Sr Handels wetenschappen OP DE KENTERING. D. - In ons volk leeft de herinnering aan een wel-aangenamen tijd, aan een driehon derdjarig rijk van geluk en voorspoed, waarover een enkele maal een schaduw mocht strijken, maar dat zich altijd weer herstelde tot de gemeenschap, waarin vrij wel ieder een betrekkelijk onbezorgd be staan wist te vinden, de een wat onder, de ander wat boven de middenmaat. Wie eer baar leefde had de verzekerdheid van oo gestoorden arbeid overdag, van verkwik kende rust des nachts, van drie voedzame maaltijden per etmaal van zijn jeugd tot zijn ouderdom. Er waren verdrietelijkheden en vreugden en het leven had zijn diepten en hoogten, maar iedere tegenspoed werd te boven gekomen en iedere vreugde werd aanvaard en dit alles deed ons land en ons volk leven in een gevoel van onbezorgdheid en welvaart en bijgevolg in een gevoel van geluk. Dit geluk vond zijn grond in de overtui ging, dat andere landen onze belangen zou den ontzien en hun eigen belangen zouden voegen naar de onze, een overtuiging, ge baseerd op de zekerheid, dat een wereld omvademend imperium de wereldrust ga randeerde en over de middelen beschikte, deze rust te handhaven. Wij en met ons alle volken der aaide leefden na het Congres van Weenen in de Pax Brittannica, in den Britschen vrede en al was de hemel niet altijd onbewolkt, niemand zal ontkennen, dat de honderd jaren na 1815 zegenrijke vorderingen hebben gebracht op alle gebied en ciat ons land in dezen algemeenen voor spoed ruimschoots zijn deel heeft gehad. Wie dit beseft begrijpt veel van het ver langen dat in ons volk leeft naar een terug keer van het oude, dat in onze dagen zoo zeer aan den dag treedt. Maar er is wijziging ingetreden in de ver houdingen. De wereld staat niet stil en naast de Britsche suprematie traden andere aspiraties aan e'en dag. Veel hierover te zeggen is onnoodig. Iedereen weet, waartoe het leidde met een ontwakend Azië, met een Amerika, dat stilaan tot den cultus van het goud verviel, met het geëmancipeerd Japan, met een ontsloten Canada, om maar enkele voorbeelden te noemen. De Britsche leiding in het wereldbestel kreeg het zwaar te ver duren en de spanningen namen toe, span ningen, die in den Wereldoorlog van 1914- 1918 tot ontlaiing kwamen en den onmis- kenbaren teruggang van Engeland in het licht stelden. Van dien tijd af is het duidelijk geworden, dat Europa, waar Engeland tot dusver een betrckkelijken vrede had kunnen decretee- ren, in de toekomst op zichzelf zou zijn aan gewezen, voor zichzelf zou hebben te zor gen en levensruimte zou moeten zoeken voor zijn 450 millioen menschen. Van dien tijd af was het mede duidelijk, dat het met de Europeesche welvaart den verkeerden kant dreigde op te gaan als gevolg van het verschijnsel, dat groeiende wereldmachten er op uit bleken te zijn, het Europeesch ge bied onder hun controle te krijgen. Deze wereldmachten waren Amerika en Sovjet Rusland; Amerika, dat zich ter inleiding van zijn plannen op het nauwst met Enge land verbond. Sovjet Rusland, dat zich met hetzelfde doei vasten voet zocht te verzeke ren in Oost Europa. De tragiek in het Euro peesch gebeuren is, dat het ontbroken heeft aan Euroneeseh besel' van het dreigende ge vaar. Zich beperkende tot eigen, begrensde, nationale belangen of vermeende belangen hebben de volken van Europa niet willen inzien, dat de tijd, waarin een land zich naar welgevallen kon bezighouden dan wel afwenden van het, wereldgebeuren, voorbij is. Het continentale belang overheerscht thans het nationale belang. Amerika noch Sovjet Rusland maken er een geheim meer van, dat de politieke en economische controle van ons werelddeel hun einddoel is en