Haarlemsche bijen naar den boomgaard ue 15 «T, Geen oude rommel in kasten en op zolders! Verduisteren v. 8.45 tot 6.30 u. SCHUUR POEDER n ERDAL-PRODUCT Over smaak kan getwist worden, al zegt de bekende spreekwijs het anders. Dat doen ook de Haarlemmers, die voor hun liefheb berij bijen houden en trachten een hoeveel heid honing te vergaren. „Mosterdhoning lust ik niet, ik geef meer om kastanje- en aecaciahoning", merkt een amateur-imker op en daartegenover vertellen anderen, dat zij meer prijs stellen op honing, welke de bijen gepeurd hebben uit koolzaad, mosterd, e.d. Dergelijke gesprekken beluisterden we in een kring van bestuursleden van de afdeeling Haarlem van de Nederlandsehe Vereeniging tot bevordering van den bijenteelt, die des morgens vroeg waren opgestaan, om de be langen van hun leden te behartigen. De ijverige secretaris, de heer S. van Paasschen, die de voorbereidende maatregelen had ge- Stad en land werken samen. In het mid den een der kweekers van West-Friesland helpt de heeren G. F. M Schutte (rechts) en J. Vergers (links) bij het plaatsen van een kast met bijen in den boomgaard. (Foto Peperkamp) troffen, trok met anderen er op uit, om bij een groot aantal leden de kasten met bijen op te halen. Enkelen lieten een vergeefsehe reis maken, omdat zij er maar van afzagen, doch toch bevatte de auto, welke den tocht naar West Friesland moest aanvaarden, twee en zeventig kasten, waarin een groot aantal gasten voor de fruitboomen vertoef den. Reeds eenige jaren achtereen bezoeken Haarlemmers Wester- en Oosterblokker, om daar gedurende enkele weken hun bijen wat op krachten te laten komen. In den winter zijn de dieren in hun korven en kas ten geweest en nu het wat warmer wordt, trekken ze er op uit. Het is ook de tijd van het broed en jonge volken moeten geboren worden. De fruitboomen in West Friesland bieden een uitnemende gelegenheid voor de dieren, om de stoffen voor hun ..woningen" te verzamelen en daarom yyqrdt de voorkeur aan deze streek gegeven. Deze fruitreis is niet alleen van belang voor den imker, doch ook voor den fruit- kweeker voor de bestuiving der bloemen. Te begrijpen is het, dat de zes en dertig be woners van Blokker met belangstelling de komst der Haarlemmers tegemoet zagen. De reis had een vlot verloop en in Ooster blokker, niet ver van de Bangerd werden de kasten uitgeladen. Het bleek, dat enkele leden hun kasten niet met de grootste zorg hadden behandeld. Onderweg zochten vele dieren door kleine openingen een weg naar de vrijheid en dan moest het bestuur consta- teeren, dat er eenige kasten „lek" waren. Het bestuur had maatregelen getroffen voor een vlotte plaatsing, waaraan Jan Zee, als vertegenwoordiger van de fruitkweekers meewerkte en de heeren G. F. M. Schutte, voorzitter, C. van Bellen, penningmeester en J. Vergers, zorgden, dat de bijen spoedig konden genieten in den boomgaard. Daar staan appel- en pereboomen, benevens bessenstruiken. Voor de „logé's" is het dus een dorado, want bij prachtig weer zoeken zij in de boomen en bij slecht weer zoeken zij in de laaggelegen bloesem der bessen Op het oogenblik bloeien de struiken reeds en de boomen volgen over enkele dagen, zoodat de bijen volop werk krijgen. Van Oosterblokker ging de reis naar de Groeneweide in Westerblokker, waar de kweekers eveneens hun bereidwilligheid toonden. Er konden maar enkele kasten aan de adressen worden afgeleverd, doch de meesten hadden er gaarne meer gehad, want de bijen zijn in deze weken uitnemende medewerkenden, die veel kunnen doen, om den oogst te doen slagen. Op vlotte wijze werden de kasten geplaatst, het Clieggat geopend en gecontroleerd of de stand naar het Zuid-Oosten