Haarlemsche Courant KEURINGEN Finlands houding aan de zijde van Duitschland. Nieuwe opstelling van krachten in Z.O. Europa Geen woordbreuk. Verhouding DuitschlandHongarije 389e Jaargang: No. 69 Bureaux: Groote Houtstraat 9X. Tel. Advert. 10724, ttedactie uxaw Postgiro 134.958 lïaarlemsche Ct. Haarlem UUkantoor, Sorndaplein 37. Tel. LMSI) Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Woensdag 22 Maart 1944 Verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. llTtt Kantoor IJmufden: Rembrandtlaan 55, IJmulden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damfate, Haarlem K 1297 Sluier over de onderhandelingen met Moskou opgelicht. Finsche regeering blijft bij haar standpunt dat het onrecht van 1940 hersteld moet worden. Reactie der Geallieerden. De ontwikkeling der laatste dagen heeft grootendeels den sluier der ge heimzinnigheden opgelicht, welke we kenlang gelegen heeft over de z.g. vre desonderhandelingen tusschen Finland en de Sovjet-Unie. In werkelijkheid hebben er namelijk heelemaal geen vredesonderhandelingen plaats gevon den en heeft de Finsche regeering alleen getracht na te gaan of het moge lijk was, tot een overeenkomst te ko men met de Sovjet-Unie, tegen welke zij immers geen veroveringsoorlog voert, maar waartegen zij tot eiken prijs de nationale zelfstandigheid van het Finsche volk wil verdedigen. Het contact waarin eenige vooraanstaande Finsche persoonlijkheden door middel van besprekingen met de Sovjet-Russische ge zante, mevrouw Kollontay, met het Kremlin zijn getreden, werd uiteraard tot stand ge bracht met voorkennis en in volledige over eenstemming met de Finsche regeering, maar droeg geen officieel karakter. In verband hiermede werden in Finland zelf deze besprekingen geruimen tijd vol komen geheim gehouden, wat onder de ge geven omstandigheden begrijpelijk kon wor den genoemd, maar wat tevens ten gevolge had. dat de Geallieerde propaganda, die hierbij overigens krachtig werd gesteund door de sensationeele berichtgeving in de Zweedsche bladen, de vrije hand verkreeg, ten eerste om luide te verkondigen, dat de zwakte van Duitschland wel het beste ge demonstreerd werd door de Finsche po gingen om met de Sovjet-Unie tot een ver gelijk te komen, en ten tweede, om met deze voorstelling van zaken indruk te ma ken op Duitschlands overige bondgenooten, vooral op Hongarije en Roemenië. Herstel van onrecni. Het Finsche standpunt is intusschen on veranderd gebleven sedert de programma tische redevoering, welke president Ryti reeds in het begin van het vorige jaar heeft gehouden. Ryti verklaarde toen nadrukke lijk, dat Finland jegens de Sovjet Unie geen andere vorderingen had. dan het herstel van het onrecht, dat de Sovjet-Unie de Finsche republiek door den win terveldtocht van 1939-1940 met den daarop volgenden z.g. vrede van Moskou, had aangedaan en dat het geen veroveringsoorlog tegen de Sovjet- Unie beoogde. Na de herovering van de stad Viipuri en gebiedsdeelen in Midden-Karelië, welke Finland bij den vrede van Moskou had moe ten afstaan, zou het Finsche leger alleen nog maar zijn grenzen verdedigen, doch geen verdere aanvallen tegen de Sovjet- Unie ondernemen. Tevens hernieuwde Ryti de Finsche aanspraken op Petsamo en het Visschersschiereiland, welke Finland even eens door Moskou ontnomen waren en nog in Sovjet-Russische handen waren. Om het feit ,dat Finland midden in den oorlog, welke het tot dusverre schouder aan schouder met Duitschland heeft gevoerd, contact kon zoeken met het Kremlin, zonder dat van Duit- sche zijde hierover ook maar een woord gezegd, laat staan een verwijt gemaakt is op zijn juiste waarde te kunnen schatten, dient men er rekening mee te houden, dat Finland geen bondgenoot schap met Duitschland heeft, dat het niet is toegetreden tot het Driemogend- hedenpact en dat het dus ook zelfs den schijn heeft vermeden, Duitschland in den rug te willen aanvallen. Zou het Finland gelukt zijn, tot een over eenkomst te komen met de Sovjet-Unie op de basis