Haarlemsche Courant Sovjets bij Tarnopol en Brody achteruitgedreven. Nieuwsblad voor Noord-Holland Garnizoen van Kowel bevrijd 289e Jaargang: No. 83 Bureaux: Groote Houtmaat 93. Tel. Advert. 1*724, Redactie imw Po*4c:ro 13495* Haarlemsche Ct, Haarlem BWtanteor, Soendapleia 37. Tel. 12(30 HeeMredaeteur: F. C. Berk* Zaterdag; 8 April 1944 verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel ltni Kantoor IJmuiden: Kembrandtlaim ft» IJmniden-Oost ttltg.: Graf. Bedrijven Daaelate, Baarlean KW Duitschers en Roemenen slaan in Kertsj aanvallen af. Distancieering aan den beneden.Dnjestr. Boven gebied van Pioesti 53 Amerikaan, sche vliegtuigen neergeschoten. Zware verliezen der Geallieerden in Zuid.ltalië. Het Duitsche weermachtbericht van Don derdag luidde: Bij Kertsj en op het landhoofd van Siwasj werden vijandelijke aanvallen afgeslagen of door geconcentreerd artillerievuur uiteen geslagen. Ten Oosten van den benedenloop van den Dnjestr maakten zich onze troepen zooals in het plan lag van den vijand los. Zij sloegen hier, alsmede tusschen Dnjestr en Proeth, Sovjet-Russische aanvallen af. De in het gebied van Tsjernowitz ten Noorden van den Dnjestr strijdende Duit sche gevechtsgroep won in den aanval ondanks verbeten vijandelijken tegen stand verder terrein en weerde hevige aanvallen der Sovjets af. In den sector StanislauTarnopol alsmede in het ge bied ten Zuiden van Brody werden door onze voortgang makende aanvallen Sovjet strijdkrachten uiteengeslagen. Vijandelijke tegenaanvallen mislukten. Het garnizoen van Tarnopol handhaafde zich tegen nieuwe door artillerie en slagvliegtui gen ondersteunde aanvallen der bolsjewisten Het sedert 17 Maart ingesloten garnizoen van de stad Kowel heeft onder bevel van den SS-Gruppenführer en luit.-generaal der Waffen-SS Gille tegenover den wekenlangen stormloop van zeer overmachtige vijandelijke strijdkrachten met weergalooze dapperheid standgehouden. Formaties van het leger en van de Waf fen-SS hebben onder het opperbevel van generaaloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hossbaog en Mattenklott na dagenlange harde aanvals gevechten door de Pripjetmoerassen on der buitengewone terreinmoeilijkhedeft den vijandelijken ring rond Kowel ver broken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevrijd. Formaties der luchtmacht, waaronder ook lastzeilvliegtuigen, ravitailleerden ondanks de zwaarste vijandelijke afweer de ver dedigers der stad en maakten daardoor hun standvastig volharden mogelijk. Ten Zuidoosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau handhaafden onze troepen hun stellingen tegen de voortdurende doorbraak pogingen der bolsjewisten en schoten zij 48 vijandelijke pantserwagens stuk. Nieuwe ge reedstaande troepen van den vijand werden door artillerie- granaatwerperbatterijen uit eengeslagen. In den tijd van 3 tot 5 April verloren de Sovjets in luchtgevechten en door luchtdoelartillerie 117 vliegtuigen. In Italië werden tijdens levendige stoot troepactie gevangenen binnengebracht. Tijdens een aanval overdag van Amerikaan sche bommenwerpers in het gebied van Ploesfi brachten Duitsche en Roemeensche luchtverdedigingsstrijdkrachten 53 viermoto rige vliegtuigen ten val. Aldus werd op zijn minst een derde deel van de aanvallende vijandelijke formatie vernietigd. Boven het gebied van het Duitsche rijk werden Woensdag onder moeilijke omstan digheden voor de afweer 10 vijandelijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Het opperbevel van het Roemeensche leger deelde op 6 April nog mede, dat op de Krim de vijand met verscheidene