Sovjet-bruggehoofden aan den Boeg verkleind Mannheim, Ludwigshafen en Frankfurt aangevallen. Jong Nederland vierde den Lentedag. Hevige strijd bij Krzemieniez, Kowel en Smerinka. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt ,,Ten Noordoosten van Nikolajef hadden vrij zwakke vijandelijke aanvallen geen resultaat. Aan den benedenloop van de Oekrainsche boeg werden Sovjetbruggenhoofden door tegen aanvallen opgeheven of verkleind. In het penetratiegebied tusschen den middenloop van de Oekrainsche Boeg en den Dnjestr kwam het alleen bij Smerinka tot hevige nog voortdurende gevechten. Onze luchtmacht bracht met sterke for maties gevechts- en slagvliegtuigen den naar den Dnjestr onrukkenden bolsjewis ten zware verliezen aan menschen en ma teriaal toe. Tusschen Proskoerof en Tarnopol drongen onze tegenaanvallen de vijandelijke stellingen binnen. Sovjet strijdkrachten werden uiteen geslagen, een leemte in het front gesloten. In het gebied van Krzemieniez en bij Kowel nam de hevigheid der vijandelijke aanvallen toe. In zware wisselvallige gevechten werden 18 vijandelijke pantserwagens stukgeschoten of buitgemaakt en een bolsjewistische ge vechtsgroep, die in Kowel was binnengedron gen, vernietigd. Ten Zuiden van de Pripjet mislukten tus schen Styr en Goryn herhaalde holsjewisti- sche aanvallen. Van de rest van het Oostelijk front wordt slechts plaatselijke gevechts actie gemeld. In de zware gevechten in den Noordelijken sector van het Oostelijk front heeft zich de tweede compagnie van de 502de zware pant- serafdeeling onder bevel van den eersten luite nant Von Schiller bijzonder onderscheiden. Van het landingshoofd van Nettuno wordt slechts levendige verkennings- en stoottroep bedrijvigheid gemeld. In de stad Cassino bloedden ook Maandag weer alle vijandelijke, door sterke pantserstrijdkrachten gesteunde, aanvallen in het afweervuur der dappere verdedigers dood. Noordwestelijk van de plaats werd een vijandelijke gevechtsgroep ingeslo ten. De verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van de onze. In de middaguren van 20 Maart vlogen for maties Amerikaansche bommenwerpers met krachtige jagerbescherming Zuidwest Duitsch- land binnen en ondernamen terreuraanvallen op Mannheim, Ludwigshafen en voorsteden van Frankfurt am Main. Hierbij, alsmede bij vluchten boven het bezette gebied in het Westen en aan het Italiaansche front werden 24 vijandelijke vliegtuigen vernield. Eenige vijandelijke vliegtuigen ondernamen storings- vluchten boven het Ruhrgebied en Zuid- Duitschland. Beschermingsstrijdkrachten van een Duitsch convooi sloegen in het Kanaal een aanval van Britsche torpedomotorbooten af, schoten een boot in brand en beschadigden een andere zoo zwaar, dat zij verloren geacht kan wor den. Daarmede heeft de onder bevel van kapi- tan-leutnant Behrens staande formatie binnen enkele dagen vijf vijandelijke torpedomotor booten tot zinken gebracht en twee zwaar beschadigd. Vèrdragende batterijen der marine bescho ten Maandagnacht de Engelsche kust en vijan delijke schepen voor Dover." BRANCARDS VOOR „LUCHT BESCHERMING", in sommige wijken van de stad eirculee- ren lijsten, waarop men voor een willekeu rig bedrag kan inteekenen ten behoeve van de aanschaffing van brancards en ander materiaal ten dienste van de luchtbescher ming. Er zijn, zoo werd ons medegedeeld, wijken en blokken, waar de behoefte aèn dit materiaal zich doet gevoelen en het is een aantrekkelijke gedachte, dat de bewo ners van blok en wijk zooveel mogelijk zelf voorzien in de eischen, die de luchtbescher ming plaatselijk stelt. Op deze wijze is bij voorbeeld al heel wat brandbluschmateriaal bijeengekomen, waardoor gebleken is, dat met aller medewerking dikwijls niet ge ringe lasten kunnen worden gedragen. Nu het noodzakelijk blijkt, hier en daar de uitrusting van Eerste Hulpdiensten e.d. wat uit te breiden is men dus weer overge gaan tot de inzameling, hierboven gememo reerd. Daarbij dient aangeteekend, dat