ss SS 0 ïst X H H O 2Ê I ABC X ft O X fi 0 0 08 0 0 *4 I] MUIDEN De Kennemer Bureaux voor Medische Sportkeuring. De oprichting der Kennemer Bureaux voor Medische Sportkeuring in de gemeenten Vel- sen en Beverwijk, welke in 1942 plaats had, was van groote beteekenis voor de sportbe oefening. Reeds geruimen tijd bleek er immers behoefte aan een dergelijk instituut te bestaan. De sport stelt haar eischen aan de lichaams gesteldheid der deelnemers en voor de sport liefhebbers is de medische sportkeuring dan ook een voorwaarde om zonder nadeeligen in vloed betere prestaties te behalen. Er werden in de achterliggende periode ruim 600 keuringen verricht; zoodat honderden per. sonen thans onder medische controle de di verse takken van sport beoefenen. Gedurende de zittingen, welke te Beverwijk en tijdelijk te Santpoort worden gehouden, komen telkens gemiddeld 25 personen voor keuring in aanmerking. Het onderzoek ge schiedt door 2 doctoren en 1 analyst. Met vol doening kan voorts worden vermeld, dat de besturen der sportvereenigingen het werk der Medische Sportkeuring stimuleeren door het onderzoek voor hun leden verplicht te stellen. Hoewel de keuringen geregeld plaats hebben worden er aan het begin der diverse sport- seizoenen de meeste personen onderzocht. De kosten, welke een en ander met zich mede brengt, zijn vanzelfsprekend niet gering, dosh de gemeenten Beverwijk en Velsen hebben reeds subsidies toegezegd. De controle, die vooral onder de huidige omstandigheden een eerste rereischte is, zal stellig in de toekomst kunnen worden uitgebreid. Omtrent de gang van zaken der Kennemer Bureaux voor Medische Sportkeuring werd dezer dagen door het Centraal Bureau voor Statistiek een reeks interessante wetenswaar digheden over het oprichtingsjaar 1942 mede gedeeld. Blijkens deze gegevens keurden in die periode 11 artsen tijdens 26 zittingen in totaal 259 personen. Het aantal goedgekeurde sport liefhebbers bedroeg 244 of 94 terwijl 13 personen 5 werden afgekeurd. Voor 3 hun ner had het onderzoek een voorloopige afkeu ring tot resultaat. De gekeurden beoefenden de volgende sporten: 187 voetbal, 42 athletiek, 10 krachtsport, 16 zwemmen en 4 overige tak ken. In den loop van 1943 en heden kenmerkten de werkzaamheden der Kennemer Bureaux voor Medische Sportkeuring zich trots de te overwinnen moeilijkheden door een verderen bloei. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: H. Dop, Lagersstraat 28, IJmuiden en H. Veenstra, Lagersstraat 28, IJmuiden. Toek. adres: Haarlem, Pijnboom- straat 49. S. J. v. d. Vlies, P. J. Troelstra- weg 3, IJmuiden en H. C. Harsveld, Gr. Hout of Koningsweg 32, Velsen-N. Toek. adres onbekend; B. v. d. Plas, Vinkenbaan 11, Santpoort en W. G. Mos. Brederoodsche- weg 3, Santpoort. Toek. adres: Santpoort, Vinkenbaan 11; P. W. Molenaar, Westlaan 25, Santpoort en C. F. M. Gozeling, Hof- geest 13. Gehuwd: M. Rutte en A. v. Os, Kalver- straat 82. ÏJmuiden-O. C. Schoorl en J. H. M. van Koot, Fr. Naereboutstraat 17, IJmui- den-Oost. Geboren: W. P. J. Koster, z.. Zeeweg 339, IJmuiden; S. v. d. Ancker, d., Ogelwight- straat 28, Velsen-N.; A. Broekmeulen, d., Burg. Enschedélaan 37, Santpoort; D. Bak ker, d.. Groeneweg 1, IJmuiden. Overleden: P. Heere, 34 j., echtgen.e van H. S. Schoen, Planciusstraat 73, IJmuiden; M. Hilbers, 74 j„ echtgen.e van H. Leering, Amsterdam; M. J. Maas, 42 j., echtgen.e van W. J. Braam, Overbildtweg 33, Santpoort. Wandelsport. Leden van de IJmuider wandelsportver - eeniging De Stormvogels en De Kennemer Jagers hebben Zondag aan den bekenden Bollentocht in Haarlem en omgeving van de vereeniging Jan Pastoors deelgenomen. Er was een fraai parcours samengesteld, zoo dat de wandelsportliefhebbers op een pret- tigen dag terugzien. 