De situatie ernstig. BRIEVEN UIT PARIJS. Rondom eèn Fransche revolutie. Xe Kceren De ANP-correspondent te Berlijn meldt: Het roode leger schijnt thans alles op alles te zetten om de Duitsche legergroep- Zuid beslissend te verslaan. De kracht inspanning, die het zich daartoe getroost, is geweldig en de overmacht, waarover het beschikt, volgens Duitsche verklaringen op sommige punten overweldigend. Niet alleen de omvang van den strijd verleent dezen meer dan gewone beteeke- nis, doch ook het feit, dat hij thans tot de grenzen van het grondgebied der met Duitschland verbonden staten is genaderd, hetgeen uiteraard in deze landen niet zon der invloed is gebleven. Berlijnsche kringen verwachten er in elk geval een versterking van de banden met de verbonden Zuid- Oost-Europeesche staten van. Uit de Duitsche berichten blijkt, dat het front nog steeds in beweging is en dat het scheppen van een evenwicht tusscher. de yowjet-Russische aanvallen en de Duitsche verdediging, iets waarin de Duitsche leger leiding zich bij voorgaande offensieven van het roode leger steeds een meester heeft getoond, nog niet op alle plaatsen gelukt is, al heeft men daarentegen het tempo van den opmarsch der Sowjetrussen, voor al aan den benedenloop van den Boeg, dwz. op den Oostelijken vleugel van het uitge strekte slagveld, aanmerkelijk kunnen vertragen. De ernst van den toestand wordt dan ook in militaire kringen te Berlijn niet verheeld. Het kritiekste punt van het front is op het oogenblik wel daar, waar het tweede So wj et-Russische Oekraine-leger onder maarschalk Konief, na tusschen Mogilef- Podolsk en Jampol de Dnjestr te hebben overschreden, in Zuidelijke richting tot voorbij Balti (Bieltzy) is opgerukt en thans aan de spoorlijn naar de Roemeensche stad Jassy staat. Het is thans de Proeth genaderd, de rivier, die tot 22 Juni 1941 de grens van Roemenië vormde en van waar destijds het Duitsche offensief tegen de Sowjet-Unie is begonnen. Voor Roeme nië beteekent dit, dat de vijand thans aan zijn poorten staat. De snelheid, waarmede Konief naar het Zuiden oprukt, vormt ongetwijfeld een ge vaar voor de Duitsche en Roemeensdie troepen, die nog aan den benedenloop van de Boeg stand houden. Deze zijn op den Westelijken oever van de Boeg terugge trokken, behalve in het gebied van de marinebasis Nikolajew, dat een brugge- hoofd op den anderen oever vormt en in middels in de onmiddellijke nabijheid van het front is konr.en te liggen. Zij hebben zich tot dusver met succes kunnen weren tegen pogingen van strijdkrachten van het derde Oekrainsche leger onder maar schalk Malinofsky, na overschrijding van de Boeg in Zuidelijke richting door te stooten naar Odessa om zoodoende den verdedigers aan de monding van deze rivier in den rug te komen. Een grooter gevaar voor hen vormt wellicht de Sowjet-Russi sche opmarsch in de richting van Jassy, waardoor, indien hij niet tot staan wordt gebracht, de Duitsche en Roemeensche troe pen ten oosten van de Proeth, willen zij niet worden afgesneden, gedwongen zouden zijn, zich terug te trekken. Op den Westelijken vleugel opereert de Sowjet-Russische maarschalk Sjoekof met zijn eerste Oekrainsche leger. De druk. die zijn strijdkrachten in Westelijke richting, uitoefenen, schijnt thans door de Duitsche verdediging opgevangen te zijn. De colonne, die in de richting van Lemberg oprukte, wordt bij Brody tegengehouden, een andere colonne is ten Noordwesten van Kowel tot staan gebracht. Laatstgenoemde stad zelf, die de bolsjewisten na een overvleugelende beweging hadden willen bestormen, is nog in Duitsche handen. De opmarsch van Sjoekofs strijdkrachten naar het Zuiden, die blijkbaar op Czerno- witz is gericht, heeft tot verbitterde gevech ten aan de Dnjestr geleid. Het spoorwegsta tion Proskoerof is door de Duitschers prijs gegeven, doch het ernstig bedreigde Ka- mencs-Podolsk is nog steeds in hun bezit. De