DUC mSs^mÈ D H.B.P0ST 15 CT. SCHUUR POEDER 'n ERDALPRODUCT TOEKOMST EN REDDING. IX. D. Toen, nu alweer een kleine twintig jaar geleden de mogelijkheid van een twee den wereldoorlog bleek en men zich bij voorbaat ging verdiepen in de verhoudingen, waarmede alsdan rekening diende te wor den gehouden, was men het al spoedig ten aanzien van de landen, die in de jaren 19141918 hun neutraliteit hadden be waard, hierover eens, dat deze landen bij een nieuw contlict bezwaarlijk buiten den oorlog zouden kunnen blijven. Die voorspel ling is voor de meeste Europeesche, destijds neutrale, landen uitgekomen. En ook ons land is, ongetwijfeld tegen den wil van het volk, in het oorlogsgebeuren betrokken. Een gelijksoortige voorspelling hoort men thans ten aanzien van deze landen wanneer- het weer vrede zal zijn. De oorlog, aldus de profetie, liet de kleine, neutrale staten niet ongemoeid de vrede zal het evenmin doen. En wie zal betwisten, dat dit voorzeg gen goeden grond mist? De groepeeringen van staten, die door dezelfde of gelijksoor tige belangen vereenigd zijn is waarlijk geen oorlogsverschijnsel. Integendeel, de toekomst zal diverse allianties van staten ook in vredestijd zien, allianties, die naar mate ze in aantal afnemen in macht zullen wassen. Tegenover zulke complexen van vereenigde staten verliest een enkel land, en zeker een klein land als het onze, alle beteekenis als zelfstandig geheel. Wij zou den de machtsmiddelen noch het econo misch vermogen bezitten om ook maar het geringste te doen wat niet strookte met het belang van geiroemde groepeeringen. Dus deel van een grooter geheel. Dit zal onmiskenbaar ons lot in de toekomst zijn en wij moeten daar rekening mede houden om 't even of het denkbeeld ons aantrekt of antipathiek is. En dan klemt uit den aard der zaak voor alles de vraag', welke groe peering het waarachtig belang van Neder land zal kunnen dienen. Twee dezer allianties dienen zich in de toekomst aan. De eerste is een verbonden heid van Engeland en Amerika, de tweede een unie van Germaansche landen, die de hegemonie van Europa voor zich opeischt. Een derde mogelijkheid zou een statenbond Zijn van Westeuropeesche naties met inbe grip van Groot Brittannië en Ierland, want in weerwil van het conflict onzer dagen zou zulle een statenbond een natuurlijke belangengemeenschap vertegenwoordigen, doch vooralsnog zal deze eenvoudige waar heid wel velen aan den overkant van de Noordzee verborgen blijven. Practisch is de vraag dus: Oriëntatie naar het Westen of naar het Oosten? De heer Van Kleffens heel't we wezen er reeds op ons reeds voorgehouden, wat het eerste zou beteekenen. Hij ging daarbij uit van een Anglo-Amerikaansche alliantie, een be langengemeenschap dus van Amerika en Engeland. Zich daarbij herinnerend, dat Smuts kort te voren had geprofeteerd, dat Rusland over Europa zou schrijden moest hij wel de toekomst als volgt zien: Oostelijk Europa in Russische hand, centraal Europa onder Russischen invloed en tusschen dit Russisch machtsgebied, dat aldus van den Stiilen Oceaan tot laten we zeggen den Rijn zou strekken én de Noordzee: de smalle strook Nederland, België en Frankrijk. Wel nu, aldus redeneerde de heer Van Kleffens, dan worde deze strook bruggehoofd van Amerika en Engeland ten einde. Men voltooie de rest maar zelf. Het zou beteekenen, dat ixns land naaste buur van het Sovjet-machtsbereik zou worden, dat bijgevolg ons land onder voortdurende mi litaire controle van Engeland zou staan, dat het b'jgevolg niet alleen in militair opzicht maar niet minder op economisch terrein met handen en voeten aan Engeland zou zijn overgeleverd.totdat op een kwaden dag de