Invoering der Z-kaartenprocedure m de voedselvoorzieningsbedrijven. Vrijstelling van onmisbare arbeidskrachten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Op grond van de Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied, nr. 108/1942, waarbij elke ondernemer verplicht werd desgevraagd in lichtingen te verstrekken omtrent in zijn bedrijf aanwezige arbeidskrachten, is in toepassing gebracht de z.g. Z-kaartenproce dure. Deze procedure wordt thans ook voor het geheele gebied van de voedselvoorzie ning ingevoerd. Op deze wijze worden voor dit bijzonder belangrijke deel van het economische leven de arbeidskrachten vrijgesteld, die noodza kelijk zijn om de voedselvoorziening te ver zekeren. Aan de kaartenprocedure behoeven op dit oogenblik nog niet deel te nemen de eige naren en werkkrachten van land- en tuin bouwbedrijven dus boeren, tuinders, vis- sohers en de bij hen werkzame personen. Voor deze groepen van personen blijven de uitgegeven gele vrijstellingsbewijzen voor- loopig van kracht. Onder de Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven vallen thans dus de volgende groepen van bedrijven en personen: I. 1. ce geheele industrie op het gebied van de voedselvoorziening, zooals deze is onder gebracht in vakgroepen en ondervakgroe pen van de volgende bedrijfsgroepen: a. binnen- en buitenlandsche akkerbouw producten verwerkende industrie, b. industrie van oliën, margarine, vetten en verwerking van dierlijke producten, c. derivaten van landbouwproducten ver werken :'e industrie, d. zuivel- en melkproductenindustrie en mel'kinrichtings wezen, e. groenten- en fruitverwerkende in dustrie. 2. de geheele groothandel in levensmid delen, zooals deze is ondergebracht in de vak- en ondervakgroepen van de onderbe drijfsgroep groothandel voedselvoorziening en aanverwante gebieaen, 3. De tusschenpersonen in de voedsel voorzieningsbranches, o.m. zooals zij zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep tusschenpersonen behoorende vakgroepen: tusschenpersonen in: a. bloembollen, b. ca cao, c. alcoholhoudende dranken, d. granen, e. groenten en fruit, f. kaas, g. koffie, h. kruidenierswaren, i. kustmeststoffen, j. melkproducten, k. oliën, vetten en olieza den, 1. specerijen, m. suiker, n. thee, o. visch, p. gedroogde zuidvruchten, q. zetmeel. 4. De detailhandel in de voedselvoorzie ning, zooals deze is ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep detailhandel behoorende vakgroepen: detailhandel in: a. kruideniers waren, b. mel'k, boter, kaas en eieren, c. aardappelen, groenten en fruit, d. visch, e. wild en gevogelte, f. brood, banket, cho colaterieën en suikergoed, g. vleeschwaren, h. alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, i. bloemen en planten. 5. De ambachtsbedrijven in de voedsel voorziening, zooals deze zijn ondergebracht in de tot de bedrijfsgroep voedselvoorzie ningsambachten behoorende vakgroepen: a. slagerij, b. brood- en banketbakkerij, c. maalderij, d. loondorseherij. II. De navolgende groepen: 1. de koel- en vrieshuizen, ondergebracht in de ondervakgroep koel- en vrieshuizen, 2. de vlasverwerkende ambacht-bedrijven Cvlasroterijen), 3. de griend- en rietfoedrij- ven, zooals deze zijn ondergebracht in de ondervakgroepen verpakkingsmanden-in dustrie en rietmattenindustrie, ondervak groep biezenmattenmakerijen en -sorteer- d er ij en. 4. de boerenleenbanken en haar centrales, opgenomen in de bedrijfsgroep landbouwcredietbanken, 5. het ambacht ten pl2ttelande en de ambachtelijke nevenbe- drijven van den landbouw met name: a. dorpssmeden, b. wagenmakers, c. reparatie inrichtingen voor landbouwwerktuigen en -machines, d. dorpstimmerlieden, electro- technische installateurs, metselaars en dak dekkers, die uitsluitend of in hoofdzaak op het platteland werkzaam zijn, e. zadelma kers en vervaardigers van tuigen, f. persbe drijven voor hooi en stroo, g. grasdrogerijen. Voor zoover ondernemingen uit de onder II opgesomde groepen van bedrijven reeds aan de doorvoering van de Z-kaartenproce- Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem. Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: O vermeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. „epbot O b* W 0(1o Aer*eepiue"A- no® dure hebben deelgenomen, kan daarmede worden volstaan. Het is niet noodig, om een tweede maal Z-kaarten in te dienen. Wil een ondernemer, hetzij voor zichzelf, •hetzij voor zijn personeel, vrijstelling van arbeidsinzet verkrijgen, dan moet hij een aanvrage daartoe indienen bij de Duitsche instantie, die de belangen van zijn bedrijfs tak behartigt, in dit geval de „Hauptabtei- lung Ernahrung und Landwirtschaft", Ju liana van Stolberglaan 45, Den Haag. Duitscht' ondernemingen, d.w.z. onderne mingen, waarvan de eigenaar of de meer derheid van de eigenaren Rijksduitscher is, alsmede ondernemingen, waarvan het kapi taal voor meer dan 50 pet. Rijksduitsch be zit is, of die een Rijksduitsche „übernahme- treuhander" hebben, dienen hun aanvrage in bij de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam, welke de aanvragen doorgeeft aan de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft in Den Haag. Deze instantie beslist over de aanvragen. De vakgroepen worden in de gelegenheid gesteld om de belangen van de aangesloten ondernemers te bepleiten binnen het kader van richtlijnen, welke hun na overleg niet de vakgroepen en de betreffende bedrijfs- schappen worden verstrekt. De ontvangst van een aanvrage wordt be vestigd door de toezending van een ont vangstbewijs. Het ontvangstbewijs waar borgt dat de arbeidsbureaux zoolang de be slissing op het verzoek niet is genomen, geen werkkrachten aan het bedrijf onttrek ken. Mocht een ondernemer korten tijd na het indienen van zijn aanvrage nog geen ontvangstbewijs hebben gekregen, dan moet hij zich onmiddellijk tot de Haupt abteilung Ernahrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophandel wenden. Bij het verzoek moeten worden overge legd 1. een wit vragenformulier in drievoud, dat de totale personeelsbezetting weergeeft, 2. Voor elke mannelijke werkkracht van 18 tot 45 jaar (eigenaar, directeur of mede werkende familieleden daaronder begre pen) een driedeelige groene Z-kaart. Ook voor reeds vroeger door z.g. Aus- weise vrijgestelde werkkrachten moeten Z-kaarten worden ingediend, aangezien deze Ausweise met de doorvoering van de Z-kaartenprocedure hun geldigheid verlie zen. Aanvraagformulieren en Z-kaarten zijn verkrijgbaar gesteld bij de vakgroepen, de Kamers van Koophandel en de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland te Amsterdam en te Rotterdam. Onjuist, onduidelijk of onvolledig inge vulde aanvragen worden als niet gedaan beschouwd 'en niet behandeld. De vragenformulieren en Z-kaarten moe ten met de schrijfmachine of in blokschrift duidelijk en volledig worden ingevuld, de Z-kaarten van datum en harrteekening voorzien. Naast de handteekening o.p de Z-kaart dient de onderteekening door een firmastempel, met de schrijfmachine of in blokschrift te worden herhaald. Filiaalbedrijven moeten zoowel voor het hoofdbedrijf als voor elk filiaal een afzon derlijke aanvrage indienen. Op de aanvra gen van de filialen moet de zetel van het hoofdbedrijf wordetï aangegeven. Filiaalbe drijven moeten den omzet van de afzonder lijke filialen opgeven, terwijl het hoofdbe drijf slechts die omzetten moet opgeven, die gemaakt worden met afnemers buiten hun filialen. Aan het hoofd van het vragenformulier moet een vakgroep, waarbij de onderne ming is aangesloten, worden aangegeven, alsmede het bedrijfschap op welks gebied zij werkzaam is. Is de ondernemer lid van meer dan één vakgroep, dan moet slechts één daarvan worden genoemd en wel die. in welker artikelen de onderneming den grootsten omzet heeft. Hetzelfde