strijd nadert hier thans de Karpathen, die den toegang tot Hongarije besehermen en den opmarsch der bolsjewisten voorloo- pig wel tot staan zullen brengen. Een omstandigheid, die de Duitsche ver dediging de laatste weken ernstig bemoei lijkt heeft, doch thans geleidelijk minder haar invloed zal doen gelden, is de modder. Waarom deze voor den Sowjet-Russischen aanvaller minder nadeelig is dan voor de Duitsche verdediging, wordt van Duitsche zijde aldus verklaard, dat de aanvaller het in de hand heeft, zijn strijdkrachten te con- centreeren op de punten, waar hij tot den aanval wil overgaan. De verdediger daaren tegen moet zijn strijdkrachten zoo opstel len, dat zij naar verschillende kanten kun nen ingrijpen. Bijgevolg moeten zij door gaans een veel grooteren weg afleggen naar het punt, waarop zij in den strijd worden geworpen, iets wat bij de in modderpoelen herschapen wegen natuurlijk extra groote moeilijkheden oplevert. Volgens Duitsche militaire waarnemers mag deze omstandig heid bij de beoordeeling der militaire ge beurtenissen der laatste weken niet uit het oog worden verloren. Diefstal aan de Zuidzijde. Een inwoner van Beverwijk, die een kantoor aan de Industriestraat heeft, kwam tot de on aangename ontdekking, dat onbekenden daar hun slag hadden geslagen. Vermist worden een schrijfmachine, een electrische straal- kachel, een bureaulamp, een nikkelen salon klokje, gordijnen eneen pakje shag. Er is aangifte bij de politie gedaan. Deze stelt een onderzoek in. H.L.O..proeven. Zooals men weet, werd verleden jaar ook in onze gemeente aandacht geschonken aan de H.L.O.-proeven, waartoe het initiatief werd genomen door den heer P. Dijkstra, secretaris van het werkcomité voor de gemeente Velsen van de Nationale Vereeniging tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling. Er was naar verhouding reeds veel belangstelling voor; vooral scholieren werden opgewekt deel te nemen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van het comité dezen zomer opnieuw gelegen heid te geven de proeven tot het verkrijgen van het diploma der vereeniging af te leggen. Het voorbereidende werk wordt reeds ver richt. Wederom wordt er naar gestreefd een groot aantal scholieren in actie te doen komen Stormvogels naar Utrecht Voor Zondag is door den Nederlandschen Voetbalbond de Bekerwedstrijd Stormvogels U.V.V. vastgesteld. Op verzoek van U.V.V. en met welwillende medewerking van de IJmuider vereeniging zal deze ontmoeting echter te Utrecht worden gespeeld. Door het Staatsboschbedrijf is een aan vang gemaakt met het verzenden van een paar millioen boomen, die bestemd zijn voor de beplanting der uitgestrekte wegen in den Noord-Oostpolder. Een zending boompjes wordt in een dei- havens van den Noord-Oostpolder uitge laden. (C.N.F./W. P. Zeylemaker Pax c) Voetbal-impressie. Sport gaat nogal eens hand in hand met records en daarom zou het ietwat zonderling kunnen lijken, dat vrijwel niemand bij den Bekerwedstrijd StormvogelsHercules, waar in de helaas vleugellamme Vogels opnieuw enkele veeren moesten laten, aan een toppres tatie heeft gedacht. En toch was daarvan sprake, wanneer men tenminste op het score bord en niet op den wedstrijd lette en vol doende vertrouwen bezat om geen onjuiste op gave te veronderstellen. Tegen het einde van de ontmoeting keken we toevallig naar het score-bord en het was alsof we droomden: als stand werd opgegeven914 Ziedaar een scorebord-record, hetwelk on getwijfeld eenig in de geschiedenis is Hoe de situatie te verklaren was? We willen allerminst de opmerking maken, dat de wensch de vader van de gedachte van een rechtgeaard Stormvogel is geweest. Trou wens, 914 zou wel een beetje veel van het goede zijn Hoe het zij, het feit, dat deze stand werd aangegeven, bewijst, dat de krachtmeting niet veel om het lijf had. De jongens bedienen graag het scorebord, maar dan willen ze ook niet met