Haarlemsche Courant Finland wijst de eischen van Moskou definitief af. Turkije staakt chroomleveranties aan de As. Een overeenkomstig Finsch communiqué. Zweden wijst eisch der Geallieerden af. Overige export gaat door- Reactie in Zweden. 289e Jaargang No. 95 bureaux: Groote Houtstraat S3. Tel. Advert. 10721, Redactie 1SSOT Poetgiro 134058 Hr.arlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendapiein 37. Tel. UK30 Hoofdredacteur: F. C. Derks Nieuwsblad voor Noord-Holland Maandag 24 April 1944 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Drukker^: Z. B, Spaarne 12. Tel. ItTtt Kantoer Umuiden: Rembrandtla&n H, IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarieu Kim Volgens verklaring van Wysjinski heeft de Finsche regeering de voorstellen verworpen na een bespreking van Paasikivi te Moskou. De plaatsvervangende Sovjet-Russische commissaris van buitenlandsche zaken Wysjinski heeft een verklaring afgelegd over de Sovjet-Russiseh-Finsehe betrek kingen. Wysjinski ging uit van de Sovjet-voor waarden samengevat in de bekende zes pun ten, die op 1 Maart gepubliceerd zijn. Het antwoord van de Finsche regeering op 8 Maart is als onbevredigend beschouwd. De Sovjet-regeering verwachtte „binnen een week een positief antwoord". Hierop heeft de Finsche regeering op 17 Maart geant woord. dat de Sovjet-voorwaarden, die „het bestaan van de geheele natie raken" toch niet zonder kennis te hebben van de inter pretatie aangenomen konden worden. De Sovjet-regeering heeft de Finsche regeering voorgesteld een of meer vertegenwoordigers naar Moskou te zenden om de interpretatie te vernemen. Op 26 Maart zijn Paasikivi en Enkel te Moskou aangekomen. Op 27 en 28 Maart vonden besprekingen plaats tus- schen Paasikivi, Enkel, Molotof en Be- kanosof. Bij deze gelegenheid hoeft de Sovjet- rejcecring voorgesteld, dat Finland uiter lijk einde April de betrekkingen niet Duitschland zon verbreken en de Duit- sche troepen en oorlogsschepen in Fin land zou interneeren of de Duitsohe troepen en de schepen tot over de gren zen van Finland zon verdrijven. Be Sov- jetregeering zon Finland hierbij „met haar troepen linlp kunnen verleenen". Voorts moet Finland de Sovjet- en ver bonden krijgsgevangenen en gearres teerde burgers onmiddellijk uitleveren. Vijftig proeent van liet Finsche leger moet in den loop van Mei gedemobili seerd worden, terwijl In de maanden Juni en Juli liet Finsche leger vervol gens „op vredessterkte" moet worden te ruggebracht. Finland moet aan de Sov jet-T'n ie een schadevergoeding betalen ten bedrage van 600 millioen Ameri- kaansche dollars, betaalbaar in vijf jaar door leveranties van goederen. Pelsamo en het gebied van Pelsamo moeten wor den teruggegeven. Finland heeft in zijn antwoord van 19 April meegedeeld, dat de voorstellen voor een deel reeds om technische redenen niet te verwezenlijken zijn. Zij zouden in belangrijke mate de voorwaarden, krachtens welke Finland zijn bestaan als zelfstandige staat zou kunnen voortzetten, ondermijnen en het Finsche volk een last op de schouders leggen, die de grenzen van zijn krachten ln aanz-lenlijke mate overschrijdt. Op 22 April heeft de Sovjet-regeering ge antwoord, dat zij dus voor kennisgeving aanneemt, dat „de Finsche regeering in haar antwoord de Sovjet-voorwaarden als basis voor onderhandelingen van de hand wijst en de wapenstilstandsonderhandelingen heeft gestaakt". De tegenwerping van Fin land, dat de voorstellen der Sovjet-Unie voor een deel om technische redenen niet te verwezenlijken zijn, beschouwt de Sovjet unie als „niet steekhoudend". Naar de Zweedsche bladen vernemen, zou de Zweedsche regeering een afwijzend ant woord verzonden hebben op de nota der Geallieerden met betrekking tot den Zweedschen uitvoer van kogellagers naar Duitschland. De bijzondere correspondent van de Daily Sketch in de Vereenigde Staten schrijft: Zou de