Haarlemsche Courant Nederlands bijdrage aan den oorlog De verhouding tusschen Moskou, Londen en Washington. Eert woord van den Leider aan ons volk Interview met Von Ribbentrop. 289e Jaargang No. 82 Bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advert. 19724, Redactie loeeo Postgiro 134958 Haarlemsche ct, Haarlem BQkantoor, Soendapiela Tel. tü» Hoofdredacteur: r. C. Series Nieuwsblad voor Noord-Holland Donderdag 6 April 1944 Verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DrukkerijZ. B. Spaarne 12. Tel. 18711 Kantoor Urauiden; Kembrandtlaan 99* IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedreven D ami ate, Haarlem K 18W „De bolsjewisten staan halverwege Amster dam". zoo roept Mussert In het hoofdartikel van „Volk en Vaderland" van deze week ter kenschetsing van het gevaar uit het Oosten. „En wat het gevaar uit het Westen betreft, heeft de Italiaansche les wonderen verricht". Iedereen ziet thans wel in, „dat de opmarsch van de bolsjewieken vanuit het Oosten en de Angelsaksische invasie vanuit het Westen doodelijke bedreigingen van Europa zijn. Europa, dat naar onze opvatting moet wor den een vast verbond van vrije volkeren, waarin ieder volk naar eigen aard kan leven en zich ontplooien. Dit naar eigen aard leven en zich ontplooien is, om met den Rijkscom missaris dr. Seyss Inquart te spreken, de eenige ware vrijheid, die niet ontaardt in los handigheid en tenslotte in dictatuur. Maar hij, op wiens schouders nu rust de verantwoordelijkheid voor de verdediging van Europa, kan en mag bij de ordening van Europa na den vrede niet vergeten in de weegschaal te leggen het gewicht van de offers, die gebracht zijn voor het behoud van Europa. Ik heb geenerlei verantwoordelijkheid voor hetgeen in dezen tijd door andere volkeren dan het Nederlandsche gedaan en gelaten wordt. Ik beoordeel noch veroordeel andere. Maar in mijn taak zou ik te kort schieten als ik nu niet aan ons volk voorhield, dat het voor onze toekomst als natie van de groot ste beteekenis is aan het einde van den oor log te kunnen zeggen: Ook het Nederland sche volk heeft zijn aandeel in de lasten van de oorlogvoering gedragen". De Leider bespreekt dan de economische, militaire- en arbeidsbijdrage van Nederland. Wat de eerstgenoemde betreft, zegt hij: „Van alle volkeren van Europa heeft, naar mijn overtuiging, het Nederlandsche volk, na het Duitsche, op economisch gebied 't meeste tot de oorlogvoering bijgedragen. Het doet er niet toe in hoeverre dit vrijwillig of ge dwongen geschiedde, op dit gebied heerscht koude zakelijkheid, spreken de nuchtere cijfers." Inzake de militaire bijdrage herinnert Mus sert aan de vele eervolle vermeldingen van Nederlandsche helden aan het Oostfront en constateert: „Onze militaire inzet als sterk en doelmatig geleid volk is tot dusver niet mogelijk geweest. Vóór Mei 1940 werd het verkeerd geleid en na Mei 1940 is ons land bezet gebied zonder eigen regeering. Een volk zonder regeering kan niet als georga niseerde eenheid te velde trekken en zou dit ook niet willen doen als het oorlogsdoel niet concreet' voor oogen staat. Maar wat op dit gebied en onder de ge geven omstandigheden gedaan kon worden, is gedaan. Vrijwilligers zijn gekomen, eerst met tientallen, toen met honderden en daar na met duizenden, zoodat wij nu van tiendui zenden kunnen spreken. O, zeker, gering in kwantiteit in vergelijking met de millioenen legers, die te velde staan. Maar in kwaliteit gelijkwaardig en in moreel opzicht veelal be wonderenswaardig, wanneer men bedenkt, dat zoovelen gegaan zijn, die door hun daad hun naaste verwanten verloren en terug komende van het oorlogstooneel de deur van de ouderlijke woning voor zich gesloten von den. Aan het einde van den oorlog zal een sta tistiek van de Nederlandsche militaire vrij willigers zeker geen slecht figuur maken te midden var, de anderen". „Naast de economische en de militaire deelneming aan de verdediging van Europa, staat als derde de. arbeidsplicht