u u u 3 «fi PS es u S es fi 09 fl 09 CS CS ledenconcert der H.O.V. Het Residentie-Orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Dit concert onder Willem van Otterloo bracht eindelijk weer eens eens noviteit, n.l. de Sinfoniëtta voor 16 blaasinstrumenten, die Van' Otterloo verleden zomer componeerde in opdracht van den Ned. Radio-Omroep. Het is met groeiende belangstelling dat wij dit jonge opus leerden kennen. Met degelijk vakman schap, gepaard aan vlotten musiceerlust en ruime fantasie, maakte de componist van dit gelegenheidswerk een st.uk dat ongetwijfeld blijvende waarde bezit. De eigenaardigheden van de bezetting (al het hout vanaf de piccolo tot de contrafagot, plus vier hoorns) hebben volkomen den aard der thematiek en ook die der bewerking bepaald; het geheel is als 't ware direct uit de verf geschilderd, en dat geeft het in al zijn bewegingen en contrapun- tische combinaties zulk een stevige gebonden heid van kleur en teekening tevens. Wat er aan coloristische combinaties met deze bezet ting mogelijk is, moet dan ook wel de eerste preoccupatie van den componist geweest zijn. Maar hij heeft dit opzet prachtig weten te ccmbineeren met een interessant lijnenspel dat steeds natuurlijk verloopt en dat vrij blijft van dor gepeuter en van bedenksels die alleen maar interessant zijn op het papier. Hoewel hooge eischen stellende aan de uitvoerders de finale vooral heeft virtuose allures is deze Sinfoniëtta een uiterst dankbaar stuk. Willem van Otterloo wist precies wat hij van de, goede blazers onzer orkesten vergen kon. En zoo werd dan ook deze herschepping van het belangrijke Opus een klankschoone realiteit waarvoor we den componist-dirigent en de executanten dankbaar konden wezen. Een zeer delicate vertolking van de Eerste van Beethoven had den avond ingezet. Tot slot ging het piano-concert in a kl. t. van Schumann, met Gerard Hengeveld als solist. Kenmerkend voor deze uitvoering was de geest van smaakvolle beheersching in klank en beweging, die zoowel de dirigent met zijn orkest als de solist voortdurend wist te bewa ren en die het geheel tot een zeer gedistin geerde executie maakte. Als geheel een uitstekende muziekavond. JOS. DE KLERK. „Der Graf von Luxemburg." Vraag aan elk die zich tot de muziek aan getrokken gevoelt, wie de auteur is van „Die lustige Witwe". Het antwoord is altijd: Lehar. Ook bij „Der Graf von Luxemburg" is meestal geen twijfel. Maar uw nieuwsgierigheid om trent een ander werk van dezen auteur blijft onbevredigd, als zij uitgaat naar „Mittislav der Moderne". Én toch ligt deze operette juist tusschen de twee genoemden die zijn roem over de w-reld verspreidden. Toch zullen er ongetwijfeld mooie brokken muziek in de par tituur te vinden zijn, wat vinding en wat orkestratie betreft, Hoe 't zij, de muziek der operette, die Dinsdag door het „Duitsch Thea ter in Nederland" gegeven werd voor leden van Kraft durch Freude en van Vreugde en Arbeid, mag terecht worden aangemerkt als kunst van zuiver gehalte. Dat viel te meer op, toen men haar vergeleek met de muziek, die men had ingelascht en die daarom bijzonder de aandacht trok: in de eerste scène de Carna valsmuziek van Ponchielli, die het op het too- neel in Montmartre bijzonder goed deed; de Menuet van Bolzoni, die gedanst werd in het „Theater": eindelijk ten huize van de zangeres Angèle Didier de Lanciers van Camiile Schu bert en de vonkenspattende muziek van Suppé. Telkens wanneer dan weer