NederlandschJndische emigrantenregeering. BIJ DEZE GEVECHTEN.... D. De taal van het dagelijksch weer- machtbericht is sober. Veel meer dan een opsomming der feiten geeft het niet en aan het inzicht en het voorstellingsvermogen van den lezer wordt veel overgelaten. Het is dan ook begrijpelijk, dat men er toe komt, zich bij de lezing van dit dage lijksch overzicht tot de feiten te bepalen en zich niet altijd de werkelijke beteekenis realiseert van zoo'n paar regeltjes, die ge wagen van aanval en verdediging, van ge vechten, die voortduren, van beloopen scha de of behaald voordeel. Maar soms wil het oog toch wel eens even blijven rusten op een enkele passage, die in al haar sobere be woordingen iets verraadt van de overgave en verbetenheid, waarmede nu reeds langer dan een half jaar op het Oostelijk oorlogs- tooneel wordt gestreden. Een paar van die regeltjes kunt ge in het weermachtbericht van Zondag lezen. Er staar daarin vermeld, hoe ook de laatste dagen ae strijd in den Noordelijken sector heeft gewoed en hoe daarbij 82 vijan delijke pantserwagens zijn vernield. En dan het volgende: „Bij deze gevechten heeft zich de zesde compagnie van het 3e Oostpruisische grena diers] egiment onder bevel van den Ober feldwebel Kutschkau door buitengewone dapperheid onderscheiden." Zoo staat het er. Het. kon niet simpeler, niet gewoner. Een compagnie onder bevel van een Oberfeldwebel heeft zich dapper gedragen, buitengewoon dapper zelfs. Maar we hebben de laatste jaren zoo heel veel staali.es van buitengewone dapperheid ver nomen. Kan dit zooveelste bewijs van dap perheid dan nog indruk maken? Een compagnie onder bevel van een Ober feldwebel. En nu moet ge U toch even goed indenken, wat dat beteekent. Een com pagnie staat onder bevel van een Haupt- mann, een kapitein op z'n Hollandsch. Na hem komt de Oberleutnant. daarna een leutnant. daarna een Stabsfeldwebel. daar na een Hauptfeldwebel. en daarna, in de zesde plaats dus, een Oberfeldwebel. Ziezoo, we zijn er. Daar, ergens aan het Narwai'ront. of bij Newel of ergens anders in de buurt, waar het nog altijd een graad of tien vriest, waar de soldaat er zijn heel wat Nederlanders bij nu al maanden lang in zijn bunker ligt en dikwijls een uur moet loopen om zijn dagrantsoen te halen met de kans, dat een Russischen scherpschutter hem op den korrel neemt, waar een ver schrompeld boompje de eenige afwisseling vormt in een onafzienbare sneeuwwoestijn, is Vrijdag of Zaterdag dus een compagnie er op uitgetrokken, omdat de Russische pantsers in aantocht waren. Vóór de pant sers zal de hel zijn losgebroken, een hel van granaten en kogels, van bommen en lucht- torpedo's, waartegen het terrein allicht wei nig dekking bood. En tóch moesten die pant sers buiten gevecht worden gesteld en over en door de sneeuw zeulden de PAK, de pantserafweerkanonnen en ieder sneeuw- walletie werd benut als een armzalige dek king. En toen zal Oberfeldwebel Kutsch kau in den loop van den dag gehoord heb ben, dat de Hauptmann was gevallen en dat de Oberleutnant was gewond en zoo ging het door, totdat tenslotte de zorg voor en het commando over de compagnie op zijn sergeantsschouders werd gelegd en hij zal met de hell't of met het derde deel van wat er van zijn compagnie was overgebleven vooruit zijn getrokken, vooruit langs de lij ken van zijn kameraden en over de resten van Russisch geschut.totdat aan den overkant de artillerie zweeg en de vlieg tuigen boven hem niet meer ronkten en Oberfeldwebel Kutschkau de rest van zijn compagnie verzamelen kon om zich met zijn troep te melden en zich gereed te maken voor den strijd van den volgenden dag. Als een doodgewoon. Oberfeldwebel, die zich misschien heelemaal niet bewust is van de „buitengewone dapperheid" waarin zich zijn compagnie heeft onderscheiden, toen vrij wel