m&m mÈÊÊÊ%mm^&, mÈÊm RSf if- 1 jmKk,.. Tijdens den aanval, welke overdag: door eenheden Amerikaan- sche bommenwerpers op Berlijn werd ondernomen, werd deze Liberator-bommenwerper reeds bij het bereiken der kust door Duitsche jagers aangevallen en achtervolgd. Wegens schade aan den motor moest hij zijn formatie verlaten. Door Flaktreffers werd hij tot een noodlanding op Nederlandsch gebied gedwon gen. De volledige bemanning geraakte in krijgsgevangenschap. (PK SeuffertO/H P. c) Nog steeds worden in ons land weidebedrijven gedeeltelijk „ge scheurd", d.w.z. omgeploegd, om er verschillende gewassen op te kunnen verbouwen. Het „scheuren" van een stuk weidegrond. (C.N.F./Kuiper Pax c) KORT NIEUWS In Den Haag is de 48-jarige mevrouw A. v. D. op den hoek van de Lijnbaan en de Prinsegracht uit een tram geval len. Zij was op slag dood. De Almelo- sche rechtbank (heeft den opper man N. uit Los ser, die op 19 Aug. A. Lok met een mes in den hals had gesto ken, ten gevolge waarvan L. was overleden, tot vijf jaar gevangenis straf veroordeeld. Op 12 Juni a.s. wordt de be kende musicus Willem Landré 70 jaar. Hij woont thans in Doetin- chem. Namens muiziekiminnend Nederland zal hem op zijn verjaardag een huldeblijk worden aangebo den. Voor dit doel is een eere-comité gevormd. Zweden heeft de Amerikaansche nota verworpen, waarin gevraagd wordt Zweedsche schepen aan Porto Rico af te staan onder voorwend sel dat deze staat niet over genoeg scheepsruim-te be schikt. Saoedie-Ara- bië heeft de onaf hankelijkheid van Libanon erkend en het consulaat te Beiroet tot gezant schap verheven. Voorjaarstentoonstelling in de hoofdstad. Expositie „Sint Lucas". De leden van „St. Lucas" zijn in het Ste delijk Museum aangetreden voor de tradi- tioneele voorjaarsrevue en de bezoeker kan tot zijn voldoening constateeren, dat de faam van dit aloude schilderscollege nog bij 'lange na niet verbleekt is. Een eere- saluut moge allereerst gebracht worden aan de oude garde van het gilde, welke met verscheidene opmerkelijke werken verte genwoordigd is. Wij noemen G.Westermann met een knap geschilderde „binnenplaats", Prof. Jurres met een voor zijn kunst ty peerend jachttafereel, Jan Sluyters met 2 meisjesportretten, gedurfd van kleur en vol expressiviteit in de gezichtjes, Bart Pei- zel, in het bijzonder in zijn kwaliteit van portretschilder, Willem van Nieuwenho- ven in zijn gave en met liefde geschilderde beeltenissen van den „ouden zeerob" en den „zwerver", Hulshoff Poll als de gevoelige picturale vertolker van het Hollandsche waterlandschap. Wij zouden deze rij ge voegelijk nog met verscheidene andere na men uit kunnen breiden, maar onder de ou deren van het levende schildersgeslacht nemen de hierbovengenoemde kunstenaars op deze expositie wel een bijzondere plaats in. Echter ook het werk van diverse jonge ren wij cenken bijv. aan de werkplaats interieurs van W. Hamel eischt de aan dacht op. Het Hollandsche lanschap is in velerlei conceptie aanwezig. Behalve het reeds ver melde werk van Hulshoff Poll kunnen in dit genre de stemmingsvolle tafereelen van Dorus Arts („Heide", „Maart", „Dooi"), de boeiende, robust geschilderde landschap pen van Colnot en verder ook de inzen dingen van Paul van der Ven. J. Voerman Jr. en den Haarlemmer R. Gerbrands die tevens een eenigszins naar het decora tieve neigende voorstelling getiteld „Kas tanje" exposeert met eere genoemd wor den. Bij de stillevens treden de verdienstelij ke, nauwkeurig uitgewerkte stukken van Ykelenstam („Toonbankhoekje", „Papri ka's op tinnen bord") sterk op den voor grond. Van Wout Schram zien we een stijl vol stilleven met azalea en ook valt in deze groep goed werk van eenige schilders uit onze omgeving te noteeren, n.l. van W. A. van der Colk (stilleven met rood boek), Dr. D. M. Hoogeveen (o.a. stilleven met blauw bord) en Kees Laan (o.a. stilleven met thee potje). Nu wij een oogenblik