in Duitsch- land", aldus de Leider. „Wanneer ieder volk van Europa per mil- lioen zielen evenveel soldaten aan de Euro- peesche fronten had staan als het Duitsche, zou Duitschland geen enkel zedelijk recht hebben om één Nederlander of één Fransch- man als arbeider naar Duitschland te diri- geeren. Helaas doet zich het feit voor, dat in militair opzicht de verdediging van Euro pa voor 90 pCt. rust op den Duitschen sol daat. Practisch zal wel het geheele weerbare deel van het Duitsche volk aan de fronten staan, voor zoover het niet onontbeerlijk is in Duitschland zelf. De fronten vragen om wapens en munitie, de plaatsen in de fabrie ken en werkplaatsen, welke door het oproe pen van soldaten leêg zouden komen, moeten ingenomen worden. Als men denkt, dat zelfs in de Vereenigde Staten de arbeidsplicht op het programma staat, moet het toch duidelijk zijn, dat aan Europeeschen arbeidsplicht niet te ontkomen viel. Een harde oorlogsnoodzaak Deze oorlogsnoodzaak is geen nationaal- socialisme, heeft met nationaal-socialisme al leen dit te maken, dat het nationaal-socialis me de roeping heeft Europa te behoeden voor den ondergang in communisme en gedwongen is daartoe ieder middel te gebruiken, dat dienstig is. Geen normaal mensch kan of wil ontken nen, dat de arbeidsverplichting het werken van honderdduizenden in Duitschland een groot leed en een groot offer is voor diege nen, die dit treft en voor hun gezinnen. Voor ons volk valt hieraan niet te ontkomen, even min als aan de inundaties. Daartegenover zijn twee houdingen moge lijk. De een is die van lijdelijk verzet, van onderduiking, van sabotage. Veel beter is het de onvermijdelijkheid fier en zelfbewust te aanvaarden en rustig onaan doenlijk het opgedragen werk te verrichten. Er is maar één houding, die in het belang is van ons volk: rustig gaan en u zelf blijven, en voorts door het leveren van behoorlijk werk den duur van dezen vervloekten oorlog helpen bekorten. De vlag hoog houden. Naast de economische offers, die gebracht zijn, naast den militairen inzet van onze vrij willigers, staat dan aan het einde van den oorlog de arbeid van honderdduizenden als Nederlands bijdrage aan de verdediging van Europa en dus Nederlands recht op een eer volle plaats in het nieuwe Europa". Een zetel voor Tito in de Unrra? Tito heeft als leider van het „Joegoslavi sche bevrijdingsleger" een zetel geëischt in de adviseerende commissie van de Unrra. Gebiedsuitbreiding der Unie van Zuid-Afrika? Tusschen Londen en Kaapstad worden on derhandelingen gevoerd over den wensch der Zuid-Afrikaansche Unie, dat de Britsche territoria Betsoeanland, Swaziland en Basoeto land in de Zuid-Afrikaansche Unie zullen worden opgenomen. Voorjaar op het land. Achter zijn moeder draaft het dartele veulen door de weide. (C.N.F./Stevens Pax c) KORT NIEUWS Bij de oprui mingswerkzaam heden der tijdens een luchtaanval vernielde Pause lijke basiliek van San Lorenzo Fuo- ri le Mure te Ro me zijn belang rijke oudheidkun dige ontdekkingen gedaan. De laatste ja ren zijn 2200 per sonen, die deel uitmaakten van de kleine bevolkings- rest van Zweed- sche afkomst in Estland, naar Zweden terugge keerd. „Wanneer ooit de bolsjewisten Europa zouden binnendringen, dan zouden Engeland noch Amerika bij machte zijn hun het hoofd te bieden." De Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, heeft den Ber- lijnschen vertegenwoordiger van het Roemeensche persbureau Rador een interview toegestaan en dezen eenige vragen beantwoord, die voor Duitsch land en Roemenië van gemeenschappe lijk belang zijn. Het persbureau publiceert hierover het volgende bericht: „Wat is naar uw meening, Excellentie, het doel der jongste Sovjet-Russische verkla ringen aanRoemenië, waarin beweerd wordt, dat de in dat land binnengedrongen Sovjettroepen zuiver militaire doelen voor oogen hebben, en dat de Sovjet-Unie geen wijziging beoogt van de orde in Roemenië en ook geen aanspraak maakt op een deel van het Roemeensche