1*^ GEIT GEVONDEN. Aan het hoofdbureau van politie te IJmui- H den-Oost, afdeeling gevonden voorwerpen, zijn SN inlichtingen te verkrijgen over een witte geit waarvan de eigenaar onbekend is. s Q> fit ft 0 e SS 4) SS 0 08 m 0 u ta S3 0 ■e SS *0 u O SS 0 0 3 Vraag dan inlichtingen over de sckriftelgke lessen aan ABC teekenschool. Gaarne ontving ik prospeclw* No. ^8 HAAM - I I PLAATS -i - I TXGOk-Jr LBBFTJJD KE 81 N.Z.Voorburgw. 112A-34, A'd»m-C,T«l 31 49 V.S.V.—H.V.C. 1—2 I.Tmuidenaren voor den Beker uitgeschakeld. Tegenover een volledig HVC stelde VSV een elftal waarin Bol en Van der Mey afwe zig waren. Akkerman verving Bol niet on verdienstelijk doch Van der Kuil maakte er op deze voor hem toch niet geheel vreemde plaats nog minder van terwijl juist hij het was die de kans voor VSV telkens kreeg. HVC maakte het eerste doelpunt. Een ge heel onnoodig door Van de Gevel veroor zaakte vrije trap bood den linksbinnen der bezoekers een kans. Er volgde nu een fel offensief door de VSV-voorhoede. Herhaal delijk legden Sterk en Van Zand den bal voor de voeten van Van der Kuil doch deze faalde. Balvers liet goed voetbal zien. Tn de tweede helft zagen we een actief HVC dat het den eersteklassers lang niet gemakkelijk maakte en zelfs grootendeels den wedstrijd in handen nam, toen de spe lers zagen dat er ook elders in de ploeg van VSV danig werd geknoeid d.w.z. in de ver dediging. Van de Gevel veroorzaakte in combinatie met Voet een strafschop en na dat deze werd ingeschoten, was het met de bekerwedstrijden van VSV ten einde. Activiteit in sportkringen. Dat de belangstelling voor de sport den laat- sten tijd geregeld blijft toenemen, komt in meer dan één opzicht duidelijk tot uiting. De vereenigingen hebben allerminst over gebrek aan belangstelling te klagen, waardoor zij een goede stimulans bezitten om ondanks de vele moeilijkheden wegens de bijzondere omstan digheden door te zetten. Op het oogenblik kan het sportleven te Be verwijk en Velsen-Noord zich niet voldoende ontplooien, doch zooals blijkt, blijven de be sturen actief. In dit opzicht verdient de voetbalvereeniging Beverwijk vermelding. Eenige jaren geleden werd besloten ook honkbal op het programma te plaatsen, waartoe een ploeg werd gevormd, die aan de competitie ging deelnemen. Ge makkelijk had men het niet, maar desondanks slaagde men er vorig jaar in op het kampioen schap beslag te leggen, een prestatie, die zeer de aandacht trok. Het is te begrijpen, dat hiervan een goede propaganda is uitgegaan. Dit seizoen zal Beverwijk reeds met twee negentallen aan de honkbalcompetitie deel nemen. Dit besluit is verheugend, aangezien er weer vele bezwaren waren te overwinnen. Men kan n.l. niet de beschikking over vol doende materieel krijgen, waardoor de eene ploeg 's Zaterdags en de andere 's Zondags moet spelen. Met belangstelling worden de resultaten tegemoet gezien. Het wielrennen is in deze streek nog steeds niet voldoende ingeburgerd. Wel is er vrij veel belangstelling voor en zijn er enkele malen wedstrijden gehouden, wel zijn er te Bever wijk enkele bekende