Haarlemsche Courant Het SS-regiment „Generaal Seyffardt onderscheidt zich aan het Oostelijk front. Finland verwerpt de wapenstilstandsvoorwaarden Hevige afweerstrijd woedt voort. Sovjet-steunpunt te Haifa? Dramatische zitting van den Finschen Rijksdag 289e Jaargang' No. 64 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10€OO Postgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 16 iMaart 1944 -rschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 127» Kantoor IJmuiden: Rembrand tlaan 55, rjmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem k issn Eervolle verwelding in het Duitsche weermachtbericht In het Zuiden van het Oostelijk front probeerden vrij sterke vijandelijke strijd krachten tevergeefs, in verscheidene sec toren onze distancieeringsbewegingen te doorstooten. Aan den Ingoel, aan den mid delloop van den Boeg in de Oekraïne, ten Zuidwesten van Pogrebisjtsje en in het gebied ten Oosten van Tarnópol zijn hevige afweergevechten aan den gang, in welker verloop onze troepen altijd weer succes volle tegenaanvallen ondernamen. Bij de gevechten in het gebied van Tarnopol hebben zich een bataljon fuseliers onder ma joor Balzer en een pantsertrein onder den eersten luitenant Lorscheid bijzonder onder scheiden. Ten Noordwesten van Newel is de kracht van de bolsjewistische aanvallen, die weer met zware vijandelijke verliezen mislukten, ver minderd. In de gevechten der laatste dagen heeft zich in den Noordelijken sector van het Oostelijk front het Nederlandsche SS-vrijwilligersregi- ment pantsergrenadiers „Generaal Seyffardt onder bevel van den SS-Obersturmbannführer Joerchel bijzonder onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno heeft de vijand, na krachtige voorbereiding door de artillerie, verscheidene door pantserwagens ondersteunde aanvallen ondernomen, die met zware verliezen voor den vijand werden ver ijdeld. Er werden talrijke gevangenen gemaakt. Verdragend geschut bestookte het vijandelijke scheepvaartverkeer voor Anzio en Nettuno, trof een transportschip en dwong verscheidene schepen om den steven te wenden. Formaties Amerikaansche bommenwerpers hebben opnieuw een terreuraanval onderno men op de stad Rome. In verscheidene stads wijken ontstonden zware verwoestingen er* verliezen onder de bevolking. Dinsdagnacht hebben Duitsche gevechtses kaders met goede uitwerking de havenwerken van Napers, alsmede vijandelijke scheepsdoelen voor Napels aangevallen. Vier transportsche pen met een gezamenlijken inhoud van 18.000 brt., werden zwaar getroffen. In opslagplaat sen voor den aanvoer ontstonden verwoestin gen en uitgebreide branden. Eenige Britsche storingvliegtuigen wierpen Dinsdagnacht bommen op plaatsen in West- Duitschland. Sterke formaties van onze luchtmacht vielen in den nacht van 14 op 15 Maart opnieuw Lon den aan. Hei massale uitwerpen van brisant en brandbommen veroorzaakte omvangrijke vei-woestingen en talrijke groote branden in het stadsgebied. In het verloop van felle nachtelijke gevech ten hebben Duitsche escortestrijdkrachten in het Kanaal twee Britsche motortorpedobooten in den grond geboord en een andere motor torpedoboot zoo zwaar beschadigd, dat zij als verloren beschouwd moet worden. Bovendien werden twee booten in brand geschoten. Een eigen vaartuig kreeg een torpedotreffer en zonK. In de Zwitsersche bladen zijn eenige Amerikaansche berichten verschenen die laten doorschemeren, dat tijdens de con ferentie van Teheran is overwogen de Sovjet-Unie een steunpunt voor haar vloot in de Middellandsche Zee te geven. In aansluiting op deze berichten seint de Londensche correspondent der Züricher Zei- tung, dat Churchill en Roosevelt reeds hadden besloten tot het aanleggen van een oorlogs haven aan het eindpunt 'van een groote olie pijpleiding die dwars door Arabië zal loopen. Het meest waarschijnijlke is, aldus de corres pondent, dat de haven van Haifa voor deze militaire inrichtingen zal worden gebruikt. Stalin was het geheel met deze plannen eens, doch verlangde dat dan ook aan de Sovjet Russische vloot ligplaats in deze nieuwe oor logshaven zou worden verleend. Churchill en Roosevelt hebben dit verzoek ingewilligd. Aan het eind van zijn telegram merkt de correspondent op, dat de Sovjet-Russische Zwarte Zee-vloot spoedig dus een Middel landsche Zee-vloot zal worden, waardoor de Dardanellen zeer veel aan beteekenis zullen inboeten. Pierre Cot neer Moskou. Naar te Algiers verluidt zal de voormalige Fransche minister van luchtvaart, Pierre Cot, binnenkort in opdracht van De Gaulle naar Moskou vertrekken, om een vriend schapsverdrag tusschen het comité De Gaul le eri de