Russische grondhonger zich zal gaan bezighouden met het allerlaatste hapje en dit laatste, vergelijkenderwijs gesproken, snippertje toevoegt aan het groote geheel. Met welke deugdelijke middelen Engeland en Amerika dit zouden moeten voorkomen heeft de heer Van Kleffens ons tot dusver niet duidelijk gemaakt. Dit alles kan slechts door één feit worden verhinderd en dat is door een ontwikkeling, die Sovjet Rus-land en toegang tot Europa ontzegt. Dit alles zal niet gebeuren, als een hecht verbond van Germaansche staten een tegenwicht vormt tegen Sovjet-penetratie ïm Europa. Wanneer Duitschland dezen oorlog wint en dat blijft toch altijd nog een toe komstmogelijkheid dan zal Duitschland zonder eenigen twijfel dezen eisch van een Germaansche staatkundige eenheid stellen. Zonder andere overweging dan die van zelf- be-veiligmg. Er zal dan weinig gelegenheid Zijn tot het voeren van betoogen voor of tegen oriëntatie naar Oost of naar West van ons land. De feiten zullen dan spreken. De vraag, of ons volk waard is, als vrije natie in zulk een Germaansche levenrsuimte op genomen te worden dan wel of het zich die waardeering ontzegd zal zien, deze vraag zal dan haar antwoord krijgen. Dit oogenblik heeft de N.S.B. voorzien en deze toekomstmogelijkheden zijn twee en een half jaar geleden door Mussert bij den Fiihrer ter sprake gebracht. Het was bij die gelegenheid, dat de Führer aan den Leider van het Nederlandsche volk de verzekering heeft gegeven, dat wanneer na den gewon nen oorlog de toekomstige status van Ne derland aan de orde zal komen, er geen besluiten zullen worden genomen, voordat Hitier hieromtrent met Mussert van ge dachten gewisseld heeft. En nu is dit in dezen het eenige. ja, het eenige houvast dat ons volk heeft bij de vraag, aan welke zijde het zich oij den vrede zal scharen: niet de speculatie van een Van Kleffens, die ons land den rang Met groote zorgvuldigheid worden in den Noord-Oostpolder de resten van een schip, dat ongeveer 500 jaar geleden in de Zuiderzee is vergaan, blootgelegd. (C.N.F./van Buiten Pax c) In de boomgaarden in Westfriesland is men thans druk bezig met het bespuiten der boomen tegen de insecten. (C.N.F./Kuiper Pax c) van bruggehoofd voor Engeland in zijn toe- komstigen strijd tegen een Euraziatisch Rusland wil verleenen, nog minder de hun kering naar een irreëele onafhankelijkheid, maar de verzekering, dat ons volk het straks in eigen hand zal hebben, als gelijkberech tigde natie te leven in het Groot-Ger- maansch geheel. In eigen band. Daar lijkt het nog ifiet veel op. Niet omdat het gezond verstand het niet zou inzien, niet omdat ons volk nog altijd ziel en zaligheid verpandt aan Engeland en Amerika, maar omdat het niet loskomt van de weifeling en de aarze ling die zich doet gelden wanneer het er om gaat, te erkennen, dat nu en in de toekomst onze plaats naast Duitschland in één levens ruimte ligt. Boven deze weifeling uitkomen zou de verlossende daad zijn, waarnaar ons volk in deze tijden snakt. Er is in de laatste jaren veel verloren gegaan: zelfvertrouwen, moed voor de toekomst, gemeenschapsbesef, zelf respect. dit alles kan herwonnen worden door bezinning op ons nationalisme, niet het enghartig nationalisme van een verleden tijd, niet het kortzichtig nationalisme dat zich willoos plaatst tusschen bolsjewisme en amerikanisme, maar het nationalisme, dat in redelijke aanvaarding der feiten de vrij heid des volks en de vrijheid des lands on derbrengt in de gebondenheid van Euro- peesch besef. Moge dit iets doen verstaan van de leuze der N.S.B.die ge de komenlde weken zult aanschouwen: Ons nationalismeüw redding! Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R, Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A, Overmeer, H'stede. Buiten land: j. c. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: ,T. j. E. van Baarse), santpoort. Advertenties: W. van Om- ■aen. Heemstede. DE P. T. T.-DIENST MET PASCHEN. De P. T. T.-dienst op de postinrichtingen zal op den 2en Paaschdag geheel als op Zon dag worden uitgevoerd. Het centrale post girokantoor te 's-Gravenhage is Zaterdag vóór Paschen gesloten. De postkantoren ne men daarom dien dag geen stortingen aan (ook geen spoedbehandelingen) en betalen geen chèques uit. DISTRIBUTIE VAN KAARSEN. De met „59 Verlichting" en „69 Verlich ting" gemerkte bonnen der petroleumkaar- ten resp. S 121 en S 221 geven van 1 April '44 af tot nader te bepalen datum recht op het koopen van één rantsoen kaarsen (300 gram). RADIO.PROGRAMMA ZONDAG 2 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 7.30 Cello en orgel. 8.00 De zin van het boer- zijn. 8.15 Pro gr. overzicht. 8.30 Melodieën van Grieg (event. Sportnieuws). 8.45 Godsd. uitz. 9.00 BNO Nieuws. 9.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 10.00 „Carmina Burana". 11.00 Ork. Gerard van Krevelen. 11.30 De stem 'der SS. 11.40 Marsehen. 11.45 Voorwaarts kameraden. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.15 Viool en clavecimbel. 12.45 Als i'k 't voor 't zeggen had. 13.00 Concertgebouw Kamerorkest en beiaardspel. 13.30 Matthaeus Pas sion van Bach. 17.00 Orgelspel. 17.25 Sportuitsla gen. 17.30 Melodisten en solist. 18.15 Nederland sche Volksklanken. 19,00 BNO Nieuws. 19.10 Spie gel van den dag. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Sport van den dag. 19.30 Operetteconcert en gram.muz. 21.30 Havenkwar tier. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Orkestconcèrt. 23.1524.00 Instrumentale soli. HILVERSUM II. 301.5 M. 10.00 Marschmuziek. Ca. 10.10 Soldatenfunk ..Nord-West". 11.00 Godsd. uitz. 12.00 BNO Nieuws en act. praatje. 12.14 Geliefde melodieën. 13.00 Toespraak. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 15.00 Recht op geluk, luisterspel. 15.45 Soli, 16.30 Vijfhonderd jaar Nederlandsche muziek. 17.30 Nederlandsche philosophen II. 17.50 Pianoduo. 18.15 Zie programma Hilversum 1. 19.00 BNO Nieuws. 19.10 Orgelconcert. 19.30 Concert. 20.00 Zoeklicht. 20.15 Orkest Willy Kok. 21.00 Symplio- niseh concert. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 22.15 Zie progr. Hilversum I. 22.30 De stem van het Rijk. BEVERWIJK Rijwieldieven op pad. In luttele dagen wisten de Beverwijksche zwijntjesjagers niet minder dan vijf rijwielen te bemachtigen. Dinsdagavond om half acht maakten zij voor een perceel aan de Zeestraat een damesrijwiel buit. Woensdag bestond de oogst achter een woning aan de Beecksanglaan uit twee heerenrijwielen, terwijl bovendien nog een rijwiel, dat naast een bollenschuur aan de Creutzberglaan was geplaatst, werd medegenomen. Donderdag moest een bewoner van den Alkmaarscheweg constateeren, dat zijn rijwiel was verdwenen. Jongelui geverbaliseerd. De politie heeft tegen enkele jongelui, die den leeftijd van 20 jaar nog niet hadden be reikt, procesverbaal opgemaakt terzake het overtreden van het zoogenaamde „uitgaans verbod". De jongeren, die geen toestemming hebben om zich na zonsondergang op straat te be wegen, dienen hiermede rekening te houden. Er zal geregeld worden gecontroleerd. Wrakke voertuigen. Hoewel het verkeer belangrijk werd be perkt, kan men soms toch nog talrijke wrakke voertuigen op den rijweg aantreffen. Deze beteekenen een gevaar voor de overige weg gebruikers. Door de Beverwijksche politie wordt er in dit opzicht geregeld gecontroleerd; zoo