grondgebied?" „De verklaring van Molotof beteekent voor eiken kenner van de Sovjet-politiek in de laatste 25 jaren alles behalve een ver rassing. De politieke truc is steeds een deel van de Sovjet-Russische oorlogvoering ge- Major Rudel, groepscommandant in een slageskader, van wiens succesvolle ope raties in het Oosten de laatste dagen herhaaldelijk melding werd gemaakt, ontving als 10de soldaat der Duitsche weermacht het Eikenloof met de Zwaar den en Briljanten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis. Major Rudel met den Stabarzt Dr. B., die zich over het taaie gestel van zijn „patiënt" bijzonder ver heugt. Major Rudel, die onlangs een kameraad, die een noodlanding had ge maakt, te hulp wilde komen, wist onder de moeilijkste omstandigheden door de rijen der Sovjets heen te breken. (PK Rudel/O/H P. c) weest. Daarvoor bestaan genoeg voorbeel den. Opmerkelijk is daarbij overigens, dat de machthebbers van het Kremlin naar de politieke list plegen te grijpen, wanneer hun militaire krachtsontplooiing het hoogte punt heeft overschreden. Naar onze meening is de ware reden voor deze huidige tactiek de wensch van Mos kou den veldtocht na de verschrikkelijke offers der laatste jaren met zoo gering mo gelijke verdere verliezen tot "een einde te brengen. De bolsjewisten kennen de onbe stendigheid van het oorlogsgeluk. Zij her inneren zich, dat zij reeds eens dicht bij de overwinning waren, en tenslotte toch een zware nederlaag moesten incasseeren. Zij zouden derhalve het risico van verdere ge vechten zoo veel mogelijk willen 'beperken. Vandaar de poging der bolsjewisten Fin land door schijnbaar gematigde eischen uit den oorlog te bluffen, d.w.z. men wil het in een val lokken, om het daarna te worgen. Vandaar het dingen naar Bulgarije, de drei gementen aan Hongarije en thans de ver lokkingen voor Roemenië. Ik geloof echter, dat elke Roemeen weet, wat hij aan dergelijke verzekeringen heeft. Het lot van uw landgenooten in Bessarabië en in de Boekowina eenige jaren geleden is voor alle Roemenen een vreeselijke "les ge weest, want de bolsjewistische methode blijft steeds dezelfde: eerst een plechtige toezegging van vrijheid en onafhankelijk heid, dan het eischen van militaire steun punten, daarna bezetting door het Sovjet- leger, vervolgens intocht van de Gepeae en daarmede liquidatie van de intelligentia, wegvoeren van vrouwen en kinderen naar Siberië en het tot ellende brengen van de massa en tenslotte inlijving van den be trokken staat in de Sovjet-Unie." „Excellentie, Churchill heeft in het La gerhuis gezegd zeer voldaan te zijn over de verklaring van Molotof en de bewondering der Britsche regeering over deze verklaring aan het Kremlin kenbaar te hebben ge maakt. Hoe denkt u daarover?" "„De verklaring hiervoor is zeer eenvou dig. Churchill behoort zeker niet tot de domsten. Het is bij hem dus zuivere huiche larij. Want de dingen staan er in Engeland niet al te best voor. Men ziet daar dagelijks helderder in, dat Churchill tegen Stalin in Europa eenvouoig niets meer kan uitrichten en men vreest, dat deze toestand den een of anderen dag catastrofale gevolgen voor En geland zou kunnen hebben. De ongerustheid van het Engelsche volk is derhalve groot, en de oppositie tegen de politiek van Churchill neemt voortdurend toe. Zoo kwam deze ver klaring van Molotof den man, die Finland, de Baltische landen, Polen, den geheelen Balkan, dat wil dus zeggen de geheele tra- ditioneele Engelsche Europeesche politiek aan Stalin heeft prijsgegeven, zeer gelegen. Wat doet de oude speler Churchill nadat Molotof nauwelijks zijn verklaring heeft af gelegd? Hij verschijnt onmiddellijk in het parlement en nadat hij pas kort geleden de Atlantische charta om de bolsjewisten zonder met de oogen te knipperen over boord heeft geworpen doet hij thans alsof hij aan deze verklaring geloof hecht en stelt het voor alsof er van de zijde van Moskou geen gevaar meer kan komen voor de En gelsche belangen. Ongetwijfeld zou hij graag de ongerustheid en bezorgdheid van het Engelsche volk en parlement over de Vervolg op pao. 2 Verhooging uitkeering aan familie, leden van vrijwilligers bij de Waffen SS (Wiking), SS Wacht, bataillon en Landstorm Nederland. Het SS Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bovenge noemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden die een in komen hebben tot een bedrag van 200.per maand, wordt voor onderhoud 80.