Haarlemsche Courant Succesvolle aanvallen bij Kowel Doelen in Oost-Engeland gebombardeerd. Turkije's houding verdragselieniiis geacht. Minister Knox overleden. Nu de verkeersheuvels verdwenen zijn. 289c Jaargang' No. 100 X X Bureaux: Groote Houtstraat 9}. Tel, Advert. 10721, Redactie 1M00 Postgiro 131958 llaarlemsche Ct, Haarlem Bijkantoor, Soendaplein 37. Tel. 12230 Hoofdredacteur: r. C. Berks Nieuwsblad voor Noord-Holland Kennemer Editie Zaterdag: 29 April 1944 Verschijnt aageiyits, behalve op Zon- en Feestdagen Drukkery: Z. B. Spaarne 12, Tel. 127*8 Kantoor Umulden: Rem brand liaan 5S„ IJmuiden-Oost Uitg.: Graf. Bedrijven Damiate, Haarlem K 1297 Uit Britsch convooi drie schepen tot zinken gebracht. Terreuraanvallen op Zuid-West-Duitschland. Het Duitsche weermaehtbericht luidt als volgt: „In het gebied van Sebastopol stortten plaat selijke aanvallen der bolsjewieken in het ge concentreerde vuur van alle wapens ineen. Onderofficier Winter in een regiment grena diers heeft op 23 en 24 April 18 en onderoffi cier Reder in een afdeeling pantserjagers 16 vijandelijke tanks vernietigd. Aan den benedenloop van den Dnjestr pro beerde de vijand den geheelen dag tevergeefs zijn bruggenhoofden- uit te breiden. Ten Noor den van Jassy w.erden hernieuwde doorbraak- i pogingen van sterke vijandelijke strijdkrach ten in harde gevechten verijdeld. Ten Zuidwesten van Kowel braken forma ties van het leger en de Waffen-SS. uitmun tend door de luchtmacht gesteund, door de diep geëchelonneerde vijandelijke stellings- systemen heen en sloegen de sovjets in den Turja sector achteruit. Formaties zware ge vechtsvliegtuigen bestookten in den afgeloo- pen nacht de aanvoerverbindingen der sovjets in het gebied van Sarny. In het hooge Noorden werden verscheidene met krachtige voorbereiding van artillerie on dernomen vijandelijke aanvallen met zware verliezen voor de sovjets afgeslagen. Bij den op 26 April gemelden aanval van vijandelijke vliegtuigen op een Duitsch konvooi bij Bodoe is het aantal der door eenheden der marine neergeschoten vliegtuigen van drie op elf ge stegen. Uit Italië wordt melding gemaakt van le vendige eigen stoottroepactie. Verscheidene vijandelijke aanvallen werden afgeslagen. In de Adriatische Zee werd het eiland Korcula weer van communistische benden gezuiverd. Groepen Duitsche torpedomotorbooten onder bevel van korvettenkapitein Klug en Kapitan- leutnant von Mirbach, brachten in de och tenduren van 28 April aan de Zuidkust van JEngeland drie schepen van een door torpedo jagers en talrijke kleine oorlogsschepen zwaar beschermd Britsch konvooi met een gezanten- lijken inhoud van 9100 brt. tot zinken en tor- peederden een ander schip van 200 brt., dat naar met zekerheid mag worden aangenomen, gezonken is. Tijdens de harde gevechten werd voorts een torpedojager getorpedeerd, welks ondergang als gevolg van de optredende af weer, niet kon worden waargenomen, doch met zekerheid kan worden aangenomen. De eigen formaties keerden zonder schade te hebben geleden en zonder verliezen aan personeel op haar steunpunten terug. Boven de bezette Westelijke gebieden wer den gisteren 21 vijandelijke vliegtuigen ver nietigd. Britsche formaties bommenwerpers ondernamen in den nacht terreuraanvallen op Dankbetuiging van den Fiihrer. De Führer maakt bekend: „Ter gelegenheid van mijn 55sten ver jaardag heb ik zoovele goede wenschen ont vangen, dat het mij onmogelijk is, in elk afzonderlijk geval persoonlijk mijn dank te betuigen. Ik verzoek derhalve langs dezen weg al diegenen, die mij op mijn verjaar dag hun gelukwenschen hebben doen toe komen, mijn hartelijken dank te willen aanvaarden." De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt: De stopzetting van de Turlcsche chroom leveranties aan Duitschland heeft het vraag stuk der Duitsch-Turksche betrekkingen sterk op den voorgrond geplaatst. Tot dusverre heeft Berlijn nog niet officieel op dezen Turk- schen maatregel geantwoord. Het feit zelf is in de Duitsche pers zelfs nog met geen woord vermeld. Het discrimineerende karakter van dezen Turkschen maatregel alleen de levering aan Duitschland is stopgezet, niet die aan de Ge