Geïnterneerde Nederlandsche burgers op lava. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving door bemiddeling van het Internationale Comité van het Roode Kruis te Genève, uit Japan een opgave van namen van op Java ge- interneerde burger-personen van Nederland sche nationaliteit. De uitgewerkte lijst omvat de volgende namen met vermelding van leeftijd en beroep: Hansen. G. M. 25 klerk; Hoornweg, Gerrit 54 portier; Iioppe, A. B. H. 43 stemmer: Juller, J. T. 45 werkman; Ketwich J. H. van 33 chef; Klinkhamer, Abraham. 42 koopman; Kloots, H. W 41 accountant; I.aan C. H. 53 gepen sioneerd: Laat, Teunis van 57 makelaar; Lage- nraat, Anionic 41 fabrieksopzichter; Lagerwap, Daniel 55 klerk; Lakkerwa, N. J. 45 directeur; Lambert A. J. J. 36 verkooper; Lammers, J. G. 36 klerk; Lammers M. A. 29 klerk; Landal, Jack 22 zonder beroep; Landre C. G. 60 werk zaam op fabriek; Lang, Johannes de 33 ma chinist of ingenieur; Lange C. V. J. 20 student: Langkamp, A. A. 48 opzichter openbare wer ken; Lannoy, Charles de 19 student; Lans, Gerard 44 klerk; Laseur, Cornelis 57 accoun tant; Laterveer J. H. A. 43 directeur; Latlman. C F. 57 gepensioneerd; Lattman J. F. 25 3de machinist; Laurens J. C. 57 kierk; Lautersla- ger, P. F. 61 werktuigkundige; Lavalette. Ernst 54 klerk; Lavalette, P. B. 18 zonder be roep; Lebbe, J. H. L 53 advocaat; Leeman H. T. M. 42 chef; Leemans L. J. 57 klerk: Leenstra, Johannes 40 waker; Leenstra W. H. 19 student; Leer, Benjamin van 29 klerk; Leer, Simon van 23 zonder beroep: Leersum G. M. van 51 employé; Leeuw. F. W. E 20 pachter: Leeuwarden, A. L. van 27 opzichter; Leeuw. Joop de 60 musicus; Leeuwen T. A. van 28 leeraar; Leeuwen W. A. van 45 leeraar; Lefebre, J. J. L. 48 klerk; Lernmen, Servaas 23 klerk; Lent. Hendrikus van 43 hoofd-maehi- nist; Lentze, Jack 18 student; Leunissen, M. L. 17 student; Levison, M. A. 19 student: Leyder. A. A. F. 30 klerk; Leyzersvis, T. A. F 54 direc teur; Liefhout, Piet 33 4de machinist; Lind, Bram, 17 student; Lind. T. H. 50 makelaar: Linde, Abraham van der 52 waker; Linde. H. A. van der 19 zonder beroep; Lindeman, Hen- dricus 18 zonder beroep; Linden D. P. van der 53 klerk: Lint, Harry van der 18 student; Loderus, J. M. 51 gepensioneerd; Loriaux. Emiel 19 student; Lorje. Anthony 50 directeur; Lortscher. F. L. 52 2de machinist; Lugardie, W. C. G. 56 gepensioneerd; Lunsen, H. A. van 32 klerk; Luteyn, L A. 55 gouvernements ambtenaar; Lutjeveld, A. T, N. 60 pakhuis opzichter: Lutke-.Schipholt, G. H. W. 44 klerk; Luyn J. H. van 50 kok; Lyding. H. W. 40 vis- scher: Lysen, H. B. 20 klerk; Maahs E. H. 48 kapitein; Mainzer, Millie 50 werkman; Mak king, A. J. 40 directeur: Mameren. Cornelis 54 klerk: Man, Joost de 35. klerk; Mannetje, Krijn 't 38 zeeman: Mantingh. Engel. 61 adju dant-onderofficier; Marcus, Pieter 36 2de ma- chnist: Marion. P. G. J. 55 klerk: Markwat, Jan 55 kleermaker; Marsch. Jacob ter 60 koop man: Martens R. A 50 bewaker; Martijn, Ja cob 57 bewaker; Masthoff, J. A. B. 30 klerk: Matheron. G. A. 27 3de machinist; Matthias, J. H 31 makelaar; Meeng, J. E. 47 klerk; Meer, G. H. C. van 43 architect: Meertens, Bertie"27 machinist of ingenieur: Meertens F. A. 29 2de machinist; Meertens, H. A. M 59 klerk; Mees. F. G 25 werkman: Meesterman, Wilhelm, 49 portier: Meeverderi. E. A. van 52 makelaar; Meisenbourg, N. B. 41 klerk: Mellema. Antoon 38 bar-keeper: Mendels, Jaap 54 hotelhouder: Mendels. Louis 65 apotheker; Menke. H. H. 46 le machinist; Mens. F. J. van 41 klerk: Meule- man. Willem 44 adjunct-directeur; Meyer, F. H. G. 34 kaphuisopzichter: Meyer, J. A. J. 51 kok: Mever. J. H. 53 bewaker. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrij ging van nadere inlichtingen te wenden tot de 5e afdeeling van het informatiebureau van het Nederlands-he Roode Kruis. Dr. Kuyper- straat 9. te 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam. voornamen, geboortedatum, beroep werkgever en laatst bekende adres der ge- interneerden. Prof. dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga. Eervol ontslag als hoogleeraar. De burgemeester van Amsterdam heeft aan prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, op zijn verzoek, met ingang van 18 September a.s. eervol ontslag verleend uit zijn ambt van gewoon hoogleeraar aan de gemeente-univer siteit, onder dankbetuiging voor de door hem aan de universiteit bewezen diensten. Prof. dr. v. d. Bergh van Eysinga maakt deel uit van de faculteit der godgeleerdheid, waarin hij speciaal de uitlegging van het Nieuwe Tes tament. de oud-christelijke letterkunde, de al: cm een e godsdienstgeschiedenis en de ge schiedenis van den Israelietischen godsdienst doceert. In 1901 promoveerde prof. Van den Bergh van Eysinga tot doctor in de theologie en werd in hetzelfde jaar als Nederlandsch Hervormd predikant bevestigd te Oss. Voorts diende hij de gemeenten Helmond en Santpoort. In 1935 werd hij benoemd tot buitengewoon hoog leeraar aan de gemeente-universiteit te Am sterdam en in 1936 tot hoogleeraar aldaar. Sinds 1924 was hij tevens bijzonder hoogleeraar te Utrecht vanwege het Haagsch Genootschap. Door zijn vele publicaties verkreeg prof. Van den Bergh van Eysinga groote bekendheid. Als eindredacteur van het Nieuw Theologisch Tijd schrift heeft hij grooten invloed gehad op de moderne theologie en haar vraagstukken. VAREN, DAT IS LEVEN Een Hollandsche jongen behoort op de zee, Pak op dus je bultzak en vaar met ons mee. Aanmelding staat open voor iederen Nederlander van 17-45 jaar. Inlichtingen worden verstrekt door de Marineannahmestelle West für Germ. Freiwillige, Plompetorengracht 24, Utrecht, het SS-Ersatzkommando Niederlande: Den Haag, Korte Vijverberg 5; Nebenstellen: Amsterdam: Dam 4; Alkmaar: Langestraat 56; Groningen; Heerestraat 46; Enschede: Hengeloschestraat 30 en Heerlen: Saroleastraat 25 en door alle Haf en- en Ortskomman- danturen in Nederland. Vier bewo ners van Tolbert, gem. Leek, von den in een wei land eenige brand bommen. Een der projectielen brachten zij tot ontbranding. De gevolgen waren versdhrikkelijk.De 40-jarige J. v. d. Velde, vader van vier kinderen, de 16-jarige R. Wij- nalda en zijn broertje, de 14- jarige E. Wijnal- da, werden zwaar gewond naar het Academisch Zie kenhuis te Gro ningen vervoerd. Men vreest voor h"un leven. De 15-jarige S. v. d. Veen liep lichte brandwonden op. - Bij een win kelier in de 2de Goudsbloemstraat te Amsterdam vervoegden zich drie personen, die zeiden van de po litie te komen om een onderzoek naar onderduikers in te stellen. Na de huiszoeking miste de winke lier een bedrag van ƒ5000, dat de pseudo-politie- mannen hadden meegenomen' OOSTLAND ROEPT Stadsjongens stadsmeisjes, ook voor jullie is plaats in den Germaanschen Landdienst in West-Pruisen. Trekt er op uit en ziet meer van ons werelddeel. Leert daar het bóeren-handwerk, strijdt mee in den grooten prouctieslag voor ons Nieuwe Europa. Duizenden hectaren vruchtbare grond liggen te wachten op rappe .stoere handen. Door jullie arbeid in het Oosten help je mede de voedsel positie, ook van Nederland, te verzekeren. Als je goed gezond bent en kunt werken, zul ie daar boer of boerin kunnen worden. Meld je aan bij den Germaanschen Land dienst, Koningslaan 9, Utrecht. Consumptie-melk-centrale omgezet in een coöperatie De Concumptie-melk-centrale, die sinds het voerjaar van 1938 in het gebied van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, waarin de vier groote steden liggen, werkzaam is in het belang van re melkvoorziening, zal bin nen afzienbaren tijd worden geliquideerd, doch in de plaats daarvan zal het werk