Haarlemsche Cour an KEURINGEN Hongarije en het Oostelijk front. Nieuwsblad voor Noord-Holland Cassino een stalen muur. Nieuwe Hongaarsche kabinet beëedigd. 289e Jaargang No. 71 Onreaux: Groote Houtstraat 33. rel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Uaarleinsche ct, Haarlem BiMtantoor, Soeodaplein Tel. 12230 Hootdredactcnr: r. C. Derks Vrijdag 24 Maart 1944 Verschijnt riag^Uks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor XJmuiden; Rembrasdfiaan IJmuiden-Oost Uiig.: Graf. Bedrijven Damiate, Baarleam K 1S97 Zware wisselvallige gevechten aan den Dnjestr en in den sector Proskoerof-Brody. Garnizoen van Kowei onderscheidt zich. Bij nieuwen aanvai op Frankfort 55 vliegtuigen neergeschoten. De groote strategische beweging van de Duitschers in het Oosten behoort zonder twijfel mede tot de anti-invasiemaatrege- len van de Duitsche oorlogvoering, schrijft Martin Hallensleben, de militaire corres pondent van het D.N.B. Hij vervolgt: Hoe meer het Oostelijk front zich van de eigenlijke krachtcentra van het bolsjewistische oorlogspotentieel over uitge strekte verwoeste gebieden naar het Westen verplaatst, des te meer treden de voordeelen aan het licht, die de strijd op de binnenste linie den Duitschers verleent. De Sovjets zul len weldra in een dwangpositie geraken. Zui ver geografische redenen alleen reeds steunen deze opvatting, doch daar komt nog iets an ders bij. bied liet neerwerpen, heeft hij probeeren te onderzoeken, in hoeverre het vliegtuig de taak van een bijzondere artillerie zou kunnen ver vullen. De bombardementen hebben echter niet aan de verwachtingen voldaan. Stimson, de Amerikaansche minister van oorlog, heeft verklaard, dat de stellingen der Amerikanen in Cassino altijd nog „precair zijn. Hij voegde hier aan toe: „De wijze, waar op de Duitschers zich hier verdedigen, moet ons weer eens nuchter laten beoordeelen, hoe sterk de vijand nog is. Een spreker voor den Britschen omroep ver klaarde, dat er tot nu toe in dezen oorlog voor de Engelschen nog niet zoo een moeilijke taak is geweest als de strijd om Cassino. Men kan tegen de daar in den strijd gebrachte Duitsche troepen slechts de beste eigen troepen in het veld brengen. Hij zeide verder, dat de beste Geallieerde troepen onder generaal Clark, die Hoe meer de operaties bepaalde gebieden daar strijden, niet de Amerikaansche zPn- doch van Europa naderen, des te sterker moet de kracht van die oorlogvoerende partij merkbaar worden, die sinds meer dan een jaar onge woon zuinig met haar strijdkrachten is omge gaan, want hij heeft alles, wat zij aan poten tieel in de weegschaal kan werpen, in zekeren zin klaar voor het grijpen. In dit verband krijgt het feit der bekend making van het geconcentreerde gebruik van alle Hongaarsche hulpmiddelen voor den gemeenschappelijken oorlog een op merkelijk relief. Overwegingen van militaire veiligheid heb ben nu eenmaal in eiken oorlog den natuur lijken voorrang boven alle andere. De rol van Hongarije voorloopig uit zuiver militair oogpunt gezien wordt door de ruimte be paald. In militaire kringen te Berlijn acht men het hierover te Boedapest uitgegeven commu niqué van beteekenis omdat daaruit blijkt, hoe sterk de eensgezinde oorlogsinspanningen der mogendheden van het Pact van Drie zich on derscheiden van die der tegenpartij. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Op de Krim werden Sovjetaanvallen bij Kertsj en op het Siwasj-bruggehoofd door Duitsche en Roemeensche troepen afgeslagen. Vrij zwakke vijandelijke aanvallen op onze bruggehoofden aan den benedenloop van den Oekrainschen Boeg bleven zonder resultaat, evenals eenige pogingen om de rivier over te steken. Tusschen den middenloop van den Oekrainschen Boeg en den Dnjestr, aan den Dnjestr zelf en in het gebied Proskoe rof-Brody woeden nog steeds zware, wis selvallige gevechten met overmachtige vijandelijke strijdkrachten. Daarbij werden 34 vijandelijke pantserwagens stukgescho ten. De Unteroffizier Rodewald van den berich tendienst van een grenadiersregiment vernie tigde in deze gevechten binnen 45 minuten vijf Sovjetpantserwagens van dichtbij. Het garnizoen van Kowel sloeg nieuwe aanvallen der bolsjewisten af en schoot van de tien vijandelijke pantserwagens, die de stad waren binnengedrongen, er zes stuk. Ten Noordwes ten van Kowel brachten onze troepen den op- dringenden vijand na zwaren strijd tot staan. Ten Zuidoosten van Witebsk mislukten nieuwe door pantserwagens gesteunde door braakpogingen der bolsjewisten. Aan het Nar. wafront viel de vijand meermalen tevergeefs aan. Bij de zware afweergeveehten in het Zuiden van het Oostelijk front heeft zich het 850e regiment grenadiers onder bevel van luit.