Cursus om van een ziekte te genezen Twee Haarlemmers oefenden onbevoegd geneeskunst uit In het tot Haarlem behoorende gedeelte van Overveen is een instituut gevestigd, van waar uit de laatste jaren kruiden en schriftelijke lessen verzonden werden aan personen, die zich ter genezing van ziekten of kwalen tot dit instituut hadden gewend. Bij de politie van Haarlem kwamen verzoe ken binnen, om inlichtingen te verstrekken over de betrouwbaarheid van het instituut. Dit was voor de recherche aanleiding een onderzoek in te stellen. De heer v. Marion, opperluitenant, had groote belangstelling voor de zaak en begaf zich naar het instituut, waar de gebr. Van de G. de leiding hebben. Zijn poging, inlichtingen in te winnen, leverde moeilijkheden op, omdat de ge broeders spaarzaam waren in het verschaf fen daarvan. De heer v. M. had echter geluk, want er kwam juist een bode, om een groot aantal pakjes, welke naar de patiënten in den lande vei-zonden moesten worden, te halen. Kort daarop hield hij den bode op straat aan en aldus kwam hij aan een aantal adressen. De rechercheur Dijkstra heeft eenige patiënten in hun woning opge zocht en het gevolg was, dat tegen de gebr. Van der G. proces-verbaal werd opgemaakt wegens het onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde. Voor dit feit hadden zij zich Woensdag middag voor den Kantonrechter-plaatsver- vanger mr. T. A. M. A. van Löben Seis te verantwoorden. Hun was tenlaste gelegd, dat zij in October 1942 kruiden hadden ver strekt aan den 22-jarigen G. B. uit Spijke- nisse, die aan asthma leed en in December 1943 aan J. van H. uit Hoensbroek (L.), die last had van eczeem en hartzwakte. Verdachten deelden mede, dat zij brieven kregen van patiënten naar aanleiding van advertenties e.d. Dan stuurden zij een vra- fenlijst toe en na de beantwoording er van epaalden zij, welke kruiden of stoffen een zieke gebruiken moest. Daarbij waren drie mogelijkheden. De patiënt werd gunstig be oordeeld om door het instituut te worden behandeld; het geval was twijfelachtig en dan werd naast de behandeling van den huisarts de cursus van het instituut aanbe volen of een zieke werd afgewezen, omdat hij ongeneeslijk was (b.v. beroerte of kan ker). Bij beantwoording der brieven, deel den de gebroeders mee, wat het resultaat van de commissie van advies was, doch ge bleken is, dat zij beiden de commissie van advies vormden. Zij verklaarden in het be zit zijn van een medisch archief, met behulp waarvan zij hun conclusies vaststelden. Waar dat archief lag, vertelden ze niet, want dat was geheim. Voorts hadden zij in het vooronderzoek meegedeeld, dat hun doel was propaganda te maken voor natuurgeneeswijze, hun brood te verdienen en te trachten een leer stoel aan een universiteit te vestigen. In dien een patiënt gebruik wensehte te ma ken van het instituut, dan stortte hij een bedrag (in enkele gevallen ƒ65 en ƒ90), waarna toezending volgde van kruiden of stoffen, benevens een schriftelijke cursus, waaruit gegevens te putten waren om te genezen. Als getuige werd o.a. gehoord de patiënt Van H. uit Hoensbroek, die mededeelde de kruiden en den cursus ontvangen te hebben na ƒ30, als eersten termijn gestort te hebben. Veel hadden de kruiden niet geholpen. De griffier las de verklaringen voor van den asthma-patiënt, waaruit bleek, dat deze dacht met gestudeerde menschen te doen te hebben, anders zou hij niet ingeschreven hebben. De brieven, welke hij ontving, wek ten veel vertrouwen. De Ambtenaar van het O.M., mr. Van der Valk Bouman, besprak de moeilijkheden van het vooronderzoek, omdat verdachten alleen schriftelijke patiënten hebben. Dank zij de