Haarlemsche Courant Beroemde bouwwerken te Miïnchen vernietigd. Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Hevige aanvallen op Sebastopol afgeslagen. 20.000 tanks in het Oosten vernield. Sow jet-troepen naar Italië. Ontmoeting tusschen Führer en Duce. 289e Jaargang No. 97 X X Bureaux: Groote Houtstraat 93. XaJ. Advert. 10724, Redactie 10S04 Postgiro 134958 Haarlemsche Ct, Haarlem BIJkxjitoor, Soendaplein 37. Tel. 13230 Hoofdredacteur: r. C. Derks Woensdag 36 April J944 Verschyitt tfageiyics, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkerij; Z. B. Spaarne 12. Tel. 12711 Kantoor IJmuSden: Rem brand tl aan 5$. Umuiden-Oost Uitg.; Graf. Bedrijven Damlate, Haarlem K 1297 Maandag overdag 97 en Maandagnacht 45 vliegtuigen boven Z.-W. Ouitschiand neergeschoten. Friedrichshafen, Karlsruhe en Mannheim getroffen. Wederom terreuraanvai op Boekarest. B(j den jongsten luchtaanval van de Britsche luchtmacht op Miïnchen zijn o.a. de Oude Pi nacotheek. het paleis Wittelsbach, de Acade- mie van Beeldende Kunsten, de Beiersche Staatsbibliotheek, het Odeon met de Academie voor Toonkunst en de Bonifaciusbasiliek aan de Britsche bommen ten offer gevallen. De geheele Duitsche openbare meening noemt den terreuraanvai een der bruutste da den der Britsche oorlogvoering in de lucht. Hij bewijst, hoezeer Engeland zich, ook wat zijn methoden van oorlogvoering aangaat, verdien stelijk maakt als gangmaker voor het bolsje wisme. Uitroeiing van alle Europeesche cultu- reele waarden: dit parool schijnt een vast be standdeel van het Britsche oorlogsprogramma te zijn geworden. In kringen der Duitsche luchtmacht wijst men er met nadruk op, dat de aanval op München, wanneer men de sporen nagaat, die hij achterliet, ondubbelzinnig het Duitsche kunstcentrum gold. De thans reeds te Berlijn en München bekende stemmen uit het buiten- tand bewijzen, dat men allerwegen de vernie ling van de Münchener kunstwerken niet ziet als een aangelegenheid, die alleen Duitschland aangaat, doch evenals in Rome, Cassino, Rouaan en Parijs als een verlies, dat de geheele cultuur- en kunstwereld armer maakt, Het Duitsche weermachtbericht luidt als volgt „In het gebied van Sebastopol heeft de vijand ook Maandag zijn hevige aanval len voortgezet. Zij mislukten na een taaien strijd als gevolg van den tegen stand van onze troepn, die door gevechts- veerbooten der marine met goede uitwer king ondersteund werden. De Sovjets verloren in luchtgevechten 32 door luchtdoelartillerie en escortevaartuigen der marine nog 24 vliegtuigen. Tusschen de Karpathen en den bovenloop van den Dnjestr hebben Duitsche en Hon- gaarsche troepen sterke vijandelijke tegen aanvallen afgeslagen. Hongaarsche formaties vernietigden daar 24 pantserwagens. Ten Zuidwesten van Kowel werd, na harde ge vechten van verscheidene dagen, die onder moeilijke terreinomstandigheden plaats had den, de kern eener bolsjewistische divisie cavalerie ingesloten en vernietigd. De Sovjets verloren daarbij verscheidene duizenden aan dooden en talrijke soldaten aan gevangenen; 38 stukken geschut, alsmede talrijke andere wapenen, werden buitgemaakt. De onderofficier Knispel in een afdeeling zware pantserwagens in het Oosten schoot in den tijd van Juli 1942 tot Maart 1944 101 pantserwagens stuk. Het eskader slagvliegers Immelmann heeft zich onder leiding van zijn kommodore, Ridderkruisdrager luitenant kolonel Step aan het Oostelijk front bijzon der onderscheiden. Aan het landingshoofd van Nettuno werd een tijdelijk verloren gegaan steunpunt in een tegenaanval herwonnen Aan het Noordelijke front van het brugge- hoofd werden plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Slagvliegers vielen con centraties voertuigen en opslagplaatsen ach ter het front van Cassino met succes aan. Een formatie zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerde Maandagnacht de havenwerken van Napels met goede uit werking. Amerikaansche bommenwerpers hebben Maandag overdag aanvallen gericht op plaat sen in Roemenië, vooral op het stedelijke gebied van Boekarest. Duitsche en Roemeerv- sche luchtverdedigingsstrijdkrachten vernie tigden daarbij 25 vijandelijke vliegtuigen. Bij de afweer van vijandelijke aan vallen op verscheidene plaatsen in het gebied van München en Friedrichshafen werden 97 Amerikaansche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers ondernamen Maandagnacht