- kolonel Schmid bijzonder onderscheiden. Bij Cassino stortten verscheidene door pant serwagens gesteunde aanvallen op het Noor delijke deel van de plaats in ons geconcen treerd afweervuur ineen. Aan de Adriatische kust werden vijandelijke aanvallen afgeslagen en bij geslaagde eigen stoottroepaeties ver scheidene steunpunten van den vijand opge blazen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers vielen op 22 Maart met gebruikmaking van een gesloten wolkendek de stad Berlijn aan en lieten zonder grondzicht lukraak brisant- en brandbommen op verscheidene woonwijken vallen. In weerwil van de ongunstige afweer- omstandigheden werden door luchtdoelgeschut 19 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 13 vier motorige bommenwerpers, neergeschoten. Na storingsaanvallen door eenige vijandelijke vliegtuigen op plaatsen in midden-Duitschland ondernamen formaties Britsehe bommenwer pers Woensdagnacht terreuraanvallen op plaat sen in het Rijn-Maingebied, vooral op Frank fort aan de Main. In het stadsgebied werd aanzienlijke schade aangericht. De bevolking leed verliezen. Nachtjagers en luchtdoelge schut vernietigden hierbij 55 viermotorige ter- reurbommenwerpers. De eerste luitenant Becker, bestuurder bij een eskader nachtjagers schoot in een enkele vlucht vijf vijandelijke bommenwerpers neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen met goed gevolg afzonderlijke doelen in Londen aan. Bewakingsvaartuigen der marine schoten voor de Nederlandsche kust van drie vergeefs aanvallende vijandelijke vliegtuigen er twee neer en het derde in brand. Cassino. De tijdens de geconcentreerde Geallieerde bombardementen op het gebied van Cassino opgedane ervaringen zouden wel eens van be- slissenden invloed kunnen zijn op de aan staande invasie-operaties, aldus de luchtvaart medewerker van de Yorkshire Post. Toen ge neraal Eaker zijn vliegtuigeskaders driedui zend maal liet opstijgen en bommen op dit ge de Nieuw-Zeelanders en Britten en dat der halve de Amerikanen uit de linies zijn terug getrokken. De Rijksbestuurder heeft Woensdag middag 5 uur ministerpresident Sztojay en de leden van de nieuwe regeering in audiëntie ontvangen. Na de audiëntie legden minister-president Sztojay en de ledon van de regeering in de ceremo- nieele zaal van de Koninklijke burcht in handen van den Rijksbestuurder den ambtseed af. De leden van de regeering hebben na de eedsaflegging onder voorzitterschap van Sztojay in het paleis van den minister president hun eersten ministerraad gehouden. Minister-president Sztojay begroette de leden van de regeering en gaf uiting aan zijn ver trouwen in zake het succesvolle optreden van de regeering, waarmede de andere re- geeringsleden instemden. In den minister raad, die uren duurde, bespraken de leden van de regeering de dringendste actueeie aangelegenheden. Zomertijd in Duitschland. De zomertijd begint dit jaar in Duitschland op 3 April des ochtends om twee uur. Op dit tijdstip zullen de wijzers van alle uurwerken een uur vooruit gezet worden. In Noorwegen zal dit ook gebeuren. INDISCHE EMIGRANTENREGEERING. D. Nederland heeft zijn overzeesche ge bieden in Oost-Indië door eigen schuld ver loren. Twijfel daarover kan niet bestaan. Toen in December 1941 het conflict in den Pacific scherpere vormen aannam, toen het duidelijk werd dat de Amerikaansche gebieden aldaar een zeer kwade kans liepen en dat Japan zou pogen, de Britsehe vloot basis Singapore te vermeesteren, heeft de Japansche regeering overduidelijk te ken nen gegeven, dat zij geen oorlog met Neder land of Nederlandsch Indië wenschte. Onder die omstandigheden was een neutraliteits- verklaring