wie daarin berust zal zich niet kunnen beklagen, als hij zijn leven en werken straks jn dienst ziet gesteld van de ons bestormen de wereldmachten. Nu ligt het voor de hand, dat Amerika noch Sovjet Rusland zich aandienen als wereldmachten, iie geen ander doel be oogen dan de overheersching van ons we relddeel. Integendeel, zij komen met schoo- ne leuzen en beloften voor de toekomst. Amerika met zijn democratie, voorwaarde voor een maatschappij, waarin op den grondslag van een parlementaire staats inrichting de demo-liberale staatsidee wordt nagestreefd, Rusland met zijn marxisme.dat den staat met majesteit bekleedt en het gan sche maatschappelijk leven ondergeschikt maakt aan het staatsbelang. Wat de demo cratie in de practijk beteekent, hebben de tien jaren vóór Mei 1940 ons getoond en wat een marxistische machtstaat beduidt mag bekend worden verondersteld. Amerikanisme en Bolsjewisme bespringen thans Europa en aangezien zij elkanders te- gendeelen zijn, moeten zij te eeniger tijd een treffen voorzien, waartoe zij reeds thans positie zoeken. Amerika verschanst zich daartoe achter de Noordzee Van Klef- fens heeft het onomwonden medegedeeld Nederland. België en West-Frankrijk als bruggehoofd. Rusland tracht zich uitbrei ding van zijn territorium in Finland, de Oostzeelanden, Polen, Roemenië en de ove rige Balkanstaten te verzekeren met in vloedsferen in Centraal Europa, Duitsch- land en Frankrijk. Wie nog droomt over de souvereiniteit der kleine staten ervaart in onze dagen, welk een troosteloos verschiet de toekomst in dezen opent, als Amerika en Rusland in dezen oorlog dé zege zouden behalen. Dan zou ons land deel uitmaken van de smalle, zeer smalle strook, die de verdedigingslinie vormt tegen een Sovjet-Rusland, dat reiken zal van den Rijn tot Wladiwostok en waar toe dit op korten termijn zou leiden, be hoeft geen toelichting Het is de verdienste van den Rijkscommis saris Dr. Seyss Inquart, dat hij verleden week het Nederlandsche volk gewezen heeft op de kentering, waarop het zich thans be vindt: Eenerzijds het vooruitzicht, te gera ken in de positie, hierboven aangeduid, an derzijds de aanvaarding van de consequen tie, dat, zal er voor ons land en voor ons volk een toekomst zijn, waarin onze natio nale waarden tot ontplooiing komen, die toe komst niet anders kan liggen dan in een Europa van verbonden naties, die gezamen lijk het hoofd kunnen bieden aan het ge- aar, dat op den duur niet bestreden zal kunnen worden door een of enkele landen afzonderlijk. Ons volk staat in deze dagen meer dan ooit voor de keuze tusschen zijn toekomst als vrije en gelijkberechtigde na tie in een verbonden Europa en zijn lot als deel van een bruggehoofd nauwelijks hon derd kilometer diep tegenover een gebolsje- wiseerde massa, die ongetelde millioenen omvat. Voor deze keuze staat in onze dagen het Nederlandsche geweten. De distributie van textielgoederen. Voor den aankoop van geconfectionneer- de kleedingstukken, (dus niet van stof ter vervaardiging daarvan), is de aankoopmo gelijkheid op de geldige punten van de hier na genoemde kaarten onbeperkt gebleven: 1. De kleedingkaarten van oorlogsgetrof fenen, mits zij in het bezit zijn van een machtiging met rooden opdruk ..Oorlogsge troffene". 2. De kleedingkaarten van (a.s.) moeders, die in het bezit zijn van een toeslagkaart V. 815 tegen overlegging van die kaart en genoemde toeslagkaarten zelve. 