Haarlemsche Courant Verdere Duitsch-Hongaarsche terrein winst in den Karpathen-sector. Zware luchtaanval op Huil Nieuw contingent van den Landstorm beëedigd. fc89e Jaargang No. 94 bureaux: Groote Houtstraat 93. Tel. Advert. 10724, Redactie 10600 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct. Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: F. C. Dories Nieuwsblad voor Noord-Holland Zaterdag: 22 Apri! 1944 Verschijnt dageiyks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij: z. B. Spaarne 12. Tel. lfMB Kantoor IJmuiden: Rembrandtlaan 35, Ijmulden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarloaa K im De stad Ottynia ingenomen. Twee torpedojagers, vier vrachtschepen en een groote tankboot uit aanvoerconvooi voor de kust van N-Afrika tot zinken gebracht. Keulen wederom zwaar getroffen. Bommen op Boekarest en Plovdiy. „In het strijdgebied van Sebastopol. aan den benedenloop van den Dnjestr en ten Noorden van Jassy vielen de bolsjewieken Donderdag tevergeefs aan. Tusschen de Karpathen en den bo venloop van den Dnjestr zijn Duitsche en Hongaarsche troepen, ondanks hard- nekkigen, vijandelijken tegenstand, verder opgedrongen. De stad Ottynia werd na harden strijd door Hongaar sche formaties ingenomen. Ten Zuidwesten van Narwa zijn onze troepen, door slagvliegers doeltreffend on dersteund, onder het afslaan van heftige, vijandelijke tegenaanvallen, al strijdende verder voorwaarts gedrongen. Uit Italië worden, behalve succesvolle eigen stoottroepenondernemingen, waarbij de vijand zware verliezen leed, geen bijzon dere gebeurtenissen gemeld. Formaties Duitsche geveehts- en slagvliegtuigen vielen overdag vijandelijke steunpunten in het ge bied van Lanciano aan de Adriatische kust en Donderdagnacht doelen aan het landings- hoofd van Nettimo met goede uitwerking aan. Boven het Italiaansche gebied werden Donderdag 12 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Duitsche geveehts- en torpedovliegtuigen hebben Donderdagnacht een zwaren aanval ondernomen op een vijandelijk aanvoercon vooi voor de kust van Noord-Afrika. Zij brachten in 'de wateren van Algiers twee torpedojagers, vier vrachtschepen met een gezamenlijken inhoud van 29.000 brt., als mede een groote tankboot tot zinken; 13 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 103.000 brt., twee groote troe pentransportschepen en drie torpedojagers kregen zware treffers. Formaties vijandelijke bommenwerpers hebben overdag en des nachts doelen in de bezette gebieden aangevallen. Donderdag nacht ondernamen Britsche vliegtuigen een terreuraanval op het stedelijke gebied van Keulen. Er ontstonden vooral in de woon wijken aanzienlijke schade aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Aanvallen van enkele Britsche vliegtuigen waren ge richt op het gebied van de Duitsche Rijks hoofdstad. Bij moeilijke afweeromstandig- heden werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Sterke eskaders Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden Donderdag nacht de havenstad Huil aan de Engel- sche Oostkust. In de doelgebieden, vooral in het havengebied, werden ver scheidene branden over groote uitge strektheden en zware verwoestingen waargenomen". Zuid-Oost-Europa. In het Roemeensche legerbericht wordt o.m. gemeld, dat de Anglo-Amerikaansche luchtmacht Boekarest en het petroleumge- bied van Turnu-Severin heeft aangevallen. Er werd schade aangericht en er zijn slachtoffers onder de burgerbevolking. Tal rijke vijandelijke vliegtuigen werden neer geschoten. De Vrijdagmiddag op Boekarest onderno men aanval had wederom een duidelijk terreurkarakter. De bommen troffen vooral dichtbewoonde arbeiderswijken. De bevol king was bij dezen derden terreuraanval even rustig en vastberaden als tevoren. De Bulgaarsche bladen publiceeren het volgende officieele communiqué: In den nacht van 19 op 20 April heeft een vrij groot aantal vijandelijke vliegtuigen boven Bulgaarsch gebied gevlogen. In de omge ving van Plovdiv werden brisantbommen uitgeworpen". Nieuw kabinet van Badoglio. Naar Amerikaansche persbureaux uit Na pels