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28.per maand. Verder vergoe ding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 80. 3 kinderen a 28.p. mnd84. huur geschat per maand 25. (of eventueel'hooger) per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premiebedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag ech ter niet meer bedragen dan l'/a maal de vroe gere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaa - buitenshuis ver blijvend, wordt een vergoeding verstrekt van 42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrij willigers extra levensmiddelen-toeslag, kolen- toeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhou ding grootere bedragen voor familie-onder houd uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering wor den toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (eventueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van 45.per maand. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onder stand aan hun ouders, kunnen het echter ook bijv. op een eigen bankrekening gestort krij gen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevallen toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het onderhoud wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien, kostwinnersvergoeding uitgekeerd, en wel bij één ouder tot f 70.p. m. bij beide ouders tot 115.p. m. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij vrije voeding, kleeding, enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeldingen knnnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag, en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Groningen, Heerenstraat 46: Nebenstelle Enschedé,Hengeloschestraat 30 Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; alwaar voor de eerstdaags te houden keurin gen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Nederland moe ten blijven, dienst kunnen nemen bij het SS- wachtbataillon Amersfoort, of bg den Land storm Nederland, waarvoor alle bovengenoem de uitkeeringen, levensmiddelen-toeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Zij, die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zijn, en aanmcldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens aan bo vengenoemde adressen persoonlijk of schrifte lijk aanmelden en worden tijdens hun verbin tenis bij bovengenoemde onderdeelen vrijge steld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. Ontslag van Eden nog niet zeker. Churchill heeft de beslissing over het ont slag van Eden als minister van buitenland sche zaken, dat hem in staat zou moeten stellen zich krachtiger te concentreeren op zijn taak als leider van het Lagerhuis, uit gesteld. De kwestie zal later weer worden ter,hand genomen, doch het is ook dan nog geenszins zeker, dat Churchill een anderen minister van buitenlandsche zaken zal kie zen. Slechts het vele werk, dat Eden den laatsten tijd moest verzetten, heeft Chur chill aanleiding gegeven de kwestie eens te overwegen. Luchtaanval op Nisj. Britsch-Amerikaansche bommenwerpers hebben Woensdagmiddag opnieuw een ter- reuraanval op Nisj gedaan. In hoofdzaak werden woonwijken getroffen. Zwaar be schadigd werden de domkerk, een zieken huis, en een gebouw van financiën, waarin verscheidene ambtenaren om het leven kwamen. Een groot aantal woonhuizen werd vernield. Het aantal dooden is aanzienlijk. BERICHT Wegens GOEDEN VRIJDAG zal de Haarlemsche Courant morgen, 7 April, NIET verschijnen.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1