de lijsten in tegenstelling met den gebruikelij- ken gang van zaken niet het stempel van gemeente of politie dragen. Men heeft dit niet noodig geoordeeld uit overweging, dat het te bewerken terrein beperkt blijft tot blok of wijk, waar men elkander gewoonlijk wel kent, terwijl men degenen, die met een lijst zich aanmelden, bovend'en kan ver zoeken, zich te legitimeeren. Er is dus geen reden tot argwaan. Te bevoegder plaatse is men op de hoogte. AGENDA VOOR HAARLEM WOENSDAG 22 MAART. Rembrandt: „Alles of niets" (tooneel) 2.30 en 7.30 uur. Palace: „De privédetective" (18 jaar) 2 en 8 uur. Luxor: „Prima-Donna" (18 jaar) 2.30 en 8 uur. Frans Hals: „Schoonmama weet het" (14 jaar) 2.30 en 7.30 uur. Moviac: „Manege" (18 jaar) 2.30 en 8 uur. DONDERDAG 23 MAART. Stadsschouw burg: „De grootte wereld", 7.15 u. Biosco pen: zie Woensdag. Gebouw N. P. B. Post- laan 20, Heemstede: Concert op 2 vleugels Corry Koppen en Wiep Zijlstra, 7.30 u. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. Jeugdmanifestatie in het Concertgebouw te Amsterdam. Met een groot opgezette jeugdmanifestatie is Dinsdag in het Amsterdamsche Concert gebouw het begin van de lente ingeluid. Voor een uur had de jeugd bezit genomen van den befaamden hoofdstedelijken muziektempel om er uiting te geven aan haar levenswil en haar geloof in de toekomst. Deze manifestatie was een onderdeel van de door den Nederlandschen Omroep georganiseerden „Dag van de Jeugd" en een groot aantal jongens en meisjes van de bestaande jeugdorganisaties, alsook de Ar beidsdienst en de Landstand verleenden er hun medewerking aan. De bedoeling van den Nederlandschen Omroep was meer dan het brengen van een Lente-programma in samen werking met de jongeren. Beoogd werd vooral een voorbeeld te geven wat er te maken is van een gebeurtenis als deze, zoodat er In de toekomst van de jeugd zelve in dezen zin initiatief kan uitgaan. Met andere woorden: dat de jeugd een plan voorlegt aan den Om roep in plaats van omgekerd. Ook voor jonge Nederlandsche dichters en kunstenaars is daarbij een belangrijke taak weggelegd. Voor deze eerste jeugdmanifestatie was de groote zaal van het Concertgebouw met pas sende emblemen en opschriften voorzien. Onder de toeschouwers bevonden zich vele leerlingen der Amsterdamsche scholen, die daarvoor enkele uren vrijaf hadden gekregen. Op het podium had het Omroep Symphonie Orkest plaats genomen, geflankeerd door de leden van den Arbeidsdienst, den Landstand en den Jeugdstorm, die tezamen het uit 350 personen bestaande gemengd koor vormden Fanfares verkondigden te twaalf uur den op- marsch van de vertegenwoordigers der ver schillende groepen, waarbij de nationale vlag werd binnengedragen. Gezamenlijk werd daarop het lied „Wij zijn jong" gezongen, on middellijk gevolgd door een krachtig gezegde declamatie van „een jongen Nederlander", een declamatie, welke sprak van een jeugd, die niet bij de pakken wil neerzitten, maar daden wil verrichten en durft te leven voor een ideaal. Nadat opnieuw de fanfares geklonken hadden en een hopvrouw van den A. D. M het gedicht „Het zaad kiemt" van George Kettmann jr. had opgezegd, was het hoogte punt dezer manifestatie aangebroken het feestdicht van Jaap van Kersbergen „Het lied van de jeugd", op muziek van den diri gent van het Omroep Symphonie Orkest P. Jakma. Orkest, koor en vier jeugdige spreek stemmen brachten afwisselend en in logisch verband de geboorte van de lente na herfst stormen en wintersche verstarring tot uiting. Als de winter eenmaal „in lente verkeerd' is volgt de apotheose Het lied van de jeugd is het lied van de zon De zang van het eerste herleven. De drift van het jaar, dat te bloeien begon, Heeft ons onze geestdrift gegeven. Dit feestdicht werd op voortreffelijke wijze ten uitvoer gebracht en het geheel maakte dan ook een diepen indruk op de aanwezigen. In het bijzonder was de opgave voor de jeug dige sprekers en spreeksters niet gering, maar zij gaven allen blijk