divisies ten Noor den van Kertsj aanviel en met groote ver liezen door Duitsche en Roemeensche troe pen werd afgeslagen. Het Duitsche weermachtbericht van Vrij dag luidt als volgt: In het gebied ten Noorden van Odessa alsmede tusschen Dnjestr en Proeth vie len de Sovjets zonder succes aan. Door tegenaanvallen van Duitsche en Roemeen sche troepen werden in zware gevechten vijandelijke gevechtsgroepen uiteengesla gen en talrijke pantserwagens, stukken geschut en zware wapens vernietigd. Ten Noorden van Tsjernowitsj won#ook Donderdag de aanval van onze divisies verder terrein. In den sector Stanislau Tarnopol en ten Zuiden van Brody: bra ken onze troepen in den aanval vijande lijken tegenstand en wierpen de bolsje wisten onder afweer van hevige tegen aanvallen verder terug. Hier heeft zich luitenant Klippel, com pagniescommandant bij een regiment grena diers, door bijzondere dapperheid onderschei den. Ten Noorden van Kowel mislukten vrij sterke aanvallen der bolsjewisten. Aan het Narwafront drongen onze troepen in krach tig versterkte vijandelijke stellingen binnen en sloegen tegenaanvallen der bolsjewisten af. In Italië vernielden eigen stoottroepen vijandelijke kazematten en vernietigden een steunpunt van den vijand en zijn bezetting. De vijand leed groote bloedige verliezen en verloor een aantal gevangenen. Vuuroverval- len van onze artillerie veroorzaakten in ma teriaalopslagplaatsen explosies en langdurige branden. Batterijen vèrdragend geschut na men het havengebied van Anzio en Nettuno overdag en des nachts met goed gevolg onder vuur. Het regiment luchtdoelartillerie 135 (Mot) heeft sedert het begin van de gevechten in Italië zijn 500ste vliegtuig neergeschoten. Bewakingsvaartuigen der marine brachten in de Golf van Genua een vijandelijke ar tillerie-motortorpedoboot tot zinken en be schadigden een andere zoo zwaar, dat te ver wachten is, dat zij zal zijn gezonken. Tijdens aanvallen overdag van vijandelijke vliegtuigformaties in het Zuid-Oostduitsche grensgebied werden negen vliegtuigen neer geschoten. Bovendien verloor de vijand door onze luchtverdedigingsstrijdkrachten boven het Italiaansche gebied zes vliegtuigen. Storingsaanvallen van vijandelijke vlieg tuigen richtten zich Donderdagnacht op plaat sen in Noord- en West-Duitschland. Isolatie van ierschen Vrijstaat. Een uitvoerverbod van steenkool naar neutrale landen, dat door den Engelschen gemachtigde voor de brandstofvoorziening Lloyd George, werd aangekondigd, geldt voor Eire. De isoleeringsmaatregelen tegen Eire zijn verscherpt. De Engelsche minister van pos terijen heeft medegedeeld, dat het openbare telefoonverkeer tusschen Groot-Brittannië en alle deelen van Ierland gestaakt is. Naar men van bevoegde Britsche zijde mededeelt is het reisverbod tusschen Enge land en Ierland ook van toepassing op de in Engeland werkende Iersche geestelijken. Zij zullen voorloopig niet meer naar hun vader land kunnen terugkeeren. Göbbels „Stadtprasident" van Berlijn. De Führer heeft, in afwijking van de des betreffende bepalingen van de wet op de organisatie en het bestuur der Duitsche hoofdstad, de leiding van het bestuur van Berlijn ter concentratie van haar krachten, in het bijzonder voor oorlogsdoeleinden, op gedragen aan den gouwleider van Berlijn, Rijksminister dr. Göbbels. Rijksminister dr. Göbbels, wiens huidige functies van Reichsleiter en gouwleider der partij alsmede van Rijksminister door deze benoeming niet worden aangetast, voert in zijn nieuwe hoedanigheid den titel van „Stadtprasident". De positie der Rijkshoofdstad in haar verhouding tot de