Haarlemsche Courant De Rijkscommissaris over Nederlands toekomst. Verminderde actie aan het Oostelijk front Nieuwsblad voor Noord-Holland Geen Duitsche overheersching. Keuringen Waffen SS en andere formaties. Nieuwe terreinwinst in het Zuiden Kathedraal van Rouaan zwaar getroffen. J'vCj Jaargang No. 93 sjureaox: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134058 Haarlemsche ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Berks Vrijdag 21 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Tel. UtTÜ Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 9$, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K107 In het nieuwe Europa zal ons Eand de plaats krijgen, die het op grond van zijn prestaties verdient. Telkens wanneer de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, als hoogste ci viele autoriteit der bezettingsmacht de afge- loopen jaren in e«n bijeenkomst het woord voerde, zeide hij dingen, die voor de Neder landers van bijzondere beteekenis waren. Zoo heeft ook gisteren, op den verjaardag Van den Fiilirer, de Rijkscommissaris over de hoofden zijner onmiddellijke toehoorders heen in het concertgebouw „De Vereeni- ging" te Nijmegen, waar eenige duizenden uit partij, weermacht, beweging en natio- naal-socialistische organisaties vereend wa ren, gesproken over datgene waarvan wij allen, Duitscher of Nederlander, op dit mo ment vervuld zijn. De Rijkscommissaris greep deze gelegen heid aan om ieder nog eens duidelijk voor oogen te stellen waarom liet gaat. Teneinde ook niet het kleinste misverstand te laten voortwoekeren, preciseerde hij nog eens be paalde punten. Hij zette uiteen wat Neder land van het Europa der toekomst, zooals de Führer dat wenscht te bouwen, mag ver wachten. Hij liet den Nederlanders in den geest als het ware de keuze tusschen de hier gelaten vrijheid en het lot, dat Neder land wordt aangeboden door de Geallieer den. Deze hebben de souvereiniteit der kleine landen reeds lang afgeschreven en ons land de rol van bruggenhoofd toege dacht. In het nationaal-socialistische Europa zal echter volksche vrijheid bestaan. Het gaat niet meer over de onafhankelijkheid, maar om de gelijkberechtigdheid. Onder luiden bijval constateerde hij, dat de vrij heid der Nederlanders zal groeien naar de mate van hun prestaties voor Europa. De Rijkscommissaris zeide zich in te kun nen denken, dat deze toekomstvragen een naar verhouding in aantal klein volk diep beroeren. De leuze „Duitschland strijdt voor Europa" wil echter niet zeggen „Duitsch land strijdt voor een door Duistchland be- lieerscht Europa". In het nieuwe Europa zal volksche vrijheid bestaan voor al die naties, die weten, dat zij een Europeesche taak hebben. Mussert, die vóór den Rijkscommissaris het woord voerde, bracht namens de Be weging de gelukwenschen over ter gelegen heid van den verjaardag van den Führer. Hij gaf de verzekering, dat de Beweging alles in het werk zal stellen om ook Neder land zijn aandeel te laten bijdragen in den strijd voor en den opbouw van het nieuwe Europa. Hij sprak opnieuw zijn onwrikbaar vertrouwen uit in de leiding van den Führer, die in feite thans reeds de leider van Europa is. Hij hoopte, dat deze in zijn nieuwe levensjaar de overwinning mocht zien om aan het grootsche werk van den opbouw van Europa te kunnen beginnen. De Rijkscommissaris zeide: De verjaar dag van den Führer is voor ons Duitschers de feestdag van het Duitsche volk, waarop wij met terzijdestelling van alle zorgen en alle moeiten van den tijd en alledaagsehe gelijkvormigheid uit de volheid van ons hart en de sterkste sympathie aan onzen Führer denken en het lot dankbaar zijn, dat het ons vergund heeft, tijdgenooten en medestrijders van den Führer te zijn. De dag van heden is niet alleen een dag van vreugde voor ons Duitschers, maar ook van de innerlijke belijdenis voor alle natio- naal-socialisten. En ik dank U, mijnheer Mussert, voor de woorden, die u tot ons ge richt hebt en die een bevestiging en een gelofte zijn van die innerlijke onverbreek- lijke verbondenheid, welke uit welk volk wij ook voortgekomen zijn dit Europa beteekent. Maar ook geen van hen, die nog niet wil len zien, niemand in Europa kan den Führer negeeren. Zijn werk en het lot van dit werk is beslissend voor eiken Europeaan. Dit lot is zoo geweldig en groot, dat er geen terug meer mogelijk is. Het is onzinnig te gelooven, dat het ooit