UIT HAARLEM IJMUIDEN Gereedschap ontvreemd. Er is tegenwoordig veel vraag naar goed gereedschap en daarom is het te begrijpen, dat de lieden, die het met' de eerlijkheid niet nauw nemen, van elke gelegenheid tot dief stal hiervan een dankbaar gebruik maken. Dat zij bij hun optreden geen gebrek aan vrijmoedigheid hebben, mag als bekend worden beschouwd. Het is dezer dagen weer eens gebleken. Onbevoegden hebben een be zoek gebracht aan een fabriek, welke aan de Trawlerkade staat. Zij slaagden er in zich, zonder te worden opgemerkt, van een hoe veelheid gereedschap meester te maken. Door een inwoner van IJmuiden-Oost is van den diefstal bij de politie aangifte gedaan. Er wordt een onderzoek naar de tot dusver onbekende daders ingesteld. 1800 Liter smeerolie verdwenen. Olie is een artikel van bijzondere waarde, vooral nu de uiterste zuinigheid noodzake lijk is. In een schuurtje, staande op een erf achter een verlaten woning aan de Zuider dorpstraat te Velsen, waren niet minder dan negen vaten, elk ongeveer tweehonderd liter smeerolie bevattend, opgeslagen. Dit is blijk baar ter oore gekomen van enkele lieden, die het met hun geweten spoedig op een accoordje weten te gooien. Op brutale wijze hebben onbekenden zich van de vaten met olie meester gemaakt. Vermoedelijk is de diefstal deze maand gepleegd. Een inwoner van Bloemendaal heeft de politie op de hoog te gebracht, zoodat er een onderzoek gaan de is. Weinig vereenigingsleven. Werd er gedurende een korte periode i&ts meer activiteit aan den dag gelegd, momen teel is het weer rustig in het vereenigings- leveh, zoodat er naar buiten in het geheel niets wordt gedaan. Op het programma staan voorloopig uitsluitend enkele bijeenkomsten van het Centraal Drankweer Camité, een feestmiddag van De Stormvogels en een, op een alsnog te bepalen datum te houden, bonte middag van De Kennemer Jagers op het programma. Verder zullen er nog wel plan nen zijn, maar in ieder geval zal het aantal in de komende maanden te beleggen bijeen komsten niet groot kunnen worden genoemd. De plaatselijke omstandigheden doen hun invloed steeds meer gelden, waardoor te IJmuiden de philatelisten daargelaten vrijwel geen bedrijvigheid wordt getoond. De besturen van de nog niet op non-actief gestelde vereenigingen streven er naar de kern zoo goed mogelijk te bewaren en heb ben reeds daarmede te veel moeite om aan flink opgezette bijeenkomsten te kunnen denken. In wat mindere mate is dit ook te Santpoort het geval. Te Velsen-Noord en Beverwijk is er mo menteel eveneens minder vereenigingsleven, zij het, dat dit verschijnsel van geheel an deren aard is. Voorloopig kan men zich bijna niet naar buiten actief toonen. Het gevolg was bijvoorbeeld, dat talrijke uitvoeringen etc. moesten worden uitgesteld, zooals die van Nieuw Leven en Vox Humana, de too- neelavond van de Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, de jubileumuitvoeringen en de jeugdmiddag van Hoogovenstaten, de feestavond wegens het jubileum der voetbal- vereeniging Beverwijk, het concert van de Harmoniekapel en Zanglust en de jubileum avond van S. S. H. Over het algemeen blijken de besturen van deze vereenigingen voornemens te zijn de uitgestelde bijeenkomsten e.d., indien even mogelijk, alsnog te doen plaats hebben. Hier uit volgt, dat er in de komende maanden te Beverwijk nog zeer veel activiteit zal zijn op te merken. JEUGDGROEP DE STORMVOGELS. De onlangs gevormde jeugdgroep van de IJmuider Wandelsportvereeniging De Storm vogels is Zondag voor het eerst in actie ge komen. Er werd met een flink aantal jon geren deelgenomen aan den Bollentocht van Jan Pastoors te Haarlem en omgeving. Dui delijk bleek, dat deze veel animo voor de wandelsport hebben, want er werd pittig getippeld. Met belangstelling zien de jongens en meisjes dan ook naar den volgenden tocht uit. Het ligt in de bedoeling van het bestuur van De Stormvogels hen binnenkort gelegen heid te geven zich opnieuw te weren. „SUOMI" OEFENT Or I.V.H.