gekozen was, zoodat de leden, die prijs hebben gesteld op deze fruitreis tevreden kunnen zijn over den arbeid van hun bestuur. Binnenkort worden de leden in de ge legenheid gesteld een reis naar de Groene weide en omgeving te maken, om na te zien, of de broed naar wensch verloopen is. Moge lijk kunnen zij dan een honingkamer bij of opzetten, om het zoete vocht te winnen. Wordt dat doel bereikt dan kan van een geslaagde reis gesproken worden. Behalve deze fruitreis staan nog meer rei zen op het programma. Na West Friesland wordt de Wieringermeer bezocht, waar het koolzaad in bloei zal staan en ook kunnen de bijen gebracht worden naar klaver- en mosterdvelden. Hieruit blijkt, dat het be stuur actief in de weer is, om de belangen van de leden te bevorderen. We vermelden nog, dat een der oudste imkers, de heer L. Faber, zijn medewerking verleende. Dat was geen wonder, want al vele jaren trekt hij er met anderen op uit, om de kasten naar verschillende streken van ons land te ver voeren. Dat hij over rijke ervaring beschikt ondervonden zijn reisgenooten op dezen ge slaagden tocht. Er zijn op zijn minst drie redenen, waarom het gewenscht is, in dezen tijd ouden rommel niet op zolders en in kasten te laten liggen, maar op te ruimen. Telkens wordt opnieuw bij bombardementen bewezen, dat het dik wijls zeer goed mogelijk is een begin van brand te blusschen, wanneer de brandbom men althans gedurende de eerste minuten geen voedsel vinden. Dit is dus op zichzelf al eén zeer dringende reden om papier, lom pen en dergelijk brandbaar afvalmateriaal zoo spoedig mogelijk uit onze huizen te ban nen. Deze afvalstoffen zijn bovendien van groot nut als ze worden afgestaan aan onze indu strie, die van oude lompen, oud papier en karton en voorts van oude blikjes, glasscher ven enz. weer nieuwe producten kan maken en dringend verlegen zit om zulke grond stoffen. In vrijwel alle gemeenten zijn voor het ophalen van oude materialen speciale kleinhandelaren aangewezen. Mocht u den ophaler in uw wijk (hij is kenbaar aan een koperen plaatje op zijn jas) niet kennen, dan is een briefkaartje aan het R.O.M.E.A., Pa leisstraat 7, Den Haag, voldoende, om hem bij u te brengen. De landmeisjes in Drente hebben te Assen een goedgeslaagde tentoonstelling gehouden van kleedingstukken, die zij van oude gebruikte stoffen vervaardig den. Met gerechtvaardigde trots toonen zij de bekroonde werkstukken. (C.N.F./van Buiten Pax c) Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmee: H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E, van Baarsel, Santpoort Advertenties: W. van Om men, Heemstede (VAPRDOORNSCHE MESSEN-EN SiAOWARENMBffltK „DE TAAI,TREIN". Eiken Woensdagavond van 19.4520.15 u. zal over Hilversum I een gesprek worden uitgezonden van eenige forensen, die van de hoofdstad naar hun woonplaats in het Gooi terugkeeren. Er zijn overal menschen die graag een vreemd woord kiezen zonder dat zij precies weten wat 'dit beteekent. Nu zullen prof. De Wijs en zijn medereizigers in een luchtig gesprek veel misverstanden uit den weg kunnen ruimen. KORT NIEUWS Op het baanvak Ulvenhout-Helvoirt is de 57-jarige hoofdbouwkundige der Nederl. Spoorwegen W. Varossieau uit 's-Hertogen- bosch, die met een motorlorrie over de lijn reed, door een aehteroprijdende losse locomo tief gegrepen. De heer Varossieau was op «lag dood. Kinderen van den landbouwer J. H. Holt- kamp te Boekelo speelden met lucifers in de buurt van een hooiberg, welke vlam vatte. Er ontstond een felle brand, waarbij vrijwel de geheele oogst aan tarwe, rogge en haver, alsmede een groote partij hooi, verloren ging. Te Soesterberg is ingebroken in een tij delijk onbewoonde