Türttlo. BLEEKWATER KWEEKT ZELF SNIJBLOEMEN U Spaart Uw en y^Kl0Kt>0£D£R „de Vergulde Gaper" DE JAGER Niemeijer's Bakker v. d- Veen Kweekerij R. Haan Wij hebben ijzer- sterke Chroomleer Zoolbeslag en ijzeren stoot- plaatjes voor U. Stationsweg 158160 ■y^m zal die man op z'n neut kijken, al9 hij eens géén thee van Florita krijgt. En géén wouder! Florita is nog de dran k, die liet meest op ec hte thee lijkt. Je denkt beslist, dat een kopje Florita een kopje thee is. Per 10 tabletten 12 cent. THEETABLETTEN met den echten theesmaak N V. KOFFIE HANDEIMU. „MATAGALPA" A DAM 13 MUIDEN HAARLEMSCHE RECHTBANK Een rijwieldief met goede bedoelingen. Donderdag had de 24-jarige bakkers knecht J. G. te Amsterdam zich voor de Haarlemsche Rechtbank te verantwoorden wegens het wegnemen van een aantal rij wielen bij het gebouw Spaarnberg aan de Wüstelaan te Santpoort. In een korte pe riode bestond zijn bolt uit op zijn minst vijf rijwielen. Het bleek, dat geen eigen voordeel of begeerte hem tot deze diefstal len hadden gedreven, doch dat hij de op brengst gebruikte om zijn invalide zuster te steunen. De man, die zich reeds drie maan den in voorarrest bevond, hoorde een ge vangenisstraf van 4 maanden tegen zich eischen. Cacaodiefstal. De 29-jarige losse arbeider G. B. en de 25-jarige electrisch-lasscher N. v. d. B., beiden uit Beverwijk, pleegden op 28 Ja nuari diefstal van cacao in een cacaofabriek aan de Pijpkade, waar met behulp van een ladder de zolder werd bereikt. De 'buit be stond uit een baal cacao, welke zij in twee zakken uitstortten. Eerst werd deze cacao- oogst in een weiland verborgen, doch den volgenden morgen bracht men het gestolene naar de woning van den broer van den eer sten verdachte, J. B. Deze wist dat de pai-tij voor den zwarten handel bestemd zou zijn en verzocht het tweetal om den voorraad zoo spoedig mogelijk uit zijn huis te verwijde ren. Aan dezèn wensch werd spoedig vol daan, want 's Zondags bedroeg de op brengst te Rotterdam ƒ3000. De eisch tegen C. B. en N. v. d. B. luidde voor ieder 8 maanden gevangenisstraf. Daar J. B. te goeder trouw zou hebben gehandeld, eischte de officier vrijspraak. Vonnis tegen IJmuider melkslijter verdaagd. De IJmuider melkslijter J. v. d. M., die zich gedurende het eind van 1942 en in Ja nuari te IJmuiden-Oost aan een serie in braken had schuldig gemaakt, hoorde op 2 Maart een gevangenisstraf van één jaar tegen zich eischen. Daar de Haarlemsohe Rechtbank het onderzoek niet volledig achtte, zal er een rapport over den ver dachte worden ingewonnen. Consultatiebureau T.B.tt.-bestrijding. Door ziekte van den dokter is het tijde lijke consultatiebureau van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose, dat onlangs te Beverwijk werd geopend, voorloopig ge sloten. Om onnoodige moeite te voorkomen dient men hiervan goede nota te nemen. Het is nog niet bekenjj, wanneer het bureau weer kan worden geopend. Hierover zal een nadere mededeeling volgen. Na-uitreiking distributiebescheiden De na-uitreiking van distributiebescheiden aan de inwoners van IJmuiden-Oost, Velsen- dorp en Driehuis zal Zaterdag 18 Maart ge schieden. Zooals steeds moet men zich in het dienstgebouw aan den P. J. Troelstraweg te IJmuiden-Oost vervoegen. Diefstal van kasregister opgehelderd. Zestienjarige de dader Binnen een week is de politie er in ge slaagd den brutalen diefstal van een kas register met ongeveer vijfhonderd gulden uit een winkel aan den Zeeweg te ÏJmui- den-Oost