Haarlemsche Courant Een millioen Turken onder de wapens. f Bruggehoofden der Sovjets aan de Narwa uiteengeslagen Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Wederom 112 vliegtuigen bij aanval op Berlijn neergeschoten Nog steeds tekort aan materiaal. 9 9 9 9 9 19 19 9 9 19 19 19 19 £89c Jaargang No. 59 XX Bureaux:; Groote Houtstraat 95. Td, Advert. 10724, Redactie 1MOO Postgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplem 37» Tel. 12230 Hoofdredacteur: V, C. Berks Vrijdag 10 Maart 1944 Verschyiit dageiytcs, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B. Spaame 12. Tel. 1271f Kantoor IJmuiden; Rembrandtlaan 55# ïJmuiden-Oost f Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1297 Hardnekkige tegenstand bij Swenigorodka en Sjepetowka. Doorbraakpogingen aan autoweg Smeiensk-Orsja duren voort. Een penetratie bij Witebsk opgeheven. weermacht bericht luidt als Het Duitsche volgt Terwijl bij Kertsj verscheidene Sovjet- aanvallen mislukten, rukte de vijand in het penetratiegebied ten Zuidwesten van Kriwoi Rog in zware, nog voortdurende gevechten verder op. In de wateren Noordwestelijk van de Krim werd een bolsjewistische torpedomotorboot door bewakingsvaartuigen der marine vernie tigd. Ten Westen van Kirowograd bleven .nieuwe aanvallen van den vijand zonder re sultaat. In het gebied van Swenigorodka, ten Zuiden van Sjepetowka en ten Zuidwesten van Jam pol bieden onze troepen den op talrijke pun ten met sterke strijdkrachten "«aanvallenden bolsjewisten hardnekkigen tegenstand. Daar bij werden alleen al in één -corpssector 42 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten. Ten Westen van Kritsjef gingen de bolsje wisten met verscheidene divisies tot den aan val over. Na zuivering vatj plaatselijke pene traties werden zij met zwa>e verliezen terug geslagen. Aan den autoweg SmolenskOrsja zette de vijand zijn doorbraakpogingen voort, die op nieuw in het alweervuur van alle wapenen voor onze stellingen ineenstortten. Ten Zuidoosten van Witebsk leidde een eigen aanval, in weerwil van hardnekkigen tegenstand en herhaalde- tegenaanvallen der bolsjewisten, tot opheffing van een penetratie uit de gevechten van de voor gaande dager. Tusschen Newel en het meer van Pskof mislukten plaatselijke aan vallen van den vijand. Zuidwestelijk van Narwa wonnen onze tegenaanvallen tegen hardnekkig vijandelijk verzet opnieuw terrein. Zoo sloeg de 20ste Estlandsche SS-brigade onder bevel van den SS-Oberführer Augsber- ger in samenwerking met Germaansche vrij willigers van een SS-pantsercorps in aanvals- gevechten, die verscheidene dagen duurden, de beide vijandelijke bruggehoofden aan de Nar wa uiteen en bracht den vijand zware ver liezen aan dooden en gewonden toe. Hernieuw de Sovjetaanvallen werden afgeslagen, nadat 14 vijandelijke pantserwagens waren stukge schoten. In het hooge Noorden sloegen troepen van leger en Waffen-SS aanvallen van overmach tige vijandelijke strijdkrachten af. Een lan dingspoging der bolsjewisten op het Visschers- echiereiland werd verijdeld.' Van de Italiaansehe fronten wordt verken- nings- en stoottroepbedrijvigheid aan weers zijden gemeld. Duitsche torpedovliegtuigen hebben in de avonduren van Woensdag voor de Algerijnsche kust een vijandelijk ravitail- leeringsconvooi aangevallen. Vijf transport schepen met een gezamenlijken inhoud van 52.000 ton werden zwaar beschadigd, terwijl boven het eonvooi twee vijandelijke vliegtui gen werden neergeschoten. In de Egeïsche Zee ..sloegen bewakingsvaartuigen der marine bij het eiland Kos een van de Turksche territo riale wateren uit ondernomen aanval van drie Britsche torpeifcimotorbooten af en beschadig den een tfier booten zoo ernstig, dat zij ver loren geacht kan worden. Bjj een nieuwen aanval van formaties Ame rikaansche bommenwerpers en jagers, in de middaguren van Woensdag op Berljjn onder nomen, leed de vijand door onze luchtverdedi gingsstrijdkrachten wederom zware verliezen. In hevige luchtgevechten en door luchtdoelge schut werden 112 vijandelijke vliegtuigen, waar ouder 66 viermotorige bommenwerpers, neer geschoten. Door neergeworpen bommen ontstonden in eenige deelen der stad schade en geringe ver- liejsn onder de bevolking. Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht doelen in Zuid-Engeland aangevallen. Ziekenhuizen te Berlijn getroffen Bommen op Hannover. fiij den luchtaanval op Berlijn op 9 Maart die steeds meer een zuiveren terreuraanval blijkt te zijn, hebben de formaties Ameri- kaansche bommenwerpers het Rittberg-zie- Itenhuis, het Hubertus-ziekenhuis en het Hindenburg-hospitaal, alsmede eenbarak van het Roode Kruis zwaar getroffen. Be grijpelijkerwijze viel hierdoor een vrij groot aantal slachtoffers te betreuren. Daar enboven vielen de bommen in zuivere woon wijken. Op hun vlucht naar Berlijn hebben for maties Amerikaansche bommenwerpers een vrij groot aantal brisantbommen neerge worpen op woonkolonies van de stad Han nover. Dank zij de uitstekende luchtbe schermingsmaatregelen was de schade naar verhouding gering. De formaties Amerikaansche bommen werpers, die gistermiddag onder bescher ming van den dichten nevel tot in het ge bied van Berlijn zijn doorgedrongen werden op de heen- en terugweg, vooral echter bo ven Groot-Berlijn, beschoten door batte rijen zwaar en zeer zwaar luchtdoelgeschut. Het afweervuur, dat in sommige fazen van de gevechten bijna trommelvuur werd, bracht den golven vijandelijke bommen werpers gevoelige verliezen toe. Waargeno men werd hoe verscheidene bommenwer pers fel brandend als fakkels uit den melk- achtigen nevel stortten en de volgende se conden reeds op den beganen grond te plet ter vielen. In een beschouwing over den luchtoorlog noemt de luchtvaartdeskundige van het agentschap Exchange Telegraph ..Berlijn een buitenugewoon sterk en doeltreffend verdedigd doel". Doodstraf tegen Pucheu geëischt Naar de Britsche berichtendienst uit Algiers meldt, heeft de openbare aanklager, generaal Weiss, in het proces tegen dén voormaligen Franschen minister van binnenlandsche zaken Pueheu, de doodstraf geëischt. Bizerta en Mers el Kebir Sovjet-steunpunten? De beslissing inzake de Italiaansehe vloot heeft te Londen een zekere ontstemming te weeggebracht. Londen heeft inderdaad het toenemen van de vlootmacht van een land, het moge dan ook een bevriend land zijn, steeds met leede oogen aangezien. Het werd be schouwd als een beleediging voor de Britsche admiraliteit. Moskou zou voor deze gewezen Italiaansehe schepen een bestendige basis heb - ben gevraagd, welke Frankrijk zou moeten af staan. Onder deze steunpunten, welke in het bezit van Sovjet-Rusland zouden overgaan en dus voorposten zouden worden van het impe rialisme der Sovjets, noemt men Bizerta en Mers el Kebir. Groote mijnstakingen in Engeland De .mijnwerkersstaking in Zuid-Wales heeft zich tot Schotland uitgebreid; 7000 mijnwer kers van 9 Schotsche mijnen hebben eveneens het werk neergelegd. Ook hier is een loonge- schil oorzaak van de staking. De staking in de kolenmijnen van Wales heeft intusschen nog grooter afmetingen aan genomen. In 165 mijnen ligt het werk stil en 85.000 tot 90.000 van de 100.000 arbeiders zijn in staking. De oproep tot hervatting van het werk heeft weinig weerklank gevonden. Het verlies aan steenkool wordt door den leider van de mijnwerkers geraamd op 500.000 ton per week. Peter van Joegoslavië in Engeland Ex-koning Peter van Joegoslavië is, naar de Britsche berichtendienst meldt, Donderdag in Engeland aangekomen. In officieuze kringen te Londen toonde men zich Woensdag koel en gereserveerd jegens de spoedige aankomst van twee ongenoemde le den der Joegoslavische uitgeweken regeering. De diplomatieke correspondent van het Engel- sche nieuwsagentschap schrijft, dat men den premier Puritch verwachtte, die zich zou wil len laten inlichten