temidden der Haarlemsche schilders vertoeven, willen wij tegelijk de aandacht vestigen op de frissche „Primula's" van Jan Visser en het gelukkig getroffen „Zeeuwsche type" van Waalko Dingemans Jr. Een figuur, die in dit uiteraard beknop te overzicht niet mag ontbreken, is Piet Spijker. Deze aquarellist weet in zijn kleine tafereeltjes het Amsterdamsche stadsleven en stedeschoon kostelijk te markeeren. Van de ingezonden portretten noemen wij nog de talentvol geschiderde mannen figuur van den neo-realist Joh. Ponsioen. Vermeiden wij tenslotte, dat de nage dachtenis van een drietal kortelings over leden kunstenaars, n.l. C. M. Garms, Ja cob Ritsema, en W. H .Singer, wordt ge- eerd met de aanwezigheid van eenige wer ken van deze verdienstelijke leden van „Sint Lucas". HERM. VOSKUIL. Verduisteren van 7.15 tot 6.15 uur Orgelconcert Feike Asma. De populaire Haagsche organist Feike Asma had zich, wat zijn programma be treft, vrij goed ingesteld op het karakter van het concertorgel onzer Gem. Concert zaal, dat hij Woensdagavond bespeelde. Al leen met zijn aanvangsnumrner maakte hij een vergissing, niet zoozeer ten opzichte van de aanpassing aan het Cavaillé Coll-timbre en de zaal-sfeer, dan als artistiek verant woorde keuze in 't algemeen. Dit werk n.l., aangekondigd als Concerto in G van Joh. Seb. Bach, bleek niets anders te wezen dan een adaptie voor orgel van het 3de Bran- denfourgsche Concert van den meester. Af gezien van het feit, dat het meer dan over bodig is Bach's orgelrepertoire met bewer kingen uit te breiden, had het den heer As ma duidelijk moeten zijn, dat een stuk het welk zoo kennelijk voor strijkinstrumenten geconcipieerd is als dit, zich niet ongestraft laat overzetten voor orgel. Zelfs het tempo moest er onder lijden, zoodal. de pétillante Gigue een soort zwaar gecadenseerde wals werd. Volledig verantwoord was echter de ver dere keuze van het programma: Choral II van Franck, Praeludium en Fuga over den naam BACH, van Liszt, en de Vijfde Orgel- symphonie van Widor. Dit immers zijn werken, die ofwel rechtstreeks voor een Cavaillé-Coll-instrument geschreven zijn of er zich bij voorkeur toe leenen. Het dient gezegd dat Feike Asma een behoorlijke techniek bezit en dat hij zich de eigenschappen van ons fraaie concert orgel, voor zoover dit na een betrekkelijk korte kennismaking mogelijk is, goed had eigen gemaakt. Maar de virtuose allures van zijn spel konden ons toch niet blind of ■doof maken voor de menigvuldige onvolko menheden die het aankleven. Rhythmiscihe correctheid, prompte gelijke aanzetten, pre- cieuse articulatie (vooral een zuiver legato) in één woord datgene wat tot de artistieke afwerking behoort, liet doorgaans nog al te wenschen. Trouwens voor de finesses van het orgelspel is het concerteeren in onze Concertzaal een gevaarlijke proefsteen; wat in een groot kerkgebouw niet zoo direct op valt, laat zich hier als onder de loupe nemen. Maar er waren ook slordigheden die overal zouden opvallen, dingen die te non chalant bekeken waren, zooals bijv. de registratie van het pedaal in het Adagio van de Symphonie van Widor, die door den componist als imitatie op gelijke hoogte met de discant aangewezen is, maar die door den concertgever twee octaven lager gelegd werd, zoodat deze nabootsing onder de eigenlijke bas kwam te liggen. Zulke dingen waren er meer, ook rhythmische, die er op wijzen, dat de heer Asma, bij al zijn uiter lijke handigheid, de strikte nauwkeurigheid mist, die hem tot een organist van beteeke- nis zou kunnen maken. Er zit voorzeker stof voor een goed vir tuoos in dezen organist, dit bewees hij over duidelijk met zijn Liszt- en Widor-interpre- tatie, maar om het met eere te worden, zal hij zich streng moeten controleeren. JOS. DE KLERK. KORT NIEUWS De groote houten villa van den heer Van Eeghen, gelegen in het bosch bij de buurt schap Austerlitz, gemeente Zeist, is een