Zweedsche regeering het wagen, den eisch der regeering van de Ver. Staten inzake stop zetting der leveranties aan Duitschland bin nen drie maanden tijds af te wijzen, dan zal de Amerikaansche regeering tot strafmaatre gelen overgaan. Deze maatregelen zouden o.a. bestaan in de stopzetting van den uitvoer van belangrijke grondstoffen naar Zweden. In Zweden is een groote spionnage-affaire ontdekt. De spionnage van alle verdachten is geschied in opdracht van een Britschen bur ger sinds Augustus 1943. De spionnen infor meerden naar de tijden van vertrek, de ladin gen en havens van bestemming der schepen die de Zweedsche haven Malmö aandeden en gaven deze waarnemingen door aan hun Brit- sche opdrachtgevers. De Stockholmsche bladen maken uitvoerig melding van manoeuvres in de Zweedsche hoofdstad, die voor den Kroonprins en den opperbevelhebber in den nacht van Zaterdag op Zondag gehouden zijn. Behalve zware ar tillerie, luchtdoelartillerie, landingsbooten, enz namen ook 22-tons gevechtswagens aan de oefeningen deel, alsmede 6000 man militairen en burgerwacht. Duitsche commentaren. In officieele Duitsche kringen ziet men er van af om zich uit te laten over de verkla ringen van Wysjinski teneinde niet vooruit te loopen op het standpunt van Finland. Ook politieke kringen zijn in hun oordeel zeer terughoudend en beperken zich tot de verklaring, dat het Sovjet-communiqué grotesk aandoet, door het kleine Finland, dat in 1939 werd overvallen en beroofd, plotseling voor te stellen als den aggressor, en door de bewering, dat Finland, omdat Duitsche soldaten als wapenbroeders schou der aan schouder met hun Finsche kamera den Finsch grondgebied verdedigen, zijn zelfstandigheid verloren heeft. Finsch communiqué Een communiqué over de Finsch-Sovjet- Russische betrekkingen is Zondagavond te Helsinki gepubliceerd. Het communiqué zegt o.m.: De vredes voorwaarden zijn in Finland door de regee ring en door den Rijksdag in overeenstem ming met de democratische staatsorde van Finland behandeld. De Rijksdag heeft bij drie gelegenheden en wel op 29 Februari, op 14 en 15 Maart en op 12 April 1944 van de regeering rapporten ontvangen over het beloop der zaken en heeft in overeenstem ming met zijn taak een standpunt moeten nemen ten aanzien van het door de regee ring ingenomen standpunt. Dit feit bewijst, dat in Filand het volk door zijn zelfgeko zen 200 vertegenwoordigers heeft deelgeno men aan de verantwoordelijkheid voor de besluiten. Deze besluiten zijn door de staats organen van Finland, de regeering en den Rijksdag genomen, rekening houdende met hetgeen het welzijn des lands en zijn toe komst eischen. Pétain heden 88 jaar. Maarschalk Pétain die heden 88 jaar oud wordt, heeft Zaterdag op zijn zomerverblijf te Charmed bij Vichy een parade van zijn lijfwacht afgenomen. Aan eenige officieren en manschappen verleende de maarschalk onderscheidingen. 592 dooden te Parijs. Het aantal personen dat door den aanval van Anglo-Amerikaansche vliegtuigen op het Parijsche gebied in den nacht van Vrijdag op Zaterdag om het leven is gekomen, be draagt 592. Er zijn 461 gewonden naar de ziekenhuizen overgebracht. Doodvonnis voltrokken. De höhere SS- und Polizeiführer maakt bekend: De Nederlandsche distributie-ambte naar Hendruk Romeijn, geboren 21 Aug. 1921 in Rotterdam, het laatst wonend in Drunen, Schoolstraat 42, is bij vonnis van het SS- und Polizeigericht Den Haag van 27 Maart 1944 wegens moord op den Commissaris van Politie Van Dijk te Nijmegen, als saboteur ter dood ver oordeeld Het vonnis is voltrokken. Opzienbarende voorsteilen van Labour. In voorstellen voor een internationale re geling na den oorlog, die de Labour partij op het Pinkstercongres zal indienen doch die reeds nu gepubliceerd zijn, wordt ge zegd, dat men na den oorlog de Arabieren ertoe „moeten aansporen" Palestina te ver laten wanneer wij daar binnenrukken. Men