-TERREIN. De H.A.V. „Suomi" te Beverwijk en Velsen zal voorloopig de oefeningen houden op het terrein van de Speeltuinvereeniging „In veilige Haven" in IJmuiden-Oost, hetgeen ongetwij feld den athletiekliefhebbers tot doelmatige training zal aansporen. Het betreffende ter rein zal uitsluitend door de heeren-athleten worden gebezigd en wel op Dinsdag- en Don derdagavond. De dames en heeren zullen voorts Woens dag- en Vrijdagavond om 6 uur bijeenkomen in het Gem. Sportpark te Beverwijk. AGENDA Woensdag 26 April: BEVERWIJK: Kenne mer Theater: Operette (film) 5 uur. BLOE MENDAAL: Hotel Vreeburg: Bespreking sportdag De Stormvogels, 7.30 uur. Donderdag 27 April: BEVERWIJK: Kenne mer Theater: Operette (film) 5 uur. AGENDA VOOR AMSTERDAM WOENSDAG 26 APRIL Centraal Theater „Barbara", 7.15 u. Leidscheplein-Theater: „Tusschen twee haakjes", 7.30 u. Royal: „Wie z'n kind is dat?", 2.30 en 7.30 u. Hortus Thea ter: „In 't Gouden Haantje", 7.30 uur. Carré: „Gri-Gri", 2 en 7.15 uur. DONDERDAG 27 APRIL Stadsschouw burg: „De Mirakelridder", 7 u. Concertgebouw Dansavond Ilse Meudtner, 7.30 u. Centraal Theater en verdere theaters: zie Woensdag. Stedelijk Museum: Tentoonstelling „De Onaf- hankelijken", (dagel. geopend). Arti et Amici- tiae: Tentoonstelling werkende leden (dagel. geopend). Diploma-zwemmen „De Watervrienden". De zwemclub De Watervrienden van de personeelvereen. Hoogovenstaten, mag zich in veler belangstelling verheugen. Ondanks de moeilijke omstandigheden, welke zich bij deze jonge vereeniging natuurlijk belangrijk hebben doen gelden, is het bestuur nog ge regeld actief. Het is verheugend, dat er ook tegenwoordig aandacht aan diploma-zwem men wordt geschonken. In het Velserbad gaf De Watervrienden hiertoe dezer dagen gelegenheid. Er werd veel animo voor aan den dag gelegd. Voor diploma I slaagden de meisjes Guurtje Beekman, Johanna Zegel, Annie Oldendorp, Gonda Mennis, Emmy Gales, Loes Gales, Marianne Kloosterman, Jopie Waagmeester, Maartje de Reus, Aagje v. d. Bos, Ineke Kersbergen, Via Schreuder, L. Rood, T. Rasch, A. Brantjes, Sientje Verheij, Mien Verheij, Jansje van Leeuwen, Sanny de Jong en Wies Jasperse. Ook mevr. Snip- Buitenhuis behaalde dit diploma, evenals de jongens Albert Mennis, Karei Pirovano en J. Kelbling. Voor diplon slaagden de meisjes Niesje Duin, Tiny Lo: i, Dinphinia v. d. Molen en Marietje Vis. VISCHPRIJZEN VAN MAANDAG. Gr. tarbot f8,50f6. kl. tarbot f5,35f3,50, gr griel f5.35f5, kl. griet f2,70f2,50. kabeljauw f2,20—f2, gl'. gul f 1,65f 1,50. kl. gul le s. f 1,35 f 1,20, kl. gul 2e s. f 0,88f 0,80, wijting f 0,88— f 0.80, gi'. rog ft,10ft, kl. rog f 0,55. vleet f 1. middeischol f3.20f3, kl.m. schol f2.70f2,50. kl. schol 2e s. f 2,15—f 2, fdem 3e s. f 0.90—f 0,80, idem 4e s. f 0,50. gr. schar f 0.60, kl. schar f 0,40 f0,30. bot fi. gr. tong f 8—f 7. kl. tong f5,75— f 2,50, alles per kg., aangevoerd een bruinvisch ad f 90. R.K. ZWEMCLUB IJMUIDEN-OOST. Het bericht over de R.K. Zwemclub IJmui den-Oost verdient in zooverre te worden verduidelijkt, dat het voorzitterschap nu reeds bijna zes jaar in handen van den heer A. F. van den Boogaard