melden, heeft Badoglio een nieuw mi nisterie gevormd, dat als volgt is samen gesteld: Badoglio, minister-president en minister van buitenlandsche zaken. Benedetto Croce, minister zonder portefeuille, Graaf Sforza, minister zonder portefeuille. Ciulio Rodino, minister zonder portefeuille. Arangio Ruiz, minister van justitie. Francesco Cerebona, minister van landbouw. Eugenio Reale (communist) minister van economische za ken, onder wie ook arbeid, handel en le vensmiddelendistributie ressorteeren. Ra- faele de Carro, minister van openbare werken. Volgens uit Zuid-Italië ontvangen berich ten, wordt de nieuwe regeering door de po litieke partijen niet beschouwd als de ver wachte en verlangde regeeringsreorganisatie op breeden democratischen grondslag. Badoglio heeft zich op het standpunt ge steld. dat in het nieuwe kabinet de politieke partijen als zoodanig niet vertegenwoordigd moeten zijn, doch wil wel afzonderlijke per soonlijkheden uit de verschillende 'partijen in het kabinet benoemden. Op de bijeen komst, door de zes democratische partijen gehouden, is op dit standpunt ernstige cri- tiek uitgeoefend. Bijzonder sterke oppositie vindt de regeering bij de actie-partij en de Sociaal-Democraten. De communistenleider Togliani is van zijn reis naar Moskou te ruggekeerd met de opdracht de regeering van Badoglio te steunen en het op het vor men van een parlementaire regeering aan te sturen. Tijdens het uitvoerig onderhoud, dat Be nedetto Croce met den Sovjet-Russischen vertegenwoordiger in de Afrika-commissie en den vertegenwoordiger van Moskou bij de regeering van Badoglio heeft gehad, moet van Sovjet-Russische zijde een poging gedaan zijn een overeenstemming tot stand te brengen tusschen de communisten en de democratische partijen. Aan dit on derhoud heeft men in alle politieke kringen groote beteekenis gehecht, daar dit het eer ste contact was van officieele vertegen woordigers van Moskou met den liberalen leider Benedetto Croce, die in het afgeloo- pen jaar het communisme steeds fel van de hand heeft gewezen. Staking van Londensche bus-chauffeurs. Bijna 1300 Londensche autobus-chauf feurs en conducteurs zijn in staking gegaan. De oorzaak van deze staking is het zo- merdienstrooster. Ondanks het dringende beroep der En- gelsche vakverbonden hebben van de 1300 stakers slechts 300 het werk weer opgeno men. Men heeft leger-vrachtautos inge schakeld. Vijfhonderd arbeiders van de gasfabrie ken in Manchester zijn in verband met een loongeschil in staking gegaan. Daardoor wordt de gasvoorziening van 220.000 ver bruikers in het gebied der fabriek getrof fen. Slechts een van de drie gasfabrieken in Manchester werkt nog. De Sowjets in Zuid-italië. Volgens radio-Bari is te Napels een Sovjet- Russische handelsdelegatie aangekomen, om over den uitvoer van levensmiddelen uit Zuid-Italië naar de Sovjet-Unie en grootere deelneming van Sovjet-staatskapitaal aan de uitbreiding van bepaalde Zuid-Italiaansche industrieën te onderhandelen. Voorts wordt gedacht aan het beschikbaar stellen van vrije zones voor de Sovjet-Unie in ten minste één, wellicht ook in twee Zuid-Italiaansche havens. Thans bevinden zich 2000 Italiaansche jon gens beneden de 15 jaar in Boesjir aan de Perzische golf, op doorreis naar de Sovjet- Unie. Van de 6 in December uit Syracuse vertrokken schepen kwamen er vier in Boesjir aan. Een is verdwenen. Een ander werd in quarantaine genomen. Per trein zijn de kinderen verder gereisd. GEBONDEN DOOR ÉÉN IDEAAL HECHT EN STERK ALS EEN MUUR VAN STAAL VAART THANS, OM VOLK EN VADERLAND TE DIENEN GERMANJES JEUGD UIT MET DE KRIEGSMARINE MELDT U ALS VRIJWILLIGER BIJ C •"•V'b'L-r:. v.-- -assist. 