S S 8 9 09 «8 c* 09 9 9 9 9 O 9 9 LEERZAME BESCHOUWING. In de voorstelling van vele braven hier te lande leeft, werkt en lijdt sinds 14 Mei 1940 in Londen een Nederlandsche kolonie, welker leden de ballingschap verkozen bo ven de bezetting. Deze kolonie groepeert zich om een aantal wijze mannen, vormende de werkelijke en waarachtige regeering van het koninkrijk der Nederlanden en zijn Overzeesche gebieden, en om de uitgewe ken koningin. Deze kolonie verbeidt met haast niet te breidelen ongeduld het uur dei- bevrijding en werkt in onverstoorde saam- hoorigheid aan de voorbereiding van een nieuw Nederland, waarin, als van ouds. weer volop thee, sigaretten en werkloosheid zullen zijn. Dat is de illusie, die genoemden braven, die van het gebeuren onzer dagen niet we ten of niet willen weten een lichtend voor beeld is. Eens zal de koningin terugkeeren met Gerbrandy aan haar zijde en al wat in de Meidagen de wijk nam in haar gevolg en de eensgezindheid der Londensche kolonie zal haar belooning vinden in opgang en welvaart. En lees nu eens, wat de heer W. van Leer, een Nederlandsch ingenieur, die sinds 1937 in Engeland vertoeft, schrijft in het Engel- sche blad de „New Statesman and Nation": „De Nederlandsche regeering, die in 1940 in Groot-Brittannië bescherming vond. was een onbekwame regeering, die bij de poging om zich door den lucratieven koord dans der neutraliteit te handhaven, gefaald heeft. Reeds bij haar aankomst was haar moreele ineenstorting duidelijk. Het groot ste aantal hooge officieren was rechtstreeks uit Holland overgekomen onder omstandig heden, die na den oorlog nauwkeurig moe ten worden onderzocht, terwijl kleine groe pen moedige menschen zich strijdend een weg gebaand hadden door België en Frank rijk. Zij en de stroom der civiele vluchtelin gen waren door de gebeurtenissen overrom peld. Prinses Juliana en prins Bernhard en haar kinderen werden ter beveiliging der dynastie naar Canada gezonden en Prins Bernhard gaf zich over aan zijn manie voor racewagens, terwijl het Britsche volk den tegenstand tegen de invasie voorbereidde. De wormstekige Nederlandsche regeering vestigde zich in Londen, riep haar onderda nen op tot den krijgsdienst, trachtte belas tingen te heffen, stemde voor salarisverhoo- gingen harer leden en maakte zich gereed de genoegens van de Britsche gastvrijheid te genieten. De premier onttrok zich spoedig door de vlucht naar Nederland aan de Geallieerde zaak. Hij werd vervangen door den fana- tieken, Calvinistischen professor in de rech ten, Gerbrandy, als hoofd van een minder waardige groep beroepspolitici en ambtena ren die door de Britsche regeering tot op den huidigen dag erkend worden als ver tegenwoordigers van Nederland. In feite vertegenwoordigde hij Nederland evenmin als Chamberlain de weerstandskracht van het Britsche volk. Intusschen ontstond in Nederland een ondergrondsche beweging, die een weder geboorte deed ontstaan, welke vergeleken kan worden met die van Groot-Brittannië. De regeering van Gerbrandy had van den aanvang af voor den tijd van haar terug keer plannen gemaakt voor een militaire dictatuur. Een kliek Nederlandsche reaction naire beroepsofficieren met nazistische nei gingen had de koningin gewonnen voor den door hen bedoelden „uitzonderingstoestand" zoodat zij er voor de radio over sprak, dat men zich bij deze gelegenheid „zou ontdoen van alle ongewenschte elementen". Deze officieren vreezen niets zoo zeer dan dat de Britsche autoriteiten met hun „ab surd liberalisme" hen zouden kunnen tegen houden in hun voornemen. En de reden daarvan? Zij bewezen dat de Nederland sche ondergrondsche beweging „doortrok ken is van communisme"! Dat kan wel zijn, want het communisme pleegt steeds den grondslag te vormen der ondergrondsche bewegingen. Dat zou echter geenszins den ontworpen uitzonderingstoestand rechtvaar digen." Wel. dat is niet erg vriendelijk gezegd aan het adres van den heer Gerbrandy en prins