met schending van Zwit- sersch rechtsgebied een zwaren terreur aanvai op München. Er ontstonden schade in de woonwijken en verliezen onder de bevolking. Onvervangbare cultuurmonu menten vielen aan de vijandelijke terreur ten prooi. Ook de steden Karlsruhe en Mannheim waren het doel van Britsche terreuraanvallen. Bij moeilijke afweer- omstandigheden werden 45 Britsche bom menwerpers door onze strijdkrachten der luchtverdediging neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen afzonderlijke doelen in Oost-Engeland aan. Waar bleef het 5e Italiaansche leger? De aanklacht tegen generaal Caracciolo, vroeger bevelhebber van het vijfde Italiaan sche leger, steunt op de volgende feiten: op 5 Juni, den dag van den staatsgreep van Badoglio, beschikte Caracciolo over 500.000 man en 1500 stukken geschut, verdeeld in 30 divisies. De sector, waar hij het bevel voerde, strekte zich uit van Spezia in Noord-Italië tot den Garigliano, het tegenwoordige Zuid- Italiaansche front, en omvatte verder Cor sica en Sardinië. Op 15 September, zes dagen na de capitulatie van Badoglio, was dit ge heele 5de leger ineen geschrompeld tot een officier en een soldaat en het gebied, dat onder Caracciolo's bevel stond, tot een don kere onderaardsche kamer. Alleen de Duitsche stormartillerie heeft sedert het begin van den veldtocht in het Oos ten tijdens de ononderbroken steunverleening aan de Duitsche infanterie 15.000 Sovjet-tanks vernietigd. Verder hebben leger- en divisie artillerie, wier taak op ander terrein ligt, meer dan 5000 Sovjet-Russische pantserwagens ver nield. De artillerie van het Duitsche leger heeft sedert 22 Juni 1941 in het Oosten dus in totaal 20.000 vijandelijke pantserwagens ver nietigd. Eikenloof met Zwaarden en Brillanten voor Cille. De Führer heeft het Eikenloof met Zwaar den en Brillianten bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend aan den SS- Gruppenführer en luitenant-generaal der Waffen-SS, Herbert Gille, commandant van de SS-pantserdivisie „Wiking" als twaalf den soldaat van de Duitsche weermacht. Voorstel voor internationaal stabilisatiefonds. Te Londen en Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche- en de Britsche regeering hebben besloten tot de oprichting van een ge meenschappelijk stabilisatiefonds voor na den oorlog. De Amerikanen hebben daarbij hun zin doorgezet, wat de basis der valuta betreft: alle valuta's zullen volgens dit plan weer aan het goud worden gekoppeld. Volgens dit plan zal een londs ten bedrage van acht tot tien milliard dollar worden ge vormd, waaraan ook de verbonden staten hun aandeel kunnen bijdragen. Iedere deelnemende staat moet ten minste 25 procent van het be drag zijner deelneming in goud betalen. Wan neer dit vlak na den oorlog om technische re denen niet mogelijk zou zijn, zal dit deel op 10 procent worden teruggebracht. De rest kan in deviezen worden gestort. De Vereenigde Sta ten zullen hun aandeel uitsluitend in goud be talen. De stemkracht zal evenredig zijn met het in het fonds gestorte aandeel. Stettinius niet naar Moskou. Naar de Britsche berichtendienst uit Was hington meldt, heelt minister Huil verklaard, dat bij zijn weten Stettinius niet van Londen naar Moskou zal doorreizen. Aan den Atlantikwall. In den kortst mo- gelijken tijd is de nieuwe batterij uit den bodem gestampt. Mannen der marine artillerie, die de stellingen na het plaat sen van het gesehut hebben bezet, helpen thans mede bij het voltod en der „tarn"- werkzaamheden. (PK Karweine/O/H P c) Duizenden hebben weer een bezoek ge bracht aan de bloembollenvelden en daar de onvergelijkelijke kleurenpracht in oogenschouw genomen. Van de gelegen heid tot het koopen van bloemen op de velden werd door velen gebruik gemaakt. (C.N.F./Stevens Pax c) Volgens radio-Bari zullen binnenkort op het Zuidelijk front in Italië Sovjet- Russische troepen worden ingezet. De Sovjet-Russische troepen zullen op voorstel van den minister van ma rine De Courten en van Scandali, mi nister van luchtvaart, naar Italië wor den gezonden. In het landingshoofd van Nettuno heb ben de Anglo-Amerikanen in de eerste drie maanden sedert hun landing 252 pant serwagens en gepantserde verkenningswa gens, meer dan 500 zware infanteriewapens, alsmede talrijke stukken geschut en auto's verloren. Daarbij gelukte het den Anglo- Amerikanen in honderd dagen 15 kilometer op te rukken. Bij dit „bliksemsnelle tem po" zouden de Geallieerden 425 dagen noo- dig hebben om Rome te bereiken, dus een jaar en twee maanden. Gerekend naar de tot dusver geleden verliezen alleen in het landingshoofd van Nettuno, waar zij tot nu toe 30.000 dooden en 6691 gevangenen ver loren, zouden de Anglo-Amerikanen dezen weg naar Rome met nog ten minste 150.000 dooden en rond 35.000 gevangenen moeten betalen. Duitsche en Italiaansche jagers hebben in Midden en Noord-Italië op 25 April 13 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Zes daarvan waren viermotorige bommenwerpers. Er zijn weer bommen op het gebied van de Pauselijke residentie Castel Gandolfo gevallen. Zij vielen op en kele honderden meters afstand van het Pauselijke slot en richtten vrij groote schade aan. Eed op Victor Emanuel. De nieuw-benoemde ministers van het Badoglio-kabinet hebben Maandag in aan wezigheid van koning Victor Emanuel hun ambtseed afgelegd. Badoglio hield voor de beëediging een rede, waarin hij uiteen zette, dat de nieuwe ministers hun eed op Victor Emanuel kunnen zweren, zonder gehouden te zijn, ontrouw te worden aan hun republi- keinsche principes. Bekendmaking Landwacht Nederland, Aangezien reeds is gebleken, dat onbevoeg den misbruik hebben gemaakt van politiebe- voegdheid, z.g. in verband met de Landwacht, wijs ik er nogmaals op, dat de Landwacht in dienst altjjd kenbaar is aan den rooden arm band met het opschrift „Landwacht" en boven dien zich kan legitimeeren door het roode legitimatiebewijs van de Landwacht Nederland De burgerij is dus in geenerlei opzicht ver plicht gevolg te geven aan bevelen van per sonen, die zich als Landwachters uitgeven en die genoemde kenteekenen niet dragen of kun nen toonen. Integendeel, men wordt verzocht dergelijke voorvallen aanstonds bij de bevoeg de Landwachtinstanties te melden, zoodat daar tegen onmiddellijk kan worden opgetreden. Gewestelijk Kommandeur voor Zuid-Holland en Zeeland. Moet u een brandend huis verlaten, sla dan een natgemaakte deken om. het lichaam en over het hoofd. KEURING VOOR DE WAFFEN SS EN ANDERE FORMATIES Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Wegens de zeer vele aanmeldingen zal nog een extra keuring gehouden worden op Donderdag 27 April te Amsterdam van 9 tot 14 uur, Nebenstelle der Waffen SS, Dam no. 4 en Vrijdag 28 April te Den Haag van 9 tot 14 uur, in een der zalen van het gebouw Amicitia, Westeinde no. 15, waar iedere gezonde Neder lander zich kan aanmelden ten einde gekeurd te worden voor de Waffen SS, SS Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Nederland, Kriegsmarine en de Ger- maansche SS in Nederland. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra-levensmiddelen etc. Personen tusschen 19-35 jaar die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerk stelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden gedurende hun verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen SS kan ieder worden, die na minstens een jaar dienst tijd zijri geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schooloplei ding is niet doorslaggevend. Alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen en terugreis zijn ver krijgbaar bij de navolgende Nebenstellen der Waffen SS: Amsterdam, Dam 4, Alkmaar, Langestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25. Groningen, Heerenstraat 46, Enschedé, Hengeloschestraat 30 en eveneens bij het Ersatzkommando, Korte Vijverberg no. 5, Den Haag. De Führer en de Duce hebben op 22 en 23 April een ontmoeting: gehad. In den loop der gemeenschappelijke besprekingen, die gevoerd z(jn in den geest van de tusschen den Führer en den Duce bestaande oude vriendschap, zjjn ile politieke, militaire en economische proble men besproken, welke de beide landen en bun gemeenschappelijke doelstellingen betreffen. De Duce heeft den Führer mededeeling ge daan van het besluit der republikeinsch-fas- cistische regeering, als eenige vertegenwoor diging van het geheele Italiaansche volk, om haar gevechtsoptreden aan den kant van de bondgenooten van het Drielandenpact verder te activeeren. Dit besluit heeft de warmste waardeering gewekt en het streven der regee ring van den Duce wordt door de Rijksregee* ring doeltreffend ondersteund. De vastbeslotenheid van de mogendheden van het Drielandenpact om den oorlog tegert de bolsjewieken in het Oosten en de joden en plutocraten van het Westen zegevierend te beëindigen, en den volken een leven op den grondslag van een nieuwe en rechtvaardige orde te waarborgen, vond haar uitdrukking in de uiteenzettingen van den Führer over dé krachtontplooiing en het gebruik van alle machtsmiddelen voor de komende beslissingen en de doelstelling voor den tijd na den oorlog. In de besprekingen tusschen den Führer en den Duce. waaraan de Rijksminister van bui- tenlandsche zaken Von Ribbentrop, gen.