Rijks- en Pruisische landsautoriteiten blijft gehandhaafd. Staatssecretaris Backe tot Rijksminister benoemd. De Führer heeft den staatssecretaris van het Rijksministerie voor voedselvoorziening en landbouw, Herbert Backe, tot Rijksmi nister benoemd. Rijksminister Backe blijft belast met de leiding der zaken van den Rijks- en Pruisischen minister voor voedsel voorziening en van den Rijks-boerenleider. Nieuwe president Bank of England. Lord Cato is met ingang van 18 April a.s. benoemd tot president van de Bank of England. Montague Norman neemt, nadat hij 24 jaar de bank heeft geleid, ontslag als president, in verband met zijn gezondheid. Maatregelen in Britsche kustzones. In bepaalde kustzones in Engeland, Schot land en Wales zijn nieuwe maatregelen ge nomen. Met ingang van 8 April moeten alle personen boven de 16 jaar in deze gebieden een identiteitskaart bij zich dragen, die op verzoek aan politie of andere autoriteiten moet worden getoond. Ook wanneer men logies in een in deze gebieden liggend hotel wenscht, moet deze kaart ter inzage worden gegeven en op een formulier uitgebreide ge gevens worden verstrekt. Nieuw Duitsch-Turksch verdrag. De Turksche ambassadeur te Berlijn, Ari- kan, die zich op weg bevindt naar Duitsch land, heeft voor de Turksche pers een ver klaring afgelegd. Nu zijn besprekingen met de Turksche ministeries geëindigd zijn, keert hij voldaan naar Duitschland terug. De be trekkingen tusschen Turkije en het bevrien de Duitschland zijn nog steeds normaal. Voorts heeft Arikan aangekondigd, dat be gin Mei in Ankara nieuwe onderhandelingen gevoerd zullen worden voor het sluiten van een nieuw Turksch-Duitsch handelsverdrag, daar het oude verdrag eind Mei afloopt. In politieke kringen te Ankara verluidt, dat de Sovjet-Russische ambassadeur in Tur kije, Winogradow, binnenkort voor het uit brengen van rapport naar Moskou zal ver trekken. Japanners dringen Kindat binnen. Van de Burmaansch-Indische grens wordt gemeld, dat eenheden der Japansche troepen den met veel geschut en pantserwagens uitge- rusten vijandelijken troepen in Kindat den terugweg hebben afgesneden en energieke aanvallen begonnen zijn. Op 3 April dwongen zij in het gebied ten Zuiden van Kindat een afdeeling van 400 man tot den strijd, die zij volkomen vernietigden. Japansche vooruitge schoven troepen drongen den 5en April onder bescherming hunner artillerie Kindat binnen. Uit het Wehrmachtbericht van 6 April 1944: „Het sedert 17 Maart ingesloten garnizoen van de stad Kowel heeft, onder bevel van de SS-Gruppenführer en luit.-generaal der Waffen-SS Gille, tegenover den wekenlangen stormloop met overmachtige vijandelijke strijd krachten met weergalooze dapperheid stand gehouden. Formaties van het leger en van de Waffen-SS hebben, onder het opperbevel van Generaloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hossbach en Mat tenklott, na dagenlange harde aanvalsgevech- ten door de Pripjetmoerassen, onder buiten gewone terreinmoeilijkheden den vyande- lijken ring om Kowel verbroken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevrijd." Ook hier stryden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa Waar blijft uw daad? Meldt u vrywillig voor de Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommando Niederlan- de, Den Haag, Korte Vyverberg 5 of aan de Ncbenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Heerlen, Sa- roleastraat 25. Bekendmaking Landwach? Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wys ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelyk Komrnandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Giraud dient ontslag in. Met zijn nieuwe benoeming tot opperbe velhebber verkrijgt De Gaulle alle bevoegd heden van een minister-president in de Fran- sche republiek. Naar Reuter uit Algiers meldt, heeft gene raal Giraud zijn ontslag ingediend. Zijn ont slagaanvrage is echter, naar verluidt, niet aangenomen.Het Fransche emigranten-comité heeft hem de functie van inspecteur-generaal van de dissidente legers aangeboden. De Volksduiischers in Kroatië. De partisanen van Tito in Kroatië hebben het den laatsten tijd speciaal voorzien op de dorpen der Volksduitschers in Kroatië. Om aan dezen toestand een eind te maken, worden thans de Volksduitschers uit de be dreigde gebieden tijdelijk naar veiliger oor den gebracht. Na de'zuivering van het terrein zullen zij terugkeeren. Bij deze verhuizing worden paarden, vee en inventaris meegeno men. Stettinius te Londen. De onderstaatssecretaris van het Ameri- kaansche ministerie van buitenlandsche za ken, Stettinius, is Vrijdag met zijn gevolg te Londen aangekomen. Geldigheidsduur rantsoenbonnen en -kaartjes. Van 20 Maart j.l. af worden geen rantsoen bonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „15- 4-'44 meer afgegeven,, al blijven d.e thans in omloop zijnde met dien opdruk geldig tot 15 April a.s. Na dien datum zijn deze bonnen onherroepelijk ongeldig en mogen zij onder geen voorwaarde meer door detaillisten enz. worden aangenomen. Noch de distributie- diensten noch het centraal distributiekantoor zullen in eenig geval tot vergoeding van ver- loopen r^ntsoenbonnen overgaan. Magere kaas op bon 10 B Boter. Zij, die verzuimd hebben den bon „10 B Boter" vóór 12 Maart j.l. bij den winkelier in te leveren, ten einde hierop magere kaas te ontvangen, worden alsnog in de gelegen heid gesteld van 10 tot en met 14 April a.s. bedoelden bon bij den detaillist in te leveren. Detaillisten dienen in verband hiermede de ontvangen bonnen „10 B Boter" van 17 tot en met 21 April 1944 bij de distributiediensten in te leveren ter verkrijging van toewijzingen. VERPLAATSING COMMISSARIAAT VOOR NIET-COMMERCIEELE VEREENIGINGEN. De commissaris voor niet-commercieele vereenigingen en stichtingen brengt ter alge- meene kennis, dat zijn kantoren zijn ver plaatst naar Dieren (Spankeren), Zutphen- schestraatweg 13, telefoon 4241. Te 's-Gravenhage, Amaliastraat 13, blijft de hoofdinspectie gevestigd. De telefoon al daar blijft onveranderd 183570, interlocaal letter F. VERSTREKKING VITAMINE C-TABLETTEN Ter aanvulling op het onlangs gepubliceerde bericht over gratis verstrekking van vitamine C-tabletten kan nog worden medegedeeld, dat hiervoor behalve de reeds genoemde groepen ook nog in aanmerking komen: kinderen van 0 tot 6 jaar, voor zoover zij niet reeds op de voorbereidende scholen de tabletten ontvan gen en leerlingen der scholen voor uitgebreid lager-, middelbaar-, voorbereidend hooger- en nijverheidsonderwijs. BERICHT Wegens de Paaschdagen zal het eerst volgend nummer van de Haarlemsche Courant verschijnen op Dinsdag 11 April. Aan het Narwafront. In een der werk plaatsen te velde, steeds dicht bij de strijdende troepen, wordt een bescha digde pantserwagen ter plaatse gerepa reerd. (PK Baway/O/H P. c)' Verhooging uitkeering aan familie. leden van vrijwilligers bij de Waffen SS, SS Wachtbataillon en Landstorm Nederland. Het SS Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag, deelt mede: De uitkeeringen voor levensonderhoud aan familieleden van vrijwilligers bij bovenge noemde formaties zijn belangrijk verhoogd. Aan echtgenooten van gehuwden die een in komen hebben tot een bedrag van 200.per maand, wordt voor onderhoud 80.per maand uitgekeerd. Bovendien voor ieder kind tot 16 jaar 28.per maand. Verder vergoe ding van huishuur voor het volle huurbedrag. De uitkeering wordt bij een aantal van bijv. drie kinderen beneden 16 jaar dan als volgt: echtgenoote per maand 80. 