Haarlemsche Courant Zware worsteling aan Oostfront duurt onverminderd voort. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Odessa volgens plan ontruimd Sovjetaanvallen op den Krim afgeslagen. Omsingeling bij Kamenez verijdeld. 289e Jaargang No. 84 x Bureaux: Groote Houtstraat Tel. Advert. 10724, Redactie 10000 Poetgiro tjtjs» Haarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapleln JT. Tel. 1W30 Hoofdredacteur: T, c. Derks Dinsdag 11 April 1944 Verschynt nagejy ks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. ïmf Kantoor JJmuiden: Kembrandtlaan Si, IJmuiden-Oost üitg,: Graf. Bedryven Damiate, Haarlem K im Toenemende druk der Sovjets op den Krim. Duitsch-Roemeensch afweersucces in de Boekowina, terreinwinst tusschen Dnjepr en Tsjaussy. Straatgevechten in Tarnopol. Luchtaanval op Posen. Het Duitsche weermachtbericht van Maan dag luidt als volgt: Aan het landingshoofd van de Siwasj en op de landengte van Perekop is de kracht der vijandelijke aanvallen toegenomen. Er worden zware gevëchten geleverd met den in som mige sectoren gepenetreerden vijand. In het gebied van Odessa zijn onze troe pen nog altijd in een zwaren afweerstrijd gewikkeld. De stad zelf werd na uitvoe- Ting van de wekenlang voorbereide ver woesting van alle voor de oorlogvoering van belang zijnde inrichtingen, en na voltooiing der wegvoering van alle sche pen, voertuigen en ander oorlogsmate riaal, in het kader der beraamde bewe gingen ontruimd. Aan weerskanten van Orhei zijn aanvallen der Sovjets mislukt. Een penetratie werd in een tegenaanval gezuiverd. In de Oostelijke Boekowina hebben ook Zondag Duitsch-Roemeensche troepen over een breed front met succes weerstand gebo den aan het optreden van den vijand. De ver dedigers van Tarnopol zijn in een zwaren af weerstrijd gewikkeld met den de stad binnen gedrongen vijand. Er worden verbitterde straatgevechten geleverd. Formaties zware Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen Zondag nacht opnieuw het station Korosten met zicht baar resultaat aan. Tusschen den Dnjepr en Tsjaussy werden verscheidene stellingssecto ren die in de jongste groote gevechten ver loren waren gegaan, heroverd en werden ge vangenen en buit gemaakt. Vijandelijke tegen aanvallen stortten in het geconcentreerde ar tillerievuur ineen. Ten Zuidoosten van Ostrof zetten de Sovjets hun doorbraakpogingen met versch in den strijd geworpen strijdkrachten tevergeefs voort. Ter. Zuiden van Pleskau heeft de vijand zijn aanvallen als gevolg van de geleden zwa re verliezen gestaakt. Aan het front van Narwa werden overge bleven deelen der ingesloten bolsjewieken in verbitterde gevechten van man tegen man in de pan gehakt. In Italië is de dag zonder bijzondere ge beurtenissen verloopen. Formaties Amerikaansche bommenwerpers zijn Zondag naar Noord- en Oost-Duitschland gevlogen en hebben op eenige plaatsen, vooral op het stadsgebied van Posen, brisant- en brandbommen geworpen. Onze strijdkrachten der luchtverdediging vernietigden bij deze aanvallen alsmede Zondagnacht bij aanvallen van Britsche vliegtuigen op het gebied van de Oostzee en op bezette Westelijke gebieden 71 vliegtuigen, waaronder 62 viermotorige bom menwerpers. Aanvallen van vijandelijke sto- ringsvliegluigen waren gericht op West- en Zuidwest-Duitschland. Escortevaartuigen van de marine hebben in de wateren van Noordeljjk Noorwegen een Sovjet-motortorpedoboot in den grond ge boord. Commonwealthpartij contra Churchill. Op de tweede jaarlijksche conferentie der Commonwealthpartij is een resolutie aange nomen, waarin de oppositie tegen Churchill wordt bevestigd. Als motief wordt aange voerd de „vijandige houding van Churchill tegenover den opmarsch van de groote massa van alle landen naar het haar toekomende ware erfdeel". Strijd op Bougainville. Sedert 8 Maart hebben Japansche forma ties op Bougainville in den sector-Torokina den vijand, die zich in zeer versterkte stel lingen verschast had, herhaaldelijk aange vallen. Tot dusverre zijn bijna 4000 vijande lijke soldaten gesneuveld. Aan Japansche zijde zijn bijna 3000 man gesneuveld. Uit het Wehrmachtbericht van 6 April 1944: „Het sedert 17 Maart ingesloten garnizoen van de stad K o w e 1 heeft, onder bevel van de SS-Gruppenführer en luit.