de handen in hun schoot zitten, dan moet de scheidsrechter bij tijd en wijle voor de afwisseling middenuit laten nemen en den toeschouwers aldus reden geven een blik op het bord te werpen. Wie aan den weg tim mert pleegt veel bekijks te hebben; daar heb ben dus ook de brave knapen, die den stand accuraat bijhouden en „vereeuwigen", recht op. En als het in dit opzicht niet wil vlotten, dan is het te begrijpen, hoewel niet te recht vaardigen, dat zij op eigen houtje den stand gaan opvoeren. De jongens, die niet de eer hadden, het score bord te verzorgen, schenken veel aandacht aan hun „hobby", caricaturen en handteekeningen te verzamelen. We wisten, dat sommige jeug dige voetbalvrienden er veel „werk" van maken, maar niet, dat zij er soms het belang rijkste deel van hun vrijen tijd voor over heb ben. Zagen we niet een boekje, waarin zeker wel tweehonderd caricaturen voorkwamen? De teekeningen waren keurig gerangschikt en de handteekeningen waren er op werkelijk origineele wijze naast of onder geplakt. Gaat men den prijs na, die reeds voor een doodge wone caricatuur wordt gevraagd, dan blijkt een dergelijk boekje nog heel wat waarde te hebben. 't Is een interessante liefhebberij, die van waarde is, als de jongens er door worden ge stimuleerd zelf de voetbalschoenen aan te trek ken en te probeeren goede voetballers te wor den. Stormvogels zal hen zeker gaarne bij staan en het verheugend vinden, wanneer zij eenmaal rijp voor het eerste elftal en een goede aanwinst daarvoor blijken te zijn. Maar tot een 91-4 overwinning zullen zelfs zij het niet weten te brengen Hetgeen goed is, want voetbal moet een attractie blijven KLEEDINGSTUKKEN VERDWENEN. Uit een perceel aan de Trawlerkade te IJmui den werden dezer dagen ten nadeele van een inwoner van I.Tmuiden-Oost kleedingstukken ontvreemd. Er is gangifte bij de politie gedaan. IJMUIDEN Nijverheidsschool. De uitreiking van diploma's aan de daarvoor in aanmerking komende leerlingen van de Nij verheidsavondschool zal Donderdagavond 7 uur geschieden. Wegens de bijzondere om standigheden kan deze niet in het schoolge bouw aan de Briniostraat te IJmuiden-Oost plaats hebben. Daarom worden de diploma's in Meerzicht te Velsen uitgereikt. PAARDENDEKEN ONTVREEMD. Een inwoner van Haarlemmermeer deed bij de politie aangifte van diefstal van een paar dendeken uit een perceel aan de Middenhaven straat te IJmuiden. Er wordt een onderzoek ingesteld. (Van onzen correspondent) Parijs Februari. De Fransche pers heeft de dooden herdacht van den zesden Fe bruari 1934, den dag eener mislukte revo lutie. Men heeft aan die herdenking com mentaren verbon-den. Er is terecht opge merkt dat de Stavisky-affaire slechts de aanleiding, geenszins de oorzaak van het oproer was. De oorzaak school diepe)-, ze lag in de omkoopbaarheid, de onzedelijk heid van een verworden democratisch sys teem. Het is allemaal waar, en waarschijnlijk zou er nimmer van een volksfront, van een oorlog en van een nederlaag sprake zijn geweest indien de revolutie ware gelukt. Immers het volksfront was de reactie op deze revolutie; reeds tien jaar geleden, in 1934, is de tegenstelling fascisme-commu- nisme in Frankrijk geboren. Men heeft slechts verzuimd te vertellen waarom die revolutie, die oud-strijders en jonge stu denten, linksche socialisten en rechtsche radicalen vereenigde, volkomen mislukte. De vraag stellen is haar beantwoorden, de revolutie mislukte wegens een gebrek aan een positieve idee, aan een boven de partijen uitgaand ideaal, wegens gebrek aan een leider, want noch Maurras en Daudet, noch La Roque durfden, toen puntje bij paaltje kwam, de verantwoor delijkheid op zich te nemen, en met Louis Barthou en zijn befaamde nota van 17 April werden de laatste politieke banden met Duitschland verbroken. De grondsla- voor het volksfront waren gelegd, een be wind dat aansprakelijk is voor de oorlogs verklaring van 