eener erkenning van zijn nationale zelfstandigheid en territoriale integriteit door de Sovjet-Unie, dan zou er voor Duitschland vermoedelijk ook geen practi- sche reden hebben bestaan om zich daar tegen te verzetten, omdat dit dan zou zijn neergekomen op een neutralisatie van het Finsche gebied, zonder eenige bedreiging van Buitschlands noordelijke flank. Over de te Stockholm gevoerde bespre kingen tusschen Finsche politieke persoon lijkheden en de gezante der Sovjet-Unie, mevrouw Kollontay, zijn zooveel geruchten verspreid, dat de ware tendenz er van op het oogenblik niet valt te reconstrueeren. Interessant is nog, dat de befaamde inter ventie van Koning Gustaaf van Zweden, waarover pas in de laatste dagen zooveel te doen is geweest, reeds in dit beginstadium der Finsch-Russische besprekingen schijnt te hebben plaats gevonden. De Finsche on derhandelaars te Stockholm stelden zich, zoodra zij van mevrouw Kollontay een ant woord uit Moskou hadden ontvangen, in verbinding met de regeering te Helsinki, waarna dit antwoord als basis voor verdere onderhandelingen practisch van de hand werd gewezen, zij het dan ook niet botweg, maar in den vorm van een verzoek aan het Kremlin, om een gevolmachtigde der Fin sche regeering te willen ontvangen voor het voeren van rechtstreeksche besprekingen. Dit eerste Finsche antwoord lokte de pu blicatie der zes Sovjet-Russische voorwaar den voor een Finsch-Russische wapenstil stand, met daarop volgende vredesonder handelingen te Moskou uit, omtrent de strekking waarvan Finland uiteraard vol komen in het duister werd gelaten. De ge vaarlijkste der zes Sovjet-Russische voor waarden, welke ook den doorslag gegeven zal hebben bij de afwijzing daarvan door een parlementaire meerderheid, was de eisch. dat Finland de Duitsche divisies, die in Finland staan, zou interneeren. Aange zien ook de Sovjet-Unie wel inzag, dat dit voor het Finsche leger een hachelijke on derneming zou zijn, bood zij meteen de vol ledige hulp en ondersteuning van het roode leger aan. Finland slag-véld. Ofschoon het Kreml in de rest van de wapenstilstandsvoorwaarden vérgaan de beloften deed aangaande de Finsche zelfstandigheid en territoriale integri teit, stelde de regeering en de meerder heid van het parlement de liberale en de boerenpartij, alsmede een deel der sociaal-democraten, die den door slag gaven - zich op het standpunt, dat de gewraakte eischen automatisch moesten leiden tot een opmarsch van het roode leger in Finland en een bot sing met de Duitsche troepen, waardoor Finland tenslotte slechts slagveld zou worden. Om dan nog te zwijgen van het prijsge ven der traditioneele, Finsche buitenland sche politiek, die op een goede verstand houding met Sovjet-Rusland e n Duitsch land is gebaseerd. Daar de Sovjet-Unie het eerste Finsche verzoek om rechtstreeksche besprekingen te voeren, heeft geweigerd en er dus geen di rect contact tusschen Helsinki en het Krem lin bestaat, is het Finsche antwoord op de zes Sovjet-Russische voorwaarden voor een wapenstilstand via de Zweedsche regeering naar Moskou gezonden, waar het inmiddels ook is aangekomen. Dit antwoord houdt on danks allen druk welke vooral van Ameri- kaansche zijde op Finland is uitgeoefend, in elk geval niet in dat de Finsche regeering deze voorwaarden aanneemt. Aan den an deren kant lijkt het ook onwaarschijnlijk, dat Finland met een botte weigering heeft geantwoord. Men is waarschijnlijk het dichtst bij de waarheid, wanneer men aan neemt, dat de Finsche regeering van de ge legenheid heeft geprofiteerd, om nog eens bij het Kremlin aan te dringen op een ver gelijk door middel van rechtstreeksche be sprekingen in plaats van een eenzijdig dictaat. Volgens de laatste persberichten uit Mos kou wordt het Finsche antwoord momen teel in het Kremlin bestudeerd. Te Helsinki is officieel gedementeerd, dat de Vereenig- de Staten de diplomatieke relaties met Fin land zouden hebben afgebroken, omdat dit land "de Sovjet-Russische eischen niet zou