z s Dmam R R( g WICKS es es 0) u es cs i-9 S3 CS CS N C m u „De groote wereld." „Het Amsterdamsch Tooneel" in den Stadschouwburg. Over de verhouding van auteur en uitgever zouden drama's te schrijven zijn, als men de verhalen der auteurs gelooven mag kluchten wanneer men mag afgaan op hetgeen uitgevers omtrent de auteurs te vertellen hebben. Zoo brak Fr. Michael dus feitelijk de corpssolidari- teit toen hij schrijver werd van een blijspel dat de geschiedenis van het manuscript „De groote wereld" behandelt. Stefan Horn tracht tevergeefs zijn werk uit gegeven te krijgen bij zijn aanstaanden schoon vader Frans Emil Stein. De toekomstige familierelatie heeft bij den ouden heer niet den minsten invloed intuïtief voelt hij dat Horns manuscript niets voor het publiek zijn kan. Enthousiast is hij echter voor het plan van een oudere, licht ontvlambare dame, mevr. von Cammerer, die kennis heeft ge maakt met den beroemden kunstschaatsen rijder Alvera en nu meent dat een laten ver schijnen van de memoires van deze voor het publiek zeer belangwekkende figuur, die naar zij beweert met vorsten, ministers en andere aanzienlijke persoonlijkheden al schaatsen rijdende heeft verkeerd, voor de uitgeverij on getwijfeld een geweldig succes zal worden. Deze memoires bestaan evenwel niet Al vera is een nuchter man. die niets voor het schrijven van een dergelijk onzakelijk boek voelt en die ook niet bereid is er de bouw stoffen voor te verschaffen. Maar ondertusschen is de reclame voor en de verkoop van zijn werk „De groote wereld" al begonnen. Op een gegeven oogenblik blijkt dan dat de uitgever zonder manuscript en vol bestellin gen z-it ten einde raad neemt hij dan Horn's werk maar, dat onder den vastgestelden titel verschijnen moet. Het gegeven is werkelijk geestig, maar toch Wat schraaltjes voor drie bedrijven. Daardoor komt het wel dat de schrijver allerlei tafereel tjes geeft die met den logischen ontwikkelings gang weinig of niets te maken hebben. Zoo in het laatste bedrijf bijvoorbeeld het bezoek van den horoscooptrekkenden auteur Lenz, een op zichzelf toch wel grappige scène. De dialoog was in het tweede en vooral in het derde bedrijf beter dan in het eerste, waar hij soms een wat doffen en omslachtigen in druk maakte. Het spel viel over het geheel te loven. Anton Roemer was een gezeten, zakelijke en toch mensehelijke uitgever: Jan van Ees een goed getypeerde, bescheiden en toch zelfbewuste, sympathieke schrijversfiguur. Ook Henri Eerens' Alvera, de kunstschaatsenrijder en zijn partner van Ellen de Thouars voldeden goed. Tillv Périn-Bouwmeester had van mevr. von Cammerer een geestige creatie gemaakt die van het moment van haar opkomst af het too neel vulde met haar prachtige aanstellerij in kleeding, gebaar en taal. Verdere vermelding verdienen voorzeker nog Stein's dochter Carla, Horn's aanstaande, van Myra Ward, vlot en charmant, en Johannes Lenz, de maniakale astrologische schrijver door Johan te Wechel. B. VEURMAN. Corry Koppen.Wiep Zijlstra. De pianisten Corry Koppen en Wiep Zijlstra maakten verleden jaar, als duo op twee piano's een goed debuut. Dit succes schijnt hun samen werking geconsacreerd te hebben: in ieder geval de combinatie is er door verstevigd, en daaraan danken wij een in vele opzichten be langrijken muziekavond in het Gebouw van den Nederlandschen Protestantenbond te Heemstede. Eén ding was jammer, n.l. dat de concert geefsters in hun ijver het programma te zeer overladen hadden. Vooral het deel na de pauze