ballet: Annie Apetz medewerking verleent 't symphonie-ensemble Orpheus". Het geheel staat onder leiding van den heer Th. Lindenborn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Maart. Bevallen: 4 Maart: J. Wieringa-Krol z.5 Mrt.: H. van der Post-Akersloot, z.; M. W, van Meeuwen-Van der Veldt, z.; M. J Kete- laar-Merks, d.; A. G. Kuijpers-Van den Berg, d.; E. van Deiden-De Vries, z.; C. M. Lager- weij-Hartman, z.; A. H. Herman-Buurman, z C. W. Rijken-Lehman, z.; 6 Mrt.: F. van Wee- ren-Kaestner, d.; U van der Schaaf-Lage- veen, d.; T. Glas-Van der Leek. z. OVERLEDEN: 4 Maart: A. TeeuwenRoest 85 j., Brouwersvaart; K. ServaasDe Jong, 41 j., Dr. Leydsstraat; 5 Maart: R. Schouten, 56 j Korte Hofstraat: E. C. de JongBekker, 95 j. Hagestraat; A. W. van Aalst, 5 mnd., d. v. R van Aalst, Kamperlaan; L. M. van der Goes 62 j., Ripperdapark; 6 Maart: G. van der Voort 60 j., Koolsteeg; D. W. te Beest, 35 j., Faraday straat; K. F. Stremming, 67 j., Turfmarkt; G J. Spanjersberg—Kleijwegt, 24 j., Middenweg W. H. van Leeuwen, 72 j., Hyacinthenlaan. ONDERTROUWD: 7 Maart: J. F. A. Tille- mans en M. C. H. van Lieshout. Schapen en een varken geslacht. Het is voor de Haarlemsche politie geen ge makkelijke taak geweest licht te brengen in een zaak van slachten van twee schapen in den loop van 1942 gepleegd, doch de duistere zaak is thans berecht voor den Economischen rechter, die voor den tweeden keer een be langrijk deel van de zitting aan de zaak wijd de. Vast stond, dat de 33-jarige J. Hangjas op de Leidsche veemarkt de dieren gekocht had en hiervoor werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken, nadat de officier van justitie twee maanden had geëischt. Erger was het geval tegen den wegens ziekte niet verschenen H. Hangjas. Hij werd verdacht van clandestiene slachting en de rechter legde hem een gevangenisstraf van acht maanden op. Te voren had de officier van justitie opgemerkt, dat het noodig was, dat leden van de familie H. eenigen tijd uit de samenleving werden ont trokken, want zij doen niet anders dan hun zak te spekken en zijn ras-zwarte handelaars. Merkwaardig was in deze zaak een verklaring van F., die meedeelde twee straffen van drie en vijf maanden voor de familie H. te hebben opgeknapt, door de schuld op zich te nemen. Hij had gehoopt, dat zij voor .zijn vrouw ge zorgd hadden, doch dat was niet het geval ge weest.Kuilboer, wien de slachting ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. J. en H. Hangjas waren ook betrokken geweest bij een zaak, wel ke zich half December in de Haarlemmer meer had afgespeeld. Daar had de slager C. Godvliet een varken van 200 k.g. voor 2.000 gekocht van A. van Zijverden. Tevoren had hij er met J. H. over gesproken en deze was be reid een gedeelte van het bedrag te betalen. Bij de slachting waren J. H. en H. H. tegen woordig geweest en hebben geholpen. Tegen J. H. en H. H. eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van drie maanden met af trek van twintig dagen hechtenis, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. Overeen komstig den eisch werden zij veroordeeld. Het vonnis tegen Van Z. luidde een geldboete van 100, subs een maand hechtenis. Alvorens von nis te wijzen in de zaak van G., tegen wien de minimumstraf van zes maanden was ge ëischt, wilde de economische rechter eerst een voorlichtingsrapport inwinnen. D. J Schoorl had voor 65 zijn schuur beschikbaar gesteld. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van twintig dagen met aftrek van een gelijk aantal dagen in voorarrest doorge bracht, evenals P. N. Mul, die 177 k.g. var- kensvleesch in voorraad had gehad. H. Smit, die het vleesch van Haarlemmermeer naar Haarlem had vervoerd, werd veroordeeld tot een geldboete van 100, subs, dertig dagen hechtenis. Uitreikina distributiebesche:den. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Donderdag de beurt aan de letter O en Pa tot en met Pop JUBILEUM H. WEBER. Dinsdag j.l. herdacht de heer H. Weber den dag van zijn 40-jarig dienstverband bij Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. Hij werd per auto van zijn woning gehaaid en naar het directie kantoor geleid, waar hij door den directeur, dr. ir. J. J. Borren, op waardeerende wijze werd toegesproken. waarbij spreker vooral den nadruk legde op de vele goede geschoolde krachten, die dank zij zijn goed en degelijk onderricht in het moeilijke metaaldraaiersvak als zoodanig waren opgeleid in de 30 jaar dat hij met de opleiding belast was. In de werkplaats, die op toepasselijke wijze was versierd, werd hij ontvangen met het zingen van een welkomstlied. Daarna werd hij toegesproken door den heer A. de Munnik, die hem met hartelijke woorden namens allen een geschenk onder enveloppe aanbood. Vervol gens werd hij toegesproken door een collega, die daarbij gelegenheid vond bijzonderheden te memoreeren uit de afgeloopen periode. De laatste groep, die van groote dankbaar heid getuigde, waren de nu in opleiding zijnde jongelui. Men deed dit met van zeer veel waardeering getuigende woorden en onder streepte dit nog eens in een toepasselijk lied, waarbij de jeugdige zangers zelf voor de be geleidende muziek zorgden. Den jubilaris werd een seehmerlamp aangeboden. Evenals van de collega's ontving mevrouw Weber ook bloemen van de jongelui. LEERLINGEN-UITVOERING MAUD KOOL. Maud Kool zal Donderdag 9 Maart in den Stadsschouwburg, onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, een leer lingen-uitvoering geven. De eerste zeven nummers worden uitgevoerd door leerlingen van de kinderklassen; van de nummers acht tot en met een en twintig door de leerlingen van de algemeene dansklassen en tot slot alle klassen tesamen met Maud Kool. De muzikale illustratie is van Betteke Saim. BACHCANTATE IN DE REMONSTRANT- SCHE KERK. Zondag 12 Maart zal in de Remonstrantsche Kerk aan de Schouwburgstraal wederom een cantate van Joh. Sebastian Bach worden uit gevoerd, als onderdeel van de gewone och tend-godsdienstoefening. Het is Cantate no. 150, „Nach dir, Herr, verlanget mich", voor vocaaidubbeikwartet, zangsoli, 2 violen, cello, fagot, contrabas en orgel De tekst van de koren van deze cantate een der schoonste geloofsgetuigenissen van den meester is ont leend aan psalm 25. BEROEPINGSWERK. Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Beesterzwaag G. J. Paul te Saaxum; te Elspeet P. J. F. La- mens te Heilouw; te Leek (Gron.) G. C. v. Royen, cand. te Tiel; te Oudenbosch (toez.) Th. C. E. da Costa, cand. en hulppred. te Val- kenswaard; te 's-Gravenhage (23e pred. pl.) D Veldkamp te de Bilt; te Losdorp E. J. I-oor, cand. en hulppred. te Hijkersmilde; te Nieuw en St. Joostland G. Waardenburg, cand. en hulp pred. te Enschedé. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten den heer J. v. Malenstein te Putten o. d. Vel., cand. aan de R, U. te Utrecht. Aangenomen naar Winschoten (Evang.) A. v. Es, cand. en hulppred. te Delfshaven. Bedankt voor Oostwold (Old.) C. Aalders te Wommels. Bedankt voor Kollum (Evang.) A. Brill cand. en hulppred. te Nieuw-Buinen. Geref. Kerken. Tweetal te Naarden B. Slin- genberg te Bierum en K. Reenders te de Krim. Beroepen te Goënga J. Nawijn, cand. en hulp pred. te Heerenveen, KLEVERL. 