Fransche schilderkunst der 19de eeuw. De laatste lezing, die de heer Piet Nieuw- dorp in zijn serie kunsthistorische voor drachten hield in September begint een nieuwe reeks was gewijd aan de Fransche schilderkunst in de negentiende eeuw. Na herinnerd te hebben aan den grooten in vloed der Fransche revolutie, zoowel op de Fransche als op de geheeie Westersche be schaving, zette de heer Nieuwdorp uiteen, dat de kunst in de negentiende eeuw een weerspiegeling is geworden van het maat schappelijk leven in zijn meest verschillende vormen. De ontwikkeling van de geschiede nis der schilderkunst is van het jaar 1789 af in vier hoofdstukken te verdeelen, geschei den door de belangrijke data 1830, 1848, 1870, welke overeenkomen met de groote data der nationale, sociale en politieke geschiedenis. Zij worden gekarakteriseerd door die keer punten of reacties, welke men genoemd heeft het klassicisme, het romantisme, het realisme en het impressionisme. Spreker behandelde in deze voordracht de leidende figuren uit de beide eerste tijdvak ken, waarbij met lichtbeelden een indruk werd gegeven van de werken dezer mees ters. Uitvoerig ging de heer Nieuwdorp in op de groote figuur van het Fransche klassicisme Jacques Louis David (1748-1825). Hij was de man, die de kunst wilde terugbrengen tot de beginselen van de Grieken en die den „cul tus van het naakt" in eere wilde herstellen. David werd de eerste schilder van Napoleon, dien hij verscheidene malen uitbeeldde. Vooral het tafereel de zalving van Napoleon voorstellend, verwierf groote vermaardheid. Een der schoonste meesterwerken van dezen kunstenaar is ongetwijfeld het onvoltooide portret van Madame Récamier. Na David behandelde spreker Francois Gérard, die tai van portretten van vorsten, prinsen, gene raals, geleerden en gevierde vrouwen uit het Keizerrijk heeft vervaardigd, en Gros, den voorlooper van het romantisme (o.a. zicht baar in zijn „Pestlijders van Jaffa"). Als aanvoerder der „romantieken" komt 'dan de jonggestorven Géricault naar voren, schepper van subjectieve, menschelijke kunst („Schipbreuk van de Medusa"). Eugène Delacroix (1798-1863) arbeidde in zijn geest verder. Een sterke kleur en een onstuimig penseel kenmerken zijn kunst. Prachtige voorbeelden van die bewogenheid vindt men in zijn „Boot van Dante" en in de portretten van Paganini en Chopin. Naast het roman tisme van Delacroix blijft het klassicisme voortleven in den invloedrijkster) leerling van David: Ingres (1780-1861), schepper van de „Odaliske" en „De Bron", belijder van de liefde voor plastische schoonheid. Ingres her vond de manier van Holbein* en Clouet, het z.g. modelleeren in het licht, dat later door de impressionisten weer 'opgenomen zou worden. Als laatsten schilder besprak de heer Nieuwdorp Decamps, wiens werk verwant schap vertoont met dat van Delacroix. Hij schilderde kleurige tafereelen uit het Oos ten en het is bij zijn kunst van belang te constateeren, dat het landschap een rol gaat spelen. Een voorbode dus van de Barbizon- school JUBILEUM G. VAN HONSCHOTEN Op 1 Mei zal de heer G. van Honschoten, wonende Graaf Willemstraat 4, een kwart eeuw als straatmaker in dienst der gemeen te Haarlem zijn. Het bestuur der jubileum- vereeniging Openbare Werken zal hem een geschenk aanbieden. GROENTEN VOORZIENING IN HAARLEM. Het plaatselijk verdeelingskantoor voor groen ten en fruit deelt ons mede, dat het bevoor raden van den groentenhandel met spinazie volledig is geschied, zoodat de consument dit product bij zijn handelaar heeft kunnen koo- pen. Een tweede distributie van spinazie is inmiddels begonnen. Per bon van de vijfde