werd dezer dagen tegen een chauffeur uit Noordwijk procesverbaal opgemaakt. Zijn wagen had talrijke gebreken. De remmen werkten niet, de stuurinrichting was defect, spiegel en nummerplaat ontbraken, enz. Het vehikel is voor nader onderzoek naar een garage overgebracht. Al vroeg op 't slechte pad. De veelbelovende 12-jarige jongen K. stal in het begin van het vorig jaar een truitje en bracht het bij zijn moeder. Deze wist met het gestolen kleedingstuk geen raad en daar om achtte zij het wellicht het veiligst om het truitje voorloopig in haar linnenkast te ver bergen Dezer dagen bleek het bewuste kleedingstuk het knaapje echter uitstekend te passen, zoodat mevr. K. weer van één harer textielzorgen scheen te zijn bevrijd Zoo kon het gebeuren, dat de oorspronke lijke eigenaar het ventje met „zijn" trui zag wandelen. Door de politie was de diefstal toen spoedig opgehelderd. Mevrouw K., die zich aan heling schuldig maakte, zal eveneens haar zoon de onaangename gevolgen van haar daad ondergaan. Treinreizigers de dupe Geregeld kunnen diverse reizigers, die met den laatsten trein arriveeren, onmogelijk voor elven hun woningen bereiken. Daar de controle onverbiddelijk is, heeft dus menigeen de onaangename gevolgen reeds ondervonden. De late treinreizigers behoeven hiervan ech ter geenszins de dupe te worden, want zij hebben recht op een spoorbewijs Sommige klagen er over, dat er in dit op zicht door het spoorwegpersoneel te weinig medewerking zou worden verleend, doch wellicht berust een dergelijke meening op een misverstand. Over het algemeen mag men verwachten, dat het stat ions personeel de belangen van zijn reizigers behartigt „Het klokje van elf uur" laat nu eeqmaal niet met zich spotten Gedeeltelijke babyuitxet „geroofd". Onbekenden hebben dezer dagen van ach ter een woning aan den Heemskerkerweg een aantal babykleertjes ontvreemd. De roofzucht van sommige lieden kent blijkbaar geen grenzen, want thans moet zelfs een baby- uitzet het ontgelden. De moeder heeft deze textielpuzzle voor haar kleine nog geenszins kunnen regelen. Werkster bestal twee families. Een 18-jarige werkster wonende te Velsen- Noord had wel een zeer vreemde opvatting van haar taak, want tijdens haar werkzaam heden bij enkele families aan de Zeestraat en de Koningstraat, zag zij kans om in kor ten tijd diverse kleedingstukken te ontvreem den. De Beverwijksche politie, die bij een huiszoeking een aantal gestolen goederen heeft teruggevonden, had dus succes. De oneerlijke werkster zal thans haar avonturen kunnen overdenken. NED. BIJBELGENOOTSCHAP. Het Ned. Bijbelgenootschap houdt Maan dag 3 April des avonds te half acht een vergadering in het Vereenigingsgebouw aan de Schans. In deze samenkomst zal aan de hand van lichtbeelden gesproken worden over het werk van het Ned. Bijbelgenootschap. Als spreker zullen optreden ds. Peters, Ned. Herv. predikant te Beverwijk; ds. Feitsma, Geref. predikant te Beverwijk en ds. P. Ouwehand, Ned. Herv. predikant te Wijk aan Zee. De lichtbeeldenserie geeft beelden van hét werk van het Ned. Bijbelgenootschap in Indië. DIEF VERDWEEN MET EEN WANDEL WAGENTJE. Een bewoner van den Noorderwijkweg deed bij de politie aangifte van diefstal van een wandelwagentje. In de Burgerhardstraat zag de dief kans om vrijwel ongemerkt met zijn buit te verdwijnen. HET WITTE KRUIS. Het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat werd in de afgeloopen week door 1124 perso nen bezocht. Er maakten 292 kinderen van de inrichting gebruik, terwijl het aantal stort baden 832 bedroeg. ONVOLDOENDE VERDUISTERD. Een bewoner van de Begijnestraat werd door de politie geverbaliseerd, daar zijn wo