op te helderen. Aangehouden is een zestienjarige inwoner van IJmuiden- Oost, D„ die intusschen een volledige be kentenis heeft afgelegd. De jongen heeft tevens toegegeven zich tweemaal aan lade lichting te hebben schuldig gemaakt. Zooals we verleden week hebben mede gedeeld had de dief onopgemerkt zijn slag weten te slaan. Behalve een gouden ring nam hij van de toonbank niet meer of min der dan het kasregister mede! Bij de politie was al dadelijk het vermoeden, dat een inwoner van IJmuiden-Oost de dader was, aangezien iemand, die elders verblijf houdt, te veel de aandacht zou trekken, wanneer hij een kasregister bij zich zou hebben. Het onderzoek was echter niet gemakkelijk. Het is tenslotte de ring geweest, waardoor de diefstal zoo spoedig tot klaarheid kon wor den gebracht. Het bericht in de krant, waar in dit kleinood als gestolen werd opgegeven, trok de aandacht en leidde tot de ontdek king, dat een meisje den ring van een jongen had gekregen. De politie ontwikkel de een groote activiteit, met als resultaat, dat de zestienjarige D. (inderdaad een in woner van IJmuiden-Oost) als verdachte aan den tand werd gevoeld. Hij legde al spoedig een bekentenis af. Vastgesteld is, dat de dader zich met het kasregister onder zijn arm naar het Noord zeekanaal heeft begeven. Na het geld er uit te hebben gehaald heeft hij het register in het kanaal geworpen. Vervolgens heeft hij een deel van het geld voor eigen gebruik aangewend. Het grootste gedeelte van de vijfhonderd gulden kon echter door de po litie in beslag worden genomen. Toen hij eenmaal had bekend gaf de jongen ook toe zich tweemaal aan lade- lichting te hebben schuldig gemaakt. Hij pleegde deze handeling in den winkel van L. aan de Tuinderstraat te IJmuiden-Oost en in het midden van Februari in de zaak van v. IX aan den Zeeweg. De politie verdient zeker lof voor 'haar doeltreffend optreden. Konijnen ontvreemd. De konijnenhouders dienen zich geregeld vrij veel moeite te getroosten om hun beest jes zoo goed mogelijk te kunnen verzorgen Daarom is het te betreuren, dat er nog steeds lieden zijn, die liever op de gemakke lijkste wijze aan een boutje willen komen en wel door konijnen te stelen. Eenigen tijd werd er niets van dergelijke diefstallen ge hoord, maar het blijkt toch noodzakelijk te zijn de noodige voorzichtigheid in acht te blijven nemen. Dezer dagen werden er na melijk uit een schuurtje aan de Uitendaal- straat te Santpoort drie konijnen ont vreemd. De politie is hiervan op de hoogte gesteld. „De baas in huis". „De baas in huis" is de titel van de film die thans in het Thalia-Theater wordt ver toond. Hans Moser, Maria Andergast en Leo Slezak bezetten de voornaamste rollen. De regie was in handen van Heinz Helbig. Het verhaal is, hoewel het niet geheel nieuw mag worden genoemd, de moeite waard. Men maakt kennis met het leven in het pension van Sixtus Bader (Hans Mo ser). die veel belang in zijn gasten stelt, waartoe de beroemde zanger Schellenberg (Leo Slezak) behoort. Bader voelt zich aan getrokken tot den jongen kunstenaar Klaus Frank (Hermann Brix) en de dochter van den grooten zanger, Christa (Maria Ander- gast). Frank geeft haar zangles en doet dit gaarne, omdat hij zijn hart aan haar heeft verloren. Schellenberg weet niets van het lesgeven en dat is maar goed ook, want hij wordt geheel beïnvloed door den spiritist Menarek (Fritz Odemar), die met Christa wil trouwen. Menarek mag zich niet in de sympathie van Bader