alle kader was gevallen en hij zijn makkers voorging. Drie, vier regeltjes in het weermachtsbe- richt. waar ie bijna overheen leest. Ja. KORT NJEUWS De Vughtsehe politie is er toe overgegaan vijf hulpbestellers van het Vughtsehe postkan toor aan te houden, die zich reeds maanden lang bleken te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van levensmiddelen en voorwerpen van waarde uit postpakketten. Ook werden icgelmatia brieven opengemaakt, en indien bleek, dat hierin bonnen etc. bi.igesloten waren weiden deze eveneens door de postbeambten medegenomen. Op deze wijze hebben zij voor een vrij aanzienlijke waarde aan goederen buit gemaakt. Te Sint Michielsgestel is een bekend smok keiaar, zekere Van A. die door de politie voor eenige vergrijpen werd gezocht, toen hij zich bij zijn arrestatie wilde verzetten, doodgescho ten. Het was bekend geworden, dat Van A. zich in een café in het dorp ophield, waarop een politieman op onderzoek uit toog en den gezochte daar aantrof. Toen hij den man wilde arresteeren verzette deze zich hevig en tracht te den politieman te lijf te gaan. waarop deze zijn revolver greep en een schot op den man loste, dat hem doodelijk trof. De politie te Delft heeft den 37-jarigen hulpbesteller Van D. aangehouden, die een groot aantal brieven in zijn zak had. dat begin Maart reeds had moeten zijn bezorgd. Daar onder bevonden zich brieven voor in Duitsch- land werkende arbeiders aan hun families ge richt. Voorts was de man in het bezit van enkele poststukken, waarvan hij zich den in houd had willen toeëigenen en een openge- maakten brief met een cheque van 25. dien hij had willen verzilveren. VAREN, DAT IS LEVEN Jan Salie zit thuis bij moeder te kienen Een kerel vaart uit met de Kriegsmarine Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 1745 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahme- stelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande: Den Ilaag, Korte Vijverberg 5, NebenstellenAmsterdamDam 4, Alkmaar Langestraat 56, Groningen: Heerestraat 46, Enschede: Hengelo- schestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Hafen en Ortskommandanturen in Nederland. KORT NIEUWS Tot nog toe hebben 500.000 Franschen deel genomen aan de Duitsche taalcur sus, die door het Duitsche Arbeids front ten behoeve van de Fransche arbeiders in Duitschland geor ganiseerd is. De stads schouwburg van München-Glad- bach en Rheydt heeft het oude gebruik van den proloog weer in gevoerd, ten einde zoo het gedrukte programma te ver vangen. Nog 588 pro cessen zullen dooi den krijgsraad te Algiers worden behandeld. Dezelf de strenge maat staven zullen toe gepast worden, die ook tijdens de vo rige processen gol den. De Duitsche gezant in Bern heeft een recep tie gehouden, waar ongeveer 300 personen o.m. bondspresident dr. Stampfli, aan wezig waren. De Engelsche admiraliteit heeft medegedeeld dat de torpedojager .„Mahratta" ver loren is gegaan. In geheel Chi na is de negen tiende sterfdag van den in 1925 te Peking overle den vader der Chineesche repu bliek, dr. Soen Yat-Sen, her dacht. De natio nale regeering heeft een herden- (kiingsplechtigiheid gehouden bij het mausoleum bui ten Nanking. Vestiging in Australië. Voorbereiding van een leger van 400.000 tot 500.000 man. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De Australische premier Curtin heeft in een rede, welke hij de vorige week voor het parlement hield over het aandeel van het vijfde werelddeel in de oorlogvoering der Geallieerden, o.a. gesproken over een Nederlandsch-Indische regeering, die in Australië gastvrijheid zou genieten en alle mogelijke hulp en steun zou ontvangen. Deze mededeeling heeft in zooverre be vreemding gewekt, dat het bestaan eener Nederlandsch-Indische regeering totdus- verre onbekend was. In de Anglo-Amerikaansche berichtgeving is sinds de bezetting van Ned. Oost-Indië alleen sprake geweest van een Ned.