prooi der vlammen geworden. De brandweer uit Driebergen-Rijsenburg kon weinig uitrichten door gebrek aan water, maar wist toch eenige bijgebouwen te behouden en eenig meubilair in veiligheid te brengen. „De nacht van den 23en April." „T.O.N.E.V.O." in den Stadsschouwburg. T.O.N.E.V.O. is dit seizoen, na een periode waarin het weinig van zich liet zien en hoo- ren, zeer actief geworden. De opvoering van „Aan Flarden" in Januari j.l. hield beloften in, die met die van „De nacht van den 23en April" in menig opzicht in vervulling zijn gegaan. Wel van geheel anderen aard is dit lustige, spannende speurdersstuk geheel verscheiden zijn ook de eischen die het aan regie en spelers telt. Om te beginnen was hier een uitgebreidere bezetting noodig iets waar over men niet gering dient te denken bij een vereeniging die niet uit een reeds lang ge vormd reservoir kan putten. Gewaagd, maar des te meer te waardeeren was het dat de hoofdrol werd gegeven aan een jongeman die nog niet eerder op de planken had gestaan. Voorts eischte de aard van het stuk een geheel anderen trant van spelen dan in het nogal zwaar-op-de-handsche „Aan Flarden": hier is luchtigheid en vaart een vereischte, een extra moeilijkheid voor spelers die nog niet over veel ervaring beschikken. Wanneer ik bij mijn waardeering allereerst hulde breng aan de regisseuse mevr. J. de Vos Jacobs wil dat niet zeggen dat ik de ver diensten der spelers afzonderlijk niet hoog zou aanslaan. Maar vooral bij een beginnende tooneelvereeniging en dat is T.O.N.E.V.O in zijn huidigen vorm in vele opzichten toch is de spelleiding van doorslaggevend belang. Hubert Boward, de sympathieke amateur speurder, was voor Th. Verhulst ongetwijfeld een zware rol. In het begin had hij merkbaar last van plankenkoorts, maar later kwam hij er goed in. Als geheel durf ik gerust van een strakke, boeiende typeering spreken. Techni sche tekortkomingen waren er natuurlijk nog wel, maar daarover willen wij het den debu tant niet te lastig maken. Het meeste zal bij meerdere ervaring later vanzelf verdwijnen. Naast Verhulst dient onmiddellijk mevr. J. de VosJacobs als Jeannete Roache genoemd te worden. Evenals in „Aan Flarden" gaf zij een levende, stijlvolle creatie. Van de overige medespelenden wil ik ver melden Betty de Vos als Julie Ferin, vol ver makelijke echt-vrouwelijke, overdreven aan hankelijkheid, mej. L. Ruigrok als een vlotte, innemende dienstbode van Roache en mevr. C. van KouterenDe Zaayer als een pracht van een huishoudster. De heer N. Kroese gaf een wel aannemelij- ken commissaris van politie en ook Victor, de schoolvriend van Boward, werd door den heer J. Zwart niet onaardig weergegeven. Tot slot noem ik nog mevr. R. Dekkerv. d. Voet. die de hooghartigheid en hypocrisie van Cecile, de echtgenoote van Duparc, goed tot uitdrukking wist te brengen. Op een enkele technische tekortkoming wees ik al. Veel aandacht zal nog aan hel spreken gewijd dienen te worden. Dit was bij velen wat onbeheerscht en ook wat eentonig. Voor- zoover dit aan zenuwachtigheid te wijten is, zal het na het verwerven van meer routine vanzelf wel beter worden. Hinderlijk was soms ook de „omgekeerde echo": de fluisterstem van den souffleur die aan de woorden der spelers vooraf ging. Al met al geloof ik echter, dat T.O.N.E.V.O. met deze opvoering een stuk verder gekomen is. Volhouden, ernstig oefenen, ervaring krij gen wanneer ieder zich daartoe zet, kunnen we van deze vereeniging nog veel goeds ver wachten. B. VEURMAN. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka tot en met Knib. BEROEPINGSWERK. Ned. Herv. Kerk. Benoemd tot voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. te Amsterdam (2e pred. pi.) J. E. Cannegieter te Eenu-m (Gron.). Benoemd tot hulppred. te Boertange C. van 't Riet, cand. te Exloërmond; te Charlois G. Spilt, theol. cand. Geref. Kerken. Benoemd tot hulppred. te Soestdijk A. A. v. d. Hoorn, pred. te Stad aan 't Haringvliet. Bedankt voor de ben. tot hulppred. te Brielle Joh. v. d. Haagen, cand. te 's-Gravenhage. Bapt. Gemeenten. Beroepen te Utrecht A. A. Hardenberg te Leeuwarden. Kerkelijke examens. Geslaagd voor het cand. examen aan de Theol. Hoogeschool te Kampen W. G. Berkhoff te Kampen. GENERATORGAS IS GEVAARLIJK! Het aanmaken, opstoken, bedrijfsklaar maken of beproeven van auto-gasgenerato ren dient alleen in de buitenlucht en niet in eenig werklokaal te geschieden, tenzij maat regelen getroffen zijn, dat de gassen, af komstig van den generator of motor, zich niet in het werklokaal kunnen verspreiden De beste» methode is: het afvaeren van het gas ter plaatse, waar het in de werkplaats geraakt, door middel van een pijpleiding, die het gas boven het dak van de garage of van de omliggende gebouwen brengt. Een eenvoudige uitvoering is een 2V2" centrale pijpleiding, langs de muren van de werk plaats met spruitstukken er op, die gelegen heid bieden om door middel van een flexi bele buis of slang verbindingen tot stand te brengen met de uitlaatbuizen van genera toren of motoren. Aan het eind van de centrale leiding moet een exhauster worden geplaatst, die de gassen afzuigt en boven het dak weg blaast. Blijkt, dat het materiaalbezwaar een be lemmering is om deze uitvoering toe te pas sen, dap kan men een geribde slang, welke nog wel verkrijgbaar is, op de uitlaatope- ning van den gasgenerator of den motor plaatsen, wanneer de generator in de ga rage in bedrijf moet zijn. Men moet dan de auto zoo plaatsen, of de slang zoo lang ne men, dat het andere einde ver buiten de werkplaats gelegd kan worden, waarbij men rekening dient te houden met de windrich ting. Ook kan men de geribde slang door het dak van de garage voeren. De op de auto geplaatst kleine ventilator blaast dan het gas door de leiding naar buiten. Reichskarte fiir Urlauber. De bonnen van de Reichskarte für Urlauber welke blijkens het daarop gestelde opschrift geldig zijn tot 14 November 1943, moeten tot 1 Mei 1944 niet alleen in hotels, restaurants, enz. doch ook in winkels worden aangenomen. Aangezien het voor blijkt te komen, dat detail listen weigeren deze bonnen aan te nemen, wordt er met nadruk op gewezen, dat voor het niet leveren op deze bonnen geen veront schuldiging wordt aanvaard en de betrokken winkeliers zich bij weigering aan zeer ernstige moeilijkheden blootstellen. De ,.Urlauber"-bonnen kunnen op geheel dezelfde wijze bij de distributiediensten voor toewijzingen worden omgewisseld als Holland sche consumentenbonnen. Indien het aantal „Urlauber"-bonnen te klein is voor een toe wijzing, reikt de distributiedienst rantsoen bonnen uit. De bonnen der Reichskarte für Urlauber zijn uitgevoerd in groene kleur met ais opdruk een geelwitte „U", welke op een schildje is ge plaatst. Zij dienen wel te worden onderschei den van de „Reise und Gaststattemarken", welke uitsluitend in hotels, restaurants, enz. en niet in winkels mogen worden aange boden. Een eerlijke kans. Meer kan niemand verlangen, ook niet. als het er om gaat zich een toekomst op te bouwen. Tot dusver hing iemands loopbaan dikwijls echter geheel af van omstandighe den, die buiten zijn bereik lagen. Geld- en tijdgebrek, huiselijke omstandigheden enz. stonden de studie in den weg en hebben al heel wat toekomstplannen vernietigd. Wie zich bij het Langemarck-Studium aanmeldt, kan er zeker van zijn, dat hij alleen volgens zijn eigen prestatievermogen en persoonlijkheid wordt beoordeeld. Zijn afkomst, zijn schoolopleiding, zijn godsdien stige of politieke overtuiging spelen daarbij geen rol. Blijkt hij iemand te zijn, die voor verdere studie geschikt is. dan neemt het Langemarck-Studium de kosten zijner op leiding op zich en laat hem na een voorop leiding in een zijner scholen verder studee- ren aan een M.T.S., een middelbare land bouwschool, een academie voor