Haarlemsche Courant De Führer over de Finsche kwestie KEURINGEN Nederlandsch-Indische emigrantenregeering. Nieuwsblad voor Noord-Holland Dementi inzake beweerd contact tusschen hem en den Zweedschen Koning. - Oordeel van Hitler over de wapen stilstandsvoorwaarden en eventueele Britsche en Amerikaan sche garanties ami Finland. Antwoord op vragen van een Zweedschen journalist. Finsche verklaring over den raad van Koning Gustaaf. Vestiging in Australië. Voorbereiding van een leger van 400.000 tot 500.000 man 289e Jaargang- No. 67 Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 L- Hoofdredacteur: F. C. Derks Maandag' 20 Maart 1944 Verschijnt dagelijks, behalve o# Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuiden: RembrancUlaan 55, Ijmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K im Op grond van eenige in het buitenland ver spreide berichten over een beweerden stap van den Führer bij den Zweedschen Koning in verband met de Finsche kwestie, heeft de Beriynsche correspondent van Stockholms Tidningen om een rechtstreeksch standpunt van den Führer ten aanzien van deze publi caties verzocht. De Führer heeft den Zweedschen corres pondent op zijn vragen de volgende antwoor den ter beschikking gesteld Vraag: „In buitenlandsche persberichten werd beweerd, dat de Führer bij Koning Gustaaf van Zweden een stap van toenadering zou hebben gedaan in verband met de bemid deling van den Zweedschen Koning bij Fin land. Stemmen deze berichten met de feiten overeen Antwoord: „De berichten zijn valsch. Ik zou ook niet weten, waarom ik een zoodanigen stad gedaan zou hebben. Het is mij niet be kend, of Koning Gustaaf van Zweden inder daad in dien zin zijn invloed op Finland heeft uitgeoefend^ Speciaal is mij ook niet bekend, wanneer deze stap zou zijn ondernomen. Wan neer dit echter zoo zou zijn, is hier uiteraard sprake van een zuiver Zweedsche aangelegen heid." Vraag: „Mag ik in dit verband vragen, hoe u in het algemeen den toestand op grond van de wapenstilstandsvoorwaarden beoordeelt Antwoord: „Ik beoordeel de door de Sovjets bekend gemaakte wapenstilstandsvoorwaarden precies zoo als zij bedoeld zijn. Haar doel is vanzelfsprekend, Finland in een toestand te brengen, waarin een verdere tegenstand on mogelijk wordt, om dan datgene aan het Fin sche volk te voltrekken, wat Molotof indertijd reeds te Berlijn heeft geëischt. Met welke frazen en onder welke voor wendsels deze voorwaarden der Sovjets ook bekend worden gemaakt, is practisch volkomen onverschillig. Het gaat er hier slechts om, het slacht offer een lus om den hals te leggen, om die dan te gegevener tijd te kunnen aan trekken. Dat Sovjet-Rusland zich tot dezen stap gedwongen ziet, is slechts het bewijs, hoe sceptisch het zijn militaire mogelijk heden zelf beoordeelt. Aan de uiteindelijke bedoeling van het bolsjewisme kan nie mand twijfelen n.l uitroeiing der niet- Russisch-bolsjewistische volken in Europa en in dit geval vooral uitroeiing van de Finnen. Om dit doel te bereiken, heeft men, zooals onze tegenstanders openlijk toegeven, den zenuwoorlog tegen Finland ontketend." Vraag: „Meer dan eens is de vraag opge worpen eener garantie voor Finland van de zijde van Engeland en de Ver. Staten. Wat dunkt U van dergelijke garanties voor Fin land Antwoord: „De vragen van garanties voor Finland van de zijde van Engeland en de Vereenigde Staten konden slechts het doel nastreven, den Finnen de onderwerping sma kelijker te maken. In de praktijk is elke garantie der Engelschen of der Amerikanen een utopie. Noch Engeland noch de Vereenigde Staten zouden bij machte zijn, een zegevierend Sovjet- Rusland ook maar de geringste voorschriften te stellen over de definitieve doelstelling, zelfs wanneer zij dit zouden willen. In werkelijk heid echter hebben zoowel Engeland als Amerika niet den geringsten eerlijken wil, een dergelijken invloed uit te oefenen. In beide landen regeeren dezelfde krachten, zij het ook