ning niet voldoende voor lichtuitstraling was afgeschermd. ""WllilllÜ Moet de achtergevel niet eens geschilderd worden? Denk erom: schilderen is 't behoud van Uw huis. J| 'illltiliiii'^1^- - g van lost De waschlijn werd geplunderd. Een bewoonster der Gentstraat deed dezer dagen de ontdekking, dat haar waschlijn was geplunderd. De dieven wisten met diverse textielgoederen te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. V. V. V. Het bestuur der afdeeling Beverwijk van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer houdt Zaterdag 29 April in de Mennozaal aan de Parklaan zijn jaarvergadering. Er zal om drie uur worden begonnen. De agenda vermeldt de gebruikelijke punten. Als bijzondere attractie zal de film „Het werk der N.Z.H.R.M. worden vertoond. KENNEMER PLUIM VEE VEREENIGING. In een dezer dagen gehouden ledenverga dering van de Kennemer Pluimveevereni-, ging vormde het hoogtepunt de bespreking van de met Kerstmis 1944 te organiseeren tentoonstelling. Onder leiding van den heer R. de Boer, voorzitter, had de behandeling een vlot ver loop en vond de installatie van verschillende commissies plaats. FRITS VAN VEEN SPRAK VOOR D.E.M. In de K.S.A. hield Frits van Veen, het be kende bestuurslid van den Amsterdamschen Voetbalbond, een spelregelavond voor de D.E.M.-senioren. De spreker, die reeds meer dere malen bij D. E. M. op bezoek geweest was, had ook nu terstond de juiste toon ge vonden en vertelde op interessante wijze over voetbalspelregeiis. Hij drukte de D.E.M.-leden op het hart er voor te zorgen, steeds zoowel binnen als buiten het veld, voor hun vereeni ging op te komen, op eerlijke en sportieve wijze. De spelregelmoeilijkheden verduide lijkte hij met lantaarnplaatjes. Voorzitter Gelderman dankte den heer Van Veen voor zijn uiteenzetting. VELSEN V. V. B.—ONZE GEZELLEN. Voor den wedstrijd van Zondag, welke in de voorronde van den N.V.B.-beker op het Beverwijk-terrein wordt gespeeld tusschen V. V. B. en Onze Gezellen uit Haarlem, is het volgende ongewijzigde elftal der „Bree- sapers" opgesteld: doel: J. van Riessen; ach ter: H. Lantsink en P. Clots; midden: G. v. d. Veldt, P. van Vuuren en G. Aptroot; voor: G. Zandbergen, L. Spruit, .1. Bravenboeg, P. Vlietstra en R. Meijer. KAMPIOENS-HERDENKING „IJMOND". In verband met het behaalde kampioen schap van de derde klasse Ned. Handbal- bond was door de Handelbalvereeniging IJmond Vrijdagavond de gewone training gewijzigd in een feestelijke bijeenkomst, wel ke zich kenmerkte door groote gezelligheid, die in het gvmnastieklokaal der Cbr. school aan de Van Gengeveldstraat hecrschte. De voorzitter en eenige andere sprekers stelden de beteekenis van het behaalde suc ces in het licht, en hulde werd gebracht aan spelers en speelsters en aan den heer Minter voor zijn leiding bij de oefeningen. De leden, die bijna allen op dezen pret- tigen avond bijeen waren, vermaakten zich gedurende de rest van den avond op koste lijke wijze met spel, muziek en zang, waarbij verschillende actueele vindingen veel bij droegen. Enkele korte schetsen, alsmede de Zuid-Afrikaansche liedjes bij de gitaar vielen zeer in den smaak. Het was een welgeslaag de avond. DISTRIBUTIEDIENSTEN OP 7 EN 8 APRIL GESLOTEN. De plaatselijke distributiediensten zullen op den Goeden Vrijdag (7 April) en den stil len Zaterdag (8 April) voor het publiek ge sloten zijn. Op den stillen Zaterdag echter zullen de distributiediensten uitsluitend aan vragen van arbeiders die in het buitenland gaan werken en eventueele spoedgevallen in behandeling nemen Verduisteren: van 7.15 tot 6.15 uur MEBERLANQSCH £A£fUKAA?

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2