villa. Twee groote en twee kleine Perzische tapijten, een axminster- en een Wilton-karpet, een partij champagne, je never, likeur, diverse wijnen, hammen, boter gesteriliseerde groenten, heeren- en dames- kleeding werden ontvreemd. De Haagsche rechtbank deed uitspraak in de zaak van de diefstallen bij het expeditie bedrijf De Cirkel, waar herhaaldelijk goede ren gestolen werden. De directeur, de 28- Jarige A. L. M. Fein, had daarbij de leiding. De rechtbank veroordeelde Fein tot een ge vangenisstraf van twee jaren. Die vier Gesellen. Het „Deutsches Theater" in den Stadschouwburg. Kunnen vrouwen solidair, kameraadschap pelijk met elkaar samenwerken? Tot op ze kere laagte misschien wel. Maar zoodra de liefde in het spel komt ho maar En dat is ten slotte maar goed ook. Ziedaar in het kort samengevat de ge dachte die aan „Die vier Gesellen", blijspel van Joeken Huth, ten grondslag ligt. Eigen lijk druk ik me daar wel in wat verheven termen uit. Van een gedachte kan men bij dit kluchtige spel toch wel nauwelijks spreken. Marianne, Franziska, Kate en Lotte heb ben een atelier, waar reclame-ontwerpen gemaakt worden. Ieder heeft zijn aandeel in de werkzaamheden: de één krijgt de ideeën, de ander zorgt voor de teekeningen, de overigen houden zich bezig met de meer prozaïsche huiselijke aangelegenheden. Het gaat slecht met de zaken, tot Marianne bij een sigarettenfabriek een groot succes weet te behalen. Ze heeft dit mede te danken aan een ouden vlam van haar, Stefen, die nog altijd op haar vlast. Tijdens hun ontmoeting doet hij weer toenaderingspogingen, maar Marianne, vervuld van haar kameraadschaps- en zakenplicht, wijst hem af. „Die vier Gesellen" raken er boven op. En daar begint de misère. Kate en Lotte gaan er ieder met een vrijer van door en Fran ziska blijkt ook voor een liefde te bezwijken n.l. de liefde voor de Groote Kunst. De trouwe Marianne staat alleen. Maar er is nog een oplossing, die niet moeilijk te raden is. Stefen komt en het doek kan vallen. Boven het genre klucht komt de uitwer king van dit gegeven niet uit. Eerlijk gezegd had ik me er wel een geestiger dialoog en vernuftiger verwikkeling bij kunnen denken. De aardigheden waren nogal eens aan den goedkoopen kant, de figuren vaak caricatu- raal en een enkele maal kwam de vergelij king met een vlotte revuescène bij me op. Daarmee wil niet gezegd zijn dat het pu bliek zich niet amuseerde integendeel. Maar het gehalte der vroolijkheid was over het geheel genomen niet hoog en kon dat ook niet zijn. Dat het spel niet zoo kleurig en gevarieerd was als we dat bij het „Deutsches Theater" anders gewend zijn, lag ook wel vooral aan het stuk. Vlot en vaak plezierig waren Stefen van Ulrich Folkmar en Marianne van Inge Conradi. Regierungsrat Hintze van Albert Arid was een volledige caricatuur en juist daardoor wel vermakelijk. Een uitstekende typeering was Konrad Kloss' Martin Bach- mann dat deed levend en echt aan. Het spreekt dat ook het spel der overige optredenden op een goed peil stond. Niemand zal het gezelschap zijn succes bij het publiek dan ook misgund hebben. B. VEURMAN. Piano-avond George van Renesse. George van Renesse liet zich door het epithe ton „populair", waaronder deze piano-avond aangekondigd was, niet verleiden om met zijn programma in den kring der overbekende werken te blijven. AI zoo, na een belangrijke inleiding gewijd aan Joh. Seb. Bach (Fanta sia c moll en twee Preludes met Fuga uit het Wohltemp. Klavier), bracht hij een Sonate van Haydn (No. 1 van de Peters-Editie), die voor zeker voor de meeste toehoorders een totaal onbekende compositie was. Maar wat een verrassend frisch effect bracht dit werk van „Vadertje