renners, maar men kan zich niet aan den indruk onttrekken, dat er nog een groot terrein braak ligt. Men moet daarom waardeering hebben voor degenen, die het initiatief tot de Ronde van Kennemerland hebben genomen. Het staat vast, dat deze ook ditmaal zal worden gehouden en wel op 7 Mei. Er is reden voor de verwachting, dat er een groote belangstelling van wielrenners en pu bliek zal zijn. Te Santpoort ontwikkelt de gelijknamige R.K. Sportvereeniging den laatsten tijd veel activiteit. Deze club blijkt over een uitgebrei- den vriendenkring te beschikken, waardoor zij de moeilijkheden rustig kan trotseeren. Ging de aandacht bij Santpoort tot nu toe vrijwel uitsluitend naar voetbal uit, zooals we hebben medegedeeld worden nu ook andere takken van sport onder de loupe genomen. Er blijkt hieraan een groote behoefte te zijn, zoodat het bestuur niet heeft geaarzeld de mogelijkheden te bestudeeren. Het is begonnen met de vor ming van een turnafdeeling en zoo een goed begin inderdaad het halve werk is, kan men zeer tevreden zijn. Want er hebben zich reeds niet minder dan honderd leden aangemeld en nog steeds komen er opgaven binnen. Sant poort zal het niet bij voetbal en turnen laten. Er is reeds sprake van, dat athletiek en honk bal zullen volgen. Zoo maken de besturen van de sportclubs nog geregeld plannen en weten zij deze ook te verwezenlijken. Zij bewijzen hierdoor eens te meer, dat deze streek een sportcentrum van beteekenis is. VISCHPRI.IZEN VAN VRIJDAG. KI. tarbot f 5.00—3.50, gr. schol f 5.00. kl. griet f 2.50, gr. tong f 7.50—7.00, kl. tong f 5.00—3.50, middelschol f 3.00, kl. m. schol f 2.50, kl. schol 2e soort f 2.idem 3e soort 80 cent, idem 4e soort 50 cent, kl. schar 30 •ent, groote schar 60 cent, vischpuf 10 cent, bot f 1.10, kabeljauw f 2.202.00, gr. gul f 1.50, wijting 80 cent, alles per Kg. VELSEN V. V. B.-BLOEMENDAAL 2—1. Op het Bloemendaal-terrein slaagde V.V.B. er in, ondanks invallers, waardoor een geheel nieuwe linkervleugel was gevormd, den Bloe mendalers, die een groot deel van den wed strijd onbetwist sterker waren, een 2-1 neder laag toe te brengen. Met een flink tempo werd begonnen. Even verkreeg V.V.B. overwicht. De Meyer goed vervangende linksbuiten v. d. Ploeg zette door en Zandbergen doelpuntte fraai (1-0). Een oogenblik later ontstond uit een zelfde situatie zoowaar het tweede doel punt, waarbij Bloemendaal's doelman niet vrij uitging (2-0). Toen daarop Aptroot onnoodig een hoekschop weggaf, was het de Bloemen- daalsche linksbuiten, die den hal in eens ach ter Olivier deponeerde (2-1). Daarop werd Bloemendaal iets sterker en V.V.B. moest alle zeilen bijzetten. Na de hervatting nam Bloemendaal In kracht en offensief toe. Hierdoor raakte V.V.B. even de kluts kwijt en ontstonden hachelijke mo menten voor Olivier. Doch er werd uitstekend verdedigd. Even voor het einde zag Zandber gen nog gelegenheid een opgelegde kans on benut te laten. I. E. V. 4 3 1 0 7 12—7 V. V. B. 4 2 2 0 6 8—5 Bloemendaal 4 1 1 2 3 8—10 Onze Gezellen 4 0 2 2 2 10—18 Kinheim 4 0 2 2 2 8—10 DE BEKERCOMPETITIE. De Velsen-Noordsche vierde klassers heb ben het elkander in de voorronde van de beker-competitie niet gemakkelijk gemaakt. Daar zoowel I.E.V. als V.V.B respectievelijk van Onze Gezellen en Bloemendaal de laat ste wedstrijden met 71 en 21 wonnen, viel de beslissing in groep M. ten gunste van eerstgenoemde club uit, waardoor de stand in groep M. als volgt werd „SXJOMI" BIJ DE SILVERRUSH. Ter gelegenheid van de jaariijksche Silver- rush, welke Zondag te Wassenaar op Duin- digt door de H.A.V. „De Trekvogels" is ge houden namen hoewel hun aantal oorspron kelijk grooter was, ook eenige leden van de H.A.T. „Suomi" deel, die desondanks nog aardige prestaties verrichtten. Door de toe gepaste handicapstart, waardoor de C.