Haarlemsche Courant Duitschers en Hongaren boeken terreinwinst tusschen Stanislau en Tarnopol. Nieuwsblad voor Noord-Holland Bolsjewisten ook bij Jassy teruggeworpen. 289e Jaargang No. 88 Bureaux: Groove Houtstraat m. Advert. 1MM, Redactie 1KM Psutciro 13W5S Haarlemsche ct, Haarlem BQkaMeer, Soesdapleia *T. Tel. UtN Heeddredaetear: r. C. Beefc* Donderdag 13 April 194* Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. Ittlf Kantoor 2Jmutden: Rembraadtlaan K, IJmaiden-Oost Uit*.: Graf. Bedrijven DamUte. HaertMi Sovjetaanvallen ten Oosten van den Dnjestrmonding afgeslagen. Op den Krim hevige strijd. Kertsj ontruimd. In het Westen: bommen op Aken. Aantal der Dinsdag neergeschoten Amerikaansche vliegtuigen tot 129 gestegen. Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Aan het Noordelijke front van de Krim heb ben Duitsche en Roemeensche troepen zich onder zware gevechten naar meer Zuidelijk gelegen stellingen gedistancieerd. Een groot aantal vijandelijke pantserwagens werd stuk geschoten. In het kader van de ook op het schiereiland Kertsj begonnen distancieerings- bewegingen, werden stadsgebied en haven van Kertsj na verwoesting van alle voor de oorlog voering belangrijke inrichtingen ontruimd. Met de sterk opdringende bolsjewieken wor den zware gevechten geleverd. Bij Owidiopol, ten Oosten van den mond van den Dnjestr, hebben onze troepen hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen en opge drongen strijdkrachten der Sovjets vernietigd. Twintig vijandelijke pantserwagens werden daarbij vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjestr, ten Zuidoosten van Orhei en ten Noordwesten van Jassy zijn door pantserwa gens ondersteunde bolsjewistische doorbraak pogingen mislukt. Ten Noordoosten van Jassy wierpen snelle Duitsche troepen den vijand achteruit en veroverden een belangrijk heu velterrein. Verscheidene afgesneden vijande lijke gevechtsgroepen werden vernietigd. Tusschen Stanislau en het nog altijd taai verdedigde Tarnopol hebben Duitsche en Hong'aarsche formaties ondanks hard- nekkigen vijandelijken tegenstand opnieuw een aantal plaatsen ingenomen. In de ge vechten der laatste dagen heeft zich hier de afdeeling Tijgertanks 506 onder bevel van kapitein Lange bijzonder onderschei den. In het strijdgebied van Kowel heb ben onze troepen gevechtsgroepen van de Sovjets in de pan gehakt. Ten Zuidoosten van Ostrof werden voort durende, met versch aangevoerde strijdkrach ten en krachtige ondersteuning van slagvlie gers uitgevoérde aanvallen der Sovjets in ver bitterde gevechten ten deele in tegenaanvallen afgeslagen. De laatste dagen heeft zich het eerste bataljon van het regiment 25 der Luft- waffen-jager onder kapitein Gehrken bijzon der onderscheiden. Bewakingsvaartuigen van de marine schoten boven de baai van Narwa vier Sovjetbommenwerpers neer. Aan het Italiaansche Zuidelijke front wer den Dinsdag weer door stoottroepen ver scheidene steunpunten en kazematten van den vijand met hun bezettingen opgeblazen. In het gebied van Nettuno veroorzaakten onze bat terijen vèrdragend geschut hevige ontploffin gen en aanhoudende branden in vijandelijke opslagplaatsen van materiaal. Duitsche gevechts- en torpedovliegtuigen hebben Dinsdagnacht een aanval ondernomen op het Britsch-Amerikaansche aanvoerverkeer in de Middellandsehe Zee. Zij vernietigden daarbij in de wateren van Algiers, ondanks krachtige vijandelijke afweer, twee torpedo jagers van een convooi en beschadigden zes vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 42.000 brt. door treffers van bommen en torpedo's zoo ernstig, dat een deel van deze schepen als verloren beschouwd moet worden. Dinsdag hebben Amerikaansche bommen werpers bij aanvallen op midden- en Oost- Duitschland opnieuw zware verliezen geleden. In hevige luchtgevechten en door luchtdoel artillerie werden 129 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 105 viermotorige bommenwerpers, neergeschoten. In verscheidene der aangeval len plaatsen, vooral in het stedelijk gebied van Stettin, ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Bij gesloten bewolking ondernamen Britsche bommenwerpers Dinsdagnacht een terreur- aanval op de stad Aken. In het stadsgebied ontstond schade. De bevolking leed verliezen. Ondanks moeilijke afweeromstandigheden wer den bij dezen aanval,alsmede boven de bezette Westelijke gebieden 22 vijandelijke vliegtuigen vernietigd. Eenige Britsche vliegtuigen hebben bovendien bommen geworpen op het gebied van Hannover. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Dinsdagnacht met goede uitwerking doelen in Oost-Engeland aangevallen. Escorte-vaartuigen van een Duitsch convooi 11.000 Sow jets per dag. Het Zwitsersche blad Neu Berner Zei- tung heeft in een artikel over de gewel dige verliezen, welke de Sovjets lijden, o.m. geschreven, dat deze verliezen door onpartijdige deskundigen op gemiddeld 11.000 man per dag worden berekend. Dit maakt dus 300.000 per maand en 9 mil- lioen voor de 32 oorlogsmaanden die reeds achter den rug zijn. hebben in den mond van de Loire vier Brit sche bommenwerpers neergeschoten. Onze duikbooten hebben vijf, schepen in den grond geboord met een gezamenlijken inhoud van 37.000 brt. alsmede twee torpedojagers en een mijnenveger. De neutralen en Cordell Hulls bedreiging. Reuter verspreidt een artikel in de Daily Mail over de houding der Geallieerden tegen over de neutralen. De Geallieerden, zoo wordt daarin gezegd, behouden zich het recht voor, druk uit te oefenen op de neutralen, door hun de leverantie van belangrijk materiaal te ont houden. Zij overschrijden hun rechten niet, wanneer zij den handel met de As verbieden, omdat er in dezen oorlog geen werkelijke neu traliteit kan bestaan. De bedreiging van mi nister Cordell Huil ontmoet de „oprechte on dersteuning van alle Geallieerde volken". Over de rede van Huil schrijft het Turksche blad Tasviri Efkiar: Door de handelsbetrek kingen met Duitschland blijft het Turksche economische leven op peil. Geen ander land zou in dit tijdstip de Duitsche leveranties op de Turksche markt kunnen vervangen. In de Daily Telegraph is het bericht ver schenen dat eind April het verdrag afloopt, waarbij Engeland vijf Geallieerde schepen aan Turkije had geleend. Het is niet onwaarschijn lijk, dat wordt overwogen twee van deze sche pen van Turkije .terug te vragen. Dinsdag is voorts in Turkije bekend gemaakt dat er Turksche-Amerikaansche economische onderhandelingen zijn gevoerd, die geen resul taat hebben opgeleverd. De mislukking valt hoofdzakelijk te wijten aan den langen leve ringstermijn van dertig maanden, die door de vertegenwoordigers der V. S. in het vooruit zicht werd gesteld. Het Zweedsche blad Heisingborgs Dagblad schrijft naar aanleiding van Hull's dreigement, dat Zweden door het verbreken der handels betrekkingen met Duitschland onherstelbare schade zou lijden, afgezien nog van het feit, dat dit in strijd zou zijn met de Zweedsche neutraliteitspolitiek. Bovendien zou een der gelijke maatregel van militair oogpunt uit buitengewoon gevaarlijk zijn. Het blad wijst er op, dat de Vereenigde Sta ten zich bij de regeling van hun handelsbetrek kingen zelf nief aan de door Huil ontwikkelde gezichtspunten hebben gehouden. Associated Press meldt dat hernieuwde pres sie van de V. S. op Eire, beoogend de uitwij zing van diplomatieke vertegenwoordigers der As, te verwachten is. Het nieuwsbureau meent te weten, dat de regeering der V. S. haar eisch aan de regeering van Eire officieel zal her halen. Japanners beheerschen vlakte van Imphal. Na de verovering van een belangrijke stelling beheerschen de Japansche troepen thans de geheele vlakte van Imphal. De Japansche formaties brengen den in dezen sector ingesloten vijand vernietigende sla gen toe. De vijandelijke formaties, wier aantal vermoedelijk door de toenemende malaria- gevallen is verminderd, trachten met alle middelen naar het Noorden terug te trek ken. Daar hun de terugtocht door den snel len opmarsch der Indisch-Japansche troe pen is afgesneden, wordt de vijand naar de moerassen bij het Loktokmeer gedrongen, waar verbitterde gevechten plaatsvinden. KORT NIEUWS De directie van het orgaan der communisti sche partij in En geland, de Daily Worker, heeft ver hooging der pa piertoewijzing ge vraagd, aangezien zij 20.000 exem plaren per dag meer zou willen drukken, ten ein de te kunnen vol doen aan de