beeldende kunsten, een conservatorium of een hooge school. Eigenlijk staat elk beroep dan voor hem open. Jongelui van 16 tot 24 jaar. die meenen tot een verdere studie in staat te zijn, kun nen zich aanmelden bii het Langemarck- Studium, Lange Vijverberg 8, Den Haag, waar ook nadere inlichtingen schriftelijk kunnen worden aangevraagd. Alle candida- ten worden eenigen tijd na hun aanmelding opgeroepen voor een schiftingskamp, waar vastgesteld wordt, in hoeverre zij geschikt zijn. VROUW WILDE HAAR PLEEGOUDERS VERGIFTIGEN Tweeden Kerstdag 1942 was de 29-jarige gescheiden vrouw P. E. T. die bij haar pleeg ouders, het echtpaar H. te Rotterdam woon de, te laat thuis gekomen. Haar pleegvader had haar een standje ge maakt en T. was daarover dermate ont stemd, dat zij het een vriend vertelde. Deze gaf haar een fleschje met het advies van den inhoud in de pap van haar pleegouders te doen. Op 't fleschje stonden een doods kop en het woord „vergif". T. had dezen raad opgevolgd met het resultaat, dat de pleegvader ernstig ziek werd en ook de pleegmoeder, alsmede hun dochter, die ook van de pap had gegeten, onwel wei-den. Uit het onderzoek bleek, dat in het fleschje ar senicum had gezeten. De Rotterdamsche rechtbank had ver dachte veroordeeld tot twee jaar. De pleeg ouders hadden clementie bepleit en ver klaard, dat zij de vrouw weer bij zich wil den opnemen. Het Gerechtshof in Den Haag refereerde aan het medisch rapport, dat verdachte als a-sociaal bestempelt en veroordeelde haar tot 1 jaar met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regeering. Waterpolo FRAAI SUCCES VOOR DE DAMES VAN „DE WATERRATTEN". Dc waterpolocompetitie in den afgeloopen winter is voor de dames van „De Waterratten" een groot succes geworden, daar de drie ploegen kampioen geworden zijn van de afdeelingen. We „deelden reeds mee, dat het twee de en derde zevental den titel hadden hehaaid. Woensdagavond is het eerste kampioen gewor den. dank zij een zege van 3—0 op de dames van Haarlem. Niet alleen in de waterpolocompetitie hebben de dames van DWR scuccessen gehoekt, doch ook in de zwemcompetitie, waarvan ze eveneens kampioen zijn geworden. Voetbal JEUGDTOUKNOOI „DE ACHT" Het tra- ditioneele jeugdtournooi De Acht zal dit jaar op Zondag 16 April op de terreinen van H.F.C. aan de Spanjaardslaan te Haarlem worden ge houden. Deelnemende vereenigingen zijn H.B. S„ H.V.V., Quick (Hg.), Sparta, V.O.C., D.F.C. Kampong en HF.C. RADIO-PROGRAMMA VRIJDAG 31 MAART 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Gram.muz. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8 00 BNO Nieuws. 8.15 Een luch tig muziekje. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9 00 Orkest Gerard van Krevelen en soliste. 9.45 Godsd. Uitz. 10.15 Salonorkest. 11.00 Voor de kleu ters. 11.30 Zang en plano. 12.00 Almanak. 12.15 Milonga's (TI). 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 De Melodisten en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. Uitz. 15.30 Viool en piano. 16.00 De filmband rolt16.45 BNO Nieuws 17.00 Omroep Operette Orkest- fen koor en solisten. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale nooden. 18.05 Lichte orkestsuites. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van den dag 19.00 BNO Nieuws en act. besch. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centra les. 19.15 Reportage. 19.45 De sociale voorman. 20 00 Van allemans gading. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten 22.15 Vocale- en instrumentale solisten 23.00—24.00 Voor den lenteavond. HILVERSUM U. 301.5 M. 17.00 Theo Uden Masman. 17.30 Soldatenfunk ,Nord-West" 18.30 Hongaarsch orkest Lajos Ve res 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Italiaansch operaconcert. 2015 Duitsche taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Beethoven-Schumannconcert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2