Bernard, maar als het daarbij bleef zouden we den heer Van Leer niet citeeren, omdat men overal malcontenten heeft. Doch de heer Van Leer bedoelt heel wat anders dan zijn boosheid te luchten en eigenlijk is het heelemaal de heer Van Leer niet, die hier aan het woord is. maar het is de duidelijk zichtbare communistische strek king van het artikel, hierboven aangehaald, die de aandacht vraagt. Wanneer in dit stuk de schrijver onder grondsche acties m Nederland verheerlijkt, wanneer hij constateert: „Het communisme pleegt steeds de grondslag te zijn van on- Landwacht Nederland. Een oefening in het uitroeien van verzethaarden. Alvorens de sectie de gevechtsformatie inneemt verklaart de sectiecommandant de bijzonderheden aan de manschappen. C.N.F./A.G.Swart Pax c. KORT NIEUWS De stad Le Mans is zwaar door de Geallieerde luchtmacht gebom bardeerd. Tot nog toe heeft men 33 lijken geborgen en 37 gewonden naar het ziekenhuis ge bracht. Onder leiding van den predikant Smith is een derde Amerikaansche partij gesticht, die socialistische ten- denzen vertoont en tot leuze heeft: „Verdeel den rijk dom" Zij zou reeds vijf miÜioen aan hangers hebben. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper. Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. C. KEG's GROOTHANDEL N.V. - ZAANDAM dergrondsche bewegingen",wanneer hij zich verzet tegen ieder optreden tegen commu nistische tendenties, dan weten we genoeg. Dan denken we er aan. hoe kort geleden een Engelsch blad de geëmigreerde regee ringen aanduidde als een „krankzinnige bende", omdat een harer zich had verzet tegen de eischen van Moskou, dan zij er op gewezen, dat Radio Oranje in toenemende mate de „Internationale" laat spelen en dan zien we bii herhaling den hand over hand toenemenden invloed van Moskou ook over de Nederlandsche kolonie in Londen. En zouden we ons eigenlijk niet moeten verbazen, als 't anders was? Als een Chur chill en een Roosevelt zich moeten bukken voor Moskou, als Engeland en Amerika gedwongen zijn te dansen op het pijpen van stalin, zou Gerbrandy dan de kans van een kans hebben, zich daaraan te onttrek ken? Daarom is die beschouwing in het Engel- sche blad zoo leerzaam: Het is niet waar, dat daar in Londen een zoogenaamde re geering en een aantal emigranten werken aan een betere toekomst van Nederland. Het is een hulpeloos, stuurloos geheel, dat er vertoeft bij de gratie van Moskou en op voorwaarde, dat het alle verzet tegen de Moskousche decreten achterwege laat. Slechts onder die conditie mogen Gerbran dy en de zijnen net doen alsóf. Hier een emigrantenregeering onder pa tronaat van het communisme, daar een regi ment „Generaal Seyffardt", dat zich. moet het zijn, dóód zal vechten in den strijd voor een vrij Nederlandzou het kunnen zijn. dat ons volk na vier jaar toch iets ging begrijpen van de zaak, waar het om gaat? Verstrekking van vitamine-C tabletten. Ook dit voorjaar zal worden overgegaan tot gratis verstrekking van vitamine-C- tabletten. Voor deze verstrekking zullen allereerst in aanmerking komen de leer lingen van de scholen voor lager en voorbe reidend lager onderwijs. De tweede groep vormen de aanstaande en jonge moeders. Al die vrouwen, van wie in de periode tusschen 20 Maart (eersten dag) en 8 April (laatsten dag) kan worden vastgesteld, dat zij ten minste in de 5e maand van de zwangerschap zijn, zullen zich in deze periode van een betreffende verklaring van den behandelenden arts of de behandelende vroedvrouw moeten voor zien. Bij de plaatselijke distributiediensten ontvangen zij in de periode van 20 Maart 8 April op vertoon van deze verklaring en de eigen stamkaart, tegen ontvangstbewijs gi-atis 72 tabletjes vitamine-C, berekend op het gebruik van één tablet per dag. Voorts kunnen voor jonge moeders, wier (jongste) kind is of wordt geboren tusschen 1 December 1943 (eersten dag) en 8 April 1944 (laatsten dag) op vertoon van de stam kaart van de moeder en die van den