3. De kleedingkaarten van kinderen van 1518 jaar, die in het bezit zijn van een toeslagkaart V. 715 en deze toeslagkaart zelve. Bij aankoop van textielproducten moeten beide kaarten worden overgelegd. Deze drie categorieën personen, die zich een kleedingstuk wenschen aan te schaffen, waarvoor een speciale vergunning is ver- eischt. (bijv. hemd, costuum, japon, nacht japon) moeten een speciale vergunning overleggen, welke bij de plaatselijke distri butiediensten kan worden aangevraagd, en door dezen zal worden verstrekt, mits vol doende punten op de kaart aanwezig zijn. De kleedingkaarten van alle kinderen tot 15 jaar, blijven geldig voor den aankoop van alle geconfectionneerde artikelen, met uitzondering van de z.g. groote stukken, waarvoor een speciale vergunning is ver- eischt. Uiteraard mag voor den aankoop dei- artikelen slechts gebruik worden gemaakt van de geldig verklaarde punten. De op de machtigingen met roode op druk „Oorlogsgetroffene" vermelde artike len moeten zonder meer door den winkelier, die ze in voorraad heeft, worden afgeleverd. Overlegging van een afzonderlijke speciale vergunning is dus niet noodig. PETROLEUM VOOR KOOKDOELE1NDEN. Van 27 April tot en met 24 Mei geeft elk <ler met 23 en 24 genummerde bonnen van de bonkaart „U 403" voor kookdoeleinden, recht op het koopen van één liter petroleum. wmmÊmmm In historische omgeving in het vroegere Schuitehuis hield de Drentsche landjeugd haar eerste bijeenkomst. Oude volksdansen worden buiten ingestudeerd. (C.N.F./van Buiten Pax c) KORT NIEUWS In Londen zijn groote razzia's op touw gezet op deserteurs, die on dergedoken waren om aan den ar- beids- of dienst plicht te ontko men. De eerste tocht in West-End had tot resultaat, dat 150 personen in hechtenis wer den genomen. Op een in- spectievlucht is ■de chef van de Argentijnsche ma rineluchtvaart met zijn toestel neergestort op een spoorlijn, juist toen een trein passeerde. Het toestel werd mee gesleept, waarbij de inzittenden lichte verwon dingen opliepen. Hoofdredacteur: F. C. Derks, Haarlem, Chef van Dienst en Binnenland. S. R. Kuiper, Haarlem, Sport en Stad: A. Overmeer. H'stede. Buiten land: J. C. van der Laag. H'stede. Nieuws en reportage voor Velsen en omgeving: J. J. E, van Baarsel, Santpoort. Advertenties: W. van Om men, Heemstede. In verband met de zeer groote vraag naar onze Sukretten hebben wij voor hen, die geen suiker mögeti gebruiken, een afzonderlijke rege ling getroffen. Wanneer zij ons lénmaal een doktersattest recht streeks toezenden en den naam van hun apotheker of drogist opgeven, worden zij indien eenigszins moge lijk regelmatig aan Sukretten ge holpen. Cheforo - Rotterdam DE Z-KAARTENPROCEDURE VOOR DE VOEDSEL VOORZIENINGSBEDRIJ VEN. Met betrekking tot de op 30 April 1944 eindigende Z-kaartenprocedure voor de voedselvoorzieningsbedrijven wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat Z-kaarten slechts mogen worden ingevuld door de werk krachten, die thans in de bedrijven werk zaam zijn. Een verzoek achteraf om vrij stelling van arbeidskrachten, die zich reeds in Duitschland bevinden, kan niet in behan deling worden genomen. Boeren, tuinders en visschers vallen voorloopig nog niet onder de Z-kaartenprocedure. Alle overige per sonen echter in bedrijven, die tot het gebied der voedselvoorziening behooren en in de vroegere publicaties afzonderlijk zijn ge noemd, moeten tot en met 30 April 1944 Z- kaarten indienen. NIEUWE UITGAVEN. Marianne Westerlind: Mozart, de onsterfelijke. In een met groote vereering voor den meester geschreven roman geeft Marianne Westerlind een levensbeeld van den onster- felijken toondichter Wolfgang Amadeus Mozart. De schrijfster belicht deze geniale figuur als mensch en als kunstenaar, een twee-eenheid feitelijk, want Mozarts levens beschouwing en levenservaringen hielden en dit komt in dezen roman dikwijls op aangrijpende wijze tot uiting nauw ver band met zijn muzikale scheppingen. Een