de partituur van Lehar werd gevolgd, kwamen de hoedanig heden dezer muziek volop uit. En het bleek dat ook het prachtig orkest onder de bekwame leiding van Otto Erich Stealer dezelfde mee ning was toegedaan, zoodat onze aandacht ge regeld was verdeeld tusschen orkestbak en podium. De wijze waarop de prachtige mezzo van Luise Rainer (ais Angèle Didier) en de zang der andere solisten Anton Lehmbach (de Graaf). Kurt Groszkurth (Armand Brissard), Ilse Gromholz (Juliette), werd onderstreept en waarbij oor en hart te gast gingen, was even frappant ais de samenwerking met Herbert Bach (Bosilowitsch), Gerda Busch (de Russi sche Graving en. de laatste niet het minst, de voortreffelijke Max Adelhütte (de schouwburg dienaar). Deze „man van het volk", die alles gaf doch nooit te veel, zou zijn zeer zuivere uitbeeldingskunsf niet hebben kunnen geven zonder een zoo voortreffelijk orkest in de han den van een zoo bekwaam dirigent. Tenslotte zij nog vermeld de treffende uit beelding door de drie huwelijksbeambten, ter wijl ook aan de kleine rollen groote zorg was besteed. Wat de danssolisten presteerden (Eva Patockova, Jaro Berger) is genoegzaam bekend en vond weer de algemeene waardeering bij de aanwezigen, onder wie o.a. de burgemeester van Haarlem. Een oogenweelde was de costumeering (Lilo Hagen), een oorenstreeüng de koren, waarvoor Paul Wirtz de zorgen had. Alles en alles: een uitvoering die geen mensch onbevredigd liet. G. J. KALT. H. O. V.-CONCERT. Het tiende concert van de Vrijdag-serie dat de Haarlemsche Orkest Vereeniging op Vrij dagavond in de Gemeentelijke Concertzaal geeft, wordt verzorgd door het Residentie- Orkest. Dc solist is Jaap Stotijn, hobo. daal de pianist Dinu Lipatti wegens omstandig heden zijn tournooi door Nederland heeft moe ten afzeggen. Het orkest, dat onder leiding staat van den gastdirigent Willem van Otter loo, opent dit concert met de serenade „Eine Kleine Nachtmusik" van Mozart. Hierna zal Jaap Stotijn met begeleiding van orkest het hobo-concert in C. gr. t. van Jos. Haydn ver tolken. Na de pauze volgt een uitvoering van de Symphonische muziek van Jan Koetsier, waar na het concert besloten wordt met de 2e Suite uit „Daphnis et Chloé" van M. Ravel. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S, R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. De heer G. D. Gratama 70 jaar. Vandaag heeft de heer G. D. Gratama zijn zeventigsten verjaardag herdacht. In alle stilte, want hij heeft zich om begrijpelijke redenen aan alle uiterlijk feestbetoon ont trokken, waarom ook de aankondiging van dit gebeuren in ons blad achterwege is ge bleven. Niettemin is de heer Gratama een te goede bekende in de stad zijner inwoning en zijn arbeid van te evident belang dan dat wij dezen dag zouden mogen laten passeeren zonder met een enkel woord de gevoelens van groote waardeering te hebben vertolkt, die hem in stad en lande worden toegedra gen. Twee en dertig jaar is het geleden, dat de heer Gratama belast werd met de leiding van het Haarlemsche Frans Halsmuseum. Voordien genoot hij bekendheid als schilder van portret en stilleven. Hij had te 's Gra- venhage en te Antwerpen zijn kunstoplei ding ontvangen en was leeraar aan het Ne- derlandsche Lyceum in Den Haag geweest maar zijn gaven kwamen eerst tot volle-ont plooiing toen hij zich geheel kon zetten aan de rangschikking, verzorging en uitbrei ding van de zoo belangrijke kunstschatten, die het benijdenswaardig bezit