-klas sers 10 seconden na de D.-klassers van honk gingen en niet minder dan ongeveer 270 deelnemers aanwezig waren, mogen de be haalde resultaten er toch nog zijn. In het totaal-klassement plaatsten zich de volgende leden van „Suomi". C.-klassers: 35. F. L. v. d. Ree, 37. F. Kooiman en 43. B. Beentjes. D.-klassers: 48. A. Schenk en 68. W Pouwels. Alle Velser athleten Kwamen derhalve in het bezit van een prijs. SANTPOORT Terrasvogels in tweede ronde. Kleine zege op Purmerend. De uitwedstrijd van Terrasvogels tegen Pur merend voor de eerste ronde om den N.V.B.- beker is zeker niet gemakkelijk geweest. De Santpoorters slaagden er echter in op heide punten beslag te leggen en zich aldus voor de tweede ronde te plaatsen. Het terrein was op het spel van groeten in vloed, daar het bijzonder smal en rijk aan greppels en karresporen was. Reeds na enkele minuten bleek bovendien, dat Purmerend er niet aan dacht de ontmoeting cadeau te geven. Herhaaldelijk kwamen de gastheeren voor het Vogeldoel. Toch was het Terrasvogels, die door zijn middenvoor de leiding nam. De strijd ging op en neer, waarbij Purmerend na twin tig mitjuten kans zag gelijk te maken. Met 1-1 kwam de rust. De Vogels begrepen, dat er met Purmerend niet te spotten was. Tactisch waren zij verre de meerderen, maar de tegenpartij toonde zich steeds enthousiast. Twintig minuten was er in de tweede helft gespeeld, toen de Santpoorter middenvoor weer succes boekte. Tien minuten later werden de partijen echter nogmaals op gelijken voet gebracht (2-2). De spanning werd steeds grooter. Een goed door den spil doorgegeven bal stelde de Terras vogels-middenvoor in de gelegenheid te sco ren; naar de meening van de Santpoorters was het leer reeds over de doellijn toen de keeper het teruggrabbelde, doch de scheidsrechter gaf een hoekschop. Het was uitstel van execu tie, want een minuut voor het einde schoot de Sanfpoorter middenvoor onhoudbaar in (2-3). De scheidsrechter leidde dezen sportieven wedstrijd goed. Bijeenkomst A.N.G.O.B. Hoewel aanvankelijk door diverse bezwa ren de bijeenkomst der afdeeling Santpoort van den Algemeenen Nederlandschen Geheel- onthouders-bond dreigde te mislukken, heeft het bestuur toch met succes zijn plan kunnen verwezenlijken. In de ruime zaal van het Jeugdhuis aan de Enschedélaan sprak de heer R. A. Willemsen, voorzitter het openingswoord, waarbij hij spe ciaal de medewerkenden en de vertegenwoor digers der zusterorganisaties begroette. Het programma vermeldde verder zang door enkele damesleden. Hiervoor bestond een aan dachtig gehoor en zoowel de Fransehe liederen als de gedeelten uit de Opera La Bohème van Puccini werden aardig weergegeven. Beide oogstten telkens een verdiend applaus. Ais „Heer op leeftijd" beeldde de voordrachts kunstenaar Cor Breed een Indisch zakenman uit, die in een moeilijke situatie de balans van zijn verleden opmaakt, uit. De heer A. Rolloos, bondsvoorzitter van den A.N.G.O.B., constateerde, dat er onder de huidige omstandigheden wellicht minder inte