werd, zonder mogelijkheid op spanning, gerekt door de Trois Rhapsodies van Florent Schmitt drie stukken die genoeglijk doordeinen in wals maat. en dit dan nadat daaraan vooraf gegaan was het Scherzo op. 87 van Saint-Saëns, een stuk dat ook in wezen een verkapte wals is. Aldus vier lijvige composities in eenzelfde wentelbeweging van een-twee-drie Zoo één stuk van Schmitt is wel heel aardig, want hij weet fijntjes op te bouwen en te combineeren alsook harmonisch geestige dingen te doen. Maar op den duur wordt het een obsessie al door, eindeloos lang, met datzelfde rhythme te worden bezig gehouden. Met meer belangstel ling hebben we geluisterd naar de Suite Mo derne van den Nederlandschen componist Hugo Godron. Deze schrijft minder glad dan Schmitt; nu en dan schijnt zijn inspiraite zelfs wel eens te stokken en heeft hij blijkbaar moeite om de onderdeelen aan elkaar te lij men; maar als hij op dreef is, doet hij interes sante dingen. Net als Poulenc gebruikt hij een allereenvoudigste thematiek, maar evenals deze componist, weet hij op zekere momenten de ontwikkeling geestig modern te kruiden. Een vondst in het werk is het volkslied-thema, dat zijn ontwikkeling krijgt in het derde deel. Met deze noviteit hebben Corry Koppen en Wiep Zijlstra een opmerkelijk succes kun- Den boeken. Zij speelden het stuk met een vlot entrain en trachtten zoo goed mogelijk de zwakke plekken te overbruggen. Een doorzichtig samenspel werd ook bereikt in de Sonate in G van Joh. Chr. Bach, lieve muziek van „rührende Empfindsamkeit". Maar juist om dit teere en elegante karakter is deze muziek zoo moeilijk in evenwicht te houden De Sonate in F van den 17e-eeuwschen Ita liaan Pasquini leek mij nog niet volkomen uit de verf; ik kreeg althans den indruk, dat deze vroege sonate-vorm. met zijn plotse wisselin gen van beweging, nog niet natuurlijk genoeg doorvoeld was. Dat kon men niet zeggen van het Scherzo van Saint-Saëns,waar men meteen inzat en dat men met gracieuse stuwingen klinkklaar en brillant ten einde bracht. Beide pianisten lieten zich ook solistisch hooren; Wiep Zijlstra met de Sonatine in D van Reger, wat behoudens de eerste twee dee- len een niet zeer dankbare opgave is, en Corry Koppen met Debussy's La fille aux cheveux de lin, Les collines d'Anacapri en Minstrels, waarmee zij eer kon inleggen. Hoofdzaak was echter beider samenspel, dat van inzicht en goede voorbereiding getuigde. Ik wil hopen dat hun combinatie van blijven- den aard zal zijn. Er was een schat aan bloemen voor de executanten. JOS. DE KLERK. Oherstleutnant Dr. Bake, drager van het Eikenloof met de zwaarden bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis, com mandant van een regiment zware pant serwagens, dat binnen 3JA week meer dan 500 pantserwagens en Sturmgeschütze, alsmede 400 Pak en stukken geschut ver nietigde, tijdens een terreininspectie. (PK Valtingojer/Atl/H P. c) De heer J. Rasch zeventig jaar. Bekend publicist op het gebied der volkskunde. Zondag 26 Maart hoopt onze stadgenoot de heer J. Rasch, die zich op het gebied der volks kunde zeer verdienstelijk heeft gemaakt, zijn zeventigsten verjaardag te vieren. De heer Rasch, die zakenman-in-ruste is, maakte in zijn vrijen tijd diepgaande studies van folklo- ristischen aard en op dit gebied zijn verschei dene publicaties van zijn hand verschenen. Den 26en Maart 1874 werd de heer Rasch te Monnikendam geboren. Hij bezocht te Amers foort de H.B.S., was daarna eenigen tijd als volontair werkzaam bij Stork en vertrok