activiteit van de heeren v. Marion en Dijkstra is echter licht in deze zaak geko men. Spr. kwam tot de conclusie, dat de tenlaste gelegde feiten bewezen zijn en ei.schte tegen beiden twee geldboeten van ƒ150, subs, twee maal een maand hechtenis. De verdediger, mr. Van Andel uit Den Haag, merkte op, dat de wet die de verdach ten overtreden zouden hebben in 1865 ge maakt is en sedert dien is er veel veranderd, doch de wet is niet gewijzigd. Voorts zeide hij, dat er in kranten veel reclame is ge maakt voor middelen ter bestrijding van ziekten. Een zelfde geval doet zich hier voor. Medische raad wordt niet gegeven. Het is wel merkwaardig, dat verdachten, die reeds twintig jaar werken, nog nooit met de justi tie in aanraking zijn geuteest. Daarom is volgens pl. een ernstige correctie niet noo- dig en verzocht spr. indien een veroordee ling mocht volgen, een lagere boete. De Kantonrechter deelde in antwoord op het verweer mee, dat de wet, ook al is ze oud, toegepast moet worden. Wat de adver tenties voor bepaalde middelen betreft, merkte hij op, dat de adverteerders niet in persoonlijk contact staan met de patiënten en dat in dit geval de cursist door het fan tastisch geschrijf met het instituut in ver binding staat. Spr. wilde in aanmerking nemen, dat gedurende de twintig jaar, dat het vreemdsoortig bedrijf uitgeoefend wordt geen vervolging is ingesteld en veroordeelde daarom beiden tot twee geldboeten van ƒ50, subs, twee maal twintig dagen hechtenis. HET ECONOMISCH ZONDENRAPPORT. De economische recherche beboette twee Haar lemmers wegensxhet koopen en verkoopen van cokes zonder bon, alsmede een handelaar, die tulpen tegen te hoogen prijs had verkocht en twee caféhouders, die sterken drank tegen clan destiene prijzen van de hand hadden gedaan. Een horlogemaker ondervond, dat hij een wek ker niet tegen een „zwarte" prijs mag verkoo pen. Op de markt werd een koopman beboet om dat hij voor klosjes garen ongeoorloofde prijzen vroeg. Tenslotte greep de politie in bij zwarten handel in shag en bij twee personen, die handel in een speciale vergunning bedreven. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnestraat, is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter W vanaf Wep en X, IJ en Z GEVONDEN VOORWERPEN. Armbandje, M. v. d. Bosch, Schag'clielstraat 42 zw.; badpak met handdoek, Bureau van Poli tie, Smedestraat 9; beurs met inh., Agema, Diek- manstraat 42; band van kinderwagen, W. J. Vai- lenduuk, Papaverstraat 4; étui met vulpen en vulpotlood, J. Dingemanse, Neptunusstraat 30; hoed, Brand, Koorstraat 5; hoed, Boeree, Lange Veerenstraat 12; hoed, v. d. Vlerk, Zijlstraat 5: handschoen, J. Wouda, Koekstraat 4; hoed, Lan- gerak, Leidschestraat 39; hond. Wed. de Vries, Westkolk 40, Spaarndam; hond, v. d. Geest, Pla taanstraat 46; handschoen, D. Vonk, Eindenhout- straat 21; manteltje, Agterberg, v. Kinsbergen- straat 34; mes, J. Wouda, Koekstraat 4, na 5 uur; parapluie. Oriel, Neptunusstraat 48; portemon- naie, J. Jonker, Allanstraat 65; pakket. Mars bergen, Vosmaerstraat 101; portemonnaie met inh.. Bureau van Politie, Smedestraat 9; porte monnaie met inh., F. Hendriks, v. Oosten de Bruynstraat 135; schoen, M. C. Jansen. Bilder- dijkstraat 5 rd.; shawl, v. d. Waal, Westerhout straat 2; tasch met inh., Hoofdbureau van Poli tie, Smedestraat 9; actetasch, Hoofdbureau van Politie. Smedestraat 9; tasch met inh., Loogman Sparenbergstraat 4; zakken, W. Vermeer, Reyer Anslostraat 56 JUBILARISSEN BIJ DE CENTRALE WERKPLAATS. Op 17 Maart vierende volgende arbeiders hun zilveren jubileum in dienst van de Cen trale Werkplaats der Nederlandsche Spoor wegen: H. v. d. Steege, portier-nachtwaker; A. de Vries, werkmeester 2e klas en W. Bijl- sma, bankwerker-electricien De arbeider D. Steffers is op 20 Maart 25 jaar in dienst. PIANO-CONCERT WILLEM ANDRIESSEN. Zaterdag a.s. zal in den Stadsschouwburg te Haarlem, onder auspiciën van de Haarlem- sche Orkest Vereeniging, door Willem Andries sen de vijfde avond van de serie „Groote Pia nisten" gegeven worden. Willem Andriessen zal werken ten gehoore brengen van: Joh. Seb. Bach, F. Chopin, Cl. Debussy, C. Franck en W. A. Mozart. VAREN, DAT IS LEVEN! Te land is er strijd, maar ook op de zee, Daar vecht er „de Geus" ook nu weer voor twee! Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahm- stelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, Het SS-Ersatzkommando Niederlande, den Haag, Korte Vijverberg 5. Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat*56; Groningen, Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en Heerlen, Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskommandanturen in Nederland. KOKT NIEUWS De trots van de geheele Brit sche heerenwe reld, de 200 jaar oude groote Lon- densche heeren modezaak Horace Spleed, heeft thans uit gebrek aan „materiaal en personeel" haar deuren moe ten sluiten. De republi- keinsch-fascisti- sche ministerraad heeft de vorming eener ..economi sche politie" be volen, die de uit voering van prijs regeling, rantsoe neering en distri butie moet con troleeren. Admiraal Kim- mel en generaal Short, die voor de ramp van Pearl Harbour verantwoordelijk werden geacht, zijn op vrije voe ten gesteld. - Volgens een Japansch regee- ringsbesluit kun nen alle salarissen onder de 150 yen per maand met tien procent ver hoogd worden. Reeds sedert geruimen tijd wordt op de wer ven te Belfast ge staakt. In totaal staken 3.000 ar beiders wegens looneischen. In vergelijking met voor den oorlog zijn de prijzen van den groothandel in Tsjoenking-China thans 230 maai zoo hoog gewor den. De Wit-Roe- theensche centra le raad heeft ter bescherming van het vaderland een bevel tot vorming van een burger wacht uitgevaar digd. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst er, Binnenland. S, R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarse). Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. PAASCHFEESTEN „VREUGDE EN ARBEID" Voor kinderen, waarvan de vader in het buitenland werkt. De centrale persdienst van het Nederland sche Arbeidsfront meldt: De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Nederlandsche Arbeidsfront in samen werking met den Nederlandschen Volksdienst heeft een groot aantal Paaschfeesten georga niseerd voor de kinderen, waarvan de vader in het buitenland werkt. Ongeveer 20.000 kinde ren worden in de gelegenheid gesteld zulk een feest bij te wonen. Het is niet noodzakelijk, dat de vader lid is van het Nederlandsche Ar beidsfront. Als eenige voorwaarde geldt, dat de vader werkzaam is in het buitenland. Aan de deelneming zijn geen kosten verbonden. Al leen kinderen van zes tot en met dertien jaar komen voor deze Paaschfeesten in aanmerking Aanmelding dient te geschieden bij de be treffende kantoren van het Nederlandsche Arbeidsfront. In Haarlem wordt het feest op 8 April gehouden. „JACOB VAN LENNEP". Vrijdagavond geeft de Haarlemsche tooneel- vereeniging „Jacob van Lennep" in den Stads schouwburg voor haar leden een opvoering van het blijspel „Haar laatste wil" door J. v. d. Heyden en Henk Bakker. De voornaamste rollen worden gespeeld door den heer J. van Eden Sr., mevr. A. Dreijer en den heer en mevr. Selman. De regie is in handen van Joh. Kaart Jr. en J. van Dongen. Vrijdag 24 Maart wordt een tweede opvoe ring gegeven. TOON VERHEY. Naar „Het Vaderland" meldt, heeft de heer Toon Verhey, vroeger dirigent van de H.O.V. thans, evenals Frits Schuurman eerste dirt gent van het Residentie-Orkest, met ingang van 31 Mei ontslag uit deze functie verzocht, hetgeen hem op de meest eervolle wijze is verleend. Het is de bedoeling van den heer Verhey in het vervolg alleen als gastdirigent op te treden. Hij blijft zijn functie als direc teur van de Rijks-orkestschool aan het Rijks conservatorium te 's-Gravenhage waarnemen. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ameron- gen Ir. D. Hartevelt te Vleuten. Aangenomen naar Culemborg- H. Kreb, te Hoogwoud; naar Mijnsheerenland J. J. Meuzelaar, cand. en hulppred. te 's Graven- zande; naar Oosterzee-Echten (toez.) H. C. Kranendonk, cand. en hulppred. te Bever wijk. Beroepen. Te Lemele (toez.) D. Bakker, cand. en hulppred. te Kuinre; te llaalte (toez.) E. Dijkhuis, te Oldemark c.a.; Geref. Kerken. Drietallen te Appelscha: D. v. Houdt, cand. en hulppred. te IJssel monde, J. Nawijn id. te Heerenveen en G. v. Rongen, id. te Breukelen. Tweetal te Amsterdam (10e pred. pl.) J. C. Gilhuis te Katwijk aan Zee en S. J. Pop- ma te Amersfoort; benoemd tot hulppred. te IJsselmonde Th. Hoff, hulpprediker. Solistenconcert Het door het solistentrio Greet Koeman, Jan Henssen en Johan Jong gegeven concert bracht ons een avond van gaaf, harmonieus musicee- ren, van het openingsnummer Bach'S d-moll toccata tot den brillianten zang van den tenor in Stradella's Kirchenaria en Greet Koe- man's eenvoudige, maar diep doorvoelde ver tolking van het zoo dikwijls bezongen Ma donnakindje. Reeds jaren geleden was Henssen een graag gehoord medewerker op kunstavonden; sinds dien heeft zijn goed ontwikkeld en ver dra gend geluid aan warmte gewonnen. Het is, sinds hij het populaire genre verwisselde voor het serieuze concertrepertoire, gaver gewor den. De espressieve weergave van v. Gluck's aria uit „Iphigenie auf Tauris" was er waar lijk een zingend voorbeeld van: zijn groote podium-routine bleek in Stradella's Kirchen aria „Se 1 miei sospiri" (wegens de bloeiende melodiek ten onrechte aan dezen componist toegeschreven). Henssen zong deze oude Ita- liaansche aria vol dramatische kracht. Toen Bach zijn cantate „Dominica post Nativitatis Christi" schreef, zal hij niet heb ben bevroed, welk een prachtige aria hij het nageslacht schonk met „Bist du bei mir". Een evenzoo groot bewijs van 's meesters buiten gewone gave van behandeling van het geko zen motief ig „Dir, Dir, Jehovah, will ich sin- gen". Greet Koeman zong beide aria's met een muzikale interpretatie, die getuigde van een innerlijken rijkdom. Haar stralend sopraan- geluid, niet gedragen door een aangeleerd espressivo maar door het ware feu sacré van een kunstenares, maakte haar Bach-vertolking tot een bijzondere. De „Herzensfreude" van te kunnen zingen hoorde men echter nog duide lijker in Widor's „Non credo",van klank forsch en teer tegelijk, prachtig van volume en van adembeheersching, met kwaliteiten die haar tot een operazangeres pur sang stempelen en haar tot een aanwinst maken voor het Neder landsche vocale solistencorps. Als solist, die zijn instrument in alle opzich ten beheerscht, toonde Johan Jong hoe hij de Toccata in d-moll (met haar reminiscenties aan de Italiaansche school) en Handel's zesde orgelconcert vermocht weer te geven. In het bijzonder kwam zijn meesterschap over het koninklijk instrument van de Pauw tot uiting in Boëlmann's Suite Gothique, waarbij weer eens te hooren was hoe fraai de dispositie van dit Cavaillé-Coll-orael is met ziin lichten, zan- gerigen toon