4 KORT NIEUWS Vicaris Nor- bert de Boynes is gekozen tot vica ris-generaal de» Jezuieten-orde. New York is verrast door een sterken sneeuw val. In de straten der stad ligt de sneeuw vijf cen timeter hoog. Het verkeer op de La Guardia-vliegha- ven moest worden onderbroken. Mijnoffensief voorspel der invasie? Een speciale maritieme medewerker van S.P.T. meldt: Aan de kusten van den Atlan- tischen Oceaan hebben Duitsche mijnen vegers sedert begin Maart het drievoudige van het aantal mijnen dat vroeger gemid deld buiten werking werd gesteld, onscha delijk gemaakt. Op grond hiervan neemt men in Duitsche marinekringen aan dat de Geallieerden in dit stadium van den oorlog, dat men het best het „voorstadium der inva sie" zouden kunnen noemen, trachten om de Duitsche scheepvaart langs de kust van den Atlantischen Oceaan moeilijkheden in den weg te leggen door het aanleggen van mij nenvelden. Tot dusverre echter zijn de Duit sche eskaders mijnenvegers de situatie in alle opzichten meester gebleven. De V.S. en de gepachte steunpunten. De subcommissie voor de vloot van het Huis van Afgevaardigden heeft spoedig te nemen maatregelen voorgesteld, om perma nent bezit te nemen van 'de steunpunten op het Westelijk halfrond, die door Engeland voor 99 jaar in pacht aan de Vereenigde Staten zijn afgestaan, nadat de Vereenigde Staten reeds eerder 50 torpedojagers hadden geleverd. In-een rapport verklaart de subcommissie dat de Amerikaansche marine voor acht 'dezer bases meer dan 130 millioen dollar heeft uitgegeven. De voorzitter van de commissie voor bui tenlandsche politiek van den Amerikaan- schen senaat Connally, heeft gezegd, dat Nieuw Zeeland na den oorlog steunpunten in het Zuiden van den Stillen Oceaan aan de Vereenigde Staten ter beschikking zal stellen. Hij zeide niet bepaald waar deze steunpunten zouden liggen, doch gaf te kennen, dat men over de Marshall-eilanden en de Carolinen heeft onderhandeld. De Australische minister-president, John Curtin, is Woensdag te San Francisco aan gekomen. Curtin zal zich onmiddellijk naar President Roosevelt begeven. Dr. Pétiot in Spanie gearresteerd? Het persagentschap Inter-franc meldt uit Spanje dat de massamoordenaar dr. Pétiot daar zou zijn gearresteerd. Pétiot zou ter beschikking van de Fransche autoriteiten te Bordeaux zijn gesteld. Van officieele zijde kon geen bevestiging van dit bericht wor den verkregen. Uw zolder moet opgeruimd zijn. Wat u niet missen kunt, plaatst u aan den kant. Kleine dingen worden in kisten en kasten geborgen, KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN ANDERE FORMATIES. Bij onze Vrijwilligers. Aangenaam onderhoud van een onzer mannen met de Sovjetbevolking. (SS PK Schremmer/O/H P. cl Het SS Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur. Nebenstelle der Watten SS., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te wor den voor de Watten SS., SS. Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Gcrmaansche SS. in Nederland. Tfjdens de keuringen worden alle inlichtingen t erstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid- delen etc. Personen tusschen 1935 jaar die aanmeldingsplichtig zfjn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Watten SS. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar b|j de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Hee renstraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het EPsatz- Kominando, Korte Vijverberg no. 5. Den Haas. KORT NIEUWS In den nacht van 11 op 12 April is de ter dood ver oordeelde vroegere Italiaansche am bassadeur te War schau en Londen, Bastianini, naar Zwitserland ge vlucht. Voorloopig is van uitwijzing afgezien. Begin Mei zal in Helsinki een nieuw dagblad verschijnen onder den naam „Afton- posten". Het blad zal in continentale richting werken. Er is een nieuwe chef van den Hongaarschen generalen Hon- vedstaf benoemd Zijn voorganger is op eigen ver langen van zijn functie ontheven. Mevrouw dr. Meyer-Holzapfel is door den ge meenteraad van Bern benoemd tot directeur van den stedelijken dieren tuin. Zij is de eer ste vrouw in Europa die een dergelijke functie vervult. Zij is 37 jaar en heeft ge werkt te Bazel, Parijs, Londen en Amsterdam. „In de toekomst zult gij het lot van uw volk in handen moeten nemen." Donderdagmorgen is op een kazerneterrein een nieuw contingent manschappen van den Landstorm Nederland, bestaande uit bijna 400 vrijwilligers, beëedigd. Het was voor het eerst, dat bij een dergelijk gebeuren in den Land» storm een geheel uit Nederlanders