2 i| Cl fi fa 1 X es m *0 O :4> 0) X O fik *9 Een nieuwe Nederlandsche film. Piet Bron en Wilma van Klaveren als Gerrit Bolhuis en zijn dochter Louise in de Nederlandsche film „Drie weken huisknecht". (foto Polygoon-Profilti) Binnenkort zal Haarlem kunnen kennisma ken met een nieuwe Nederlandsche speelfilm. Het is geen geringe taak, gezien vooral de technische obstakels en het materiaalprobleem in dezen tijd een speelfilm te vervaardigen, maar Polygoon-Prol'ilti heeft het experiment aangedurfd en dat feit alleen al verdient de aandacht. De moeilijkheden, waaraan het hoofd moest worden geboden, zijn inderdaad legio geweest. Als men ziet wat, van technisch standpunt bekeken, desondanks in de welis waar bruikbare, maar kleine Haagsche studio tot stand is gebracht, mag men zijn lof aan de vervaardigers niet onthouden. Het stuk ver plaatst ons grootendeels naar de vertrekken van een oud kasteel en de ruimte en statige sfeer, die een dergelijke omgeving plegen te kenmerken, zijn uitstekend getroffen. De il lusie, dat men zich binnen de muren van een historisch slot bevindt, wordt geen oogenblik verstoord. Daarnaast bekoren ons de schilder achtige buitenopnamen en men betreurt het, dat het maar bij enkele dezer tafereelen op genomen in de omstreken van Vorden is gebleven, want regisseur Walter Smith en zijn cameramensehen hebben hier voortreffelijk werk geleverd. Iets anders is, of ..Drie weken huisknecht", waarvan het scenario van Henk Bakker af komstig is. als speelfilm voldoet en in dat op zicht geef! liet resultaat ons wel eenige critiek in de pen. Het geheel is, jammer genoeg, wat „tooneelmatig" gebleven en er is gebrek aan die specifieke handeling, waarin de film zich van het tooneelstuk onderscheidt. Niettemin zijn ten aanzien van het individueele spel wel goede dingen te noleeren. Dit geldt bijvoor beeld voor Mathieu van Eysden in zijn creatie van den huisknecht, die drie weken lang de rol van zijn meester vervult, terwijl de kasteel heer in dien tijd de livrei van den dienaar aantrekt. Na hem moet Piet Bron genoemd worden ais de joviale, luidruchtige figuur van den conservenfabrikant en ex-slager Gerrit Bolhuis, die, in gezelschap van zijn vrouw en zijn lieftallige dochter als' huurder van het slot op het tapijt komt. Verscheidene andere bekende acteurs en actrices verleenden hun medewerking, zooals Paul Steenbergen als de in financieele zorgen geraakte kasteelheer jhr. De Beaucour Joan Remmelts en Coba Keiling. Het verhaal vergt overigens geen al te groote inspanning van den toeschouwer. Het is wat men noemt „lichte kost" en het publiek zal zich, ondanks de genoemde bezwaren, vermoe delijk wei amuseeren met de ongewone en niet onvermakelijke gebeurtenissen, die zich op het slot afspelen. Voor de architectuur werkte aan deze film mede Kuib Tunings, voor de decoratie Jan P. Koenraads en Jan Kraakman. H. Voskuil. PSEUDO-POLITIEMANNEN. Bij een perceel in de Kenaustraat arriveer den dezer dagen enkele personen met een taxi, die beweerden ais ambtenaren van politie eenihuiszoeking te willen instellen. Toen er njet aan hun verzoek werd voldaan, dreigden zij zelfs met een arrestatie. Het resultaat was echter, dat beiden even snel verdwenen als zij waren gekomen. Een waarschuwing tegen het optreden van dergelijke lieden is geens zins overbodig. ..DE GROOTE WERELD". Donderdagavond 23 Maart geeft het Amster- damsch Tooneel in den Stadsschouwburg „De groote wereld blijspel in drie bedrijven door Fr. Michael. De regie is gevoerd door Cor van der Lugt Melsert. Medewerkenden zijn de dames Tilly PérinBouwmeester, Myra Ward. Ellen de Thouars. Annie de Lange, de heeren Anion Roemer, Jan van Ees, Henri Eerens, Willem de Vries, Cor Dommeishuyzen. Johan te Wechel en Dick Riegen. Hoofdredacteur: F. C. Derks. Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten! land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J, J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Hagelwitte tanden mat een D+*i tandstift. Ook al is Uw tandenborstel of tandpai- ta geen 100% meer. Déti tast Het glazuur niet aan. N.R.V..middag. Causerie door den heer A. L. C.'A. van Nijnanten. De heer A. L. C. A. van Nijnanten sprak voor de leden der afdeeling Haarlem van de Nederlandsdhe Reisvereeniging over „Kriskras door Europa" en voerde zijn toehoorders eerst naar België, waarbij di verse fraaie projecties der steden Antwer pen, Gent, Brugge en Brussel met hun tal rijke middeleeuwsche monumenten werden vertoond. Voor de omstreken van Gent heeft de tuinbouw beteekenis en tevens mogen de jaarlijksche Gentsche Floraliën niet onver meld blijven. Spa met haar typische ligging in de boschrijke Ardennen werd natuurlijk niet vergeten, evenmin als de druipsteen grotten. Na het landsohap van Luxemburg te hebben behandeld, belandde het reisge zelschap in Parijs, de stad der kunstwerken, welke zich voorheen eveneens als licht stad met een enorm verkeer deed gelden. Ook Bretagne met zijn knusse oude vis- schersplaatsjes passeerde de revue. Het drukke strand van Biarritz, Lourdes de fraaie bedevaartplaats en de Riviera kwa men eveneens op het reisprogramma voor. Vervolgens bracht de heer Van Nijnanten zijn toehoorders naar Noorwegen. Land bouw, industrie en visscherij zijn er de mid delen van bestaan. De fjorden en de water vallen geven aan het land een eigen karak ter. In Stockholm vormden het koninklijk paleis en de arbeiderswijken de beziens waardigheden. Verder verdient het Göte- borgkanaal, waarin 65 sluizen voorkwamen, de aandacht. Een tochtje langs den Rijn bleef niet ach terwege. Plekjes in Keulen, Bingen, de Lo relei en Wiesbaden werden terloops even gememoreerd. Uitvoerig leidde spr. de aanwezigen voorts rond in Zwitserland. Een collectie ge kleurde opnamen illustreerde het gespro kene. Na de Tsjechische Republiek, Praag, Wee- nen, Budapest, Stamboel, Athene, Madrid en vele andere plaatsen kwam tenslotte Italië aan de beurt. Geruimen tijd werd de dooltocht door Europa voortgezet en telkens wist de heer Van Nijnanten door nieuwe wetenswaardigheden en reiservaringen zijn bont verhaal tot een boeiend geheel aaneen te weven. Als waardig besluit ontsloot spr. ten slotte de schoonheid van het eigen land, dat in polders, stranden, weiden, steden, duinen, bosschen. meren, akkers, industrie, scheep vaart en plassen een ongekende verschei denheid en rijkdom bezit. CONCERT OP TWEE VLEUGELS Donderdagavond a.s. zal, onder auspi ciën van de Haarlemsche Orkest Vereeni- ging, een recital voor 2 vleugels gegeven worden door de dames Corry Koppen en Wiep Zijlstra in het gebouw der Ned. Pro testantenbond, Postlaan 20, Heemstede. Er zullen werken ten gehoore worden ge bracht van: J, Chr. Bach; H. Godron. B. Pasquini; C. Saint-Saëns en Florent Schmitt Wiep Zijlstra zal een werkje van Max Reger en Corry Koppen een werkje van Cl. Debussy spelen. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in' de Vleesehhal, is het morgen Woens dag de beurt aan de letter Blo tot en met Brak. VEREEN. „J. J. CREMER". Zondagmiddag geeft de Letterlievende Ver- eeniging ,,J. J. Cremer" in den Stadsschouw burg een uitvoering van „Jong zijn we maar eenmaal", tooneelspel in drie bedrijven van C. van BommelKouw en Henk Bakker. OOSTLAND ROEPT Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestigden zich daar in de steden of bouw den er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jon gens en meisjes laten de wereld zien, dat de oude Nederlandsche ondernemings geest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zij zich daar vestigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook jij kunt dat doen. Ook jij kunt boer op je eigen hoeve worden. Jongens en meisjes van 14-16 jaar, meldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan 9, Utrecht. >V»rIrijflb. 