periode wordt 500 gram beschikbaar gesteld. De aanvoer van sla is zoo groot, dat er geen distributie is. In alle winkels kan men sla koopen. Andijvie kan nog niet worden gedistri bueerd, daar de aanvoer te gering is. Mocht «'e aanvoer stijgen, dan zal deze groente ge distribueerd worden. JUBILEUM J. v. d. MANAKKER. Op 12 Mei zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer J. v. d. Manakker, thans werkzaam als drukkerijbinder op de afd. binderij van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V., bij deze N V. in dienst trad. ECONOMISCHE RECHTER Teneinde misverstand te voorkomen zij medegedeeld, dat de heer K. Mantel, Am- sterdamschevaart 234, werkzaam in een sla- gersbedrijf te Haarlem, niet degene is, die door den economischen rechter wegens het koopen van paardenvleesch is veroordeeld en die toevallig denzelfden naam draagt. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A, Overmeer. H'stede. Buiten land: J, C. van der Laag, H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J E van Baarse!, Santpoort. Advertenties: W. van Om men. Heemstede. Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka tot en met Knib, DE HEER C. BOS 25 JAAR BIJ DE N. Z. H. T. M. Zaterdag 29 April viert de heer C. Bos, chef-wagenvoerder-conducteur, zijn zilve ren jubileum bij de N. Z. H. T. M. De ju bilaris is voor zeer velen een bekende fi guur en neemt in het vereenigingsleven een belangrijke plaats in. Hij is o.a. bestuurslid van het herstellingsoord „Villandry", be stuurslid van het Zieken- en Ondersteu ningsfonds en voorzitter van de reisvereeni- ging van N. Z. H.-personeel. Hoezeeer men zijn persoon en zijn werk waardeert, zal on getwijfeld Zaterdag blijken. De jubilaris woont Javastraat 28, Haarlem. PERSONALIA Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het exa men tweede stuurman: jhr. S. E. de Craen van Haeften te Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Bril, Zwiers, 't Krom 29rd.; boekje Dijkgraaf Vredenrijkstraat 34; beursje, Loerakker, Du- trystraat 34; corsage, Klinkenberg, Paul Kru- gerkade 41; etui met inh.. Muller, Koninginne- eg 39; id., Bakhuis, Haitsma Mulierstraat 4; geld, Sondorp, Berkenstraat 34; handschoen, Zwart, Azaliastraat 4, Heemstede; hoed, Hen driks, KI. Heiligland 18rd.; handschoen, Ko- nings, Uitenboschstraat 9; hond, Riewijk, Kor- teweg 13; horloge, v. d. Berg, Centaurusstraat 32; kerkboek, Bur. van Politie, Smedestraat 9; portemonnaie met inh., Schipper, Volders gracht 12; rozenkrans, Tijsma, Dutrystraat 11; sleutels, v. Gelder, Scheepmakersdijk 25; slip over, Bleijswijk, Bantamstraat 68; tasch met inh., Schreuder, De Clercqstraat 100. GOUDEN ECHTPAAR H. A. OVERBEEK. 9 Mei hopen de heer en mevrouw H. A. OverbeekVan Ekeren, wonend Maasstraat 27 te Heemstede, hun gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom, die ongeveer veer tig jaar bij de Nederlandsche Spoorwegen werkzaam is geweest, is bij vele Haarlem mers geen onbekende, daar hij 38 jaar zijn arbeid verrichtte op het Haarlemsche station. Daarna is hij twee jaar in Amsterdam ge weest. De distributie van textieigoederen. Voor den aankoop van geconfectionneer- de kleedingstukken, (dus niet van stof ter vervaardiging daarvan), is de aankoopmo gelijkheid op de geldige punten van de hier na genoemde kaarten onbeperkt gebleven: 1. De kleedingkaarten van oorlogsgetrof fenen, mits zij in het bezit zijn van een machtiging met rooden opdruk „Oorlogsge troffene". 2. De kleedingkaarten van (a.s.) moeders, die in het bezit zijn van een toeslagkaart V. 815 tegen overlegging van die kaart en genoemde toeslagkaarten zelve. 