is. De secretaris, de heer P. J. A. v. d. Broek, woont momenteel te Amsterdam, waardoor de heer A. G. J. Meyer Jr., Zeeweg 108, het secretariaat waarneemt. Door de activiteit van de hier gebleven bestuursleden heeft de vereeniging stand kunnen houden. Momenteel mag worden ge zegd, dat zij in een veelbelovenden toestand verkeert, waarvan het ledental, dat inmid dels weer tot ruim twee honderd is opge- loopen, getuigt. Er wordt geoefend om zich eens met een zustervereeniging te kunnen meten, doch het is nog allerminst zeker, dat men reeds dezen zomer te Amsterdam of Den Haag zal kunnen uitkomen. PERSONALIA. Bij de te Amsterdam gehouden examens slaagden voor het Kantoordiploma Steno de dames A. C. Barg, C. J. Blauw, J. A. Sluiters en W. A. Smeding, Het Kantoordiploma Typen behaalde mej. A. J. v. Ree en de heer R. J. J. Jongman. VELSEN I. E. V. WON VAN ONZE GEZELLEN. I.E.V. was direct in den aanval en reeds na twee minuten had Nleuwenhuyzen bijna suc ces met een kopbal, doch deze werd door een achterspeler onschadelijk gemaakt. De Velse- naren behielden het offensief en een goede voorzet van Stokman zette Nieuwenhuizen om in een doelpunt (0-1). Onze Gezellen bleek niet goed op dreef te kunnen komen. Doordat v. d. Zon zonder in het bezit van den bal te zijn bij een aanval der Haarlemmers echter den man hield,aarzelde O.G. niet den toegekenden straf schop zuiver achter Van Tunen te plaatsen (1-1). Na de rust liet de verdediging van O. G. zich gemakkelijk passeeren, wat den I.E.V.'ers aanspoorde tot daden en zij met succes den O. G.-doelman aan den tand voelden. Geleidelijk werd de stand opgevoerd en het waren Th. de Jong (1 x), Nieuwenhuizen (3 x) en Schoorl (2 x), die I.E.V. een verdiende 7-1-zoge brach ten. SANTPOORT Jaarvergadering V.G.Z. In de te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeenc vergadering van aandeelhouders der N.V. Vereenigde Papierfabrieken der Fa. Van Gelder Zonen werden de jaarstukken goedgekeurd. In plaats van wijlen dr. F. E. Posthuma werd mr. D. M. Stikker tot com missaris gekozen. BEVERWIJK Nieuw-Leven. Daar de laatste voorstellingen der Geheel- onthouders-Tooneel vereeniging Nieuw-Leven moesten worden uitgesteld, heeft het bestuur besloten, dat behoudens onvoorziene omstan digheden op Woensdag 24 en Donderdag 25 Mei opnieuw zal worden getracht enkele tooneel- avonden in het Kennemer Theater te geven. Onder regie van den heer G. Berghuis zal „Silvia Siiombra" van wijlen jhr. Van Riems dijk voor het voetlicht worden gebracht. Badhuis Witte Kruis. Er werden in de periode van 15 tot en met 22 April in het Witte Kruis Badhuis aan de Baanstraat 266 kinderbaden verstrekt. Het aantal stortbaden bedroeg 760, zoodat in totaal 1026 personen van de inrichting gebruik maak ten. N. C. V. B. Nu het vergaderseizoen der afdeeling Be verwijk van den Nederlandschen Christen Vrouwen Bond tot het verleden behoort, heeft het bestuur het voornemen om Don derdag 25 Mei een excursie naar Haarlem te organiseeren, waar een tentoonstelling zal worden bezocht. Verder bestaat het plan om zooals gewoon lijk deel te nemen aan den eventueel te hou den landdag. Inbraak. Onder bescherming der duisternis hebben onbekenden Zaterdagnacht een inbraak in een woning aan de Acacialaan gepleegd. Zij ver nielden daartoe allereerst een ruit in de keu ken, waarna het slot van de deur normaal kon worden geopend. Bij hun speurtocht door de vertrekken ont dekten dc dieven in een bureau een geldkistje dat geld en polissen bleek te bevatten. Behalve deze buit, werd een tasch van een