verheugen. De spiritist is een verdacht personage en Bader doorziet hem. Dat blijkt bij een diner, waarbij Menarek een seance geeft en van de gelegenheid ge bruik maakt om zich een kostbaar paarlen- collier toe te eigenen. Bader denkt er het zijne van. Wanneer hij hoort, dat Schellen berg Christa met Menarek wil laten trou wen cn weet, dat zij van Frank houdt, be sluit hij 'handelend op te treden. Er wordt opnieuw een séance gehouden en Bader. verschijnt als de geest van Napoleon! We willen verder niets van het verhaal vertellen. Alleen mag even worden gecon stateerd, dat de liefde overwint en het be drog tenslotte door allen wordt doorzien. Zeep sparen is geen kunst! Zeep sparen en toch Uw huis schoon houden, dat is... ook geen kunstI Want Klokpoeder is een prima reinigingsmiddet, dat zeep vervangt Twee Haarl. Elftallen op reis. Zeven Velsenaren en twee Bever- wijkers in de ploegen. Twee Haarlemsche Elftallen brengen Zon dag resp. een bezoek aan Almelo en Den Haag. Het „eerste" Haarlemsche elftal krijgt een Twentsch Elftal te bekampen, terwijl het an dere team in Den Haag tegen een elftal van Haagsche 2e en 3e klassers in 't veld komt. Dat ons rayon bij de heeren der Haarl. Elf talcommissie hoog genoteerd staat, moge blij ken uit het feit, dat niet minder dan 9 spelers uit ons rayon tot de uitverkorenen behooren, t.w. de Velsenaren Balvers, Goedhart, Sterk, Zwemmer, Bakkum, Tromp en Ninaber en de Wijkers Koldewijn en Tervoort. En dan te be denken, dat Kraak en De Vries, zoo zij beschik baar waren geweest, zeker ook een plaatsje zou zijn ingeruimd'. In dat geval zou ons rayon de helft van het aantal spelers geleverd heb ben Zwemmer en Tromp zijn debutanten in deze omgeving, doch de anderen zijn reeds meer malen in een vertegenwoordigend elftal uit gekomen. Hopen we, dat allen het in hen gestelde ver trouwen niet zullen beschamen 1 FIETS HIT DE DUINEN ONTVREEMD. De duinen mogen versperd gebied zijn, de zwijntjesjagers durven ook daar door te dringen. Het is dezer dagen gebleken. Een inwoner van Rotterdam had er zijn fiets onbeheerd achtergelaten, in de meening verkeerena, dat er geen gevaar te duchten was. Een onbekende heeft van de gelegen heid gebruik g-maakt om het stalen ros yan eigenaar te doen verwisselen. Er is aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onder zoek in. BEVERWI3K B. G. V. „Turnlust" Geslaagde tweede uitvoering Evenals de vorige week trok ook de twee de uitvoering van de Beverwijksche Gym- nastiekvereeniging „Turnlust" een buiten gewoon groote belangstelling, zoodat het Kennemer Theater Donderdagavond op nieuw geheel uitverkocht was en velen zich met een minder goede plaats tevreden moes ten stellen. Na den opmarsch en opening door den heer K. van Leeuwen, voorzitter, die zijn voldoening uitsprak over de- steeds toenemende belangstelling voor het turnen, werd het uitgebreide programma aange vangen met vrije oefeningen van de jongste aóspiranten. Het geheele programma had hetzelfde verloop als verleden week, echter met dit verschil, dat thans andere groepen van de kleuters en adspiranten hun kunnen toonden. De vroolijke noot bij de avond gymnastiek van de dames-senioren ontbrak ook nu niet. terwijl de grondgymnastiek van de heeren groote aandacht had, evenals het knotszwaaien van de dames-senioren en het toestelturnen van de heeren senioren. Van de eerste uitvoering waren wij niet in staat het tweede gedeelte bij te wonen, doch dit vormde ongetwijfeld een