der C.M.C. worden voortgezet door de enkele dagen geleden opgerichte Coöperatieve- Melkafzet-Cenlrale. In de laatste jaren zijn van de tien orga nisaties, waarop de C.M.C. berustte, slechts een paar overgebleven, waardoor de C.M.C. ietwat in de lucht was komen te hangen. Bovendien is intusschen het Bedrijfschap voor Zuivel ingesteld, dat een deel van de taak van de C.M.C. heeft overgenomen. Daar echter het werk der C.M.C. door de boeren op prijs wordt gesteld, is gezocht naar een oplossing, waarbij deze zou kun nen voortbestaan. Zulk een oplossing nu is gevonden in de oprichting eener coöpera tieve vereeniging, waarbij de instemming van alle officieele instanties werd verkre gen. Reeds ruim 9000 aangesloten boeren hebben den wensch te kennen gegeven lid van de nieuwe C.M.C. te worden en deze kan haar werkzaamheden behoudens een klein gedeelte, dat in handen van het be drijfschap is gekomen op de gebruike lijke wijze voortzetten, terwijl de toeloop van leden nog steeds doorgaat. IJZER WARENHANDEL KRIJGT 300.000 BOETE. De N.V H. Houtappel te Maastricht, han delende in ijzer en aanverwante artikelen, werd door den inspecteur voor de prijsbe heersching veroordeeld tot een boete van 300.000.daar zij ongeoorloofde prijsver- hoogingen op nagenoeg alle door haar ver handelde artikelen bad toegepast Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter C van af Cra en Da tot en met Du. Karei Lotsy over mentale training en concentratie. Voor een geheel gevulde zaal er moes ten nog vierhonderd personen worden te leurgesteld sprak de heer Karei Lotsy, voorzitter van den N. V. B., Woensdagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw over het onderwerp „Mysterieuze krachten in de sport." De heer Lotsy, die door den afdee- lingsvoorzitter de heer A. van der Aart wel kom werd geheeten, constateerde bij den aanvang van zijn rede, dat men bij elke be schouwing steeds voor oogen houden moet, dat drie factoren als basis van de sport moeten worden beschouwd, n.l. techniek, tactiek en uithoudingsvermogen. De „mys terieuze krachten" besprak de heer Lotsy voornamelijk in verband met bijzondere prestaties, zooals het behalen van een kam pioenschap en het winnen van een landen- wedstrijd. In zulke gevallen spelen mentale training en concentratie een belangrijke rol. De mentale training heeft tot doel den geest meer efficient te maken. Door algeheele geestelijke concentratie kunnen, naar spre ker met voorbeelden aanhaalde, groote re sultaten bereikt worden en neemt men bijv. een oefening, dan is de tijdsduur van wei nig belang, maar wel de intensiteit, waar mede aan de oefening deelgenomen wordt. Spreker zette op duidelijke wijze uiteen, hoe hij tewerk was gegaan in de jaren, dat hij als leider van het Nederlandsche elftal is opgetreden. Door de mentale training ge lukte het het elftal tot een eenheid, een ho mogeen geheel te maken. Van groot gewicht was daarbij, dat een vriendschapsband ont stond, eenerzijds tusschen de spelers onder ling, anderzijds tusschen de leiders en de spelers. Den spelers werd voorts bijge bracht, dat zij een taak te verrichten had den, Spreker wilde in dit verband niet ont kennen, dat er hoogere dingen in de wereld bestaan dan de sporteer, maar hij meende dat het winnen van een interlandwedstrijd toch wel degelijk een factor van beteeke- nis is. Wat mentale training vermag heeft de er varing bewezen, welke de heer Lotsy be halve met het Nederlandsche elftal met HFC in de jaren 1921-'23 en met DFC vier jaar geleden heeft opgedaan. HFC en DFC kwamen een algeheele depressie te boven. Tal van andere voorbeelden noemde de heer Lotsy nog uit zijn practijk en daarbij bleek, dat men bij de voorbereiding voor een groot sche sportprestatie uiterst zorgvuldig te werk moet gaan, wil men het geestelijk