resse voor den drankbestrijding bestaat. Er is immers weinig sterke drank te krijgen, de gevallen van openbare dronkenschap zijn gering en men zou zieh kunnen afvragen: Blijkt het streven nu niet overbodig te zijn? Duidelijk liet spr. evenwel uitkomen, dat ook thans de activiteit der drankbestrijders nood zakelijk is. Niet in de eerste plaats het ver minderen der hoeveelheid, doch bovenal de bestrijding der funeste gevolgen van elk alco holgebruik vormt het doelwit. Het drankmisbruik benevelt den gebruiker, verslapt zijn wil en beteekent dus een aantas ting der persoonlijkheid. De nadeelige invloed was de oorzaak van diverse ziekten, waarvan ook de jongeren de dupe werden. Het bestrij den der ..gewoonte" verdient geenszips te wor den verwaarloosd. In de toekomst zal er zelfs veel van den drankbestrijder worden gevergd en in dit verband wees de heer Rolloos op de verantwoordelijke taak. Hieraan medewerken beteekent veel 'leed voorkomen Spr. wekte tenslotte allen op om juist nu het afdeelings- bestuur bij zijn werkzaamheden te steunen. In zijn creatie van „De Schippersknecht" zorgde Cor Breed weer voor een vroolijk in termezzo, waarna de zangeressen diverse num mers ten beste gaven. Zoo werd het verdere gedeelte van dezen cultureelen avond gevuld met zang en voordracht. Ongemerkt was het uur van vertrek aange broken, doch allereerst deelden de dames nog in een welgemeende bloemenhulde. De af deeling Santpoort kan met voldoening op deze bijeenkomst terugzien. BEVERWIJK A.D.O.—D.E.M.-COMB. 5—3. Na een kwartiertje gaf de junior Bruijn D.E.M de leiding, na handig werk, maar onmiddellijk hierop maakte Sinnge van een fout in de D. E.M.-achterhoede gebruik. Niet lang daarna werd het met een prachtschot van de D.E.M.- midvoor gelijk, maar Arisz bracht uit een voor zet van Zonjee de partijen op gelijken voet, 2-2. Nog voor rust dook Stam over een bal van Sinnge heen en A.D.O. had opnieuw de leiding. Onmiddellijk na de hervatting maakte A D. O. er 4-2 van, zonder dat 'n speler van D.E.M. den bal had aangeraakt. Het was Arisz. die na goed opbrengen den achterstand verkleinde. A.D.O. maakte er na een vlotten aanval 5-3 van. WACHT U VOOR RODDELPRAATJES OVER DE „LANDWACHT NEDERLAND". Het stafkwartier van de „Landwacht Ne derland" meldt: Het behoeft geen verwon dering te wekken, dat reeds thans van be paalde zijde getracht wordt het werk van de Landwacht in een kwaad daglicht te stellen door het verspreiden van allerlei geruchten en roddelpraatjes, die kant noch wal raken. Het goedwillende deel der bevolking moet ernstig worden gewaarschuwd tegen derge lijke practijken. Immers, de taak van de Landwacht is een ieder genoegzaam bekend en bestaat uit een bestrijding van de onder wereld, de uitroeiing van den clandestienen handel en het beschermen van leven en goed* van iederen Nederlander, die het eerlijk met zijn volk meent. Laat u niet verleiden door gehoor te geven aan afbrekende kritiek, waarvan de opzet zeer duidelijk is. Werkt mede aan de bestrijding van wantoestanden en onthoudt u van iedere vijandelijke daad. Mocht u aangehouden worden, voldoe dan aan de bevelen Twijfelt u er aan met leden van de Landwacht te doen te hebben (her kenbaar aan een rooden band met het op schrift „Landwacht Nederland" om den lin ker arm en in het bezit van een legitimatie) meldt dit dan oogenblikkelijk aan de dichtst bijzijnde Landwaehtinstantie of post van de Nederlandsche politie. Mede met uw hulp zal de Landwacht er in slagen haar taak in het belang van ons geheele volk te vervullen. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Goënga c. a. (toez.) H: L. Lieve te Huizinge (Gron.) te Nieuw-Buinen (toez.) J. Kramer te Wit- tewierum. Aangenomen naar Dordrecht (vac. Jac. Petri) Ad. Oskamp te Haren (Gron.); naar Utrecht (15e pred. pl.) C. Brouwer te Wilnis; naar Zegveld M. J. ten Bruggenkate, cand. en hulppred. te Hil versum. Bedankt voor Amersfoort E. E. de Looze, te Hilversum. Geref. Kerken. Tweetal te Kraling- scheveer Y. Feenstra, te Paesens en J. C. Seegers te de Glind. Beroepen te West- IJsselmonde A. B. C. Hofland te Oosta- keppel. Benoemd tot hulppred. te Barne- veld-Zwartebroek W. G. Berkhoff, cand. te Kampen. Aangenomen naar Workum dr. S. D. Attema, cand. te Hilversum. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Zwijn- drecht H. v. Leeuwen te Ermelo en G. A. Zijderveld te Zaamslag. BEURZEN VOOR EXAMENS IN DE DUITSCHE TAAL. De Rijkscommissaris heeft voor het studie jaar 19441945 wederom een aanzienlijk be drag beschikbaar gesteld, teneinde financieel minder draagkraehtigen in staat te stellen zich voor te bereiden op één der Nederland sche examens, welke de bevoegdheid ver- leenen tot het geven van onderwijs in de Duitsehe taal L.O., M.O. en academische examens. Degenen, die voor een beurs in aanmer king meenen te komen, kunnen tot I Mei 1944 een schriftelijk verzoek richten tot den Inspecteur van het Onderwijs in algemeenen dienst, Paschlaan 24, Apeldoorn. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 22 April 1944. BEVALLEN: 19 April, M. E. C. Krijt—Nagte* gaal, z.; 21 April, G. Hamhuisvan Loenen, d.; A. TaalKorving, z.; W. M. Hennekam—de Groot, z.; B. M. van KempenScholten, z.; B. M. M. A_ GoejerCastermans, z.; 22 April, E. M. Peltzer— van Dijk, z.; F. AdemaFeitsma, z. OVERLEDEN: 19 April, H. Landweer, 73, Groote Houtstraat; 20 April, J. J, Balm, 20 j4J iJdijk; 21 April, J. van der Molen, 75 j., Pres. Steijnstraat. AGENDA MAANDAG 24 APRIL. BEVERWIJK. Luxor-Theater: Operette (film), 5 uuc. Witte Kruis-Badhuisr Bijeenkomst Postze gelvereniging IJmuiden en omstreken, 7 u. DINSDAG 25 APRIL. BEVERWIJK. Luxor-Theater: Operette (film), 5 uuk. AGENDA VOOR HAARLEM MAANDAG 24 APRIL Stadsschouwburg» „Die vier Gesellen" (Deutsche Theater, voor D.A.F.), 7 u. Deutsche Schule, Prinsenbolwerk 3: lezing Hermann Claudius, 7.30 u. Gem. Con certzaal: eerste concert Beethovencyclus H. O. V., 7 u. Rembrandt: variété-programma, 2.30 en 7.30 u. Paiace: „De stem van het woud (14 j.) 2 en 8 u. Luxor: „De Spooktrein" (14 j.) 2.30 en 8 u. Frans Hals: „Eva begaat domhe den" (alle leeft.) 2.30 en 7.30 u. Moviac: „Mil- lionnair tegen wil en dank" (18 j.) 2.30 en 8 u. DINSDAG 25 APRIL Tuinzaal Concert gebouw: sonatenavond Olly Folge Fonden en Paul Niessing, 7.30 u. Bioscopen zie Maandag. AGENDA VOOR AMSTERDAM MAANDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Butterfly", 7 u. Centraal Theater: „Barbara", 7.15 u. Leidscheplein Theater: „Tusschen twee haakjes", 7.30 u. Carré: „Gri-Gri", 2 en 7.15 u. Royal: „Wie z'n kind is dat?", 2.30 en 7.30 Hortus Theater „In 't Gouden Haantje", 7.30 n. DINSDAG 25 APRIL: Centraal Theater en overige theaters: zie Maandag. Stedelijk Museum en „Arti et Amicitiae": tentoonstel, ling, dagelijks geopend.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3