KRUSCHEN Zeldzaam Nog steeds worden in 011s land weidebedrijven gedeeltelijk „ge scheurd", d.w.z. omgeploegd, om er verschillende gewassen op te kunnen verbouwen. Het „scheuren" van een stuk weidegrond. (C.N.F./Kviiper Pax c) KORT NIEUWS In Den Haag is de 48-jarige mevrouw A. v. D. op den hoek van de Lijnbaan en de Prinsegracht uit een tram geval len. Zij was op slag dood. De Almelo- sche rechtbank heeft den opper man N. uit Los ser, die op 19 Aug. A. Lok met een mes in den hals had gesto ken, ten gevolge waarvan L. was overleden, tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Voorjaarstentoonstelling in de hoofdstad. Expositie „Sint Lucas". De leden van „St. Lucas" zijn in het Ste delijk Museum aangetreden voor de tradi- tioneele voorjaarsrevue en de bezoeker kan tot zijn voldoening constateeren. dat de faam van dit aloude schilderscollege nog bij lange na niet verbleekt is. Een eere- saluut moge allereerst gebracht worden aan de oude garde van het gilde, welke met verscheidene opmerkelijke werken verte genwoordigd is. Wij noemen G.Westermann met een knap geschilderde „binnenplaats", Prof. Juries met een voor zijn kunst ty peerend jachttafereel, Jan Sluyters met 2 meisjesportretten, gedurfd van kleur en vol expressiviteit in de gezichtjes, Bart Pei- zel, in het bijzonder in zijn kwaliteit van portretschilder, Willem van Nieuwenho- ven in zijn gave en met liefde geschilderde beeltenissen van den „ouden zeerob" en den „zwerver", Hulshoff Poll als de gevoelige picturale vertolker van het Hollandsche waterlandschap. Wij zouden deze rij ge voegelijk nog met verscheidene andere na men uit kunnen breiden, maar onder de ou deren van het levende schildersgeslacht nemen de hierbovengenoemde kunstenaars op deze expositie wel een bijzondere plaats in. Echter ook het werk van diverse jonge ren wij denken bijv. aan de werkplaats interieurs van W. Hamel eischt de aan dacht op. Het Hollandsche lanschap is in velerlei conceptie aanwezig. Behalve het reeds ver melde wei-k van Hulshoff Poll kunnen in dit genre de stemmingsvolle tafereelen van Dorus Arts („Heide", „Maar?', „Dooi"), de boeiende, robust geschilderde landschap pen van Colnot en verder ook de inzen dingen van Paul van der Ven, J. Voerman Jr. en den Haarlemmer R. Gerbrands die tevens een eenigszins naar het decora tieve neigende voorstelling getiteld „Kas tanje" exposeert met eere genoemd wor den. Bij de stillevens treden de verdienstelij ke, nauwkeurig uitgewerkte stukken van Ykelenstam („Toonbankhoekje", „Papri ka's op tinnen bord") sterk op den voor grond. Van Wout Schram zien we een stijl vol stilleven met azalea en ook valt in deze groep goed werk van eenige schilders uit onze omgeving te noteeren, n.l. van W. A. van der Colk (stilleven met rood boek), Dr. D. M. Hoogeveen (o.a. stilleven met blauw bord) en Kees Laan (o.a. stilleven met thee potje). Nu wij een oogenblik temidden der Haarlemsche schilders vertoeven, willen wij tegelijk de aandacht vestigen op de frissche „Primula's" van Jan Visser en het gelukkig getroffen „Zeeuwsche type" van Waalko Dingemans Jr. Een figuur, die in dit uiteraard, beknop te overzicht niet mag ontbrekerf, is Piet Spijker. Deze aquarellist weet in zijn kleine tafereeltjes het Amsterdamsche stadsleven en stedeschoon kostelijk te markeeren. Van de ingezonden portretten noemen wij nog de talentvol geschiderde mannen figuur van den neo-realist Joh. Ponsioen. Vermelden wij tenslotte, dat de nage dachtenis van een drietal kortelings over leden kunstenaars, n.l. C. M. Garms, Ja cob Ritsema, en W. H .Singer, wordt ge- eerd met de aanwezigheid van eenige wer ken van deze verdienstelijke leden van „Sint Lucas". HERM. VOSKUIL. Orgelconcert Feike Asma. De populaire Haagsche organist Feike Asma had zich, wat