Haarlemsche Courant Sovjetaanvallen aan beneden-Dnjestr mislukt. Bezetting van Tarnopol breekt uit. Engelsehe censuur op diplomatiek postverkeer. Keuringen Waffen SS en andere formaties. Turkije en de nota der Geallieerden. Washington ontwerpt sancties !89e Jaargang: No. 90 x x Bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert, 10729, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem Hijkantoor, Soendaplein 31. Tel. 12230 Hoofdredacteur: r. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Dinsdag 18 April 1944 Verschijnt aageiyics, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarnc 12. Tel. \Z1t% Kantoor JJmuiden: Rembrandtlaan 55, IJmuiden-Oost Haarlem K 1297 üitg.: Graf. Bedryven öaimate, Aanvallen op den Krim voor Sebastopol ineengestort. Plaatselijke Duitsche terreinwinst ten Oosten van Stanislau en bij Kowel. Duitsche luchtaanvallen op doelen in de Oekraïne en op Lissa voor de Dalmatijnsche kust. die gebeurtenissen zich zullen voord-oen, die aan den oorlog een dramatisch hoogtepunt Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: In het strijdgebied van Sebastopol zijn vijandelijke aanvallen voor onze nieuwe stellingen ineengestort. Aan den benedenloop van den Dnjestr zijn nieuwe pogingen van de bolsjewieken hun bruggehoofden uit te breiden en op nog andere plekken op den Westelijken oever van de rivier voet te vatten, mis lukt. Ten Noorden en Noordwesten van Jassy werden sterke, door pantserwagens ondersteunde vijandelijke aanvallen, ai- geslagen. In het gebied Delatyn-Stanislau zijn Hon- gaarsche formaties met bolsjewistische strijd krachten in gevecht gewikkeld. Duitsche troe pen hebben ten Oosten van Stanislau de zich hardnekkig' werende Sovjets ten Zuiden van den Dnjestr verder teruggeworpen. Vijande lijke tegenaanvallen werden afgeslagen. In den Strypa-sector ruimden formaties van het leger en van de Waffen-SS een vijandelijk bruggehoofd uit den weg en sloegen aanval len der bolsjewisten af. Bij Tarnopol drongen onze troepen in harde gevechten van het Westen uit de vijandelijke artilleriestellingen binnen en namen reeds een deel op van de volgens bevel naar het Westen uitgebroken dappere bezetting der stad. Andere deelen zijn nog in zwaren strijd gewikkeld met een vijandelijke overmacht. In deze gevechten werden 19 vijandelijke pantserwagens en 31 stukken geschut vernie tigd. Zondagnacht vielen sterke Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen spoorwegdoelen in de Noordelijke Oekraine aan. Ten Zuidwesten van Kowel werden de bolsjewieken ondanks moeilijke terreinomstandigheden verder te ruggeworpen. Ten Zuiden van de Berezina, ten Oosten van Ostrof en ten Zuiden van Pleskau stortten plaatselijke aanvallen van den vijand ineen. Aan het landingshoofd van Nettuno wer den plaatselijke vijandelijke "aanvallen afge slagen. Van het Zuidelijke front wordt slechts melding gemaakt van activiteit van verken- nings- en stoottroepen. Een sterke formatie zware Duitsche ge vechtsvliegtuigen heeft Zondagnacht met goede uitwerking het vijandelijke eiland steunpunt Lissa voor de kust van Dalmatië aangevallen. Formaties vijandelijke bommenwerpers on dernamen op 16 April en Zondagnacht ter- reuraanvallen op de steden Belgrado, Boe dapest en Kroonstad. Vooral in de woonwij ken ontstonden schade en verliezen onder de bevolking. Door Duitsche en Roemeensche jagers alsmede door luchtdoelartillerie wer den IV vijandelijke bommenwerpers neerge schoten. Ondanks alle veranderingen aan het Oos telijk front vertoont de algeheele oorlogstoe stand bij het begin van de nieuwe week geen nieuwe bezwarende factoren, zoo s.chrijft de militaire correspondent van het D.N.B., Mar tin Hallensleben. Men kan nauwelijks ver wachten, dat reeds de eerstvolgende dagen Gouwleider Wagner overleden. Führer woont herdenking: bij. De eerste gouwleider van den gouw Mün- chen-Oberbayern Adolf Wagner, is na een langdurige ernstige ziekte overleden. Adolf Wagner was een sterke bevorderaar van de kunst. De hoofdstad der beweging heeft hem in 1940, op zijn 50sten verjaardag, het eereburgerschap verleend. Wagner was lid van den Rijksdag, drager van de Bloed- orde, van het Gouden Eereteeken en van de Dienstonderscheiding der N.S.D.A.P. in goud. De Führer heeft met de Reiehsleiter, Rijks ministers, gouwleiders en generaals der weer macht