Haariemsche Courant Zware worsteling aan Oostelijk front duurt onverminderd voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Odessa volgens plan ontruimd KEURINGEN Druk op de neutralen. 289e Jaargang No. 84 Bureaux: Groote Houtstraat 91. Tel. Advert. 10724, Redactie loeoo Postgiro 134959 Haariemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Derks Dinsdag 11 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 11. Tel. IZTlt Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 55» IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate. Haarlem K 1287 Toenemende druk der Sovjets op den Krim. Duitsch-Roemeensch afweersucces in de Beekowina, terreinwinst tusschen Dnjepr en Tsjaussy. Straatgevechten in Tarnopol. Luchtaanval op Posen. Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt als volgt: Aan het landingshoofd van de Siwasj en op de landengte van Perekop is de kracht der vijandelijke aanvallen toegenomen. Er worden zware gevechten geleverd met den in som mige sectoren gepenetreerden vijand. In het gebied van Odessa zijn onze troe pen nog altijd in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. De stad zelf werd na uitvoe ring van de wekenlang voorbereide ver woesting van aile voor de oorlogvoering van belang zijnde inrichtingen, en na voltooiing der wegvoering van alle sche pen, voertuigen en ander oorlogsmate riaal, in het kader der beraamde bewe gingen ontruimd. Aan weerskanten van Orhei zijn aanvallen der Sovjets mislukt. Een penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. In de Oostelijke Boekowina hebben ook Zondag Duitsch-Roemeensche troepen over een breed front met succes weerstand gebo den aan het optreden van den vijand. De ver dedigers van Tarnopol zijn in een zwaren af weerstrijd gewikkeld met den de stad binnen gedrongen vijand. Er worden verbitterde straatgevechten geleverd. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zondag nacht opnieuw het station Korosten met zicht baar resultaat aan. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy werden verscheidene steliingssecto- ren die in de jongste groote gevechten ver loren waren gegaan, heroverd en werden ge vangenen en buit gemaakt. Vijandelijke tegen aanvallen stortten in het geconcentreerde ar tillerievuur ineen. Ten Zuidoosten van Ostrof zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen met versch in den strijd geworpen strijdkrachten tevergeefs voort. Ten Zuiden van Pleskau heeft de vijand zijn aanvallen als gevolg van de geleden zwa re verliezen gestaakt. Aan het front van Narwa werden overge bleven deelen der ingesloten bolsjewieken in verbitterde gevechten van man tegen man in de pan gehakt. In Italië is de dag zonder bijzondere ge beurtenissen verloopen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn Zondag naar Noord- en Oost-Duitschland gevlogen en hebben op eenige plaatsen, vooral op het stadsgebied van Posen, brisant- en brandbommen geworpen. Onze strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden bij deze aanvallen alsmede Zondagnacht bij aanvallen van Britsche vliegtuigen op het gebied van de Oostzee en op bezette Westelijke gebieden 71 vliegtuigen, waaronder 62 viermotorige bom- Commonwealthpartij contra Churchili. Op de tweede jaarlijksehe conferentie der Commonwealthpartij is een resolutie aange nomen, waarin de oppositie tegen Churchill wordt bevestigd. Als motief wordt aange voerd de „vijandige houding van Churchill tegenover den opmarsch van de groote massa van alle landen naar het haar toekomende ware erfdeel". Strijd op Bougainville. Sedert 8 Maart hebben Japansche forma ties op Bougainville in den sector-Torokina den vijand, die zich in zeer versterkte stel lingen verschanst had, herhaaldelijk aange vallen. Tot dusverre zijn bijna 4000 vijande lijke soldaten gesneuveld. Aan Japansche zijde zijn bijna 3000 man gesneuveld. Zware luchtaanval op Parijsche voorsteden. Het aantal dooden tengevolge van een Brit sche luchtaanval, in den afgeioopen nacht op de Zuidoostelijke voorsteden van PaTijs onder nomen, bedraagt 152,, het aantal gewonden 179. 