bestaande eere-eompagnie was geformeerd, terwijl ook voor het eerst een eigen muziekcorps van den Landstorm de plechtigheid met muziek op luisterde. Nat de Rijkscommissaris en de Leider met SS-Gruppenführer Demelhuber, Befehlshabee der Waffen-SS in den Niederlanden, en den regimentscommandant de parade hadden afge nomen, beklom SS-gruppenführer Demelhube» het spreekgestoelte. Spr. zeide o.a.: „Voor u hebt gij het voorbeeld van duizenden Neder landers, die in barden strijd stand hielden tot hun laatsten ademtocht. Gij hebt vernomen van het opnieuw aanstormen der Aziatischs horden, ook in het Noorden. Misschien is de dag niet meer ver, dat wij ook hier zullen moeten aantreden tegen een vijand, die het zal wagen Europa aan te grijpen. Ik ben er van overtuigd, dat gij, zooals uw kameraden in het Oosten, uw plicht dapper vervullen zult." De Leider, die hierop het woord nam, wees er op, dat de liefde voor volk en vaderland, zich niet alleen uit in woorden, maar vooral in daden. Gij, aldus spr., hebt een daad gesteld nu gij zijt ingetreden in den landstorm. Er zijn ook anderen, die denken het vaderland te die nen door onze steden te 'bombardeeren. De vorige week nog is dat gebeurd in Den Haag. Ruim 60 Nederlanders, voornamelijk meisjes, zijn daarbij om het leven gekomen. Men zegt, dat was geen Engelschman die dat deed, maar een Nederlander. Laten wij dat niet hopen! Gij leert thans het handwerk van den soldaat. Als een modern en goed Nederlandsch soldaat wilt gij vechten voor uw vaderland en vech ten voor het continent opdat het vrij zal blij ven van Aziaten en Amerikanen. Nadat vervolgens de beëedigingsplechtigheid was geschied, sprak de Rijkscommissaris. „Thans in onze rijen te treden is een manne lijk besluit en geen ongevaarlijk genoegen, want in onze rijen verwacht ieder harden strijd en, als het zijn moet, den dood, aldus spr. Gij zijt thans niet buiten, maar voor het Nederlandsche volk getreden, als strijders en als voorbeeld. Wij Duitschers staan in dit land om een Europeesche taak te vervullen, maar als deze taak vervuld zal zijn, zult gij, Neder landsche nationaal-socialisten, het lot van uw volk in handen moeten nemen. Tenslotte voerde nog SS-Obergruppenführer Rauter het woord, die eveneens wees op de beteekenis van dezen dag, en de taak en de plichten der Nederlandsche soldaten schetste in de dagen van strijd, die wellicht te wachten zijn. Met het spelen van het Deutschlandlied, hel Horst Wessellied en het Wilhelmus werd da plechtigheid besloten. De slem der SS Luistert op Zondag van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum I op golflengte 415 M., naar de stem der SS., onderwerp! „vraaggesprek met een Tsjerkassy-strijder". „ZUSTER ANNA". Maandag a.s. om 18.45 uur houdt Max Blok zijl via Hilversum I zijn politiek weekpraatje onder den titel „Zuster Anna". GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. De economische afdeeling der Haarlemsche politie heeft in samenwerking met belasting ambtenaren een inval gedaan in een woning te dezer stede. Op de bovenverdieping waren twee distilleer-toestellen volledig in werking. Het was de politie reeds geruimen tijd bekend, dat er in het perceel een geheime stokerij aan. wezig was en dat hier en elders zelfgestookta jenever in den handel (en nog wel zwarte han del) werd gebracht. De politie wenschte ech ter zekerheid te hebben en heeft Vrijdag een inval gedaan en met succes. Tegen den eige naar van de toestellen is proces-verbaal opge maakt. Ongeveer vier maanden was de stokerij in bedrijf. VVASCHGOED VAN BAKFIETSEN GESTOLEN. Bij de recherche is aangifte gedaan van dief stal van twee zaken waschgoed, welke lagen op een bakfiets van een Heemsteedsche was- scherij op den Schoterweg en een zak wasch goed van een rusthuis van een bakfiets, welke korten tijd onbeheerd stond op den Kruisweg* INBRAAK IN EEN KIOSK. Vrijdagavond ig door verbreking van een ruit ingebroken in een kiosk aan de Jans straat bij de Nieuwe Gracht. Gestolen zijn een blauw werkpak, een pluche gordijn en eeniga koeken.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1