-Ind. comité, het welk ook wel het comité-Van der Plas werd genoemd, naar den voorzitter, het vroegere lid van den Raad van Indië van dien naam. Dit comité heeft nooit een zeer groote rol gespeeld en uitsluitend administratief werk verricht. In den beginne heeft het veel moeite gedaan om jeugdige Nederlanders en Indonesiërs aan te werven teneinde de Ned. Ind. strijdkrachten, die naar Australië waren gevlucht in de eerste plaats vliegers, maar daarnaast ook vlootpersoneel en kleine contingenten land leger zooveel mogelijk te versterken. Veel succes heeft deze actie niet gehad, daar er in Austraiië maar weinig Nederlanders waren en de Nederlanders uit andere deelen der wereld reeds in Canada en Engeland werden opgeleid voor het luchtwapen en eenige brigades tank soldaten, pioniers en landingstroepen. In den zomer van het vorig jaar maakte het comité-Van der Plas bekend, dat de opleiding van Nederlandschc militairen in Australië was stopgezet en dat er in plaats daarvan cursus sen werden gegeven, die ten doel hadden ieug- dige Nederlanders en Indonesiërs op te leiden tot ambtenaren om onmiddellijk na de her overing het binnenlandsch bestuur van N. O. Indië op zich te kunnen nemen. Dezer dagen nu heeft de minister van koloniën der geëmigreerde Nederlandsche regeering te Londen, de vroegere luitenant gouverneur-generaal van N. O. Indië, dr. H. J. van Mook, die op het oogenblik een inspectiereis door Australië maakt, ver klaard, dat er inderdaad geen Neder landsch-Indische regeering bestaat, maar dat het wel in de bedoeling ligt er binnen kort, n.l. in Juni a.s., één te vormen. Dit feit zal uitsluitend formeele beteekenis hebben, daar de hoofden der departementen zonder uitzondering uit het comité-Van dei- Plas gekozen zullen worden, zoodat practisch alleen dit comité een meer officieel karakter krijgt dan het tot nu toe had. De Nederlandsche luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten en ook de Nederlandsche vloot- strijdkraehten in het Zuidwesten van den Stil len Oceaan voornamelijk onderzeeërs en verder eenige kleinere eenheden blijven uiteraard onder het intergeallieerde opperbe vel staan en ook de nieuw op te richten Neder landsch-Indische regeering is natuurlijk af hankelijk van het departement van koloniën, zij het ook naar het schijnt in niet zoo sterke mate als vroeger. Of dit laatste is bedoeld als een princi- pieele wijziging, dan wel of het alleen door de oorlogsomstandigheden dient te worden verklaard, valt niet na te gaan. Dr. Van Mook zeide verder, dat het niet het plan is der geëmigreerde Nederlandsche regee ring te Londen om de herovering van N. O.- Indië over te laten aan de Geallieerden, maar dat er integendeel voor dit doel dadelijk na de bevrijding van Nederland een zeer sterke troe penmacht zou worden gemobiliseerd. Cijfers noemde dr. Van Mook in dit ver band niet, maar reeds eerder heeft men te Londen gesproken over een Nederlandsch leger van 400.000 tot 500.000 man. Wat de kwestie betreft, of de Geallieerden, na een eventueele herovering van N. O. Indië op de Japanners, de territoriale integriteit ran deze gebieden zouden erkennen en of zij dus m.a.w. N. O. Indië in zijn geheel zouden teruggeven aan Nederland, verklaarde dr. Van Mook ,,dat deze kwestie zelfs nooit ter sprake was gekomen." Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vieeschhal, is het morgen Woens dag de beurt aan de letter Blo tot en met Brak. RADIO-PROGRAMMA WOENSDAG 22 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Wie ner Bohème Orkest, en Ork. Robert Renard. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Omroep orkest en solist. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Ork. Ge rat d van Krevelen. 