35 c. tij Ap»th., Dros Koppor» VAREN, DAT IS LEVEN Jan Salie zit thuis bij moeder te kienen Een kerel vaart nit met de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahme- stelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande: Den Haag, Korte Vijverberg 5, Nebenstellen: Amsterdam: Dam 4, Alkmaar: Langestraat 56, Groningen: Heerestraat 46, Enschede: Hengelo- schestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen- en Ortskonunandanturen in Nederland. KORT NIEUWS Tol nog toe hebben 500.000 Franschen deel genomen aan de Duitsche taalcur sus, die door het Duitsche Arbeids front ten behoeve van de Fransche arbeiders in Duitschland geor ganiseerd is. - De stads schouwburg van München-Glad- bach en Rheydt heeft het oude gebruik van den proloog weer in gevoerd, ten einde zoo het gedrukte programma te ver vangen. Nog 588 pro cessen zullen door den krijgsraad te Algiers worden behandeld. Dezelf de strenge maat staven zullen toe gepast worden, die ook tijdens de vo rige processen gol den. De Duitsche gezant in Bern heeft een recep tie gehouden, waar ongeveer 300 personen o.m. bondspresident dr. Stampfli, aan wezig waren. De Engelsche admiraliteit heeft medegedeeld dat de torpedojager „Mahratta" ver loren is gegaan. In geheel Chi na is de negen tiende sterfdag van den in 1925 te Peking overle den vader der Chineesche repu bliek, dr. Soen Yat-Sen, her dacht. De natio nale regeering heeft een heiden- fcingsplechtigheid gehouden bij het mausoleum bui ten Nanking. KORT NIEUWS De Vughtsche politie is er toe overgegaan vijf hulpbestellers van het Vughtsche postkan toor aan te houden, die zich reeds maanden lang bleken te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van levensmiddelen en voorwerpen van waarde uit postpakketten. Ook werden regelmatig brieven opengemaakt, en indien bleek, dat hierin bonnen etc. bijgesloten waren werden deze eveneens door de postbeambten medegenomen. Op deze wijze hebben zij voor een vrij aanzienlijke waarde aan goederen buit gemaakt. Te Sint Michielsgestel is een bekend smok keiaar, zekere Van A. die door de politie voor eenige vergrijpen werd gezocht, toen hij zich bij zijn arrestatie wilde verzetten, doodgescho ten. Het was bekend geworden, dat Van A. zich in een café in het dorp ophield, waarop een politieman op onderzoek uit toog en den gezochte daar aantrof. Toen hij den man wilde arresteeren verzette deze zich hevig en tracht te den politieman te lijf te gaan, waarop deze zijn revolver greep en een schot op den man loste, dat hem doodelijk trof. De politie te Delft heeft den 37-jarigen hulpbesteller Van D, aangehouden, die een groot aantal brieven in zijn zak had. dat begin Maart reeds had moeten zijn bezorgd. Daar onder bevonden zich brieven voor in Duitsch land werkende arbeiders aan hun families ge richt. Voorts was de man in het bezit van enkele poststukken, waarvan hij zich den in houd had willen toeëigenen en een openge- maakten brief met een cheque van 25. dien hij had willen verzilveren. - De inspecteur voor de prijsbeheer - sching te Den Bosch heeft een aantal Bra- bantsche kolenhandelaren tot geldboeten veroordeeld omdat zij geringere hoeveel heden afleverden, dan waarop de klanten recht hadden. Een der handelaren had 20 ton generatoranthraciet zonder bon en tegen veel te hooge prijzen verkocht, ter wijl bovendien bijlevering van koffie en thee geëischt werd. INBRAAK. Onbekenden pleegden dezer dagen een in braak in den winkel van den heer O. aan de Torbeckestraat. Er wordt een hoeveelheid