JLJP gSgSSlPUPPINO Openbare vergadering N. S. B. De openbare vergadering, die de N.S.B. gis teravond in het Gem. Concertgebouw heeft gehouden, werd, nadat de Kringleider van Kring Kennemerland-Zuid, de heer J. W. Zwart, den avond met het uitspreken van het Leidend Beginsel had ingeleid, op aantrekke lijke wijze geopend door een stormster, die op uitnemende wijze een gedicht van Kersber gen voordroeg, waarna een pittige trommel- marsch klonk, gevolgd door een paar nummer tjes, die de Jeugdstorm, gezeten op het po dium, ten beste gaf. Nadat Unterscharführer Zegveld vervolgens met een enkel woord doel en streven van den Landstorm in het licht had gesteld en opge wekt had tot toetreding bij dit korps, hield de heer Ernst Voorhoeve een inleiding over het onderwerp: Heeft Nederland nog een toe komst? De heer Voorhoeve begon zijn betoog met te constateeren, dat het lot, dat de toekomst be schoren zal zijn. wortelt in verleden en heden. Daarom kan niemand zich bezinnen op de toekomst zonder oog en aandacht voor ver leden en heden. Dat verleden levert het beeld van den ster ken, evenwichtigen Nederlander, dien we ont moeten overal waar we ons in onze lands- historie verdiepen, een figuur, die deel nam in den strijd om een werkelijke staatsorde en die de banden erkende tusschen landgenoot en stamgenoot. Het was de tijd, waarin wij stem hadden in het internationaal gebeuren en die ons op menigerlei gebied groei en bloei bracht. Toen is het verval gekomen en slapheid door den rijkdom, die ons zoo gemakkelijk in den schoot viel. We wilden niet meer wagen om te winnen, we werden klein en verburgerlijkt en zoo kan het beeld van later tijd, van het nabije verleden, weinig aantrekkelijk zijn en stemt ons tot mistroostigheid. Hoe weinig op beurend is het stijllooze stadsbeeld van het einde der vorige eeuw en hoe veel aantrekke lijker is oud-Amsterdam vergeleken bij den vervelenden nieuwbouw, om maar één spre kend voorbeeld te noemen. Het talent, het gezonde bloed bleef, maar - het schoone beeld van het verre verleden was gehavend en er was geen andere strijd meer dan die om een vrijheid, die iedereen verlof zou geven om te doen wat hij wilde.Het partij wezen stak den kop op en het gezag werd niet meer hooggehouden, de tegenstelling der klas sen deed zich gelden en de belangstelling was er nog slechts voor het probleem,hoe men met de minste mreitc het meeste geld kon ver dienen Ons volk werd afhankelijk. Langzaam maar zeker heeft het zijn vrijheid en zijn bezittingen verloren. Dat kon niet anders. Ons land moest wel de speelbal worden van buitenlandsche machten. Tucht en orde waren zoek en stem men van vermaan, die opwekten, de oude waarden weer te zoeken,werden niet verstaan En zoo kwam het heden met de boodschap van het Nationaal-Socialisme op den basis van welks beginsel tienduizenden elkander gevon den hebben in .hun strijd tegen het tegen natuurlijke democratische stelsel. Want ont bindend werkte de democratie en was daar door tegennatuurlijk. Het bleek de taak van van het Nationaal-Socialisme op de basis van heid en gerechtigheid en nationaal besef en van al wat daarmede samenhangt, weder te bevestigen, opdat dit volk weder tot besef van zijn roeping en plicht moge komen. Een roeping en plicht naar binnen, die dus een krachtig en harmonisch staatsbestel be oogt, maar ook naar buiten, waardoor het ras- bewustzijn ons wijst op onze verbondenheid met de groote Germaansche zaak. een verbon denheid, die spr. als frontsoldaat eerst goed heeft leeren begrijpen en waardeeren. Mocht de toekomst dat gevoel van verbon denheid nog eenmaal brengen, een verbonden heid, die ten slotte niet alleen Nederlanders en Duitschers, Skandinaviërs en Vlamingen, maar ook volken als het Engelsche omvat, dan zou deze toekomst nog veel en veel goeds in den schoot dragen. Want een Europeesche samenwerking kan niet gebaseerd zijn op het bezitten of niet bezitten van koloniën, niet op particularisme en niet op de hegemonie van een enkelen staat, niet op democratie of bols jewisme. maar op het gezond beginsel, dat wij als nationaal-sóiealisten kennen. Na met een enkel woord te zijn ingegaan op de Rijksgedachte en enkele