zou hen een schadeloosstelling voor hun land kunnen aanbieden en hun vestiging op een andere plaats zorgvuldig kunnen organi- seeren en financieren. Wij moeten ook reke ning houden met de mogelijkheid van een uitbreiding der Palestijnsche grenzen door een overeenkomst met Egypte, Syrië en Transjordanië. In de voorstellen bepleit de partij een zeer nauwe samenwerking tusschen de Sov jet-Unie, de Ver. Staten en Engeland. Voorts wordt verklaard, dat het „pacifisme" geen „bruikbare basis is voor de politiek". Om deze redenen dienen „voldoende strijd krachten" de „heerschappij van de wet tus schen de naties afdwingen". Voor het geval dat Duitschland overwonnen wordt zou „een gemengd bezettingsleger in Duitsch land de gelegenheid bieden voor een expe riment in de praktijk". De voorsteilen bepleiten voorts, dat de door Engeland aan de Ver. Staten verpachte steunpunten onder het beheer der Ver. Sta ten blijven. Sovjet-Rusland en de Ver. Sta ten moeten op het Europeesche continent steunpunten oprichten. In den tijd na den oorlog moet de Britsche bewapeningsindus trie genationaliseerd worden. Aan andere naties moet het vervaardigen van particu liere wapens „dringend verboden" worden. Op den verjaardag van den Führer had te 's-Hertogenbosch de beëediging plaats van een contingent van den Landstorm Nederland. Tijdens de plechtige eeds aflegging op den Führer. (C.N.F./J. Zeylemaker Pax c) Behoud uw kalmte ook bij groot gevaar. In antwoord op een desbetreffende vraag is in de Wilhelmstrasse verklaard, dat het nog niet mogelijk is een officieel standpunt te bepalen ten aanzien van het stopzetten der Turksche chroomleveranties aan Duitschland. omdat nog niet alle stukken voor het onderzoek van de kwestie beschik baar zijn. In politieke kringen te Berlijn laat men echter doorschemeren, dat Duitschland bindende verdragen met Tur kije bezit. De Turksche minister van buitenlandsche zaken, Menemendzjogloe heeft in de nationale vergadering nogmaals een overzicht gegeven van de motieven, die hebben geleid lot staking der chroomleveranties aan de Spilmogend- heden. De kwestie der chroomleveranties, zoo zeide hij, werd voor het eerst opgeworpen, toen de Turksche diplomatieke missie te Londen was voor het sluiten van het bondgenootschapsver drag tusschen Engeland en Turkije. Het daar op gevolgde ehroomverdrag liep eind 1941 af. Tegen het einde van 1942 wendde de Duitsche KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN ANDERE FORMATIES. Bij onze Vrijwilligers. Met kijkers wordt nauwkeurig waar genomen hoe de bommen der Stuka's inslaan. (SS PK Merz/O/H P. c) Hefc SS Ersatzkommasido deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS., Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar Iedere gezonde Nederlander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te wor den voor de Waffen SS., SS. Wachtbataillon ïn Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Germaansche SS. in Nederland. Tydens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmid- delen etc. Personen tusschen 1935 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de te werkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS. kan ieder worden, die na minstens een jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zfjn schoolopleiding as niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis zijn verkrijgbaar by de navolgende Nebenstelïen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen, Hee- renstraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens by het Ersatz- Koramarido, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag, KORT NIEUWS Onlangs is bij een Duitschen luchtaanval op Londen het ge bouw van het Zwitsersche ge zantschap getrof fen. De universi teit van Jassy is met het oog op de oorlogstoestand tijdelijk naar Al- ba 'Julia ver plaatst. Te Damascus is bekend ge maakt, dat