IJMUIDEN Oppassen noodzakelijk. Den laatsten tijd hoort men nogal eens van diefstallen van zeer verschillenden aard, die er blijk van geven, dat de lieden, die het met de eerlijkheid niet nauw nemen, geen gebrek aan brutaliteit hebben. Onder de tegenwoor dige omstandigheden is het voor de dieven al heel gemakkelijk hun buit tegen hooge prijzen van de hand te doen, waardoor hun risico na tuurlijk wordt verminderd en hun „optreden" wordt aangemoedigd. Vooral de kruimeldieven weren zich meer dan eens. Hun buit is niet van groote betee- kenis, maar de benadeelden ondervinden vele onaangenaamheden, omdat vervanging van verloren gegane artikelen nu eenmaal over het algemeen onmogelijk is. Tot de actiefste dieven behooren de zwijntjesjagers. Deze heb ben al heel wat onheil gesticht en blijven hun „werkzaamheden" maar steeds voortzetten. Zooals blijkt is dus in meer dan één opzicht voorzichtigheid zeer noodzakelijk. Men toone zich geregeld op zijn hoede! Het vereenigingsleven. Het is met de activiteit in het IJmuider ver eenigingsleven, wanneer wij de sportclubs niet mederekenen, slecht gesteld. De bijzondere plaatselijke omstandigheden hebben hun in vloed steeds meer doen gelden, zoodat er nog slechts weinig gunstige verschijnselen zijn waar te nemen. Van tooneel, muziek en zang is de plaats geheel verstoken. Overigens is het aantal bijeenkomsten zeer beperkt, zoo zelfs, dat het een uitzondering is, wanneer een ver gadering de aandacht vraagt. Intusschen mag men echter niet vergeten, dat enkele vereenigingen, door veler vertrek hiertoe genoodzaakt, thans meer hun aandacht op andere deelen der gemeente, in het bijzon der Santpoort, richten. Wat dit betreft kunnen we herinneren aan de daar gehouden goed ge slaagde bijeenkomst van Volksonderwijs en den waardevollen propaganda-middag van de actieve Geitenfokvereeniging Velsen en omstr. Het is te verwachten, dat er verder in deze richting zal worden gewerkt. Op deze wijze kunnen immers nog vele menschen worden bereikt. Ook in Santpoort is buiten de sportclubs weinig activiteit in het vereenigingsleven; den laatsten tijd konden we alleen een zanguit voering noteeren. Een vergelijking met IJmui- den gaat evenwel, gezien het overwegend grooter aantal vereenigingen, dat zich vroeger in laatstbedoelde plaats weerde, niet op. Velsen en Beverwijk vormen nog steeds een uitzondering. Goed werk is er ook dit seizoen verricht door de personeelvereenigingen Hoog ovenstaten, de Van Leers Personeelvereeni- ging en De Gieteling. Eerstgenoemde is zeer actief op allerlei gebied; De Gieteling heeft zich onlangs door een voordrachtavond ver dienstelijk gemaakt en laatstgenoemde vereeni ging heeft er vooral naar gestreefd den leden ontspanning te bieden, waarin zij alleszins is geslaagd. Ook een aantal specifieke Beverwijksche vereenigingen is zich goed blijven weren. Hier aan is een groot aantal bijeenkomsten van zeer uiteenloopenden aard te danken. Voegt men daarbij het veelvuldig optreden van be- roepsartisten, dan weet men, dat het in Be verwijk soms zeer druk is. Veertig jaar gehuwd. Donderdag 30 Maart zal voor het echtpaar A. de Goede en H. A. de Goede—De Rooy een bijzondere dag zijn. want het zal dan herden ken, dat het veertig jaar geleden in het huwe lijksbootje stapte. Er zal gelegenheid zijn vele herinneringen op te halen aan het lief en leed, dat is ondervonden. Het