3 kinderen a 28.— p. mnd84. huur geschat per maand 25. (of eventueel hooger) per maand 189. Bovendien worden de verzekeringen vergoed voor het volle te betalen premiebedrag. De uit te keeren totale vergoeding mag ech ter niet meer bedragen dan 1 Va maal de vroe gere netto verdiensten. Voor kinderen tot 16 jaar buitenshuis ver blijvend, wordt een vergoeding verstrekt van 42.per maand per kind. Voor kinderen boven de 16 jaar, voor zoover hun opvoeding nog niet voltooid is, wordt een uitkeering verstrekt van 35.per maand per kind. Bovendien genieten de gezinsleden der vrij willigers extra levensmiddelen-toeslag, kolen- toeslag, enz. Bij grootere inkomens worden naar verhou ding grootere bedragen voor familie-onder houd uitgekeerd. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering wor den toegestaan (geboorte, sterfgeval, ziekte, enz.) Ongehuwden kunnen ontvangen (eventueel voor de ouders) een bijdrage in het onderhoud ten bedrage van 45.per maand, indien geen andere uitkeering plaats vindt. De ongehuwde vrijwilligers kunnen over dit bedrag persoonlijk vrijelijk beschikken. Zij kunnen het dus doen uitbetalen als onder stand aan hun oudeTS, kunnen het echter ook bijv. op een eigen bankrekening gestort krij gen, naar keuze. Deze bijdrage in het onderhoud of ter eigen beschikking wordt in alle gevallen toegestaan. In plaats van deze bijdrage in het onderhoud wordt voor zoover de vrijwilliger voor het grootste gedeelte in het onderhoud van zijn ouders had te voorzien, kostwinnersvergoeding uitgekeerd, en wel bij één ouder tot 70.p. m. bij beide ouders tot 115.p. m. Bovendien kan in bijzondere gevallen een huurtoeslag worden verleend. Buiten de bovengenoemde gezins- en andere uitkeeringen ontvangt de vrijwilliger zijn soldij vrije voeding, kleeding, enz. Alle verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar en aanmeldingen kunnen geschieden bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijver berg 5, Den Haag, en Nebenstelle Amsterdam, Dam 4; Nebenstelle Heerlen, Saroleastraat 25; Nebenstelle Groningen, Heerenstraat 46; Nebenstelle Enschedé,Hengeloschestraat 30 Nebenstelle Alkmaar, Langestraat 56; alwaar voor de eerstdaags te houden keurin gen eveneens gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis verkrijgbaar zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere redenen in Nederland moe ten blijven, dienst kfinnen nemen bij het SS- wachtbataillon Amersfoort, of bij den Land storm Nederland, waarvoor alle bovengenoem de uitkeeringen, levensmiddelen-toeslag en alle andere voordcelen eveneens gelden. Zij. die tusschen den leeftijd van 1835 jaar zijn, en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens aan bo vengenoemde adressen persoonlijk of schrifte lijk aanmelden en worden tijdens hun verbin tenis bij bovengenoemde onderdeplen vrijge steld van den arbeidsinzet. Officier in de Waffen-SS. kan ieder worden die na ten minste een jaar diensttijd zijn ge schiktheid voor de officiersopleiding heeft be wezen, Zijn schoolopleiding is niet doorslag gevend. „WIJ EN DE ANDEREN". Het politieke weekpraatje dat Max Blokzijl Maandag om 18.45 uur via Hilversum I zal gouden, draagt tot titel: „Wij en de an- 1 deren".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1