mogelijk zou zijn ons en het gebeuren terug te dwingen in een situatie, zooals die vóór dezen wereldoorlog bestond. Of de toekomst wordt, zooals de Führer haar gevormd heeft en zooals wij hem willen helpen haar te vormen, óf een namelooze ellende komt over dit continent. Het is de persoonlijkheid, de grootheid van den Führer als politicus, als veldheer, als staatsman, gedragen door de ruimheid en grootmoedigheid van zijn mensch-zijn, die ons allen doordringt en ons sterk maakt om zijn weg mede te betreden. Deze per soonlijkheid van den Führer en het werk, dat zich daaruit vormt, "is datgene, wat ons leven beteekenis en inhoud geeft. En dat niet alleen ten aanzien van het nationaal- socialistische en volksche inzicht. De Führer heeft ons niet alleen gegeven, dat wij Duit schers zijn en ons steeds als Duitschers moe ten gedragen. Hij heeft ons ook weer een volledig wereldbeeld gegeven, waaruit wij de kracht en de sterkte putten om de pres taties te leveren, die het lot verlangt. Wij zijn in het vijlde oorlogsjaar, een situatie, die het overbodig maakt te zeggen, dat thans het uur van de zwaarste vuur proef voor ons ligt. Denken wij terug aan November 1942. Toen was het oogenblik ge komen, waarop in deze wereldworsteling onze vijanden hun vereenigde krachten ge concentreerd tegen ons in Europa deden aantreden, waarop de bolsjewieken bij Sta lingrad aantraden, de Engelschen en Ame rikanen over de Egyptische grens kwamen en de landing in Marokko plaatsgreep. Het was ons volkomen duidelijk, dat wij onze machtsuitbreidingen, die wij thans zien als het verwerven van het militaire voorterrein voor den eindstrijd, geleidelijk terug zouden moeten nemen, tot aan een grens waar onze eigen krachten in even wicht zijn tegen de stormloopende vijande lijke strijdkrachten. Wij hebben voorterrein opgegeven, maar wij mogen zeggen, dat wij in deze anderhalf jaar het eigenlijke Europa vrij hebben gehouden met uitzondering van het Zuidelijkste deel van het Apenijnsche schiereiland en van de door de Engelschen beheerschte Middellandsche Zee. Maar ook daarvoor hebben wij een grendel gescho ven. Na anderhalf jaar van een dergelijken stormloop staan wij dus overal bezield dooi de energie en de flinkheid en de paraatheid van den Duitschen soldaat, gesteund door onze bondgenooten als wachters aan de grenzen van Europa. Ik zeg dit niet, omdat wij door een be spreking van de militaire situatie iets van vreesachtigheid zouden willen overwinnen. Daarom is het ons in het geheel niet te doen, want wij zijn ons ervan bewust, dat de vuurproef, die voor ons staat, nog veel zwaarder zal worden, dat thans het oogen- blik aanbreekt, waarop de vijanden ons van alle zijden zullen aanvallen. Toen Stalingrad viel, heeft het lot op ons allen gedrukt, niet alleen omdat onze helden daar hun offer brachten, maar omdat het een somber lot was, dat daar dreigde. Als wij thans militaire berichten uit Oost-Gaiieië krijgen, kunnen die zijn zooals ze willen: wij zijn kalin, want wij weten, dat wij daar Europa zullen hou den. Het is voor ons, die in liet Oosten van ons rijk gestaan hebben een in do eeuwen onzer geschiedenis gestaafde ze kerheid, dat deze horden nooit over de Karpatlien zullen komen. Deze tweede wereldoorlog is een gewel dige vuurproef van het lot. Menigmaal heb ik het gevoel, dat de oorlog voort zal duren zoolang er nog één zwakke plek in ons front is. Wij zagen, dat aan de ontwikkeling, die zich in Italië heeft voorgedaan en het was evenzoo in Hongarije, zooals het door Kally geleid werd. Ook deze zwakke plek moest nog weggenomen worden. Onze Führer heeft dat op het beslissende oogenblik ge daan met zijn volmaakte genialiteit, kalmte en grootheid, en hij beeft den rijksbestuur der eraan herinnerd, dat hij de eerste was, die als soldaat tegen het bolsjewisme is aan getreden. Dit woord heeft een volledig be grip gevonden en is er borg voor, dat veer tien millioen menschen, die in hun geschie denis goede soldaten geleverd hebben, thans in de Karpathenlanden aantreden om mede het Oosten van Europa te verdedigen. Te vens is door de opheldering van den toe stand weer een groot aantal Roemeensche divisies vrijgekomen, die nu ook tegenover het Oosten staan. Daarom moeten wij beproevingen en sla gen, die wij schijnbaar ontvangen, eigenlijk slechts opvatten als een gelegenheid om te toonen wat wij waard zijn, hetgeen tenslotte onze kracht