Bommen op Den Haag. De Nederlandsche strijders van Tsjerkassy in het vaderland. IJMUIDEN A. Rooze jubileert. Kwart eeuw in gemeentedienst. Zaterdag 15 April herdenkt de heer A. Kooze te IJmuiden-Oost zijn 25-jarig dienstverband bij de gemeente. De jubilaris, die aanvankelijk te Amster dam woonde, werd destijds als agent aan gesteld. In deze periode was hij eveneens geruimen tijd bij de recherche ingedeeld. De heer Rooze verricht thans sinds onge veer zeven jaren zijn bezigheden als ambte naar in algemeenen dienst op het Raadhuis. Hij is een bekende figuur en stellig zal het hem in zijn woning aan den Stationsweg 183 bij dezen levensmijlpaal geenszins aan be langstelling ontbreken. Mijnengevaar. In een officieele mededeeling heeft de burgemeester van Velsen er weer eens de aandacht op gevestigd, dat in verschillende terreinen in het kustgebied, die door ver sperringen zijn omgeven, mijnen liggen. Uit het toenemend aantal ongevallen, door landmijnen ontstaan, blijkt evenwel, dat men zich nog niet voldoende rekenschap geeft van de groote gevaren, waaraan men zich bij het betreden van deze terreinen blootstelt. Een ieder wordt er dan ook nog eens met den meesten nadruk in zijn eigen belang op gewezen, dat het klimmen over versperringen het verlies van zijn leven tot gevolg kan hebben. Vernielingen in clubhuis. Het is ergerlijk te constateeren hoe de jeugd soms de eigendommen van anderen beschadigt. Het vroegere clubhuis van V.S.V. te IJmuiden-Oost heeft hiervan al dikwijls te lijden gehad, zoodat de noodige herstellingen met groote kosten gepaard zouden gaan. Dezer dagen stelde de politie vast, dat een aantal jongens zich eveneens in boven genoemd clubhuis aan ernstige baldadig heid had schuldig gemaakt. Den knapen is duidelijk aan het verstand gebracht, dat met hun optreden geen genoegen kan wor den genomen. Diefstallen uit kantoor. Dezer dagen hebben onbekenden een fabriekskantoor aan de Industriestraat met een bezoek vereerd. Zij slaagden er in gor dijnen en een looper mede te nemen. Er is aangifte bij de politie gedaan. Deze heeft den diefstal in onderzoek. 9 Schoenen uit etalage ontvreemd. Het schoenenprobleem kost menigeen hoofdbrekens en het is dus te begrijpen, dat van elke mogelijkheid, om in de behoefte te voorzien, een dankbaar gebruik wordt ge maakt. Het gaat echter niet aan door dief stal aan een extra paar te komen. Te Velsen-Noord is dezer dagen een bru taal voorval door de politie in onderzoek genomen. Onbekenden zijn er in geslaagd uit de etalage van een winkel aan den Wij- kerstraatrweg vijf paar schoenen te ont vreemden. De politie stelt een onderzoek in. Vestibuledief weerde zich. De vestibuledieven blijven van hun acti viteit blijk geven. Zij gaan op zeer brutale wijze te werk, waardoor het moeilijk is ra dicaal tegen hen op te treden. Dezer dagen werd IJmuiden-Oost opnieuw met een be zoek vereerd. Een bewoner van den Engeh mundusweg deed bij de politie aangifte van diefstal van een winterjas uit de gang van zijn huis. Er wordt een onderzoek ingesteld. Intusschen toont deze diefstal wederom aan. dat men steeds op zijn hoede moet zijn. Textiel is nu eenmaal niet te vervangen. Diploma-zwemmen. Blijkbaar heeft de nieuwe regeling der officieele zwemdiploma's de interesse voor deze gezonde sport opgewekt, want geregeld ontvangen nieuwe groepen leerlingen het onderricht van het personeel van het Vel- serbad. Vrijdag