Carboplan Rede van Oberdienstleiter Ritterbusch te Arnhem. In een bijeenkomst te Arnhem heeft de leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland het woord gevoerd voor leden van de partij, ce weermacht, en genoodig- den uit de beweging. Oberdienstleiter Ritterbusch zeide o.a., dat Engeland sedert eeuwen de opvatting verbreid heeft, dat Duitschland de rustver stoorder zou zijn in Europa. Deze opvatting vindt men terug in het verwijt, dat hier te lande den Duitschers dikwijls tegenklinkt: Waarom zijt gij hier gekomen? Wij Duitschers, aldus spreker, verweeren ons tegen het verwijt, dat wij den oorlog uit een zeker soort wellust zouden zijn be gonnen. Hij zette uiteen, in welk een gevaar het Duitsche volk zich in 1918 bevond. Het onwrikbaar geloof ontbrak en de leiding liet het voll: in de steek. In de jaren daarna dacht men de zaak op de been, te kunnen brengen, wanneer men er slechts in slaagde zakenleven en handel weer op orde te bren gen. De Führer begreep echter, dat aller eerst de menschen weer geestelijk gezond moesten worden gemaakt. Immers, zij zijn de dragers van allen scheppenden arbeid. Daarom gaf hij hun de idee mee van „Volks tuin" en „Rasse" en plaatste den mensch wederom in het kader, dat hem door God en de natuur is gegeven. Met die opdracht heeft hij het Duitsche volk uitgestuurd. In dit verband merkte spr. op, dat een volk, dat. het rasprincipe erkent, altijd respect zal hebben voor een ander ras. Wanneer des ondanks de Duitscher den Jood haat, dan is dit omdat de Jood slechts leeft van uit buiting. In het leven van den Führer weerspiegelt zich dat van het Duitsche volk. Heel de arbeid der partij zou wellicht overbodig zijn, wanneer iedere Duitscher in de gele genheid was een half uur bij dezen man op zijn hoofdkwartier te vertoeven. Men kan thans zeggen dat de kracht van het Duitsche volk niet zoozeer ligt in zijn lichamelijke kwaliteiten, in robuste licha men en dikke spieren, maar in het hart van den Duitschen mensch. Tot besluit vroeg spreker zich af wat thans, nu de ononderbroken krachtsinspan ning van het Duitsche volk haar hoogtepunt bereikt heeft, wel het allerbelangrijkste is. Spr. was van meening, dat dit de wil moet zijn om te overwinnen. Met den wil verzet men bergen. Ook al zou de vijand materieel de meerdere zijn. Over het leven van vol keren is nog nooit beslist door materieele factoren. Beslissend is alleen, dat ieder bereid is de noodzakelijke offers te brengen en nimmer twijfelt aan de toekomst van zijn volk. In een moment van zwakte zal hij altijd kun nen opzien naar het Duitsche front en naai den Führer, die eens de verzekering gaf, dat zijn wil altijd vijf minuten langer zal volhouden dan die van zijn tegenstander. Afscheid van vrijwilligers. In de kleine zaal van den Dierentuin te Den Haag hebben Mussert en S.S.-Ober- gruppenführer und General der Polizei Rau- ter wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Een deel hunner zal na de vooropleiding aan den strijd aan het Oostfront gaan deelnemen, een ander deel wordt opgenomen in den Landstorm om zoo- ndodig Europa's Westgrens te helpen ver dedigen. Mussert sprak de vertrekkenden op harte lijke wijze toe en zeide dat een jongeman op het oogenblik niets beters kan doen dan sol daat worden. Dit advies spruit niet voort uit een zeker militairisme, doch uit de over tuiging dat dit de eenige weg is waarop land en volk uit de put kunnen worden geholpen. De vijf-dagen-oorlog in 1940 was een his torisch schandaal. De nationaal-socialisten hebben dien echter nimmer gewild. Thans bevinden we ons op een keerpunt in het leven van ons volk. We moeten ons beken nen tot Europa en tot het gemeenebest van Germaansche volkeren. Daar waar Europa belaagd wordt, moeten Europa's soldaten staan. Veien beseffen dat nog niet, doch eens zal het Nederlandsche volk de thans ver trekkende pioniers dankbaar zijn, omdat het met en door hen is herrezen. Spr. drukte de mannen tenslotte op het hart goede soldaten te worden en zich hun voorgangers waardig te toonen. Nadat een muziekcorps het Wilhelmus had gespeeld, sprak de S.S.