11 Amerikaansche bommenwerpers in Zweden geland. Naar de staf van het Zweedsche leger meldt hebben op Paasch-Zondag 11 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers op Zweedsch gebied een noodlanding moeten maken. Stettinius bij Churchill. De te Londen vertoevende Amerikaansche vice-minister van buitenlandsche zaken Stet tinius en de Amerikaansche ambassadeur te Londen John Winant, hebben Zondag lang durige besprekingen gevoerd met Churchill. „Twee internationale conferenties van eer sterangs beteekenis" hebben Churchill ver sterkt in zijn besluit om geen wijziging te laten ontstaan in de opperste leiding der Britsche buitenlandsche politiek. De eerste is de ontmoeting met Stettinius, de tweede de conferentie der premiers van de Domi nions. menwerpers. Aanvallen van vijandelijke sto ringsvliegtuigen waren gericht op West- en Zuidwest-Duitschland. Escortevaartuigen van de marine hebben in de wateren van Noordelijk Noorwegen een Sovjet-motortorpedoboot in den grond ge boord. DE CANADEESCHE VIJFLING Uit New-York wordt gemeld, dat nu de Canadeesche vij fling van het echtpaar Dionne eerstdaags haar tienden verjaar dag viert, een wetsvoorstel bij het parle ment van Ontario is ingediend om de kin deren aan de ouders terug te geven. Zooals men weet waren de vijf meisjes onder staatsvoogdij geplaatst. Het vermogen dei- vijf meisjes bedraagt tenminste 500.000 dollar, waarbij ieder jaar ongeveer 50.000 komt als vergoedingen van fabrikanten, die met de foto's der meisjes reclame maken. Door de gemeenschap „Vreugde en Ar beid" van het Nederlandsche Arbeids front werd door het geheele land voor kinderen, wier vader in het buitenland werkzaam is, een Paaschfeest georgani seerd. Tijdens de viering te Amsterdam deelde de Paaschhaas aan de kleinen lekkernijen uit. (C.N.F./Noske Pax c) Bekendmaking Landwacht Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wjjs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altfjd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Breuk tusschen Giraud en De Gaulle. Generaal Giraud heeft aan generaal De Gaulle een brief geschreven, waarin hij hem op scherpen toon beschuldigt, de Fransche republikeinsche wet te hebben geschonden door hem Giraud als opperbevelhebber van de Fransche dissidente legers aan den kant te hebben gezet. Giraud schrijft: „Ik treed niet af en den eerepost, dien ge voor mij bestemd hebt, neem ik niet aan". Duff Cooper, de Britsche ambassadeur te Algiers, heeft Giraud Zondagochtend en De Gaulle Zondagmiddag bezocht, om te trachten de breuk te heelen. Men acht het mogelijk, dat eenige leden van het dissidentencomité zullen aftreden, om Giraud te steunen. Japanners veroveren Kohima. Het Japansche hoofdkwartier meldt, dat in de ochtenduren van 6 April de Japan sche troepen in samenwerking met het In dische nationale leger Kohima hebben be zet, een belangrijk vijandelijk steunpunt aan den weg IinphalDimapur. 'De Japansche en Indische formaties, die de rest der 17de Britsche divisie hadden ingesloten, hebben op 4 April de vesting Tsjikka ingenomen. De resten van de 17de en 23ste Britsche divisie vluchtten in wan orde naar het Noorden, waarbij zij de ves ting Hentam op 5 April aan de Japanners overlieten. De opmarsch naar de Indische stad Parel blijft vorderingen maken. Anglo-Indische troepen bevinden zich in hevige afweerge- vechten. Nieuwe Britsche strijdkrachten ter sterkte van 12.000 man met veel artillerie en vlieg tuigen uitgerust, zijn opgesteld om voor de omsingelde troepen een terugweg vrij te maken. De hu reeds beginnende regen periode, die van het Noorden naar het Zui den over heel Burma heentrekt, bemoeilijkt de operaties aanzienlijk. Bij onze Vrijwilligers. De Gruppenführer wacht met zijn man nen op het bevel tot den aanval. (SS PK Rottensteiner/O/H P c) KORT NIEUWS Op last van de nationale Chi- neesche regeering zijn te Nanking 318 opiumkitten en winkels voor opiumverkoop ge sloten. Ook de opiumbeurs te Sjanghai, die of ficieel belast was met het koopen en verkoopen van opium in Cen- traal-Azië, sluit haar poorten. Onder de in- heemsche troepen in Belgisch Congo is een opstand uit gebroken wegens de brutale behan deling der neger- soldaten door de Noord-Amerikaan sche instructeurs. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun ver bintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar dienst tijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alk maar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 16 April, 914.00 uur Rotterdam, Deutsche Oberschule Westerlaan 2, 17 April, 912.00 uur Den Bosch, Hotel Noord-Brabant, Markt 45, 1518.00 uur Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16, 18 April, 912.00 uur Arnhem, Café Royal, 1518.00 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek, 19 April, 912.00 uur Groningen, Heerestraat 46, 1518.00 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 20 April, 914.00 uur Amsterdam, Dam 4. 