van Nederlandsche zijde een daad van wijs beleid geweest. Het werd evenwel een oorlogsverklaring (nog voordat Engeland of Amerika aan Japan den krijg verklaard hadden), waarmede de Ned. In dische regeering de taak op zich nam, En geland en Amerika in hun oorlogsvoering te steunen, het eigen gebied te verdedigen en Japan ter zee te bestrijden. De gevolgen waren ruineus. Reeds was de luitenant-gouverneur-generaal Van Mook naar Amerika overgestoken, om te trachten, daar vliegtuigen voor de verdediging van Indië te verkrijgen: Men weigerde beleefd maar zeer beslist. Van Engeland viel ouder gewoonte al even weinig te verwachten. Ned. Indië, zonder voldoende verdediging in de lucht, met een vloot, die tientallen ja ren een aanfluiting was geweest voor ons aanzien in het verre Oosten, kreeg den oor log waarom het verzocht had: de kruisers Java en Sumatra alsmede een aantal an dere oorlogsbodems gingen in de Javazee naar den kelder en een maand later was Ne derlandsch Indië door Japan bezet gebied geworden, waaromtrent de Japansche mili taire woordvoerder verklaarde: „Het is jammer, dat Nederlandsch Indië, waarvan Japan slechts economische samenwerking heeft geëischt, zich tot werktuig van het Anglo-Amerikaansche imperialisme heeft laten maken. Daardoor is het voor altijd van het moederland losgescheurd. Wij den ken er niet .aan, het aan Nederland, welks regeering machteloos is, ooit terug te geven." De tijd zal leeren, of de Japanner niet meer gezegd heeft dan hij kon verantwoor den, maar in één ding heeft hij gelijk: Ne derlandsch Indië heeft zich tot werktuig ge maakt van het Anglo-Amerikaansche be lang en heeft daarvoor deze overzeesche ge westen als prijs moeten betalen. De heer Van Mook, van huis uit Direc teur van het Departement van Economische Zalcen te Batavia, is na den val van Indië de leider geweest van een comité van Ned. Indische emigré's, dat zich tot hoogen plicht heeft gesteld, Insulinde eenmaal weer onder Nederlandsche vlag te brengen. De heer Van Mook is de man, die destijds economi sche onderhandelingen met Japan nimmer KORT NIEUWS De Finsche gezant te Boefca- rest heeft Maar schalk Antonescu het Grootkruis met de zwaarden van het Finsdhe Vrijheidskruis overhandigd. De Ameri kaansche duikboot Scorpion is over tijd en moet als verloren wordeh beschouwd. Ergens in En geland zijn bij een opleidingsma noeuvre door een onverwachte ex plosie van patro nen 29 Ameri kaansche soldaten gedood. De Koerden in Noord Irak hebben geweigerd, met de regeering samen te werken. Gewapende groe pen gaan voort, aanslagen te ple gen op Britsehe autocolonnes, die wapens en levens middelen naar de Sovjet-Unie ver voeren. De Britsehe Admiraliteit heeft medegedeeld, dat het fregat „Gould" verloren is ge gaan. De stoomtram Groningen-Drach- ten is door tot nu toe onbekende oorzaak in Opende ontspoord. De ma chinist, de 56-ja- rige gehuwde A. Kampen, sprong van de locomotief, doch kreeg ernstig letsel. In het zie kenhuis te Hee renveen is hij eenigen tijd later, zonder tot bewust zijn te zijn geko men, overleden. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. SS-Yrijwillige-pantsergrenadiers-brigade „Nederland". Bij de afweergeveehten in het gebied van Leningrad hebben de manschappen der SS-Vrijwillige-pantser- grenadiers-divisie „Nederland" zich onderscheiden. De brigade-commandant, SS-Oberführer Wagner, die zelf het Rid derkruis draagt, reikt aan zijn mannen het IJzeren Kruis uit. (SS PK Wisniewski/O/H P. c) Het SS-Ersatzkommanda deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een EXTRA KEURING gehouden worden op Zaterdag 25 Maart van 9 tot 14 uur te Amsterdam, Dam 4 en op Maandag 27 Maart van 9 tot 14 uur te Den Haag in een der zalen van AMICITIA, Westeinde 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen? worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der oplei ding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrij gesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Gratis reisbilletten voor de heen- en terugreis zijn verkrijg baar bij de navolgende Nebenstelle der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, ïleerestraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando Korte Vijverberg 5, Den Haag Bij onze Vrijwilligers. SS-grenadiers stormen voorwaarts, om dan een concentrisch vuur op den vijand te openen. (SS PK Grönert/O/H P. c) tot een goed einde wist te brengen, hij had als eerste adviseur van den toenmaligen landvoogd een groot aandeel in het besluit, dat tot de oorlogsverklaring aan Japan leid de, trad daarna op als leider van de af dee ling Koloniën der uitgeweken Nederland sche regeering te Londen en fungeert sinds dien, als gezegd, als leider van het in Australië vertoevend comité van Ned. Indi sche uitgewekenen. Als directeur van het departement van Economische zaken heeft hij wellicht een goeden staat van dienst, doch als staatsman is zijn figuur minder aantrekkelijk en behoort hij tot de poli tieke schoenmakers onzer dagen, die beter hadden gedaan, bij hun ambteliike leest te blijven. Deze heer Van Mook heeft zich tiians ge zet aan de voorbereiding van de tot stand koming eener emigrantenregeering van Ned. Indië, die voorloopig in Australië zal resi- deeren. Aangezien deze regeering, die in Juni haar werkzaamheden zal aanvangen, voorshands weinig kan uitrichten voor het oogenblikkelijk welzijn van het gebied, dat door onverstand en kortzichtigheid verloren ging, houdt zij zich bezig met de toekomst, in het bijzonder met de waag, wat straks gedaan zal moeten worden, om Insulinde weer tot Nederlandsch gebied te maken. En het is schoon en verheffend, daarbij den heer Mook te hooren verklaren, dat het niet in de bedoeling ligt, de herovering van In dië over te laten aan de Geallieerden, docll dat deze taak aan Nederland zelf voorbe houden is. Daartoe zou, „na de bevrijding van Nederland" een zeer sterke troenen- macht in het vaderland worden gemobili seerd. In Londen heeft men zelfs al gespro ken van een contingent van 400.000 a 500.000 man. En om eventueele zwarte ge dachten maar dadelijk te coupeeren voegde de heer Van Mook er bij, dat de vraag, of de Geallieerden Ned. Oost Indië in zijn ge heel weer aan Nederland zouden terugge ven, zelfs nooit ter sprake is gekomen. M. a. w. Engeland noch Amerika verlangen ook maar één sawah of rubberboom van ons In sulinde. Maar nu staat één ding vast: als alles zou loopen als de heer Van Mook het wenscht, als het nog eens tot een bevrijding van Ned. Indië zou komen, dan zou dit het werk zijn van Amerika en van Engeland. Want een oorlog tegen Japan is nu eenmaal een zee-oorlog en een lucht-oorlog, een oorlog met schepen en met vliegtuigen. Die Ne derland niet heeft. Die Nederland zich niet in afzienbaren tijd zal kunnen verschaffen. Dat half millioen soldaten zou dan ook al leen emplooi kunnen vinden in dienst van de strijdkrachten der Geallieerden ter zee of in de lucht, hetgeen er op neerkomt, dat zij om te beginnen zouden worden ingezet in den strijd om de Philippijnen, Guam en Wake, Singapore en Birma en al wat den Geallieerden zoo na aan het hart ligt en dat ten slotte de rest van wat er van dat half millioen nog over zou zijn misschien zou mogen deelnemen aan de bevrijding van Indië. Maar kan zelfs de heer Van Mook aannemen, dat Engeland en Amerika dan zouden redeneeren: Hier hebt gij In dië. dat door ons, met onze schepen en met onze vliegtuigen op de Japanners is her overd, terug, gratis voor niemendal? Koin, kom, is dat niet wat al te mild geoordeeld over Engelsch-Amerikaansch altruïsme en ligt het niet meer in den loop der dingen, dat Londen en Washington zichzelf het loon voor hun hulpvaardigheid zouden verschaf fen in den vorm van een paar groote Soen- da-eilanden en een stuk of wat Molukken, een brokje Banka en een kluifje Nieuw Guinea? We kennen immers langzamerhand! den gebiedshonger van Amerika en wat En geland in den loop der eeuwen op dit ge bied gepresteerd heeft, daar zwijgen we maar over. We zitten er met Indië leelijk tusschen. Buiten onze schuld. Het meest door de schuld van hen, die tijdig de wijk naar Australië en naar Londen namen, en die nu bij voorbaat beschikken over een half mil lioen Nederlandsche soldaten. Wat zeggen onze onderduikers er wel van?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1