even wicht in de ploeg niet verstoren. Spreker bepaalde zich niet tot voetbal, maar haalde o.a. ook ervaringen aan, die hij tijdens de Olympische Spelen van 1936 met de athle- ten en de zwemsters had opgedaan. Humo ristische staaltjes bleven daarbij niet ach terwege. De heer Lotsy legde er nog eens den na druk op, dat het „spelen met overgave" zoo belangrijk is, omdat het spel een afspie geling is van het dagelijksch leven. Hij wekte de sport- en clubleiders tenslotte op vooral in dezen tijd de sport onder de jeugd te blijven bevorderen. De boeiende en levendige voordracht van den heer Lotsy werd met een luid applaus beloond. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ouden bosch (toez.): Th. C. E. da Costa, cand. en hulppred. te Valkenswaard; aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd: A. Brill,cand. en hulppred. te Nieuw-Buinen. Bedankt voor Nieuw-Buinen F. H. J. Bik te Gieterveen; bedankt voor Ter- naard (toez.): J. N. de Ruiter te Sneek. Geref. Kerken Beroepen te Lippenhuizen- Hemrik (voor den evang. arbeid in de classis Heerenveen): K. S. G. Zijlstra, cand. en hulp pred. te Emmeloord (N.O.P.); beroepen te Nijmegen (2e pred.pl.): H. v. Rhijn te Roden. Bedankt voor Ommen (2e pred.pl.): J. F. Co lenbrander te Twijzel. ECONOMISCHE OVERTREDINGEN. De economische afdeeling der Haarlemsche politie heeft dezer dagen een caféhouder be keurd terzake prijsopdrijving bij den verkoop van sterken drank. Een kooper van vleeseb zonder bon kreeg eveneens een procesverbaal. Tegen een groentenhandelaar, die voor bieten een abnormalen prijs berekende, werd proces verbaal opgemaakt. Het te duur verhandelen van Belgische shag had voor een Haarlem- schen winkelier de gebruikelijke gevolgen. De ongewone opbrengst van een aantal kaartjes garen zal voorts voor een koopvrouw geen winst beteekenen, want#ook zij werd gever baliseerd. Door een Chinees wordt tenslotte deze reeks economische overtredingen besloten Deze uitheemsche koopman verkocht allerlei lekkernijen zooals drop, chocolade, toffees en Frujetta tegen ongeoorloofde prijzen. Het bleek uiterst moeilijk om hem zijn verkeerde handelwijze aan het verstand te brengen. SPORT EN WEDSTRIJDEN Waterpolo D.W.K. 3—HAARLEM 2 3—2. Voor de polo- competitie van den zwemkring Haarlem, werd in het Sportfondsenbad, de wedstrijd D.W.R. 3 Haarlem 2 gespeeld. Nadat het spel eerst gelijk opgaat en De Brie eenige goed geplaatste schoten weet te stoppen, terwijl de aanvallen op het D.W.R,-doel wegge werkt worden door D.W.R.'s achterhoede, weet Kollerie met een goed geplaatst schot den bal in te schieten. Direct hierop scoort Schuiten (Jlaarïem) den gelijkmaker. Na de rust wordt door toedoen van Pieters de stand opgevoerd tot 31 en weet Schuiten de DWR-keeper nog één maal te passeeren, zoodat het einde komt met Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het programma van den Nederlandschen Korfbal- bond luidt als volgt: Eerste klasse: Oosterkwar tier ID.E.D. I; Koog Zaandijk IS.V.K. I. Tweede klasse B: LutoAllen Weerbaar I; Groen Geel IOosterpark I; Amsterdam Zuid INieu- wendammer'nam I. Tweede klasse C: Swift 2— D.T.T. 2; Westerkwartier 2D.E.D. 2; Archipel 2 —Koog Zaandijk 2. Derde klasse E: Luto 2T. H B 1 Voor de afdeeling ..Haarlem" van den Neder landschen Korfbalbond zijn vastgesteld: Na-competitie N.K.B.'ers: Watervliet TAuro ra I. Eerste klasse: Sport Vereent 2—Watervliet 2; Nieuw Flora IOosterkwartier 3; Haarlem 2 —Animo Ready I. Derde klasse: Haarlem 3T. H.B. 3; Aurora 3Watervliet 6; Aurora 4Oost hoek 3. HET ZUIDEN I EN P.S.V. I KAMPIOEN. Door een 31 overwinning op Deetos I behaalde het Zuiden I het kampioenschap van de eerste klasse van Zuid-Holland. Sinds 13 jaar geleden was het aan dit 12-tal niet gelukt om op de eere- titel beslag te leggen. P.S.V. I