stij gende vraag. JEUGD VAN HOLLAND, DURF TE LEVEN DURF TE STRIJDEN VOOR JE LAND, PUT WEER MOED UIT T GROOTSCH VERLEDEN VAN ONS DIERBAAR VADERLAND. JEUGD VAN HOLLAND. DURF TE VOLGEN DE STEM VAN 'T ROEMRIJK VOORGESLACHT. KIES WEER ZEE, WANT OP DE GOLVEN LIGT NEERLANDS TOEKOMST. NEERLANDS KRACHT. MELÖT U ALS VRIJWILLIGER BIJ DE KRIEGSMARINE Zware brokken wachten op de invasie. Goed „getarnt" tegen vliegerobservatie en zicht vanuit zee staan stukken geschut van zwaar en zwaarste kaliber langs de geheele Atlantische kust. Het geschut is in de vuurrichting gedraaid. Granaten en kar doezen liggen voor het gebruik gereed. (PK Lagemann/HH/St. P. c) KORT NIEUWS De officieel» Spaansche mari necourant bevat een beschikking volgens welke het geheele proviso risch in dienst der marine zijnde per soneel als gemobi liseerd wordt be schouwd. In April 1943 werd het groot» Amerikaansche troepentransport schip „President Coolidge" tot zin ken gebracht. D® Ver. Staten heb ben nu, een jaar later, bekend ge maakt, dat het schip op een mijn. is geloopen. In den leef tijd van 91 jaar overleed Dinsdag te Parijs de be kende Fransehe historicus en doyen van de Aca demie Frangaise, Auguste Gabriel Hanotaux. De vredesvooruitzichten van Finland. Finsche Rijksdag bijeen. De volgende officieele mededeeling is verschenen over de Woensdag gehouden bijeenkomst met gesloten deuren van den Finschen Rijksdag: De minister van staat Linkomies heeft in de bijeenkomst van den Fin schen Rijksdag een rapport der regee ring over den buitenlandschen toestand voorgelezen. Nadat overeenkomstig de agenda de kwestie naar de volgende bijeenkomst was verwezen, besloot de Rijksdag met algemeene stemmen tot de orde van den dag over te gaan. De Finsche Rijksdag kwam in een geslo ten zitting bijeen, zonder dat een speciale agenda was bekend gemaakt. In de bijeen komst van 3 April, de laatste die voor Pa- schen gehouden is, werd den afgevaardig den een gesloten brief overhandigd, welks inhoud het onderwerp der bespreking zou vormen in de vergadering van Woensdag middag. De correspondent van Stoekholms Tid- ningen te Helsinki schrijft: De algemeene opvatting in Finland over de vredesvooruit zichten is volstrekt pessimistisch. Zelfs in kringen der vredesvrienden ver klaart men, dat de beperking der Finsche troepen tot eenige duizenden manschappen voor Augustus van dit jaar, verschrikke lijke perspectieven opent. Wanneer Moskou de „verdrijving der Duitsche troepen" uit Finland nog in den loop van de maand April verlangt, dan is dat een ernstige bedreiging van de onaf hankelijkheid. Men kan gemakkelijk inzien welke mogelijkheden er aanwezig zijn. om Finland van verdragsbreuk te betichten. Nu de Sowjets hun houding verscherpt hebben, zijn de vredesvooruitzichten catastrophaal gedaald. De arbeidsdienstplicht, die sinds den aanvang van den oorlog voor de studeeren- de vrouwen en meisjes van Finland geldt, is thans uitgebreid. Tot voor kort beperkte de verplichting zich hoofdzakelijk tot bureau- werkzaamheden. Voortaan strekt zij zich ook uit over den arbeid in den landbouw en de houtindustrie of binnen het kader van de Lotte-Svard-organisatie. Ryti heeft een uit vijf leden bestaande delegatie der Kareliers ontvangen, die den president een resolutie overhandigde van de jaarvergadering der Karjala-organisatie, waarin een toelichting wordt gegeven op de opvatting der Kareliers ten aanzien van de actueele vredeskwestie en de beteekenis van Karelië als een onafscheidelijk deel der Finsche landsverdediging en volkshuishou ding. Aanvallen op Belgische steden. Bij den Anglo-Amerikaanschen terreur- aanval op het stadsgebied van Brussel op den Tweeden Paaschdag is ook een aantal bommen terechtgekomen in het park van het Koninklijke paleis te Laeken. Leden van de Koninklijke familie, die zich tijdens den aanval in het paleis bevonden, zijn ge lukkig niet getroffen. Een bom kwam op nauwelijks twintig meter van de particu liere vertrekken van Koning Leopold terecht. Een andere bom was blijkbaar be doeld voor het mausoleum, dat opgericht is ter nagedachtenis van Koningin Astrid. Behalve Namen, Charleroi, waar 125 per sonen gedood en 150 gewond werden, is ook 't stadsgebied