onder een burgerlijk masker ge camoufleerd. die in Sovjet-Rusland volkomen openlijk de macht bekleeden. Wat Amerikaan- sche garanties betreft, zoo heeft Duitschland reeds na afloop van den wereldoorlog zijn ervaringen daarmede opgedaan. De plechtig toegezegde 14 punten van Wilson waren, na dat Duitschland de wapens had neergelegd vergeten. De practische werkelijkheid leidde in elk afzonderlijk geval tot het tegendeel van hetgeen men toentertijd het Duitsche volk heel plechtig had toegezegd. Wat Britsche garanties waard zijn, dat is met het geval- Polen op eclatante wijze bewezen. Overigens staan Engeland en Amerika zelf voor ernstige binnenlandsche crises, en de vraag is niet, of zij bij machte zijn, het bols jewisme voorschriften te stellen, doch hoe lang het hun zal gelukken, de bolsjewistische revolutie in hun eigen landen te verhinderen Zooals tot dusver nog altijd in het leven der volken, is de eenige garantie voor het bestaan van een natie de eigen kracht." Luchtaanval op Huil. Sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben in de late avonduren van 19 Maart een geconcentreerden aanval ondernomen op de belangrijke Engelsche havenstad Huil aan de Oostkust van Engeland. Bij gunstige aan- valsvoorwaarden werden de doelen goed ge zien. De laatste golven der Duitsche eskaders bommenwerpers konden reeds talrijke branden in de stad en het havengebied waarnemen. Het inlichtingenbureau der Finsche regee ring heeft Zaterdag het volgende bericht ge publiceerd De pers in de verschillende landen heeft het bericht ontvangen, dat de Koning van Zweden, Gustaaf V zich met betrekking tot de Finsche vredesaangelegenheden tot de poli tieke leiding van Finland heeft gewend. Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken deelt derhalve het volgende mede Maandag 6 Maart ontving de Finsche minis ter van buitenlandsche zaken van den Fin- schen gezant te Stockholm, Gripenberg, een persoonlijk geheim telegram, waarin hij ver wees naar het onderhoud, dat hij dienzelfden dag met den Zweedschen minister van buiten landsche zaken had gehad. In dit gesprek heeft minister Gühnter ook de meening van Koning Gustaaf meegedeeld, dat het wenschelijk is. het eenmaal gevestigde contact niet meer te verbreken. Hij heeft ver zocht deze opvatting van Koning Gustaaf aan den staatspresident, den maarschalk van Fin land en aan de regeering mede te deelen. In het telegram werd voorts gezegd, dat deze mededeeling alleen aan deze personen mocht worden gedaan en dat zij streng vertrouwelijk behandeld moest worden. Dienzelfden dag werd het in het telegram ver vatte referaat over de uitlating van Koning Gustaaf meegedeeld aan den staatspresident en aan den maarschalk van Finland en in den ministerraad voorgelezen. Minister Ramsay achtte het echter juist om op Woensdag 8 Maart den inhoud van het telegram aan de commissie voor de buitenlandsche politiek yan den Finschen Rijksdag mede te deelen en te verklaren, dat het de opvatting weergaf van toonaangevende Zweedsche kringen. Ook in de rede, die de minister-president op 15 Maart voor de voltallige vergadering van den Fin schen Rijksdag met gesloten deuren heeft gehouden, werd naar de mededeeling verwe zen als een Zweedsche uitlating. De mede deeling is zoodoende niet alleen nauwkeurig aan den staatspresident, den maarschalk en aan de regeering, doch wat betreft den feite lijken inhoud ook meegedeeld aan de betref fende politieke instanties. Zij bevat echter in het geheel geen opgave over wijziging in de door de Sovjet-regeering opgestelde voor waarden. Het laatste antwoord der Sovjet-regee ring, dat ten grondslag' heeft gelegen aan de behandeling van de kwestie in de regeering en in den Finschen Rijksdag, werd op 10 Maart afgegeven. „De strijd gaat verder". In de Wilhelmstrasse wijst men op de hou ding der Zweedsche pers ten aanzien van Fin land, die, zooals men zegt, in eigenaardige tegenstelling staat tot de houding van de