pasge borene bij dezelfde distributiediensten en gedurende dezelfde periode, te weten tus schen 20 Maart en 8 April, eveneens gratis 72 tabletjes in ontvangst worden genomen. Verder zullen bepaalde groepen arbeiders de tabletten ontvangen. Tenslotte zal de jeugdige bevolking van opvoedingsgestichten, internaten en wees huizen in de verstrekking van de tabletten deelen. Men lette er op, dat de vitamine-C- tabletten zorgvuldig worden bewaard, daar anders de gebruikswaarde achteruitgaat. Bewaring op een donkere, koele en droge plaats in de oorspronkelijke verpakking of in donker gekleurde droge fleschjes wordt aanbevolen. Men dient ze voor de nuttiging niet op te lossen, fijn te maken of door voedsel te mengen, aangezien de tabletten dan zeer veel van hun waarde inboeten >IR. E. JELLINGHAUS OVERLEDEN. Op 72-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden mr. E. Jellinghaus, oud-president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage en oud-president van het Hoog Militair Ge rechtshof. KORT NIEUWS Inbrekers hebben een bezoek gebraoht aan een handelskantoor op de Prinsen gracht te Amsterdam. Zij verdwenen met drie schrijfmachines, een stencil- en een telmachine, twee Oostersche tapijten, 12 kisten jam, 18 doozen puddingpoeder, 200 kg vanillesuiker enz., alles bijeen voor een waarde van ƒ10.000. De 29-jarige schilder C. J. M. te Arnhem, heeft een reeks inbraken op zijn naam staan. Wanneer een arts adverteerde, dat hij zijn practijk onderbrak wegens een korte vacantie, dan informeerde M. of die vacan- tie gepaard ging met een reisje. Was het doktershuis yerlaten, dan sloop de schilder er in en stal allerlei waardevolle zaken. Ten slotte werd hij op heeterd'aad betrapt. De rechtbank heeft den inbreker tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. M.'s vrouw, die haar man assisteerde, kreeg 1 jaar. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Gemeentelijke Concertzaal. Lange Begijnestraat, is het morgen de laatste dag. Alsdan hebben diegenen, die tot heden ver zuimden de bescheiden af te halen, daartoe alsnog de gelegenheid. BLOEMBOHLENCURSUS. Dinsdagavond gaven de heeren J. H. Caro en W. A. van Zadel hun laatste les van den vierden Bloembollencursus der afdeeling Haarlem van de Algem. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Daarna reikte de afdee- lings-secretaris de heer C. L. F. Sarlet, met eenige toepasselijke woorden de diploma's uit aan hen. die den geheelen tweejarigen winter- cursus (van 26 October 1942 tot 16 Maart 1944) met succes hadden gevolgd, daarbij hun hulde brengend voor de doorzetting ondanks aller lei moeilijkheden gedurende een zoo lang tijd perk en dank brengend aan de heeren Caro en Van Zaal voor hun leiding, waarvan de deelnemers later stellig de vruchten zullen trekken. Hij voegde daarbij zijn erkentelijk heid voor de aanwezigheid van den heer Leo J. W. Bijvoet, als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur en aan den burgemeester van Haarlem voor het in gebruik afstaan van een locaal der meisjes H. B. S. - Daarop sprak, mede uit naam der andere deelnemers, P. ,W. Lippits uit Overveen, zijn dank voor de gelegenheid, die de afdeeling Haarlem had gegeven hen van de theoretische en practische eischen van het vak op de hoogte te stellen en aan de beide leiders voor de moeite, die zij zich deswege hadden getroost. Vervolgens betuigden zoowel de heer Bijvoet als de heer Caro aan den afdeelingssceretaris hun dank voor al het werk en al de moeite, die deze zich zoo geheel buiten het vak staand, belangeloos reeds 8 jaren lang voor de cur sussen heeft getroost en zegde de eerste zijn volledige medewerking toe voor voortzetting van dit werk, dat van zoo groot belang voor het bloembollenvak moet worden beschouwd ELF KONIJNEN GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van elf konijnen uit een schuur, staande aan de Jan Gijzenkade. GEVONDEN PROJECTIEL IN HET VUUR GEGOOID! De 