echtpaar is bij velen bekend, zoodat het 30 Maart in zijn woning aan de Cederstraat te IJmuiden-Oost niet aan belangstelling zal ontbreken. Verlenging „Ausweise" Donderdag 9 Maart is er gelegenheid tot verlenging van den geldigheidsduur van de „Ausweise" der bewoners van Ratelsstraat, R. Claeszenstraat, Rembrandtlaan, Ruysdael- straat, De Ruyterdwarsstraat, De Ruyterstraat, Sparrenstraat, Van Speykstraat, Stationsweg, Tiberiusplein. Tollenslaan, Trompstraat, Tuin dershofje, Tuindersstraat, Tusschenbeeksweg, Velserduinplein en Velserduinweg. Men moet zich vervoegen in het gymnastiek lokaal van de openbare lagere school no. 4 aan den Wijk aan Zeeërweg, hetwelk van kwart over acht tot kwart over twaalf en van een tot vijf uur is geopend. De „Ausweise" moeten op den aangegeven dag ter verlenging worden aangeboden, aangezien dit daarna niet meer mogelijk is. Nijverheidsavondschool. De jaarlijksche diploma-uitreiking aan de leerlingen der Nijverheidsavondschool te Vel sen zal ditmaal plaats hebben op Donderdag 6 April. Openbare Ulo-school. Voor het officieele zwemdiploma C zullen op 13 Maart in het Velserbad ongeveer dertig candidaten aan het diploma-zwemmen deel nemen. Het is de eerste maal, dat er in de gemeente Velsen een examen voor dit „school diploma" wordt afgenomen. AGENDA WOENSDAG 8 MAART IJmuiden: Thalia- Theater: 'n Oud hart wordt weer jong, (film), 7.30 uur. Beverwijk, Luxór Theater: Daar houden de vrouwtjes van (operette), 7.15 uur. Kennemer Theater: Mr. J. Kunst bij Hoog- ovenstaten, 7.30 uur Veilingszaal Kennemer- land. Vergadering Amateurtabaktelersveree- niging Kennemerland, 7.30 uur. Wijkgebouw. Ledenvergadering Het Witte Kruis, 7.30 uur. DONDERDAG 9 MAART IJmuiden Thalia Theater: 'n Oud hart wordt weer jong (film), 7.30 uur. Beverwijk, Luxor Theater: Daar houden de vrouwtjes van, (operette), 7.15 uur. Kennemer Theater: Uitvoering B. G. V. Turnlust. De Stormvogels Het programma van de wandelsportvereeni- ging De Stormvogels is voor deze maand druk bezet. 5 Maart werd begonnen met den laat sten tocht van de Stedenschoonserie, welke te Utrecht werd gehouden en van de deelnemers heel wat vereischte. Zondag wacht de wandel tocht te Santpoort en omgeving, die gezamen lijk met De Kennemer Jagers (de samenwer king is in de Velser Wandelsportcommissie vastgelegd) wordt georganiseerd. Hiervoor is heel wat voorbereidend werk verricht. Voor 19 Maart is er alsnog een jubileum- tocht over vijf-en-twintig kilometer te Baarn vastgesteld. Zondag 26 Maart zal er hoogst waarschijnlijk een tocht te Alkmaar worden gehouden. Het is te verwachten, dat ook hier aan door leden van De Stormvogels zal wor den deelgenomen. VELSEN V. V. „KINHEIM". Het bestuur van de Voetbalvereeniging Kin- heim, dat thans den leden een belangrijken en leerzamen avond kan aanbieden, stelt deze in de gelegenheid den voorzitter van den Ned. Voetbalbond, den heer K. J. J. Lotsy, van nabij te beluisteren. De heer Lotsy zal n.I. Woensdag 22 Maart des avonds te 7.15 uur in dc Gem. Concert zaal te Haarlem een lezing houden voor de afd. Haarlem van den N.V.B.,welke voordracht ongetwijfeld veel interessants zal hebben. De mogelijkheid om dezen lezingavond te bezoeken, bestaat slechts voor die Kinheim- leden, welke zich uiterlijk 10 Maart hebben aangemeld bij den secretaris, den heer W. v. d. Star, Ogelwichtstraat 8, Velsen-Noord, die