deelgenomen aan de rouwplechtigheid in de congreszaal van het Deutsches Museum. Hij heeft den overledene het Gouden Kruis met Eikenloof der Duitsche Orde verleend. Rijksminister Göbbels sprak een herden kingsrede uit, waarin hij o.a. zeide: Met Wag ner is een van de besten heengegaan. Met gouwleider Wagner is een van de intiemste medewerkers van den Fü'hrer verdwenen uit den kring der gouwleiders, die in naam van den Führer het Duitsche volk leiden. Met den dood van gouwleider Wagner heeft een strijdersleven in den waarsten zin van het woord een einde genomen. Verboden zone langs de Fransche Z. O. Grens. Langs de Fransch-Italiaansche en de Fransch-Zwitsersche grens is een terrein afgebakend, waarvan het betreden door buitenstaanders, die er niet reeds woonden, alsmede staatloozen, joden en Spaansche vluchtelingen is verboden. Mochten zij zich al in dit gebied ophouden, dan moeten zij het binnen veertien dagen verlaten. Zelfbehoud eischt zelfbeschermingsmaatregelen. zullen geven. Maar men moet er op grond van de veelomvattende Duitsche voorbereidingen eenerzijds en op grond van de concentraties bij de Anglo-Amerikanen anderzijds rekening mee houden, dat de invasie niet meer lang op zich zal laten wachten. In Duitsche militaire kringen is men er vast van overtuigd, dat het Oostelijk front, ondanks de belasting, waaraan het door de Duitsche leiding uit algemeen strategische overwegingen wordt blootgesteld, voldoende zal standhouden tot het signaal gegeven wordt voor den nieuwen grooten Duitschen aanval. Badoglio vormt nieuw kabinet. De Zuid-Italiaansche partijen, zes in ge tal, hebben Zaterdag, na een stormachtige zitting van vier uren, besloten om niet lan ger te wachten met de vorming van een nieuwe regeering. In het betreffende com muniqué wordt gezegd, dat de hinderpalen, die tot nu toe de vorming van een democra tisch bewind in den weg stonden, nu ver wijderd zijn. Het besluit kon eenstemmig genomen wor den, dank zij het feit, dat de spreker van de activisten-partij, Alberto Cianca, die er bezwaar tegen "had, dat zijn partij aan de regeering-Badoglio zou deelnemen, zijn functie ter beschikking heeft gesteld. Badoglio heeft Maandagochtend aan Vic tor Emanuel het ontslag van zijn kabinet aangeboden. Hoewel dit nog' niet officieel bevestigd is, heeft Victor Emanuel Badoglio belast met de vorming van een nieuwe re geering, ,,op breede basis en rekening hou dend met de door. alle partijen naar voren gebrachte wenschen". Communisten en socialisten, die zich vereenigd als de sterkste combinatie beschouwen, maken aanspraak op een der belangrijkste ministeries van het nieuwe kabinet, eventueel het ministerie van binnenlandsche zaken. De strijd in Montenegro. In Noordelijk en Zuidelijk Montenegro zijn Duitsche troepen tezamen met formaties der nationale zelfverdediging in succesvolle gevechten gewikkeld met de commünisti- sche benden, die door het vernielen van bruggen en het aanleggen van wegversper ringen aan him vernietiging probeeren te ontkomen. Ondanks het ongunstige weer. worden de krijgsverrichtingen volgens de plannen voortgezet. Kenmerkend voor de houding der bandieten is, dat zij de bij hen aanwezige Italianen van Badoglio bij de vlucht eenvoudig in den steek laten, of hen op gevaarlijke plaatsen opstellen om ver woestingen aan te rechten. Derhalve zijn de verliezen der aanhangers van Badoglio aan dooden en gevangenen zeer hoog. JUBILEUM VAN ADMIRAAL RAEDER. Groot-admiraal Raeder, admiraal-inspec teur der marine van het Groot-Duitsche rijk. vierde op 16 April zijn 50-jarig mili tair jubileum. Zooals Tirpitz als de stichter, zoo zal Raeder als de vernieuwer der Duit sche marine een plaats in de geschiedenis innemen. Luchtverkeer met Zweden plotseling stopgezet Buitenlandsche diplomaten en koeriers mogen Engeland van Maandag te midder nacht af niet meer verlaten; hun „diplo- matenbagage" is onderworpen aan de censuur. Van dezen „in verband met het tweede front" getroffen maatregel heeft het mini sterie van buitenlandsche zaken Maandag avond mededeeling gedaan. Naar verluidt geldt een uitzondering alleen voor de diplo maten van de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en de Britsche Dominions behalve Eire. Reuter zegt in een commentaar o.m.: ..Door deze verwonderlijke en onverwachte beslissing is het Vereenigde