van Haar lem vormen. Wie zich nog herinner-t, hoe deze tien tallen van jaren in het Raadhuis en elders waren ondergebracht zonder dat er feite lijk een sterveling naar omkeek en daar mede de latere jaren vergelijkt, waarin het Frans Halsmuseum tot een pelgrimsoord van de kunst in alle wereldstreken werd, begrijpt, welk een arbeid van bijzondere beteekenis de heer Gratama gepresteerd heeft. Hier denkt men natuurlijk in de eer ste plaats aan de schilderijen van Frans Hals, welker onsterfelijke schoonheid hij ons zooveel nader heeft gebracht. De doeken van den grooten Haarlemmer zijn ons een levend, vertrouwd bezit geworden, waaraan ieder rechtgeaard stadgenoot bij tijd en wijle weer eens het hart gaat ophalen. Maar ook het overige kunstbezit onzer stad werd door het kunstzinnig vermogen van den heer Gratama van museuminventaris tot levend cultuurgoed verheven. Dat hij daarenboven de lokaliteiten van zijn mu seum tallooze malen bestemde tot het orga- niseeren van tijdelijke tentoonstellingen, kunstbeschouwingen en al wat er toe kon bijdragen, het Haarlemsche Frans Hals museum tot een centrum van Nederlandsch kunstleven te maken zij hier eveneens met erkentelijkheid gereleveerd. De tentoonstel ling van werken van Frans Hals, waarvoor hij talrijke doeken uit binnen- en buiten- landsch bezit tijdelijk wist te verwerven, zal niet licht vergeten worden. Eenige jaren geleden is de heer Gratama officieel als Directeur van het Museum af getreden, maar als adviseur, tijdelijk belast met de leiding heeft hij tot op den dag van vandaag zijn krachten blijven geven aan het werk, dat in den vollen zin des woords zijn levenswerk is. En het moge zijn, dat de tijdsomstandigheden zijn arbeid niet ge makkelijk maken, zijn pas verschenen werk over Frans Hals bewijst, hoe onverflauwd de werklust van dezen zeventigjarige is ge bleven. En wat kan men den heer Gratama vandaag daarom beter wenschen, dan dat hij nog lang zijn dagelijksche tocht naar het Klein Heiligland mag ondernemen en daar de bevrediging moge vinden, die zijn arbeid en zijn toewijding hem geschonken zullen hebben? BRANCARDS VOOR „LUCHT BESCHERMING". In sommige wijken van de stad circulee- ren lijsten, waarop men voor een willekeu rig bedrag kan inteekenen ten behoeve van de aanschaffing van brancards en ander materiaal ten dienste van de luchtbescher ming. Er zijn, zoo werd ons medegedeeld, wijken en blokken, waar de behoefte aan dit materiaal zich doet gevoelen en het is een aantrekkelijke gedachte, dat de bewo ners van blok en wijk zooveel mogelijk zelf voorzien in de eischen, die de luchtbescher ming plaatselijk stelt. Op deze wijze is bij voorbeeld al heel wat brandbluschmateriaal bijeengekomen, waardoor gebleken is, dat met aller medewerking dikwijls niet ge ringe lasten kunnen worden gedragen. Nu het noodzakelijk blijkt, hier en daal de uitrusting van Eerste Hulpdiensten e.d. wat uit te breiden is men dus weer overge gaan tot- de inzameling, hierboven gememo reerd. Daarbij dient aangeteekend, dat de lijsten integenstelling met den gebruikelij- ken gang van zaken niet het stempel van gemeente of politie dragen. Men heeft dit niet noodig geoordeeld uit overweging, dat het te bewerken terrein beperkt blijft tot blok of wijk, waar men elkander gewoonlijk wel kent, terwijl men degenen, die met een lijst zich aanmelden, bo vend'en kan ver zoeken, zich te legitimeeren. Er is dus geen reden tot argwaan. Te bevoegder plaatse is men op de hoogte. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril. C. Agricola, Esehdoornstraat 37; bril. H. J. Raj'nde, v. Kinsbergenstraat 42; geld, Koper, rulpenkade 2; hoofddoek, Vreelmk, Wagenweg 148; handschoen, Lermings, Kolkstraat 8; muts, R. Reitsma, Badhuisstraat 20 zwart; portemon- naie. Spanjaart. Romolenstraat 37; portemonnaie niet inh„ Achterberg, Rollandslaan 51; shawl. Hos, Sterrenboschstraat 20; schoenen, Meulman Spijkermanslaan 15; schoen W. Ylstra. Rozen- prieelstraat 61; speldje met foto, Thuis, Schre- veliusstraat 4 zw.; schoentjes. A. Terol, Sophia- straat 2 rd.; tasch, Bureau van Politie, Smede- straat 9; wantje, Leibhrand. Grouwstraat 5; wa gen, C. Meyer, Ampzingstraat 15. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 21 Maart het faillissement van de nalatenschap van Dirk Dral Azn., gewoond hebbende te Oost- zaan, Zuideinde A 125 uitgesproken. Curator Mr. W. N. Feihoen Kraal te Wormerveer. Rechter commissaris Mr. J. H. ir. Hülsman te Haarlem BEëEDIGD. De Haarlemsche Rechtbank heeft beëedigd als lid der Pachtkamer de heer H. van Riessen, wo nende te Heemskerk. Pakjes voor arbeiders in Berlijn en omgeving. Met het oog op het groote aantal pakjes, dat dagelijks als expressegoed per spoor naar Nederlandsche arbeiders in Berlijn of omgeving wordt gezonden, raden de Neder landsche Spoorwegen aan, dat degenen, die dergelijke pakjes verzenden, eerst aan den geadresseerde vragen, naar welk station zij het beste de pakketten kunnen sturen. Als dit nl. niet wordt vermeld, worden de pak ketten naar een centraal punt gezonden, vanwaar zij de geadresseerden slechts met veel vertraging bereiken. Wanneer men van zijn verwanten opgave van het station heeft ontvangen, vermelde men dus uitsluitend den opgegeven stations naam op de adreskaart. Men vuile de expresgoedkaart duidelijk in, bij voorkeur met machine- of anders met blokschrift. Tevens vermelde men op deze kaart de woorden; „Falls unbestellbar an Absender zurück", zulks om te voorkomen, dat het pakje verloren gaat, doordat de ge adresseerde verhuisd, vertrokken of door andere oorzaken niet te bereiken is. Voorts sture men in geen geval hetgeen nog al tijd veel voorkomt licht bederfelijke of breekbare waren, fleschjes, glazen potjes en dergelijke. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het morgen Donder dag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Bram en Ca tot en met Co. JUBILEUM G. REEF Dinsdag herdacht de heer G. Reef den dag van zijn 40-jarig dienstverband bij Werf Conrad en Stork Hijsch N.V., Haarlem In het directiekantoor werd hij door den on der-directeur, Ir. C. H. Holgen, op waar- deerende wijze toegesproken, die hem een geschenk in enveloppe overhandigde. In de werkplaats, die op toepasselijke wijze was versierd, werd hij ontvangen met het zingen van een welkomstlied. Daarna werd hij toegesproken door den heer J. F. W. Megelink, die hem met hartelijke woor den namens allen een geschenk in couvert aanbood. Aan mevrouw Reef werd een bloe menmand aangeboden. GESLAAGD. Dezer dagen slaagde te Amsterdam voor het examen apothekers-assistente mej. M. J. G. van Houten te Haarlem. In de bloembollenstreek staan de crocus- sen reeds in vollen bloei. (C.N.F./Stevens Pax c) Verduisteren van 19.00 tot 6.50 uur Handbal CONCORDIA SPEELT GELIJK TEGEN A.P.G.S. De Concordia-heeren hebben zich in den uit wedstrijd tegen de hoofdstedelijke politiemannen kranig geweerd en na een achterstand