tevens in staat is voor deze lezing ook dames te introduceeren. Ongetwijfeld zullen vele Kinheimers van deze mooie gelegenheid gebruik maken, te meer daar de toegangsprijs minimaal is. BEVERWIJK Voetlicht-voorstellingen. De Van Leer's Personeelvereeniging orga niseert Zaterdag 11 en Zondag 12 Maart enke le populaire voorstellingen, waarbij de too- neelclub Het Voetlicht onder regie van C. van der Plas de klucht Arme Rijken van Nono zal opvoeren. „De zingende Transvalers" (le- van 't rhytome-quintet)) zullen tevens optre den. Als vocale solisten vermeldt het pro gramma S. Nuyen, tenor en P. Heilig, bariton Er wordt beide avonden om half zeven be gonnen. Dief gaf fiets prijs. In een portiek aan de Breestraat werd een heerenrijwiel gevonden, dat Vrijdag elders in de gemeente was gestolen. De politie heeft den gelukkigen eigenaar zijn stalen ros terug gegeven. Omtrent de beweegredenen van den rijwieldief tast men in het duister. Wellicht wilde hij de onaangename ontknooping van zijn avontuur vermijden. Als de trein te laat is Niet zelden arriveeren de reizigers van den laatsten trein na elven in onze gemeente, zoo dat zij niet meer binnen den normalen tijd hun woningen kunnen bereiken. Velen storen zich echter weinig aan de bepalingen, zoodat de gevolgen niet uitblijven. Sommigen kregen reeds naast een onvrijwillig logies de gebrui kelijke boete. In dit verband wordt er op ge wezen, dat de stationschef in dergelijke ge vallen bewijzen verstrekt, waarmede een ieder zich ongestoord huiswaarts kan begeven. Bonnen ontvreemd. Tijdens het winkelen deed een inwoonster van Beverwijk na het bezoek aan een zaak in de Breestraat de ontdekking, dat haar map met distributiebescheiden was gestolen. De benadeelde had bij het boodschappen doen haar tasch slechts even neergezet, waarvan een dankbaar gebruik was gemaakt. Gelukkig konden de bonnen spoedig worden achter-' haald. Er bleek, dat een bonnendievegge een poging had gewaagd. De verdachte heeft in middels bekend. Tuinbouw Studieclub Donderdag 9 Maart houdt de Tuinbouw- Studieclub Beverwijk en Omstreken in het veilinggebouw Kennemerland 'n bijeenkomst, waarin de heer P. Boschman te Uitgeest een lezing zal houden over Kaapsche bolgewas sen, toegelicht met lichtbeelden. Voorts zijn prijsvragen uitgeschreven voor de mooiste col lectie tulpen, narcissen, bijgoed, vaas tulpen, narcissen, bijgoed en mooiste vaas en kist ge trokken bollen. Bijeenkomsten De Chr. Vrouwenbond houdt Vrijdag 10 Maart in het Ned. Hervormd Vereenigingsge- bouw aan de Oosterwijkstraat een ledenver gadering. Als spreekster zal optreden mevr. Krüger—Heemskerk over Monica, de moeder van Augustinus. In het K. S. A. gebouw wordt Donderdag avond een propaganda-bijeenkomst gehouden van den Nederlandschen R.K. Blindenbond. AANRIJDING Er ontstond dezer dagen op den Velserweg nabij de Breestraat een aanrijding tusschen een vrachtauto met aanhangwagen komende uit Velsen en een andere auto. Het achterste gedeelte van een der wagens werd licht ge havend. Daar de schade onderling werd ge regeld had dit verkeersincident geen verdere gevolgen. BRUTALE RIJWIELDIEF. De bezoekers van h.et Beverwijksche Roode Kruis Ziekenhuis konden reeds meer dan eens ervaren dat de zwijntjesjagers in deze omgeving zeer actief zijn. Maandag werd er het zooveelste heerentijwiel ontvreemd. Het mocht de politie tot dusverre nog