frontherinneringen te hebben opgehaald ten bewijze, dat de Ne derlandsche soldaat den goeden naam van Nederland met eere draagt, vertelde spr. iets van zijn ervaringen in het getroffen Nijmegen, waar hij tooneelen heeft bijgewoond, die al wat hij tot dusver ook in het buitenland aan schouwde, in verschrikking in de schaduw stelt en een vervloeking roept over hen, die deze gruwelen over onschuldige vrouwen en kinde ren hebben gebracht. Vier kerken verwoest, het geheele centrum der stad verwoest, meer dan zeven honderd levens verwoest.... en dit door de bommen van hen, die weigerden, het luchtbombardement uit te schakelen uit de oorlogsmiddelen toen het nog tijd van beraad was. Maar bij al dezen rampspoed was de erva- ring, hoezeer in de ure des gevaars de Neder lander niet naar geloof of partij vraagt, maar helpt en steun verleent aan den zwakke en den hulpbehoevende opbeurend en moedgevend. Deze ervaring wekt vertrouwen voor een toe komst, die. onder leiding van Mussert het Nederlandsche volk tot den nieuwen strijd en den nieuwen staat zal wekken tot groei en bloei. Na de pauze liet de Jeugdstorm zich nog maals hooren en beantwoordde de heer Voor hoeve een aantal ingekomen vragen. De vergadering werd hierna op de gebruike lijke wijze gesloten. LEZING MARY POS. Mary Pos zal op Vrijdag 17 Maart in de Leeuwerik spreken over de wereldberoemde doove en blinde Helen Keller_ De lezing zal toegelicht worden met lichtbeelden. Weensche Muziekavond. Onder auspiciën van de Nederlandsch-Duit- sche Cultuurgemeenschap worden deze week in vijf Nederlandsche steden concerten gege ven door een groep van negen leerlingen Meisterschülern van de Reichshochschule für Musik uit Weenen. Prof. Rühm, die zelf in een enkel nummer als contrabassist aan de uitvoeringen deelneemt, heeft de leiding van dit gezelschap. Dinsdag-avond traden deze Weeners hier op voor een talrijk publiek in de Kroonzaal van Brinkmann. Met Schubert's nagelaten Quartett-Satz in c. kl. t., vertolkt door Anton Fietz, Friedrich Leitermayer, Georg Patay en Herlitt Müller-Ecker, werd het concert op smaakvolle wijze en met fris- sche muzikaliteit aangevangen. En dan kreeg men na elkaar vier solistische prestaties te hooren, waarvan er een paar bijzonder uit blonken. Zoo speelde de pianiste Erika Jung- Steidl de fameuze Mephisto-Wals van Liszt met een verbazende technische vaardigheid en met een plastisch reliëf dat van ongemeene muzikale voordrachtkunst en muzikaliteit ge tuigde. Een geheugenfout veroorzaakte wel is waar een korstondige inzinking, maar kon de hooggestuwde totaal-indruk toch niet weg nemen. Lang niet minder van beteekenis was de vertolking van het le deel van Paganini's vioolconcert in g., door den jeugdigen violist Anton Fietz; dat was technisch en muzikaal het werk van een rasmuzikant, die geroepen is het groote podium te beheerschen. 't Zou ons niet verwonderen dat voor dezen jongen artist een roemrijke carrière weggelegd is, De natuurlijke vlotheid waarmee Fietz de heksentoeren van Paganini's werk realiseerde is niet alleen een bewijs van uitnemende scholing, maar ook van bijzonderen aann.a, een aanleg die zelfs het holle van deze mu ziek weet aannemelijk te maken. Veel valt verder ook te zeggen van Friederike Ratzer's verklanking van de Paraphrase van Reger op den Blauen Donau-Walzer. In ieder geval een virtuose krachtproeve. Met de cello variaties van Busoni maakte Herlitt Müller- Ecker ook een goede beurt. De pianisten Ingrid Dornfeld en Ernestine Hladik speelden een virtuose bewerking voor twee piano's van den Strauss-wals Wiener Blut en zij verdien den daarmee den hartelijken bijval van het publiek, om hun vaardige pianistiek en niet minder om hun uitstekend evenwichtig en delicaat samenspel. Ernestine Hladik, die zich met het begeleiden van de solisten ver dienstelijk had gemaakt, kreeg nog een mooie musiceerkans, die zij handig volbracht, met het vertolken van de klavierpartij in Schu bert's Forellen-Quintett, waarbij ook Prof. Rühm als contrabassist meewerkte. Dit be zonken werk van Schubert bracht, in een dergelijke uitvoering, een aangenaam rustpunt tusschen de composities van virtuoos allure. Een rijke bloemenhulde besloot dezen belang- wekkenden avond. JOS. DE KLERK. Tijdens de groote ijssportdemonstratie, welke door de Befehlsstelle der Reichs- jugendführung Niederlande in de Apollohal te Amsterdam werd georgani seerd, gaf de Duitsche kampioene, Mar tha Musilek uit Weenen prachtige staal tjes van haar kunnen. De 8-jarige Gundi Busch uit Haarlem bood Martha Musilek voor haar unieke prestaties een fraaie bloemenhulde aan. Stapf/Reynhoudt Fax c. Verduisteren van 18.45 tot 7 uur. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, (afw.) Haar lem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Bui- teniand: J. C, van der Laag. H'stede, Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E. van Baarse], Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. DILETTANTEN OPERETTE GEZELSCHAP „DIOGé". Deze operettevereeniging geeft op 13 en 14 Maart in den Stadsschouwburg een opvoering van de Nederlandsche Operette „Nelly" van C. Bouman. Dit stuk geeft een beeld van het Zeeuwsch visschersleven. De regie berust bij den heer Jan Hundling. Ballet: Annie Apetz; medewerking verleent 't symphonie-ensemble „Orpheus". Het geheel staat onder leiding van den heer Th. Lindenborn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 7 Maart. Bevallen: 4 Maait: J. Wieringa-Krol, z.5 Mrt.H. van der Post-Akersloot, z.; M. W. van Meeuwen-Van der Veldt, z.M. J Kete- laar-Merks, d.; A. G. Kuijpers-Van den Berg, d.: E. van Delden-De Vries, z.; C. M. Lager- weij-Hartman, z.; A. H. Herman-Buurman, z. C. W. Rijken-Lehman, z.; 6 Mrt.: F. van Wee- ren-Kaestner, d.; U van der Schaaf-Lage- veen. d.: T. Glas-Van der Leek. z. OVERLEDEN: 4 Maart: A. TeeuwenRoest, 85 j„ Brouwersvaart; K. ServaasDe Jong. 41 j.. Dr. Leydsstraat; 5 Maart: R. Schouten, 56 j. Korte Hofstraat: E. C. de JongBekker, 95 j., Hagestraat; A. W. van Aalst. 5 mnd., d. v. R. van Aalst, Kamperlaan; L. M. van der Goes, 62 j., Ripperdapark; 6 Maart: G. van der Voort 60 j., Koolsteeg; D. W. te Beest, 35 j.. Faraday- straat; K. F. Stremming, 67 j.. Turfmarkt; G. J. SpanjersbergKleijwegt, 24 j., Middenweg; W. H. van Leeuwen, 72 j.. Hyacinthenlaan. ONDERTROUWD: 7 Maart: J. F. A. Tille- mans en M. C. H. van Lieshout. Schapen en een varken geslacht. Het is voor de Haarlemsche politie geen ge makkelijke taak geweest licht te brengen in een zaak van slachten van twee schapen in den loop van 1942 gepleegd, doch de duistere zaak is thans berecht voor den Economischen rechter, die voor den tweeden keer een be langrijk deel van de zitting aan de zaak wijd de. Vast stond, dat de 33-jarige J. Hangjas op de Leidsche veemarkt de dieren gekocht had en hiervoor werd hij veroordeeld tot een ge vangenisstraf van zes weken, nadat de officier van justitie twee maanden had geëischt. Erger was het geval tegen den wegens ziekte niet verschenen H. Hangjas. Hij werd verdacht van clandestiene slachting en de rechter legde hem een gevangenisstraf van acht maanden op. Te voren had de officier van justitie opgemerkt, dat het noodig was, dat leden van de familie H. eenigen tijd uit de samenleving werden ont trokken, want zij doen niet anders dan hun zak te spekken en zijn ras-zwarte handelaars. Merkwaardig was in deze zaak een verklaring van F., die meedeelde twee straffen van drie en vijf maanden voor de familie H. te hebben opgeknapt, door de schuld op zich te nemen. Hij had gehoopt, dat zij voor zijn vrouw ge zorgd hadden, doch dat was niet het geval ge weest.Kuilboer, wien de slachting ten laste was gelegd, werd vrijgesproken. J. en H. Hangjas waren ook betrokken geweest bij een zaak, wel ke zich half December in de Haarlemmer meer had afgespeeld. Daar had de slager C Godvliet een varken van 200 k.g. voor 2.000 gekocht van A. van Zijverden. Tevoren had hij er met J. H. over gesproken en deze was be reid een gedeelte van het bedrag te betalen. Bij de slachting waren J. H. en H. H. tegen woordig geweest en hebben geholpen. Tegen J. H. en H. H. eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van drie maanden met af trek van twintig dagen hechtenis, met bevel tot onmiddellijke gevangenneming'. Overeen komstig den eisch werden zij veroordeeld. Het vonnis