10.45 Voor de vrouw. 11.00 Me- lodisten. 11.80 Muziek en piëzie. 12.00 Almanak. 12.15 Melodisten en soliste. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 "Land en volk brengt13.10 Salonorkest. 13.45 Voor de jeugd. 14,00 Fluit, zang en clave- cimbel. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Halfweg. 16.45 B NO Nieuws. 17.00 Voor jonge menschen. 18.00 BN O: Brabantsch praatje. 18.05 Omroeporkest. 18.45 Een werker in de confectie-industrie vertelt zijn ervaringen. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Omroep Symphonie Orkest. 19.45 De familie Speelman. 20.15 Uit het hart der wereld. 22.00 BNO Nieuws- en cult, be richten. 22.15—24.00 Van de eene melodie in de andere. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Hong. Ork. Bandi Balogh. 17.30 Soidaten- funk „Nord-West". 18.30 Harmonie-orkest. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Amusementsorkest en soliste. 20.15 Boerenspreekwoorden en -zegswijzen. 20.30 Staf muziekcorps van den NAD. 21.15 Beroemde pia nocomposities. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. Verduisteren van 19.00 tot 6.30 uur Met de restauratiewerkzaamheden aan den uit de 15de eeuw dateerenden St. Janstoren te Gorkum is men reeds tot aan de spits gevorderd. De arbeiders heb ben daar een „luchtig" karwei. (C.N.F./Hof Pax c) Krachtsport KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland bestond groote belangstelling. Er werd fraai geworsteld en het publiek be leefde tal van spannende momenten. De uit slagen luiden: Tweede afdeeling vedergewicht: Kampioen van Nederland: J. Plomp, De Halter, Utrecht; 2. J. G. Kloosterman, Sandow, Zaandam: 3. G. Schaap, D.O.K., Beverwijk. Tweede afd. licht gewicht: Kampioen van Nederland: J. Gou- driaan, Olympia", Utrecht; 2. J. Steensma, K. D.O., Den Haag; 3. H. W. de Nijs, De Halter, Utrecht. Waterpolo HAARLEM—TWENTE 5—2. Daar Twente niet volledig opkwam speelden beide teams met 6 man. Na de ingooi is Bongers (Twente) het eerst bij den bal, hij weet echter niet goed weg te werken, waardoor de bal terug wordt gespeeld naar F. Roozekrans, die met een goed geplaatst schot, nog binnen de halve minuut, Haarlem de leiding geeft; direct hierop ver plaatst het spel zich naar de andere helft van het speelveld; Binkhorst (Haarlem) zwemt te ver uit en Bongers (Twente) scoort den gelijk maker. Hierna blijft Haarlem door snelheid en beter schieten steeds in den aanval en weet F. Roozekrans ten tweeden male den doelman te passeeren; Robanus en Geukers brengen vervolgens den stand op 41 en komt hierna Geukers, geheel vrij voor het doel te liggen en wordt het 51 Na de rust gaat de bal eenige malen over- en-weer. Geukers weet wederom den doelman van Twente te passeeren, doch wegens het maken van een fout, wordt de goal geannu leerd; de bal gaat naar het Haarlem-doel en bij een schermutseling waarbij de keeper be trokken is, krijgt Bosch (Twente) de gelegen heid den bal in het doel te zwemmen 52. Met dezen stand komt het einde. OOSTLAND ROEPT Eeuwen geleden trokken Nederlandsche boeren en handelaars naar het Oosten en vestig-den zich daar in de steden of bouw den er hoeven voor hun gezin. Steden als Danzig en Marienwerder laten nog heden de Nederlandsche invloed in hun bouw stijl herkennen. Ook nu trekken weer jonge pioniers naar het Oosten. Deze jon gens en meisjes laten de wereld zien, dat de oude Nederlandsche ondernemings geest nog niet verloren is gegaan. Straks gaan zij zich daar vestigen als Weerboer en als boerin. Eerst bekwamen zij zich echter voor hun taak op de boerderij. Ook jij kunt dat doen. Ook jij kunt boer op je eigen hoeve worden. Jongens en meisjes van 14-16 jaar, meldt je aan bij den Germaanschen Landdienst, Koningslaan. 9, Utrecht.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2