boek, dat verhaalt van veel tragiek, ook in het huwelijksleven van den kunste naar, maar daarenboven van een schep pingsdrang en een bezieling, welke dit genie de kracht schonken zich ver boven de mis kenning en tegenwerking van een booze en afgunstige wereld te verheffen. De roman verscheen bij de N.V. Nederl. Uitgeversmaatschappij „Opbouw" te Am sterdam in een goede vertaling van Johan Perey. H. Voskuil. „Naar Licht en Leven" Bij „Werkend Volk" te Amsterdam ver scheen onder bovenvermelden titel een ge- illustreerde brochure betreffende de doel stellingen van het Nederlandsch Arbeids front. Dit lezenswaardige boekje, dat samen gesteld werd door Bas Bouman, is in het bij zonder bedoeld om gelezen te worden door de vrouw. De bijeengebrachte verhalen be handelen het sociale en huiselijke leven op velerlei wijze en geven een indruk van de wegen, die leiden naar een betere toekomst voor werkend Nederland. Verduisteren van ?.00 tot 6,15 uur Uitreiking distributiebescheiden. Voor de uitreiking van distributiebeschei den is het morgen Vrijdag de beurt aan het restant van de letter J vanaf Jonk en Ka tot en met Knib, RADIOVOOR.I AARSPRIJSVRAAG „HERKENT U ONS?" De persdienst van den Nederlandschen Om roep vestigt de aandacht op een voorjaars prijsvraag, waaraan 6 orkesten, 2 organisten, 4 sprekers en 5 zangers meewerken. Voor de luisteraars zijn prijzen uitgeloofd van 50, 25, 10, 5 en 4 van 2.50. De uitzending vindt plaats op Vrijdag 28 April a.s. van 20.00 tot 21.00. Oplossingen die nen op een briefkaart ingezonden te worden aan den Nederlandschen Omroep/postbus 2 te Hilversum. In den linkerbovenhoek vermelden „Herkent u ons?" DOOR DEN STROOM GETROFFEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen omstreeks halftien is bij werkzaamheden aan den Hoogeweg te Zand- voort een ernstig ongeluk gebeurd. De 24- jarige J. J. T. uit Haarlem kwam in aanra king met een onder spanning staanden draad waardopr de dood onmiddellijk intrad. Het stoffelijk overschot is naar de ouderlijke wo ning te Haarlem overgebracht. Schriftelijk# opleiding: O fractijkexamen Boekhoudt* Middenstandsexamen Alg Handelskennis O Boekhouden voor Uider: tan kleine zaken O Handelstechnicus Nederlandsche Hatidehcorresp. PBNA ARNHEM 111 PROSPECTUS OP AANVRAAG SPORT EN WEDSTRIJDEN Dammen RAYON-COMMISSIE KENNEMERLAND Op de jaarvergadering van den P.N.H.D. trad de heer K. de Jong (Damclub „IJmuiden") af als voorzitter van de rayon-commissie Kennemer- land van boven genoemden bond. In zijn plaats werd als voorzitter gekozen de heer P. H. Meure (Haarlemsche Damclub). Tot secretaris dezer commissie werd benoemd de heer H. A. van Abs („Haarlem") en tot penningmeester de heer J. G. Swier (Damclub JJmuiden"). DAMCLUB „HAARLEM". Voor het door Damclub „Haarlem" ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan georganiseerd nederlaagtournooi zal op Zaterdagmiddag 6 Mei een wedstrijd wor den gespeeld tusschen de eerste tientallen der Haarlemsche Damclub en Damclub „Haarlem" in de bovenzaal van Café de Louw, Spekstraat. Voetbal DE VOLEWIJCKERS—VUC UITVERKOCHT. Het Olympisch Stadion was Woensdag voor den kampioenswedstrijd De VolewijckersVUC reeds uitverkocht. Het aantal aanvragen overtrof verre dat der beschikbare plaatsen, zoodat duizenden teleurgesteld moesten worden. Zaterdagmiddag 3 uur worden de loketten aan het Stadion geopend voor kinderkaarten. Gymnastiek NATIONALE WEDSTRIJDEN Zondag werden in de Apollohal te Amsterdam, ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van Kracht en Vriendschap aldaar, nationale wedstrijden gehouden, 's Morgens vonden wedstrijden in rhythmische dansen plaats voor dames-afdee- lingen, die