1939. Vanaf dien Februari dag 1934 werd van het „fascistisch ge vaar" gesproken en toen dit spel te door zichtig werd, veranderde men eenvoudig den naam; Max Dormay heeft zich met zijn Cagoulardsvervolging een trieste re putatie verworven. Vriend en vijand hebben moeten erken nen dat het volksfront met ziin stakingen en zijn uitsluitingen, met ziin partijpoli tiek en zijn coalities tot een volslagen de bacle heeft geleid die Frankrijk op den rand van den afgrond bracht. De ironie van het lot heeft gewild dat dezelfde Da- ladier, die in Februari 1934 zijn mitrail leurs en daarmede zijn onmacht op de Place de la Concorde plaatste en als kam- Eioen van de linksgerichte groepen werd eschouwd, nog geen vier jaar later de communistische partij verbood en door de communisten voor een fascist uitgekre ten werd. Er haperde dus iets aan het volksfront, het mangelde aan een in het volk wortelende idee, het ontbrak aan een ideaal, aan een leider. Ook zonder een oorlog, dien de Fransch- man zonder eenige geestdrift heeft ge voerd wijl hij ten eenenmale niet begreep waarom het ging, alweer de afwezig heid van een ideaal zou een reactie op de volksfrontpolitiek stellig niet zijn uit gebleven. Het feit dat de regeering-La- val op grondwettige wiize en met mede werking der volksvertegenwoordiging is verkozen, spreekt voor zichzelf doch er blijkt tevens de stuurloosheid uit der af gevaardigden. Haar eenige beginselvaste tegenstanders zijn de communisten voor wie de volksfrontmislukking slechts winst beteekende. Generaal de Gaulle te Algiers ziet hetzelfde gebeuren, practisch hebben de communisten daar het heft in handen onder het motto: wie niet voor mij is, is tegen mij. Laval deinst voor zulke drastische maat regelen terug en maarschalk Pétain pre dikt de eendrecht van alle Franschen. Daaruit valt de aarzelende politiek van Vichy te verklaren die de kool en de geit wil sparen, die ieder te vriend wil houden en afwacht tot de gebeurtenissen een be slissing niet meer noodzakeliik maken. Het is veel .minder de Duitsche bezet ting dan de vrees voor een principieele politiek welke de Fransche regeering in haar weifelende houding doet volharden, Er ontbreekt in Frankrijk nog steeds een op de realiteit steunende idee, en nog is de leider niet gevonden. Het moet ter eere van Parijs gezegd worden dat daar voor het eerst het kwaad in den wortel werd aangetast; van liever lede begint de Parijsche meening meer ingang te vinden. De benoeming van Jo seph Darnand tot hoofd der politie, van Philippe Henriot tot leider van pers en propaganda, toont de toenemende macht van de hoofdstedelijke politiek en het zou ons niet het minst verbazen als binnen af- zienbaren tijd ook Marcel Déat een hooge regeeringsfunctie werd aangeboden. Maar daarmede is het bezwaar niet opgeheven: het gemis aan een vaste liin, een vaste politiek. Wederom, als voor tien jaar. wordt de> zelfde fout begaan: men handelt, men be slist zonder een voor allen geldend ideaal, zonder een welomschreven leidend be ginsel, zonder eendracht. In het ministe rie van Pierre Laval telt men evenveel meeningen als ambtenaren en de politie ke partijen, die van Déat, die van Doriot. die van Bucard. zijn het slechts op enkele punten als bijvoorbeeld het nut en de noodzakelijkheid eener toenadering tot Duitschland eens; buiten de collaboratie en den kamp tegen het communisme loopen de opinies weer mijlenver uiteen. Het mangelt -hok aan een boven de partijen staande politieke practicus om wien de Franschen zich in een eenheidspartij zou den kunnen scharen. de bonbons van V«g. hel Heertl. De Heers Chocolade- tn Biscuitfabrieken LAARZEN EN OLIEJAS GESTOLEN. Een inwoner van IJmuiden-Oost stelde vast, dat een hem toebehoorend paar rubber zee laarzen en een oliejas uit een perceel aan de Nooiderkade waren ontvreemd. Hij heeft aan gifte bij de politie gedaan, die den diefstal onderzoekt. SANTPOORT DE SPORT VEREENT-ADSPIRANTEN. Door het behalen van een gelijk aantal punten moeten Oosterkwartier b en Sport Vereent a een beslissingswedstrijd spelen om het kampioenschap van de tweede klasse der afdeeling Haarlem van den Nederland schen Korfbalbond. Inderdaad een mooi succes voor de S. V.