zal weer een aantal candi- daten aan het diplomazwemmen deelnemen. Sommigen verwierven reeds de eerste di ploma's, doch zij blijven voortdurend oefe nen om ook aan de zware eischen te beant woorden. De stimulans der opeenvolgende examens blijft niet zonder resultaat. Binnenkort zul len de eerste Velser candidaten voor het diploma 4 uitkomen. Het lastige examen programma voor deze gevorderden duurt ongeveer één uur, zoodat er heel wat vaar digheid zal moeten worden getoond om dit vierde zwemcertificaat te bemachtigen. AGENDA DONDERDAG 13 APRIL Santpoort. Si- multaan-séance Damclub Stabiel. Beverwijk. K.S.A.-gebouw: Oratorium De Jaargetijden door Muziekschool Pielage, 7 u. Luxor Thea ter: Rembrandtplein-cabaret, 7.30 u. Kennemer Theater: „Baron Kneut", 7.30 uur. VRIJDAG 14 APRIL IJmuiden. Vereeni- gingsgebouw Kalverstraat: Propaganda-kunst- avond Volksonderwijs, 7 u. Santpoort. Jeugd huis: Ledenvergadering Postzegelvereeniging Santpoort, 7.30 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM DONDERDAG 13 APRIL Centraal Thea ter: „Barbara", 7.15 u. Leidscheplein Theater: „Tusschen twee haakjes", 7.30 uur. Carré: „Gri-Gri", 2 en 7.15 uur. Hortus Theater: Cabaret-revue, 7.30 uur. Royal: Variété, 7.30 u. Metropool, Variété, 7.30 uur. VRIJDAG 14 APRIL Stadsschouwburg: „Butterfly", 7 uur. Concertgebouw: Poppen theater, 2.30 uur. Royal: „Wie z'n kind is dat?" 2.30 en 7.30 uur. Centraal Theater en overige theaters: zie Donderdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „Sint Lucas", dagel. geopend. Keurige zwemprestatie. Velen van onze lezers zal het genoegen doen te vernemen dat onze jeugdige plaatsgenoote Inge Donker, tijdelijk te Bloemendaal woon achtig, 't Nederlandsche Jeugdkampioenschap dames nieuwelingen, 100 M. rugcrawl, op haar naam bracht, met een tijd van 1.29.1. Het zou misschien beter zijn te spreken van „zeer jeugdige", want de nieuwe kampioene telt 14 jaar, is in het bezit van verschillende diploma's van den N.Z.R.B., terwijl zij reeds vijf medailles heeft bemachtigd. De titel Jeugd-kampioenschap van Neder land nieuwelingen, werd dit jaar voor de eer ste maal verzwommen. Als stimulans voor de jeugd zijn deze kampioenschappen ingesteld. Er zijn drie klassen: nieuwelingen, junioren en senioren.De leeftijdsgrens is tot en met 17 jaar De tijd die Inge in training had gemaakt was 1.31.7. Zij is dus in het Sportfondsenbad- Oost te Amsterdam 2.6 sec. onder haar eigen tijd gebleven. Het aardige was, dat de jeug dige zwemster er niet het flauwste begrip van had dat zij een goede kans maakte. Haar trai ner, de heer G. Frost, de vroegere instructeur van het „Velserbad", die destijds reeds haar leermeester was, had dit feit voor haar ver zwegen, zoodat zij niet anders dacht, dan dat dit nummer een goede training voor haar was. Wij mogen zeker vanaf deze plaats de nieu we kampioene complimenteeren met het be haalde succes, en tevens den wensch uitspre ken dat zij bij mogelijke successen in de toe komst, denzelfden eenvoud mag bewaren, die thans zoo kenmerkend voor haar is. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. P. v. d. Berg, Zijlweg 44, Haarlem en A. M. C. Nijssen, Rijksweg 295, Velsen. Toek. adres: Brouwerskade 67, Haar lem. G. Schoorl, Fr. Naereboutstraat 17, te IJmuiden en J. H. M. v. Koot, id. Toek. adres idem. Gehuwd: J. G. M. VisserA. C. Rutte, Rijks weg 210, Santpoort. G. van Rees—N. Hartog, O. Z. Voorburgwal 163 III, Amsterdam; H. H. KruythoffG. Grinwis, v. Dalenlaan 11, Sant poort; L. RoessinkP. H. Roest, Kanaalkade 22, Alkmaar; H. PostJ. Ras, Koewacht C63; B. G. TrompD. C. Koks, Sparrenstraat 21, Haarlem. Geboren: J. F. Handgraaf, d„ Santpoort; T. Jansonius, z., IJmuiden; C. B. J. v. d. Belt, z., Santpoort; W. E. Liedmeijer, d„ Santpoort; N. Maarleveld, d., Velsen; A. Bron, d„ IJmuiden; M. Spruit, z„ Velsen-N.; C. J. Rietveld, z„ Velsen-N.; H. Scheerlings, d„ IJmuiden; J. v. d. Wardt, z., Santpoort; J. M. v. d. Hijden, d., Santpoort; G. v. d. Heijden, d., IJmuiden; B. J. Zwanenburg, z., IJmuiden; A. A. Rozenheek. d„ IJmuiden; A. Suijkerbuijk, d„ IJmuiden; H. Schuurman, z„ Velsen-N.; T. J. Korf, z., IJmui den; J. Kooistra, d„ Santpoort; A. J. Morcus. z., Velsen-N. J. J. Metzelaar, d„ Velsen-N. Overleden: N. Vennik, 56 j., echtg. van J. Smit, Walravenstraat 34, Velsen-N. KUNSTAVOND VOLKSONDERWIJS. Er is een afwisselend programma samenge steld voor den propaganda-kunstavond der afdeeling Velsen-IJmuiden van Volksonder wijs, die Vrijdag 14 April te zeven uur in het Hervormd Vereenigingsgebouw aan de Kalver straat te IJmuiden-Oost wordt gehouden. De voordrachtkunstenaar Willem van Capel- len declameert „Een zonderlinge geschiedenis" „Wat maakt gij van uw huwelijk?" en „Een vroolijke geschiedenis op St. Nicolaasavond". Verder wordt de propaganda-film „Met Volks onderwijs voor één school" vertoond, terwijl men als bijfilm de beschikking heeft over „Het leven der planten." VISCHPRIJZEN VAN WOENSDAG. KI. tarbot f3,50, gr. griet f5, kl. griet f2,50, kl. tongen f 2,50, gr. heilbot f 6,40, wijting f 0,80, ka beljauw f2,20f2, gr. gul f 1,65fl.50. kl. gul f 1,20, middelschol f3, kl. schol f2,50, kl. schol 2e s. f 2, idem 3e s. f 0,80. idem 4e s. f 0.50, kl. schar f 0,30. vischpuf f 0,10, bot f 1, alles per kg. BEVERWIJK Schaakclub Weenink. Dat de animo voor de schaaksport nog geenszins is verdwenen, blijkt geregeld tij dens de clubavonden van Weenink. P. Stet behaalde ongeslagen het kampioenschap voor groep la. Het overzicht vermeldt: gesp. gew. rem. verl. pnt. P. Stet 9 9 0 0 9 K. Slings 8 4 0 4 4 G. L. Wijsman 6 3 0 3 3 P. Hart 8 3 0 5 3 C. Koomen 7 2 0 5 2 F. Hendriks 6 10 5 1 In groep 1 B maakt F. C. van Tuinen een goede kans voor het kampioenschap. Het is een fraaie prestatie van dezen veelbeloven- den speler, dat hij i*i de sterkste groep nog geen enkel verliespunt kreeg. De stand in deze afdeeling luidt: gesp. gew. rem. verl. pnt. Th. Bakker 9 6 0 3 6 F. C. van Tuinen 5 5 0 0 5 P. G. Bosch 8 4 1 3 4 1/2 H. Ph. v. d. Kolk 9 3 0 6 3 A. Slings 7 1 2 4 2 C. Nijman 4 0 13 1/2 Voor het bepalen van het definitieve club kampioenschap zal er een tweekamp van twee of meer partijen worden gehouden tus schen de kampioenen van IA en 1B. Er kan dus een spannende strijd tusschen P. Stet en F. C. van Tuinen worden ver wacht. Beide spelers munten uit door hun scherpe spelmethode, zoodat zij het elkaar stellig niet gemakkelijk zullen maken. P. Stet deed zich tot dusver als de favoriet gelden, doch F. C. van Tuinen heeft niet zelden verrassingen. Er staan interessante schaakgebeurtenis sen op het programma. Vocaal Concert. Het Christelijk Gemengd Koor Vox Humana onder leiding van den heer P. J. Potgieser zal Donderdag 20 April om 7 uur in de Herv. Kerk „Das Lied der Glocke" van M. Bruch uit voeren. Tot de medewerkenden