-veld- maarschalk Keitel en van Italiaansche zijde maarschalk Graziani en staatssecretaris Maz- zolini deelnamen, werd het onwrikbare besluit bekrachtigd om den strijd schouder aan schou der tot het behalen van de eindoverwinning en tot het doorzetten van de door de Spil en de mogendheden van het Drielandenpact na gestreefde politieke doelstelling, voort te zet ten. Aan de bijeenkomst tusschen den Führer en den Duce namen ook deel de Duitsche ambas sadeur en gevolmachtigde van het groot-Duit- sche rijk in Italië. Rahm, en de Italiaansche ambassadeur in Berlijn, Anfuse. In aansluiting op de bijeenkomst met den Führer inspecteerde de Duce op een exercitie terrein de daar opgestelde Italiaansche divisies en overtuigde zich van den stand harer oplei ding en uitrusting. Aan de inspectie werd voorts deelgenomen door maarschalk Graziani. De Italiaansche gasten werden geleid door den chef van het opperbevel der weermacht, gen.- veldmaarschalk Keitel en den bevelhebber va» het vervangingsleger, kolonel-generaal Fromm Bij de inspectie der nieuwe Italiaansche divisies hield de Duce een toespraak, waarin hij zeide: „Het is een eer voor u, op dit exer citieterrein te worden opgeleid. Het is dezelfde harde school, waarvan de Duitsche legers ko men. die nu reeds vijf jaar lang tegen elke overmacht zegevierend en onwrikbaar strij den. Gij moet de schande van 8 September uit wisschen, die slechts door strijd en bloed her steld kan worden. Ik ben er zeker van, dat het voor li een feestdag zal zijn, wanneer gij aan de overzijde van den Gariglione tegen de vijan den van Italië zult strijden." Mussolini woonde verschillende gevechts oefeningen bij en stelde zich op de hoogte van opleiding en gevechtskracht der nieuwe afdee- lingen. Mij werd steeds weer geestdriftig door zijn soldaten begroet. Het bezoek van den Ijuce heeft in leidende Italiaansche kringen groote vreugde en vol doening veroorzaakt. Bijzonder voldaan is men over de verwijzing van het communiqué naar het actieve optreden van de nieuwe Italiaan sche weermacht. Men ziet daarin een waardee ring voor het in de maanden na de ineenstor ting gepresteerde, bijzonder moeilijke opbouw werk voor het Italiaansche leger. Het commu niqué hergeeft de fascistische sociale republiek na de volledige ineenstorting van verleden zomer de plaats als Europeesche mogendheid, en schaart Italië opnieuw in den grooten histo- rischen strijd van Duitschland en de overige staten van het Driemogendhedenpact voor de vrijheid en veiligheid van Europa. Leni Riefenstahl gehuwd. De bekende Duitsche filmregisseuze en. -actrice, Leni Riefenstahl, die door haar Olympiade-film tot ver over de grenzen vart het Duitsche rijk bekend geworden is, heefè een Ridderkruisdrager gehuwd. Het huwelijk met majoor Peter Jacob heeft in het Tirool- sche plaatsje Kitzbühel plaats gehad. Argentijnsche havens militair gebied. De Argentijnsche havens zijn tot militair ge bied verklaard en onderworpen aan 'n scherpe controle door de marine-autoriteiten. Het op treden der marine-autoriteiten strekt zich ook uit tot het passagiers- en goederenverkeer van en naar het buitenland. SLACHTOFFER VAN GEVONDEN PROJECTIEL. Te Melissant is een ongeluk gebeurd door het spelen met een gevonden projeetiel.Eenige jongens vonden een niet ontplofte brandbom, waarmede zij aan het gooien gingen. De bom ging branden. Hiermede zou het gevaarlijke spel afgeloopen zijn geweest, indien de jongens er geen water op hadden geworpen. De bom spatte uit elkaar, waarbij de 13-jarige H. Mast op slag gedood en de 14-jarige I. v. d. Bos zwaar werd gewond. KORT NIEUWS. De leider van de Fransche volkspar tij en eerste luitenant bij het Fransche vrijwilligerslegioen ter bestrijding van het bolsjewisme, Jacques Doriot, is na een be tooging van het legioen in Nancy bij een auto-ongeluk gewond. Zijn toestand is niet zorgwekkend.

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1