ver volgens naar Zuid-Afrika, waar hij in dienst trad van de Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij te Johannesburg. Hier kwam hij in contact met het Alg. Ned. Verbond en op deze wijze werd zijn belangstelling voor de volkskunde gewekt. Daartoe droeg bovendien bij zijn ontmoeting met den Vlaamschen folklo rist Jozef Cornelissen. Toen de heer Rasch in 1901 naar Nederland terugkeerde bleef hij zich naast zijn zakenleven op intensieve wijze met de studie der literaire volkskunde bezighou den. Wat zijn zakelijke loopbaan betreft zij medegedeeld, dat hij hier te lande achtereen volgens werkzaam was bij de Ned. Centrale Spoorwegmaatschappij te Utrecht, de Ned. Mij. voor Centrale Verwarming en Ventilatie te Amsterdam en tenslotte, tot 1934, als export- leider en procuratiehouder bij de Snelweger- fabriek firma Olland te De Bilt. Sedert drie jaar woont de heer Rasch te Haarlem. Door het contact met Jozef Cornelissen en andere Vlaamsche velksSerndigen kwam de heer Rasch op de gedachte een Nederlandsch folkloristisch tijdschrift op te richten gelijk Vlaanderen die reeds in meer dan één uitgave kende. In 1929 zag onder zijn leiding het tijd schrift „Eigen Volk" het licht. Later werd de naam herdoopt in „Ons eigen volk". Nog steeds voert de heer Rasch de hoofdredactie van dit belangrijke periodiek, waaraan tal van folklo risten van naam medewerken. De heer Rasch schreef een vijftal handboekjes, n.l. „Onze geboortegrond" (vragenboek) „Ons volksleven" (vier lezingen), „Nederlandsche folklore" (woor denboekje), „Ons volk" (handboek voor de Nederlandsche volkskunde), „Onze seizoen feesten" (oorsprong en beteekenis der feesten bij de verschillende jaargetijden). Thans heeft zich onder voorzitterschap van den letterkundige August Heyting een comité tot huldiging van den a.s. zeventigjarige ge vormd. Op een receptie, die Zondagmiddag van 3 tot 5 uur ten huize van den heer Rasch, Iordensstraat 38, wordt gehouden, zal een huldeblijk worden aangeboden. HET GILDE DER VESTIBULEDIEY'EN BLIJFT ACTIEF. Opnieuw heeft het gilde der vestibule- dieven van zijn aanwezigheid blijk gegeven door uit het perceel aan het Emmaplein 30 bewoond door de fam. G. een jas, een das en een hoed te ontvreemden. EEN WAARDEVOLLE BUIT. Wanneer de bewoners afwezig zijn dan is dit voor sommige lieden steeds een welkome aanleiding om hun duistere plannen ten uit voer te brengen. Zoo hadden zij een perceel aan de Romeinenstraat 5 tot doelwit gekozen. Door vernieling van een keukenraampje aan de achterzijde van de woning wisten zij bin nen te komen. De waardevolle buit omvatte diverse vloerkleeden, een electrische pen dule, een looper, 5 lakens, een muurkleed, enkele dekens, een hoeveelheid geconden seerde melk, een stofzuiger, twee spreien, een tafelkleed, een electrische kachel, een klok een slaapkamcrkleedje, een naaimachine, hoeveelheid busgroenten, gordijnen, mantels, jassen, japonnen en zwempakken. De politie stelt een onderzoek in. DIEFSTAL VAN TIMMERGEREEDSCHAP. De aannemer P. moest dezer dagen consta- teeren, dat onbekenden de deur van zijn timmerwerkplaats hadden opengebroken. De inbrekers waren verdwenen met 5 cirkel zagen en een ijzeren aandrijver. MEELDIEVEN IN ACTIE. Door den bakker v. d. G. werd bij de politie aangifte van het ontvreemden van een baaltje Zeeuwsche bloem gedaan. De daders wisten door een W.C.