behooren Mea Na- berman, sopraan; Ans Stroink, alt; Han le Fêvre, tenor en Loucien Louman, bas. Emmy van Eeden verzorgt de piano-begeleiding. Talrijke slachtoffers; groote schade Op 11 April, even vóór 15 uur, hebben eenige Anglo-Amerikaansche vliegtuigen, met ge bruikmaking van het wolkendek, by verras sing een aanval in scheervlucht gemaakt op een stadsdeel van Den Haag, waar zich talryke Nederlandsche dienstgebouwen bevinden. Be halve een dienstgebouw van het Nederland sche burgerlijke bestuur werden 8 woonhuizen vernield, en 7 woonhuizen zwaar beschadigd. Tot dusver zijn 17 dooden, 27 zwaar- en 46 lichtgewonde Nederlanders geteld; 40 tot 50 Nederlanders liggen nog onder de puinen be dolven. Onder de dooden bevinden zich 7 vrouweiyke personen. De bedolvenen zijn in hoofdzaak jonge meisjes. De verliezen zyn zoo zwaar, doordat ten tyde van den aanval het bureau met alle mannelijke en vrouweiyke ambtenaren volledig aan het werk was. Nadat zy hun bommen hadden neergeworpen, vuur den de vliegers met hun boordwapens blinde lings in de straten der stad. Formaties van den luchtbeschermingsdienst, den geneeskundigen dienst der gemeente, de brandweer en politie, den Volksdienst, de technische noodhulp enz. waren in uiterst korten tijd ter plaatse om hulp te bieden en al het mogelijke te doen ten einde de gevolgen van dezen aanval binnen de onvermijdelijke grenzen te houden. Ook vele ongedeerde en slechts lichtgewone personeels leden van het bureau hebben na het verlaten van het gebouw deelgenomen aan het reddings werk. Burgemeester Westra heeft zich ter plaatse overtuigd van het vlot verloop der reddingsactie. WEER EEN SLACHTOFFER VAN ONVOORZICHTIGHEID MET PROJECTIEL Te Zeist werd een 13-jarige jongen het slachtoffer van onvoorzichtigheid met een gevonden projectiel. Met zijn 15-jarigen broer had hij drie mitrailleurkogels ge vonden. Zij probeerden een spijker in §en der kogels te slaan. De gevolgen whren ontzettend. Door de explosie kreeg de 13-jarige jongen granaat splinters in borst en buikholte, terwijl een arm gedeeltelijk werd afgerukt. De oudere broer werd aan de borst en de bovenbeenen minder ernstig gewond. De 13-jarige jon gen werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar de knaap is overleden. Ronde van Kennemerland. Blijkens de wedstrijdkalender der Ne derlandsche Wielren Unie zal de Ronde van Kennemerland voor nieuwelingen en ama teurs ditmaal op Zondag 7 Mei worden ge organiseerd. TUINBOUW STUDIECLUB Heden, Donderdagavond houdt de Tuin bouw Studieclub een vergadering in „Ken nemerland". De heer Boschman zal een lezing met lichtbeelden over Kaapsche bol- en knolgewassen. Er zijn prijsvragen voor 1. collectie tul pen, 2. collectie 'narcissen, 3. collectie bij goed, 4. vaas tulpen. 5. vaas narcissen, 6. vaas bijgoed, 7. mo-irte vaas. CONCERT VAN .APOLLO" Zondagmiddag geeft de Arb. Mandoline club Apollo" een concert in de tuinzaal van het Gem. Concertgebouw. Medewerking verleenen mej. Riek van Veen, alt en de heeren L. Krammer, piano en G. N. Spaan, fluit. (Verbeterd bericht). PERSONALIA Bij de in Den Haag gehouden examens nijverheidsonderwijs is geslaagd voor het paedagogisch getuigschrift bij de akte Bouwkunde de heer P. Jongens te Haarlem. SANTPOORT 50 Jaar gehuwd. Woensdag 19 April zal het echtpaar S. van Eeken, wonende Schuitstraat 10 te Santpoort, zijn 50 jarig huwelijksfeest her denken. Ongetwijfeld