van 53 tenslotte toch nog een eervol gelijk spel (55) behaald. De Concordia-dames moesten zich terdege In spannen om op eigen terrein Vriendschap de baas te blijven. Nadat de gasten voor rust een 10 voorsprong hadden weten te verkrijgen, behaal den de rood-witten na goede schoten van de da mes Hagens, Handgraaf en Stuy een benauwde 3—2 zege. De Rapiditas-dames lieten het in de hoofdstad tegen Sagitta leelijk liggen en moesten na een wel wat onfortuinlijker! wedstrijd, waarbij mej. J, Lucas in liet doel geblesseerd raakte, met een 70 nederlaag genoegen nemen. In de tweede klasse is de prestatie van de Bato- dames in den kampioenswedstrijd tegen Carna wat tegengevallen. De Haarlemsche dames leden een kleine neder laag (21) en zullen Zondag a.s. tegen Olympia (Wieringerwaard) hun laatste kans moeten., be nutten. Wel werd tegen het laatste Cai na-doel punt geprotesteerd wegens vermeend buitenspel, doch o.i. zal dit protest niet veel opleveren. De overige uitslagen luiden: Tweede klasse heeren: Ymond 2Rapiditas 114; H.O.C.Concordia 2 72. Derde klasse dames: Ymond 2Hapiditas 4 2—0. Dammen NEDERLANDSCHE DAMMF.RS IN WEE- NEN. Door den heer H. L. Philippo, bestuurs lid der Haarlemsche Damclub, die te Weenen werkzaam is, wordt onder de aldaar vertoe vende Hollanders intensieve propaganda ge maakt voor het damspel. Dank zij de be moeiingen van het Nederl. Arbeidsfront wer den de diverse „Lagers" voorzien van spel- reglementen. Vele fabrieks„lagers" hebben thans bloeiende damclubs en binnenkort zullen deze clubs tegen elkander in competitiever band uitkomen. WEDSTRIJD N.-HOLL.AMSTERDAMSCH TIENTAL. De samenstelling van het Noord- Hollandsche tiental, dat op 7 Mei a.s. te Alk maar z.al spelen tegen het vertegenwoordigend Amsterdamsch tiental om een door Amster dam beschikbaar gestelden wisselbeker, luidt al6 volgt: Bord 1: P. Beers (Z.-Scharwoude); 2: F. Raman (Huarl. Damclub); 3: H. Laros - BOU.WKU.H9f ElECIROTKHHIfK ff Ou ze schriftelijke eureussen in WERKTUIGBOUWKUNDE leiden op voor vele beroepenvan machinebankwerker af tot werktuig bouwkundig ingenieur toe. Wij leiden U langs den kortsten weg naar een betere positie. Vraag nog van daag nadere inlichtingen en gratis toezending van ons „Algemten Prospectus". BOEKENBEDRIjF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelveld 15 Amsterdam („IJmuiden"); 4:J. B. Sluiter Jr. (Haarl. Dam club); 5: A. Ligthart („IJmuiden"); 6: B. J. de Boer (Wormerveer); 7: C. Suijk („IJmuiden"); 8: Yme de Jong („Oosterkwartier"); 9: P. v. d. Horst (Oostzaan); en 10: L. Ravenstijn (Alk maar). Reserves: H. de Boer („IJmuiden"), J. W. van Dartelen (Haarl. Damclub); J. Fritz („Wormer"); B. May („Zaandam"), Aebe de Jong („Oosterkwartier") en P. H. Meure (Haarl. Damclub). Zwemmen DE ZWEMCOMPETITIE BESLOTEN. Tot besluit van de zwemcompetitie 19431944 or ganiseerde D. W. R. de 5e ontmoeting in het Sportfondsenbad. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Begonnen werd met de 100 m. borstcrawl voor heeren junioren. G. Jongert van Zwemclub Haarlem behaalde den eersten prijs in den goeden tijd van 1 m 7.4 sec. Tweede plaatste zich W. Mathot van dezelfde vereeniging met een tijd van 1 m. 9.2 sec. Als derde klasseerde zich L. ten Berge, eveneens van Zwemclub Haarlem met 1 m. 9.9 sec. Bijzondere prestaties werden op het hierna komende nummer 100 m. rugslag dames niet verricht of het moest zijn de goede tijd van mej. Cassee die met 1 m. 28.3 sec. haar