den zin van den tekst, die met opzet in eenvoudigen trant gehouden was, te begrijpen en met de juiste dictie te vertolken. Het gezamenlijk zingen van „Alle man van Neêrlands stam" en de sluitingsfanfare vorm den het slot van deze geslaagde bijeenkomst. Tot de officieele gasten behoorden de wnd. secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, de leider van het N. A. F., H. J. Woudenberg en de General-Arbeitsführer Bethmann. Landwacht Nederland in het geheele land in actie. Met ingang van 21 Maart is de Landwacht Nederland in het geheele land haar dienst begonnen. Zooals reeds gemeld, zijn de land wachters kenbaar aan een rooden armband met het opschrift „Landwacht". Zij hebben politiebevoegdheid en kunnen alle in bur ger gekleede personen, zoowel overdag als des nachts, aanhouden, om hen op wapens en ter identificatie te onderzoeken. Nog maals wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bij correct en nauwkeurig opvolgen der bevelen geen enkele onschuldige volksge noot iets te duchten hleft. Integendeel, de Landwacht Nederland is juist in het leven geroepen om ons volk mede de orde en de rust te verzekeren, waarop het prijs stelt. De plaats gehad hebbende gebeurtenissen, de aanslagen op onze voedselvoorziening, overvallen op distributiekantoren, politieke moorden, roofovervallen, enz., stuiten de overweldigende meerderheid van ons, fat soenlijk volk tegen de borst. De Landwacht Nederland wil het hare ertoe bijdragen deze Amerikaansche be schavingsvormen met wortel en tak uit te roeien. Het Nederlandsche volk kan hiertoe ook zelf bijdragen, door de Landwacht Neder land voorkomend tegemoet te treden en de gegeven bevelen stipt op te volgen. JONGEN GEDOOD BIJ SPELEN MET PROJECTIEL. Te Oudenbosch speelden eenige schooljon gens met een projectiel, dat een hunner ge vonden had. De 15-jarige T. Tak beging de onvoorzichtigheid er aan te draaien, waarop het voorwerp plotseling met een harden slag explodeerde. T. werd op slag gedood, terwijl drie andere knapen niet ernstig gewond wer den. FAILLISSEMENTEN. De Haarlemsche Rechtbank heeft op Dinsdag 21 Maart het faillissement van de nalatenschap van Dirk Dral Azn„ gewoond hebbende te Oost- zaan. Zuideinde A 125 uitgesproken. Curator Mr. W. N. Felhoen Kraal te Wormerveer. Rechter commissaris Mr. J. H. H. Hulsman te Haarlem. BEëEDIGD. De Haarlemsche Rechtbank heeft beëedigd als lid der Pachtkamer de heer H. van Riessen, wo nende te Heemskerk. Pakjes voor arbeiders in Berlijn en omgeving. Met het oog op het groote aantal pakjes, dat dagelijks als expressegoed per spoor naar Nederlandsche arbeiders in Berlijn of omgeving wordt gezonden, raden de Neder landsche Spoorwegen aan, dat degenen, die dergelijke pakjes verzenden, eerst aan den geadresseerde vragen, naar welk station zij het beste de pakketten kunnen sturen. Als dit nl. niet wordt vermeld, worden de pak ketten naar een centraal punt gezonden, vanwaar zij de geadresseerden slechts met veel vertraging bereiken. Wanneer men van zijn verwanten opgave van het station heeft ontvangen, vermelde men dus uitsluitend den opgegeven stations naam op de adreskaart. Men vuile de expresgoedkaart duidelijk in, bij voorkeur met machine- of anders met blokschrift. Tevens vermelde men op deze kaart de woorden: „Falls unbestellbar an Absender zurück", zulks om te voorkomen, dat het pakje verloren gaat, doordat de ge adresseerde verhuisd, vertrokken of door andere oorzaken niet te bereiken is. Voorts sture men in geen geval hetgeen nog al tijd veel voorkomt licht bederfelijke of breekbare waren, fleschjes, glazen potjes en dergelijke. KORT NIEUWS -Een bewoner van de Hudsonstraat te Amsterdam kwam tot een ontstellende ont dekking. De man, die zijn zoon, een 22-ja- rigen bontwerker en diens echtgenoote, tij delijk bij zich in huis had, wilde hen in hun kamer een kop thee brengen. Beiden lagen te bed en bleken buiten bewustzijn te zijn. Er werd een dokter gewaarschuwd, die bij beiden