logé, in houdende een levensmiddelenkaart, medege nomen. Hoewel de daders onopgemerkt ver dwenen, tracht de politie dezen diefstal op te helderen. Zwedens antwoord aan de Geallieerden. Volgens berichten uit Stockholm is het ant woord der Zweedsche regeering op de nota's der Geallieerden inzake het staken van den uitvoer van kogellagers naar Duitschland wel iswaar hoffelijk doch negatief. Zweden heeft naar het verder heet de volgende gezichts punten naar voren gebracht: 1) Dat het aanvaarden van het verzoek der Geallieerden een eenzijdige verbreking zou beteekenen van het onlangs gesloten Zweed sche handelsverdrag, waarin de hoeveelheid kogellagers, die in 1944 aan Duitschland ge leverd zou worden, met medeweten der Engelschen en Amerikanen werd vastgelegd. 2) Dat Zweden volkomen van Duitschland afhankelijk is voor zijn vitale invoeren van steenkolen, cokes, meststoffen en chemicaliën voor zijn industrie, alsmede voor ijzer, daar de Geallieerden op het oogenblik niet in staat zijn deze goederen te leveren. IiA M VISTISCME TOO VEE M ET) I CU N Menig avondland er neigt er toe, de door Tibetaansche lamapriesters gevolgde medi sche, methodes met een hautainen glimlach te beschouwen. Hiertegenover staan echter beschouwingen en reisverslagen van als se rieus te beschouwen onderzoekers, zooals 't geïllustreerde tijdschrift Berliner Illustrier. te" vertelt, die van wonderbaarlijke genezin gen van lamaistische artsen berichten. De roep van deze Tibetaansche geneeskundigen en hun leerlingen dringt tot diep in Mongo lië en zelfs nog verder door. De Tibetaansche kloosters, menigmaal reusachtige complexen ter grootte van een stad, bezitten eèn artsenijgebouw, de zooge naamde Menkhang, waar geneesmiddelen in groote hoeveelheden naar recepten der la maistische medische wetenschap worden ver vaardigd. Een groot gedeelte der bcstanddee- len is plantaardig; doch ook dierlijke pro ducten spelen een rol, zooals bijvoorbeeld de kostbare olifantenmelk (die uit Indië in Ti bet wordt ingevoerd en een groote genees kracht moet bezitten), gedroogd en daarna gestampt vleesch van hagedissen, verbrij zelde botten van bepaalde zoogdieren enz. Daarin maken de Lama's de fijnste onder scheidingen. Zij, gelooven bijvoorbeeld, dat gemalen tanden een andere uitwerking heb ben dan gemalen ribben van hetzelfde dier. Bij planten is het voor hen niet alleen van being, welke soort planten zij tot geneesmid delen verwerken, maar ook speelt het een rol, wanneer zij werden geplukt en of zij van de zuidelijke dan wel van de noordelijke hel ling van denzelfden berg stammen. Daar is immers de bestraling der zon een andere. Volgens het inzicht van den Tibetaanschen arts is ook het ,.medicijnpaard", zooals men het in de expressieve Tibetaansche taal noemt, namelijk de wijze, waarop de medi cijn wordt ingenomen, van beslissende betee- kenis. Zoo kan bijvoorbeeld dezelfde medi cijn in koud of warm water ingenomen, een verschillende uitwerking hebben. Aan het onderzoek van den patiënt be steedt de lamaistische arts zeer veel tijd. De tijd speelt immers in Tibet niet zoo'n groote rol als in het avondland. Dikwijls stelt de Ti betaansche arts een half uur lang allerlei vragen, voordat hij met het eigenlijk onder zoek begint. Hij wil menigmaal haarfijn we ten, hoe zijn lichaam op elke spijs, die* de zieke dien dag heeft genoten, heeft gerea geerd. Hij stelt hem breedvoerige vragen over de kleinste dingen, die aan zijn ziekte zijn v o o r a fgegaa n Daarna volgt naar avondlandsche begrip pen een ongelooflijk omslachtig onderzoek