13-jarige P. Wennekes had te Roosen daal een projectiel gevonden. Tezamen met eenige andere knapen werd een vuurtje ge stookt en hoewel deze laatsten nog waar schuwden het voorwerp niet in het vuur te gooien, beging de jongen de onvoorzichtig heid. dat toch te doen. Toen de onvermij delijke ontploffing volgde, hadden de mak kers zich reeds uit de voeten gemaakt, maar P. Wennekes, die gebleven was, werd door de splinters ernstig aan het hoofd getroffen. Hij zal een der oogen moeten missen. SPORT EN WEDSTRIJDEN Waterpolo HAARLEMTWENTE. Zondagmiddag kwart voor één, wordt in het Sportfondsenbad voor de Jeugdkringencompetitie van den N. Z. R. B. de wedstrijd HaarlemTwente gespeeld. De opstelling van het Haarlem-zevental is: J. Binkhorst (H.P.C.), Nater (H.V.G.B.), N. Roo- zenkrans (D.W.T.), J. Hezius (D.W.T.), F. Roo- zenkrans (D.W.T.), Robanus Haarlem) en P. Geukers (D.W.T.) Paardensport. DRAVERIJEN OP DUINDÏGT. Voor de draverijen, welke als uitzondering op Woens dagmiddag op Duindigt werden gehouden,daar deze op Zondag 5 Maart moesten worden uit gesteld, bestond groote belangstelling van de zijde van het publiek. Ook het aantal paarden, dat aan den start verscheen, was bevredigend en waarborgde goede sport. Het spannendste nummer van den middag was de laatste course waarin Allouez, goed gesteund door zijn eige naar en rijder J. dc Vlieger, weer eens zijn klasse toonde, door een schijnbaar verloren draverij, nog in een overwinning om te zetten Zijn tijd was 3 min. 14.6 sec. Handbal CONCORDIA—VRIENDSCHAP. Van de Haarlemsche eerste klassers spelen alleen de Concordia-dames thuis en moeten tegen Vriendschap tot een overwinning worden in staat geacht. De dames van Rapiditas krijgen het zwaarder in den wedstrijd tegen Sagitta en zullen zich terdege moeten inspannen om tegen de hoofdstedelijke athleten een succes te boeken. De Concordia-heeren gaan eveneens een moeilijken wedstrijd tegemoet tegen A. P. G. S„ het elftal der Amsterdamsche politie, dat zich als debutant goed in het eerste klasse milieu weet te handhaven Niettemin zullen de rood-witten er alles op zetten om Zondag enkele kostbare punten rijker te worden. Hef programma luidt: Eerste klasse-dames: ConcordiaVriendschap 11.30 uur. Sagitta Rapiditas 2 uur. Heeren: A.P.G.S.Concordia 11.30 uur. Tweede klasse dames: CarnaBato 11 uur. O.S.S.Concordia 2 10 uur. Heeren Vooruit 2—H. A. V. 3.15 uur. H.O.C.—Concor dia 2 2 uur. Voetbal „Haarlem" kende de spelregels het best. De spëlregelkennis van de voetballers laat over het algemeen nog heel wat te wenschen over en het is daarom te betreuren, dat naar verhouding zoo weinig vereenigingen, aan gesloten bij de afdeeling Haarlem van den N. V. B., hebben deelgenomen aan de toets- avonden, die de Haarlemsche scheidsrechters- vereeniging organiseerde. Van de veertien drietallen, die aanvankelijk werden opgegeven, vielen er nog vier af Havenmeeuwen en Kinheim lieten zelfs zonder meer verstek gaan zoodat tien trio's voor den examinator, den heer Kranenveld, zijn verschenen. In den aan dezen toetsavond verbonden vereenigings- wedstrijd behaalden de afgevaardigde drie manschappen van Bloemendaal en T. IJ. B. B. op den eersten toetsavond beiden 14 van de maximaal 18 te verkrijgen punten. terwijl Waterloo 13 punten vergaarde. In den laatsten toetsavond, die Donderdag j.l in café Brinlc- mann werd gehouden, zagen drie uitver korenen van de voetbalclub Haarlem, A. van Gooi, H. Boeree en J. Bolle, als waardige leerlingen van scheidsrechter Twisterling kans om alle vragen goed te beantwoorden en het maximum aantal punten te behalen. De ver tegenwoordigers van Santpoort, O. G. en I. E. V. bleven met hun antwoorden beneden de verwachtingen, zoodat de voorzitter van de organiseerende vereeniging. de heer G. W. De Korte, voor de uitreiking van de drie uit geloofde prijzen de aanvoerders van Haarlem, T.IJ.B.B. en Bloemendaal voor de groene tafel kon roepen. Na loting kwam T.IJ.B.B in