3. De kleedingkaarten van kinderen van 1518 jaar, die in_ het bezit zijn van een toeslagkaart V. 715 en deze toeslagkaart zelve. Bij aankoop van textielproducten moeten beide kaarten worden overgelegd. Deze drie categorieën personen, die zich een kleedingstuk wenschen aan te schaffen, waarvoor een speciale vergunning is ver- eischt, (bijv. hemd, costuüm, japon, nacht japon) moeten een speciale vergunning overleggen, welke bij de plaatselijke distri butiediensten kan worden aangevraagd, en door dezen zal worden verstrekt, mits vol doende punten op de kaart aanwezig zijn. De kleedingkaarten van alle kinderen tot 15 jaar, blijven geldig voor den aankoop van alle geconfectionneerde artikelen, met uitzondering van de z.g. groote stukken, waarvoor een speciale vergunning is ver- eischt. Uiteraard mag voor den aankoop der artikelen slechts gebruik worden gemaakt van de geldig verklaarde punten. De op de machtigingen met roode op druk „Oorlogsgetroffene" vermelde artike len moeten zonder meer door den winkelier, die ze in voorraad heeft, worden afgeleverd. Overlegging van een afzonderlijke speciale vergunning is dus niet noodig. DOOR DEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen omstreeks halftien is bij werkzaamheden aan den Hoogeweg te Zand- voort een ernstig ongeluk gebeurd. De 24- jarige J. J. T. uit Haarlem kwam in aanra king met een onder spanning staanden draad waardoor de dood onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke wo ning to Haarlem overgebracht. Verduisteren van 9.00 tot 6.15 uur In historische omgeving in het vroegere Schuitehuis hield de Drentsche landjeugd haar eerste bijeenkomst. Oude volksdansen worden buiten ingestudeerd. (C.N.F./van Buiten Pax c) KORT NIEUWS In Londen zijn groote razzia's op touw gezet op deserteurs, die on dergedoken waren om aan den ar- beids- of dienst plicht te ontko men. De eerste tocht in West-End had tot resultaat, dat 150 personen in hechtenis wer den genomen. Op een in- spectievlucht is de chef van de Argentijnsche ma- rineluchtvaart met zijn toestel neergestort op een spoorlijn, juist toen een trein passeerde. Het toestel werd mee gesleept, waarbij de inzittenden lichte verwon dingen opliepen. In verband met de zeer groote vraag naar onze Sukretten hebben wij voor hen, die geen suiker mógen gebruiken, een afzonderlijke rege ling getroffen. Wanneer zij ona éénmaal een doktersattest recht streeks toezenden en den naam van hun apotheker of drogist opgeven, worden zij indien eenigszins moge lijk regelmatig aan Sukretten ge holpen. C6et„©Rotterdam RADIO VOOR JAARS PRIJS VRAAG „HERKENT U ONS?" De persdienst van den Nederlandschen Om roep vestigt de aandacht op een voorjaars prijsvraag, waaraan 6 orkesten, 2 organisten, 4 sprekers en 5 zangers meewerken. Voor de luisteraars zijn prijzen uitgeloofd van 50, 25, 10, 5 en 4 van 2.50. De uitzending vindt plaats op Vrijdag 28 April a.s. van 20.00 tot 21.00. Oplossingen die nen op een briefkaart ingezonden te worden aan den Nederlandschen Omroep, postbus 2 te Hilversum. In den linkerbovenhoek vermelden „Herkent u ons?" NIEUWE UITGAVEN. Marianne Westerlind: Mozart, de onsterfelijke. In een met groote vereering voor den meester geschreven roman geeft Marianne Westerlind een levensbeeld van den onster- felijken toondichter Wolfgang Amadeus Mozart. De schrijfster belicht deze geniale figuur als mensch en als kunstenaar, een twee-eenheid feitelijk, want Mozarts levens beschouwing en levenservaringen hielden en dit komt in dezen roman dikwijls op aangrijpende wijze tot uiting nauw ver band met zijn muzikale scheppingen. Een boek, dat verhaalt van veel