Haydn" teweeg! Hoe toont Beet hoven's groote voorganger zich in dit stuk, bij al zijn meesterschap in scherts en luim, een geniale durver op gebied van harmonie en vormtechniek, die zijn capricieuse invallen gestalte verleenen, bij een onuitputtelijken rijkdom van zuiver muzikale invallen! En de van geest tintelende reproductie bracht het hare er toe bij, om deze ilustere onbekende, terecht uit de studiekamer naar het concert podium verhuisd, een éclatant succes te be zorgen. Hoofdschotel in den gebruikelijken zin van het woord was de Wanderer-Fantasie van Schubert. Hiermede kon de concertgever, naast kracht en technische vaardigheid, zijn innig romantiseerend sentiment in fijne nuan ces uitbeelden. Dat zijn interpretatie daarbij een oer-gezond karakter behield, verhoogde hare waarde niet weinig. Chopin was vertegenwoordigd met het Scherzo in cis kl. t. en met de Nocturne No. 13, in c kl. t.; George van Renesse gaf aan dit laatste werk de hartstochtelijke stuwing van zijn beweeglijk temperament. Het klonk met dat al overtuigender dan het eenigszins ik wijt het aan de zaal-acoustiek groe zelige Scherzo. Tot slot raakte de solist aan 't spanjolisee- ren, met composities van De Falla, Albeniz en Granados, en gaf hij aanleiding om zijn schep pingskunst in haar rake karakteristiek en smaakvol poëtische charme te bewonderen. Maar onder de vele momenten van pure schoonheid, die dit recital bood, maakte op mij toch de meeste indruk Bach's heerlijke Preludium en Fuga in bes (Band I) en de spiritueele Sonate in Es van Haydn. JOS. DE KLERK. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Donderdag de beurt aan het restant van de letter B vanaf Bram en Ca tot en met Co. PERSONALIA De Haarlemsche Rechtbank heeft als ad vocaat en procureur beëedigd Mr. A. Klaasse, te Haarlem. „DE* ZONDAAR" Zaterdagavond 22 April wordt in den Stadsschouwburg door het Amsterdamsch Tooneel opgevoerd De Zondaar, tooneelspel in drie bedrijven van Mr. J. H. Penning, on der regie van Cor van der Lugt Melsert. EVANGELISCH LUTHERSCHE KERK Tijdens de godsdienstoefening van a.s. Zondag 23 April om halfelf zal uitgevoerd worden 't „Stabat Mater" van A. Scarlatti, voor soli, dameskoor, strijkinstrumenten en orgel. SPORT EN WEDSTRIJDEN Biljarten UNIEKE PRESTATIE VAN KEES DE RUYTER. Bij de voortgezette wedstrij den om het kampioenschap eerste klas klein biljart kader 35/2 heeft de kampioen de jonge Waalwijker Kees de Ruyter op be wonderenswaardige wijze zijn meesterschap op het biljart gedemonstreerd door met een feilloos gespeelde serie van 400 van acquit te beginnen en uit te maken, een prestatie, welke in wedstrijdtournooien in ons land nog nimmer is voorgekomen. Voetbal EDO IN DE VOLGENDE RONDE. EDO zal verder deelnemen aan den strijd om den NVB- beker en komt Zondag a.s. uit tegen QSC in de Zaanstreek. RCH krijgt bezoek van EHS; Ter rasvogels trekt naar Pui-merend. DE DISTRICTSWEDSTRIJDEN. Naar wij vernemen zal de distriets wedstrijd NoordWest op Zondag 21 Mei a.s. in Sneek worden gespeeld. De wedstrijd OostZuid zal op Zondag 14 Mei in Deventer op het terrein van Go Ahead worden gehouden. Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. Het programma van den Nederlandschen Korf- balbond luidt als volgt: Kampioenschap van Ne derland: WesterkwartierRigtersbleek; Het Zui denP.S.V. Eerste klasse: D.E.D.