Koninkrijk aan den vooravond der invasie min of meer vol ledig van de buitenwereld afgesneden. In de afgeloopen maand is hel postverkeer naar Spanje, Portugal, Zwitserland, Gibral tar, Noord-Afrika en andere landen stop ge zet. Engeland is thans één groot militair gar nizoen, dat door de censuur en de veilig heidspolitie gebarricadeerd is. Zelfs parti culiere brieven, die van het eene deel van Engeland naar het andere verzonden wor den, zijn aan de censuur onderworpen. De censuur op de diplomatieke post wordt bij de buitenlandsche missies in Londen niet vreugdevol ontvangen. Men vraagt zich al gemeen af, wat het anUvoord der betrokken landen zal zijn. Een deskundige in proble men van het volkenrecht heeft verklaard, dat de nieuwe Engelsehe maatregel in tegen spraak is met alle diplomatieke gebruiken en dat men tot dusverre nog geen voorbeeld heeft beleefd van deze soort in de geschiede nis van het volkenrecht. De Times meldt, dat de regeeringen der Vereenigde Staten en der Sovjet-Unie vóór de invoering van deze maatregelen geraad pleegd waren en dat zij zich volledig accoord ermede hebben verklaard. De Daily Tele graph meldt, dat de Vereenigde Staten dezen stap van Londen zelfs hebben geëischt. Het luchtverkeer met vrijgeleide tus- schen Zweden en Engeland is eveneens stopgezet. De retourvlucht vhn het Za - terdag in Engeland aangekomen Zweed- sche vliegtuig, dat Zondag terug zou keeren, is tot dusverre nog niet toege staan. Men hoopt echter dat voor dit vliegtuig nog één maal een uitzondering zal worden gemaakt. In ieder geval moet de voor het vliegtuig reeds verpakte koerierpost aan de nieuwe censuurbepalingen worden onder worpen. Of de Zweedsche koerier zijn op dracht kan uitvoeren, moet afgewacht worden. Wat doet Wallace te Tsjoenking? Wat doet Wallace in Tsjoenking? De Daily Telegraph schrijft dat Wallace in de eerste plaats zou moeten onderhandelen over een krachtiger inzet van Tsjoenking- Chineesche troepen aan het Burma-front. Als tegenprestatie zouden de V. S. bereid zijn tot nieuwe ondersteuing van de wan kele dollar van Tsjoenking, waar de Geal lieerden zich eenige zorgen over maken. Wallace zou aan Tsjiang Kai-sjek „zeer ra dicale hervormingen" op financieel en eco nomisch gebied voorstellen. Men zou dien tengevolge bepaalde voordeelen voor de eenigszins in een stormhoek geraakte finan- cieele belangen der V. S. in Tsjoenking- China kunnen verwachten. Bij onze Vrijwilligers. Onze mannen in het Noorden bij het transport van proviand en munitie per hondenslede. (SS PK Blaurock/O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS. SS-Waeht- bataitlon in Amersfoort, I.andstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger maansdie SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmeï- dingspliehtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: kartkter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkiug tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen. Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5, 19 April, 912.00 u„ Groningen, Heerestraat 46, 1518.00 u., Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat, 20 April, 914 u., Amsterdam, Dam 4, 21 April. 9—14.00 u„ Utrecht, N.V.-Huis, Oude Gracht 245, 22 April, 9—14.00 u., Amersfoort, Pol. Durchgajtgslager, Leusderweg. KORT NIEUWS De secretaris van het Britsche ministerie van oorlog, Hender son, heeft in het Lagerhuis beves tigd, dat de kleur lingen-troepen der Westafrikaansche regimenten voor bepaalde overtre dingen worden ge- geeseld. Australië stelt voor een betere verzorging van Engeland vier mil- lioen runderen en 35 millioen scha pen ter beschik king'. Australië heeft reeds on langs de melk- voorziening aan banden moeten leggen. Thans wordt de melk veestapel nog sterker aangetast. De samenstel ling van 't nieuwe Grieksche emi grantenkabinet is bekend gemaakt. Yenizelos is mi nister-president, minister van oor log, marine en luchtvaart, van justitie en bui tenlandsche zaken Zweden wil andere neutralen raadplegen. Onder voorzitterschap van Saradz- jogloe, is Zaterdag te Ankara een mi nisterraad gehouden, waarin de Anglo- Amerikaansche nota inzake de leveran ties aan Duitschland besproken is. Menemendzjogloe heeft aan Geallieerde journalisten verklaard, dat zijn ondet- houd met de ambassadeurs van Engeland en Amerika van