niet ge lukken den brutalen rijwieldief op te sporen. SOCIALE VERZEKERING VOOR KLEINE ZELFSTANDIGEN. Het rapport, uitgebracht door de „Staats commissie inzake uitbreiding der verplichte sociale verzekering tot kleine zelfstandigen werd door een daartoe benoemde commissie van de vakgroep „varia-verzekering" bestu deerd. Deze commissie heeft haar beschou wingen neergelegd in een rapport dat thans door de genoemde commissie werd gepubli ceerd. De studie-commissie behandelt hierin de gevolgen voor het particuliere bedrijf, waarbij er op gewezen wordt, dat aanvaar ding der voorstellen van de Staatscommissie voor het vrije particuliere bedrijf een ver lies van 70 pet. van zijn zaken of van 7.700.000 gulden aan premie zou beteekenen en de lessen uit het buitenland, welke tot groote voorzichtigheid manen. De studiecommissie komt tot de volgende conclusies: 1. Aan het door de Staatscommissie voor gestelde worde geen uitvoering gegeven. 2 Tusschen „sociale" en particuliere verze kering worde een duidelijke en redelijke grenslijn vastgesteld. 3. De Staatscommissie wordt 'uitgebreid met de vertegenwoordigers van het vrije, particuliere bedrijf. 4. Bevor derd worde, dat het particuliere ongevallen-, ziekengeld-, ziektekosten- en ziekenhuiskos ten-verzekeringsbedrijf in nog grootere mate dan tot dusverre den middenstand verzekert. PRIJS VOORSCHRIFTEN 1944 MEUBEL- HANDEL. In de Staatscourant van 23 Februari is op genomen een „Prijsvoorschrift 1944 meubel- handel" van den Gemachtigde voor de prij zen. Het voorschrift dat reeds in werking is getreden, regelt den prijs, waartegen meubelen door anderen dan vervaardigers ten hoogste aan gebruikers of aan kleinhandelaren mogen worden verkocht. Indien meubelen op afbe taling worden verkocht mag aan den kooner een rente in rekening worden gebracht, welke berekend over het bedrag, dat in ter mijnen wordt betaald, voor iedere maand krediet ten hoogste 0.6 procent mag bedragen. „Een betere hemel' De Engelsche Lagerhuis-afgevaardigde A. B. Herbert, doet in zijn onlangs ver schenen boek „De beteie hemel" het voor stel, den sterrenhemel te moderniseeren. Zijn voorstel houdt o.a. in, dat 270 sterren en sterrenbeelden nieuwe namen zouden ontvangen. Het meest bekende sterren beeld „de Groote Beer" zou herdoopt wor den in „Groot-Brittannië". „Cassiopeia" zou voortaan „Vereenigde Staten" heeten en het sterrenbeeld van den „Leeuw", dat wat onbelangrijker is, zou „Rusland" worden genoemd, waarbij de aparte sterren de namen zouden ont- vagnen van „Lenin", Stalin", „Timosjen- ko" en „Tolstoi". Terwijl de oude astronomen den hemel met mythologische figuren als Hercules, Perseus, Pegasus, Castor en Pollux be volkten en beelden van dieren aan het firmament zagen, wil deze Engelsche „astronoom" Stalin en Lenin daarboven verheerlijken. Maar de eeuwige sterren uilen zich door een dergelijk dom op hemelen niet laten verduisteren. VERPLICHTE TERUGLEVERING VAN VERPAKKINGSMIDDELEN In de Staatscourant van 28 Febr. 1944 is een beschikking verschenen, krachtens welke men verplicht wordt alle verpakking? middelen terstond na gebruik of binnen den overeengekomen termijn aan den leveran cier terug te geven, voorzoover tenminste de teruglevering tusschen leverancier en afnemer is overeengekomen. Een dergelijke overeenkomst is ook aanwezig, indien op de verpakking de teruglevering geëischt wordt en