den dood, veroorzaakt door kolen dampvergiftiging, constateerde. In Den Haag henben onverlaten een 78-jarige weduwe vestolen -door een groot deel van haar inboedeltje uit huis te slee pen, toen zij voor herstel buiten de stad vertoefde. Bij een winkelier in de 2de Gouds bloemstraat te Amsterdam vervoegden zich drie personen, die zeiden van de politie te komen om een onderzoek naar onderduikers in te stellen. Na de huiszoeking miste de winkelier een bedrag van ƒ5000, dat de pseudo-politiemannen hadden meegenomen! In de bloembollenstreek staan de crocus- sen reeds in vollen bloei. (C.N.F./Stevens Pax c) SPORT EN WEDSTRIJDEN BOU W-K Ü.HOE l LfC IR 0 TE Ch Hi IK I t I Qwzt schriftelijke cursussen in WERKTUIGBOUWKUNDE leiden op voor vele beroepen van machinebankwerker af tot werktuig bouwkundig ingenieur toe. Wij leiden U langs den koristen weg naar een betere positie. Vraag nog van daag nadere inlichtingen en gratis toezending van ons ..Algemeen Prospectus". BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelveld 15 Amsterdam Handbal CONCORDIA SPEELT GELIJK TEGEN A.P.G.S. De Concordia-heeren hebben zich in den bit- wedstrijd tegen de hoofdstedelijke politiemannen kranig geweerd en na een achterstand van 53 tenslotte toch nog een eervol gelijk spel (5—5) behaald. De Concordia-dames moesten zich terdege in spannen om op eigen terrein Vriendschap de baas te blijven. Nadat de gasten, voor rust een 1—0 voorsprong hadden weten te verkrijgen, behaal den de rood-witten na goede schoten van de da mes Hagens, Handgraaf en Stuy een benauwde 32 zege. De Rapiditas-dames lieten het in de hoofdstad tegen Sagitta leelijk liggen en moesten na een wel wat onfortuinlijken wedstrijd, waarbij mej. J. Lucas in het doel geblesseerd raakte, met een 70 nederlaag genoegen nemen. In de tweede klasse is de prestatie van de Bato- öames in den kampioenswedstrijd tegen Carna wat tegengevallen. De Haarlemsche dames leden een kleine neder laag (21) en zullen Zondag a.s. tegen Olympia (Wieringerwaard) hun laatste kans moeten be nutten. Wel werd tegen het laatste Carna-doel- punt geprotesteerd wegens vermeend buitenspel, doch o.i. zal dit protest niet veel opleveren. De overige uitslagen luiden: Tweede klasse heeren: Ymond 2Rapiditas 114; H.O.C.Concordia 2 72. Derde klasse dames: Ymond 2—Rapiditas 4 20. („IJmuiden"); 4:J. B. Sluiter Jr. (Haarl. Dam club); 5: A. Ligthart („IJmuiden"); 6: B. J. de Boer (Wormerveer); 7: C. Suijk („IJmuiden"); 8: Yme de Jong („Oosterkwartier"); 9: P. v. d. Horst (Oostzaan); en 10: L. Ravenstijn (Alk maar). Reserves: H. de Boer („IJmuiden"), J. W. van Dartelen (Haarl. Damclub); J. Fritz („Wormer"); B. May („Zaandam"), Aebe de Jong („Oosterkwartier") en P, H. Meure (Haarl. Damciub). Zwemmen DE ZWEMCOMPETITIE BESLOTEN. Tot besluit van de zwemcompetitie 19431944 or ganiseerde D. W. R. de 5e ontmoeting in het Sportfondsenbad. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Begonnen werd met de 100 m. borstcrawl voor heeren junioren. G. Jongert van Zwemclub Haarlem behaalde den eersten prijs in den goeden tijd van 1 m 7.4 sec. Tweede plaatste zich W. Mathot van dezelfde vereeniging met een tijd van 1 m. 9.2 sec. Als derde klasseerde zich L. ten Berge, eveneens van Zwemclub Haarlem met 1 m. 9.9 sec. Bijzondere prestaties werden op het hierna komende nummer 100 m. rugslag dames niet verricht of het moest zijn de goede tijd van mej. Cassee die met 1 m. 28.3 sec. haar beste prestatie leverde en daarmede eerste werd. Mej. M. Jansen eindigde tweede met den tijd van 1 m. 31.6 sec. Een uitstekenden indruk gaf het zwemmen van de jonge zwemster mej. I. Donker van H.V.G.B. Slechts met 0.1 sec. achterstand op mej. Jansen eindigde zij als derde. Hierna kwamen de estafettes aan de beurt. Bij de 3 maal 66 m. wisselslag-estafette hee ren Junioren bleek de Zwemclub Haarlem over de snelste ploeg te beschikken. Door het goede zwemmen van Jongert in de borst- crawlbaan. wist Haarlem de overwinning