-jeugd Over eenigen tijd wordt er een feestavond georganiseerd, waaraan alleen adspiranten medewerking zullen verleenen en welke toe gankelijk zal zijn voor ouders, leden en donateurs. Het is verheugend, dat er veel belangstelling voor de adspiranten-afdeeling van S. V. is; inlichtingen worden aan het adres Bloemendaalschestraatweg 133 te Sant poort-Station verstrekt. VELSEN GEREFORMEERDE KERK. Vanwege de Gereformeerde kerk van Vel sen wordt Woensdag 29 Maart des avonds 8 uur in de Kleuterschool in de Eendracht- straat een gemeentevergadering gehouden. Prof. dr. H N. Ridderbos zal dan spreken over de beslissingen der laatste Generale Synode der Gereformeerde kerken FIETS UIT SCHUURTJE ONTVREEMD. Een inwoner van Velsen-Noord deed bij de politie aangifte van diefstal van een rij wiel uit een schuurtje, staande aan de Duin- vlietstraat te Velsen-Noord. Er wordt een onderzoek ingesteld. BEVERWIJK SCHOPPEN ONTVREEMD. Twee Beverwijkers deden bij de politie aangifte, dat er vanuit de vestibule van een perceel aan den Velserweg twee schoppen zijn ontvreemd. Er wordt een onderzoek in gesteld. DIEFSTAL UIT VESTIBULE. Ondanks den speurzin der politie toonen de vestibuledieven geregeld hun activiteit. Zondagavond hadden zij een perceel aan de Kastanjelaan tot hun doelwit gekozen. Tijdens dit korte bezoek wisten zij onopge merkt met twee heerenjassen te ontkomen. Evenals bij vorige operaties maakten zij vermoedelijk weer van een looper gebruik. Het mocht tot dusver nog niet gelukken om de daders op te sporen. DE EINDELOOZE REEKS Een Beverwijker, die zijn afgesloten rij wiel voor de woning van een tandarts aan de Akerendamlaan had geplaatst. moest weldra constateeren, dat zijn stalen ros was verdwenen. Zelfs het zorgvuldig afsluiten van een rijwiel blijkt dus voor de heeren van het dievengilde geen beletsel meer te zijn. Voor de apotheek aan de Populieren- laan bemachtigden de rijwieldieven eveneens een heerenfiets. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 28 Maart 1944. BEVALLEN: 26 Mrt, C. J. During-Nieuwveld, d.; 27 Mrt, G. A. Schotman—Visbeen, d.; I. A. J. Philipsev. d. Meer, z.; A. Smit—Kruijshoop, z.; B. M. KomenFokker, z.; J. C. Kamperman—v. Straaten, z.; J v. Beusekomv. Raaphorst, z.; M. M, ImanseVreenegoor, d.; C. H. M. v. Maris —Vink, z.; P. de VriesPeek, d.; C. G. Venema Reijm, z.; A. C. GrambergRustmeiier, d.; 28 Mrt. J. C. SwaalfGieske, d.; M. G. Hagervorst van Dalen, d.; A. v. BerkumDuitgenius, z. GEHUWD: 28 Mrt, J. T. A. Rooijers en H. A. M. Moolenaar. AGENDA» WOENSDAG 29 MAART IJmuiden. Thalia Theater: „Maske in Blau" .film) 7.30 uur. Be verwijk. Luxor-Theater: Cabaretrevue, 7.30 u. DONDERDAG 30 MAART IJmuiden. Tha lia-Theater: „Maske in Blau" (film) 7.30 uur. Beverwijk. Luxor-Theater: „Een moeder" door Gezelschap De Haghespelers (tooneel) 7.30 u. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 29 MAART Stadsschouwburg: „Der Graf von Luxemburg", 6.15 uur. Concert gebouw: Piano-avond Franz Jos. Hirt. 7.15 u. Centraal Theater: „Half om half", 7.30 uur. Leidscheplein Theater: „Sprookjes". 7.30 uur. Royal: „De Commensaal", 2.30 en 7.30 uur. Hortus Theater: Variété-revue, 7.15 u. Carré: „De Kermisklanten", 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 30 MAART Stadsschouw burg: „De mooiste oogen van de wereld", 7 u. Concertgebouw: Orkestconcert mmv. Ferd. Helmann, 7.15 uur. Centraal Theater en ver dere theaters: zie Woensdag. Stedelijk Museum Tentoonstelling „Sint Lucas", dagel. geopend. Verduisteren van 7.15 tot 6.15 uur

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3