allieerden heeft te Berlijn uiteraard groote ontstemming gewekt en het zal niemand ver wonderen. dat het Turksche besluit een ern stige belasting voor de Duitsch-Turksche be trekkingen beteekent. De woordvoerder der Wilhelmsstrasse heeft in dit verband onom wonden van verdragschending gesproken, het geen doet verwachten, dat men zich van Duitsche zijde niet zonder meer bij dit feit zal neerleggen. De Wilhelmstrasse neemt het standpunt in, dat de fronten zich thans dui delijk afteekenen en men kan dan ook ver wachten, dat de Duitsche regeering haar terug houdendheid ten aanzien van de betrekkingen met Turkije zal laten varen. Naar vernomen wordt, zal Von Papen waarschijnlijk voor- loopig niet naar zijn standplaats terugkeeren. De Duitsche ambassadeur die door zijn re geering is uitgenoodigd naar Berlijn te komen, onderbrak Donderdagmorgen te Istanboel zijn reis voor een bespreking met den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, Mene- mendzjogloe. In den namiddag hervatte hij zijn reis naar Berlijn. plaatsen in West- en Zuidwest Duitschland, vooral op de stad Friedrichshafen. Er ont stonden schade in woonwijken en verliezen onder de bevolking. Strijdkrachten der lucht verdediging vernietigden hierbij 47 viermoto rige terreurbommenwerpers. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen in den afgeloopen nacht doelen in Oost-Enge land aan, terwijl formaties zware gevechts vliegtuigen met goede uitwerking aanvallen deden op scheepsconcentraties en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in het ge bied van de Engelsche Zuidwestkust". Vermoedelijk opvolger: James Forrestal. Naar Radio-New York mededeelt, is de Amerikaansche minister van marine Knox Vrijdag te Washington tengevolge van een hartverlamming overleden. Frank Knox werd op 31 Januari 1874 als zoon van een oesterhandelaar in Boston ge boren. Zijn carrière was typisch Ameri- kaansch. Door zijn vrome moeder tot een geestelijke loopbaan bestemd verdiende hij als krantenjongen het geld om te studeeren. Toen de oorlog met Spanje uitbrak, meldde hij zich vrijwillig en sloot hij zich aan bij de uit cowboys en Harvard-studenten samen gestelde troep, de „rough riders" (woeste ruiters), die op Cuba terechtkwamen. In September 1898 keerde Knox, zonder ooit gevochten te hebben, van Cuba terug. Daarna werd hij verslaggever, vervolgens bedrijfsleider bij de „Grand Rapids Herald" in den staat Michigan. Hier verdiende hij zooveel, dat hij als 27-jarige jongeman een ander blad te Michigan kon opkoopen. In den eersten wereldoorlog behaalde Frank Knox in nauwelijks twee jaren tijd in een Amerikaansch regiment in Frank rijk den rang van majoor. In 1927 nam hij de leiding van de Hearstpers in Boston op zich. Kort daarna werd hij chef van de af deeling dagbladen van het Hearst-concern met een jaarlijksch inkomen van 150.000 dollar. In 1930 verliet hij Hearst en werd hij uitgever van de Chicago Daily News. Oorspronkelijk als republikein een besliste tegenstander van de New Deal. was hij in 1936 zelfs bereid zich candidaat te stel len voor het ambt van vice-president. In 1940 werd hij in het coalitiekabinet van Roosevelt als „eerste secretaris van de vloot" d.w.z. als minister van marine, op genomen. De republikeinsche partij royeerde hem daarop als lid. Engeland en Algiers geheel afgesloten. Naar Reuter meldt zijn alle reizen „naar een of andere plaats van bestemming over zee" van Engeland uit verboden. In een BBC-uitzending is gewaagd van de moeilijkheden welke uit een invasie voor de bevolking van West-Europa zouden voort vloeien. Tevens werd te kennen gegeven, dat de „bevrijding" vermoedelijk langen tijd in beslag zou moeten nemen. In politieke kringen te Berlijn merkt men in verband hiermede op, dat Londen der halve reeds thans de betrokken bevolking meent te moeten waarschuwen voor den chaos op het gebied der voedselvoorziening welken het verwacht. Van Britsche zijde werden eveneens ter reurmaatregelen in het vooruitzicht gesteld. Het stempel van komende militaire ge beurtenissen is op Algiers gedrukt, zoo meldt het Madrileensche persbureau „ABC" Vandaag bemerkt men er dezelfde sympto