de afnemer deze verpakking aanvaardt. De leverancier wordt verplicht de gebruikte emballage terug te nemen. Niet nakoming van deze verplichtingen kan bestraffing volgens het economisch sanctie besluit ten gevolge hebben. DE STAMPPOT ZIJ UITZONDERING Het Voorlichtingsbureau van den Voedings raad schrijft: Waarom hebben veel huisvrou wen haar hart aan den stamppot verpand? Is het zooveel gemakkelijker? Neen, want stam pen kost weer tijd apart; en ook heeft men, vooral in groote gezinnen, niet minder pan nen noodig. Is het zooveel voedzamer? Neen, stamppot is juist minder voedzaam, omdat het vitamine C door het stampen wordt vernietigd. Vita mine C is nl niet bestand tegen de aanraking van warme lucht. Door het stampen brengt men warme lucht tusschen de aardappelen en groenten. In andere tijden dan thans kan men door veel vet en een flink stuk worst of klap stuk, den pot weer op andere wijze voedzaam maken en het vitamine C aanvullen door vruchten, zoodat de voedzaamheid dan niet zooveel lijdt, maar in dezen tijd moet men angstvallig alle verdwijning van vitaminen tegengaan. Is het zooveel smakelijker? In veel opzich ten wel. Vooral wanneer de aardappelen slecht zijn en de groentenkeus beperkt is, kan men beter stamppot bereiden, maar overigens eet men aardappelen en groenten apart of als stoofschotel losjes dooreen gemengd, dus niet fijngemaakt, zoodat het vitamine C. dat de mensch niet kan ontberen, bewaard blijft. ROTTERDAM KRIJGT ZIJN EIGEN BOLLENVELDEN Rotterdam zal in het begin van de komende lente met zijn eigen bollenvelden kunnen pronken en vermoedelijk dus ook zijn eigen bollen-Zondag kennen, dank zij de goede zorgen van den Hortulanus van de Diergaarde Blijdorp. Als het weer wil medewerken kan het hier een feest van kleurschittering wor den, want niet minder dan 160.000 bollen van drieërlei soort werden uitgezet. Verwacht wordt, dat de bollen in drie etappes zullen bloeien. Dc Hccr's Chocolade- en Biscuitfabrieken WAT KREEG U OP UW KOLENBON? Ongetwijfeld zullen velen slechts door uiterst zuinig stoken met hun kolen rond kun nen komen. Practisch onmogelijk wordt dit echter als men nog minder ontvangt dan de hoeveelheid waar men recht op heeft. Toch bleek na een onderzoek dat door ambtenaren van de prijsbeheersching werd ingesteld, dat verschillende kolenhandelaren het met de juiste maten en gewichten niet zoo nauw na men en tekorten van 15 tot 20 pCt. werden herhaaldelijk geconstateerd. Wel werd steeds het volle bedrag in rekening gebracht, in en kele gevallen zelfs nog meer. Bedenkt men, dat deze tekorten vaak grooter zijn dan één maandrantsoen, dan begrijpt men tevens, dat de gemachtigde voor de prijzen deze kolen- diefstallen tot de ernstige prijsovertredingen rekent en deze zwaar zal straffen. Tevens is controle op dezen tak van handel in de laat ste maanden aanzienlijk verscherpt. OEKRAINE-SIGARETTEN De persdienst van het Nederlandsche Oostinstituut meldt: Aan den staf van den N.A.D. te Doorn werd de beoordeeling overgelaten wie voor een toewijzing van Oekraine-sigaretten in aanmerking komen krachtens hun Oost- inzet in N.A.D.- of R.A.D.-verband. Naar thans kan worden medegedeeld werd een toewijzing verstrekt aan de R.A.D.