zeer be langrijk geheel. Een goede afwerking onder vond het nummer brug o.l. klassikaal, maar een spannende aandacht bestond er voor •het tafelspringen van de heeren. De oefe ning, welke mede bestond uit het geheel los over de hooge tafel rollen, gaf voor de vele toeschouwers een verrassend effect en hier bij bleek, dat een buitengewoon grondige training daaraan moet zijn voorafgegaan. In keurige gelederen voerden de oudste meisjes onder een fraaie gelijkmatigheid en naar aardige fantasieën vrije oefeningen uit, welke eindigden in een prachtig tableau, dat veel waardeering had. Veel studie is hiervoor ontegenzeggelijk noodfg geweest. Als steeds vormde het nummer hoogrek van de heeren dè attractie. Prachtige staaltjes van kunnen werden ten uitvoer gelegd, waarbij natuurlijk de „reuzenzwaai" met groote belangstelling werd gevolgd en een dankbaar applaus oogstte. Zelfs het 54-jarige lid, de heer Dibbets. bleek nog een kraan aan het hoogrek te zijn. Het slot nummer bestond uit rhythmische oefenin gen door de dames, die hierin gratie aan lenigheid paarden, waardoor de bewegingen een volkomen harmonie bereikten. Alles bijeen kan de B.G.V. „Turnlust" op zeer geslaagde uitvoeringen terugzien, waar van het grootste deel van het succes, be halve aan het bestuur ongetwijfeld te dan ken is aan de leiding, mejt A. Oosterthun, adspirantenleidster en den heer B. J. Wie- land Los, directeur. D. E. M.-bijeenkomst Boeiende causerie van J. P. Strijbos Als een groote familie hadden de leden en genoodigden der R.K. Sportvereeniging D.E.M. zich Donderdagavond in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw verzameld om door woord en beeld „iets" te beleven van de talrijke reis- wetenswaardigheden van J. P. Strijbos. Vooraf hield de heer W. A. Geldermals, lid van het comité een inleiding en wees er op, dat dergelijke cultureele bijeenkomsten aan de jonge menschen een ruimere blik geven. Er zal dan ook niet worden geaarzeld om in deze richting nieuwe plannen uit te werken. De populaire causeur J. P. Strijbos kreeg vervolgens de gelegenheid om zijn talrijke toe hoorders het een en ander te vertellen over zijn tocht naar Groenland, welke hij in den zomer van 1939 in gezelschap van den jeugdi gen Rotterdammer Jaap Mees ondernam. Spr. memoreerde: zijn heenreis met de Ariadne naar de fjorden, het bezoek aan de diverse Noorsche plaatsen en de ontmoeting met den schilder Conrad Selmur, die over zijn vele reizen naar alle deelen der aarde natuurlijk heel wat ervaringen en adviezen kon uitwis selen. Een autorit naar Tromsö duurde 16 uur, waarna de kennismaking met een jeugdig ge zelschap studenten (plant- en dierkundigen) een verrassing bleek te zijn. Allen hadden het zelfde doel en per boot werd de tocht naar Spitsbergen volbracht. Voorts maakte de heer Strijbos in zijn met humor doortinteld betoog terloops een uit stapje in de geschiedenis. Bij de ontwikkeling van IJsland mogen immers de Vikingers niet worden vergeten, want zij vormden in 874 de grondslag der IJslandsche bevolking. Ook de Hollanders kwamen in deze streken. InMAASTRlCHT wijst de Limburger vol trots op zij» St. Servaas. Wij Nederlanders hechten aan traditiesdenk maar eens aan die van ons vaderland' sche bakje troost. Maar dat moet prima zijn en dat is het nu oog door PALM koffiesurrogaat De alom bekende namen doen nog steeds aan de overwintering op Nova Zembla in 1596 en het „behouden huis" herinneren. Telde de Nederlandsche zomerstad