-raampje het perceel aan de Soendastraat binnen te komen. INBRAAK. Via een raampje verschaften enkele die ven zich dezer dagen toegang tot een café aan den Rijksstraatweg, bewoond door de weduwe K. De buit omvatte 10 flesschen wijn en 3 glazen bilartballen. Vechtpartij met noodlottig gevolg. Bakker staat terecht wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbend. Zaterdagavond 29 Januari ontmoette de een en twintig jarige bakker D. K. uit Vel- sen in een café aan de Leidschevaart azijn vriend B. en samen zochten zij vervolgens eenige Haarlems che café's af, om een meisje uit Beverwijk te ontmoeten. Zoo kwamen zij terecht in een café in de Koningstraat. In genoemde lokaliteit vertoefde ook de dertig jarige H. van Dijk. K. was eenigen tijd geleden tot een gevangenisstraf veroor deeld en hij was van meening, dat Van D. hem verraden had. Hierover ontstond een korte woordenwisseling en Van D. noodigde den ander uit mee naar buiten te gaan, om de zaak uit te vechten. Daar gaf D. K. van D. een klap in het gezicht, waardoor deze achterover viel en met zijn hoofd kwam hij op de tramrails terecht.-Van D. bleef liggen en was niet in staat, om op te staan. Toen kort daarop een tram naderde, legden be zoekers van het café hem op het trottoir en later brachten zij hem naar huis. Een dok ter werd gewaarschuwd, die een ernstige hersenschudding constateerde en overbren ging naar het St. Elisabeths Gasthuis nood zakelijk achtte. Daar is het slachtoffer vier en twintig uur later overleden. Wegens mishandeling den dood ten ge volge hebbend had D. K. zich voor de Haar- lemsche rechtbank te verantwoorden. Hij verklaarde eenige café's te hebben bezocht, om het meisje uit Beverwijk te zoeken en steeds had hij wat gedronken. In het café aan de Koningstraat zag hij Van D. aan het buffet staan en daar hij veronderstelde, dat deze hem verraden had, ging hij naar hem toe. Op verzoek van Van D. zijn zij naar buiten gegaan en daar kreeg hij een slag in het gezicht. K. sloeg terug met zijn volle hand op neus en lippen. Vermoedelijk stond v. D. op den rand van 't trottoir en kon zijn evenwicht niet houden, waardoor hij met zijn achterhoofd op de rails viel. Vervolgens is K. weggeloopen. De officier van justitie was van meening dat verdachte vechtlust getoond heeft door dat hij Van D. wilde ontmoeten. Op straat heeft hij den ander een geweldigen stoot ge geven. waardoor deze als een blok is geval len. Spr. achtte opzet van mishandeling aanwezig en eischte een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger, mr. B. W. Stomps merkte op, dat verdachte meegeholpen heeft de Beverwijksche schoone te zoeken. Zijn be doeling was niet Van D. te ontmoeten. Bo vendien heeft deze aan verdachte gevraagd mee naar buiten te gaan en daar heeft hij vermoedelijk den eersten stoot gegeven. Volgens pl. is er van noodweer sprake. Bo vendien heeft het slachtoffer een stap ach teruit gedaan, zoodat de dood een gevolg is van een handeling van Van D. Pl. conclu deerde tot vrijspraak en verzocht verd. on middellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank wees het verzoek af en be paalde de uitspraak op Donderdag 6 April. HAARI.EMSCHE RECHTBANK Zwijntjesjagers. De 19-jarige Haarlemsche banketbakker P. J. M. stond terecht terzake het plegen van een aantal rijwieldiefstallen in Haar lem en omgeving. In totaal zouden er door hem 10 rijwielen zijn ontvreemd. Er was een gunstig reclasseeringsrapport ingewon nen, zoodat de officier een gevangenisstraf van 8 maanden met toepassing der gratie clausule eischte. De 20-jarige huisschilder C. B. L. zou zelfs niet minder dan 20 rijwie len hebben