-gruppe Niederlande en het winter- detachement van het Oostcorps 10. Zij, die drie maanden met het Oostcorps 10 in Po len zijn geweest, komen krachtens beslis sing van genoemde instantie niet in aan merking voor een sigarettentoewijzing. Correspondentie hierover met het N.O.I. heeft derhalve geen zin. EEN NOVELLE OVER REMBRANDT De B-correspondent van het ANP meldt: De nagelaten werken van den Duitschen dichter Karl Linzen bevatten onder meer een fragmentarisch boekwerk over het le ven van Rembrandt. Dit werk is thans bij de uitgeverij Karl Alber te München ver schenen. De dichter heeft gepoogd, nieuwe verklaringen te vinden voor Rembrandt's kunst en vooral ook voor zijn levenswijze. De onvolledigheid van het werk zoo wordt bijvoorbeeld slechts gesproken over het huwelijk met Saskia en niet meer over Hendrickje, hoewel dit wel de bedoeling is geweest, maken een beoordeeling van de waarde dezer in kunsthistorisch opzicht ze ker niet onbelangrijke novelle, moeilijk. Linzens voortreffelijke stijl en formuleerin- gfen geven het boek echter inhoud en for maat, zoodat men de onvolledigheid slechts betreuren kan. SCHERPER CONTROLE OP NALEVING OER ZIEKTEWET Het ziekterisico beweegt zich nog steeds in opgaande lijn. De oorzaak hiervan kan zeker verband houden met de tijdsomstan digheden. Toch zijn er verschijnselen, die erop wijzen, dat ook andere invloeden zich doen gelden. Met name laat de medewer king van hen, die wegens ziekte arbeidson geschikt worden, soms veel te wenschen. over. Nu het huispersoneel ook onder de ziektewet valt, is dit laatste verschijnsel nog toegenomen. In een groot aantal geval len geeft iemand, die ziek wordt, niet bin nen 24 uur kennis aan de organen, die met de uitkeering belast zijn. Ook voldoen tal van patiënten niet aan den oproep van den controle-arts of blijken bij diens bezoek niet thuis te zijn. Aan het voorschrift te huis of te bed blijven, wordt niet altijd vol daan, waardoor de controle bemoeilijkt of wel geheel onmogelijk wordt. Ook komt het voor, dat men het werk niet aanvangt op den door den controle-arts aangewezen dag, maai- soms dagen later, zoodat ook daardoor de controle wordt tegengewerkt. Daarom hebben de federatie van be drijfsverenigingen en de vereeniging van raden van arbeid besloten over te gaan tot verscherping van de controle en in geval len, waarin door niet-medewerking van den betrokkene geen controle heeft kunnen plaats vinden, geheel of gedeeltelijk geen ziekengeld uit te keeren. Ook zal in de gevallen, waarin achteraf blijkt, dat door toedoen van den verzeker de ten onrechte ziekengeld is genoten, wor den overwogen een strafrechterlijke ver volging uit te lokken. AGENDA VOOR HAARLEM WOENSDAG 8 MAART. Gem. Concert gebouw: gevarieerd programma, 7,15 u. Moviac „Haar eerste avontuur" (14 j.) 2.30, 8 u. Frans Hals: „Ik ben direct terug" (alle leeft.) 2.30, 7.30 u. Luxor: „Zonsopgang" (18 j.) 2.30, 8 u. Palace: „Het kleide grensverkeer" (18 j.) 2, 8 u. Rembrandt: „De stem van het bloed" (14 j.) 2.30, 6, 8.15 u. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 8 MAART. Stadsschouwburg „Peer Gynt", 6.15 uur. Concertgebouw: Indisch gezelschap „Sinar Laoet", 7.30 uur. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 uur. Leidsche- plein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Royal: „Als mannen liegen", 2.30 en 7.30 uur. Metro pool: Mysterie-revue, 7.30 uur. Hortus Thea ter: „Herrie in huis", 7 uur. Carré: „De Kermisklanten", 2 en 7.15 uur.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3