men, die ook aan de invasie op Sicilië voor afgingen. Ook toen verspreidden zich van dag tot dag nieuwe, maar veelal valsche ge ruchten, totdat eindelijk de invasie zich daadwerkelijk voltrok. Algiers zou precies zoo hermetisch van de buitenwereld zijn af gesloten als Engeland. In weerwil van de door de regeering- Pétain aangekondigde vergeldingsmaatrege len gaan de processen, die te Algiers tegen leden der Afrikaansche phalanx worden gevoerd, door, aldus is door het comité-De Gaulle officieel meegedeeld. Den Finschen gezant in de V.S. beperkingen opgelegd. Het Amerikaansche ministerie van buiten landsche zaken heeft den Finschen gezant in de Vereenigde Staten bepaalde beperkingen in zijn relaties tot de pers opgelegd. Hij mag geen correspondenten meer bij zich roepen en geen communiqués meer uitgeven. Hij heeft nog wel het recht direct gestelde vragen te beantwoorden. In een verklaring tegenover vertegenwoordigers van de pers, die door velen als zijn laatste wordt beschouwd, zeide hij, dat de Sovjet-Unie de verantwoordelijk heid draagt voor het afbreken van de wapen stilstandsonderhandelingen. De berichten, vol gens welke de Vereenigde Staten de diploma tieke betrekkingen met Finland zouden ver breken, noemde hij bij die gelegenheid over ijld, aangezien in deze kwestie tot nu toe nog igeen besluit is genomen. KORT NIEUWS Te Stockholm zal op 6 Mei het twaalf de congres der communistische partij Zwe den bijeenkomen. Tijdens de congrescam pagne alleen zouden meer dan 5000 nieuwe leden aangeworven en ruim 125 nieuwe plaatselijke groepen gesticht zijn. In Viterbo is het bezit van het Huis van Savoye in beslag genomen, t. w. het pa leis „Farnese" in Caprarola, dat tot de schoonste scheppingen der Italiaansche ba rok hoort. In de Stockholmsche pers is een ad vertentie verschenen met een oproep van een nieuwe Zweedsche politieke partij, die zich het radicale landsverbond noemt. Of schoon dit natuurlijk niet ronduit wordt ge zegd, heeft het nieuwe verbond een duide lijk anti-Duitsch karakter. In Irak wordt gewerkt aan de centrali satie van communistische stroomingen. In Bagdad is een club opgericht onder den naam „vrienden der vrijheid". Alle Japansche staatsburgers in Fransch-Indochina, Burma, Malakka, Thai land, op Java of Borneo, die dienstplichtig zijn, zullen zich op 11 Mei voor keuring moeten aanmelden. Tengevolge van een tekort aan vleesch wordt in Zwitserland een derde vleesch- looze dag per week ingevoerd. GEEN KIJKERS, MAAR HELPERS De Luchtbescherming van Vak III zal op Donderdagavond 4 Mei a.s. om half acht in de Rozenprieeibuurt een emmer-oefening organiseeren. Daartoe wordt de medewer king ingeroepen van alle buurtbewoners van Bakkerstraat, Van Marumstraat en omgeving. Op een bepaald signaal komen de daartoe aangezochte bewoners met een emmer bui ten op straat om staande voor hun huizen met de naaste buren een ketting te vormen naar het Spaarne, waaruit het water moet worden geschept. Snel moeten dan de emmers van hand tot hand worden aangereikt naar een bepaald doel. Het karakter der zelfbescherming wordt met deze burenhulp wel zeer duidelijk ge demonstreerd, opdat de buren in tijd van nood niet komen kijken, maar komen helpen. Phosphorbranden biuscht men met een natgemaakt verband voer neus en kin (een zgn. kinverband), hand schoenen aan en een ouden nat. gemaakte vilten hoed op het hoofd. Na dagenlange zware gevechten gelukte het een vrij sterke strijdgroep een drei gende omsingeling door de Sovjets te voorkomen en naar het Westen door te breken. Waar de voertuigen in den modder bleven steken en geen tijd te ver liezen was, „laadden" de grenadiers hun bagage op panjepaarden. (PK Otto-Paul-PBZ-R. P. c) Radiorede van den Leider op 1 Mei. De persdienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Ter gelegenheid van den „Dag van den Arbeid" zal de Leider op 1 Mei te 13.00 uur via den zender en het draadnet Hilversum 1 (414.4 M.) het woord richten tot de Nederlandsehe werkers. Post voor vrij'wiliigers. Het SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag maakt, in verband met het zen den van post aan vrijwilligers, die dienen bij verschillende