tragiek, ook in het huwelijksleven van den kunste naar, maar daarenboven van een schep pingsdrang en een bezieling, welke dit genie de kracht schonken zich ver boven de mis kenning en tegenwerking van een booze en afgunstige wereld te verheffen. De roman verscheen bij de N.V. Nederl. Uitgeversmaatschappij „Opbouw" te Am sterdam in een goede vertaling van Johan Perey. H. Voskuil. „Naar Licht en Leven" Bij „Werkend Volk" te Amsterdam ver scheen onder bovenvermelden titel een ge- illustreerde brochure betreffende de doel stellingen van het Nederlandsch Arbeids front. Dit lezenswaardige boekje, dat samen gesteld werd door Bas Bouman, is in het bij zonder bedoeld om gelezen te worden door de vrouw. De bijeengebrachte verhalen be handelen het sociale en huiselijke leven op velerlei wijze en geven een indruk van de wegen, die leiden naar een betere toekomst voor werkend Nederland, SPORT EN WEDSTRIJDEN Kegelen. Haarlemsche Kegelbond. Volharding kampioen der competitie. De competitie is geëindigd, hetgeen voor Haar lem een novum is. Dankbaar is geconstateerd, dat deze wedstrijden de kegelaars(sters) boeien, zoodat de competitie een zeer groot succes is ge worden en gebleken is in een behoefte te voor zien. De oude club, de Volharding, de vereeni- ging van wijlen David Bremer, heeft beslag ge legd op den kampioenstitel. Deze bekende club welke 1 Juni a.s. 49 jaar bestaat, heeft de laatste jaren wel een aderlating ondergaan, door verlies van prominente leden. Door toetreding van nieuwe leden is zij weder verstrekt en er heerscht op de oefeningsavonden een gezellige clubgeest Richten en Rollen, bezet de tweede plaats, op den voet gevolgd door Haarlem. Beide clubs wa ren lang de gegadigden voor de eerste plaats, benevens H.B.S. Hier volgt de eindstand. gesp. gew. gel. verl. hout. pnt 1. De Volharding 2. Richten-Rollen 3. Haarlem 4. H. B. S. 5. De Eendracht 6. H. V. K. 7. De Prins 8. L, U. M. G. 9. O. D. O. 10. N. R. V. 11. Daar rolt ie 12. H. B. H. 13. Royal Klaar in een uipl 24 20 - 4 11.386 40 24 17 2 5 11.270 So 24 18 2 6 il.058 36 24 17 7 11.342 34 24 15 1 8 11.199 31 24 14 2 8 11.070 30 24 14 1 9 11.044 29 24 14 10 10.617 28 24 8 16 10.207 16 24 7 17 9.260 14 24 5 2 17 10.072 12 24 3 21 8.836 6 24 - - 24 586 0 id niet meer deelgenomen Dammen RAYON-COMMISSIE KENNEMERLAND Op de jaarvergadering van den P.N.H.D. trad de heer K. de Jong (Damclub „IJmuiden") af als voorzitter van de rayon-commissie Kennemer- land van bovengenoemden bond. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer P. H. Meure (Haarlemsche Damclub). Tot secretaris dezer commissie werd benoemd de heer H. A. van Abs (..Haarlem") en tot penningmeester de heer J. G. Swier (Damclub „IJmuiden"). DAMCLUB „HAARLEM". Voor het door Damclub ..Haarlem" ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan georganiseerd nederlaagtournooi zal op Zaterdagmiddag 6 Mei een wedstrijd wor den gespeeld tusschen de eerste tientallen der Haarlemsche Damclub en Damclub .Haarlem" in de bovenzaal van Café de Louw, Spekstraat. Voetbal DE VOLE WIJ CKERSVUC UITVERKOCHT. Het Olympisch Stadion was Woensdag voor den kampioenswedstrijd De VolewijckersVUC reeds uitverkocht. Het aantal aanvragen overtrof verre dat der beschikbare plaatsen, zoodat duizenden teleurgesteld moesten worden. Zaterdagmiddag uur worden de loketten aan het Stadion geopend voor kinderkaarten. Korfbal PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. De Nederlandsche Korfbalbond heeft de volgende wedstrijden vastgesteld. Kampioenschap van Nederland. Westerkwar tier—Rigtersbleek; Z.K.C.