zijn programma be treft, vrij goed ingesteld op het karakter van net concertorgel onzer Gem. Concert zaal. dat hij Woensdagavond bespeelde. Al leen met zijn aanvangsnummer maakte hij een v ergissing, niet zoozeer ten opzichte van de aanpassing aan het Cavaillé Coll-timbre en de zaal-sfeer, dan als artistiek verant woorde keuze in 't algemeen. Dit werk n.l aangekondigd als Concerto in G van Joh. Seb. Bach, bleek niets anders te wezen dan een adaptie voor orgel van het 3de Bran- denburgsche Concert van den meester. Af gezien van het feit, dat het meer dan over bodig is Bach's orgelrepertoire met bewer kingen uit te breiden, had het den heer As ma duidelijk moeten zijn, dat een stuk het- we!x zoo kennelijk voor strijkinstrumenten geconcipieerd is als dit, zich niet ongestraft laat overzetten voor orgel. Zelfs het tempo moest er onder lijden, zoodat de pétillante Gigue een soort zwaar gecadenseerde wals werd. Volledig verantwoord was echter de ver dere keuze van het programma: Choral II van Franck, Praeludium en Fuga over den naam BACH, van Liszt, en de Vijfde Orgel- symphonie van Widor. Dit immers zijn werken, die ofwel rechtstreeks voor een Cavaille-Coll-instrument geschreven zijn of er zich bij voorkeur toe leenen. Het dient gezegd dat Feike Asma een behoorlijke techniek bezit en dat hij zich de eigenschappen van ons fraaie concert orgel, voor zoover dit na een betrekkelijk korte kennismaking mogelijk is, goed had eigen gemaakt. Maar de virtuose allures van zijn spel konden ons toch niet blind of doof maken voor de menigvuldige onvolko menheden die het aankleven. Rhythmische correctheid, prompte gelijke aanzetten, pre- cieuse articulatie (vooral een zuiver legato) in één woord datgene wat tot de artistieke afwerking-behoort, liet doorgaans nog al te wenschen. Trouwens voor de finesses van het orgelspel is het concerteeren in onze Concertzaal een gevaarlijke proefsteen: wat in een groot kerkgebouw niet zoo direct op valt, laat zich hier als onder de loupe riemen. Maar er waren ook slordigheden die overal zouden opvallen, dingen die te non chalant bekeken waren. zooals bijv. de registratie van het pecaal in het Adagio van de Symphonie van Widor, die door den componist als imitatie op gelijke hoogte met de discant aangewezen is. maar die door den concertgever twee octaven lager gelegd werd, zoodat deze nabootsing onder de eigenlijke bas kwam te liggen. Zulke dingen waren er meer. ook rhythmische, die er op wijzen, dat ie heer Asma, bij al zijn uiter lijke handigheid, de strikte nauwkeurigheid mist, die hem tot een organist van beteeke- nis zou kunnen maken. Er zit voorzeker stof voor een goed vir tuoos in dezen organist, dit bewees hij over duidelijk met zijn Liszt- en Widor-interpre- tatie, maar om het met eere te worden, zal hij zich streng moeten controleeren. JOS. DE KLERK. „De nacht van den 23en April." „T.O.N.E.V.O." in den Stadsschouwburg. T.O.N.E.V.O. is dit seizoen, na een periode waarin het weinig van zich liet zien en hoo- ren, zeer actief geworden. De opvoering van' „Aan Flarden" in Januari j.l. hield beloften in, die met die van „De nacht van den 23en April" in menig opzicht in vervulling zijn gegaan. Wel van geheel anderen aard is dit lustige, spannende speurdersstuk geheel verscheiden zijn ook de eischen die het aan regie en spelers telt. Om te beginnen was hier een uitgebreidere bezetting noodig iets waar over men niet gering dient te denken bij een vereeniging die niet uit een reeds lang ge vormd reservoir kan putten. Gewaagd, maar des te meer te waardeeren was het dat de hoofdrol werd gegeven aan een jongeman die nog niet eerder op de planken had gestaan. Voorts eischte de aard van het stuk een geheel anderen trant van spelen dan in het nogal zwaar-op-de-handsche „Aan Flarden": hier is luchtigheid en vaart een vereischte, een extra moeilijkheid voor spelers die nog niet over veel ervaring beschikken. Wanneer ik bij mijn waardeering allereerst hulde breng aan de regisseuse mevr. J. de Vos Jacobs wil dat niet zeggen dat ik de ver diensten der spelers afzonderlijk niet hoog zou aanslaan. Maar vooral bij een beginnende tooneelvereeniging en dat is T.O.N.E.V.O. in zijn huidigen vorm in vele opzichten toch is de spelleiding van doorslaggevend belang. Hubert Boward, de sympathieke amateur speurder, was voor Th. Verhulst ongetwijfeld een zware rol. In het begin had hij merkbaar last van plankenkoorts, maar later kwam hij er goed in. Als geheel durf ik gerust van een strakke, boeiende typeering Opreken. Techni sche tekortkomingen waren er natuurlijk nog wel, maar daarover willen wij het den debu tant niet te lastig maken. Het meeste zal bij meerdere ervaring later vanzelf verdwijnen. Naast Verhulst dient onmiddellijk mevr. J. de VosJacobs als Jeannete Roache genoemd te worden. Evenals in „Aan Flarden" gaf zij een levende, stijlvolle creatie. Van de overige medespelenden wil ik ver nielden Betty de Vos als Julie Perin, vol ver makelijke echt-vrouwelijke, overdreven aan hankelijkheid, mej. L. Ruigrok als een vlotte, innemende dienstbode van Roache en mevr. C. van KouterenDe Zaayer als een pracht van een huishoudster. De heer N. Kroese gaf een wel aannemelij- ken commissaris van politie en ook Victor, de schoolvriend van Boward, werd door den heer J. Zwart niet onaardig weergegeven. Tot slot noem ik nog mevr. R. Dekkerv. d. Voet. die de hooghartigheid en hypocrisie van Cecile, de echtgenoote van Duparc, goed tot uitdrukking wist te brengen. Op een enkele technische tekortkoming wees ik al. Veel aandacht zal nog aan het spreken gewijd dienen te worden. Dit was bij velen wat onbeheerscht en ook wat eentonig. Voor zoover dit aan zenuwachtigheid te wijten is, zal het na het verwerven van meer routine vanzelf wel beter worden. Hinderlijk was soms ook de „omgekeerde echo": de fluisterstem van den souffleur die aan de woorden der spelers vooraf ging. Al met al geloof ik echter, dat T.O.N.E.V.O. met deze opvoering een stuk verder gekomen is. Volhouden, ernstig oefenen, ervaring krij- ?en wanneer ieder zich daartoe zet, kunnen we van deze vereeniging nog veel goeds ver wachten. B. VEURMAN. Provinciale begrooting. Verhooging der opcenten op de grondbelasting. De provinciale begrooting van Noordholland sluit met een bedrag aan inkomsten en uit gaven van 59.212.100. In de toelichting wordt medegedeeld, dat deze de eerste is, die, zonder toepassing van overgangsregelingen, geheel naar de nieuwe bepalingen betreffende de financieele verhou ding tusschen Rijk en Provincie wordt opge maakt. Als belastingen kunnen thans geheven worden ten hoogste 60 opcenten op de hoofd som der grondbelasting en ten hoogste 50 op centen op de hoofdsom der personeeie belas ting. Eén opcent op de personeeie belasting is te ramen op 50.000.—. Bij heffing van het maximaal aantal opcenten kan derhalve een opbrengst van 2.500.000.worden verwacht. Eén opcent op de grondbelasting (gebouwd en ongebouwd) is te ramen op 63.000.— De laat ste normale jaren zijn 18, opcenten geheven. Een verhooging met 10 dus tot 28 opcenten be- teekent nog geen verzwaring van den belas tingdruk. omdat de voormalige rijks- thans gemeentelijke opcenten op de grondbelasting met 10 opcenten verlaagd zijn. Slechts voor- zoover zij de 28 opcenten te boven gaat, zal mitsdien de provinciale heffjng een verzwa ring van den belastingdruk medebrengen. Het 's wenscheiijk dezer, zooveel mogelijk te be perken. Een verhooging tot 36 opcenten is ech ter onvermijdelijk. Te dien einde zal een stor ting in het wegenfonds achterwege