daarin de laatste 4 jaren geen len of 2en Bondsprijs hebben behaald. Er waren 6 deelnemende vereenigingen, w.o. de T.V. Sant poort. Deze club, onder leiding van den heer W. Marsman, gaf een goed nummer, dat niet uit den toon viel, maar de mededinging was van dien aard, dat T.V.S. de laatste plaats in nam. De hoofdstedelijke vereenigingen Kracht en Vriendschap en Amstels G. V. werden resp. no. 1 en 2. Deze beide vereenigingen kregen daardoor het recht 's middags deel te nemen aan de Bondskeurwedstrijden met als tegen standers Aspasia uit Rotterdam en D.O.S. uit Amsterdam. Aspasia won en D.O.S. kwam met klein verschil op de tweede plaats. Voor de eerste maal en dus met vrije inschrijving werd dezen middag voor heeren een Bonds- keurwedstrijd gehouden in tafelspringen. Van de 5 deelnemende ploegen kwam Donar (Den Haag) aan den kop, gevolgd door Amstels G.V. In verband met een tijdkwestie diende het Amsterdamsche Simson een protest in; wordt dit gewonnen, dan is Simson no. 1. De beste afdeelingen uit de Bondskeurwedstrijden zijn verplicht deel te nemen aan de Bondskeuruit- voering van 9 Juli in Haarlem. Voor rythmi- schen dans en voor tafelspringen zijn die af deelingen dus nu bekend. De Bondskeurwed- strijd van 11 Juni in Den Haag zal uitmaken, wie aan de Haarlemsche Bondskeuruitvoering mag deelnemen met klassikaal brug dames, dito heeren, ringen dames, hoepeloefeningen dames, rhythmische vrije oefeningen dames, en vrije oefeningen heeren. RADIO.PROGRAMMA VRIJDAG 28 APRIL 1944. HILVERSUM I, 414.4 M. .45 Meistersectet. zingt volksliedjes. 7.00 BNO Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.15 Gram.muz. 7.40 Sportnieuws. 7.50 Progr. overz. 8.00 BNO Nieuws. 8.15 Ochtendconcert. (Van 8.45—8.50 Voor de huisvrouw). 9.00 Orkestconcert. 9.45 Godsd. uitz. 10.35 Orkest Gerard van Krevelen. 11.00 Voor de kleuters. 11.30 Klarinet en piano. 12.00 Alma nak. 12.15 Stafmuziekcorps van den Nederland schen Arbeidsdienst. 12.45 BNO Nieuws. 13.00 Land en volk brengt13.05 Melodisten en so list. 13.45 Voor de vrouw. 15.00 Godsd. uitz. 15.30 Otto Sonnen, piano. 16.00 Act. reportage event, gram.muz. 16.15 Joh. Jong", orgel. 16.45 BNO Nieuws. 17.00 „Franz Lehar". 17.50 Gram.muz. 18.00 BNO: De Jordaner vertelt over sociale noo- den. 18.05 Philharmonisch Orekst van Praag. 18.45 Wat doet de directie van den landbouw? 18.55 Spiegel van dan dag'. 19,00 BNO Nieuws en act. besch. 19.15 De filmband rolt19.45 De sociale voorman. Van 21.15 af alleen voor de Radio-Cen trales. 20.00 Radio. Voorjaarsprijsviaag 1944. 21.00 Jasper Andriessen besteedt 'n erfenis. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Pianospel. 22.30 Theo Uden Masman. 23.0024.00 Klanken uit Zuidelijke streken. HILVERSUM II, 301.5 M. 17.00 Kinderzang uit verschillende landen. 17.30 Soldatenfunk „Nord-West". 18.30 Orgel en zang. 19.00 BNO Nieuws en act. bescli. 19.15 Voor de jeugd. 19.20 Kindersymphonie van Haydn. 19.30 Opera „I Pagliacci". Ie acte. 20.15 Duitsche taal cursus. 20.40 Mededeelingen van het NAF. 20.45 Opera ..I Pagliacci". 2e acte. 21.15 Concert voor viool en orkest van Mozart. 21.45 Avondwijding. 22.00 BNO Nieuws- en cult. ber. 22.15 Zie progr. H'sum I. 22.30 De stem van het Rijk. BOUWKUNDE EIECIROTECHMIEK E.A. U wilt meer verdienen? Dan moet U ook meer presteeren. Vermeerder dus Uw vakkennis. Vraag ons nadere inlichtingen over onze schriftelijke vakcursussen in BURGERLIJKE BOUWKUNDE, die U startklaar maken voor alle beroepen in de bouw. vakken. Vraag gratis toezending van ons „Algemeen Prospectus", BOEKENBEDRIJF N.V. Oi ARBEIDERSPERS Afd. Vakcursussen Hekelvojd 5i Amsterdam

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 2