zal het ondervinden, dat het talrijke vrienden heeft gemaakt en daarom op veler sympathie kan bogen. A. N. G. O. B. De afdeeling Santpoort van den Alge meenen Nederlandschen Geheelonthouders- bond (A. N. G. O. B.) heeft besloten een propagandadag te doen plaats hebben. Er is hiervoor een aantrekkelijk programma samengesteld, bestaande uit zang en voor dracht. Spreker is de heer A. Rolloos, voor zitter van den A. N. G. O. B. De bijeenkomst wordt Zaterdag 22 April te half acht in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedé laan te Santpoort-Dorp gehouden. T. V. S.-ADSPIRANTEN AAN DEN WANDEL Binnen het kader der N. G. V. vaardig- heidsproeven zullen de T. V. S.-adspiranten op Hemelvaartsdag 10 kilometer wandelen. Thans bestaat het voornemen om de overige proeven eerst later aan de orde te laten komen. VELSEN „SUOMI" NAAR HOOGKARSPEL Met belangstelling wordt in athletiek- kringen uitgezien naar de verrichtingen van een groot aantal leden van de H. A. V. „Suomi", welke Zondag deelnemen aan de door de Vereeniging H. E. O. te Hoogkarspel georganiseerde afstandloopen. Speciaal gaat deze belangstelling uit naar de „3 J.'s", welke zullen trachten het ath- letiek-kampioenschap van Noord-Holland te veroveren en daartoe starten op de 4800 M. Het moet mogelijk worden geacht dat Joop Weenink in de A-klasse op den titel beslag weet te leggen, Jaap van Wijngaar- Plechtige bijeenkomst te Utrecht. In een plechtige bijeenkomst in deil Stadsschouwburg te Utrecht, zijn de met verlof in het vaderland vertoevende Neder landsche strijders van Tsjerkassy, behoo- rendf 'ot de divisie Viking, door den Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss In- quart, den leider Mussert en den SS-Ober- gruppenführer Rauter verwelkomd en toe gesproken. Tevens waren bij deze plechtig heid aanwezig de nabestaanden van hen. die aan het Tsjerkassyfront zijn gevallen, met name de vrouwen en moeders van de ge sneuvelden. Onder de aanwezigen waren voorts de plaatsvervangende leider van Geelkerken, mr. Rost van Tonningen, de voorman van de Germaansche SS in Nederland SS-Stand- artenführer Feldmeyer, mr. Zondervan, commandant der WA, en verder vrijwel alle hooge functionarissen van staat en beweging SS-Obergruppenführer Rauter voerde het eerst het woord. Hij schetste de verdiensten van hen, die nu reeds bijna vier jaar, eerst in het regiment Westland, later in het ver band van de Germaansche divisie Viking, aan het front voor de vrijheid van Europa hun plicht doen. In dien tijd is in Nederland een nieuw type soldaat geschapen, waarop ieder Nederlander trotsch mag zijn. Ver volgens herinnerde spr. aan den zwaren strijd, dien deze soldaten hebben moeten voeren, toen zij bij Tsjerkassy waren inge sloten en hoe dapper zij zich gedragen heb ben als Germaansch soldaat, voordat zij door hun kameraden waren verlost. De divisie Viking, aldus spr., heeft zich door haar houding en haar strijdgeest de achting van b'in" -1'" *W|erlanders ver worven. Hierna bood SS-Obergruppenführer Rau ter aan de kinderen van de gevallenen een geschenk aan, -in den vorm van een spaar bankboekje met een begeleidende oorkonde. Aan elk kind was een bedrag van 3000 RM overgemaakt. In totaal zullen 183 kin deren een dergelijk spaarbankboekje met oorkonde ontvangen. Nadat op de gebruikelijke wijze de doo- deneering had plaatsgevonden, sprak de Leider Mussert. Mussert achtte