Sovjet-Unie tot stand te brengen. Briefwisseling Hifier-Dr. Hscha. Naar aanleiding van den vijfden verjaar dag van ce hereeniging van Bohemen en Moravië met het Duitsche rijk heeft de Rijksprotector in Bohemen en Moravië, rijksminister dr. Frick, een bezoek ge bracht aan den president van den staat, dr. Hacha, en hem een in hartelijken toon ge houden eigenhandig schrijven van den Führer overhandigd. Dr. Hacha heeft op het schrijven van den Führer eveneens met een brief geantwoord. Verder ontving de Führer den voorzitter van de Protectoraatsregeering, minister dr. Krejci. Broer van Pétiot verhoord. Nieuwe vondst in de iïue Lésueur Gistermiddag is de vrouw van den voort- vluchtigen Pétiot verhoord, die met haar zwager Maurice Pétiot naar Parijs is over gebracht. Pétiot had haar nooit iets verteld over den omvang van zijn practijk en slechts laten doorschemeren, dat hij vele rijke patiënten had. Haar man was Zaterdag opgebeld door de politie, die hem mededeel de, dat er brand was in zijn huis. Hij was niet teruggekomen. Na deze verklaringen kreeg de vrouw een zenuwinstorting, zoodat zij naar een zie kenhuis moest worden overgebracht. 't Verhoor van Maurice Pétiot leidde tot. de vrijwel volledige bevestiging van het vermoeden, dat hij medeplichtig was of al thans op de hoogte was van de misdaden van zijn broer. Zoo is komen vast te staan, dat hij op 19 Februari 400 kilo kalk heeft gekocht, die hij met twee vrachtwagens naar Parijs liet brengen, waar ze in zijn te genwoordigheid werd gelost in de Rue Le- sueur. Overigens heeft men in een wandkast in de Rue Lesueur nog meer resten van men- schelijke lichamen gevonden en wel van een vrouw en drie mannen. Luchtgevechten bij Hannover In het gebied van Hannover hebben zich Woensdagochtend luchtgevechten van vrij grooten omvang afgespeeld tusschen for maties Amerikaansche bommenwerpers, die onder gebruikmaking van de weersgesteld heid het Duitsche rijksgebied waren bin nengevlogen, en de voor de afweer opge stegen eskaders Duitsche jacht- en torpedo vliegtuigen. De luchtgevechten zetten zich voort op den weg dien de vijandelijke for maties insloegen. Japansehe duikbootactie in de Golf van Arabië. Naar de Egyptische bladen melden heeft het Amerikaansche departement van marine be kend gemaakt, dat eind Januari een Ameri- kaansch koopvaardijschip van middelbare grootte door een Japansche duikboot in de Golf van Arabië tot zinken is gebracht. Virginio Gayda gedood. Bij den jongsten luchtaanval van Anglo- Amerikaansche vliegtuigen op Rome is de voormalige hoofdredacteur Virginio Gayda om het leven gekomen. De woning van Gay da werd door een voltreffer in puin gelegd. Gayda bevond zich op dit moment in zijn werkkamer. Ook zijn moeder en zijn zus ter werden gedood. „LEELIJK ER LANGS GEGOOID" Max Blokzijl spreekt hedenavond over Hilversum I, om 18.45 over „Leelijk er langs gegooid". Isoleering van den lerschen Vrijstaat. Verdere en ingrijpender maatregelen ter isoleering van Eire worden door de Brit sche regeering overwogen. Alle telefoon verbindingen tusschen Engeland en Eire zouden worden afgesneden. Mogelijk zullen ook soortgelijke maatregelen genomen wor den voor het telefoonverkeer tusschen Noord-Ierland en Eire. De censuur op brie ven tusschen Noord-Ierland en Eire zal waarschijnlijk nog deze week worden inge voerd George Bernard Shaw heeft de vraag van een lerschen correspondent of Eire gerech tigd was te weigeren zijn neutraliteit prijs te geven, bevestigend beantwoord. Hij zeide verder, dat het dreigement sancties tegen Eire toe te passen, verontwaardiging wekt en een beleediging, ja in het geheel niet te verontschuldigen is. Een vijfling De vrouw van den in het Arg'entij nsehe plaatsje Belgrano wonenden Italiaan Dilli- g'enti heeft het leven geschonken aan vijf gezonde kinderen. De geboorte van de vijfling, drie meisjes en twee jongens, is geschied in Januari j.l. De va-der had zich echter uit afkeer van dagblad- en filmreporters tot dusver verzet tegen bekendmaking van de gebeurtenis. De moeder der vijf spruiten had reeds eerder het leven geschonken aan een drieling. Gedurende haar diensttijd leeren de meisjes van den Nederlandschen Ar beidsdienst de meest uiteenloopende werkzaamheden. Een Arbeidsmeisje, dat in de huishouding op een boerderij behulpzaam is, drenkt een kalfje. CN.F.N.A.D./v.d.Werf Pax c. Van de plm. 200 leden stemden 37 tegen het besluit. Hedenavond radiorede van den president. De b-correspondent van het A. N. 1*. te Berlijn meldt: In goedingelichte Finsche kringen te Berlijn werd hedennacht medegedeeld, dat het Finsche parlement met over- groote meerderheid