slechts sterker en vastberade ner zal maken. Het kan zijn, dat in de~fco- mende weken en maanden van alle kanten, van het Oosten, het Zuiden en het Westen aanvallen op ons worden gedaan en tegelij kertijd ook van alle kanten de bommen op ons zullen vallen, maar dat is in het geheel niet het belangrijkste. Het belangrijkste is. dat wij innerlijk sterk zijn en bereid om dit alles te doorstaan en niet te buigen. Wij moeten al het kleine van ons afwerpen. Men kan thans in het geheel geen rekening meer houden met een eigen lot, met eigen welzijn, hoe het de familie gaat, met de on beduidendheden van alledag opdat wij met de kracht dezen oorlog doorstaan en eens met den grooten moed, welken deze oorlog ons zal geven, grootmoedig dit nieuwe Europa binnenschrijden om voor onze kin deren een gelukkige toekomst te scheppen. De Fiilirer het voorbeeld. Daarbij is de Führer ons voorbeeld. Ik heb den Führer eenige weken geleden op een oogenblik van de belangrijkste beslis singen kunnen meemaken, ik heb hem mee gemaakt, den man, op wien een reusachtige last van verantwoordelijkheid ligt. Thans staat hij niet alleen voor Duitschland, maar voor. geheel Europa borg. En als wij in ons beroep en bij onze taak menigmaal denken, dat het nauwelijks nog te dragen is, denkt dan steeds aan den Führer. Wat ons als en kelingen moeilijk mag lijken, is toch slechts een honderdmiilioenste deel van hetgeen op de schouders van den Führer ligt. Hij echter is de rust en de kracht. Juist op den aan be slissingen rijken dag, waarop ik hem mee maakte, vloeide hij over van kracht en sterkte. Dat is de genade in dezen mensch, dat hij in het bewustzijn van een volle ver antwoordelijkheid niet slechts alles draagt, maar grooter en sterker zijn kracht op an deren overdraagt, naar mate zijn taak zwaarder is. De Führer heeft volbracht wat slechts zeer weinigen genialen menschen is gegeven, strijder te blijven en een wijze te zijn. Als wij terugdenken aan het jaar 1939, zullen wij alleen zeggen, dat wij rijper zijn geworden. Wij hadden toen het volle dige besef van wat wij willen en de on voorwaardelijkheid van onzen wil, maar se dertdien hebben wij een overvloed van. in zicht verworven. (Vervolg op pag. 2) Bij onze Vrijwilligers. In de voorste linies wordt het IJzeren Kruis uitgereikt aan SS-pantsergrenadiers voor het vernietigen van een groot aantal vijandelijke pantsers. (SS PK Ohlemacher/O/H P. c) Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Nederlander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wacht- bataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger maansdie SS in Nederland. Personen tusschen 19 en 30 jaar die aanmel- dingsplichtig zfjn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminste één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend, beslissend voor bevordering zijn: karakter, gedrag, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekkiag tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmid delen etc. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS: Amsterdam, Dam 4; Alkmaar, Langestraat 56; Heerlen, Saroleastraat 25; Groningen, Heerenstraat 46; Enschedé, Hengeloschestraat 30 en het SS- Ersatzkonimando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. 22 April, 914.00 u., Amersfoort, Pol. Dnrchgangslager, Leu,sderweg, KORT NIEUWS In Noorwe gen komen veel gevallen van ni cotine-vergiftiging voor, die te wijten zijn aan het sterk toegenomen ge bruik van inland- sche tabak, welke buiten de distribu tieregeling valt. De vrees voor inflatie heeft er toe geleid, dat in Engeland en de Ver. Staten gedu rende het laatste jaar de omzet van briljanten tot 20 millioen pond* ge stegen is. In 1938 bedroeg de we- reldomzet slechts 4 millioen, in 1942 10 millioen. De bezetting van dagbladbe drijven door de politie heeft te Sydney tot onge wone straattoo- neelen geleid. De bevolking betoog de en eischte pers vrijheid. Het kwam tot botsin gen met de politie. De fascistische partij telt te Rome momenteel 19.000 leden en de orga nisatie Dopolavoro 111.000. In het afge- loopen jaar is het Argentijnsche le ger geheel gere organiseerd en er zijn tal van nieuwe eenheden op de been gebracht. Aanvallen op Sabastopol afgeslagen Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt: Ten Noordoosten van Sebastopol werden hernieuwde aanvallen der bolsjewieken afge slagen, waarbij een vrij groot aantal pantser wagens werd stukgeschoten; 36 vijandelijke vliegtuigen werden in luchtgevechten. 