hebben ingewilligd. In een te Helsinki gepubliceerd offi cieel communiqué, waarvan de tekst Dinsdagmorgen bekend geworden is, wordt gezegd, dat Finland niet op de eischen der Sovjet-Unie is ingegaan, ook al blijft het op verdere onderhan delingen aandringen. Volgens de eer ste Anglo-Amerikaansche reacties op dit Finsche communiqué stelt men zich zoowel te Londen als de Washington op het standpunt, dat Finland de recht streeksche voorwaarden heeft ver worpen. Fliisehc persstemmen. Het olficieele communiqué wordt door alle Finsche bladen groot opgemaakt gepu bliceerd. De Helsingin Sanomat noemt het een belangrijke basis voor een verdere ob jectieve beoordeeling van de vredeskwestie zoowel in het binnenland als ook in het bui tenland, ofschoon er nog lang niet alles in vervat is, wat tusschen den Rijksdag en de regeering geschied is. Wat de Finsche re geering eischt nl. verkrijging van zekerheid omtrent de beteekenis en den inhoud der Russische voorwaarden, wordt algemeen onderschreven. Hufvudstadsbladet schrijft, dat de harde en onduidelijke voorwaarden der Sovjets vóór de bepaling van een standpunt der Finsche regeering uiteraard ten aanzien van de stelligheid van den inhoud en de interpretatiemogelijkheden bestudeerd moes ten worden om na te gaan, of zij als basis konden worden beschouwd voor het sluiten van vrede. Het antwoord is een vierkant neen geweest, zoodat de aanvaarding der voorwaarden van den kant der bolsjewie- ken als conditio sine qua non moest worden beschouwd. De Uusi Suomen verklaart, dat het stand punt van Finland verzoeningsgezind is ge weest, terwijl de Sovjet-Unie daarentegen ontoegeeflijk is gebleven. De B-correspondent van het A. N. P. te Berlijn meldt Sedert geruimen tijd is er reeds sprake -.van geweest, dat de deelneming van de landen in Zuidoost- en midden-Europa aan den oorlog' geactiveerd zou worden. Ook eenige bezoeken aan het hoofdkwar tier van den Führer wezen er op, dat de besprekingen dienaangaande begonnen waren. Tot dusver werden officieel nog geen na dere bijzonderheden verstrekt. De vermoedens en de geruchten over deze activeering waren de laatste dagen wei herhaaldelijk het onder werp van gesprekken in politieke kringen, doch daar geen positieve aanwijzingen ter be schikking stonden, onthield men zich officieel nog van commentaar. Pas Maandagmiddag heeft de spreker van het ministerie van bui- tenlandsche zaken in de conferentie voor de buitenlandsche pers met buitengewone mede- deelingen een einde aan de spanning gemaakt. Gesandter Schmid zeide, dat de gebeurte nissen in ZuidoostEuropa niets geheimzin nigs hebben en dat men er rustig en open- Het SS-Ersatzkommanda deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een EXTRA KEURING gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van AMICITIA, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der oplei ding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbilletten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56: Heerlen, Saroleastraat 25: Groningen. Heerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag Bij onze Vrijwilligers. Slechts weinige meters voor de Sovjet linie is een telefoonverbinding met de buitenwereld tot stand gebracht, (SS PK Ohlemacher/Atl./H P. m) KORT NIEUWS Onlangs is •de laatste parti culiere bank in Zweden verdwe nen. Zij werd n.l. overgenomen door de Skandi- naviska banken. Exchange Te legraph meldt uit Londen, dat Sir Samuel Hoare, Britsch ambassa deur te Madrid, zich dezer dagen zeer waarschijn lijk uit zijn diplo matieke loopbaan zal terugtrekken. - Het bestuur van den bond van Britsche mijnwer kers heeft beslaten de door de regee ring voorgestelde beginselen voor het opmaken van een nieuwe loon schaal voor de mijnbou wind us trie te aanvaarden. Alle persver gunningen voor de United Press zijn door de Argentijn- sche regeering in getrokken, omdat United Press her haaldelijk in strijd met 's lands wet ten zou hebben gehandeld. Een bewoner van de