—-Het Zuiden. Eerste klasse: S.V.K.Oosterkwartier; Rohda— Swift. Tweede klasse B; Oosterpark—Sport Ver eent; NieuwendammerhamZ.K.V.. Tweede klas se C: Archipel 2—S.V.K. 2; D.E.D. 2—D.T.V. 2; Blauw Wit 2Koog Zaandijk 2. Derde klasse E: FortunaIndo 2. Het programma van de afdeeling ..Haarlem" van den Nederlandschen Korfbalbond luidt als volgt: Eerste klasse: Oosterkwartier 3Animo Ready 1; Nieuw Flora 1Watervliet 2. Tweede klasse: Oosthoek 2T.H.B. 2. Derde klasse: Oost hoek 3Aurora 4; Watervliet 4Sport Vereent 3; Watervliet 6Haarlem 3. Stads-Editie-beker: Oosterkwartier 3Animo Ready 1. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 28 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. 6.45 Meistersectet. zingt volksliedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. (Van 8.458.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.15 Orkest Gerard van Krevelen. ll.Oü Voor de kleuters. 11.30 Klarinet en piano. 12.00 Alma nak. 12.15 Stafmuziekcorps van den Nederland schen Arbeidsdienst. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Meiodisten en so list. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Otto Sonnen. piano. 16.00 Act. reportage event gram.muz. 16.15 Joh. Jong. orgel. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 ,,Franz Lehar". 17.50 Gram.muz. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale noo- den. 18.05 Philharmonisch Orekst van Praag. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van dan dag. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De sociale voorman. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Cen trales. 20.00 Radio Voorjaarsprijsvi aag 1944. 21.00 Jasper Andriessen besteedt 'n erfenis. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Pianospel. 22.30 Theo Uden Masman. 23.0024.00 Klanken uit Zuidelijke streken. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kinderzang uit verschillende landen. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Orgel en zang. 19.00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kindersymphonie van Haydn. 1P.3U Opera ,,I Pagliacci", le acte. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeelingen van het ."NAF. 20.45 i Opera „I Pagliacci", 2e acte. 21.15. Concert voor viool en orkest van Mozart. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult 'oer. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. Deelgenomen hebben 141 kegelaars(sters) welke gezamenlijk hebben geworpen 40.005 ballen. Persoonlijk kampioenschap. Deze. zoo zeer begeerde titel is gewonnen door den bekenden kegelaar, den heer L. Dost. lid van ,,De Prins". De heeren Frantzen, en v. d. Ree, konden door ziekte niet in aanmerking ko men, wat wel eenige afbreuk aan den strijd heeft gegeven. ^In afdeeling B is de 1ste prijs behaald door den hëer H. N. Verdel, een van de oude garde. Voor de jongeren is het beschamend, dat Verdel hun de baas was. Hier volgt de einduitslag. Afdeeling A: 1. L. Dost. kampioen 2333 h.; 2. J. A. v. Kessel 2232 h.; 3. G. A. Renting 2145 h.; 4. H. Loerakker 2142 h. Afdeeling B: 1. H. N. Verdel 2162 h.; 2. S. de Jong 23 59 h.; 3, F. Timmer 2145 h.i 4. H. R. Dijk man 2142 BOUWKUMOE -• ELECTROTECftlllÉK E A.' U wilt meer verdienen? Dan mo.t U ook meer presteeren. Vermeerder dus Uw vakkennis. Vraag ons nadere inlichtingen over onze schriftelijke vakcursussen in BURGERLIJKE BOUWKUNDE, die U startklaar maken voor alle beroepen in de bouw vakken. Vraag gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus", BOEKENBEDRIJF N.V. DE ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen HekeWeid li Amsterdam

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2