geldt voor het bedrijfschap. Ondernemingen, die bij geen vakgroep zijn aangesloten, omdat b.v. voor hun arti kelen nog geen vakgroep is opgericht, kun nen aangeven „behoort tot geen enkele vakgroep". Ondernemingen, die zoowel in den han del, de industrie of het ambacht werkzaam zijn. moeten bij de vraag naar den omzet dezen splitsen in handels-, Industrie- of ambachtsomzet. Rijksduitschers moeten in de vragenfor mulieren met ..R.D." worden aangeduid. Joden moeten ook op de vragenformulie ren worden vermeld en als „jood" worden aangeduid. Bij de indiening van de Z-kaarten moet er op worden gelet: a) dat elk der drie deelen gelijkluidend moet worden ingevuld (de afzonderlijke deelen mogen niet gescheiden worden) en vervolgens moet worden opgegeven: b) Onder von - van (toeziend orgaan): Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft, Den Haag, c. Onder für - voor: nauwkeurige aandui ding van de firma met plaatsnaam, straat en telefoonnummer, indien mogelijk met stempel, schrijfmachine of drukletters, d) Onder als - als: nauwkeurige opgave van de betrekking resp. werkzaamheid van den betrokkene, b.v. eigenaar, procu ratiehouder, monteur, bakker enz. e) Onder de nummers 1-7 de gegevens betreffende den persoon, f) Onder arbeidsbureau (G.A.B.) bet voor het b e d r ij f, dus niet voor de woon- olaats van het personeelslid bevoegde ar beidsbureau, bij filialen het voor de filia len bevoegde arbeidsbureau. Inlichtingen OOSTLAND ROEPT Ja, ook jou. Europa heeft boeren noodig, veel boeren, om de uitgestrekte gebieden in het Oosten te bewerken. Germaansche boeren moeten het zijn. Kerels, die weten van aanpakken en die als het noodig mocht zijft hun grond kunnen verdedi gen. Ook jij kunt boer worden. In den Gcrmaanschen Landdienst worden jon gens en meisjes van 14-16 jaar opge nomen, die later in het Oosten willen koloniseeren. Meld je daarom aan bij den Germaan- schen Landdienst, Koningslaan 9 Utrecht geven in twijfelgevallen de arbeidsbureaux, de burgemeesters, politie of Kamers van Koophandel. g) Onder 8a resp. 8 indien op de kaarten een ruimte 8a niet is aangegeven: het num mer van het persoonsbewijs; h) Onder nummer 9 („früher ausgeübte tatigkeit": het vroegere beroep, b.v. onge schoold arbeider. i) Onder „begrtindung des Antrages" moet de beteekenis van het personeelslid voor het bedrijf kort worden aangegeven, b.v. de eenige chemicus, beste vakkundige pakhuisknecht enz. Ook kan op sociale ge zichtspunten worden gewezen, b.v. kost winner van zijn ouders en vijf jongere kin deren. Hier moet ook worden aangegeven, indien de betrokkene reeds is afgekeurd. De vrijstelling van den arbeidsinzet heeft plaats hetzij voor een bepaalden, het zij voor een onbepaalden tijd. Na de beslissing krijgt zoowel de betref' fende vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel als de ondernemer één Z- kaart terug, waarop de beslissing is aan- geteekend. De vrijstellingen, die naar aanleiding van de aanvragen zijn gegeven, zijn bindend voor de arbeidsbureaux en kunnen door deze bureaux niet worden ingetrokken. Mocht desondanks een vrijstelling door een arbeidsbureau niet worden erkend, dan is de vakgroep resp. de Duitsche Kamer van Koophandel in de gelegenheid om in over leg met de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirtschaft onmiddellijk daartegen op te komen. De verzoeken om vrijstelling van boven genoemde groepen van bedrijven en perso nen moeten onverwijld en wel uiterlijk tot 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft resp. bij de Duitsche Kamer van Koophandel te Am sterdam worden ingediend. Ondernemers, die verzuimen binnen dezen termijn hun verzoek in te dienen, stellen daarmede zichzelf en hun personeel voor arbeidsinzet elders ter beschikking. De arbeidsbureaux zullen t.z.t. aan deze bedrijven de werkkrachten voor arbeids inzet elders onttrekken, zonder dat de Hauptabteilung