Smerenburg met zijn traankokerijen, geen 15000 inwoners? Ja, er werd zelfs nog de kermis in eere gehouden. Als een der laatste Hollandsche restanten al daar. werd in 1928 de Nederlandsche kolenmijn verkocht. De heer Strijbos gaf voorts enkele voorbeel den der onveranderlijke oude IJslandsche taal. In dit gebied begint de Poolnacht op 27 Oct. om op 25 Februari in een feestdag te eindigen. Van 19 April tot 15 Augustus triomfeert even wel het zonlicht. De warme golfstroom be- invloedt het klimaat. Voorts maakte spr. gewag van zijn ski-, slede- en canotochten. Zijn speurzin naar de zeldzame vogels, zooals de rotgans en de vork- staartmeeuw leidde tot een hachelijk avon tuur. In spanning luisterden allen naar het spannend relaas: In zijn eentje sloeg de heer Strijbos het afkalven der enorme gletscher- massa's gade, doch inmiddels werd zijn cano met inhoud een prooi van een vloedgolf. Er volgden vijf bange dagen en vier bange nach ten, die werden doorgebracht met wanhopige pogingen. Een wandeltocht van 36 uur over de gletscherruïne zonder resultaat, een tuimeling van een ijsschots in het ijswater, het onge merkt voorbijvaren van diverse schepen h hoorden tot de kleine onderdeelen van groote Groenlandsche avontuur, dat geluk! (dank zij het uithoudingsvermogen en de hu nog goed afliep. Ongemerkt behoorde het reisverhaal, d; met films en lantaarnplaatjes werd toegelichk tot het verleden. D.E.M. kan op een geslaagde bijeenkomst terugzien. Stellig ziet men binnen kort 'n nieuwen cultureelen f;.>m1"-avond van D.E.M. tegemoet. AGENDA VOOR AMSTERDAM VRIJDAG 17 MAART. Stadsschouwburg: „Tosca". 7 uur. Concertgebouw: Volksconcert m.ra.v. George van Renesse. piano, 7.15 uur. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Sprookjes", 7.30 uur. Royal: ..De Commensaal", 2.30 en 7.30 uur. Metropool: „Daar zit muziek in", 7.30 uur. Hortus Theater: „Variété-revue. 7.i5 u. Carré „De Kermisklanten", 2 en 7.15 uur. OFFICIEELE LANDBOUWMEDEDEELINGEN. VERZORGING AARDAPPELKUILEN. Telers van aardapelen worden erop gewezen, dat zij verantwoordelijk zijn voor een doelmatige bewaring der door hen geteelde en nog op de bedrijven voorradige aardappelen. Door een oor- delkundige omwerking en sorteering of het ne men van andere maatregelen (b.v. ontdoen van spruiten, aanbrengen van luchtkokers, etc.) kun nen en moeten zij ertoe medewerken, dat géén aardappelen voor de menscheiiike consumptie verloren gaan. TOESLAG STIKSTOFTOEWIJZING. Alle aanvraagformulieren voor de toeslag stik- etoftcewijzing, die na 1 April a.s. binnenkomen kunnen, niet meer in behandeling genomen wor den. Voor 1 Maart hadden de formulieren reeds ingediend moeten zijn bij den P.B.H. Degenen, die dus het formulier nog in hun bezit hebben, worden aangeraden, het ten spoedigste bij hun P.B.H in te leveren. ONTVANGSTVERGUNNINGEN KOOLRAPEN ENZ. Voor koolrapen, voederwortelen en pastinaken kunnen geen ontvangstvergunnir.gen model K.V. P. meer worden afgegeven DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Drogisterij J. v. Leeuwen v/h H. Sant Stationsweg 161 - IJm. O. EMAILLE Naamplaatjes Rubber stempels vanaf f 0,70 SERVAAS Velserduinweg 205, IJm. O. Dit zult U van Uw kinderen hooren, als U ze ons FRIESCH HOGGEBROOD en VOLKORENBROOD voorzet ZEEWEG 17 VASTE PLANTEN die dit jaar volop bloemen geven. Violen, Primula, Bloemhees- ters enz. Bessen, Aardbeien, Rabarber enz. Hagelingerweg 219, Santp.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3