tegen Van Z. luidde een geldboete van 100, subs een maand hechtenis. Alvorens von nis te wijzen in de zaak van G., tegen wien de minimumstraf van zes maanden was ge ëischt, wilde de economische rechter eerst een voorlichtingsrapport inwinnen. D. J Schoorl had voor 65 zijn schuur beschikbaar gesteld. Hij werd veroordeeld tot een gevan genisstraf van twintig dagen met aftrek van een gelijk aantal dagen in voorarrest doorge bracht, evenals P. N. Mul, die 177 k.g. var- kensvleesch in voorraad had gehad. H. Smit die het vleesch van Haarlemmermeer naar Haarlem had vervoerd, werd veroordeeld tot een geldboete van 100, subs, dertig dagen hechtenis. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Donderdag de beurt aan de letter O en Pa tot en met Pop. LEERLINGEN-UITVOERING MAUD KOOL. Maud Kool zal Donderdag 9 Maart in den Stadsschouwburg, onder auspiciën van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, een leer lingen-uitvoering geven. De eerste zeven nummers worden uitgevoerd door leerlingen van de kinderklassen; van de nummers acht tot en met een en twintig door de leerlingen van de algemeene dansklassen en tot slot alle klassen tesamen met Maud Kool. De muzikale illustratie is van Betteke Salm. BACHCANTATE IN DE REMONSTRANT- SCHE KERK. Zondag 12 Maart zal in de Remonstrantsche Kerk aan de Schouwburgstraat wederom een cantate van Joh. Sebastian Bach worden uit gevoerd. als onderdeel van de gewone och tend-godsdienstoefening. Het is Cantate no. 150, ,.Nach dir, Herr, verlanget mich", voor vocaaldubbelkwartet, zangsoli, 2 violen, cello, fagot, contrabas en orgel De tekst van de koren van deze cantate een der schoonste geloofsgetuigenissen van den meester is ont leend aan psalm 25. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beesterzwaag G. J. Paul te Saaxum; te Elspeet P. J. F. La- mens te Heilouw; te Leek (Gron.) G. C. v. Royen, cand. te Tiel; te Oudenbosch (toez.) Th. C. E. da Costa, cand. en hulppred. te Val- kenswaard; te 's-Gravenhage (23e pred. pi.) D Veldkamp te de Bilt; te Losdorp E. J. Loor, cand. en hulppred. te Hijkersmilde; te Nieuw en St. Joostland G. Waardenburg, cand. en hulp pred. te Enschedé. Het prov. kerkbestuur van Friesland heeft tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten den heer j. v. Malenstein te Putten o. d. Vel., cand. aan de R. U. te Utrecht. Aangenomen naar Winschoten (Evang.) A. v. Es, cand. en hulppred. te Delfshaven. Bedankt voor Oostwold (Old.) C. Aalders te Wommels. Bedankt voor Kollum (Evang.) A, Brill cand. en hulppred. te Nieuw-Buinen. Geref. Kerken, Tweetal te Naarden B. Slin- genberg te Bierum en K. Reenders te de Krim. Beroepen te Goënga J. Nawijn, cand. en hulp pred. te Heerenveen. Nieuwe Uitgaven. De N.V. Uitgeversmaatschappij Atlanta te Amsterdam bezorgde de eerste twee deeltjes van een nieuwe serie, De Globe, door Norbert Jaques en Paracelsus door Ludwig Englert. De boekjes zien er typografisch welverzorgd uit. Het eerstgenoemde verplaatst ons naar den tijd van de groote ontdekkingsreizen der Por- tugeezen onder leiding van hun wilskrachtigen koning Hendrik den Zeevaarder en geeft in woord en beeld een relaas van de ontzaglijke vorderingen, die de wetenschap als gevolg van deze reizen maakte. Over de figuur en de verdiensten van Para- celsus, de middeleeuwsche medicus is al heel wat geschreven. In Englert's werk is hij als mensch en als arts geteekend. Het is een le vensbeschrijving geworden, waarin de groote man scherp tegen den achtergrond van zijn aan groote gebeurtenissen zoo rijke tijd wordt algebeeld en daarom een waardevol document zoowel tot de kennis van het leven van Paracelsus als tot die van het begin der vroeg 16e eeuwsche Duitsche geschiedenis moet worden geacht. KlEVERl. 