Ernahrung und Landwirt schaft, de vakgroepen resp. de Duitsche Kamer van Koophandel of welke andere instantie dan ook, hiertegen bezwaren gel dend kan maken. Met nadruk wordt er dus op gewezen, dat dié ondernemers, die deze laatste gele genheid tot het aanvragen van vrijstelling ongebruikt laten voorbijgaan, het aan zich zelf te wijten hebben, wanneer hun be langen bij het vrijstellen van hun werk krachten niet worden behartigd. Buitenlandsche ondernemingen, d.w.z. ondernemingen, waarvan de eigenaar of de meerderheid der eigenaren noch Rijks duitscher noch Nederlander is, alsmede on dernemingen, waarvan het kapitaal voor meer dan 50 pCt. niet-Duitsch of niet- Nederlandsch bezit is, behooren hun aan vragen, evenals de Duitsche onderne mingen vin te dienen bij de Duitsche Ka mer van Koophandel te Amsterdam of te Rotterdam. Aldaar zijn voor deze onder nemingen ook aanvraagformulieren en Z- kaarten te verkrijgen. De zomervacantie. Dit jaar geen spreiding meer. Het vorig jaar waren ds vacanties voor de lagere en U.L.O.-scholen over de zomermaan den verdeeld. Een deel der scholen had in Juni en half Juli vrij en andere scholen in het resteerende deel van Juli en Augustus. In middels is gebleken, dat deze proef geen gun stige resultaten heeft opgeleverd. Indien geen algemeene maatregelen voor het geheele land gemaakt zullen worden, is het te verwachten, dat de zomervaeanties voor de Haarlemsche middelbare en lagere scholen weer in dezelfde periode zullen vallen als vroeger, dus in Juli en Augustus en voor enkele scholen tot begin September. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het Maandag de beurt aan het restant van de letter E vanaf Es, F en Ga tot en met Giez. H. O. V.-CONCERT, Het Residentie-orkest zal het zesde concert van de Dinsdag-Serie, dat de Haarlemsche Or kest Vereeniging op Dinsdag 28 Maart in de Gemeentelijke Concertzaal geeft, verzorgen. Het orkest staat onder leiding van Marinus Adam. De pianist Marinus Flipse zal dezen avond medewerking verleenen. Het.concert wordt geopend met de Ouverture „Oberon" van C. M. von Weber. Hierna zal Marinus Flipse met orkestbegeleiding het piano-concert in Es-dur van Fr. Liszt ten gehoore brengen. Na de pauze volgt een uitvoering van de 2de Symphonie in D. gr. terts van Joh. Brahms. NASSAUBANK. De directie van de Nassaubank te Haar lem deelt in het verslag over 1943 mee, dat de oorlogsomstandigheden in nog meer mate dan daarvoor haar stempel hebben gedrukt op het zaken- en bedrijfsleven, alsmede op de geld- en effectenmarkt. Toch was het mogelijk voor de bank een beter resultaat te behalen. De bedrijfswinst is ruim f 1400. hooger dan het vorig jaar, hetgeen onder de huidige omstandigheden niet onbevredigend mag worden genoemd. De netto-winst be droeg f 7045.waarvan f 1427.gereser veerd is van de koerswinst op effecten. Het restant van f 5617.is geboekt op de nieuwe rekening. De balans sluit met een bedrag van f 917.007.—. AUTO MET MELK OP DE TRAMRAILS. Donderdagmiddag om vier uur reed in de Kennemerstraat een auto met een tank, inhou dende drieduizend liter melk, in de richting van de stad. De bestuurder, een expediteur uit Rijswijk (Z.-H.), bemerkte, dat de stuurinrich ting defect raakte. Hij week naar links uit en botste tegen den rand van het trottoir, waar door een voorwiel brak. De auto bleef daar door op de tramrails staan. Uit de in de om geving liggende garage verscheen hulp, doch het duurde nog vijf en twintig minuten, alvo rens het tramverkeer hervat kon worden. BEVERWIJK CABARET-REVUE. De directie van het Luxor Theater orga niseert Woensdag 29 Maart, des avonds om half acht weer een gevarieerde voorstelling. De cabaret-revue ,,'t Mag riiet hinderen" van den auteur Toon Hermans zal voor het voetlicht worden gebracht. Tot de mede werkenden behooren Kees Pruis, Charles Tobi, Kattnka Kuster, Elly Westermeier, Bob Mann, Betty van Loon, Frans van Wes- terloo en anderen. WIE NIET HOOREN WIL Wegens het onvoldoende afschermen van koplampen heeft de politie een aantal per sonen bekeurd. Zij zullen de gebruikelijke boete moeten betalen DE EINDELOOZE REEKS. Een rijwiel, hetwelk in de poort naast de slagerij van den heer v. E. aan de Koning straat was geplaatst, werd Woensdag door een lid van het „zwijntjesjagersgilde" mede genomen. RADIO-PROGRAMMA ZONDAG 26 MAART 1944. HILVERSUM L 414.4 M. 7.30 Rustige odhtendklanken. 