pers in andere neutrale landen. De Zweedsche pers neemt in zekere mate deel aan den door de vijanden van Finland ontketenden zenuwoor log, zonder rekening te houden met de gevol gen, die voor Finland zouden voortvloeien uit een aanvaarding der Sovjet-eischen. In dit verband wordt de New-York Times geciteerd, die schreef, dat Engeland noch de Vereenigde Staten eenigerlei waarborgen voor Finland hebben gegeven of kunnen geven. Het Finsche blad Suomen Sosialdemokraatti schrijft, dat de regeering en de Rijksdag in de wapenstilstandskwestie hun besluiten genomen hebben. Ongeacht hun wil tot vrede, hebben beide instanties zich niet in staat gezien, op de aanwezige bittere,onrechtvaardige en onzekere voorwaarden een wapenstilstand aan te gaan, voor welks houdbaarheid geen garanties aan wezig waren. De strijd op leven en dood gaat mi verder. De minuten voor den aanval. In het Zuiden van het Oostelijk front zijn valschermjagers voor een tegenaanval ingezet. Op „panjevoertuigen" werden wapens, munitie en apparaten aan gevoerd. Thans maken de mannen zich voor den aanval gereed. (PK Gremmelsbac!her/Atl./H. P. c) KORT NIEUWS Naar aanlei ding van den vijf tigsten verjaardag van den dood van den Franschen toondichter Gou nod zullen de Fransche poste rijen een liefda digheidszegel uit geven. De president van Cuba heeft een vooraanstaan den communist benoemd tot mi nister zonder por tefeuille. Voor het eerst maakt een communist deel uit van de Cu- baansohe regee ring. De Australische premier Curtln heeft in een rede, welke hij de vorige week voor het parlement hield over het aandeel van het vijfde werelddeel in de oorlogvoering der Geallieerden, o.a. gesproken over een Nederlandsch-Indische regeering, die in Australië gastvrijheid zou genieten en alle mogelijke hulp en steun zou ontvangen. Deze mededeeling heeft in zooverre be vreemding gewekt, dat het bestaan eener Nederlandsch-Indische regeering totdus- verre onbekend was. In de Anglo-Amerikaansche berichtgeving is sinds de bezetting van Ned. Oost-Indië alleen sprake geweest van een Ned.-Ind. comité, het welk ook wel het comité-Van der Plas werd genoemd, naar den voorzitter, het vroegere lid van den Raad van Indië van dien naam. Dit comité heeft nooit een zeer groote rol gespeeld en uitsluitend administratief werk verricht. In den beginne heeft het veel moeite gedaan om jeugdige Nederlanders en Indonesiërs aan te werven teneinde de Ned. Ind. strijdkrachten, die naar Australië waren gevlucht in de eerste plaats vliegers, maar daarnaast ook vlootpersoneel en kleine contingenten land leger zooveel mogelijk te versterken. Veel succes heeft deze actie niet gehad, daar er in Australië maar weinig Nederlanders waren en de Nederlanders uit andere deelen der wereld reeds in Canada en Engeland werden opgeleid voor het luchtwapen en eenige brigades tank soldaten, pioniers en landingstroepen. In den zomer van het vorig jaar maakte het comité-Van der Plas bekend, dat de opleiding van Nederlandsche militairen in Australië was stopgezet en dat er in plaats daarvan cursus sen werden gegeven, die ten doel hadden jeug dige Nederlanders en Indonesiërs op te leiden tot ambtenaren om onmiddellijk na de her overing het binnenlandsch bestuur van N. O. Indië op zich te kunnen nemen. Dezer dagen nu heeft de minister van koloniën der geëmigreerde Nederlandsche regeering te Londen, de vroegere vice- gouverneur-generaal van N. O. Indië, dr. H. J. van Mook, die op het oogenblik een inspectiereis door Australië maakt, ver klaard, dat er inderdaad geen Neder landsch-Indische regeering bestaat, maar dat het wel in de bedoeling ligt er binnen kort, n.l. in Juni a.s„ één te vormen. Dit feit zal uitsluitend formeele beteekenis hebben, daar de hoofden der departementen zonder uitzondering uit het comité-Van der Plas gekozen zullen worden, zoodat practisch alleen dit comité een meer officieel karakter krijgt dan het tot nu toe had. De Nederlandsche luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten en ook de Nederlandsche vloot- strijdkrachten in het Zuidwesten van den Stil len Oceaan voornamelijk onderzeeërs en verder eenige kleinere eenheden blijven uiteraard onder het intergeallieerde opperbe vel staan en ook de nieuw op te richten Neder landsch-Indische regeering is natuurlijk af hankelijk van het departement van koloniën, zij het ook naar het schijnt in niet zoo sterke mate als vroeger. Of dit laatste is bedoeld als een princi- pieele wijziging, dan wel of het alleen door de oorlogsomstandigheden dient te worden verklaard, valt niet na te gaan. Dr. Van Mook zeide verder, dat het niet het plan is der geëmigreerde Nederlandsche regee- ring te Londen om de herovering van N. O.- Indië over te laten aan de Geallieerden, maar dat er integendeel voor dit doel dadelijk na de bevrijding van Nederland een zeer sterke troe penmacht zou worden gemobiliseerd. Cijfers noemde dr. Van Mook in dit ver band niet, maar reeds eerder heeft men te Londen gesproken over een Nederlandsch leger van 400.000 tot 500.000 man. Wat de kwestie betreft, of de Geallieerden, na een eventueele herovering van N. O. Indië op de Japanners, de territoriale integriteit van deze gebieden zouden erkennen en of zij dus m.a.w. N. O. Indië in zijn geheel zouden teruggeven aan Nederland, verklaarde dr. Van Mook „dat deze kwestie zelfs nooit ter sprake was gekomen." Geen gratie voor Pucheu. Een verzoek om gratie, ingediend voor den vroegeren Franschen minister van binnenland sche zaken Pierre Pucheu, die door den krijgs raad te Algiers ter dood is veroordeeld, is door generaal De Gaulle afgewezen. 40 Amerikaansche bommenwerpers neergeschoten. Bij vluchten van Amerikaansche terreur- bommenwerpers in Zuid-Duitsch gebied op 19 Maart hebben de Amerikanen 40 vier motorige bommenwerpers verloren. Zij wer den boven Italiaansch gebied en op hun ge- heele vlucht tot in Stiermarken door for maties Duitsche jagers en jachtkruisers in luchtgevechten verwikkeld. Hier was weer sprake van zuivere terreur- ondernemingen. Woongebieden van Zuid- Duitsche steden werden door brisant- en brandbommen zwaar getroffen. In de avonduren van 18 Maart zijn Britsche formaties Zuid-West-Duitsch gebied binnen gevlogen. Boven het gebied lag een hoog- reikend, gesloten wolkendek. In den loop van Zondagmiddag hebben Amerikaansche viermotorige bommenwerpers het Zwitsersche luchtruim geschonden. Af- weerescadrilles en afweergeschut kwamen in actie. In totaal zijn 4 Amerikaansche bommen werpers neergestort Voorts zijn 13 bommen werpers gedwongen een noodlanding te doen. Rome wederom zwaar getrolfen. Zaterdag is Rome wederom het slachtoffer geworden van een zwaren Engelsch-Ameri- kaanschen terreuraanval. De vijandelijke vliegers kozen ditmaal vooral de dichtbevolkte woonwijk „Quartiere Italia" tot doel. Het in dit stadsdeel liggende uitgebreide complex der universiteitspoliklinieken werd met brandbommen bestookta. Het aantal slacht offers en de omvang van de schade is aan zienlijk. In de ochtenduren van 18 Maart vlogen for maties viermotorige Amerikaansche bommen werpers, krachtig door jagers beschermd, in twee golven boven het Opper-Italiaansche ge bied. Tot dusver zijn rapporten ontvangen over het neerschieten van 13 viermotorige bommenwerpers en van 3 Amerikaansche jagers. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een EXTRA KEURING gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 te Den Ilaag in een der zalen van AMICITIA, Westeindc 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Land storm Nederland, Kriegsmarine en de Gerinaansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbilletten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar bij de navol gende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 58; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengeloschc- straat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1