71 (BLOEMENDAAL) TEL. 22955 HAARLEM. Hoofdk. A'dam. Fit-. Rotterdam Den Haag - Leiden - Tilburg Hoorn - Gouda HET OPRUIMINGSWERK IN NIJMEGEN. Het verdere opruimingswerk van het puin te Nijmegen is aan vier sloopingsmaatschap- pijen opgedragen. De Ned. Arbeidsdienst blijft nog steeds zijn diensten bewijzen. PERSONALIA. De Haarlemsche Rechtbank heeft beëedigd als advocaat: mevr. mr. J. H. G. Schutte Struick, te Heemstede en mr. C. J. Koch te Haarlem. KORT NIEUWS De Arnhemsche rechtbank heeft de 34- jarige vrouw A. M. Quys uit Maastricht, die in den avond van 11 Januari 1944 den Nij- meegschen juwelier A. H. Strijbos en diens echtgenoote door revolverschoten heeft ge dood, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 jaar, wegens doodslag. De verdachte heeft verklaard, dat zij heeft gehandeld uit angst dat de juwelier aan de politie zou ver raden, dat zij in het bezit was van een vuur wapen. 'n Tweetal dames reisde van Eindhoven naar Utrecht. Nadat zij in Utrecht den trein hadden verlaten, kwam een van haar tot de ontdekking, dat zij haar handtaschje, inhou dende een bedrag van 1400, een schuldbe kentenis van 2000, zeven gouden ringen, stamkaarten en distributiebescheiden in den trein had laten liggen. Bij navraag bleek, dat een jongeman zich over het handtaschje had ontfermd om „er mee naar den stationschef te gaan". Daar moet hij echter nog verschij nen Voetbal DE WEDSTRIJDEN OM DEN NEDERLAND- SCHEN VOETBALBEKER. Betreffende de voorwedstrijden om den Ne- derlandschen voetbalbeker kunnen wij nog mel den, dat van de groepen, bestaande uit le en 2e klassers, alleen de nummers 1 en 2, en van de groepen, bestaande uit 3e en 4e klassers, alleen de nummers 1 aan de ronden om den Nederland- schen voetbalbeker deelnemen. Bij grootere ót kleinere groepen beslissen de districtsbesturen. In die twee elftallen op de ranglijst van deze voor competitie met hetzelfde aantal punten eindigen, beslist het doelgemiddelde en indien ook dit gelijk mocht zijn, zal worden geloot. In de bekerswedstrijden zijn geen protesten toege laten. Behoudens de wedstrijden in de voor-com petitie, is bij gelijk spel na 90 minuten de bezoe kende vereeniging winnaar, behalve in de halve eindstrijden en in den eindstrijd. Bij gelijk spel in de halve eindstrijden wordt de beslissing ver kregen door het nemen van strafschoppen. Het bondsbestuur kan eventueel bepalen, dat wedstrij den op andere dan zon- en feestdagen wórden, gespeeld. Krachtsport NATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN. Het bestuur van den Ned. Krachtsportbond heeft be sloten de eind wedstrij den om de worstelkam pioenschappen van Nederland eerste en tweede klasse vast te stellen op 7, 14, 21 en eventueel 28 Mei a.s. en wel in Culemborg. Beverwijk en Den Haag. Verder zijn de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland in gewichtheffen le en 2e klasse vastgesteld op 4 Juni a.s. te Haarlem. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 9 MAART 1944 HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroo- lijke ochtendgymnastiek. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Nederlandsche orkestwerken. 9.45 Godsd. Uit'z. 10.00 Melodisten, soliste en gram. muz. 11.00 Gestalten uit -de Duitsche letterkunde van vandaag. 11.15 Viool en piano. 12.00 Almanak. 12.15 De familie de Boer. 12.30 Amusementsorkest. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Om en Om-programma. 14.00 Mensch en natuur. 14.15 Salonorkest. 15.00 Concert op het Omroepkerkorgel. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Gerard van Krevelen en solist. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Dans- orkest Dick Willebrandts. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Musette-klanken van Ne derlandsche componisten. 18.00 BNO Persover zicht. 18.05 Operaconcert. 18.45 Brandende kwes ties. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales, 19.15 Concertgebouworkest en soliste, (i. d. pauze: Te» genstrijdigheden in de natuur). 21.30 Onbekend maakt onbemind 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15—24.00 Vertrouwde wijzen in bonte rij. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Sonate voor piano van Chopin. Ca. 17.50 Het Pro Arte Kwartet. 18.00 Amusementsorkest. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kwartet Jan Corduwener. 29.45 Musette-sterren. 20.15 Toen er nog geen S. O. S. over zee klonk (II). 20.30 Componisten-portret galerij. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cultureele berichten. Vtaaqt Uw witikeiieA y.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2