en de gecultiveerde mixturen. A. J. VAN DER WEIJDEN. „Kunst na Arbeid" te Bennebroek Bermebroek zonder muziekvereeniging is niet wel denkbaar. Bennebroek, waar de muzikale samenkomsten en festivals op het kostelijk landgoed aan den Glipperweg zulke aangename herinneringen wekken. Nu werkten den laatsten tijd de omstandig heden niet mee om het corps in tact te houden, want vele jonge krachten gingen tijdelijk heen, zoodat er eenige jaren lang geen concert kon worden gegeven. Toch heeft de heer P. de Vries, wiens werkkracht bergen verzet, zijn korps tot een uitvoering geleid, die we Woensdagavond in „Oud Berg en Dal" bijwoonden. Tot ons genoegen Een veelzijdig programma werd afgewerkt, en (een voornaam punt bij een fanfare korps) de klank was iraai, bleef zuiver m de» meest gevaarlijke modulaties, waar zoo dikwijls de ten halve begrepen ventieltech niek den amateur in den steek laat. Dan moet de dirigent als instructeur bijspringen, en hij kan dit alléén, wanneer de techniek voor hem geen geheimen heeft. Maar hij heeft bovendien te zijn een man van smaak Zoo verkreeg de heer De Vries de mooie successen, wat de zuiverheid betreft. De studie daarvan eischt het leeuwendeel van den tijd der repetitie. Gaarne had ik echter ook nog de fraseering op gelijke hoogte ge zien met dien fraaien klank. En t.a.v. de dynamiek mocht ook het pianissimo nog méér de aandacht van den leider hebben. Dan zou de uitwerking der ouverture „Sous les Tilleuls" zeker nog grooter zijn geweest, en zou stellig die der Wals „Sangue carni- cino" onweerstaanbaar zijn geworden. Wij bevelen aan, deze, wals niet in drieën te slaan, doch slechts met neer- en opslag, het „naslaan" wordt dan zoo mogelijk nog elastischer. In de Ouverture Romantique trof ons een fraaie solo voor euphonium. Ook in dit stuk leverden de gevaarlijke modulaties naar de mollen geen dilemma. Saxophone- soprano en de collega der lagere regionen hielden den klank mooi warm, en de bugles vormden een Iraaien overgang naar de pis tons. Ook het middenkoper is goed van klank en overbrugt goed de ruimte naar de welklinkende bassen. Voorts weten de trom bones zich in te perken bij de klankgeving, een opmerkelijke verdienste. Verder heeft de heer De Vries nog den tijd gevonden, de leiding op zich te nemen van het pas gevormde Mandoline-gezel schap. Hij deed dit bij ontstentenis van den heer Reinier van 't Hoff. Zijn hoofdaan dacht ging voorloopig uit naar een pittig rhythme. Maar ook de bediening van het plectrum en het positiespel eischen zorgen, die tijd vragen. Onder de uitgevoerde stuk ken toonde „La Festa splendora" (ik meen van Joh. B. Kok), hoeveel muziekvreugde er in de Bennebroeker gezinnen is gesticht met de oprichtig van een simpel mandoline gezelschap, en de voorzitters van beide ver- eenigingen mogen daarom hun wensch, gel- delijken steun ruim te zien toevloeien, met succes bekroond zien. G. J. KALT. Verduisteren van 18.45-6.45 uur. 17 Maart: Zon op 6.51 u„ onder 18.47 u. Maan op 1.51 u., onder 10.33 u. VIJFTIENJARIGE STAL 500 BRANDSTOFFEN- BONNEN. De 15-jarige Haarlemmer D. vertoefde meer malen in het kantoor van den brandstoffenhan- delaar K. hier ter stede. Toen deze Maandag 500 brandstoffenbonnen vermiste, viel al spoedig de verdenking op dezen knaap. Bij onderzoek bleek, dat de jongen naar buiten was getrokken. Hij is te Laren (N.H.), waar hij op familiebezoek was, aangehouden. Een gedeelte van de bonnen is in de voering van zijn jas gevonden. De jon gen, die den diefstal heeft bekend, verklaarde dat hij de overige bonnen op straat aan onbe kenden had verkocht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2