boter, vet, jam, brood en beschuit vermist. De daders wisten te ontkomen. Krachtsport KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland bestond groote belangstelling. Er werd fraai geworsteld en het publiek be leefde tal van spannende momenten. De uit slagen luiden: Tweede afdeeling vedergewicht: Kampioen van Nederland: J. Plomp, De Halter, Utrecht; 2. J. G. Kloosterman, Sandow, Zaandam; 3. G. Schaap, D.O.K., Beverwijk. Tweede afd. licht gewicht: Kampioen van Nederland: J. Gou- driaan, Olympia, Utrecht; 2. J. Steensma, K. D.O., Den Haag; 3. H. W. de Nijs, De Halter, Utrecht. Waterpolo HAARLEM—TWENTE 5—2. Daar Twente niet volledig opkwam speelden beide teams met 6 man. Na de ingooi is Bongers (Twente) het eerst bij den bal, hij weet echter niet goed weg te werken, waardoor de bal terug wordt gespeeld naar F. Roozekrans, die met een goed geplaatst schot, nog binnen de halve minuut, Haarlem de leiding geeft; direct hierop ver plaatst het spel zich naar de andere helft van het speelveld: Binkhorst (Haarlem) zwemt te ver uit en Bongers (Twente) scoort den gelijk maker. Hierna blijft Haarlem door snelheid en beter schieten steeds in den aanval en weet F. Roozekrans ten tweeden male den doelman te passeeren; Robanus en Geukers brengen vervolgens den stand op 41 en komt hierna Geukers geheel vrij voor het doel te liggen en wordt het 51 Na de rust gaat de bal eenige malen over- en-weer. Geukers weet wederom den doelman van Twente te passeeren, doch wegens het maken van een fout, wordt de goal geannu leerd; dc bal gaat naar het Haarlem-doel en bij een schermutseling waarbij de keeper be trokken is, krijgt Bosch (Twente) de gelegen heid den bal in het doel te zwemmen 52. Met dezen stand komt het einde. RADIO.PROGRAMMA WOENSDAG 22 MAART 1944. HILVERSUM 1, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Wie ner Bohème Orkest, en Ork. Robert Renard (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroep orkest en solist. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Ork. Ge rard van Krevelen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Me- lodisten. 11.30 Muziek en piëzie. 12.00 Almanak. 12.15 Melodisten en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt.... 13.10 Salonorkest. 13.45 Voor de jeugd. 14.00 Fluit, zang en clave- cimbel. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 B NO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BN O: Brabantsch praatje. 18.05 Omroeporkest. 18.45 Een werker in de eonfectie-industrie vertelt zijn ervaringen. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Omroep Symphonie Orkest. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Uit het hart der wereld. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be- richten. 22.1524.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Hong. Ork. Bandi Balogh. 17.30 Soldaten- funk „Nord-West". 18.30 Harmonie-orkest. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Amusementsorkest en soliste. 20.15 Boerenspreekwoorden en -zegswijzen. 20.30 Staf- muziekcorps van den NAD. 21.15 Beroemde pia nocomposities. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berièhten. s K ij» Verduisteren van 19.00 tot 6.50 uur HUWELIJKSBEMIDDELING Waarom wendt U zich niet tot een werke lijk bona-fide bureau? U voorkomt dan door grondige, betrouwbare oriëntatie on- noodige teleurstellingen. Discretie is voor ons een persoonlijke eerezaak. Alle ge- wenschte inlichtingen worden U geheel vrij blijvend toegezonden, in blanco couvert, door Bureau „SUCCOUR", Agathastraat 145. Den Haag. Tel. (2 lijnen): 770754—770713 Kantooruren 10—9 uur. B n 6S K OK z w l-H Q few h go h 2o d g O (8 fa ftil O l ejD:i fa Q> W Q S3 5 0» d V 7 ce jö i 7 O

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2