71 (BIOEMENDAAIJ TEL. 22955 HAARLEM. Hoofdk. A'dam. Fil Rotterdam Den Haag - Leiden - Titburg - Hoorn Gouda HAAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Onder Voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt werd gisteravond de 31ste jaarvergadering van de Haarlemsche Red dingsbrigade gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter het overlijden van mevr. van Heumen-Benit en herdacht het vele dat zij in het belang van de Brigade heeft verricht. Aan mej. T. M. Turkenburg en den heer C. H. Vrugt werden de prijzen uitgereikt, gewonnen in de wedstrijden ge houden op 20 Februari te Arnhem. Uit het uitgebreide jaarverslag bleek, dat het le dental van de H. R. B. steeds vooruit gaat en vele jongere krachten zich hebben aangeslo ten; voorts dat door de H. R. B. in het jaar 1943 hulp werd verleend bij: 19 (v. j. 18) wa terongevallen, 5 (v. j. 26) gas of kolendamp vergiftigingen en 117 (v. j. 213) straatonge vallen. Het jaarverslag van den penning meester sloot met een klein batig slot. Bij de verkiezing van bestuursleden, werden de af tredende leden herkozen en bleef het bestuur Joh. M. Schmidt, voorzitter, dr. A. D. Bloemsma, vice voorzitter, P. Wapstra, KI. Houtstraat lllrd., secretaris, A. G. J. v. d. Berg, penningmeester, mej. A. C. Houben. 2e secr.esse en mevr. A. Perry-Meyer en de hee- ren J. M. Thuis, C. v. d. Burg en C. H. Vrugt, commissarissen. Bij de verkiezing leden van de Technische Commissie deelde de heer Meyerink mede, gaarne zijn functie aan jon gere krachten ter beschikking te stellen. Ge kozen werd de heer P. ter Haak; ook de an dere functionarissen werden herkozen. Mevr. S. C. Dijkstra van Baren en de heer C. H. Vrugt, werden wederom benoemd als hoofd- instructrice en hoofdinstructeur. Voorts werd in principe besloten in de maand April ge legenheid te geven tot het afleggen van exa men voor diploma A. Mededeeling werd ge daan dat Donderdag a,s, het Sportfondsenbad wordt heropend en dat dan des avonds de medische cursus zal worden gehouden. HET OPRUIMÏNGSWERK IN NIJMEGEN. Het verdere opruimingswerk van het puin te Nijmegen is aan vier sloopingsmaatschap- pijen opgedragen. De Ned. Arbeidsdienst blijft nog steeds zijn diensten bewijzen. Kegelen. HAARLEMSCHE KEGELBOND. Nog steeds is de belangstelling groot in de competitie van den Haarlemschen Kegelbond en zeer interessant Thans met het einde in zicht van deze span nende competitie 1943—1044, is nog niet te zeggen, welke club zich kampioen zal mogen noemen, al mag het niet ontkend worden, dat na de neder laag van H.B.s. de Volharding de beste kansen heeft. De stand is als volgt: gesp gew. gel. verl. hout. pnt. De Volharding 18 16 - 2 3405 32 H. B. S 20 15 - 5 9416 30 Rich ten-Rollen 18 13 2 3 8227 28 L. U. M. G. 20 12 - 8 8827 24 Haarlem 18 12 - 6 8129 24 De Eendracht 18 10 1 7 8330 21 De Prins 18 10 1 7 8107 21 H V. K. 18 9 2 7 8165 20 O. D. O. 20 9 - 11 8457 18 Daar Roltie 18 6 2 10 7392 14 N R. V. 18 4 - 14 6798 8 H B. H 18 3 - 15 6503 6 RÖijal 16 - - 16 2297 0 In den strijd om den persoonlijken titel van kampioen H.K.B. heersehte groote spanning, zoo wel G. Renting als L. Dost hebben hetzelfde aan tal houten, terwijl A. ter Horst. H. Frantzen en I. v. Kesse), op de loer liggen om den zoo zeer begreerden titel binnen te halen. In klasse B gaat de strijd tusschen S. de Jong en N. M. Verdel Sr., terwijl als lachende derde en vierde toekijken Roel v. d. Berg en Timmer. Krachtsport NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van den Ned. Krachtsportbond heeft be sloten de eindwedstrijden om de worstelkam pioenschappen van Nederland eerste en tweede klasse vast te stéllen op 7, 14, 21 en eventueel 28 Mei a.s. en wel in Gulemborg. Beverwijk en Den Haag. Verder zijn de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland in gewichtheffen te en 2e klasse vastgesteld op 4 Juni a.s. te Haarlem. Gymnastiek BONDSKEURUITVOERINGEN TE GRONINGEN AFGELAST. Het Nederlandsche gymnastiek verbond heeft de beide bondskeuru it voeringen op 18 en 19 Maart te Groningen afgelast, evenals de jaarvergadering. Ook de voorwedstrijden, wel ke op Zondag 12 Maart te Enschede zouden worden gehouden, zijn tot nader order uit gesteld. Vraagt Uw winneJavi

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2