over de voorwaarden, die Tito voor een reorganisatie van de uitgewe ken regeering zou stellen. Een vertrouwens man van Tito, de commissaris voor buitenlahd- sche aangelegenheden van het door de com munistische partisanen gevormde „woudparle- ment", zou eveneens op weg naar Londen zijn. Rechts en links van den straatweg vdn Aprilia. Terwijl de groote en kleinere troepen kfijgsgevangenen zich tot lange colonnes vereenigen, rijden Duitsche pantserwagens en Sturmgeschütze voorbij, in de richting van het front. PK Vack/Transo/Europr. P. c. KORT NIEUWS De malaria-epi demie in het Nijldal is nu ook op den Soedan overgesla gen, waar de ziekte zooral woedt in de (ïoofdstad Chartoem zoodat men zelfs een gedeeltelijke evacuatie van de stad overweegt. De commandant can een afdeeling Amerikaansche- luchtstrijdkrachten in de Middelland- sche Zee brigade generaal Graves wordt sinds 8 Fe bruari vermist. Hij fe de zesde Ameri kaansche generaal, die in Italië vermist wordt. Duitsche instructeurs vormden het Turksche leger. De Engelschen zorgden voor de luchtmacht. Duitsche tijgertanks naast moderne Engelsche jachtvliegtuigen. De premier van Australië dreigt met aftreden Curtin, de Australische minister-presi dent, heeft gedreigd af te treden, indien de mijnwerkers in Nieuw-Zuid-Wales en aan de Zuidkust hun reeds 4 weken durende staking voortzetten. In het Huis van Afgevaardigden heeft Curtin verklaard, zich ernstig te moeten af vragen, of hij voor de Australische deelne ming aan den oorlog verantwoordelijk kan blijven, indien de storing van de koïenpro- ductie voortduurt. Naar raming heeft de staking de Australische steenkoolproductie met ca. 15.000 ton per dag verminderd. Hof Britsch-Pooische pact. Ter beantwoording van de vraag, of de Britsche regeering het plan heeft het Britsch-Pooische pact na afloop der geldig heid in Augustus 1944 te verlengen, heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, in het Lagerhuis verklaard: Artikel 8 van het bijstandspact, bepaalt, dat de over eenkomst 5 jaar van kracht blijft en dat, wanneer het zes maanden voor den afloop van dezen termijn niet wordt opgezegd, het ook verder van kracht blijft. Er is dienten gevolge geen sprake van, dat dit verdrag in Augustus 1944 afloopt en er bestaat geens zins de noodzakelijkheid, dat het thans ver lengd wordt. Verhouding tusschen Engeiand en Argentinië ,,De Engelsche regeering heeft haar am bassadeur te Buenos Aires opdracht gege ven, zich in het verkeer met de Argent ij n- sche regeering tot de routinewerkzaamhe den te beperken", heeft Eden in het Lager huis verklaard. Stettinius naar Londen Cordell Huil, de Amerikaansche_ minister van buitenlandsche zaken, is van zijn vacantia uit Florida teruggekeerd. Derhalve zal zijn plaatsvervanger Stettinius nu weldra naar Londen vertrekken. De reis van Stettinius wordt te Berlijn in verband gebracht met de verschillende tus schen de Vereenigde Staten en Groot-Brittan- nië hangende kwesties. Men is te Berlijn van meening, dat Stettinius missie ongetwijfeld betrekking heeft op de verdere ondersteuning van de Sovjet-Unie met oorlogsmateriaal, op de verdeeling der petroleum-exploitatie, den toekomstigen vorm van de economische en bezitsverhoudingen in Afrika en tenslotte op de Engeland onmiddellijk rakende concessies, die de Vereenigde Staten bereid schijnen te zijn aan de Sovjet-Unie in de Middellandsche Zee te doeh. Knox voorspelt opleving van den duikbootoorlog De Amerikaansche minister van marine, Knox, heeft verklaard, dat men ook verder rekening moet houden met den duikbootoor log. De Duitsche duikbooten kunnen te allen tijde opnieuw optreden. Men moet steeds reke ning houden met de mogelijkheid van een ver rassingsaanval. De Duitschers, zoo zeide hij, hebben een geweldig aantal duikbooten in reserve. Post voor vrijwilligers. Het S.S.