ook in Syrië rantsoenee ring van levens middelen zal wor den ingevoerd. Toen in de 'Algiersche kazer nes het nieuws doordrong dat De Gaulle van Gi- raud het opperbe vel had overge nomen, vernielden de soldaten de portretten van Gi- raud en brachten communistische opschriften aan. Tegen de rad draaiers werden geen maatregelen genomen. Lord Snell, de plaatsvervan gende leider van het Hoogerhuis, is Vrijdagochtend te Londen overleden. regeering zich tot Tubkije voor de chroomleve- antie in het komende jaar. Niettemin verleng den wij het chroommonopolie voor Engeland met een jaar. Met medeweten van Engeland echter hadden wij reeds een overeenkomst met Duitschland gesloten. In elk geval staat vast, dat wij in het begin van 1943 uitsluitend aan Engeland en de Vereenigde Staten chroom hebben geleverd. De bewering, dat wij den laatsten tijd bijzonder intensief aan Duitsch land hebben geleverd, moet ik van de hand wijzen. Turkije past steeds de politiek toe, dat hij slechts levert in ruil tegen andere leveran ties, die inderdaad reeds geschied waren, onze grenzen gepasseerd waren en den verbruiker reeds bereikt hadden. Bovendien was dit ver drag reeds in 1941 aan de Duitschers toegezegd Wij hadden daardoor een hoeveelheid leve ranties in te halen. Menemendzjogloe, die inmiddels te Istam- boel is aangekomen, heeft tegenover journalis ten met nadruk verklaard, dat het door de re geering afgekondigde uitvoerverbod uitslui tend betrekking heeft op chroom. Het is niet juist, aldus de minister, dat te Istanboel een technische commissie der Geallieerden wordt gevormd. De reactie. De Turksche pers probeert de door de Turk sche regeering meegedeelde staking der chroomleveranties aan Duitschland en zijn bondgenooten te rechtvaardigen. In het of- ficieuse blad Oeloes schrijft de afgevaardigde Atay, dat de minister van buitenlandsche za ken in zijn mededeeling den nadruk gelegd heeft op de omstandigheid, dat de geest van het bondgenootschap met Engeland sinds 1939 de buitenlandsche politieke betrekkingen van Turkije beheerscht. Turkije heeft de tot zijn regeering gerichte nota, waarin de stopzet ting der leveranties aan Duitschland en zijn bondgenooten worden verlangd, niet bekeken van het standpunt der neutraliteitsrechten, doch in hét kader van de Turksch-Engelsche belangen. De uiteenzettingen van Atay wor den door de andere bladen letterlijk overge nomen. Stockholms Tidningen schrijft, dat van Zweedsche zijde verklaard dient te worden, dat Zweden de handelwijze van Turkije nooit als een soort vooruitloopend oordeel kan er kennen. Turkije heeft zijn besluit genomen als bondgenoot van Engeland. Zweden was neu traal, is het thans ook en wil het blijven. Voorts bestaat er een groot verschil tusschen de handelspositie van Zweden en die van Tur kije. De houding van Turkije tegenover de Engel- sche economische eischen wordt ook in Zwit serland als een speciaal geval beschouwd, dat niet ten voorbeeld kan strekken aan de wer kelijke neutralen. De buitenlandsche politieke correspondent van de Suisse schrijft, met de vervulling van de Engelsch-Amerikaansche eischen plaatst Turkije zich, zooals algemeen toegegeven wordt, in de coalitie der Geallieerden. TENTOONSTELLING VOLKSTUINWERK. Plannen bestaan, om ook dit jaar een ten toonstelling te organiseeren op het gebied van volkstuinen. Het verbond van Haariemsche vereenigingen maakt reeds plannen de ten toonstelling in de eerste helft van September in het Concertgebouw te hoüden. De data zijn twee weken vroeger dan verleden jaar, waar door het mogelijk is nog meer groenten ten toon te stellen. BRIEJARIG KNAAPJE VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is het driejarig zoontje van de fam. B. uit de Keizer Karelstraat bij het spelen in het Spaarne gevallen en verdronken. Het lijkje is later opgehaald.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1