het bezit van den tweeden en Bloemendaal in het bezit van derden prijs. De heer A. Cassée, secretaris van afdeeling I van den N. V. B„ zette na afloop kort uiteen wat het nut van avonden als deze is en wekte de aanwezigen op propaganda te maken voor een betere spelregelkennis, opdat bij een vol gende gelegenheid zoowel het aantal deelne mers als de belangstelling van leden en club besturen grooter zij. De totaal-uitslag werd: 1. Haarlem met 18 punten: 2. T.IJ.B.B. met 14 pnt.; 3. Bloemen daal met 14 pnt.; 4. Waterloo met 13 pnt.; 5. R.C.H. met 11 pnt.; 6. I.E.V. met 10 pnt.; 7. Santpoort met 9 pnt.: 8. S. V. '34 met 7 pnt.; 9. O.G. met 6 pnt.; 10. Vliegende Vogels met 6 punten. Korfbal D. T. V. 2—OOSTERKWARTIER 2. Zondag wordt te Amsterdam van 122 uur de wed strijd D. T. V. 2Oosterkwartier 2 gespeeld, welke van groot belang is wie zich kampioen van de tweede klasse C. N.K.B. mag noemen. D. T. V. 2 heeft 10 wedstrijden gespeeld en 16 punten en Oosterkwartier heeft met 13 wedstrijden 19 punten behaald. Mocht Oostêr- kwartier 2 a.s. Zondag winnen, dan hebben zij o.i. de beste kansen op den titel. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het programma van den Ned. Korfbalbond luidt voor a.s. Zondag: le klasse: RohdaSwift; SV K-Biauw-Wit; Archipel-DED; Koog Zaandijk- Westerkwartier; 2e klasse B: Nieuwerdammer ham-ZKV, Luto-Amsterdam-Z. ;2e klasse C: Archipel 2-SVK 2, DTV 2-Oosterkwartier 2, Bl.-Wit 2-Koog Zaandijk 2; 3e klasse E: For- tuna-Watervliet. Voor de afdeeling Haarlem van den Ned. Korfbalbond zijn vastgesteld: le klasse: Haarlem 2-Oosthoek 1, Animo Ready 1-Sport Vereent 2, Oosterkwartier 3-Water- vliêt 2. 2e klasse: Nw. Flora 2-Oosthoek 2, Aurora 2-THB 2. 3e klasse: Haarlem 3-Water- vliet 6, Aurora 4-Watervliet 4. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 18 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Omroep Volkszangkoor met Mandoline orkest. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek 7.15 Met een kleine melodie. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr.overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.14 Ge varieerd morgeenconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch ochtendconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Melodieën uit een uitstal kast. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Orkest Malando. 13.30 De wekelijksche wan deling. 13.40 Orkest Malando. 14.00 Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solist. Ca. 14.45 Liede ren van Schumann. 15.00 Muzikaal variété. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Neder landsche zeelieden. 17.20 Aansluiting met18.00 BNO Politiek overzicht. 18.10 Hongaarsch Orkest Bandi Balogh. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Kwartet Corduwener. 19.30 Verloopen tij. 20.00 Wereldschlagers. 20.45 Jij en ik. 21.05 Salonorkest en gram. in termezzo. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 De bloemenbeul. 21.15 Rumba tango. 23.4524.00 Nocturnes van Chopin. HILVERSUM II, 301.5 M. 14.00 Omroeporkest. Ca. 14.30 Omroep-jeugd- koor. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Composities voor viool en piano 16.00 Licht klassiek orkestcon cert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Orkest Klaas van Beeck. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Opera- en Operettefragmenten. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd 19.20 Kamerorkestconcert. 20.15 Voor luisteraars. di,e graag lezen. 20.30 Musette-orkest en solist. 21.00 Symphonische nachtmuziek. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. ft i 5] 09 e* u 1 8 9 CM m k m iJS 9 Vï v 1 d 8 9» •e *4 9 9 8 Verduisteren van 18.45-4.45 uur. Alhumoiiu Mosterdsaus en 39 andere soorten saus maakt u op heerlijke wijze klaar met Albu- mona, fijne juspoeder van W. A. Scholten W.A. 8CHOLTEN' A «rdapfelmeel/abrielceii 36 e* et 9 «e m

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2