-Ersatzkommando Niedërlande in Den Haag maakt, in verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-S.S., of die in lazaretten, Genesungsheime, enz. lig gen, het volgende bekend v Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: Aan das S.S.-Hauptamt D II2. Deutsche Dienstpost Maastricht. Op een kweekerij in Westfriesland wor den de witlofpenen, waarvan koffiestroop wordt vervaardigd, gewogen. C.N.F./Kuiper Pax c. Volgens den correspondent van Reuter te Cairo zou de mislukking van de Britsche missie in Turkije te wijten zijn aan de on wrikbare politieke houding van zekere Turksche kringen. Deze zouden formeel ge weigerd hebben luchtvaart steunpunten aan Groot-Brittannië af te staan en anderzijds een zoo groote hoeveelheid oorlogsmateriaal hebben gevraagd, dat de levering langen tijd zou in beslag' nemen. Naar men meent hebben de luchtvaart- kwestie^ op den voorgrond gestaan van de besprekingen. Een speciale verslaggever van SPT, die het Duitsche front verlaten heeft om een bezoek te brengen aan Turkije, schrijft hoe ook in dit land de eerste indruk zich on middellijk met de gedachte aan oorlog ver bindt. In Turkije staat een millioen man on der de wapenen, verdeeld over vijftig divisies. Het moderne Turksche leger is door Duitsche instructeurs gevormd. De oorlogsverslaggever werd door gene raal Ronde, den Duitschen militairen atta ché, in diens woning rondgeleid. Zij was als een museum ingericht en gaf een over zicht van de vorming van het Turksche land leger in de laatste anderhalve eeuw. Men ziet er o.m. het portret van Von Papen, die na zijn terugkeer uit de V. S. chef van den generalen staf van het vierde Turksche le ger werd. Terwijl de Duitschers zoodoende hun stempel drukten op de geschiedenis van het moderne Turkije, worden de Engelschen de instructeur van het Turksche lucht- wapen. De Turksche soldaat maakt in zijn schapenwollen uniform een goeden in druk. Hij is echter naar Duitsche maat staf gemeten onvolledig uitgerust. Wel iswaar beschikt een pantserregiment, dat bij Ankara gelegerd is, over Duit sche „tijgers", weliswaar kan het lucht-, wapen op moderne Engelsche jagers wijzen, maar de Turken verbergen niet, dat er niet genoeg oorlogsmateriaal voor een millioen soldaten voorhan den is. In dit verband is men in Turkije niet aan genaam getroffen, nu de Engelschen in weerwil van hun beloften de levering yan oorlogsmateriaal hebben gestaakt. Zur weiterleitung an (Naam):». (Adres at veldpostnr.) Daardoor zal de verzending van de veld post in het vervolg minder vertraging onder vinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moe ten duidelijk van naam en adres voorzien z$n en ook het adres, van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aan beveling .in de pakjes ook een adres bij te voegen én deze stevig te verpakken. Tot 100 gram is alles vrij van porti. Tijdschriften en pakjes boven de 100 gram moeten van Zulas- sungsmarken voorzien zijn, als deze naar een veldpostnummer gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gram. Voor zwaar dere pakjes tot 2000 gram moeten 2 Zulas- sungsmarken geplakt worden. Pakjes aan ge wone adressen, dus niet aan veldpostnum mers, mogen niet zwaarder zijn dan 1000 gr. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 lucht postzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: Luchtveldpost. Luchtveld postzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden toege zonden. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging onder-» vindt en op de plaats van bestemming aan komt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilliger» niet meer naar het S.S.-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Hollandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche Dienstpost gevestigd zijn, kan men de veld post daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veld postwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-S.S.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1