—Oosterkwar tier. Tweede klasse B: Nieuwendammerham— Oosterpark; Luto—Sport Vereent. Tweede klasse C: Westerkwartier 2—S.V.K. 2; Koog Zaandijk 2 —Archipel 2; D T.V. 2Oosterkwartier 2. Voor de afdeeling Haarlem" van den Neder landschen Korfbalbond zijn vastgesteld: Eerste klasse: Haarlem 2—Oosthoek 1; Sport Vereent 2 —Haarlem 2. Tweede klasse: T.H.B. 2—Animo Ready 2. Derde klasse: Haarlem 3T.H.B. 3; oOsterkwartier 4Oosthoek 3; Watervliet 6— Aurora 3; Aurora 4Watervliet 4. Zwemmen DE BESTE SCHOONSPRINGSTERS IN HET SPORTFONDSENBAD. Op het zwemfeest van HPC, dat a.s. Zondag in het Sportfondsenbad wordt gegeven zal den liefhebbers van het schoonspringen een bijzondere verrassing worden geboden. Het is HPC gelukt om de vier beste schoonspringsters van ons land aan de start te brengen n.l. Rie Muytjens, Toos van Dongen, Jopie van Engelen en Cobi Floor. Deze dames zullen elkaar in een wedstrijd bekampen om uit te maken wie thans de sterkste springster is in den lande. Rie Muytjens, de kampioene 1943 houdt weliswaar de beste kansen door haar meerdere routine, doch Toos van Dongen en de andere dames, kunnen als* haar evenknie worden be schouwd. Zooals de heer Hemsing van de Neder landsehe Springcommissie dit uitdrukte, zijn ze alle gelijkwaardig en van Europeesche kracht. Het programma dat deze dames zullen versprin gen zal bestaan uit de verplichte sprongen der Nat. Kampioenschappen benevens een gelijk aan tal vrije sprongen. Dammen HAARLEMSCHE DAMCLUB. Zondag j.l. werden de wedstrijden om de clubkampioen schappen voortgezet met de volgende resul taten: Hoofdklasse: H. van Lunenburg re mise met Ph. G. Amelung Jr.; P. H. Meure remise met G. Bakker; J. W van Dartelen wint van G. Eising. Eerste klasse: Joh. Phi- lippo wint van J. Otter; „Schijf" wint van W. de Goede; Ph. Rost wint van G. J. Steen- kist: J. Boerkool remise met Th. van Wort; IJ. Boterbloem wint van J. M. Rutgers; C. Vrolijk wint van Th. C. v. d. Sluijs; J. M. Rutgers remise met Joh. Philippo. Handbal CONCORDIA SLAAT ACHILLES. Ook de laatste competitiewedstrijd tegen het Stichtsche Achilles is voor de heeren van Concordia in een overwinning geëindigd. Met 53 bleven de rood- witten in de meerderheid na een vrijwel gelijk- opgaanden wedstrijd, die de Haarlemmers defini tief in veiligheid bracht. In de kampioenscompe titie startte het hoofdstedelijke Niloc op eigen terrein tegen de zuidelijke kampioen D.E.S. en behaalde een monsteroverwinning van 201. De Zeeburg-dames bleven in een matigen wedstrijd P.S.V. met 4—1 de baas. De kampioenswedstrijd voor de tweede klasse tussehen Olympia en Car- na eindigde in een 32 overwinning voor de thuisclub, zoodat Bato thans tegen Olympia zijn laatste kans kan verdedigen. In de tweede klasse won O.S.S. na een achterstand van 20 toch nog met 43 op de Concordia reserves, waardoor deze laatsten dit seizoen als hefckesluiters fun- geeren. Gymnastiek VIERKAMP. De dameswedstrijd Haarlem tegen de Rest van den Kennemer Turnkring kon niet doorgaan. In plaats daarvan werd nu een geïmproviseerde wed strijd tussehen de aanwezige turnsters ge houden en wel met een vierkamp, bestaan de uit een vrije oefening, paard, springen, ringen en brug. Vooral in de hoogste afdee ling werd goed werk geleverd door de da mes A. Nol, T. Martens-v. Leeuwen en C. Kwant. Mej. Nol wist door constant prach tig turnen de eerste plaats te bemachtigen, maar mevr. Martens bleef daar niet ver be neden. Ook in lagere gelederen werd goed werk te zien gegeven vooral door dames van Turnlust H. De wedstrijd HaarlemRest wordt nu voor dames Zondagmorgen 30 April gehou den. De uitslag van den uiteraard persoon lijken wedstrijd van j.l. Zondag is: 1. A. Nol (TVS) 62 p. van de 70 p. maximum, 2. F. Martens-v. Leeuwen (Bato) 59 p., 3. J.Ar- naud de Calavon (Turnlust H.) 50 p., 4. A. v. d. Vliet (idem) 49 1/2 p., 5. C. Kwant (Concordia) 48 1/2 p. zonder paardsprong, 6. W. Bakker (TVS) 48 p. NEDEBLANDSCHJEABRIKAAT

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2