-Obergruppenführer Rauter in ongeveer gelijken geest. Hij her innerde aan het voorbeeld dat de vermoorde generaal Seyffardt heeft gesteld. Hij hief de Geuzenvlag opnieuw. Te zijner eere werd een regiment van de pantsergrenadierdivisie Nederland naar hem genoemd. Spr. wees er op, dat Nederland eenige gene raties lang geen oorlog meer heeft gekend. Het militaire handwerk hebben de Neder landers daardoor verleerd. Spr. hoopte ech ter, dat het goede Germaansche bloed zich niet zou verloochenen en de mannen in den zwaren recrutentijd, die hen wacht, het be wijs zouden leveren, dat zij zichzelf kunnen overwinnen. Tot slot wenschte hij hun veel wapengeluk en een behouden terugkeer in het vaderland. Met den groet aan den Führer en het spe len van de Duitsche volksliederen werd de bijeenkomst besloten. Verduisteren: van 7.15 tot é.15 uur Kalm blijven! Soms een toerMaar mo gelijk bij lichamelijke en geestelijke fitheid. Neem daarvoor als krachtbron de even smakelijke al9 doeltreffende dragees NERVAKOVA J.fO p. B*i ayoth. en froj. De Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeidsfront organiseert in de weck van 3 tot en met 8 April tezamen met den Ned. Volksdienst, in een groot aantal plaatsen Paaschfeesten voor de kinderen, waarvan de vader in het buiten'and werkt. Verbond van Haarlemsche Speeituinvereenigingen. Onder voorzitterschap van den heer A. van Viersen hield het Verbond van Haar lemsche Sepeltuinvereenigingen Zaterdag in Gebouw Cultura aan de Jansstraat zijn jaarvergadering. Bij den aanvang gaf de heer Van Viersen een overzicht van den huidigen gang van zaken. Hoewel het gebrek aan materiaal en de beperkte contactmogelijkheden zich de den gelden, is er met succes gewerkt. Spr. bracht voorts de spelleiders-cursus in her innering, waaraan thans 18 personen deel nemen. De heer J. J. C. Ophuysen, secretaris, constateerde in zijn jaarverslag, dat de ont vangen subsidie f 1900 bedroeg. Het knut selwerk w.o. figuurzagen en metaalplastiek kon trots diverse bezwaren door de clubs worden voortgezet. Alle vereenigingen be oefenden voorts de gymnastiek. Het financieel jaaroverzicht van den heer G. Starink vermeldde een batig saldo van f 916.26. De heer A. A. de Boer, secretaris der N. U. S. O. merkte vervolgens op, dat het stre ven der vrijwilligers voor het speeltuin werk in breeden kring belangstelling heeft. Bovendien wees spr. op de belangrijke taak der spelleiding. De heer Th. Dammiaans gaf vervolgens een overzicht van de ontwikkeling van het jeugdtooneel. In 1929 werd het Jeugdtoo- neelgezelschap „De Wonderdoos" opgericht en thans mag het kindertooneel onder lei ding van Rie Beiers te Amsterdam worden genoemd. Met de kindertooneelliteratuur is het droevig gesteld. Spr. achtte stukjes met een speeltijd van een halt' uur gewenscht. De inhoud moet pittig en begrijpelijk zijn. Laat kinderen geen groote menschenrollen spelen. Voor hen is eigenlijk het dagelijk- sche spel met poppen bouwdoos reeds kin dertooneel. Hun zuiver en onbedorven aan voelen uit zich hierbij ongedwongen. De handelingen, zooals het kind deze in zijn eigen wereldje beleeft dienen in de stuk ken te worden opgenomen. Zelfs overdrij ving in costuums, spel en décor dient ver meden te worden. De folklore, de sprookjes en andere bronnen leveren nog voldoende stof. De heer Dammiaans wees er voorts nog op, dat de regisseur aan vele eischen zal dienen te beantwoorden. Als paedagoog moet hij bijvoorbeeld zijn wil met tact en geduld op zachte wijze weten door te zet ten. Gevoel voor taal en rhythme; kennis van literatuur, dynamiek enz. enz. zullen hem bij zijn taak uitstekende diensten be wijzen.