eenheden der Waffen-SS, of die in Lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moe ten in het vervolg geadresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II/2 Deutsche Dienstpost Maastricht. De thans in vollen bïoei staande pruimen- boomen in de Bangert bieden een prach- tigen aanblik. (C.N.F./Kuiper Pax c) Zur Weiterleitung' an: (naam): (Veldpostnr. of adres): Daardoor zal de verzending van de veld post in het vervolg minder vertraging on dervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naam en adres voor zien zijn en ook het adres van den afzen der moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pakjes ook een adres bij te voegen en deze stevig te ver pakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moeten van Zu- lassungsmarken voorzien zijn als deze naaf veldpostnummers gezonden worden en mo gen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungs- marken zijn niet toegelaten. Pakjes aan gewone adressen, dus niet veldpostnummers mogen niet zwaai'der zijn dan 1000 gram. Tijdschriften en kranten mogen ook aan veldpostiiummers zonder Zulassungsmarke verzonden worden. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 lucht postzegels voorzien en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost. Luchtveldpost zegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezon den. Het is in het belang der familieleden zelf, dat aan de voorschriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen ver traging ondervindt en op de plaats van bestemming aankomt. Tn liet vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer uaar het SS-Ersatz kommando Niederlande in Den Haag ge zonden worden. De veldpost voor de vrijwilligers wordt door de Hollandsche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche dienstpost gevestigd zijn, kan men de veld post daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche Dienstpost geld verzenden op veld postwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. Waarschuwing: aan automobilisten en tramreizigers. In opdracht van de Duitsche autoriteiten wordt een groot aantal verkeersheuvels, waaronder vele tramheuvels, opgeruimd. Van de verkeersheuvels, welke behouden blijven, worden de verkeerszuilen verwijderd. Deze verkeersheuvels worden voortaan ken baar gemaakt door een plankje met reflec toren die een pijl vormen tot aanduiding van de door het verkeer te volgen rijrichting en door een lange spits toeloopende streep op de rijbaan. Automobilisten: 1. Rijdt rechts van deze witte strepen; 2. Waar de tramheuvel opgeruimd is, kunt gij een tramhalte nog slechts herkennen aan twee witte strepen, dwars over het wegdek. 3. Let op de trampassagiers. Waar geen tramheuvel is, moeten deze aan den kant van den weg wachten; reeds bij het naderen van de tram steken zij de rij baan over. Niet alleen bij stilstaande trams dreigt dus gevaar voor aanrijding van tram passagiers. Ook bij het inhalen van rijdende trams dient men terdege te letten op personen, die de tram hebben afgewacht en de rijbaan oversteken. Bovendien kan de tram elk oogenblik stoppen en passagiers uitlaten. 4. Let op de trampassagiers die uitgestapt zijn en de rijbaan oversteken. 5. Weest vooral bij duisternis en mist voor zichtig en denkt er aan, dat gij met uw af geschermde verlichting trampassagiers, die de rijbaan oversteken, pas op het laatste oogenblik opmerkt. Tram reizigers; 1. Waar geen tramheuvel aanwezig is. moet gij de tram op het trottoir of voetpad (is dit er niet, dan aan den uitersten rand van de riibaan) afwachten 2. Wanneer de tram nadert, steekt dan voorzichtig de rijbaan over. Let op de nade rende auto's. Het is minder erg een tram voorbij te laten gaan dan overreden te wor den. 3. Let, bij het uitstappen, op het naderende verkeer, voordat gij de rijbaan oversteekt. 4. Vooral bij duisternis en mist loopt gij gevaar, overreden te worden. De automobi listen kunnen U met hun afgeschermde ver lichting niet tijdig opmerken. „OVER 14 DAGEN". De titel van het politieke weekpraatje, te zenden op Maandag 1 Mei over Hilversum I' om 18.45 uur, is: „Over 14 dagen".

Haarlemsche Courant | 1944 | | pagina 1