het een voorrecht in de hoofdstad der Beweging de strijders van Tsjerkassy terug te" zien, en zeide, dat velen van hen nog zoo jong zijn, dat zij onmogelijk oen strijd der Beweging van vóór 1940 hebben kunnen meemaken. Maar gij hebt, aldus spr., dubbel en dwars ingehaald wat gij toen te kort kwam, door uw inzet aan het front. Gij zijt niet gegaan uit zucht tot avontuur, maar uit liefde voor uw volk en vaderland. Soldatesk is ons volk sinds de laatste eeuwen niet geweest. Oor log voeren was iets wat anderen deden. Tot dat onze oorlog vw v>plve dag kwam. Van de 300.oou auzuditu ucuuvi. niet meer dan 10.000 in het vuur- gestaan. En na ruim vier dagen liepen de weggeloopen helden in Londen: „Scheid er maar mee uit". Gij, mijne kameraden, zjjt bezig om dien vier-en-een-halven dag smaad weer goed te maken en het zelfrespect der natie weer terug te winnen. Het is bewezen, de Nederlandsche soldaat is net zoo goed als de Duitsche strijder. Dat is de eerste winst, en de tweede is deze, dat wij hebben inge zien, dat het dwaasheid is om er alleen als klein land een weermacht op na te hou den. Het is mogelijk gebleken, dat gij een goed Germaansch soldaat kunt zijn en straks een goed Europeesch soldaat, om ons continent tegen indringers van buitenaf te beschermen. Het gaat erom een waarlijk nat.-socialistisch Nederland op te bouwen. Het is voor ons, die niet aan de fronten vechten, zaak het vaderland terug te win nen, voor u, frontstrijders, om het vader land te verdedigen. Spreker eindigde met de woorden: „hebt prettige, goede verlof dagen in het vaderland en blijft bij alles wat gij doet geloof behouden in de herrij zenis van ons land". Tenslotte sprak ook de Rijkscommissaris. Deze bracht eveneens hulde aan de solda ten van de Divisie Viking. Het lot heeft gewild, aldus de Rijkscom missaris, dat wij dit land onder de be scherming van de Duitsche weermacht moesten stellen. Als vertegenwoordiger van den Führer en van het Duitsche Rijk wil ik u zeggen, dat ik en mijn kameraden in dit land zich tegenover u slechts als „Treuhander" beschouwen. Wanneer u te rugkeert willen wij dit lot in uw handen teruggeven. Gij zijt de staalharde kern van overtuigde nat.-socialisten, gevormd aan het front, die deze verantwoordelijkheid dan kunnen dragen. Uw eed legt u de ver plichting op de volksche vrijheid van Ne derland te bewaren binnen het kader van de grootere Germaansche gemeenschap. Den stijders wenschte de Rijkscommis saris aan het eind van zijn rede een goeden strijd en de uiteindelijke zege toe. den start in de B-klasse en Joop F. Kooi man in de C-klasse. Verder nemen deel op den afstand 3600 M. klasse C: B. Beenties, M. Braun, G. v. d. Dool, W. Kramer en F. L. v. d. Ree; klasse D: H. Huisman, W. Pauwels, P. A. de Bie, A. Schenk, W. Kuenen en G. Haver. Van de Suomi-junioren starten op de 1500 M.: H. Weenink. H. Vrenegoor, T. Lut- tik, H. Grüteke. G. Aardenburg en J. Massee. IJMOND SPEELT THUIS Voor Zondag is voor de Handbalvereenï- ging „IJmond" slechts één wedstrijd vast gesteld. Het eerste elftal van de heeren zal S>.n den Hoflanderweg te Beverwijk het Haarlemsche Concordia II ontmoeten. De IJmond-opstelling is: doel: B. v. Vee- len; achter: J. Meerhof en P. v. Eerde; mid den: G. Schaar, C. v. Voorbergen en T. Dijkstra; voor: N. Michel, C. Schepers, I*. Aptroot, B. Hofman en P. Barbiers.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3