ïn 't verleden beïnvloedden vaak on- deskundigen de resultaten en spr. wekte tenslotte de aanwezigen op om door studie en cursussen baanbrekend werk voor het Jeugdtooneel der Haarlemsche speeltuin- jeugd te verrichten. JUBILEUM A. SCHEFFER. Op 14 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Scheffer, beambte op de afd. verificatie van de N V. Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen, bij deze N.V. in dienst trad. SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van den burgemeester is in verband met de sluiting der bureaux op Vrijdag 7 April, verzet naar Donderdag 6 April. GEEN SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De heer M. van Driel wethouder van On derwijs is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. EEN KWART EEUW BIJ DE CENTRALE WERKPLAATS Zaterdag herdachten de heeren F. N. Geerlings houtbewerker en P. H. Stelten berg wagenmaker hun 25-jarig dienstver band bij de Nederlandsche Spoorwegen. De jubilarissen werden 's morgens op de Cen trale Werkplaats op de gebruikelijke wijze gehuldigd. Met hartelijke woorden richtten hun superieuren zich tot de betrokkenen, waarbij een fraaie oorkonde en een grati ficatie werd uitgereikt. Zondag was het een kwart eeuw geleden, dat de heeren J. Steeman, steker, en W. Brand, wagenmaker, bij de Centrale Werk plaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem in dienst traden. Zij zijn namens het bedrijf te hunnen huize gelukgewenscht en ont vingen de gebruikelijke oorkonde en gra tificatie. Muziekschool van „Toonkunst". Leerlingenuit voering. Ook nu weer was er een groep uit de klasse „Algemeen muzikale ontwikkeling" en wer den gedemonstreerd o.a. stemoefening, toon ladders zingen, toontreffen. Het toonladders zingen omvat ook de oude toonschalen, en daarbij maakte mej. Alie Michielsen het zich niet gemakkelijk met b.v. een hap te nemen uit de diatonische toonrij; neen, de lydische, de dorisehe toonschalen vangen aan op een en dezelfde trap, en dat vraagt van de jonge leerlingen een groote dosis opmerkzaamheid. Dat er ambitie is voor dit soort muziekleeren, bleek weer ten overvloede uit de lust om ook eens „een beurt" te krijeen, als het antwoord geven niet zoo heel gemakkelijk was. De resul taten van dit onderwijs zullen zich spoedig genoeg doen bemerken. Intusschen deden zich ook de kleine pianist- jes van mej. Nederkoorn, later die van mej. Bekkers gelden. Stukjes als- „l'Inconnu", of een „Menuetje uit den pruikentijd" waren naast zoovele andere de doorslaande bewijzen, lat kinderen die niet van talent ontbloot zijn, al spoedig bijzonder goede -resultaten berei ken. Men luistore b.v. naar den Sonatine van Handrock (leerling van den heer Jac. Zwaan) en vindt alles aanwezig waarop met succes is te bouwen. Met eere mag ook genoemd worden de fluit- solo van Fr. Doppler, een veeleischend stuk muziek, waarin deze leerling van den heer Jos. de Klerk toonde, dat hij voor de fluit een heel bijzondere dispositie heeft. Met Mozart's Variaties in G (voor vier handen), correct niet alleen, maar ook muzikaal voorgedragen, luidden deze leerlingen van den heer Karei de Jong de pauze in, doch niet voordat ook een zangsoliste een aria uit Figaro voordroeg met een stem die alreeds mooi los was gekomen en waar ook uitspraak en voordracht alleszins te loven waren. Later zou nog een andere leer ling van mej. Brockmann zingen. Een groote opgaaf deze aria van Elisabeth uit Tannhauser, want dramatische zangeres is men zoo opeens maar niet. Maar de weg staat open en is ge baand. Dit is trouwens 't geval met allen die na de pauze kwamen. De hoboïsten (leerlingen van Haakon Stotijn) legden dien weg al groo- tendeels af, zoo goed als de vertolkster van Mazurka in a en Impromptu in As (leeraar de directeur). Chopin was nog eenmaal vertegen woordigd door een leerling van den heer P. Vincent. Het uiterst veeleischend Scherzo in bes, vooral in zijn