8.00 De zin van het boer-zijn. 8.15 Progr. overzicht. 8.30 Harmo- niemuziek (event, van 8.308.35 Sportnieuws). 8.45 Godsd. Uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondag morgen zonder zorgen. 10.00 Gerritje schiet bak ken! 11.00 Salonorkest. 11.30 De stem der SS. 11.40 Marschen. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 B NO Nieuws en act. praatje. 12.15 Stabat mater dolorosa. 12.45 Uitz. van het Nederlandse!» Ver bond voor Sibbekunde. 13.00 De pianosonates van Beethoven V. 13.30 De schijnwerper. 14.00 Omroep Symphonie Orkest en soliste. 15.00 Het wekelijk- scfre luisterspel. 15.45 Een gevarieerd Zondagmid dagprogramma. 16.55 Sportuitslagen. 17.00 Recht door zee 17.30 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 18.15 Nedeilandsche volksklanken. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Spiegel van den dag. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Operaconcert. 21.30 Cello en piano. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Ca baret „De draaitol". 23.30—24.00 Walsen voor ver liefden. HILVERSUM II. 301.5 M. 10.00 Marsehmuziek. Ca. 10.10 Soldatenfunk „Nord-West". ll.CC Godsd. Uitz, 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Groot Omroeporkest. 13.00 Toespraak 13.15 Orkest Malando. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Voor den Zondagmiddag. 16.00 Kwin tet in A gr. t. van Schuibert. Pl.m. 16.35 Klassiek middagconcert. 17.30 De toekomst der weten schap (IV slot). 17.50 Indische muziek. 18.15 Zie programma Hilversum I. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Filmmuziek anno 1943. (Van 19.3019.40 Reportage voetbalwedstrijd). 20.00 Zoeklicht. 20.15 Melo dieën uit een uitstalkast. 21.00 Musette-orkest en soliste. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en act. beschouwing. MAANDAG 27 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Och tendgymnastiek. 7.15 Ochtendklanken. 7.40 Sport nieuws. 7.50 Progr.overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Lichte melodieën. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Symphonisch ochtendconcert. 9.45 Godsd. Uitz. 10.00 Salonorkest en gram.muz. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Zang, fluit, piano en gram.muz. 12.00 Almanak. 12.15 Theo Uden Mas- man. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Omroeporkest en soliste. 14.00 Viool en piano. 14.30 Omroepkerkorgelconcert. 15.00 Godsd. Uitz. 15.15 Elck wat wils. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Musette-orkest en solist. 18.00 BNO Friesch praatje. 18.05 Zang en piano. 18.45 Politiek weekpraatje. 19.uo BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Lezing' met gram. muz. 20.00 Omroep Symphonie Orkest en solist. 20.50 De eerste klok van Warsow, 21.15 Omroep Symphonie Orkest. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Alois Melichar dirigeert. 23.00 Concert door beroemde koren en voolspel. 23.40 —24.00 Trio voor viool, altviool en cello van Beet hoven. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Lehar-Straussprogramma. 18.00 Orgelspel. 18.30 Roemeensch Ork. Gregor Serban. 19-00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Rhythmische melodieën. 19.30 Amusementsorkest en solist. 2d.l5 Bouwers aan het rijk II. 20.30 De speurneus van Mr. Snuffelmans vindt oude en nieuwe succesnummers. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2