gestolen. Tegen hem luidde de eisch 1 jaar en 6 maanden, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. Looddiefstal. De Haarlemsche grondwerker W. B. ver schafte zich in den nacht van 1 Februari via een kelderraam toegang tot een perceel aan den Kerkweg te Zandvoort, waar hij een aantal looden buizen en kranen ontvreemd de. De man, wiens strafregister vóór 1937 reeds 10 vonnissen vermeldde, hoorde ee:i gevangenisstraf van 6 maanden tegen zich eischen. DE HEER P. J. M. LEEUWENBERG OVERLEDEN. In den ouderdom van 78 jaar is alhier over leden de heer P. J. M. Leeuwenberg, oud directeur en gedelegeerd commissaris van de N.V. Simplex Machine- en Rijwielfabriek N.V. te Amsterdam. Bijna vijftig jaar geleden richt te de heer Leeuwenberg de fabriek in Utrecht op, welke in 1896 naar de Overtoom te Am sterdam is overgebracht. Tallooze jaren was hij directeur en den laatsten tijd gedelegeerd commissaris. Veel heeft de heer Leeuwenberg gedaan voor de R.A.I. (Rijwiel Automobiel In dustrie), van welk bestuur hij deel uitmaakte en dan heeft hij zijn steun verleend aan de tot standkoming van het gebouw aan de Ferd. Bolstraat. Verder had de overledene eenige jaren zitting in cfe Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam en in het bestuur der R.K. Vereeniging van Werkgevers. Sedert 1909 woont de heer Leeuwenberg in 't geannexeer de gedeelte van Heemstede. De teraardebestelling is bepaald op Zater dag a.s. om half twaalf op het R.K. kerkhof St. Bavo te Heemstede, nadat in de Kathe drale kerk de uitvaartdiensten zijn gehouden. HONINGBIJEN WORDEN UIT HUN WINTERRUST GEWEKT. Ook de honingbijen zullen een belangrijk aandeel hebben in het slagen van de oogsten. Daarom is het noodig, dat zij zoo spoedig mo gelijk uit hun winterrust worden gewekt, om de bloemen op te zoeken. Het bestuur van de afdeeling Haarlem van de vereeniging tot be vordering van de bijenteelt treedt daarom weer actief op en organiseert binnenkort rei zen naar boomgaarden en koolzaadvelden. Voorts wordt Dinsdag a.s. voorjaarssuiker aan den imker beschikbaar gesteld. PERZISCHE KLEEDEN EN SARONGS GESTOLEN. Ingebroken is in een winkel aan de Kleine Houtstraat, waar zes Perzische kleeden en drie Indische sarongs gestolen zijn. ZEI DC DOKTER KALKmetD Ais de dokter kalk voorschrijft, den doet U het best, DAGRAVIT te nemen. Lekkere, gemakkelijk in te nemen kalktabletten, met Vitemtne D! D A. de Graaft Hardel A UtcHist'fe DAGRA C.V.. Pcttb ÓOS, A'tfant-C. U CS Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het morgen Zaterdag de beurt aan het restant van de ietter D vanaf Dij en E tot en met Er. DE PAASCHVACANTIE. Voor de middelbare en U.L.O.-scholen be gint de Paaschvacantie op 1 April en duurt tot 18 April. De leerlingen van de lagere scholen krijgen 31 Maart vacantie en worden op 17 April weer verwacht. HIER W. A. In de W. A.-uitzending. „Hier W. A." op Zaterdagavond, 25 Maart a.s. van 18.45 18.55 uur, over den zender Hilversum I, zal kompaan Joh. Raatgever spreker over „De vorming in de W. A.". BLOEMENDAAL DE HEER J. J. HUIZÏNGA t Alhier is dezer dagen overleden de heer J. J. Huizinga, die van de oprichting tot voor enkele jaren secretaris is geweest van de afdeling Bloe- mendaal van den Nat. Chr. Werkmansbond. Boksen KAMPIOENSWEDSTRIJDEN VOOR AMATEURS. De wedstrijden om het bokskampioenschap van Nederland voor amateurs, welke aanvankelijk te Groningen zouden worden gehouden, zullen thans plaats hebben in Den Haag en wel op 8, 9 en 10 Mei. De finale is