21 April, 914.00 uur Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April, 914.00 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusderweg. Radiorede van Cordell Huil. De Amerikaansche minister van buitenland sche zaken, Cordeli Huil, heeft Zondagavond een radiorede gehouden, waarin hij begon met zich te richten tot de neutrale staten en dezen „nadrukkelijk" verzocht, op te houden met de ondersteuning van de as- mogendheden. Over het Fransche dissidenten comité te Algiers zeide Huil: „Het comité is niet de regeering van Frankrijk en wij kun nen het als zoodanig niet erkennen". Sprekende over Italië zeide hij, dat het belang van de Ver. Staten in Italië er in. gelegen is, de zoo spoedig mogelijke vorming eener vrije en democratische regeering te ondersteunen. Huil betoogde, dat er van een compromis met het fascisme in Italië geen sprake kan zijn. De gebeurtenissen in Italië, zoo zeide Huil, hebben zich echter niet ont wikkeld zooals de Ver. Staten gehoopt hadden. Cordell Huil besprak vervolgens de tus schen de Geallieerden gevoerde onderhande lingen over de behandeling van hun tegen standers en het tot stand brengen van een toekomstigen vrede en beweerde, dat er slechts van een blijvenden vrede sprake kan zijn, wanneer de ware „belangen" van de Ver. Staten, van het Britsche Commonwealth, van de Sovjet-Unie en van Tsjoenking op elkaar zouden zijn afgestemd. Huil betoogde, dat het Atlantische handvast „de fundamen- teele doelstellingen" tot uitdrukking brengt. Het Atlantische handvest is echter geen wet boek en geeft geen kant en klare oplos singen. Daarna verklaarde Huil, dat de Ver. Sta ten hun aanbod handhaven, tusschen de Sovjet-Unie en de Poolsche emigranten- regeering te bemiddelen. Duitsch commentaar- Dr. Siegfried Horn, de diplomatieke cor respondent van het D.N.B. schrijft: Ook Huil geeft geen positief of ook maar ten deele bevredigend antwoord op de vele brandende vraagstukken in het kader van de politieke en militaire ontwikkeling. Pijnlijk verrast moeten vooral de neutrale en de kleine sta ten zijn. Aan eerstgenoemden wordt duidelijk gemaakt, dat het begrip neutraliteit prac- tisch is afgeschreven, en aan laatstgenoemden, wordt meegedeeld, dat bij de toekomstige organisatie van de wereld de vier „grooten" den doorslag willen geven en het commando op zich willen nemen, terwijl alle anderen naar hun pijpen moeten dansen. Het Atlantische handvest wordt nu door Huil persoonlijk als „fata morgana" ingezien. Dat te Moskou en Teheran den bolsjewieken belangrijke concessies zijn gedaan, durft hij evenmin te betwisten als het feit, dat daaruit een toestand is ontstaan, die nieuwe bespre kingen noodzakelijk maakt. Het in dit ver band gedane voorstel, vertegenwoordigers van alle partijen der Ver. Staten aan de voorbesprekingen te laten deelnemen, heeft gelijktijdig ten doel, het Huis van Afgevaar digden reeds nu op de buitenlandsche poli tieke richtsnoeren en doelstellingen van Roosevelt vast te leggen en daarmede in vloed uit te oefenen op de presidentsver kiezingen. Alles bijeen genomen is Hulls radiorede een bevestiging voor de tegennatuurlijkheid eener alliantie, die zich blijkbaar de demo ralisatie van de wereld ten doel stelt, en tevens een nieuwe rechtvaardiging van onzen militairen en moreelen strijd om de vrijheid en het behoud van Europa." De Marine-Jeugdstorm. Zondagmiddag heeft het aangekondigde bezoek van den Marine-jeugdstorm aan Haar lem plaats gehad. Zooals wij reeds mede deelden werden des middags te één uur de drie zeejachten, die een Paaschreis maakten van Kampen naar Rotterdam, hier te stedb verwacht en op dat uur hadden de Haar iemsche stormers en stormsters zich voor het Streekkwartier aan het Spaarne verzameld. Aangezien evenwel ook de bruggen Zondags dienst hadden moest de vloot een uurtje aan den Koudenhorn blijven liggen alvorens op gevaren kon worden naar het Streekkwartier. De jachten boden een voortreffeïijken aan blik. Elke boot was met zeven Marine-jeugd- stormers bemand. Het geheel stond onder leiding van opperbootsman Bartels. De reis van Kampen tot Haarlem was volkomen naar wensch verloöpen en de stemming aan boord was uitstekend. Bij de aankomst voor het Streekkwartier was een afdeeling Haariemsche Marine jeugd- stormers opgesteld, die met vlagsignalen „Welkom in Haarlem, Marine makkers seinde. Van de gelegenheid werd gebruik gemaakt, een kort bezoek aan het Haariemsche Raad huis te brengen. Hier werden de bezoekers toegesproken door opperhopman D. W. Bes, waarna de heer Metselaar hen door het Raad huis geleidde en in kort bestek voorlichting verstrekte. Daarna begaf men zich in gezel schap van den Haarlemschen Jeugdstorm weer naar het Streekkwartier en eenige oogenblikken later staken de drie jachten weer van wal om nog voor den avond in Leiden te arriveeren. EEN NIEUWE VESTIBULEDIEF. Vermoedelijk is een nieuwe vestibuledief op pad. Aangifte is tenminste gedaan van diefstal uit een perceel aan de Klooster straat. TENTOONSTELLING NED. ARBEIDS FRONT. Zaterdagmiddag a.s. zal in het Frans Hals Museum een tentoonstelling worden geopend, welke een beeld geeft van het werk van. het Ned. Arbeidsfront.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1