moeten blijven. Voor onvoorziene uitgaven blijft dan nog een bedrag van rond 350.000.beschik baar. Het batig saldo van den gewonen dienst groot 1.156.133, waarmede de rekening over 1941 sluit, is toe te voegen aan het verleden (aar ingestelde reservefonds, dat nu 3.073.587 groot is. Ned. Arbeidsfront. Zwemfeest in het Sportfondsenbad. Zondagmiddag organiseert de kring Kenne- merland-Zuid van het Ned. Arbeidsfront een zwemmiddag in het Sportfondsenbad voor meisjes en jongens, die zullen deelnemen aan 25 M. schoolslag, 66 M. vrije slag, rugslag of schoolslag. De oud-kampioen Jan van Hems bergen en Willy van Rijssel (schoonspringen) Dik Bakker en Van Ertbruggen zullen demon straties geven. Ook vermeldt het programma een komisch nummer „De Rattenvanger van Hameln". Vijf en twintig meisjes en jongens zijn opgeleid voor het diploma: dezen middag zullen zij de proef afleggen. INBRAKEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is ingebroken in een winkel voor naaimachines aan de Zijlstraat. Gestolen zijn vier Perzische kleedjes, ter waarde van 400.Dan is in gebroken in een kleermakerij aan den Kruis weg, waar gestolen zijn twee coupons stof, een transportfiets en een hoeveelheid cokes. GENERATORGAS IS GEVAARLIJK Het aanmaken, opstoken, bedrijfsklaar maken of beproeven van auto-gasgenerato ren dient alleen in de buitenlucht en niet in eenig werklokaal te geschieden, tenzij maat regelen getroffen zijn, dat de gassen, af komstig van den generator of motor, zich niet in het werklokaal kunnen verspreiden. De beste methode is: het afvoeren van het gas ter plaatse, waar het in de werkplaats geraakt, door middel van een pijpleiding, die het gas boven het dak van de garage of van de omliggende gebouwen brengt. Een eenvoudige uitvoering is een 2V2" centrale pijpleiding, langs de muren van de werk plaats met spruitstukken er op, die gelegen heid bieden om door middel van een flexi bele buis of slang verbindingen tot stand te brengen met de uitlaatbuizen van genera toren of motoren. Aan het eind van de centrale leiding moet een exhauster worden geplaatst, die de gassen afzuigt en boven het dak weg blaast. Blijkt, dat het materiaalbezwaar een be lemmering is om deze uitvoering toe te pas sen, dan kan men een geribde slang, welke nog wel verkrijgbaar is, op de uitlaatope- ning van den gasgenerator of den motor plaatsen, wanneer de generator in de ga rage in bedrijf moet zijn. Men moet dan de auto zoo plaatsen, of de slang zoo lang ne men, dat het andere einde ver buiten de werkplaats gelegd kan worden, waarbij men rekening dient te houden met de windrich ting. Ook kan men de geribde slang door het dak van de garage voeren. De op de auto geplaatst kleine ventilator blaast dan het gas door de leiding naar buiten. Burgerlijke Stand. HAARLEM, 29 Maart Bevallen: 26 Maart: J. M. Kramer-Schor, d. 27 Maart: K. K Damave-Martin, d. 28 Maart: P. v. d. Linden-Bouvie, z. N. de Valk-Zwarteveen, z. G. Hommers-van Ben- tum, z. 29 Maart: A. M. E. Boxman-Wesse- ling, d. Overleden: 27 Maart: H. M. de Weerd- Scholte, 31 j., van Kinsbergenplein. N. J. Terpoorten, 81 j., Generaal Bothastraat. M. Winnubst, 73 j., Rechthuisstraat. C. L., 15 j., z. v. P. M. Baars. J. Soet, 69 j„ Breestraat. S. Langenhorst, 84 j-, M. v. Heemskerk straat. J. Struijf-Oudolf, 55 j„ van 't Hoff- straat 28 Maart: W. van der Steur, 70 jaar, Cornelissteeg. T. Dalman-Prakken, 60 jaar, Kamperlaan. Ondertrouwd: .29 Maart: J. A. Kaart en W. A. van Roode, H. D. Pigge en C. W. Ho- gendijk, R. F. v. Eijk en K. K. U. Koenigs, W. A. Vader en J. W Bonlrer, J. Sondij en G. Munsterman, F. Dijkstra en H. C. Philip- po. J. C. Duijm en H. S. van Luijken. A. L. Zuidwijk en H. M. J. Selhorst, A. J. v. d. Mark en J. Noordhuis, J. A. de Jong en