naar den polsslag. De Tibetaansche arts be voelt eerst het handgewricht en wel met twee of drie vingers tegelijk, waarbij hij van tijd tot tijd zijn vingers snel wisselt. Dit eigen aardig gedoe maakt den indruk, alsof de la ma-arts de hand van zijn patiënt als een mu ziekinstrument bespeelt. Dan volgt in vele gevallen een onderzoek van den hartslag aan den hals, aan de slapen en bij andere lichaamsdeelen. De lamaistische artsen be weren namelijk, dat men niet alleen uit den polsslag op zichzelf maar ook uit het verschil tusschen den hartslag bij verschillende dee- !en van het lichaam belangrijke indices voor den aard der ziekte kan verkrijgen. Uit nieuwere reisrapporten blijkt, dat te genwoordig enkele lamaistische artsen met onze avondlandsche medicijnen vertrouwd zijn geraakt; zij kennen zelfs de Europeesche wetenschappelijke namen voor verschillende ziekten. Niettegenstaande dat, oefenen zij hun werkzaamheden nog altijd op de tra ditioneels wijze uit zonder deze in de praK- tijk aan de avondlandsche opvattingen aan te passen. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijn- drecht (2e pred. pl.) G. C. Molenaar, te Wijk bij Duurstede. Aangenomen naar Wierden D. B. v. Lokhorst te Papendrecht; naar Ommeren (toez.) J. B. Weener, cand. en hulppred. te Dalfsen. Beroepen te Dintel- oord J. J. Poot, te Arneide. Benoemd tot hulppred. te Laren (Geld.) dr. O. Noord mans, em. pred. aldaar; te Lochem H. Ver maas, em. pred. aldaar; te Zeddam W. A. F. v. Dijk, em. pred. aldaar; te Nijmegen G. v. Iterson, em. pred. aldaar. Rem. Broederschap. Benoemd tot hulp pred. te Amsterdam prof. dr. L. J. v. Holk, te Leiden. Soldeeren met kunsthars. Een uitkomst voor de huisvrouw. Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad heeft in het begin van het jaar gewaarschuwd tegen reparateurs, die in pannen nieuwe bodems zetten, waarbij zij gebruik maakten van zink, zinklegeering of zelfs verzinkt ijzer, afkomstig van oude dak goten, badkuipen enz. Dit zinken materiaal levert n.l. groot gevaar op voor de gezond heid, terwijl het bovendien spoedig gaten vertoont, omdat het ondeugdelijk is. Ook nieuwe bodems van geel koper zijn. indien onvertind, voor de gezondheid -ider ge- wenscht. omdat daardoor vit- - c aan het voedsel wordt onttrokken. Het is begrijpelijk, dat men in technische kringen gezocht heeft naar middelen om tot een betere oplossing van het vooral voor de huisvrouw penibele vraagstuk te geraken. Een Zwolsche firma heeft thans een nieuw middel gevonden, waardoor kleine soldeerwerkjes op uitstekende wijze kunnen worden uitgevoerd. Men slaagde er in een kunstharssoort te vervaardigen, welke voor dit doel uitstekend bleek te voldoen. Dit Scado-soldeer, zooals het werd ge noemd, kan zonder bout, soldeerlamp en soldeerwater en ook zonder tin worden be handeld. Het is een vloeibare pasta, welke met behulp van een kwastje, mesje, houtje of eventueel met den vinger op de te re- pareeren plaats kan worden aangebracht. Deze plaats moet van tevoren worden schoongemaakt. Is de pasta er op uitgestre ken, dan moet het gedurende één nacht aan de lucht worden blootgesteld om te drogen, waarna verwarming op kachel of gascorn- foor zóó lang dient te geschieden tot. het aangebrachte soldeer niet meer met den na gel kan worden ingekrast. De pannen kun- nen daarna weer gewoon worden gebruikt voor stoven en koken. Zijn er grootere gaten te soldeeren, dan dient men enkele lagen van het soldeer over elkaar heen aan te brengen. Iedere laag moet echter een uur of drie drogen. Zeer groote gaten