bepaald op 15 Mei. LUC VAN DAM TEGEN HENRI LAGROU. Naar wij vernemen zal de Rotterdammer Luc van Dam op Woensdag 5 April a.s. in het Con certgebouw in Amsterdam uitkomen tegen den Belgischen middengewicht Henri Dagrou. De organisatie berust bij de afdeeling lichamelijke opvoeding van het N.A.F.. dat er hiermede in geslaagd is het internationaal sportcontact ook voor wedstrijden in ons land te herstellen. Schaken OM DEN „VAN GORSELENBEKER". Deze week vond de uitreiking plaats van den ,,Van Gorselen"-beker. Evenals vorig jaar won G. Kroone den wisselbeker, echter na herkamp met J. Blokker en G. v. d. Velde, die resp. den 2en en 3en prijs wonnen. De heer Kroone liet dezen avond een tweetal partijen op het demonstratiebord zien. Korfbal D. E. D. I WINT. D.E.D: I won in een goeden en snellen wedstrijd met 64 van Archipel I. Hoewel de spelverhouding beter in 'n gelijk spel was uitgeedrukt, kwam D.E.D. alleen op grond van haar zwoegen de overwinning toe. Door dezen uitslag kan veilig worden aange nomen, dat de laatste plaatsen voor Oosterkwar tier I en Koog Zaandijk I gereserveerd zullen blijven. Blauw Wit I behaalde een benauwde 21 zege op S.V.K. I De stand in de eerste klasse is thans: Westerkwartier I gesp. 14, pnt. 24; Swift I 14, 18; Archipel I 15, 17; Blauw Wit I 15, 15; S.V.K. 1 14, 13; D.E.D. I 13, 13; Rohda I 14. 12; Koog Zaan dijk I 13. 7 Oosterkwartier I 12. 5. De wedstrijd D.T.V. 2Oosterkwartier 2 moest worden afgelast. RADIO-PROGRAMMA ZATERDAG 25 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. Overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Och tendconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw) 9.00 Licht klassiek ochtendconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Orkest Gerard Lebon. 10.45 Voor de jeugd. 11.00 Orgelspel. 11.30 Het Scalakoor van Milaan. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Masman 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Wenken voor onze volkstuinders. 13.05 Amusementsorkest en soliste. 13.30 De wekelijksche wandeling. 13.40 Amuse mentsorkest en soliste. 14.00 Het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en solist. 15.00 Lente sprookjes, revue. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 BNO Uitzending voor Nederlandsche zeelieden. 17.20 Salonorkest en orgelsoli. 18.00 BNO Politiek week overzicht. 18.10 Orkest Gerard van Krevelen. 18.45 Hier W.A. 18.55 Spieged van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Pianospel. 19.30 Verlooncn tij II, hoorspel. 20.00 Voor de familie Luiste* graag. 22.00 BNO Nieiuws- en cult, berich ten. 22.15 Dansverscheidenheid. 23.0024.00 Solis ten passeeren de revue. HILVERSUM II. 301.5 M. 14.00 Orchestraal concert. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Het Calvet-kwartet. 16.20 Organisten impro- viseeren. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Orgelspel. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Berlijnsch Staatsopera Orkest. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Meis- jeszangklasse. 19.40 Pianofantasieën. 20.15 De Amersfoortsche kei ën Jonker Meyster. 20.30 Joe Rixner-programma. 21.00 Klassiek avondcon cert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. CS X g fr< fg da ta *3 ei: 9 X 0) 09 M s 0? 0) 84 ■e X ge ge v; b< ge h< m til w in si se b; C B g< Pl gi bi E Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. v* Verkoudheids Preparaten over heel de wereld bekend

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2