Hudson- straat te Amster dam kwam tot een ontstellende ontdekking. De man, die zijn zoon, een 22-jarigen bontwerker en diens echtgenoote, tijdelijk bij zich In huis had, wilde hen in hun kamer een kop thee bren gen. Beiden lagen te bed en bleken buiten bewustzijn te zijn. Er werd een dokter ge waarschuwd, die bij beiden den dood door kolen dampvergiftiging constateerde. hartig over spreken kan. De ontwikkkeling van den oorlog heeft een organisatie en een nieuwe opstelling van alle beschikbare krachten noodzakelijk gemaakt. Na weder- zijdsch overleg hebben Duitschland en zijn bondgenooten in het Zuidoosten en midden van Europa besloten alle krachten voor den oorlog te mobiliseeren en tot nog nauwere samenwerking over te gaan. Op den voorgrond zal hierbij waarschijnlijk een zeer hechte militaire samenwerking tus schen Duitschland en Hongarije komen ta staan, waartoe de inleidende maatregelen, zoowel op politiek als op militair gebied, reeds genomen zijn. Over eenige dagen zullen deze maatregelen ook naar buiten toe zichtbaar worden. Het Maandag door den woordvoerder van de Wilhelmstrasse besproken onderwerp vormde Dinsdag opnieuw aanleiding tot een vraag op de conferentie van buitenlandsche persvertegenwoordigers op het van buitenlandsche zaken Met betrekking tot verschillende geruch ten werd verklaard, dat men niet tot gedetailleerde bespreking van dit vragen- complex kon overgaan, alvorens bepaalde ontwikkelingsstadia doorloopen waren. De aanval op de „invasiehaven" Huil. De B-correspondent van het ANP te Ber lijn meldt: De Duitsche luchtaanval op de Engelsche havenstad Hull, die volgens Britsche be richten „een belangrijke invasiehaven" zou zijn, wordt door de Duitsche bladen uitvoe rig besproken. Ook uit Engelsche bronnen komen vele berichten over een zwaren aan val. Zoo meldt Exchange Telegraph, dat van Zuid- tot Noordoost-Éngeland luchtalarm gegeven moest worden en dat de sterke Duitsche escadrilles na de versperringslinies doorvlogen te hebben in luchtgevechten ge wikkeld werden. De Duitsche machines kwamen echter van verschillende zijden. Zij konden hun doelen bereiken en in de voor den oorlog en voor de Britsche levens middelenvoorziening belangrijke havenin stallaties en pakhuizen ontelbare voltref fers plaatsen. Ook eenige andere punten op de vliegroute werden door Duitsche machi nes aangevallen. Twee dorpen onder de lava bedolven. Naar de Britsche berichtendienst uit Napels meldt, zijn reeds twee dorpen door de lava massa's van de Vesuvius bedolven. Er zou den geen dooden zijn gevallen. De werking van de Vesuvius neemt met den dag een gevaarlijker omvang aan. De hoofdmassa van den lavastroom is nog slechts een mijl verwijderd van Torre del Greco, een stadje dat aan den Noordelijken rand van de berg ligt. Het is zeer waarschijnlijk, dat een gedeelte van de bevolking dezer stad moest evacueeren. Van Napels uit is het gevaarlijke schouwspel dag en nacht waar te nemen. Tenzij de lava plotseling van richting zal ver anderen, bestaat er voor Napels voorloopig geen gevaar. Er zijn strenge maatregelen genomen om de paniek, die in sommige dorpen is uitge broken, in den kiem te smoren Meer dan 100 dooden te Rome. De aanval op Rome van Zaterdag j.l. heeft meer dan 100 menschen het leven ge kost. Ook zijn er ca. 100 gewonden. Bij een aanval op 20 Maart werden een kerk der Cisterciensers, het bisschoppelijke paleis alsmede andere kerken zwaar beschadigd. De bevolking had 23 dooden en 30 gewon den te betreuren, onder wie de bisschop van Anagni. Kerken als opslagplaatsen. Duitsche troepen hebben bij hun opmarsch tegen de communistische troepen op den Bal kan kunnen vaststellen, dat deze benden steeds meer kerken in gebruik nemen als opslagplaat sen van munitie en voorraden. De soldaten, die reeds in de Sovjet-Unie gevochten hebben, zijn hieraan gewend, doch de geloovige platte landsbevolking is door deze godslastering ver vuld van de diepste afschuw.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1