vriendschappelijken aard is geweest. Over de kern der kwestie kon hij echter alleen maar verklaren, dat Tur kije, vasthour'end aan_ zijn buitenlandsche politiek, overeenkomstig de mogelijkheden an deze politiek den Geallieerden iedere hulp zal verleenen. De Engelsehe berichtendienst meldt uit Istanboei, dat sedert het afbreken der En- gelsch-Turksehe besprekingen te Ankara, d.w.z. sedert midden-Februari, 340 Britsche technici uit Turkije zijn vertrokken. Drie weken geleden reisde een inkoop commissie van de Roemeensche staatsspoor wegen naar Turkije. Zij is thans terugge keerd. De commissie heeft groote hoeveel heden koper voor den bouw en de reparatie van locomotieven en wagons alsmede wo! voor uniformen van het spoorwegpersoneel ingekocht. De zaken werden afgehandeld volgens het beginsel van den goederenruil. Roemenië zal als tegenprestatie olieproduc ten leveren. De Sovjet ambassadeur te Ankara, Wino- gradof, is naar Moskou vertrokken. Turksche bladen melden uit Mersina, dat een Zweedsch schip van Mersina uit met een lading chroomerts voor de Geallieerden in zee is gegaan. De nota aan Zweden. Naar aanleiding van de Donderdag door de gezanten var, Engeland en de V.S. te Stockholm overhandigde nota over den handel van Zweden met Duitschland en zijn bondgenooten wordt vernomen, dat de Zweedsche regeering van plan is om rugge spraak met andere neutralen te houden. Wat dit betreft kan er aan herinnerd wor den, dat Zweden vroeger reeds in een der gelijk geval met Zwitserland overleg ge pleegd heeft. Exchange Telegraph meldt, dat de Ame- rikaansch-Britsche nota waarvan Turkije, Zweden en Spanje de ontvangst hebben be vestigd, niet aan Zwitserlan:- is gezonden. De afdeeling voor buitenlandschen handel van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken en de overeenkom stige afdeeling der Britsche regeeririg heb ben een reeks economische maatregelen tegen Zweden onder de loupe genomen voor het geval, dat Zweden geen gehoor geeft aan de Geallieerde wenschen. Onder deze maatregelen worden genoemd; een petro- leumembargo en stopzetting van den uit voer van tarwe en leer naar Zweden. Voor Ierland overweegt men een petro- leumembargo en het staken van de leve ranties van tarwe en Amerikaansche ma chines, voor Portugal stopzetting van de levering van petroleum en machines, voor Spanje handhaving van het petroleumem- bargo en stopzetting van de Britsche kolen- leveranties. Men wijst er op, dat de Engelsch-Ameri- kaansche wapenleveranties aan Turkije reeds gestaakt zijn. Men zou bovendien stopzetting van de levering van textiel, che micaliën, medicamenten, wol enz. overwe gen. Zijn verloofde vermoord? In hooger beroep heeft het gerechtshof te Amsterdam den 25-jarigen kantoorbediende te Wormerveer W. van den B. veroordeeld tot 12 jaren gevangenisstraf wegens dood slag, gepleegd te Westzaan op 10 Mei 1942 op zijn meisje, mej. J. H K.. De Hooge Raad casseerde dit arrest en verweer de zaak naar het Haagsche Hof. Verdachte verklaarde thans, in drift ge handeld te hebben en dat het niet juist is, dat hii het meisje op haar verzo-k h^eft ge dood, hetgeen hij wel eens ver1'1 aard heeft, Eén der getuigen-deskundi^"^ r}r, G. Janssens uit Vught, verklaarde n:V te ge- looven in een driftbui van verdacht-". Een andere getuige-deskundige dr. Po thumus Meyes uit Haarlem, meende wel een han deling' in drift te kunnen aanemen. Hij be schouwt verdachte als een psychopaat met uitgesproken infantiele trekken, zonder ech ter te lijden aan een verminderde toereke ningsvatbaarheid. Verdachte zeide niet de bedoeling gehad te hebben, zijn meisje te dooden. De waar nemend advocaat-generaal, mr. van Gilse eischte thans 10 jaren gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere gevangenir. Als verdediger trad op mr. W. H. Felhoen Kraal uit Wormerveer, die pleitte voor een korte straf met daarna ondertoezichtstelling van een psychiater. Uitspraak 1 Mei. GRAFSCHENNIS MET ROOF TE APELDOORN Vermoedelijk in den nacht van 25 op 2G Maart j.l. is aan den Arnhemscheweg te Apeldoorn het g'raf van Samuel Izaak Bouwman, overleden 11 Juli 1939, opgegra ven. Van de resten is door de(n) dader(s) het hoofd meegenomen. Aangezien de over ledene eenige gouden kiezen had, kan roof het motief voor deze daad zijn geweest.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1