Coda, waar de materie nog rebellisch was, gaf de overtuiging dat ook hier de paedagoog den zekeren weg zal weten te wijzen, om het eindoel te bereiken. Met het vioolconcert in E van Bach was ook de hoo- gere viooltechniek vertegenwoordigd; een leer ling van den heer De Clerck legde met dit eerste deel veel eer in. Handei's Klaviercon cert met strijkorkest von in een leerling van den heer Lürsen de intelligente vertolkster die de aandacht onverpoosd gevangen hield. De heer Bieie leidde het geheel, en besloot met Corelli's Concerto grosso in A. waarbij ook de spelers van het Concertino zich loffe lijk onderscheidden. Dit fraai in klank gezette toondicht was een treffend besluit van den leerzamen middag. G. J. KALT. Ans Bouter. Piano-recital. Dat de pianiste bij Haydn's Fantasie in C zoo rechtstreeks de poëzie van den klavier- toon deed spreken, terwijl het notenbeeld daar doorgaans geen voorstelling van geeft, kan men haar moeilijk als een déficit aanre kenen. Wanneer Haydn's wormstekig kla vier hem niet suggereerde de kleuren en tinten die voor onze ooren onmisbaar'zijn in het schoonheidsbeeld, dan ligt het voor ons op den weg, die aan te brengen waar het voegt. Daarmee zij niet gezegd, dat het ook pas geeft, de strakke lijn te verbreken, de z.g. secco-voordracht te veronachtzamen, immers dit raakt het stijl-principe. Ans Bouter nu gaf een Haydn voor verwende ooren, maar nam minder weg van de strak heid waarmede deze muziek gespeeld moet worden, zoodat wij eeji surplus dankbaar aanvaardden. Bij Brahms waren er geen problemen, want deze Variazonen (op een eigen thema) werden naar eisch kloek en stevig in de verf gezet, en die klankkleur werd tot het einde volgehouden. Ook de Brahmstechniek heeft voor Ans Bouter geen voetangels, zoodat dit minder gespeel de werk (het is op. 21) den hoorder een welkom geschenk was. In Chopin's Sonate in 'bes (met de „bekende" treurmarsch) hebben we haar het meest bewonderd in de Finale, dat korte, bizarre stuk, waarvan Schumann schreef: „Men moet het toege ven: ook uit dit Sonatendeel waait ons een eigen, een huiveringwekkende geest aan, die neerslaat met machtiger vuist al wat zich tegen hem zou mogen verzetten, zoodat wij, in den ban geslagen, luisteren gehoorzamen tot 't slot: echter ook zonder te prijzen, want (zoo zei Schumann) muziek is dit niet. Zóó besluit de Sonate, zooals zij is begonnen, raadselachtig, als een Sphinx met spotten- den lach". Het is inderdaad een groote op gaaf, dit stuk te spelen met overtuiging, zooals Ans Bouter waarlijk deed. Want ook technisch laat het menigeen in den steek. Met hetzelfde juiste inzicht speelde zij Ravel's Ondine, Waarna wij gaarne het aan gekondigde „Andaluza" van De Falla had den gehoord. In de plaats daarvan kwam de bekende Nocturne in cis van Chopin met har tebloed geschreven en waarbij de figuur van Maria Wodzinska in het geding kwam, een wel geheel andere aanleiding tot inspi ratie dan de zoo juist gespeelde sonate, die ver boven 't persoonlijk lijden uitgaat. Dit goed uitgebeelde karakterverschil stelde ons ietwat schadeloos voor den ruil met De Falla. Ans Bouter speelde dan nog het prachtige „Triana", een deel uit Albeniz" „Iberia", ook al muziek die uit groote nooden, want zwaar lichamelijk lijden, werd geboren. In de vertolking heb ik dat niet gehoord. Wel ervoer ik de pianistenhand, die met groote zekerheid ook de problematische muziek der piano litteratuur tot klinkend leven brengt. G. J. KALT. het carbonpapier met lichte achterzijde Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den in de Vleeschhal is het morgen Dinsdag de beurt aan het restant vaij de letter L vanaf Lieuw en Ma tot en met Meu. JUBILEA BIJ DE POSTERIJEN. Op 1 April was het 25 jaar geleden dat de heer C. Conijn, ambtenaar ter directie van J het hoofdpostkantoor te Haarlem, bij het P. T. T. bedrijf in dienst trad. De heer