echter veilig te stellen. Tijd 2 m. 21.8 sec. H.V.G.B. was tweede met 2 m 25 sec., terwijl de reserves van Zwemclub Haarlem derde waren met een tijd van 2 m. 27.7 sec. De win nende ploeg was als volgt samengesteld: H. Smits (rugslag), W. Solkamans (schoolslag) en G. Jongert (borstcrawl). Als laatste nummer vermeldde het pro gramma de 5 maal 66 m. borstcrawl-estafette dames. Dit is een felle strijd geworden tus schen de ploegen van D.W.R., H.P.C. en Zwemclub Haarlem In de eerste baan ver overde D.W.R. de leiding, doch reeds in de tweede baan was het H.P.C. dat zich naar voren drong en de leiding nam. Deze voor sprong kon worden behouden, zoodat de ploeg van H.P.C. het zwemcompetitiekampioenschap veroverde. Tijd 4 m. 15.8 sec. 2. D.W.R. 4 m. 27 sec 3. Zwemclub Haarlem 4 ra. 37.2 sec. De ploeg van H.P.C. was als volgt samengesteld: D. Sabells, N. de Geest, A. Wensing, K. v. d. Reep en I Smit. RADIO.PROGRAMMA DONDERDAG 23 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Spaansehe en Hongaarsche dansen. 7.00 B .NO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.- muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijke ochtendzang. (Van 3.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Licht orkest concert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest en gram.muz. 11.00 Gestalten uit de Duitsche let- 'erkunde van vandaag. 11.15 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Orkest Willy Berking. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Op bezoek bij de familie van den Akker. 13.10 Amusementsorkest en pianoduo. 14.00 Oudvaderlandsche folkloristen I. 14.15 Solisten concert. 15.00 Pianovoordracht. 15.30 En hier is de koffergramofoon. 16.00 Orkest Gerard van Kreve len en soliste. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Theo TJden Masman. 17.30 Departementen houden spreekuur. 17.40 Kwartet Corduwener. 18.00 BNO Pers overzicht. 18.05 Omroeporkest en solist. 18.45 Bran dende kwesties. 19.00 BNO Nieuws en act. be schouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio- Centrales. 19.15 Concertgebouworkest en soliste (in de pauze: Rond de ballingschap der Pausen). 21.30 Onbekend maakt onbemind. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Gevarieerd avondconcert. 23.2524.00 Kamermuziek van Schubert. HILVERSUM II% 301.5 M. 17.00 Gevarieerd kamermuziekconcert. 18.00 Be roemde orkesten o.l.v. beroemde dirigenten. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Zangpotpourri. 19.45 Amusements orkest. 20.15 De kosmische verbondenheid der oude Germanen I. 20.40 Allerhande voor allemaal. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en cult, berichten. Verduisteren van 19.00 tot 4.50 uur Dammen NEDERLANDSCHE DAMMERS IN WEE- NEN. Door den heer H, L. Phiüppo, bestuurs lid der Haarlemsche Damclub, die te Weenen werkzaam is, wordt onder de aldaar vertoe vende Hollanders intensieve propaganda ge maakt voor het damspel. Dank zij de be moeiingen van het Nederl. Arbeidsfront wer den de diverse „Lagers" voorzien van spel- reglementen. Vele fabrieks„lagers" hebben thans bloeiende damclubs en binnenkort zullen deze clubs tegen elkander in competitiever band uitkomen. WEDSTRIJD N.-HOLL.—AMSTERDAMSCH TIENTAL. De samenstelling van het Noord- Hollandsche tiental, dat op 7 Mei a.s. te Alk maar zal spelen tegen het vertegenwoordigend Amsterdamsch tiental om een door Amster dam beschikbaar gestelden wisselbeker, luidt als volgt: Bord 1: P. Beers (Z.-Scharwoude); 2: F. Raman (Haarl. Damclub); 3: H. Laros l\s uw winkelierU aan een busje Sukretten kan helpen, wees er dan zuinig mee, want het is nog evenals vroeger het ideale vervangingsmid del vGor suiker. Wie geen suiker md<7 gebruiken, kan zich onder inzending van een dok tersattest, rechtstreeks tot Chefaro Rotterdam wenden. Indien eenigs- zins mogelijk wordt hij dan regel matig aan Sukretten geholpen. Chefaro - Rotterdam

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2