beste prestatie leverde en daarmede eerste werd. Mej. M. Jansen eindigde tweede met den tijd van 1 m. 31.6 sec. Een uitstekenden indruk gaf het zwemmen van de jonge zwemster mej. I. Donker van H.V.G.B. Slechts met 0.1 sec. achterstand op mej. Jansen eindigde zij als derde. Hierna kwamen de estafettes aan de beurt. Bij de 3 maal 66 m. wisselslag-estafette hee ren Junioren bleek de Zwemclub Haarlem over de snelste ploeg te beschikken. Door het goede zwemmen van Jongert in de borst- crawlbaan, wist Haarlem de overwinning echter veilig te stellen. Tijd 2 m. 21.8 sec. H.V.G.B. was tweede met 2 m 25 sec., terwijl de reserves van Zwemclub Haarlem derde waren met een tijd van 2 m. 27.7 sec. De win nende ploeg was als volgt samengesteld: H. Smits (rugslag), W. Solkamans (schoolslag) en G. Jongert (borstcrawl). Als laatste nummer vermeldde het pro gramma de 5 maal 66 m. borstcrawl-estafette dames. Dit is een felle strijd geworden tus schen de ploegen van D.W.R., H.P.C. en Zwemclub Haarlem In de eerste baan ver overde D.W.R. de leiding, doch reeds in de tweede baan was het H.P.C. dat zich naar voren drong en de leiding nam. Deze voor sprong kon worden behouden, zoodat de ploeg van H.P.C. het zwemcompetitiekampioenschap veroverde. Tijd 4 m. 15.8 sec. 2. D.W.R. 4 m. 27 sec 3. Zwemclub Haarlem 4 m. 37.2 sec. De ploeg van H.P.C. was als volgt samengesteld: D. Sabelis, N. do Geest. A. Wensing, K. v. d Reep en I Smit. RADIO-PROGRAMMA DONDERDAG 23 MAART 1344. HILVERSUM I, 414.4 M. 6,45 Spaansche en Hongaarsche dansen. 7.00 B NO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.- mu7„ 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijke ochtendzang. (Van 3.458.50 Voor de huisvrouw)9.00 Licht orkest concert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest en gram.muz. 11.00 Gestalten uit de Duitsche let- 'erkunde van vandaag. 11.15 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Willy Berking. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Op bezoek bij Öe familie van den Akker. 13.10 Amusementsorkest en pianoduo. 14.Oö Oudvaderlandsehe folkloristen 14.15 Solisten- concert. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 Kn hier is de koffergramofoon. 1G.00 Orkest Gerard van Kreve len en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Omroeporkest en solist. 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Concertgebouworkest en soliste (in de pauze: Rond de ballingschap der Pausen). 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten, 22.15 Gevarieerd avondconcert. 23.2524.00 Kamermuziek van Schubert. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Gevarieerd kamermuziekconcert. 18.00 Be roemde orkesten o.l.v. beroemde dirigenten. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de Jeugd. 19.20 Zangpotpourri. 19.45 Amusements orkest. 20.15 De kosmische verbondenheid dei- oude Germanen I. 20.40 Allerhande voor allemaal. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. lis uw winkelierU aan een busje Sukretten kan helpen, wees er dan zuinig mee, want het is nog evenals vroeger het ideale vervangingsmid del voor suiker. Wie geen suiker mug gebruiken, kan zich onder inzending van een dok tersattest, rechtstreeks tot Cliefaro Rotterdam wenden. Indien eenigs- zins mogelijk wordt hij dan regel matig aan Sukretten geholpen. X av v a *0 O n O 0) N 4) 0) 0) Q O 0> 6® Cheforo - Rotterdam

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2