J. C. Smid, directeur van het Post- en Telegraaf kantoor dankte den jubilaris namens het Staatsbedrijf voor de nauwgezetheid en ijver, waarmede hij steeds zijn taak ver richt. Ook van andere zijde ontving de heer Conijn vele gelukwenschen en bloemen. De heer J. de Vries, besteller bij den post dienst, vierde eveneens op 1 April zijn zil veren jubileum. Hij werd gelukgewenscht door den heer J. C. Smid, die zijn groote waardeering uitsprak voor de wijze waarop de jubilaris zijn taak vervult,voorts door zijn onmiddellijken chef, alsmede door de heeren G. H. Klunhaar en J. H. van Looke- ren, beiden chefs van het bureel Brieven en Pakkétpost aan de Baljuwslaan. Verder werd hij toegesproken door den heer J. J. C. Ophuysen, voorzitter van het jubileum fonds, die de collegialiteit van den jubilaris prees en een geschenk in enveloppe aanbood De heer J. Hille. kantoorhouder bij den P. T. T.-dienst te Spaarndam, herdacht op 1 April ook zijn zilveren jubileum bij P. T. T. Sinds 20 jaar voert hij het beheer over het hulpkantoor Spaarndam. Ook hij ontvingt bezoek van den heer J. C. Smid, die hem hartelijk dankte voor de wijze waarop hij steeds de belangen van het bedrijf en van het publiek heeft behar tigd. INBRAAK OP DE AMSTERDAMSCHE VAART. Vermoedelijk met een valschen sleutel heeft men zich tijdens afwezigheid der bewoners toe gang verschaft tot een woning aan de Am- sterdamsche vaart. Kasten en laden zijn over hoop gehaald. Gestolen zijn een koffer, met knotten wol, tien luiers, sloopen, twaalf hand doeken. acht pond kindermeel en een zilveren heerenhorloge. PERZISCH KLEED GESTOLEN Zaterdagnacht heeft men een bezoek ge bracht aan een perceel aan de Schouwburg straat. Gestolen zijn een Perzisch kleed, een Perzisch tafelkleed en een ander tafelkleed. TWEE RIJWIELDIE VEN IN ARREST. De recherche heeft de Haarlemmers V. en K. aangehouden, die dezer dagen een fiets en een transportrijwiel hadden gestolen bij het Postkantoor en het distributiebureau. Ook is B. uit Heemstede aangehouden, verdacht van heling der fietsen. RADIO.PROGRAMMA DINSDAG 4 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Bij 't ochtendgloren. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Bij 't octhendgloren. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overzicht. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Vroolijkheid op z'n tijd. (Van 8.45 8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Suiteconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Pianovoordr. 10.45 Orkest Ma- lando. 11.15 De drie taarten van Willem Fles. 11.30 Orkest Malando en soliste. 12.00 Almanak. 12.15 Fluit en piano. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Amusementsorkest, soliste en gram.muz. 14.00 Nederlandsche bouwmeesters in het Oosten. 14.15 Salonorkest en orgelspel. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Symphonisch middag concert. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 Cabaret Neder- landsch Fabrikaat. 18.00 BNO Binnenlandsch ge sproken overzicht. 18.05 Instrumentaal operacon cert. 18.45 Jeugdstorm uitz. 38.55 Spiegel van den dag. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. Van 19.15 af alleen voor de Radio-Centrales. 19.15 Bonte verscheidenheid.. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Aziatische reis. 23.25—24,00 Orgelconcert. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kameimuziekwerken van Haydn. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Orgel en zang. 19.00 BNO Nieuws en act. beschouwing. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Beethoven-Franck-concert. 20.15 Duitsche 'taalcursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Operaconcert. 21.45 Avond wijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult, berichten. 22.15 Zie progr. Hilversum I. 22.30 De stem van het Rijk.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2