van Gent Maandagavond door formaties Anglo-Amerikaansche vliegtuigen aangevallen. Totnutoe konden 100 burgers, onder wie talrijke vrouwen en kinderen uit de puinhoopen geborgen worden. In anderhalf uur BerlijnLissabon. Het grootste verkeersvliegtuig ter wereld de Condor, wordt thans door de „Deutsche Lufthansa" op de lijn BerlijnLissabon ge bruikt. In de Portugeesche hoofdstad is het eerste 4 motorige Focke Wulf-200-vliegtuig eenigs- zins feestelijk ontvangen. Het had den af stand tusschen beide hoofdsteden in ander half uur afgelegd. Victor Emanuel treedt af. Victor Emanuel heeft medegedeeld, dat hij zich uit de politiek wil terugtrekken en dat hij zijn zoon Umberto „tot stadhouder van Italië" wil benoemen. Deze benoeming zou van kracht worden, wanneer de Geallieer den erin zouden slagen Rome binnen te rukken. Voorts verklaarde Victor Emanuel, dat hij het geweest is, die acht maanden geleden hef fascistische regime ten val heeft ge bracht en Italië geplaatst heeft aan de zijde der Geallieerden, opdat het „aan den strijd tegen het Nazisme deelneemt". Het door den Engelschen berichten dienst verspreide bericht van den for- meelen troonsafstand van Victor Ema nuel wordt in toonaangevende Italiaan sche kringen slechts beschouwd als een symptoom van de zwakte en innerlijke uitholling van de monarchie. De koning heeft tot dezen stap besloten onder den druk van de ook in Zuid-Italië heerschende anti-monarchistische stemming onder het volk. De monarchie heeft sedert den 9den September elk vertrouwen van het geheele Italiaansche volk verloren." Practische politieke beteekenis heeft deze stap natuurlijk in geen enkel opzicht. De benoeming van Umberto tot stadhouder van Italië is, verklaart men, slechts een gebaar zonder beteekenis. Radio-Bari meldt, dat Badoglio op Pa- schen een wet heeft afgekondigd, waarbij aan alle Italianen, die tijdens het fascisti sche tijdvak buiten de gemeenschap geslo ten, gevlucht en geëmigreerd zijn, de „eer volle terugkeer naar het vaderland" wordt toegestaan. Tevens heeft Victor Emanuel nog amnestie afgekondigd voor alle „jegens het fascisme bedreven politieke misdaden". Thans zullen ook politieke moordenaars in Zuid Italië uit de hechtenis ontslagen wor den of mogen terugkeeren. Daar in de 20 jaren van het fascisme eenige duizenden politieke misdadigers naar het buitenland zijn gevlucht, verwacht men thans het binnenstroomen van een aanzien lijke golf anti-fascistische elementen, die, naar radio-Bari verkondigde, „aan het ooli- tieke leven in Zuid-Italië eindelijk het rauwe, revolutionnaire en strijdvaardige ka rakter zullen geven, dat daar tot dusver veelal gemankeerd heeft". Men gelooft, dat alleen uit de Sowjet- Unie ca. 30.000 destijds gevluchte commu nisten naar Zuid-Italië zullen terugkeeren. De Osservatore Romano bevatte een op roep van de katholieke actie in Italië tot de bevolking ten gunste van de katholieke dag bladen, op 7 Mei zal in geheel onbezet Ita lië een „Dag der Katholieke pers" gehou den worden. In den oproep wordt gezegd, dat het de plicht is van eiken katholiek zich op een katholiek dagblad te abonneeren. Duizend millioen dollar voor steunpunten. President Roosevelt heeft een wet goedge keurd, krachtens welke de marine meer dan duizend millioen dollar fer beschikking krijgt voor het oprichten van vooruitgeschoven steun punten in den Pacific. Visscherij-beperkingen. De Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland maakt voor het Nederlandsche gebied de vol gende beperkingen der visscherlj bekend: In de gebieden van Scheveningen en IJmui- den moet bij het visschen een afstand van één zeemijl uit de kust in acht genomen worden. De uiterste zeegrens blijft vastge steld op 3 zeemijl uit de kust. In de zeegaten der Zeelandsche wateren is het passeeren van de volgende lijnen naar zee toe verboden. In het zeegat Goeree de lijn Hellevoetsluis- Stellendam; in het zeegat Brouwershaven de lijn Oud- dorp-Scharendijke; in hel Westgat en de Roompot de lijn Kou- dekerke-Noordwestpunt en Noord-Beveland. Bij het visschen voor het eiland Walcheren moet een minimum afstand van 500 M. ill acht genomen worden.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1