M. A. C. v. d. Vaart, H. j. Kuijper en C. C. M. Straathof. Gehuwd: 29 Maart: J Winnubst en J. C. J. Schoorl, M. Rietmeijer en K. de Groot, C. J. v. d. Graaf en J. R. Kiffen, H. A. Baljet en B. Koegler, W. Roodenburg en R. M. Knap, G. A. Oxener en J. Pel, H. A. Briedé en N. Blokker Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG Voor den Nederi. Korfbalbond zijn de v-olgende wedstrijden vastgesteld: Eerste klasse: DEDRohda: Westerkwartier— Swift. Tweede klasse B: ZKVLuto: Groen Geel -NieuwendammerhamAmsterdam ZuidSpor tief. Tweede klasse C: Koog Zaandijk 2DED 2; j Archipel 2Oosterkwartier 2; Swift 2—Wester kwartier 2. Derde klasse E: THBFortuna. Het programma van de afd. „Haarlem" van den Nedcrlan-dschen Korfbalbond luidt: Oefen wedstrijd: Aurora IVooii. afd. 12-tal. Tweede klasse: Animo Heady 2Nieuw Flora 2. Derde klasse: Haarlem 3Sport Vereent 3; Oosthoek 3 Aurora 3; THB 3Oosterkwartier 4. Beslissings wedstrijd: Oosterkwartier b—Sport Vereent a (terrein Oosterkwartier, aanvang 12 uur) Waterpolo FRAAI SUCCES VOOR DE DAMES VAN „DE WATERRATTEN". De waterpolocompetitie in den afgeloopen winter is voor de dames van „De Waterratten-' een groot succes geworden, daar de drie ploegen kampioen geworden zijn van de afdeelingen. We deelden reeds mee, dat het twee de en derde zevental den titel hadden behaald. Woensdagavond is het eerste kampioen gewor den. dank zij een zege van 3—0 op de dames van Haarlem. Niet alleen in de waterpolocompetitie hebben de dames van DWR successen geboekt, doch ook in de zwemcompetitie, waarvan ze eveneens kampioen zijn geworden. Voetbal JEUGDTOtJRNOOl „DE ACHT" Het tra- dilioneele jeugdtournooi De Acht zal dit jaar op Zondag 16 April op de terreinen van H.F.C. aan de Spanjaardslaan te Haarlem worden ge houden. Deelnemende vereenigingen zijn H.B. S., H.V.V., Quick (Hg.), Sparta. V.O.C., D.F.C. Kampong en HF.C. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 31 MAART 1044. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Een luch tig muziekje. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Salonorkest. 11.00 Voor de kleu ters. 11.30 Zang en piano. 12.00 Almanak. 12.15 Milonga's (II). 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 De filmband rolt 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Omroep Operette Orkest- en koot en solisten. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Lichte orkestsuites. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centra les. 19.15 Reportage. 19.45 De sociale voorman. 20.00 Van allemans gading. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Vocale- en instrumentale solisten. 23.0024.00 Voor den lenteavond. HILVERSUM II. 301.5 M. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Soldatenfunk ,,Nord-West". 18.30 Hongaarsch orkest Lajos Ve res. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Italiaansch operaconcert. 20.15 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Beethoven-Schumannconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem. Sport en Stad: A. Overmeer, H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E. van Baarsel. Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. dat U van dat uiierst fijne en goede An- drélon Gelaaispoe- der nog zóóveel kunt koopen. dat ge Uw huid en teint nog lang op de juiste wijs kunt verzotgen! Verduisteren van 7.15 tot 6.15 uur Onzuiver bloed vergiftigt Uw lichaam en veroorzaakt Rheumatiek. Bestrijdt onzuiver bloed met Kruschen de beproefde en over de heele wereld erkende remedie, lederen dag de kleine dosis zoo veel als er op een cent gaat is voldoende om U te verlossen van Uw Rheumatiek, Uw hoofdpijn en die neerslachtige buien. Bij Apoth. enDrog. 0.41,0.76. 1.47. N.V. Rowntree

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2