20 an dere op den beganen grond vernietigd. Daarbij heeft zich de eerste luitenant Smola, Staffel- führer in een eskader slagvliegers, bijzonder onderscheiden. In de harde afweergevechten der laatste dagen heeft een gevechtsgroep der 73e divisie infanterie onder bevel van kolonel De Renbeck met een daaronder ressorteerende batterij stormgeschut op uitmuntende wijze slag geleverd. Aan den benedenloop van den Dnjestr hebben onze troepen aan weerskanten van Tighina in zware gevechten een volledig afweer- succes behaald op de met verscheidene divisies aanvallende bolsjewieken. Tusschen de Karpathen en den boven loop van den Dnjestr werden in samen werking met eskaders slagvliegers de zich taai werende bolsjewieken verder achter- uitgeworpen. Vijandelijke tegenaanvallen bleven zonder succes. In het strijdgebied ten Zuidwesten van Tar- nopol zijn sterke Sovjet-aanvallen ineenge stort. In het achterwaartsche gebied van den centralen frontsector werden verscheidene ac ties tegen bolsjewistische benden met groot succes uitgevoerd. De bolsjewieken verloren meer dan 1000 dooden. Meer dan 100 benden- kampen werden verwoest en er werd een om vangrijke buit gemaakt. Ten Zuidwesten van Narwa drongen onze troepen de zwaar versterkte vijandelijke stel lingen binnen en wonnen in moeilijk moeras gebied terrein ondanks verbitterd vijandelijk verzet. De Sovjets leden zware bloedige ver liezen en verloren 30 stukken geschut. Aan het landingshoofd van Nettuno stortte een vijandelijke aanval ten Noordwesten van Littoria in geconcentreerd afweervuur ineen. Aan het Zuidelijk front verliep de dag zonder bijzondere gebeurtenissen. Amerikaansche vliegtuigen hebben op 10 April aan de kust van Zuid-Frankrijk het Zweedsche Roode Kruis schip „Embla" tot zinken gebracht. Vijandelijke bommenwerpers vielen op den ochtend van 19 April verscheidene plaatsen in West- en midden-Duitschland aan. Vooral in de steden Kassei en Paderborn ontstond schade en verliezen onder de bevolking; 31 vijandelijke vliegtuigen, meerendeels viermo torige bommenwerpers, werden vernietigd. Woensdagnacht hebben snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen doelen in het gebied van Londen aangevallen. Een militair woordvoerder heeft te Berlijn naar aanleiding van de Russische berichten over een offensief der Duitsche troepen aan het Zuidelijk deel van het Oostelijk front, ver klaard, dat men de aldaar uitgevoerde opera ties, die voor het grootste deel slechts dienen om het front te verkorten en te verbeteren, nauwelijks met „offensief" mag betitelen. Hij verklaarde, dat er van een offensief van Duit sche zijde geen sprake is. Groote verwoestingen te Mechelen. De Anglo-Amerikaansche terreuraanval op Fransch gebied in den nacht van 18 op 19 April heeft in het gebied van Parijs en naaste om geving, benevens in Rouaan en omgeving tal rijke dooden geëischt onder de bevolking. De pers meldt, dat tot dusver in het gebied van Parijs 740 dooden, in Rouaan en omgeving 1200 dooden geteld zijn. O.m. is de kathedraal, die in Juni 1940 door de Duitschers bij hun opmarsch was gespaard, getroffen. Woensdagavond is een Amerikaansche ter reuraanval gericht geweest op de stad Meche len. den zetel van den aartsbisschop. De kerk van O. L. Vrouw over de Dyle, alsmede een aantal oude patriciërshuizen werden o.a. een prooi der vlammen. Bekendmaking Landwacht Nederland. Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht ia dienst altijd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Finsch antwoord aan Moskou onderweg. In de Wilhelmstrasse is medegedeeld, dat volgens daar ontvangen berichten het Fin- sche antwoord aan Moskou via Stockholm onderweg is. Over den inhoud, zoo ver klaart men, is nog niets naders bekend, be halve dat de onlangs gehouden zitting van ■den Finsehen Rijksdag aanknoopingspunten heeft gegeven voor het vermoeden, dat de voorwaarden van Moskou voor Finland niet aanvaardbaar zijn. De Finsche rogcering heeft besloten den yer- wachten en reeds uitgewerkten commentaar op dc laatste faze van de Finsch-Sovjet-Rus- sische gedachtenwisseling niet te publiceeren. Tegen een voltrelfer kan men zich niet beschermen. Tegen scherven kan men echter dekking zoeken. Daarom: zoek dekking bij luchtalarm.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1