won met 80 van Odilo. en werd daardoor wederom kampioen van Het Zuiden. Voetbal HET PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Om het kampioenschap van Nederland worden gespeeld de wedstrijden VUC—Heracles en De VolewijckersHeerenveen. Voor de bekercom petitie staat op het programma: EDOElinkwljk. StormvogelsHercules, Alc. Victr.De Kenne- mers. Hilversum—Haarlem, HBCRCH, DEM— Beverwijk, VVBBloemendaal, O G.IEV, VI. Vogels—Halfweg, DIO—TYBB, EHS—Zandvoort- meeuwen, THE-Aalsmeer DCODSSH, Lijnden —SNA. Ripperda I speelt a.s. Zondag een vriendschap- pelijken wedstrijd tegen DWS II in het Noorder Sportpark. DE HEER G. W. DE KORTE OVER DE TOETSA VONDEN. „Geheel en al tevreden met het resultaat van de toetsavonden voor voetballers zijn we niet", vertelde ons de heer G. W. de Korte, voorzitter van de Scheidsreehtersgroep Haar lem, die ook dit seizoen spelers getest heeft op de spelregels. „Op den laatsten avond waren er zelfs deelnemers, die veel fouten maken. Aan den anderen kant hopen we toch, dat de bijeenkomsten vruchten zullen afwer pen en dat de clubbesturen er toe over zullen gaan, cursussen voor spelers te organise'eren. Uit de antwoorden op de toetsavonden bleek wel eens, vertelde de heer De Korte verder, dat de spelers eerst gaan voetballen en dan aan de spelregels denken. In andere spelen, noem maar ganzenborden, leert men toch eerst de regels en gaat dan spelen, doch bij voetbal denkt men er vaak anders over." Zet de scheidsreehtersgroep de toets avonden voort „Ons plan is ook in de toekomst aan dit onderdeel groote aandacht te besteden, doch we hopen dan op meer medewerking van de besturen der vereenigingen. In de eerste plaats kunnen zij er toe over gaan, cursussen te organiseeren. Dat is niet van belang voor een volgenden wedstrijd van de Scheidsreehters groep. maar in het bijzonder voor de jongens, die zich iederen Zaterdag of Zondag aan de sport wijden. Mogelijk zal dan de belangstel ling voor de toetsavonden in de toekomst grooter zijn dan op die in deze maand. Ver moedelijk zullen er andere spelers als afge vaardigde van hun vereeniging optreden, waardoor de animo grooter zal worden," be- slOQt de heer De Korte. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 24 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Walter Pörschmann speelt. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Omroeop Volkszang koor en piano. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progi.over- zicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte ochtendklan ken. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Amusementsorkest en gram.muz. 9.45 Godsd. iUtz. 10.15 Salonorkest. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Carnaval. 12.00 Almanak. 12.15 Orgelspel. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt 13.05 Ork. Gerard van Krevelen en dameskoor „Aethercharme". 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 De film band rolt16.45 BNO Nieuws. Ca. 17.00 Die lustige Witwe, operette. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Licht sympho- nisch vooravondconcert 18.45 Wat doet de direc tie van den landbouw. 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 19.15 af al leen voor de Radio-Centrales. 19.15 Cabaretprogr. 19.45 Dc sociale voorman. 20.00 Van 't een op t ander. 22.00 BNO Nieuws en cult. ber. 22.15 Wal sen van Zichrer. 22.4524.00 Hand in hand. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Hongaarsch Orkest Bandi Balogh. 17.30 Soldatenfunk ..Nord-West". 18.30 Orgelspel. 19.00 BNO Nieuws en act. bechouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 ..Carmen", verkorte opera. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Smetana-Dvorak-concert. 21.45 Avond- wijding 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2