besloten heeft, de Sovjet-Russische wapenstilstandsvoor waarden niet te accepteeren. Van de ongeveer tweehonderd parle mentsleden stemden tijdens de laatste zeer dramatische zitting slechts 37 tegen de regeering. De Finsche regeering heeft het besluit van de Finsche volksverte genwoordigers reeds via de Sovjet-Russi sche ambassade te Stockholm aan de regeering der Sovjet Unie medegedeeld. Staatspresident Ryti zal heden een radiorede voor het Finsche volk houden en het standpunt van parlement en re geering uiteenzetten. Welke gevolgen déze ontwikkeling voor Finland en voor het verdere verloop van den oorlog zal hebben, kan op het oogenblik nog niet worden overzien. Neergeschoten U.S.A.-jager. Ook de U.S.A.-jagers, die de Ameri kaansche terreurbommenwerpers moeten beschermen, onder vinden in toenemende mate de kracht van de Duitsche lucht afweer. Deze U.S.A.-jager van het type „Lightning" werd in den luchtslag door een Duitschen jager neergeschoten. Het toestel ging in vlammen op. De Amerikaansche piloot kwam tusschen de ruïnes om het leven. PK Doelfs/HH/St. P. c. KORT NIEUWS I Het Spaansche blad Informacio- nes meldt, dat de beperkingen voor het benzinever bruik in Spanje zijn uitgebreid tot een deel der auto's van offi- cieele lichamen. De officier van justitie bij de Al- melosche recht bank eischte 5 jaar gevangenisstraf te gen den gedeti neerden opperman Th. F. N. uit Los ser, die op 10 Aug. j.l. te Losser zeke ren Lok na een woordenwisseling zoodanig met een mes hetft gesto ken, dat Lok vrij wel onmiddellijk overleed. Te Amsterdam geraakte op den ïnsulindeweg een 89-jarige man on der een tramwa gen, waardoor hij op slag werd ge dood. Weer luchtalarm te Londen Woensdagavond is in Londen weer lucht alarm gemaakt, zoo meldt de Britsche berich tendienst. Spoedig daarop kon fel afwecrvur.r gehoord worden. Woensdagavond hebben volgens het D.N.B. Duitsche gevechtsvliegtuigen afzonderlijke doelen in Zuid Oost Engeland en in het gebied van Londen gebombardeerd. Het bombardement van Nijmegen. Er worden nog steeds slachtoffers onder het puin gevonden Nog iederen dag worden uit de puinhoo- pen te Nijmegen overblijfselen van slacht offers van den Anglo-Amerikaanschen ter reuraanval van 22 Februari te voorschijn gebracht. De korpscommandant van politie te Nij megen verzoekt voor nadere controle van. de identificatie der slachtoffers ieder, die inlichtingen kan verschaffen, deze zoo spoe dig mogelijk aan de politie mede te deelen. Het gaat hier voornamelijk om mededeelin- gen omtrent personen die nog vermist wor den alsook om mededeelingen over huizen, waarin nog slachtoffers zouden kunnen liggen. Inbraken in de stad In het Hooglandpark bestond de buit uit gouden voorwerpen In de afgeloopen dagen is het inbrekersgilde weer op pad geweest en heeft enkele goede slagen gedaan. Zoo zijn uit een woning aan het Hooglandpark gouden en zilveren siera den gestolen, waaronder een antieke gouden halsketting met groote schakels, versierd met roode en blauwe steentjes, verbonden door ringen, verder een gouden antieke broche, een broche met een gouden rijder, een broche met twee juweelen oorbelletjes en een gouden broche met een bijbelslot. Vannacht waren inbrekers bezig te stelen in een pakhuis van de firma R. aan de Claas van Ruyvenstraat en zij zijn er in geslaagd mee te nemen een krat met 29 flessehen raapolie, 8 flesschen spijsolie, een paar flessehen boter- olie en zeven pakjes vet. Vermoedelijk zijn zij in hun werk gestoord, want er stonden nog meer goederen voor het meenemen gereed. Een landarbeider aan den Schalkwijkerweg is tot de minder aangename ontdekking ge komen, dat uit een kippenhok achter zijn wo ning zeven kippen zijn gestolen. Door verbreking van een ruit van een kan toor aan de Oude Groenmarkt kon men een schrijfmachine, welke dicht bij het raam stond, wegnemen. Vier jonge mannen van 13 tot 15 jaar hebben zich Woensdagavond schuldig gemaakt aan een inbraak in een kelder van een perceel aan den Rijksstraatweg, nabij de Jan Gijzenvaart. Zij hadden met een stuk ijzer een roos! ir ge forceerd, waarna Z. 25 K.G. gedroogde melk suiker heeft gestolen. Hij is er van doorgagaan, doch aan de activiteit van een groentenhande- laar is het te danken, dat de mededaders, de gebr. B,, 13 en 15 jaar oud en de dertienjarige J. L. werden aangehouden. RIJWIELDIEF IN ARREST. Een rechercheur heeft Woensdag naar het bureau van politie overgebracht den Araster dammer Van V., die op de Ged. Oude Gracht bezig was een fiets te stelen. Dit was opge merkt door een burger, die den man gegrepen heeft.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1