moeten eer^t bedekt worden met een stukje blik of gaas. De soldeerpasta moet n.l. houvast hebben. Het scado-soldeer is bestand tegen hard handige behandeling, Ook azijn en soda tas ten het soldeer niet aan. Reeds is in de praktijk gebleken, dat de gene, die de voorschriften opvolgt, de repa ratie tot een goed einde brengt. Moeder voor een bedrag van 700.opgelicht. Een Haarlemsche moeder was dezer dagen zeer verheugd, dat 2 jonge mannen van nat - schatting zestien er. achttien jaar bij haar o r bezoek kwamen en haar wat vertelden ov: r haar zoon, die op het oogenblik in Duitschla- 1 werkt. De jongens zeiden er wel wat op a weten, om den zoon naar Haarlem te krijgen, maar dan moest een bedrag worden beschik baar gesteld. De moeder stelde er hoogen prijs op haar zoon te ontmoeten en bood een bedrag van 200 aan. Een dag later kwam een der jongens terug met de boodschap, dat het wel zou lukken den zoon naar Haarlem te krijgen, maar het bedrag was niet toereikend genoeg. De moeder stelde nog steeds veel vertrouwen in het geval er. ging naar haar geldkistje, om nog wat geld te halen. Zij kor. echter het sleuteltje niet vin den, doch de bezoeker wist er thuis wel raad mee Daarom werd hem het geldkistje ter hand gesteld, waarin zich bevonden een be drag van 500, een spaarbankboekje, polissen e.d. Thans is de moeder tot de ontdekking ge komen, dat zij het slachtoffer is geworden van een oplichting en heeft hiervan aangifte bij de politie gedaan. De heer A. P. Vester overleaen. In den ouderdom van 60 jaar is te Heem stede overleden de heer A. P. Vester, ge meente-ontvanger, aldaar, in welke functie de gemeenteraad hem 12 Juni 1941 benoemde. De overledene, die 22 Juni 1883 in Heemstede geboren is, werd aanvankelijk voor het bloemistenbedrijf opgeleid. Na het vervullen van den militairen dienst kwam hij op 1 Ja nuari 1917 als tijdelijk ambtenaar op de Heemsteedsche gemeente-secretarie. Door het invoeren van den hoofdelijken omslag was personeel noodig en de heer Vester kwam in vasten dienst. In 1918 werd hij reeds be noemd tot plaatsvervangend gemeente-ontvan ger en toen jhr. Von Mühlen den gemeente dienst met pensioen verliet, volgde zijn be noeming tot gemeente-ontvanger. Deze be noeming was te begrijpen, daar hij het werk in zijn geheelen omvang had meegemaakt. In den heer Vester verliest de gemeente een trouw ambtenaar, die bij het publiek om zijn groote kennis van zaken in hoog aanzien stond. Vrijdagmorgen zal zijn stoffelijk overschot op het R.K. kerkhof worden ter attrde be steld, nadat om tien uur in de kerk der paro chie St. Bavo aan den Heerenweg de Mis van Requiem is opgedragen BURGERLIJKE STANl) HAARLEM 25 April 1944. BEVALLEN: 21 April, H. J. van der Zon— Huitaers. d.; G. DreijerMarseille, d.; 23 April, A. T. H. HagemeijerKleijntjens, d.; 24 April, M. KoelemijMartens, z.; B. E. van Vellervan Dijk., z.; 25 April, A. KlaverRan, z.H. G. WijtsmaSchildwacht, z.; M. A. DraijerBoots, zoon. OVERLEDEN: 22 April, A. J. Muijlaert, 67 Kruisweg; F. J. J. Kuijken, 87 j„ Brouwersstraat; A. van de Walle, 52 j., Maerten van Heemskerk straat; T. Miedema, 56 j., Witte Heerenstraat; A. W. van Saase, 57 j,. Kamperlaan; J. H. Fiege, 15 j.. Kamperlaan; C., 3 j., z. v. C. Blok, Keizer Karelstraat; C. M. van der Wateren; 76 j„ Jans straat; A. S. A. Hoogslag, 86 Iordensstraat; 24 April, L. W. Sillevis, 64 j., Koninginneweg; 25 April, A. H. A. T. Dam—Fonville, 23 j., Scho tersingel. ONDERTROUWD; 25 April, D, T. H. Donker en A. Groot Huize,

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 3