-generaal der Waffen-SS Gille, tegenover den wekenlangen stormloop met overmachtige vijandelijke strijd krachten met weergalooze dapperheid stand gehouden. Formaties van het leger en van de Waffen-SS hebben, onder het opperbevel van Generaloberst Weiss en onder bevel van de generaals der infanterie Hossbach en Mat- tenklott, na dagenlange harde aanvalsgevech- ten door de Pripjetmoerassen, onder buiten gewone terreinmoeilykheden den vyande- lijkcn ring om Kowel verbroken en aldus hun kameraden uit de omsingeling bevrijd." Ook hier stryden Nederlanders naast hun Duitsche kameraden voor een nieuw Europa. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waffen-SS. Alle inlichtingen SS-Ersatzkommando Niederlan- de, Den Haag, Korte Vijverberg 5 of aan de Nebenstellen: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar Langestraat 56; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30; Heerlen, Sa- roleastraat 25. Zware luchtaanval op Parijsche voorsteden. Het aantal dooden tengevolge van een Brit sche luchtaanval, in den afgeloopen nacht op de Zuidoostelijke voorsteden van Parijs onder nomen, bedraagt 152, het aantal gewonden 179. 11 Amerikaansche bommenwerpers in Zweden geland. Naar de staf van het Zweedsche leger meldt hebben op Paasch-Zondag 11 viermotorige Amerikaansche bommenwerpers op Zweedsch gebied een noodlanding moeten maken. Bij onze Vrijwilligers. De Gruppenführer wacht met zijn man nen op het bevel tot den aanval. (SS PK Rottensteiner/O/H P c) KORT NIEUWS Op last van de nationale Chi- neesche regeering zijn te Nanking 318 opiumkitten en winkels 'Voor opiumverkoop ge sloten. Ook de opiumbeurs te Sjanghai, die of ficieel belast was met het koopen en verkoopen van opium in Cen- traal-Azië, sluit haar poorten. Onder de in- heemsche troepen in Belgisch Congo is een opstand uit gebroken wegens de brutale behan deling der neger soldaten door de Noord-Amerikaan sche instructeurs. Weermachtberichten van Zaterdag en Zondag Het Duitsche weermachtbericht van Zater dag luidde: Op de Krim zijn plaatselijke aanvallen der bolsjewieken aan het bruggehoofd van Siwasj en op de landengte van Perekop mislukt. Het in de afweergevechten van den laatsten tij.d menigmaal beproefde Roemeensche regiment infanterie no. 33 heeft den doorgedrongen vijand in terstond ondernomen tegenaanval na harde gevechten teruggeworpen. Ten Noorden van Odessa zijn zware gevech ten met de "Verder aanvallende bolsjewieken aan den gang. Ten Oosten van den beneden- Dnjestr en tusschen Dnjestr en Proeth zijn bolsjewistische aanvallen door Duitsche en Roemeensche troepen afgeweerd en door eigen tegenstooten vijandelijke groepen strijd krachten uiteengeslagen. Tusschen Tsjernowitz en Tarnopol hebben de aanvallen van formaties van het leger en de Waffen-SS ook Vrijdag ondanks zeer groote terreinmoeilijkheden goede vorderin gen gemaakt. De verdedigers van Tarnopol sloegen Vrijdagnacht herhaalde krachtige aan vallen der bolsjewieken af in het gebied ten Zuiden en Noorden van Brody hebben onze troepen op verscheidene plaatsen de bolsjewieken teruggeworpen en terugstroomende vijandelijke colonnes uit eengedreven. Tegenaanvallen der bolsjewie ken mislukten. Bij Kowel is het tot verbitterde plaatselijke gevechten gekomen. Ten Noorden van de stad zijn herhaalde vijandelijke aanvallen ineen gestort. Sterke eskaders gevechtsvliegers hebben Vrijdagnacht een zwaren aanval ondernomen op het vijandelijke ravitailleeringscentrum Kief. Zware ontploffingen en uitgebreide branden werden waargenomen in de doelge bieden. Ten Zuidoosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau hebben de bolsjewieken hun doorbraakpogingen hervat met verscheidene divisies infanterie, gesteund door talrijke tanks en sterke formaties slagvliegers. Zij stortten na zware en wisselvallige gevechten ineen; 62 tanks werden vernietigd. De ophef fing van kleine, plaatselijke penetraties is aan den gang. Aan het front van de Narwa heeft de aanval van onze troepen tegenover verbeten vijande lijken tegenstand goede vorderingen gemaakt. Aan de Italiaansche fronten hebben onze stoottroepen den vijand zware, bloedige ver liezen toegebracht. Duitsche en Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben boven het Italiaan sche gebied 17 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Op de Egeïsche Zee heeft een be veiligingsvaartuig een vijandelijk motorzeil- schip in den grond geboord. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidde als volgt: Op de Krim hebben de bolsjewieken Za terdag op het Siwasj-bruggehoofd en bij Perekopover een breed front aangeval len. Duitsche en Roemeensche troepen verijdelden alle doorbraakpogingen van den vijand en vernietigden een aantal tanks. Binnengedrongen vijandelijke strijd krachten werden in een tegenaanval terug geworpen. Ten Noordwesten van Odessa duren de zware gevechten voort. In het Oosten van de Boekowina zijn Roe meensche beveiligingstroepen in den strijd gewikkeld met den langzaam opdringenden vijand. In het gebied van Kamenez-Podolsk heeft een vrij sterke groep Duitsche strijd krachten van formaties van het leger en de Waffen-SS onder opperbevel van den generaal der pantsertroepen Hube in ge vechten, die veertien dagen hebben ge duurd, tegen een numeriek verre over- machtigen vijand hun omsingeling verijdeld. Na een verbitterde worsteling werden de taai tegenstand biedende vijandelijke forma ties onder den voet geloopen en is de ver binding met de uit het Westen voor de ont zetting aanvallende troepen van het leger en de Waffen-SS bevochten. Tegen de uit het Oosten, Noorden en Zuiden steeds weer aan stormende bolsjewieken hebben onze pantser en infanterieformaties een verbeten afweer strijd van achterhoedetroepen gevoerd. Naast zware verliezen aan dooden en gewonden ver loor de vijand in deze gevechten 352 tanks en stukken stormgeschut, 190 kanonnen benevens groote hoeveelheden oorlogsmateriaal van allerlei aard. Het luchtwapen heeft ondanks ongunstige weersomstandigheden in opoffe rend optreden met formaties gevechtstoestel len en transportvliegtuigen onder opperbevel van kol.-generaal Dessloch de gevechten op den grond gesteund. Het heeft daarmede op beslissende wijze bijgedragen tot het welsla gen der operatie. Tusschen Stanislau en Tarnopol hebben Duitsche en Hongaarsche troepen de bolsje wieken verder naar het Oosten teruggewor pen en talrijke plaatsen ingenomen. Ten Zuiden en ten Noorden van Brody hebben onze aanvallen geleid tot het sluiten van vrij kleine frontopeningen. Zaterdagnacht hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen het station Fastof met groot succes aangevallen. Ten Zuidoosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau hebben ook Zaterdag weer ver geefs storm loopende bolsjewieken uiterst zware verliezen geleden. Aan het front van de Narwa hebben onze aanvallen op den zich taai te weer stellenden vijand geleid tot opheffing van een penetratie- plek, afkomstig uit de vorige gevechtsdagen. Vrij sterke strijdkrachten der bolsjewieken werden daarbij ingesloten en vernietigd: Uit Italië worden, behalve wederzijdsche activiteit van verkennings- en stoottroepen geen bijzondere gebeurtenissen vermeld. Duitsche formaties gevechtsvliegers hebben Zaterdag overdag met waargenomen succes steunpunten van communistische benden in het Kroatische gebied met bommen en boord- wapens aangevallen. Bij de vlucht van sterke Amerikaansche groepen bommenwerpers naar midden- Duitschland zijn in den middag van 8 April felle luchtgevechten tot ontwikke ling gekomen. Door Duitsche jagers en door afweergeschut werden 87 Ameri kaansche vliegtuigen, waarvan 65 vier motorige bommenwerpers neergeschoten. In eenige plaatsen in West- en Midden- Duitschland, vooral in het gebied van Bruns- wijk, ontstond schade aan gebouwen en ver liezen van menschenlevens. Eenige vijandelijke storingsvliegtuigen heb ben Zaterdagnacht over West-Duitsch gebied gevlogen. Druk op de neutralen. Radiorede van Cordell Huil. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, heelt Zondagavond een radiorede gehouden, waarin hij begon met zich te richten tot de neutrale staten en dezen „nadrukkelijk" verzocht, op te houden met de ondersteuning van de as- mogendheden. Over het Fransche dissidenten comité te Algiers zeide Huil: „Het comité is niet de regeering van Frankrijk en wij kun nen het als zoodanig niet erkennen". Sprekende over Italië zeide hij, dat het belang van de Ver. Staten in Italië er in gelegen is, de zoo spoedig mogelijke vorming eener vrije en democratische regeering te ondersteunen. Huil betoogde, dat er van een compromis met het fascisme in Italië geen sprake kan zijn. De gebeurtenissen in Italië, zoo zeide Huil. hebben zich echter niet ont wikkeld zooals de Ver. Staten gehoopt hadden. Cordell Huil besprak vervolgens de tus schen de Geallieerden gevoerde onderhande lingen over de behandeling van hun tegen standers en het tot stand brengen van een toekomstigen vrede en beweerde, dat er slechts van een blijvenden vrede sprake kan zijn, wanneer de ware „belangen" van de Ver. Staten, van het Britsche Commonwealth, van de Sovjet-Unie en van Tsjoenking op elkaar zouden zijn afgestemd. Huil betoogde, dat het Atlantische handvast „de fundamen- teele doelstellingen" tot uitdrukking brengt. Het Atlantische handvest is echter geen wet boek en geeft geen kant en klare oplos singen. Daarna verklaarde Huil, dat de Ver. Sta ten hun aanbod handhaven, tusschen de Sovjet-Unie en de Poolsche emigranten- regeering te bemiddelen. De minister besprak vervolgens de kwestie eener internationale organisatie tot hand having van den vrede. Een zoodanige orga nisatie moet berusten op de verplichting, zoo zeide hij. dat de staten die daarvan lid zijn tegen elkaar of tegen eenige andere natie geen gebruik zullen maken van geweld. Huil hield een pleidooi voor de oprichting van een internationaal gerechtshof voor het bij leggen van internationale geschillen en van nog andere soortgelijke internationale in stellingen. Aan het slot van zijn redevoering hield de minister zich bezig met de Geallieerde politiek tegenover Duitschland en Japan en zeide: „Er kan van geen compromis met het fascisme en nazisme sprake zijn. Deze moeten verdwijnen en wel overal. Zij kun nen niet rekenen op een vrede op basis van onderhandeling, op geen compromis en op geen enkele gelegenheid om terug te keeren". Duitsch commentaar- Dr. Siegfried Horn, de diplomatieke cor respondent van het D.N.B. schrijft: Ook Huil geeft geen positief of ook maar ten deele bevredigend antwoord op de vele brandende vraagstukken in het kader van de politieke en militaire ontwikkeling. Pijnlijk verrast moeten vooral de neutrale en de kleine sta ten zijn. Aan eerstgenoemden wordt duidelijk gemaakt, dat het begrip neutraliteit prac- tisch is afgeschreven, en aan laatstgenoemden wordt meegedeeld, dat bij de toekomstige organisatie van de wereld de vier „grooten" den doorslag willen geven en het commando op zich willen nemen, terwijl alle anderen naar hun pijpen moeten dansen. Het Atlantische handvest wordt nu door Huil persoonlijk als „fata morgana" ingezien. Dat te Moskou en Teheran den bolsjewieken belangrijke concessies zijn gedaan, durft hij evenmin te betwisten als het feit, dat daaruit een toestand is ontstaan, die nieuwe bespre kingen noodzakelijk maakt. Het in dit ver band gedane voorstel, vertegenwoordigers van alle partijen der Ver. Staten aan de voorbesprekingen te laten deelnemen, heeft gelijktijdig ten doel, het Huis van Afgevaar digden reeds nu op de buitenlandsche poli tieke richtsnoeren en doelstellingen van Roosevelt vast te leggen en daarmede in vloed uit te oefenen op de presidentsver kiezingen. Alles bijeen genomen is Hulls radiorede een bevestiging voor de tegennatuurlijkheid eener alliantie, die zich blijkbaar de demo ralisatie van de wereld ten doel stelt, en tevens een nieuwe rechtvaardiging van onzen militairen en moreelen strijd om de vrijheid en het behoud van Europa." Roosevelt met vacantie. Reuter meldt uit Washington, dat Roose velt zich „met vacantie nel Zuiden" heeft begeven. Hij heeft Washington reeds verlaten en zal ongeveer veertien dagen af wezig zijn. Bekendmaking Landwacht Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wjjs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „LaSndwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1